tastisch' JI@[M ilHSElM I Australië begint fouten te erkennen EN DE JAREN Regering volgens sommigen geen haar beter dan Zuidafrikaans apartheidsregime door Herman Joustra Allert Goossens is 20 jaar en woont sinds kort op kamers in Warmond. Na de scheiding van zijn ouders, enkele jaren geleden, ging het bergafwaarts met zijn schoolprestaties en besloot hij in dienst te gaan. Zojuist afgezwaaid, probeert hij via de avondschool alsnog zijn vwo-diploma te halen. De vierde aflevering in een artikelenserie over jongeren en de jaren tachtig. "Nog belangrijker dan geld is het gevoel dat je wat bereikt hebt in het leven". 3 ZATERDAG 23 JANUARI 1988 3 S I u te je e- O! X T' Ik was een jaar of veertien toen mijn vader het huis uit ging. Het was nog geen officiële scheiding, die kwam ongeveer anderhalf jaar later. Ik weet niet of ik toen zo ver was dat ik het kon begrijpen, maar ik had vooral de laatste twee jaar toen de 'spanning tussen mijn ouders steeds groter werd echt moeilijk heden met mijn vader. Met mijn zusje zat ik vaak 's avonds te luisteren op de over loop of het niet fout zou gaan, dat gebeur de gelukkig nooit, maar tot diep in de nacht waren er dan ruzies. Ik was in elk geval blij dat mijn vader zou weggaan, maar ik kan me nog als de dag van giste ren herinneren dat ik lag te huilen in bed toen hij echt vertrok. Er viel een gat". "Mijn moeder trouwde daarna op nieuw, met een kennis. Ik kreeg er daar door een stiefzus en een stiefbroer bij. Ja, ik kan goed met mijn stiefvader opschie ten, maar toen ik nog thuis woonde niet. Je accepteert het niet zo snel dat je een andere vader hebt, zeker niet als hij nieu we regels gaat stellen. Ook mijn vader is inmiddels hertrouwd, zijn vrouw heeft ook twee kinderen uit een eerder huwe lijk, in totaal heb ik nu dus vier stief- broertjes en -zusjes. Ik kan nu weer beter met hem opschieten, ik zoek hem gere geld op, in feite is het een doodgoeie vent". Gevolgen "Toen mijn ouders scheidden was dat een rot-ervaring, vanaf dat moment be heerste het mijn hele jeugd, het had ge volgen voor mijn contacten. Ik zocht naar vrienden die naar mijn problemen wilden luisteren. Maar toen bleek dat ve len van hen niet trouw waren. Ze kwa men langs wanneer zij daar zin in had den en voor de rest hadden ze geen bood schap aan mij. Gelukkig bleven er nog wel vrienden over met wie ik wèl kon praten, die interesse toonden voor mijn problemen. Eén van hen had trouwens hetzelfde meegemaakt. Ik praatte er ook met mijn grootouders over, maar zij wa ren natuurlijk niet objectief, ze hadden natuurlijk een gekleurde mening over hun eigen kinderen". "De scheiding had ook invloed op mijn schoolprestaties. Voordat er problemen waren tussen mijn ouders ging het nog redelijk op het gymnasium, maar daarna liep het fout. Ik ben toen overgestapt naar het atheneum, Visser 't Hooft, maar ook daar wilde het niet vlotten. In de vierde klas deed ik zelfs helemaal niets meer aan school, ik spijbelde alleen maar en ik werd steeds de klas uit gestuurd. Het werd zo erg dat ik zelfs van school werd getrapt, daarna heb ik het nog even op het Rijnlands Lyceum geprobeerd, maar dat liep op niets uit. Ik kwam als achttienjarige in een klas met leerlingen die allemaal een paar jaar jonger waren, die vonden het nog leuk om tijdens de les met banken te schuiven, zodat mijn mo tivatie nog minder werd. Ik was al een paar keer blijven zitten en besloot van school te gaan. In dienst dan maar". "In het begin heb ik