TAD LEIDEN Professor Oppenheimer terug naar de collegebanken Soepelere behandeling consument door EBR Bazis verbaasd over uitlatingen Swaak LEIDSCH DAGBLAD Hoogleraar in anatomie en embryologie Leidse universiteit in de vut actief in vrije tijd WOUTERTJE PIETERSE s ZATERDAG 23 JANUARI 1988 LEIDEN - Het zal maar weinig voorkomen dat iemand gebruik maakt van de vut-regeling, omdat er geen tijd meer is voor het dage lijks werk. Prof. dr. A. Oppenhei- mer-Dekker, gewoon hoogleraar in de anatomie en de embryologie, is echter vorig jaar september met de studie vrije theologie begonnen. Haar plaats op de 'lessenaar' heeft zij gisteren verruild voor een plek in de collegebanken. door Annemiek Ruygrok "Na het overlijden van mijn man, de Leidse studenten- en academie predikant dr. K.E.H. Oppenhei mer, dacht ik met mijn werk de leegte te kunnen opvullen. Maar dat viel tegen. Ik had mij natuurlijk nooit 24 uur per etmaal volledig met werk beziggehouden. Er wer den uren anders ingevuld. Onder meer door gesprekken met mijn man, die filosofie had gestudeerd. Daarna studeerde hij theologie en werd hij predikant in Drente en in Friesland. Later heeft hij de functie van studenten- en academiepredi kant aanvaard. Zijn interesses la gen óók buiten filosofie en theolo gie. Maar de theologie stond wel centraal in onze levenshouding, in onze instelling". Na zijn dood begon ze dat te mis sen. "Mijn houding ten opzichte van het werk is niet echt veran derd, maar wel mijn manier van le ven. Het werk alléén kon mij niet blijven boeien". Zelf levensbe schouwelijk van aard koos ze er voor om de vrije studierichting theologie te gaan studeren. Zo komt ze in aanraking met allerlei religies. "Ik heb niet de behoefte om op de kansel te gaan staan. Maar ik wil mijn leven wel zinvol inrichten en in dat opzicht speelt theologie een belangrijke rol. Mijn plan is eigenlijk nog niet afgerond. Ik wil graag kennismaken met an- Spanje In de Petruszaal aan de Lam- menschansweg wordt maandag tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Instituut Voor Volks ontwikkeling en Natuurvrien- denwerk (NIVON) door C. Be nard uit Amsterdam een lezing gegeven over het 'Andere Span je'. De lezing wordt toegelicht met dia's. Aanvang 20.00 uur. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land, afdeling Leiden e.o. houdt dinsdag een voorlichtingsavond over hoge en lage bloedsuikers. Dr. H. Lemkes, internist en werk zaam in het AZL houdt over dit onderwerp een lezing in de aula op de le etage van gebouw 50, het oude poortgebouw van het AZL. Aanvang 20.00 uur. Zaalvoetbal In de Groenoordhailen wordt zondag 't Rozemarijn zaalvoet baltoernooi gehouden. De teams zijn onderverdeeld in een wed strijd- en recreatiecategorie. Aanvang 10.00 uur. Rusland In de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 houdt Karin Schaedtler dinsdag een dia-cau serie over de veelzijdigheid van Rusland. Schaedtler heeft in veel delen van Rusland gereisd en al les op gevoelige plaat vastgelegd. Aanvang 20.15 uur. Ruilbeurs De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt dinsdag in het restaurant van zwembad De Zijl, Parimaribos- traat 66 een ruilbeurs. Tevens is die avond de jaarlijks algemene ledenvergadering. Aanvang 20.00 uur. dere stromingen. Door de komst van buitenlandse werknemers naar Nederland, wil de theologi sche faculteit belangstelling en kennis omtrent andere godsdien sten als de islam aankweken. Niet dat ik nu de Islam zal kiezen. Maar er lopen nu zoveel godsdiensten door Nederland, heen. Misschien dat ik iets nuttigs kan doen in die richting". Sinds haar afscheidscollege gis teren wordt zij meteen opgeslokt door haar eerste tentamens. "Het is verbazend en dankbaarstemmend dat je je kunt laten opleiden. Dat de geestelijke bagage van een ander je brein open trekt. Het menselijk brein, het is ongelooflijk wat je daarin tot ontwikkeling kunt bren gen". Terugkijkend komt zij tot de conclusie een bevoorrecht mens te zijn. "Ik ben blij dat ik mijn kansen heb weten te grijpen". 