Amerikaanse toeristen komen weer Vrouw slechtst af in het werk Pessimisme krijgt weer overhand Belasting wil minder fiscale rechercheurs Geen vergunning voor Granaria ZATERDAG 23 JANUARI 1988 M', 11 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse toerist komt weer naar Europa. Zijn consumentengedrag is echter veranderd. Hij mijdt meer en meer de hotelketens en wil in plaats daarvan eenvoudige Europese twee- of driesterrenhotels en -pensions (bed and break fast). Ook is deze toerist af van de 'tien landen in 21 dagen'-reizen. Hij wil nu gemiddeld drie landen in dezelfde periode bezoeken. De Amerikaan kiest daarbij minder vaak voor de grote steden en neemt de trein in plaats van de huurauto. Het treinen door Euro pa maakt zelfs een enorme groei door. operators in de Stadsschouwburg Maastricht groeit wegens de oude over het Amerikaans toerisme naar Europese sfeer, aldus Hodes, die Europa in 1988-1989 congresseer- echter ook wijst op de agressieve den, in het licht van de lage dollar- promotie door Maastricht. GENÈVE (Rtr) - Waar je als vrouw ook werkt, het is nog steeds geen rozegeur en maneschijn. Enige vrouwen hebben misschien het ge luk te zijn doorgedrongen tot de wat betere banen, maar de meesten van hun lotgenoten zwoegen dag in dag uit in fabrieken of op het land en verdienen daarbij bedroevend weinig, in elk geval altijd minder dan mannelijke collega's. Vrouwen krijgen tot overmaat van ramp ook nog eerder ontslag dan mannen. Het idee van kinderdagverblij ven is in de wereld ook nog niet wijd verspreid. Zijn er al wetten die bedrijven verplichten een kinder dagverblijf in te richten als er een bepaald aantal vrouwen werken, dan lossen bedrijven dat probleem simpelweg op door dan maar gèèn vrouwen in dienst te nemen. Aldus luiden de cijfers die de Internatio nale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties (ILO) over de toe stand van werkende vrouwen aan het eind van de tachtiger jaren heeft bekendgemaakt. De ongelijkheid in betaling in Westerse landen valt nog enigszins mee. In de landen van het Oostblok verdienen mannen 20 tot 30 pro cent meer dan hun vrouwelijke col lega's en in de Derde Wereld en Ja pan is dit zelfs 50 procent. Rapport Verenigde Naties toont aan: koers, de beursrisis van 19 oktober en de op handen zijnde presidents verkiezingen in de Verenigde Sta ten. Deze factoren blijken niet van invloed op het toeristisch gedrag van de Amerikanen, er kan zelfs worden gesproken van een ,vrij op timistisch beeld', zo zei Stephen Hodes, directeur Noord-Amerika van het Nederlands Bureau voor Toerisme. Het Amerikaans toerisme naar Europa, dat sinds 1986 op een laag pitje staat (het Tsjernobyl-effect en de angst voor terroristische acties tegen Amerikanen), maakt weer een herleving door. Nederland blijkt vorig jaar 15 procent meer Amerikaanse toeristen te hebben geboekt ten opzichte van 1986, zo bleek gisteren. Dit jaar zal er nog 4 procent bijkomen. Vorig jaar be zochten 450.000 Amerikanen ons land. In totaal bezochten 4,5 mil joen Amerikanen Europa. Europa ondervindt de laatste tijd in de werving van Amerikaanse toeristen echter veel concurrentie van Japan, Australië; Hong Kong en Nieuw-Zeeland. Landen die aan een keiharde promotie doen. De nieuwe trend om kleinere ste den te bezoeken in plaats van al leen de grote komt voor Nederland tot uiting in een verhoogde Ameri kaanse belangstelling voor Utrecht en Maastricht, ten koste van het be- Champagne De verkoop van champagne is in 1987 ten opzichte van het voor gaande jaar met ruim zes procent gegroeid tot in totaal 217,8 miljoen flessen, zo heeft de Franse cham pagne-handelsassociatie (CIVC) gisteren bekendgemaakt. Vier van elke tien flessen werden geëxpor teerd. Groot-Brittannië bleef de grootste buitenlandse afnemer, ge volgd door de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek Duitsland. De champagneverkoop heeft in 1987 meer dan dertien miljard frank (4,33 miljard gulden) in het laatje gebracht tegen twaalf mil jard frank in 1986. Gevaarlijke