Problemen bij financiering filebestrijding Liberaal Bestek '90: oude wijn in nieuwe zak Hoge Raad: joods lyceum mag leerling weigeren 'Meer doen tegen werkloosheid' 30 JAAR RENTEVAST HYPOTHEEK NU 7,5% ZATERDAG 23 JANUARI 1988 PAGINA 3 Gemeenten liggen dwars DEN HAAG (GPD) - Het kabinet en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zijn het nog niet eens over het finan ciële aandeel van de gemeenten in de plannen van minister Smit-Kroes voor de filebestrijding. DEN HAAG (ANP) - Het joods Maimonides-lyceum te Amster dam mag de 13-jarige Aram Bruc- ker toelating tot de school weige ren, zo heeft de Hoge Raad gisteren beslist. De Raad vernietigde het vonnis van het gerechtshof in Am sterdam dat in juni had bepaald dat de school de jongen moet toelaten. Vader Brucker strijdt sinds twee jaar voor de toelating van zijn zoon Aram tot het Maimonides-lyceum, de enige school voor voortgezet on derwijs op joodse grondslag. Aram wordt door het schoolbe stuur niet als joods beschouwd om dat zijn moeder bij een liberale rab bijn tot het jodendom is overge gaan. Orthodoxe joden erkennen zo'n overgang niet. Volgens de sta tuten is de school bedoeld voor on derwijs aan kinderen die overeen komstig de Halacha (joodse wet ten) joods zijn. Vader Brucker spande in 1986 een kort geding tegen het school bestuur aan dat hij in eerste instan tie verloor. Het gerechtshof te Am sterdam stelde hem vorig jaar juni in het gelijk en bepaalde dat de school op straffe van een dwang som van 1.000 gulden per dag Aram Brucker moest toelaten. Rector H.A. Markens van het Maimonideslyceum was gelukkig met de uitspraak, die volgens hem veel problemen voorkomt. De uit spraak is naar zijn mening volko men in lijn met de 60-jarige traditie van de school en met datgene wat de oprichters hebben bedoeld toen zij een school met deze identiteit in het leven riepen. 'Het recht heeft gezegevierd'. Hij is verder blij dat de school nu weer in rust kan wer ken en niet 'van rechtszaal naar rechtszaal hoeft te hollen'. Aram Brucker, die de uitspraak bijwoon de, had niets te zeggen. Hij zat er beteuterd bij. De weigering «van de stichting De onenigheid handelt om 25 mil joen gulden. Dit bleek gisteren tij dens overleg van het kabinet met de drie Randstad-provincies, de vier grote gemeenten en de VNG. In het kader van het bestuursak koord dat vorig jaar door Rijk en gemeenten is gesloten, is onder akkoordbijdrage te gebruiken. Mi- meer afgesproken, dat het Rijk nister Ruding (financiën) die het jaarlijks bij wijze van investerings- overleg gisteren bijwoonde, wil impuls 50 miljoen in het Ge- echter volgend jaar niet 50 miljoen meentefonds zou storten. Dit be- maar 25 miljoen gulden uitkeren, drag, zo was de bedoeling, zou ten omdat het financieringstekort niet leg van wegen zou daaruit kunnen worden gefinancierd. De gemeenten, aldus een woord voerder van de VNG gisteren, zijn bereid 25 miljoen bij te dragen aan de oplossing van de fileproblema- tiek in de Randstad. Ze dachten daarvoor de helft van de bestuurs- goede aan alle gemeenten in Ne derland. Projecten als vernieuwing van rioleringen, verbetering van in dustrieterreinen, maar ook de aan- Pleidooi voor instellen van r ruimte zou toelaten. Ruding wil de 25 miljoen direct storten in het filebestrijdings- fonds. Tot woede van de VNG, want de minister handhaaft tegelij kertijd een al voorziene gemeente lijke bijdrage in het fonds van 25 miljoen. Het totaal aan gemeente lijke bijdragen zou derhalve wan neer Ruding zijn zin krijgt op 50 V>r*AiYifi ofcnv om avi miljoen komen. Volgens de VNG UI iilIlllCloCAciIIiCIi gebruikt Rudine de 25 milioen