wel een inzinking gekregen. De eerste twee maanden zat ik in Hilversum, tussen allemaal rotlui. Ze waren niet baldadig, maar ontzettend asociaal. Ze pikten er mensen uit om te pesten, daar was ik er gelukkig niet een van, maar het greep me wel aan. De slachtoffers werden echt in de zeik gezet. Wel niet zo erg als onlangs in Oirschot, maar het was toch vrij ernstig wat ze met die jongens uithaalden. Zo werden som migen, die nog nooit alcohol hadden ge zien, gewoon dronken gevoerd". Rotpeloton "Daarna ben ik naar Seedorf gegaan, in Duitsland. Maar ook daar zat ik bij een rotpeloton. Soms waren er massale veld slagen tussen onze jongens en de 'Lim burgse Jagers' waarbij met kettingen en buizen gevochten werd. Ja, in Seedorf gebeurde er verschrikkelijk veel, ook buiten de kazernes. Er werden kroegen omgebouwd, jongens op hun gezicht ge slagen als er een meisje in het geding was, er vonden vechtpartijen plaats in discotheken. We stonden echt slecht be kend, in sommige discotheken mochten we niet naar binnen. Van de berichten, over de wantoestanden in sommige ka zernes kijk ik niet vreemd op. het heeft te maken met de verschrikkelijk slechte controle die er 's avonds is, over het alge meen is er maar één officier van dienst en één onderofficier. Dat is veel te wei nig, en als er wat gebeurt durven ze niks te doen". "De hoeveelheid alcohol die genuttigd wordt is ook enorm, er zijn veel soldaten die zich tot diep in de nacht bezuipen en dan 's ochtends vroeg weer achter het stuur van hun voertuig kruipen. Alcohol vergiftiging komt vrij frequent voor. Het alcoholgebruik is vrij simpel te controle ren, maar ze doen er niets aan. En als ze het verbieden in het leger zal er wel weer een rel over ontstaan. Van mij mag het in elk geval verboden worden, want zo'n Landrover heeft wel een flinke kreukel- zóne, maar je moet er niet aan denken hoe een tegenligger er na een botsing uit ziet. Het aantal ongelukken in dienst valt gelukkig mee, want meestal wordt er in colonne gereden. Maar tijdens oefenin gen wil er nog wel eens gescheurd wor den en dan gaat het soms fout. Op een schietserie bijvoorbeeld mag er alcohol geschonken worden, maar de tankbanen zijn ontzettend gevaarlijk, want ze zijn slecht verlicht en de bochten zijn scherp. Bijna bij elke schietserie gebeurt er wel een ongeluk, vorig jaar is er zelfs een tank uit de bocht gevlogen. Toch was mijn diensttijd prettig, ik kwam in elk geval los van de scheidingsperikelen, en het was prettig om eens een keer in team verband te werken". Belangrijk "Ik ben zelf sterk voor het leger, het is een hele belangrijke factor in onze maat schappij, het beschermt onze economie en onze vrijheid. En met z'n allen in de Navo beschermen we West-Europa. Dat is nodig, want de heren van Oost en West kunnen nu eenmaal niet met elkaar op schieten. Zeker nu ze de neiging hebben om de kernwapens te ontmantelen, moet je een sterke conventionele macht heb ben. Vanaf 1948 konden we met onze kern macht de Russen tegenhouden, maar wat betreft de conventionele wapens zijn ze in de meerderheid. Ik ben in principe wel tegen kernwapens, maar je moet de onderlinge verhoudingen in het oog hou den. Als de aantallen in evenwicht zijn is de kans op oorlog volgens mij verkleind. En wat door de tegenstanders van kern bewapening over het hoofd wordt gezien zijn de chemische wapens. Het is veel reéler om die in te zetten dan kernwa pens, want ze zijn minder omstreden. Maar het zijn ontzettend tactische