bacterie De autoriteiten van de Westduit- se deelstaat Beieren hebben ge waarschuwd tegen het eten van twee Deense kaassoorten, waarin gisteren de Listeria-bacterie werd aangetroffen. De bacterie werd bij een routine- onderzoek gevonden in de Kom- mandor Blauschimmel Delikates- se en in de Castello blau-Danischer Weichkase. De betreffende kaas is uit de win kels verwijderd. De bacterie kan hersenvliesontsteking, leverpro blemen en longontsteking veroor zaken. Ook kunnen er prpblemen door ontstaan bij de zwangerschap. vrouwen valt ook nog wel het een een ander te veranderen. De Sov jetunie en China hebben qua ideo logie leuke ideeën maar in de prak tijk komt daar weinig van terecht. In China bestaat er een wet die in houdt dat alle vrouwen zouden moeten werken. Volgens de Chine se Federatie van Vakbonden geven de recente hervormingen bedrij ven de mogelijkheid om arbeiders te ontslaan als zij meer winst willen maken. Vrouwen blijken dan uiter aard de eerste slachtoffers te zijn. De Sovjetunie kan er ook wat van. De openheid daar heeft ertoe geleid dat vrouwen brieven naar de Pravda hebben gestuurd waarin staat dat zij ,moe zijn van emanci patie' en niet zouden werken als het niet nodig zou zijn. Over de positie van vrouwen in de Derde-Wereldlanden valt wei nig positiefs te melden. Meisjes in India beginnen vanaf hun zevende of achtste jaar aan een arbeidsleven dat bestaat uit werkdagen van niet minder dan 18 uur. Gemiddeld worden vrouwen hier niet ouder dan 51 jaar, mannen 52 jaar. Hoewel Amerikaanse vrouwen bewuster zijn van hun maatschap pelijke positie dan hun Chinese en Sovjetrussische zusters, pikken mannen nog steeds de topposities in het bedrijfsleven in. Eén op de drie vrouwen in de VS die een lei dinggevende functie vervullen voelt haar vrouw-zijn als grootste obstakel. Japan, op dit moment een van de belangrijkste economische tegen strevers van de Verenigde Staten is op het gebied van gelijke behande ling van vrouwen ver achter. Hier moeten vrouwen nog steeds voor de kinderen en het huishouden zor gen, zodat mannen zich volledig op het werk kunnen concentreren en zich daardoor ontpoppen als ware werkverslaafden. In islamitische landen geldt de vrouw eerst en vooral als moeder, maar zij mag zich ook ontwikkelen èn werken, maar dan in sectoren waarin zij echt nodig is, zoals in het onderwijs of als verpleegster of arts. In Iran is er door de revolutie nauwelijks iets veranderd aan de positie van de werkende vrouw. Wel werd het kappersberoep ver boden voor mannen, zodat daar nieuwe mogelijkheden voor vrou wen ontstonden. Ook in Saudiarabië stonden tot dusverre eigenlijk alleen het on derwijs en de medische wereld open voor vrouwen. Maar sinds kort zijn er vrouwen die hun eigen boutiques hebben en bankkanto ren, waaruitsluitend dames" wor den geholpen door vrouwelijk per soneel. Verschil moet er blijven: zo wil de Saudische Kabelfabriek een elektronische fabriek bouwen waar uitsluitend vrouwen werken, maar contact met mannen ge schiedt er alleen via het televisie scherm. Heineken koopt Sogebra Samenwerking Elsevier Vendex Film heeft een minderheidsbelang genomen in Basement Holding, een maat schappij van filmmaker Dick Maas (De Lift, Flodder) en videoclips- en reclamespotproducent Laurens Geel. Basement Holding gaat enke le miljoenen investeren in een nieuw studiocomplex, dat moet komen in de buurt van Amster dam. Dit hebben Elsevier Vendex Film en Basement Holding giste ren bekendgemaakt. Cao kruiswerkers De 20.000 werknemers die vallen onder de cao-kruiswerk en tuber culosebestrijding krijgen per 1 ja nuari van dit jaar een salarisverbe tering van een half procent. Boven dien krijgen enkele groepen werk nemers binnen het kruiswerk een verhoging van de salarisschalen. Dit zijn de voornaamste resulta ten van de cao-onderhandelingen tussen de bonden en de Nationale Kruiswerkvereniging. De schalen voor de kraamverzor- genden zullen met twéé periodie ken worden verhoogd en de scha len van de adjunct leidsters-docen ten en voor de hoofdwijkverpleeg kundigen worden met een perio diek verhoogd. 