van ARNHEM (ANP) - De leeftijd dat jongeren het theoretisch rijexamen mogen afleggen moet worden ver laagd tot 16 jaar. Bovendien moet de minister van verkeer en water staat een verplicht bromfietsexa- invoeren. Alleen jongeren die gebruikt Ruding de 25 miljoen van de gemeenten om een gat op te vul len, dat is gevallen doordat de ver hoging van de motorrijtuigenbe lasting onlangs door het kabinet niet op 40 maar op 25 gulden is be paald. •uv.ii vu viv.i vu». Een VNG-woordvoerder: "Ru- daarvoor slagen zouden gebruik mogen maken van dat voertuig. Dat zei secretaris M.H. Hegie het bestuursakkoord zijn geld -maar het is óns geld. In het be stuursakkoord staat dat hoogte v de bijdrage aan de gemeenten af hankelijk zou zijn van het financie- richt door de Bovag-rijscholen en ringstekort. Wij kunnen dus weinig BREDA - In de gevangenis va personen in één cel te plaatsen. de stichting 'Jong op weg' gisteren tiidens een studiedag in Arnhem. 'Jong op weg' is in 1986 opge- houdt zich bezig met verkeersedu- inbrengen tegen de verlaging van catie aan leerlingen van vijftien het bedrag tot 25 miljoen. Maar wij jaar en oudër in het vervolgonder- willen die 25 miljoen wel in het Ge- wijs. De aandacht gaat daarbij meentefonds gestort hebben en dót vooral uit naar jonge bromfietsers en aanstaande bromfietsgebrui kers. Volgens Hegie is het van groot belang dat het ministerie van on- uai 4 Huiusicwc van yjn geschil zal verder moeten Hprwifs 'hetwrkeërsonderwi'is "tot worden uitgevochten in overleg een verplicht vak maakt in het tussen de VNG en de regering. Een voortgezet onderwijs. .Volgens ±',Tr^v3n_h,et.^€üraS.k.°°rË '_a.ld„u,3 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal in maart nadere voorstellen doen om de werkloosheid verder terug te dringen. Bovendien zal het dan bekijken of er extra bezuini gingen nodig zijn in verband met het tekort van de overheid. "Daar bij zal zoveel mogelijk worden vastgehouden aan de doelstellin- hem is het hoge ongevallencijfer een gevolg van het feit dat ver- keersondjerwijs niet is opgenomen in het vakkenpakket in het voort gezet onderwijs. Binnenland kort Bodemvervuiling Minister Nijpels van milieube heer heeft ingestemd met het bo demsaneringsplan van de provin cie Zuid-Holland voor de Steen- dijkpolder in Maassluis. Dit houdt in dat de tuinen in de wijk en het openbaar groen worden ontgraven. Evenals de provincie acht de be windsman het niet nodig de grond onder de woningen te ontgraven. Gezondheid Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) trekt de komende jaren extra geld uit voor onderzoek naar voorkomen van ziekten. Het kabi net is gisteren akkoord gegaan met een aantal jaren jaarlijks een mil joen gulden voor een onderzoeks programma naar het verband tus sen gezondheid en leefwijze en maatschappelijke factoren. Een andere programma (eveneens een miljoen per jaar) betreft gezond- heidsverschillen die verband hou den met de sociaal-economische positie van mensen. Diamanten Bij de gemeentepolitie van Utrecht hebben zich deze week on geveer veertig mensen gemeld die zaken hadden gedaan met de maandag opgepakte nep-diaman- tair uit Breukelen. Een politie woordvoerder kon gisteren nog niet zeggen voor welk totaalbedrag deze mensen zijn benadeeld. Dat het om enkele miljoenen gaat, staat vast, zo meldde de politie eerder. Straf De rechtbank in Arnhem heeft gisteren acht leden van het Dieren bevrijdingsfront veroordeeld tot alternatieve straffen. De vier man nen en vier vrouwen moeten dienstverlening verrichten vari ërend van 75 tot 200 uur. De recht bank achtte de actievoerders schuldig aan een overval op het