wa pens. Niet zozeer aan het front, want dan moet de gebruiker ervan zelf ook een gaspak aan, maar zo'n dertig kilometer daarachter. Vijftig procent van de pro- duktiviteit van de tegenstander valt weg omdat ze in gaspakken moeten lopen, het voedsel wordt besmet en de camou flage van de troepen is nergens meer". "Ik ben dan ook ontzettend sceptisch ten aanzien van de huidige onderhande lingen. Bovendien betreft het maar drie tot vijf procent van alle kernwapens, ze kunnen de wereld nóg tien keer vernieti gen. Ik heb ook het vermoeden dat de Amerikanen en de Russen de wapen wedloop economisch niet meer kunnen volhouden. Nóg meer wapens kunnen ze niet betalen, ze moeten dus wel om de ta fel gaan zitten. Maar van echt onderling vertrouwen is volgens mij geen sprake". "In Nederland wordt een slecht de fensiebeleid gevoerd, de modernisering van de Leopard-I tank is daar een spre kend voorbeeld van. Die tank was dusda nig verouderd dat hij verbeterd moest worden, er moest een nieuwe koepel op, een nieuw kanon en nieuwe richtappara- tuur. Toen dat was gebeurd, bleek het onderstel er niet tegen te kunnen, en de nieuwe apparatuur bleek ook niet echt veel beter te werken. Ze hadden voor dat geld veel beter een Leopard-II kunnen kopen ons leger had er al een stuk of wat een perfecte tank, een van de bes te ter wereld. De ministers kijken sowie so veel te weinig naar mensen dje er ver stand van hebben, terwijl ze zelf meestal outsiders zijn. Ze worden vaak zomaar op een bepaalde post neergezet". Doodstraf "De politiek in Nederland heeft nog meer slechte punten. De aanpak van de criminaliteit deugt niet, de misdaad neemt hand over hand toe, maar de straf fen lijken steeds minder streng te wor den. Als je tegenwoordig iemand ver moordt kun je na een jaar al vrij zijn, dat irriteert me mateloos. Je moet wel reke ning houden met de achtergronden van een misdadiger, maar tegenwoordig heb ben ze te snel medelijden met een crimi neel. Ik ben absoluut voor de herinvoe ring van de doodstraf, maar wel alleen als er klinkklare bewijzen op tafel liggen. En natuurlijk zou ik naar de reden van de moord of verkrachting kijken. Maar de staat heeft wel het recht iemand te doden die zonder goede reden een ander om zeep heeft geholpen". "Buiten de criminaliteit vind ik dit land toch al niet zo fantastisch, de menta liteit van ons volk deugt niet. De mensen hier zijn asociaal, het is de een z'n dood is de ander z'n brood. Ze willen het liefst van elkaar profiteren. En er wordt ook veel gediscrimineerd, op de persoon zelf wordt niet gelet, maar wel op zijn kleur. Ik heb goede ervaringen met buitenlan ders, bovendien hebben wij verplichtin gen ten opzichte van Suriname en Indo nesië omdat het koloniën van ons zijn ge weest. De uitkeringen zijn ook te hoog in ons land, het is vaak aantrekkelijker in de steun te lopen dan om te werken, als een jongen van achttien achthonderd gulden van de steun krijgt is dat belache lijk. Maar als iemand van vijftig jaar werkloos raakt en niet meer aan de bak kan komen, vind ik wèl dat hij een hoge uitkering mag krijgen. Het is zo gemak kelijk in Nederland, ook de belastingen kun je zo ontduiken". "Ik zou het liefst naar Amerika gaan, als vertegenwoordiger van een groot na tionaal of internationaal bedrijf. Ik ben er nog nooit geweest, dus misschien valt het wel tegen. Maar het is in elk geval een land waar je voor jezelf moet vechten, al is het natuurlijk fout dat daardoor een percentage krepeert