Bouwplan mét aanbouw toch van de grond 'Kleurriik en leerzaam werken met kinderen uit verschillende culturen' BS01IB0I Gifzaak: 'Als ze schuldig zijn, worden ze gelyncht' Emile Snell van 'De Springschans' kwart eeuw in onderwijs LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON VOORSCHOTEN - De twee verdachten in de Voorschotense honden- moordenzaak blijven ontkennen iets met de kwestie te maken te heb ben. De politie van Voorschoten zegt echter over voldoende aanwij zingen te beschikken om het tweetal vast te houden. Een woordvoer der van de politie heeft inmiddels toegegeven dat het onderzoek van een aantal vuilniszakken, afgelopen donderdagochtend, een positief resultaat heeft opgeleverd. In de zakken van beide verdachten zijn restjes gif aangetroffen. De politie besloot het vuilnis te onderzoeken nadat uit diverse ge tuigenverklaringen kon worden opgemaakt dat het aangehouden tweetal mogelijk meer afwist van de gifzaak. De woning van het duo is inmiddels doorzocht. De politie liet in verband met het onderzoek in het midden of dat nog bruikbare aanwijzingen heeft opgeleverd. Geen rust Ondanks de aanhoudingen is de rust in Vlietwijk nog lang niet weergekeerd. Een zeer goed geinformeerde bewoonster van de wijk waar zes honden zijn vergiftigd met van strychnine voorziene gehakt ballen, weet te vertellen dat "heel Vlietwijk" al op de hoogte is van de identiteit van het aangehouden duo. Enkele bewoners hebben de poli tie de aanhouding zien verrichten. "Dat ging direct als een lopend vuurtje door de wijk". Haar advies aan de twee is, mits ze daadwerkelijk schuldig zijn aan de vergiftigingen, "te verhuizen". "Ze worden gelyncht". En: "De sfeer in deze wijk is te snijden. Blijven ze hier gewoon wonen dan vari ëren de straffen van een berg hondenstront in de tuin tot kapotgegooi- de ruiten". De woordvoerster, die haar naam niet in de krant wil zien, heeft de zaak heel minutieus gevolgd. Alles wat erover is gepubliceerd heeft ze ingeplakt. Ze bezit zelf twee honden. Ze vreest een hoge telefoonrekening, alleen al door deze emotionele week. De gesprekken met dierenartsen, politie, andere hondebezitters en de krant zijn talrijk geweest. Eigenaren van omgekomen honden zouden al aan het overleggen zijn over in te dienen schadeclaims. "Er zijn veel kosten gemaakt. Een dierenarts die zo'n beest opensnijdt en alles onderzoekt, dat moet toch worden betaald. En dan zijn er de mensen die hun hond hebben laten cremeren, die advertenties hebben laten zetten. Behalve dat zijn er bij die smartegeld willen, ja". Ze toont een advertentie in het plaatselijke huis-aan-blad, onmis kenbaar afkomstig van de 16-jarige Mariëlle v.d. Assen, die de dode Terry betreurt. De tekst van die advertentie is kenmerkend voor de gevoelens van hondebezittend Vlietwijk: "Bedankt meneerVoor uw lekkere balletjes gehakt. Ik zal nooit meer in uw tuin poepen. Ter ry". Na onetiigheid over onder meer kosten geluidswal en andere voorzieningen LEIDERDORP - Vlaardingen, beginjaren zeventig. De Jan Ligthartschool. Buiten han gen de superfosfaten in de lucht, binnen staat Emile Snell voor de klas. De veertiger kan het zich nu nog goed herinneren. "Ik schreef iets op het bord, toen ik braakgeluiden hoor de. Toen ik mij omdraaide, zag ik dat een aantal kinderen doodziek was geworden van de vuiligheid in de lucht. Ze kotsten over hun tafels." Posma en De Jong, zelf verre van gelukkig met deze situatie, werden vanwege deze kwestie bestookt met brieven van zowel bouwer als toekomstige bewoners. Een ge sprek met een vertegenwoordiger van de 22 kopers die een uitbouw wensen, deed de twee uiteindelijk afzien van hun bezwaarschrift. Posma gistermiddag: "Daarbij heeft meegespeeld dat we de kans dat onze bezwaren gegrond wor den verklaard niet zo groot achten. Hadden we dit doorgezet, dan had den wij niet gewonnen én hadden andere bewoners duizenden gul dens duurder uit geweest dan no dig is. En dat is natuurlijk niet de bedoeling". De bezwaren van De Jong en Posma zijn daarmee overigens niet de wereld uit. Posma: "Het is nooit onze bedoeling geweest andere ko pers dwars te zitten. Maar we blij ven vinden dat de bouwer jegens ons niet zo netjes gehandeld heeft. Wij hebben onze woning namelijk al gekocht in een stadium dat er nog helemaal geen sprake was