in ternationale bontveilinghuis Hud son's Bay and Annings in Nederas- selt in januari van het vorig jaar en aan een mislukte bevrijdingsactie van proefdieren uit het vivisectie- laboratorium van de Landbouwu niversiteit in Wageningen in no vember 1986. Verdachte moord Een 26-jarige Amsterdammer wordt ervan verdacht op vier sep tember vorig jaar de 41-jarige Nathalie Litvinoff te hebben dood gestoken op een vap de perrons van het Muiderpoortstation in de hoofdstad. De man werd deze week bij familie in Paterswolde aange houden. Hij ontkent, maar de poli tie meent 'voldoende bewijslast' te hebben. Roof zou het motief zijn geweest. steld. De VNG-woordvoerder: wordt niet eerder een overeenks- omst getekend voordat dat overleg heeft plaatsgevonden en wij over eenstemming hebben bereikt met het kabinet". Lubbers verwacht overigens niet dat alle doelstellingen van het re- geerakkoord (werkloosheid onder f^vën nödTg z^jn ëphëtjebiëd half miljoen, daling van het over heidstekort tot 5,25 procent van het in Nederland verdiende inkomen en gelijkblijven lastendruk) in 1990 helemaal gehaald zullen worden. "Als het kost wat kost willen halen van een van de doelstellingen bete kent dat het op andere terreinen te kwalijke effecten heeft, is het mid del erger dan de kwaal; dan kom je jezelf tegen", aldus de premier. In antwoord op vragen van PvdA-fractievoorzitter Kok, schrijft Lubbers tot de overtuiging gekomen te zijn dat nieuwe initia- de werkloosheidsbestrijding. Hij doelde onder meer op maatregelen op het gebied van onderwijs en scholing. Lubbers zei de indruk te hebben dat werkgevers en werknemers op dit punt langzaam naar elkaar toegroeien. "Ik denk dat de tijd rijp is om aanvullende voorstellen te doen", zei hij na afloop van de mi nisterraad. Het wachten is echter op nieuwe cijfers van het Centraal Planbu reau. "Dit zal het de regering moge lijk maken te zien in hoeverre haar beleid effect heeft gehad", aldus Lubbers in zijn brief aan de Kamer. „Het kabinet is op een aantal deel terreinen beslissingen aan het voorbereiden. Een totaalkader kan pas ontstaan in de komende maan den (op zijn vroegst in maart). Dan zal ook blijken in hoeverre de ver schillende doelstellingen van het regeerakkoord tegelijkertijd en volledig bereikbaar zijn". AMSTERDAM - Kamelen in Artis bekijken het in aanbouw zijnde pla netarium, waarin een vier meter hoge projector de stand van de hemelli chamen zal aangeven. De projector met 900 lenzen kost 1,5 miljoen gulden. (foto ANP) UTRECHT (ANP) - De r nitie voor het dienstpistool van de politie heeft een minstens zo ver woestende uitwerking op het men selijk lichaam als de omstreden stopkogel. Die werd destijds juist vanwege het risico van ernstige verwondingen afgewezen. Boven dien levert het gebruik van de nieu we kogel grote risico's voor om standers op. Dit blijkt uit een onderzoek van een drietal vuurwapenexperts van de gemeentepolitie Den Haag en het Korps Mariniers. Zij komen op grond van een aantal schietproe ven op dode varkens tot de conclu sie dat de nieuwe kogel 'in de hui dige vorm niet het juiste politie- Joods Bijzonder Onderwijs (het schoolbestuur) Aram als leerling toe te laten, is niet onrechtmatig, aldus het arrest van de Hoge Raad. Die weigering is in overeenstem ming met het toelatingsbeleid van de school. De garantie van 'vrijheid van richting' die de grondwet het bijzonder onderwijs geeft, weegt zo zwaar dat het een stichting als het JBO in principe vrij staat een kind als leerling te weigeren als het niet aan de toelatingsnormen voldoet. Vader Brucker kan geen beroep doen op een grondrecht van vrije schoolkeuze. Het