zonder dat daar wat aan gedaan wordt. Het vertegenwoordi- gerswerk lijkt me wel wat, daarom wil ik ook heao gaan doen of iets in die trant. Maar zo ver is het nog niet, ik ben net uit dienst en ik zit op de avondschool om mijn vwo af te maken. Als ik dat te moei lijk vind ga ik havo doen, dan kan ik nog naar de heao. Overdag wil ik voor een uit zendbureau gaan werken, het liefst een baan in een winkel, in de verkoop". Gelukkig worden "Maar het belangrijkste in mijn leven is dat ik gelukkig word, met een gezin bijvoorbeeld. Daar kijk ik niet anders te genaan, ondanks de scheiding van mijn ouders. Alleen zou ik geen kinderen ne men als mijn vrouw wil blijven werken, ik vind dat een kind zeker de helft van de week recht heeft op de aandacht van zijn ouders, ik heb zelf ervaren hoe belang rijk dat is. En ik zou niet te veel geld wil len hebben, je wordt daar niet gelukkiger van. Als er dan iemand met een reep cho cola komt aanzetten terwijl je net een nieuwe video hebt gekocht waardeer je dat niet meer. Ik denk dat ik met een net to-salaris van ruim vierduizend gulden per maand dik tevreden ben. Nog be langrijker dan geld is het gevoel dat je wat bereikt hebt in het leven, dat je wat met je talenten hebt kunnen doen. Als je een kantoorklerk wordt, terwijl je de ca paciteiten hebt voor afdelingsmanager, kun je niet tevreden zijn". "De laatste tijd voel ik me al redelijk gelukkig, de sfeer hier in huis is prima, ik ben net begonnen met de avondschool, werk overdag, en heb een stel goede vrienden. Bovendien is de relatie met mijn ouders weer goed nu ik het huis uit ben". Australië viert dit jaar het feit dat twee eeuwen geleden de eerste Europeanen zich er vestigden. Nederlandse ontdekkingsreizigers hadden het land al in 1616 ontdekt, maar pas in 1788 begonnen de eerste kolonisten zich er te vestigen. Hoe dan ook, een spontaan feest zal het niet worden omdat menige Australiër pas de laatste jaren is gaan inzien welk een onrecht men de oorspronkelijke bevolking, de aboriginals, heeft aangedaan. Op 25 oktober 1616 plaatste Dirk Hartog een tinnen bord op een verla ten eiland ten zuiden van Carnar von. De Australiërs kunnen dit kost bare museumstuk, dat het Amster damse Rijksmuseum aan de Austra lische regering heeft uitgeleend, nu bezichtigen in het Westaustralische museum in Perth. Canberra slaagde er na een kwart eeuw van diplomatieke manoeuvres in dit kostbare historische materiaal voor een jaar van Nederland te lenen. Uit de half vergane inscriptie in oud-Hollands blijkt dat 362 jaar geleden 'De Eendracht' uit Amsterdam bij het eiland voor anker ging met aan boord schipper Dirk Har tog uit Amsterdam en de Luikse opper koopman Gilles Miebas. De Nederlandse zeevaarders lieten Australië echter voor wat het was. De eerste Europese kolonisten arri veerden pas 172 jaar later. Op 26 januari 1788 gingen elf schepen, onder comman do van de latere eerste gouverneur, kapi tein Arthur Philips, in Port Jackson (nu Sydney) voor anker. Aan boord van de 'First Fleet' waren 1030 veroordeelde mannen en vrouwen. Australië was toen nog de Goelag Archipel van het Britse rijk. Tot 1868 werden in totaal meer dan 160.000 veroordeelde mannen en vrou wen naar deze strafkolonie gedepor teerd. In feite waren ze de voorouders van de huidige huidige Australische be volking. Geroemd Zo'n tien jaar geleden schaamde meni ge Australiër zich nog voor z'n criminele voorgeslacht, en werden er genealogen ingehuurd die moesten uitpluizen of