van uitbouwen. Die mogelijkheid is pas later geschapen, zonder dat wij daar nog iets aan konden doen". Zelf hebben Posma en De Jong volstrekt geen behoefte aan een grotere woonkamer ("die extra ruimte moetje ook nog eens inrich ten"). "Wanneer onze buren te zij ner tijd een uitbouw zouden laten maken, betekent dat dat wij een muur van enkele meters langs ons huis zouden krijgen". Bovendien betoogt Posma dat er in het bouw plan twee soorten woningen zullen ontstaan met verschillende waar den. "En dat kan in ons nadeel wer ken". Bezorgd om hun zoontje en een dochtertje dat op komst was, was dat voor Snell en zijn vrouw het moment om de koffers te pakken en in een gezondere atmosfeer het werk voort te zetten. Het werd Lei derdorp. In 1971 trad Snell daar aan als hoofd van De Spring- schans, toen nog een drie-klassige lagere school aan de Wilddreef in de Leiderdorpse Schansenwijk. door Jacques Koch Dit jaar viert Emile Snell een ju bileum: hij zit 25 jaar in het onder wijs. Het schoolhoofd praat over die periode in zijn werkvertrek, waar talrijke affiches pleiten voor een verdraagzame samenleving. Zelf draagt hij een shirt met een ge tekend protest tegen de apartheid. Dorpskerk-concert De nieuwe serie concerten in de Wassenaarse Dorpskerk begint aanstaande zondag. Het spits wordt afgebeten door organiste Gonny van der Maten, die al eerder in Wassenaar te horen was in de zelfde serie concerten. Op het pro gramma dit keer staan onder ande re werken van Buxtehude, Scheidt en Storace. Toegang gratis. Wel wordt bij de uitgang een collecte ge houden ter bestrijding van de on kosten. Aanvang de 24-ste zeven uur 's avonds. Excelsior De christelijke oratoriumvereni- ging Excelsior in Leiderdorp houdt komende week een intensieve leden werfactie onder het motto 'Draag eens een nootje bij'. Op dit moment kan men weer koorleden gebruiken VOORSCHOTEN - Geboren: Antonia A.K. d.v. M. van der Bent-Koome, Men- no z.v. P.J.P. van Valderen, Janneke M. d.v. J.P.A. Baars-Koot. Snell staat vooral stil bij 17 jaar Springschans. 'Zijn' school kreeg de afgelopen jaren een grote stroom buitenlandse kinderen te verwerken en zag tegelijkertijd het aantal Nederlandse kinderen schrikbarend afnemen. In 1973, twee jaar na de komst van Emile Snell, kwamen de eerste buitenlandse kinderen op De Springschans. Snell: "Zeg maar dat ze 'fris' uit Turkije kwamen, dus we zaten vooral met die taai handicap. We moesten proberen nieuwe faciliteiten te vinden om dat probleem op te lossen. De toen malige Leiderdorpse wethouder van onderwijs, mevrouw Tichler, is zich er mee gaan bemoeien en dat heeft iets bijzonders opgeleverd. Er kwam bij ons iemand werken uit, wat toen genoemd werd, het vliegende korps. Helemaal fantas- met diverse stemsoorten: bassen, te noren, alten of sopranen. Om een indruk te geven van de muziek die gezongen wordt en de wijze waar op het koor repeteert, wordt volgen de week maandag, 25 januari, een open avond gehouden. Plaats van handeling is gebouw Irene aan de Hoofdstraat 82 in Leiderdorp. Men begint 's avonds om acht uur. Rijnzangertjes Kinderkoor 'De Rijnzangertjes' uit Leiderdorp geeft op zaterdag 30 januari een uitvoering van de mu sical 'Meester Vosch'. De musical is die dag vanaf half drie te zien in de kapelzaal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Toe gang een rijksdaalder. Ongeveer twintig kinderen spelen en zingen er onder leiding van dirigent Jos Schohaus. Overigens kan het kinderkoor nog nieuwe leden gebruiken. Er wordt elke donderdagmiddag gere peteerd van kwart over vier tot kwart over vijf in de Scheppings kerk. Ondertrouwd: P.J. Philipse met M. van Duijvenvoorde. Overleden: J.M. Fransen e/v Van Rhee, 76 jaar, W. Versteeg, 77 jaar, A.J. van der Meer, 87 jaar. C.H. de Vries w/v Wijnen, 97 jaar, A. Stam w/v Van Swaaij, 98 jaar, J.J. Does, 55 jaar, G. Fraase Storm w/v Van der Horst, 85 jaar. tisch was de aanstelling van een Turkse leerkracht. Voor de kinde ren was en is dat heel belangrijk. Iemand waar je gewoon in je eigen taal mee kunt praten, dat betekent een stukje veiligheid voor ze Kleurrijk Het aantal buitenlanders in de Schansenwijk nam intussen toe. In de loop van de jaren zeventig meld den steeds meer van deze bewo ners hun kinderen aan voor onder wijs op De Springschans. Een echt