Europees ver drag van de rechten van de mens geeft de ouders wel tegenover de staat een fundamenteel recht op eerbiediging van een keus voor on derwijs van een bepaalde, religieu ze richting. Dit verdrag geeft de ou ders echter tegenover een particu liere instelling niet dit recht. Minister praat niet meer met weekblad VN DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) praat niet langer met het opinieweekblad Vrij Nederland. Dat heeft de minis ter de hoofdredactie van VN giste ren in een brief laten weten. Aanleiding tot deze stap is een artikel in Vrij Nederland van deze week over de 'poverty trap', wat vertaald zou kunnen worden met 'de valstrik die armoede heet'. Het gaat over opvattingen die in de Verenigde Staten bestaan over de functie van inkomensverschillen. De theorie van sommige vooraan staande VS-economen komt er op neer dat mensen met een uitkering de prikkel missen om weer aan het werk te gaan, waardoor ze van kwaad tot erger vervallen en er een armoede-cultuur ontstaat. In het stuk in VN wordt de minis ter een aantal malen aangehaald. De Koning schrijft de hoofdredac tie: "Ik herken mij volstrekt niet in de wijze waarop in dit artikel mijn daden en denkbeelden worden weergegeven. Ik heb er grote moei te mee dat mijn beleid in verband wordt gebracht met (deze) opvat tingen die in Amerika opgeld doen". Opvattingen die volgens de bewindsman bovendien niet aan de orde zijn geweest in het gesprek (van 26 november vorig jaar) tussen hem en VN, dat mede de basis vormt voor het artikel. De Koning heeft tevergeefs bij VN bepleit zijn commentaar bij het artikel af te drukken. "Het be vreemdt mij en ik houd het voor onbehoorlijk dat u dat niet heeft gedaan," aldus de minister, die VN- medewerkers niet meer wil ont vangen. 'Nieuwe politiekogel gevaarlijk' veiligheidspatroon' is. De Tweede Kamer gaf in februari 1987 het groene licht voor 'model III'. De Nederlandse politiekorp sen zijn nu al bezig over te schake len op de nieuwe munitie. Het ministerie van binnenlandse zaken zette gisteren grote vraagte kens bij de bevindingen van de vuurwapenexperts. Volgens de se cretaris van de bewapenings- en uitrustingscommissie, B. Engbers, hebben de onderzoekers niet de be schikking gehad over de speciale apparatuur en deskundigheid waarover bij voorbeeld het Gerech telijk Geneeskundig Laboratorium en het Gerechtelijk Natuurkundig Laboratorium wel beschikken. Eis 16 jaar cel voor moord op pompbediende MAASTRICHT (ANP) - Officier van justitie mr. J. Oosterhof bij de rechtbank in Maastricht heeft gis teren 16 jaar cel en terbeschikking stelling van de regering (tbr) geëist tegen een 28-jarige Heerlenaar we gens moord op een pompbediende. Een intens laffe daad, zo noemde de officier de moord op de 22-jarige Lilian Verheyde, die op 23 juli ver leden jaar in Maastricht met tien tallen messteken van het leven werd beroofd. Mr. Oosterhof achtte moord wet tig en overtuigend bewezen. Dat de verdachte zwaar aan drugs was ver slaafd kan volgens de officier niet als een excuus gelden. Integen deel. Dat moet hem extra worden aangerekend. Hij wist wat de ge volgen van heroïne- en cocaïnege bruik zijn. Oosterhof achtte bovendien een lange straf op zijn plaats, omdat de Heerlenaar al twee keer eerder tot gevangenisstraf is veroordeeld. Hij heeft daar, aldus de officier, blijk baar niets van geleerd. Bovendien bestaat er vrees voor herhaling, blijkt uit de psychiatrische obser vatie in het Pieter Baancentrum in Utrecht. De psychiater concludeer de tot een verminderde mate van toerekenbaarheid. De verdediger van de Heerle naar, mr. M. Moszkowicz, achtte