men al dan niet van adel was. Nu krijgen dezelfde genealogen een blanco cheque wanneer zij kunnen aantonen dat hun opdrachtgevers afstammen van een mis- dadigersgeslacht. De criminelen van twee eeuwen geleden worden nu ge roemd als pioniers en stichters van de natie. Maar er is een minderheidsgroep bin nen de Australische samenleving die de 200ste verjaardag met gemengde gevoe lens ervaart. Dat zijn de aboriginals, de oorspronkelijke bewoners van Australië. Hun cultuur is 40.000 jaar oud, de oudste die de mensheid kent. De aboriginals zijn een vergeten en vooral verdrukt volk geworden in hun eigen land. Zij worden sterk gediscrimineerd, hun land is ze ontnomen, en zij leven in reservaten. Hun aantal is sterk teruggelopen. Vol gens een volkstelling van 1981 zijn er nog maar 159.897 in heel Australië, dat is 1,1 procent van de totale bevolking. Ze zijn verstoken van onderwijs, gezondheids zorg en van werk. Het werkloosheids cijfer oftder hen is 45 procent, bij de blan ke Australiërs is dit percentage maar 8. Alcoholisme en ondervoeding zijn er de oorzaak van dat de inheemsen de vijftig niet halen, terwijl de blanke Australiërs 70 tot 80 jaar kunnen worden. De aboriginals worden door cholera en influenza geteisterd; hun ras dreigt uit te sterven en sommige inheemse leiders beschuldigen de regering van genocide. Er worden ook meer aboriginals gevan gen gezet dan blanken. Het aantal abori ginals dat tijdens gevangenschap over lijdt is zo hoog dat premier Bob Hawke een commissie heeft ingesteld die de oor zaak van deze verdachte sterfgevallen moest onderzoeken. In een van de rap porten van de commissie wordt gezegd dat de aboriginals zo eraan gewend zijn geraakt door de politie te worden mis handeld dat zij het als normaal ervaren wanneer ze worden gevangen gezet. Onrecht Een Australische historicus beschul digde de regering er zelfs van dat zij jonge inheemse vrouwen injecteert met een contraceptief middel om de groei van de bevolking te vertragen. Een rech ter barstte in tranen uit toen hij zag hoe schandelijk de aboriginals werden be handeld in de speciaal voor hen gebouw de dorpen buiten de grote steden. „Ik heb Soweto gezien, de Duitse concentra tiekampen, maar wat ik in mijn eigen land zie tart alle beschrijvingen", zo riep hij uit na een bezoek aan een nederzet ting in New South Wales. De aboriginals beschouwen Australië als hun land en zien de grondaankopen door grote bedrijven als inbreuk op hun rechten. Inheemse leiders eisen dat in de grondwet hun landeigendomsrechten worden erkend, maar de Australische za kenwereld is daar uiteraard fel op tegen. Maar onder de meeste blanke Austra liërs groeit langzamerhand het besef dat zij de oorspronkelijke bevolking groot onrecht aandoen. Sommige politici vin den dat de Australische regering in we zen geen haar beter is dan het apartheids- regime in Zuidafrika. De Australische minister voor inheemse zaken, Hand, heeft aangekondigd dat hij de festivitei ten rond de 200-jarige viering zal boycot ten. Hij wordt daarin gesteund door pre mier Bob Hawke. In een nieuwjaarsrede erkende Hawke de 'fouten en de misda den' die zijn (en nog steeds worden) ge maakt jegens de inheemse bevolking. Daar moet een einde aan komen", zei Hawke. Maar hoe, dat blijft nog een vraag. BOB MANTIRI Allert Goossens (20): "De mensen hier zijn asociaal, het is de een z'n dood is de ander z'n brood' Aboriginals: groot onrecht aangedaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23