'Geen snij-mens' Van de mogelijkheden en onmo gelijkheden van zichzelf, was zij al jong overtuigd. "Ik ben geen snij- mens. Dat wil zeggen, dat ik niet geschikt ben voor een beroep als chirurg. Ik mis daarvoor de hand vaardigheid en de lichamelijke constitutie". Toch is anatomie ook een 'snij- vak', al is het dan niet in levend ma teriaal. "Ach, dat snijden komt op het tweede plan. Omdat je tijdens het practicum vooral bezig bent met studenten. Je snijdt ook vóór, prepareert voor. Ik heb dat altijd graag gedaan. Maar ik kan die lich te afweer van mensen tegen mijn vak begrijpen. Zelf had ik dat ook wel eens. Aan het begin van het sei zoen.moest ik weer dat 'vechtpak' aan. Maar als het écn keer liep, dan was ik gevoelsmatig en innerlijk bezig met studenten. Het persoon lijk contact, dat was een belangrijk punt". Al tijdens haar studie was dr. Op penheimer geïnteresseerd in aan geboren hartafwijkingen. Toen de anatoom Dankmeijer en de cardio loog Snellen na de oorlog in het Leidse laboratorium voor anato mie en embryologie begonnen met onderzoek naar aangeboren afwij kingen, werd zij practicum-assis tente. "Ik vond de anatomie in de opleiding van belang. Maar als stu dent kreeg je daar in de gewone op leiding weinig van. Door als practi cum-assistente onderwijs te geven, leer je het vak vanzelf'. Dankmeijer en Snellen bemerk ten dat Europa door de oorlog een grote achterstand had opgelopen in het onderzoek naar hartafwijkin gen. Dat trachtten zij in te halen door de ontwikkelingen in de Vere nigde Staten te bestuderen. Dit leidde tot de opzet van een onder zoeksgroep aangeboren hartafwij kingen aan de Leidse medische fa culteit. "Door de normale ontwik keling van het hart te bestuderen, krijg je ook zicht op een abnormale ontwikkeling. Het is een stapsge wijs proces met als eindpunt het abnormale, misvormde hart". Tot dan toe kon slechts via rönt genfoto's een hartafwijking bij ba by's worden geconstateerd. "Maar wat het was, kon door het ontbre ken van de kennis meestal niet worden bepaald. De afwijkingen waren niet goed te interpreteren, dus stapte men toen naar de onder zoeksgroep. Het onderzoek bij ge storven patiëntjes lag natuurlijk heel gevoelig. Maar met toestem ming van de ouders konden we het toch doen. Dan konden we rönt genfoto's veel directer maken, om dat we het hartje letterlijk onder ogen hadden. Bepaalde afwijkin gen waren zo beter te interprete- Door vergelijkingen tussen bei de soorten foto's te trekken, kon in de loop der jaren stukje bij beetje een heleboel worden bereikt. "Er ontstond als het ware een drie fa sen-structuur: de kindercardioloog kon op voorhand al een betere dia gnose stellen. Dankzij hem wist de chirug beter wat er aan de hand was en deze bekijkt eerst bij anato mie de situatie". Ruimtelijk De (huis)arts moet via de anato mie leren 'door de mens heen te kij ken'. "De leek mist een belangrijke spiegel. Weet niet aan te geven waar organen zitten. Als arts doe je dat wél. Zonder je dat bewust te zijn, weet je waar de longen zitten, waar het strottehoofd. Dat ruimte lijk inzicht breng je een student al leen bij als hij in de gelegenheid is om zich de anatomie buiten het boek om eigen te maken. Op het practicum dus. Of via microsco pisch onderzoek, dat ook belang rijk is. Zo krijg je een driedimen sionale kijk op de bouw van het menselijk lichaam". De vakgroep anatomie was bijna ten prooi gevallen aan de door de overheid opgelegde bezuinigin gen. Protesten uit binnen- en bui tenland brachten het faculteitsbe stuur tot andere gedachten. Anato mie mag blijven. De leerstoel van dr. Oppenheimer wordt echter niet direct opnieuw bezet. "Maar hij wordt wél vastgehouden. En de anatomen die er nu zijn hebben veel bestuurlijke kwaliteiten. Ze zijn ambitieus en laten zich niet uit het veld slaan door de tegen stroom. Juist nu moeten zij door zetten. Zij zijn