probleem vond Snell dat niet. "Voor een multi-raciale samenle ving is het gewoon wezenlijk datje op school kinderen hebt uit ver schillende culturen. Het is kleur rijk. En leerzaam. Een school voor. alleen buitenlandse kinderen is in ieder geval niet goed. De mensen kijken daar verkeerd tegenaan. Bo vendien ontzeg je de kinderen soci ale contacten. Ik geef toe dat ken nisoverdracht nog steeds heel be langrijk is in het onderwijs. Maar daarnaast moet er in ieder geval iets gedaan worden aan het bij brengen van sociale vaardigheden. Het ideale onderwijs bestaat niet, maar als je een goede mixture van die twee dingen voor de klas brengt, dan ben je op de goede weg." Toch zat er voor De Spring schans een vervelende adder onder het gras. Met steeds meer buiten landse kinderen in de klas, begon bij Nederlandse ouders de angst te groeien dat de kwaliteit van het on derwijs er wel eens onder zou kun nen gaan lijden. Het resultaat was dat veel Nederlandse kinderen uit eindelijk naar andere scholen wer den gestuurd. Snell noemt die angst niet te recht. "Het is een gedachte die doorbroken moet worden. Van ver waarlozing van de Nederlandse kinderen is nooit sprake geweest. Integendeel. Als de Turkse of Marokkaanse kinderen apart wor den genomen voor taalles of iets dergelijks, is er voor hun juist extra aandacht. De mensen zagen en zien dat soms niet in. Bovendien is er nog een percentage ouders met de levensfilosofie 'onbekend is ge vaarlijk'. Zo zijn heel wat kinderen die normaliter naar onze school zouden zijn gegaan, op andere scholen terecht gekomen." Leerlingen van De Springschans halen volgens Snell op de middel- Emile Snell voor éêen van zijn klasjes: "Het is ontzettend rijk werk bare school geen betere of slechte re resultaten dan leerlingen van an dere basisscholen. "Wel krijgen we van scholen als het Louise de Co- ligny in Leiden en het Ashram-col- lege in Alphen aan de Rijn soms het compliment dat onze oud-leer lingen zo zelfstandig zijn." Het probleem van het dalend aantal leerlingen werd met het ver strijken van de tijd echter alleen maar groter. Steeds minder Neder landse ouders 'deden' hun kinde ren op De Springschans. De bui tenlandse kinderen die wel op school kwamen, deden de verhou dingen volledig scheef groeien. Crisisjaren De 'crisisjaren' noemt Snell de periode '83-'85. "We kregen er toen nog maar vier of vijf Nederlandse leerlingen per jaar bij. Iedereen toonde onbegrip voor de situatie hier. En niemand wilde zich meer in de problemen verdiepen." In een noodkreet aan het Leider dorpse college van B en W vroeg Snell aan de gemeente de proble men te onderkennen en zich achter de school op te stellen. De publiciteit die dat opleverde, had volgens Snell echter een ave rechtse uitwerking. "De mensen hoorden iets over een school die in 'doodsnood' was. En dat was voor hen weer een extra reden om hun kind hier dus niet naar toe te bren gen. Daarnaast leverde de promo tie-actie die de gemeente voor ons begon, weer schuine blikken op van de andere onderwijsinstellin gen hier." Snell prijst het optreden van de huidige wethouder van onderwijs, J. Bezemer. "Op een gegeven mo ment was het zo dat ouders die wel een kind op De Springschans had den, hun jongere kind toch naar een andere school stuurden. Beze mer heeft die mensen toen per soonlijk benaderd en gevraagd 'Wat weet u eigenlijk van De Springschans'. Zo zijn er niet veel, hé?" "In 1985 besloten we rust te be trachten. We hebben een beetje de luwte opgezocht om .alles eens goed te overdenken. Als er nog ge publiceerd zou worden over De Springschans, dan alleen in posi tieve zin." Snell ziet op dit moment een kentering in het dalend aantal leer lingen. "Gemiddeld hebben we nu tien nieuwe aanmeldingen per jaar. Nog niet veel, maar wel als je het vergelijkt met de voorgaande ja- Trots Het onderkomen van De Spring schans huisvest dit jaar ongeveer 75 leerlingen. Zestig procent daar van is van buitenlandse afkomst. Er zijn 31 kinderen uit Turkije en negen uit Marokko. De vier vaste leerkrachten en de drie part-timers geven intercultureel onderwijs, een stokpaardje van Snell. "Toch heel normaal om soms eens een les je te draaien over Marokko of Tur kije. Scholen die zeggen dat zij dat soort onderwijs niet geven omdat ze geen buitenlandse kinderen hebben, dat vind ik onzin. Zodra die kinderen buiten de schoolmu ren zijn, komen ze wel in contact met andere culturen. Bij een con flict ben jij als school dan wel ver antwoordelijk." Ouders met kinderen op De Springschans mogen volgens Snell ook best trots zijn op die vorm van onderwijs. "Er is de laatste jaren vrij veel gepraat met ouders. Dat was rioodzakelijk, omdat een aan tal gefrusteerd raakte van negatie ve opmerkingen uit de omgeving. Opmerkingen bij de melkboer van het kaliber 'Goh, meid, zit jou kind op dié school?'