moord niet bewezen. Gevangenis straf voor deze verdachte noemde hij zinloos. Daarom drong hij aan op tbr. Uitspraak 5 februari. Overval casino BERGEN (ANP) - Bij een overval op het Golden Ten-casino De Den nen aan de Parkweg in Bergen aan Zee (N.H.) zijn gisteravond twee personeelsleden door kogels ge wond geraakt. Twee mannen met bivakmutsen betraden de club vlak na de exploi tant van het casino en twee perso neelsleden toen deze de nog lege club wilden openen. Ze dwongen hen de kluis te openen en schoten diverse malen. Van de daders ont- breekt nog ieder spoor. Weer kort geding opvangcentrum voor asielzoekers HAARLEM (GPD) - Rond het op vangcentrum voor asielzoekers op Schiphol-Oost is een nieuwe juridi sche strijd ontstaan. Advocaat mr. Th. Spijkerboer eiste gisteren in kort geding voor de Haarlemse rechtbank namens alle huidige be woners van het centrum dat ze di rect worden vrijgelaten. De asiel zoekers zouden onrechtmatig wor den vastgehouden. Landsadvocaat mr. B. Groen bestreed dat. Het opvangcentrum op Schip- hol-Oost werd in 1986 geopend. Ge middeld verblijven er, onder de hoede van de Koninklijke Mare- chausse, 25 mensen. Er zijn inmid dels al verschillende rechtszaken over het centrum gevoerd. Zo liet de Haarlemse rechtbankpresident mr. H. F. van den Haak al twee keer weten dat er op Schiphol-Oost geen sprake is van onrechtmatige gevangenhouding. De rechter doet vrijdag 29 janua ri uitspraak. VERKEERSDODE - De 15-jarige Ton Timmermans uit Arcen is gis termiddag door een verkeersonge val in Vcnlo om het leven geko men. De jongen, die van school kwam, passeerde op zijn fiets een stilstaande bus en kwam op de rij weg in botsing met een tegemoet komende vrachtwagen. Het slacht offer was op slag dood. DEN HAAG - De WD-leden, die afgelopen donderdag de dis cussienota 'Liberaal Bestek '90' in hun brievenbus vonden, zul len vergeefs hebben gezocht naar nieuwe lijnen en standpun ten. De commissie, onder leiding van mr. A. Geurtsen, heeft zich bij de opstelling van de nota aan de veilige kant gehouden. Een volstrekt gevaarloze en zelfs beetje zouteloze opsomming van bekende WD-stellingen was het resultaat. door Henri Kruithof Na de rumoerige jaren onder leiding van Ed Nijpels, bestaat er in de WD duidelijk behoefte aan rust. Maar tevens vinden de leden dat ze weer eens inhoude lijk moesten kunnen meediscus- siëren over de politieke lijn van de partij. Voorzitter Leen Gin jaar knoopte dat goed in zijn oren en droeg een commissie op een discussienota te schrijven. Om te voorkomen dat de par tijleden zich onmiddellijk weer onder druk gezet voelen, hebben fracties en partijbestuur beslo ten zich voorlopig niet over de in houd van het rapport uit te laten. Ze hebben kennelijk geleerd van het gekrakeel dat in de PvdA over een soortgelijk rapport (Schuivende Panelen) is ont staan. Bovendien staat er weinig controversieels in de nota, dus veel aanleiding om direct mee te praten is er nog niet. Het motto dat de commissie- Geurtsen dit discussiestuk heeft meegegeven - "The main point about liberalism is that it wants to go elsewhere, not to stand still" - wordt in de tekst niet erg waargemaakt. Termen als 'indi viduele verantwoordelijkheid', 'individuele vrijheid' en 'terug houdende overheid' komen veel vuldig in het stuk voor. Op dat punt stond menig rechtgeaarde WD'er al lang stil. Geurtsen zei het bij de presen tatie van het rapport zelf: "We hebben ons beperkt tot de grote lijnen van het beleid na 1990. Voor de concrete uitwerking moet u niet bij mij zijn. Daarvoor verwijs ik u naar het verkiezings programma, dat volgend jaar uit komt". En inderdaad, behalve