bezig met geavan ceerd onderzoek. Ik kom nog uit de klassieke hoek". Een vertegen woordigster van het oude am bacht? "Ja, dat is een juiste om schrijving". Dat oude ambacht mag zeker niet worden verwaarloosd, is de mening van dr. Oppenheimer. "Dat vinden de anderen binnen de vak groep ook. Het oude bewaren en het nieuwe ontwikkelen, zo moe ten we verder gaan". Enerzijds is het beter geworden vanwege nieuwe, technische hulp middelen. Maar met die nieuwe stof en nieuwe inzichten, moet je oppassen dat je het ouderwetse niet afschaft". Een ingrijpende periode in haar leven was haar verblijf in de Vere nigde Staten, waar zij in 1962 en 1963 bij de beroemde kindercardio- loge Helen Taussig werkte. "Ik was speciaal geïnteresseerd in het func tioneren van vrouwen daar. Dat maakte het tot een extra trekpleis ter. Er werkten daar rondom Taus sig topvrouwen. Taussig was in alle opzichten begaafd. Organisato risch goed toegerust, lichamelijk sterk. Qua leidinggevende kwali teiten vooraanstaand". Die kwali teiten, zo erkent zij, heeft zij zélf niet in die mate. "Maar ik heb al vrij vroeg als leefregel ontdekt dat je je eigen mogelijkheden en beperkin gen moet inzien en ermee moet le ren omgaan. Vaak zijn mensen erg ongelukkig, omdat zij niet met hun beperkingen kunnen leven. Je moet je afvragen wat je echt wil in het leven. Koste wat kost je be perktheden overwinnen of juist je mogelijkheden uitbuiten. Ik kon mijn mogelijkheden uitbuiten in een voor mij gunstige periode. Ik had de conjunctuur mee". Maar er waren ook ongunstige factoren: deeltijdfuncties waren in die jaren niet mogelijk. "Dat is waar. Het was toen zelfs zo dat als je trouwde, je eigenlijk niet meer kon meedoen". Dr. Oppenheimer bleef, ook na haar huwelijk, echter wél meedoen. Nog opgegroeid in een tijd dat het arbeidsethos hoog in het vaandel stond, werkte zij zes dagen per week. Nu houdt zij ermee op. Vanwege de nieuwe studie. In het besef een bevoorrecht mens te zijn. Prof. dr. A. Oppenheimer-Dekker, gewoon hoogleraar in de anatomie e de embryologie. Afscheid van de wetenschap om tijd te maken voor ee Studie. (foto Loek Zuyderdui LEIDEN- Wethouder H. van Don gen (onderwijs) heeft gistermiddag de openbare basisschool Woutertje Pieterse aan de Antonie Duyklaan officieel geopend. De wethouder overhandigde een videorecorder aan de directeur van de nieuwe school, Wilma Hofman. In haar toespraak benadrukte de wethouder dat de school er is geko men dankzij de initiatieven van ouders in het Boerhaave-kwartier. Zij hebben onder meer in de wijk het vereiste aantal handtekeningen verzameld. "Het is velen die niet thuis zijn in de onderwijsjungle, ontgaan dat hier iets unieks is ge presteerd", aldus Van Dongen. Rond de komst van de school, die op 1 augustus van start ging, is nogal wat te doen geweest. Het be stuur van de in dezelfde wijk geves tigde protestants-christelijke school 'De Leidse Hout' verzette zich fel te gen de komst van de school. De school heeft dit schooljaar wel min der leerlingen dan vorig jaar. Het hoofd van de Leidse-Houtschool, P. van Kesteren, wijt dat overigens niet aan de komst van Woutertje Pieterse. De nieuwe openbare school had n augustus 50 leerlingen. Intussen s dit aantal uitgegroeid tot 65. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil zijn incas- sobeleid verder versoepelen. Een van de belangrijkste wijzi gingen die op til staan, is een verlaging van de kosten voor heraansluiting buitenshuis van 700 naar 400 gulden. Boven dien wil het EBR kleinverbrui kers de mogelijkheid geven hun waarborgsommen ge spreid te betalen en worden consumenten nog nadrukkelij ker gewezen op de mogelijkhe den om bij betalingsachter stand een regeling met het energiebedrijf te treffen. De versoepeling van het incassobe- leid van het EBR is onder meer het resultaat van een gesprek dat ver tegenwoordigers van het energie bedrijf vorig jaar hebben gehad met mensen van Konsumenten Kontakt, het