1JMUIDEN (ANP) - Het trans portschip Mighty Servant 2 van het zeesleepvaart en bergings bedrijf Wijsmuller uit IJmui- den heeft onlangs één van de merkwaardigste transporten uit de geschiedenis van het be drijf voltooid: het overbrengen i een drijvend hotel dat 6,5 miljoen kilo weegt van de bouwplaats in Singapore naar het zesduizend kilometer verder gelegen Great Barrier Reef in noord-west Australië. Het op een ponton drijvende John Brewer Hotel telt 200 ka- rs op 7 etages en is 90 meter lang, 27 meter breed en bijna 30 meter hoog. Op elf kleinere drij vende pontons die de Mighty Servant op zijn dek torste (to taal ladinggewicht circa 11 miljoen kilo) biedt het hotel on der meer een tennisbaan, een wandeltuin, een zwembad en een „viewing-deck", dat gasten blik biedt op de onderwa ter-wereld rond het beroemde haaien-rif. DEN HAAG (ANP) - Een ambtelij ke werkgroep die de organisatie van de belastingdienst heeft onder zocht, stelt voor het aantal fiscale rechercheurs terug te brengen van 230 naar 160. De acht regionale fraudeteams, die sinds 1984 actief zijn, overlappen soms het werk van de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) en dragen bo vendien zoveel zaken voor straf rechtelijke vervolging aan dat jus titie ze niet kan verwerken, aldus het rapport. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën giste ren desgevraagd bevestigd. Vol gens hem zou deze maatregel de fraudebestrijding niet op een lager plan brengen. „Door meer aan dacht te geven aan de controle, kan in sommige gevallen fraude wor den voorkomen. Bovendien hoe ven niet alle zaken strafrechtelijk te worden afgedaan. Soms kan met een boete worden volstaan en een navordering". Of tot strafvervol ging wordt overgegaan hangt af van de hoogte van de fraude (mini maal 50.000 gulden) en het triparti- te-overleg tussen het fraudeteam, de FIOD en de officier van justitie. Het (interne) rapport is aangebo den aan de directeur-generaal be lastingen van het ministerie van fi nanciën en de directeuren van de ROTTERDAM (ANP) - De rijksver keersinspectie heeft een belissing over de vergunningaanvraag van het Rotterdamse verladersbedrijf Granaria, dat toestemming wil om zijn lading buiten de schippers- beurzen om te gaan vervoeren, uit gesteld tot tenminste 1 mei. De inspectie heeft tot het uitstel besloten op verzoek van minister Smit (verkeer en waterstaat). De rijkshoofdinspecteur voor het ver keer in het district West van de RVI, L.J. de Jong, heeft dat giste ren bevestigd. De aanvraag van Granaria was eind vorig jaar de directe aanlei ding tot het uitbreken van een diepgaand conflict tussen de schip- persbonden ONS en ASV enerzijds en de verladersorganisatie EVO, waarvan Granaria overigens geen lid is, anderzijds. De schippers voelen zich door de plannen van Granaria ernstig be dreigd. Indien het bedrijf de ge wenste vergunning krijgt ver dwijnt een belangrijke hoeveel heid lading van de beurzen, waar door de schippers een deel van hun werk - en daarmee hun inkomsten - kwijtraken. Volgens De Jong heeft de minis ter om uitstel verzocht om de schippersbonden en de EVO tijd te geven voor het uitwerken van het zogenoemde Van der Doef-ak- koord. Dat akkoord, dat onlangs werd gesloten na bemiddeling van burgemeester Van der Doef van Vlissingen, behelst uitgangspun ten voor een definitieve oplossing van de, problemen in de binnen vaart. Gezien de standpunten van de schippersbonden ONS en ASV is het de vraag of het uitstel over de aanvraag van Granaria geen tegen overgesteld effect bereikt. De bon den hebben namelijk herhaaldelijk laten weten pas met de uitwerking van het Van der Doef-akkoord te willen beginnen zodra er een belis sing over Granaria is genomen. Pakhoed neemt Broere over ROTTERDAM (ANP) - Pakhoed wil de Gebroeders Broere in Dordrecht, een onderneming die opslagtanks en schepen exploi teert voor de chemische sector, overnemen van de Amerikaanse Tenneco. Deze overneming heeft