de tussenzin in het begin van het rapport 'het zelfstandig gymnasi um moet blijven', valt er niet veel concreets te vinden. Toch zal het rapport niet hele maal zonder slag of stoot de par tij-organen passeren. Daarvoor staan er toch nog wel wat contro versiële details in. Niet over de algemene lijn, daar is de commis sie keurig bij de al jaren bestaan de partijlijn gebleven. Sanering van de overheidsfinanciën, te rugdringen van de criminaliteit, VVD-commissievoorzitter Geurtsen: 'beetje zouteloze op somming' (foto ANP) zo groot mogelijke kansen voor iedereen en vergroting van inko mensverschillen, zijn liberale uitgangspunten waar weinig W- D'ers het mee oneens zullen zijn. Discussie zal echter nog wel ontstaan over enkele andere punten. Afschaffing van de in vesteringspremie wir en van de subsidies op de premie-koopwo ningen bijvoorbeeld, zullen niet erg lekker vallen in de partij, die de ruimte voor het bedrijfsleven en stimulering van het eigen wo- ningbezit altijd hoog in het vaan del heeft gehad. Op enkele kleinere puntjes heeft de commissie haar nek nog wel uitgestoken. Zo zal niemand het ermee oneens zijn dat een ambtenaar die probeert het be leid van zijn minister te frustre ren, ontslagen moet kunnen wor den. Maar als je zoiets opschrijft in een discussienota die de grondslag moet worden voor een verkiezingsprogramma, heb je daarbij voorbeelden voor ogen. Dat gaf Geurtsen ook toe, maar hij wilde niet zeggen wélke voor beelden. Kennelijk vindt hij dat het ambtenarenapparaat ministers soms tegenwerkt, maar dat is een beschuldiging die niet in alge meenheden kan blijven steken. Dergelijke beschuldigingen moeten worden waargemaakt. Volgens Geurtsen is deze nota een basis voor de WD in het po litieke midden. Uit de tekst is dat verder niet te halen, want het lijkt veeleer dat de WD terug is op haar vertrouwde plaats in het politieke spectrum: rechts van het midden. Daar voelt de WD- achterban zich ook het beste thuis, blijkens een recent onder zoek. Van het WD-electoraat zegt 85 procent zichzelf min of meer rechts van het midden te Van de WD kunnen we, als Geurtsen zijn zin krijgt, een dui delijker opstelling verwachten ten opzichte van PvdA en CDA. Er wordt opzettelijk geen voor keur uitgesproken voor een van beide partijen. Maar het te grote vertrouwen van de PvdA in de overheid en de 'zorgzame samen leving' van het CDA worden ge lijkelijk afgewezen. Het één wordt ondoelmatig, het ander conservatief genoemd. Samen werking met geen van beide par tijen wordt bij voorbaat afgewe zen. De banvloek die eerder over de PvdA werd uitgesproken is daarmee van de baan, maar dat maakt de kans op samenwerking met de sociaal-democraten in een volgend kabinet niet bij voorbaat groter. Zoals het er nu naar uitziet, lijkt voortzetting van de samen werking met het CDA, ook na 1990, voor de WD het meest voor de hand te liggen, tenmin ste als de kiezers het mogelijk maken. En anders moet de WD maar een paar jaar in de opposi tie. Dat heeft die partij ook in het verleden geen windeieren ge legd. (voor nieuwbouw met gemeentegarantie) Sinds 1972 is de rente voor maximale zekerheid niet meer zo laag geweest. Maak gebruik van dit unieke Bouwfonds aanbod. Bel gratis 06-0556 (op werk dagen van 9-18 uur, op zaterdag van 10-12uur). Of stuur de bon op. fik wil meer weten over de - 30 Jaar RenteVast Hypotheek Plaats: i- j Telefoon: i- i i- Voor nieuwbouw ir In envelop zonder postzegel j sturen aan Bouwfonds. Antwoordnummer 34, 13860 VE Hoevelaken. jnv Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten I

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3