Bureau Rechtshulp in Leiden en het Instituut Burger raadslieden. Dat gesprek werd ge houden naar aanleiding van een kritisch rapport dat Konsumenten Kontakt en de Stichting Gaslicht halverwege 1987 hadden uitge bracht over de serviceverlening van onder meer het Energiebedrijf Rijnland. Uit dat onderzoek kwam naar vo ren dat niet minder dan één derde van de klanten van het EBR onte vreden was over de service. Later bleek het met die kritiek wel mee te vallen omdat beide organisaties hun conclusies hadden getrokken op basis van een zeer gering aantal LEIDEN - De Stichting Bazis is zeer verbaasd over uitlatingen van directeur Swaak van Erica Beheer dat Bazis pas te elfder ure zou heb ben besloten met Eurocommerce in plaats van met Erica Beheer in zee te gaan voor de bouw van een nieuw kantoorpand op het Schut tersveld. "Wij hebben Erica Beheer niet een half jaar aan het lijntje gehou den en zijn er dus ook niet de oor zaak van dat de bouw van een hotel op het Schuttersveld (een project van Erica) met een half jaar is ver traagd", aldus een woordvoerder van de stichting Bazis. Directeur Swaak van Erica verklaarde deze week te menen dat Bazis samen met het Haagse bedrijf Pic«( zijn in trek zou nemen in het kantoren complex dat is gekoppeld aan het hotel. Volgens Swaak hebben de twee bedrijven het op het laatste moment laten afweten om vervol gens in zee te gaan met concurrent Eurocommerce-projectontwikke- ling. De woordvoerder van het Leidse bedrijf Bazis verklaart dat de con tacten met Erica dateren van begin december en dat men op dat mo ment al in gesprek was met Euro commerce. "Op 15 december, na dat de architect van Erica een bouwplan had gepresenteerd, heb ben wij Swaak laten weten dat we het plan van Erica niet bij onze or ganisatie vonden passen en dat we zouden doorgaan met Eurocom merce "Swaak heeft vervolgens ge vraagd met een ander ontwerp te mogen komen. Wij hebben toen ge zegd dat dat niet zoveel zin had maar hebben de keus aan hem ge laten. De architect van Erica is een week later met een ander plan ge komen. Wij hebben daarvan ge zegd dat het een beter plan was dan het eerste maar er geen reden in za gen om onze eerdere beslissing te herzien. Erica heeft daarna nog twee pogingen gedaan om ons te overreden maar wij zijn er steeds duidelijk in geweest dat we met Eurocommerce verder zouden gaan. Wij hebben dus absoluut niet stiekem of oneerlijk gehandeld maar zijn juist heel oprecht ge weest", aldus de woordvoerder van Bazis. Het plaatsvervangend hoofd van de afdeling economische zaken van de gemeente, mevrouw S. Groenewegen, bevestigt de lezing van Bazis. "Ik kan mij de teleur stelling van Swaak voorstellen maar ik denk dat hij de kans om bij Bazis succes te boeken toch te hoog heeft ingeschat. Het was al in een vroegtijdig stadium duidelijk dat Eurocommerce de voorkeur had boven Erica Beheer. Het valt te prijzen dat Swaak tot het laatst toe heeft geprobeerd de zaak binnen te halen. Hij heeft daar veel geld en energie ingestoken. Maar deze keer is Eurocommerce hem te vlug afge weest. Je kunt niet altijd winnen". Volgens het Leidse raadslid Rob van Lint, portefeuillehouder ver bruikerszaken binnen het dage lijks bestuur van het EBR, was het onderzoek in elk geval aanleiding met de beide organisaties en een aantal Leidse instellingen om de tafel te gaan zitten. Waarna het energiebedrijf een aantal zaken nog eens extra onder de loep heeft genomen. Het dagelijks bestuur stelt het al gemeen bestuur van het EBR nu voor om de kosten voor heraanslui ting bij werkzaamheden buiten de woning, te verlagen van 700 naar 400 gulden. "In het verleden heeft het college van beheer (het dage lijks bestuur, red.) steeds vastge houden aan die 700 gulden vanwe ge de hoge kosten die een heraan sluiting buitenshuis met zich mee brachten. Er zijn echter ook argu menten die pleitten voor een verla ging van het bedrag. De kosten moeten een klant weliswaar af schrikken, zodat