volgens Pakhoed geen gevolgen voor de 750 personeelsleden van Broere. Pakhoed wil bovendien een belang van 50 procent in Tees Storage Company in het Britse Teesside overnemen van Tenneco. Pakhoed hoopt de transactie in het tweede kwartaal van dit jaar te kunnen voltooien. AMSTERDAM - De ontwikkeling van het internationale effecten beurswezen leverde deze week voor menige belegger een fikse te leurstelling op. De zo vreugdevolle uitslag van de Amerikaanse han delscijfers over november, kwam vorige week vrijdag in Amsterdam te laat binnen om de oplevende handel en stijgende koersen nog in de oude indexcijfers tot uitdruk king te brengen. Wel liep de nieu we bestemmingsindex, die een paar jaar geleden naast de oude CBS-cijfers werd ingevoerd, direct fors op want Amsterdam reageerde na de bekend geworden handels cijfers zeer enthousiast. door C. Wagenaar Dat enthousiasme en die vreug de duurden evenwel niet lang. Want, had onze beurs in het vorige weekeinde nauwelijks meer de ge legenheid de positieve ontwikke ling van Amerika's buitenlandse handel te verwerken, New York én Tokio hadden dat wel. Eerstge noemde meteen op vrijdag en To kio maandag toen het bij ons in Eu ropa nog zondagnacht was. De beide reacties vielen in posi tieve zin wat tegen. Vooral Wall Street reageerde nogal terughou dend, ook al sprong de index van de Dow Jones 40 punten omhoog tot 1956. Daar kwamen afgelopen maandag nog acht punten bij, maar toen was het ook afgelopen. Het tij keerde en de dalingen namen zelfs snel in omvang toe, zodat de Ne- wyorkse effectenbeurs een paar dagen later alweer flink beneden de 1900 genoteerd stond. Wat de Amerikaanse handelscij fers over november hadden laten zien was dan ook niet gering. In plaats van het gevreesde tekort van 20 miljard dollar, kwam het tekort, dat nog altijd als de hoofdoorzaak gezien wordt van de beurskrach van vorig jaar oktober, uit op 13,2 miljard dollar en dus aanzienlijk la ger dan het recordbedrag van 17,6 miljard dat oktober had laten zien. Geen wonder dus dat er in vele fi nanciële kringen grote voldoening heerste en zowel de noteringen op de effectenbeurzen als voor de dol lar omhoog schoten. In eerste instantie leken de bais siers, die in Amerika op het enorm handelstekort hadden gerekend van 20 miljard dollar en daarmee Wall Street eerder deze maand op één dag 140 punten naar beneden hadden gejaagd, lelijk in hun hemd te zijn gezet. Maar ze lieten het er niet bij zitten. Vrijwel de gehele week werd Wall Street met golven pessimisme bestookt die niet nalie ten de stemming behoorlijk te be derven. Zo werd maandag al met veel tamtam gewezen op de deze week bekend te maken handelscijfers van Japan over december en daar mee over het gehele jaar 1987. Die cijfers kwamen inderdaad prompt wegens een voortijdig uitlekken en lieten een toename zien van Japans export naar de Verenigde Staten in december van bijna 12 procent. Hoewel Amerika's export naar Ja pan in december ook fors toenam, was het voordeel aan Japanse zijde toch nog groter en nam het over schot met de Verenigde Staten ver der toe. Dit deed de baissiers veronder stellen dat de Amerikaanse han delscijfers in december weer slech ter zullen uitvallen. Naarmate de week verder verstreek kreeg deze veronderstelling steeds meer grond, waardoor ook de dollar ver der terugviel. Het pessimisme kreeg ook de overhand bij de interpretatie van de vaak zeer fraaie winstcijfers die grote Amerikaanse concerns over het vierde kwartaal hebben weten te boeken. Zo behaalde de compu tergigant IBM ruim 50 procent meer winst en de chips-fabrikant Motorola 62 procent, maar het gaf allemaal niets. Ook de mooiste be- drijfsuitkomsten werden van tafel geveegd. Er was op nog beter gere kend, of bijzondere baten hadden het beeld vertekend. Het zou de gewoonte zijn in de beursgeschiedenis dat het diepte punt van een scherpe beursval daarna nog tweemaal opnieuw wordt beproefd. De eerste maal ge schiedde dat op 4 december toen de stand even 1766 was, een tweede maal zou na