. Wij hebben ge poogd de ouders wat trots voor de school bij te brengen. Naast inter cultureel onderwijs bieden we zo'n beetje als enige in Nederland milieu-educatie. We proberen de kinderen hier een bepaalde be wustwording bij te brengen. Als ze nu bezig zijn met simpele vraag stukjes over het milieu, kunnen ze later ook op een hoger niveau mee denken en oplossingen aandra gen." Weggaan bij De Springschans, dat ziet Snell zich niet zo gauw meer doen. "Ik ben te oud om nu nog op een andere baan te sollicite ren. Maar ik treur er niet om. Het werk datje hier verricht, dat is ont zettend rijk werk." Het jubileum van Emile Snell wordt aanstaande dinsdag in het gebouw van De Springschans feestelijk gevierd. WASSENAAR - De officiële eerste paal voor de 44 woningen in het plan Weteringpark in Wassenaar is gisteren geslagen door de eerste koper in dit bouwplan, A. Ouwehand. De verzuchting 'einde lijk' zal daarbij door menig toe komstig bewoner van het parkje zijn geslaakt. De bouw werd im mers geruime tijd opgehouden door onenigheid tussen gemeente en bouwer over onder meer de kos ten van een geluidswal en andere voorzieningen. De 44 woningen, waarvan er nog twee tot drie te koop staan, moeten nog dit jaar worden opgeleverd. Volgens de planning van de bou wer Van Wijnen Roos B.V. moeten alle kopers, die tussen de drie ton en 365.000 gulden voor hun nieuwe woning neertelden, eind november in het wijkje tussen de Deijlerweg, Leliestraat en Rijksstraatweg kun- Het slaan van de eerste paal kreeg gisteren een extra feestelijk tintje voor dat deel van de toekom stige bewoners dat een extra uit bouw van de woonkamer wenst. De kopers van een van de wonin gen, de Wassenaarders De Jong en Posma, hadden een bezwaarschrift tegen die uitbouwen ingediend, maar trokken hun bezwaren vlak voor het officiële begin van de bouw in. Het bezwaarschrift had de afge lopen tijd voor enige commotie ge zorgd. Zolang het namelijk ter be handeling bij de gemeente lag, kon er geen bouwvergunning voor de uitbouwen worden gegeven. Veel bewoners, van wie sommigen de woning juist kochten vanwege de vergrote huiskamer, dreigden f Mevrouw Ouwehand bezig met het slaan v ■officïele-paal daardoor gedupeerd te raken. Was het bezwaar namelijk goedge keurd, dan hadden er helemaal geen uitbouwen aan de nieuwe huizen gebouwd kunnen worden. En wanneer het bezwaarschrift on gegrond was verklaard, was de uit bouw duurder uitgevallen omdat de werkzaamheden niet in de nor male bouwstroom uitgevoerd had den kunnen worden. Het kwaadst was hij echter om het feit dat de bouwer de mogelijk heid tot uitbouw pas heeft gescha pen nadat er al woningen waren verkocht. "Ik heb direct gezegd dat ik daar bezwaren tegen had. Maar de bouwer heeft andere kopers voorgespiegeld dat het verkrijgen van een bouwvergunning geen problemen zou opleveren. Nu die er wel dreigden te komen, probeer de hij ons als bliksemafleider te ge bruiken. Terwijl hij dit al maanden van tevoren had kunnen zien aan komen". De directeur bestrijdt dat hij al langer wist van de bezwaren. "Het bezwaarschrift kwam voor mij als donderslag bij heldere hemel. In september heb ik tijdens een kopersvergadering nota bene ge vraagd of er bezwaren waren. Maar toen is er niemand naar voren ge stapt. Misschien dat de heer Posma wel iets tegen de makelaar heeft ge zegd, maar ik ga ervan uit dat die mij correct heeft ingelicht". O O K Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den. vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktie/felicitaties Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 221. 'van harte' - een felicitatie waard! Datum plaatsing y-p Woonplaats:Postcode: (wevgeen abonnee) schrijf in de vakjes de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10