deze het niet op een afsluiting laat komen, maar het bedrag moet maatschappelijk aan vaardbaar blijven. Een bedrag van 700 gulden is dat niet, 400 gulden wel". "Bovendien is het beleid van het EBR, dat erop is gericht al te hoge schulden te voorkomen, zo succes vol dat het aantal afsluitingen in vijf jaar tijd is gedaald van onge veer 600 per jaar naar bijna 90. Al met al is dat voor het college van beheer reden geweest voor te stel len de kosten voor een heraanslui ting buitenshuis met 300 gulden te verlagen". De kosten voor een her- aansluiting binnenshuis blijven overigens 100 gulden. Oude adres Het college van beheer heeft in middels ook besloten om mensen niet meer af te sluiten voor een schuld die zij op een ander adres hebben gemaakt. Van Lint: "Het komt wel eens voor dat pas ach teraf blijkt dat mensen, die zijn ver huisd en in hun nieuwe woning normaal een aansluiting hebben gekregen, op hun oude adres een betalingsachterstand hadden. Als ze die schuld niet voldeden, liepen ze het risico op hun nieuwe adres te worden afgesloten. Daar zijn we nu van afgestapt. Zo'n afsluiting ligt juridisch moeilijk. Het gaat im mers om twee verschillende over eenkomsten die deze mensen met het EBR hebben afgesloten". "Om problemen te voorkomen, gaat het EBR bij verhuizingen nog grondiger controleren of klanten op hun oude adres geen schulden hebben. Komt zo'n schuld pas ach teraf aan het licht, dan worden de 'normale' juridische wegen bewan deld. Daarbij sturen we, net als alle \andere bedrijven die een schuld hebben te innen, in het uiterste ge val een deurwaarder langs sturen en zullen we desnoods via de rech ter beslag laten leggen". Het EBR gaat voorts klanten bij een tweede betalingsherinnering nadrukkelijker wijzen op de beta lingsregelingen die het energiebe drijf heeft te bieden. Van Lint: "Nu al wordt geWezen op de betalings regelingen die klanten kunnen treffen bij de sociale dienst en de Gemeentelijke Kredietbank. Het EBR zelf heeft ook een pakket re gelingen. Die gaan we klanten met betalingsproblemen duidelijker onder de aandacht brengen". Termijnen Het college van beheer heeft ook ingestemd met het voorstel van Van Lint om in een aantal gevallen de mogelijkheid te bieden waar borgsommen gespreid te betalen. Het EBR eist dergelijke waarbor gen van klanten die zijn afgesloten wegens wanbetaling en om een nieuwe aansluiting vragen. Als de klant het bedrag niet in één keer kan betalen, wordt ook genoegen genomen met een bankgarantie. Lukt ook dat niet, dan wordt de consument de gelegenheid gebo den de waarborg in termijnen te betalen. Het EBR zal ook deze winter, bij een eventuele vorstperiode, men sen die zijn afgesloten een brief sturen waarin ze worden herinnerd aan de verschillende betalingsre gelingen. "Dat lijkt een overbodige maatregel, want deze klanten zijn voordat ze werden afgesloten al verschillende keren aan deze mo gelijkheden herinnerd. Maar in de praktijk is gebleken dat zo'n brief toch nuttig kan zijn". Het bestuur van het energiebe drijf heeft een overzicht van zijn nieuwe maatregelen inmiddels op gestuurd naar de verschillende consumentenorganisaties. Het hoopt eventuele reacties binnen te hebben voordat de maatregelen eind februari aan de orde komen tijdens een vergadering van het al gemeen bestuur. Van Lith hoofd redacteur Mare LEIDEN - Tot hoofdredacteur van het universiteitsblad Mare is Margriet van Lith benoemd, die tot voor kort eindredacteur van dit blad was. Zij volgt Quirien van Koolwijk op, die Mare enige tijd ge leden als hoofdredacteur heeft ver laten. Van Koolwijk wordt naar al le waarschijnlijkheid binnenkort benoemd tot onderwijsredacteur bij NRC/Handelsblad. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: J.M.W.H. Malland (1914) geh.gew. met M. Verhoeven, Binsar Napitupulu (1953) man, A. van Brero (1921) man, G. Bave- laar (1912) man. F. van Delft (1926) man. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9