deze week als top de 1964 te hebben bereikt, nu voor de deur staan. In hoeverre dat theorie is zal moeten worden afgewacht. Wel kan worden geconstateerd dat het met Amerika's economie goed gaat. Want behalve gunstige bedrijfscijfers daalde de werkloos heid vorig jaar herfst flink en de be zettingsgraad van de industrie is in acht jaar niet zo hoog geweest. Voor Amsterdam was de trage gang van zaken op Wall Street en daarmee op de meeste andere ef fectenbeurzen een grote teleurstel ling. Winstcijfers zijn hier vrijwel nog niet bekend maar financieel gaat het uitstekend. De nieuwe staatslening was een enorm succes. Met een voor bijna de helft uit het buitenland afkomstige belangstel ling haalde het ministerie het gi gantische recordbedrag binnen van 7,2 miljard gulden, slechts voor 40 procent toegewezen en op een koers van 100,7 procent waardoor het rendement bij een coupon van 6,25 procent uitkwam op 6,1 pro cent. Dit alles legde de kracht van de gulden bloot en gaf de Nederland- sche Bank de gelegenheid voor de vijfde achtereenvolgende keer in korte tijd het disconto te verlagen. Toch bleef de obligatiemarkt vrij wel onbewogen en brokkelde zelfs eerder wat af. Dit in tegenstelling tot Wall Street waar de obligatie- markt vrij sterk begon te rijzen. Voor de aandelenmarkt van onze beurs was de koersontwikkeling grotendeels negatief. De interna tionals konden zich nog enigerma te handhaven waardoor ook het ge middelde beurscijfer relatief wei nig behoefde af te staan, maar de lokale markt was na vier dagen vijf punten lager. Rond 5 procent moesten van de hqofdfondsen Phi lips, Akzo, Océ van der Grinten en Heineken terug. De lokale markt was hier en daar verdeeld maar liet het verschil bij kleine afwijkingen. Alleen moest Leidsche Wol een kwart van de waarde afstaan waar tegenover Nagron een kwart kon aantrekken. Palthe was 15 procent in beurswaarde beter, maar Samas moest 10 procent terug. Fokker kwam voor het eerst beneden de koers van 20 gulden die het Rijk onlangs bij de grote emissie nog voor het aandeel betaalde. belastingdistricten. Het stuk gaat volgens de woordvoerder vooral over de organisatie van de belas tingdienst en evalueert het werk van de fraudeteams. Opstellers van het rapport waren onder meer het hoofd van de FIOD, drie regiodi recteuren van de belastingdienst, een organisatiedeskundige van de belastingen en een medewerker al gemene fiscale zaken van financi ën. Volgens de woordvoerder zul len beleidsbeslissingen in juni of juli worden genomen, na overleg met het ministerie van justitie. Het ministerie van justitie ont kende gisteren dat er capaciteits problemen bij strafrechtelijke ver volgingen van belastingfraudeza ken zouden bestaan. Zambia niet terug in armen IMF Lusaka (IPS) Zambia zal niet te rugkeren in de armen van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF). Met deze uitspraak maakte president Kenneth Kaunda giste ren in Lusaka een einde aan de vele geruchten dat onderhandelingen met het fonds op til waren. Kaunda noemde het tegenover journalisten „ongelukkig" dat het westen trachtte de wereld het plaatje voor te schotelen van een Zambia dat terugholt naar het IMF. Lusaka verbrak de banden met het fonds in mei vorig jaar en kwam in augustus met een eigen bezuini gingsplan. Het IMF en de Wereldbank kre gen te horen dat ze vrij waren dit plan te steunen. Nadat een delega tie van de Wereldbank onlangs het land bezocht gingen geruchten dat er een akkoord in de maak was. Kaunda zei dat de breuk met Zam bia en Ivoorkust het fonds wel toe schietelijker had gemaakt. Er is meer oog voor Afrika's pro blemen, zo zei hij. De voedselrellen in december 1986, toen de subsidie op mais werd afgeschaft maken duidelijk dat IMF-maatregelen on geschikt zijn voor Zambia, vond hij. De maatregel werd snel inge trokken. Het westen en de grote fi nanciële instellingen in de wereld moeten leren dat de economische problemen Afrika zijn opgelegd door de verslechterende voorwaar den voor handel met de industrie landen. AMSTERDAM (ANP) - Heineken wil voor ongeveer f 200 miljoen de 49 procent van de aandelen in de Franse brouwerijgroep Sogebra overnemen, die het Nederlandse brouwerijconcern nog niet in han den heeft. De overdracht zal plaats hebben, nadat het noodzakelijke overleg met de Franse autoriteiten is afgerond aldus een bekendma king van Heineken. Heineken heeft sinds 1984 een belang van 51 procent in Sogebra en wil de resterende aandelen nu kopen van de Compagnie des Bras series et Glacieres Internationales „B.G.I." S A. Tricentrol: verzet tegen overname Elf LONDEN (RTR) - De Britse olie maatschappij Tricentrol is vastbe sloten zich te verdedigen tegen het overnemingsbod van het Franse olieconcern Elf-Acquitaine. Het bedrijf overweegt zijn toevlucht te nemen bij een bevriende overne ming om aan de avances van Elf te ontsnappen. Gisteren zei Tricen- trol-topman James Longcroft dat de bestuursraad zich sterk zal af vragen om zich tot een „reddende engel" te wenden indien de aan deelhouders besluiten om in zee te gaan met Elf. Elf biedt in totaal 134,7 miljoen pond sterling (451 miljoen gulden) voor de Britse maatschappij. GAK Tilburg helpt Turkse chauffeurs TILBURG (ANP) - Het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK) in Tilburg gaat zo spoedig mogelijk een oplossing zoeken voor tien Turkse chauffeurs die het land dreigen te worden uitgezet als hun geen uitkering wordt toegewe zen. Dit is het resultaat van een ge sprek dat gisteren plaatshad tussen de chauffeurs, de directeur van het GAK en de Vervoersbond FNV. De Turken, die twee tot zes jaar in Nederland zijn, werkten op con tractbasis voor transportbedrijf De Haan in Boxtel. Nadat zij vlak voor Kerstmis vorig jaar na terugkomst van vakantie geconfronteerd wer den met het faillissement van hun bedrijf werd hun een uitkering ge weigerd, omdat zij niet over de Ne derlandse nationaliteit beschik ken. Een verblijfsvergunning is hun inmiddels geweigerd. De Vervoersbond FNV is van mening dat de chauffeurs op hu manitaire gronden wel uitkerings gerechtigd zijn, omdat zij geruime tijd in Nederland verblijven en al tijd sociale premies hebben be taald. Bovendien werkten zij vol gens een Nederlandse cao. Cao-overleg loopt vast ROTTERDAM (ANP) - Het overleg tussen de Vervoersbond FNV en het Rotterdamse bedrijf Kooren over de arbeidsvoorwaarden voor de bemanning van Koorens sleep boten is gisteren definitief stukge lopen. De Vervoersbond FNV gaat maandag zijn kaderleden raadple gen, waarbij niet uitgesloten is dat wordt besloten acties te gaan voe ren tegen Kooren. Dit heeft be stuurder H. ter Halle van de Ver voersbond FNV meegedeeld. De Vervoersbond FNV ging het overleg in met als uitgangspunt de cao die is afgesloten met Smit In ternationale Havensleepdiensten. Maar Kooren blijft bij zijn weige ring de hoofdpunten uit deze over eenkomst over te nemen: vier be manningsleden per boot en een 36- urige werkweek. Het bedrijf zegt zich geen betere arbeidsvoorwaar den te kunnen veroorloven, in ver band met aanloopverliezen. Kooren is dit jaar in het Rotter dams havengebied met zes zware sleepboten en lage tarieven de con currentieslag aangegaan met bijna- monopolist Smit Internationale. De Vervoersbond FNV verzet zich tegen de komst van Kooren als nieuwkomer op de met overcapaci teit kampende sleepmarkt uit vrees voor "verdere afbrokkeling van de werkgelegenheid. Volgens de bond kan Kooren vooral goed koper werken doordat het bedrijf slechte arbeidsvoorwaarden han teert. De mogelijkheid bestaat dat het ministerie van sociale zaken de cao van Smit algemeen verbindend verklaard, zodat Kooren wettelijk verplicht wordt zich hieraan te on derwerpen. BROOD - De consument moet be ter weten waar hij aan toe is met on verpakt brood bij bakker en super markt. In de winkel dient duidelij ker te zijn aangegeven met welk broodassortiment men heeft te ma ken. Dit zijn wijzigingen op het Broodbesluit en met Meelbesluit waarmee het kabinet akkoord is gegaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7