Duisenberg: rente nu op laagste punt 'PTT laat klant in de kou staan' Philips blijft grootste particuliere werkgever Actie tegen zware cementzak Journalistenbond bevreesd voor 'machtsconcentratie' door fusies In Sovjetunie verdwijnen 16 milj 1 O011 Danen verplicht om in te grijpen. Dat Wilton: geen vervangende marine-order VRIJDAG 22 JANUARI 1988 PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De rente in Nederland gaat alweer naar beneden. Met ingang van vandaag heeft De Nederlandsche Bank voor de vijfde keer binnen tweeën- eenhalve maand het disconto met 0,25 procent verlaagd. Rood staan wordt goedkoper en naar verwachting gaan ook de hypotheektarieven met vertraging iets omlaag. Dat is allemaal gunstig voor de economie, want die wordt door een lagere rente aangejaagd. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Vereniging van Journalis- ten (NVJ) heeft donderdag in een telegram aan de Tweede Kamer een hernieuwde oproep gedaan om een controle regeling voor persfu sies in te stellen. Mede-aanleiding is de voor de bond onverwachte aankondiging van een fusie die gis teren werd gedaan door de uitge vers van de dagbladen Leeuwarder Courant en Nieuwsblad van het Noorden. De in de mediawereld voorspel de concentratiegolf wint volgens NVJ-secretaris H.M. van Niftrik door deze fusie aan snelheid. De pluriformiteit van de Nederlandse pers zou in het gedrang kunnen ko men, aldus Van Niftrik. „De fusie van deze noordelijke kranten zal voor toenemende druk zorgen op bladen die kleinschaliger werken. Het is nu eenmaal zo dat de schaal waarop vele opereren de norm wordt", meent Van Niftrik. Hij wijst op het samengaan van ties, ondanks toezeggingen over het behoud van zelfstandigheid van uitgeverijen en redacties en handhaving van arbeidsvoorwaar den en werkgelegenheid. „In Ne derland ontbreekt het aan regels voor een inhoudelijke toetsing of de Drents-Groningse een fusie al dan niet de pluriformi- de Winschoter Courant al feit aantast", aldus Van Niftrik. De machtsconcentratie in de uit geverswereld baart de NVJ grote zorgen. "Steeds minder mensen krijgen steeds meer te vertellen. Straks hebben bij wijze van spre- uitgeverijen als Kluwer en Samson en VNU en Audet. Ook vinden sa menvoegingen binnen concerns plaats, zoals de regionale bladen de Typhoon en Nieuwe Noordhol landse Courant van uitgeverij Da- miate. Begin vorig jaar werden de bladen Pers er samengevoegd. De journalistenbond vindt dat er op langere termijn risico's verbon den zijn aan dergelijke concentra- ken drie raden van bestuur de be langrijkste touwtjes in handen in Nederland", zegt de NVJ-secreta ris. De NVJ-verenigingsraad accep teerde deze week de nota 'Perscon centraties', die door het bestuur van de bond is opgesteld. Deze no ta vormt mede aanleiding om nu in het parlement opnieuw aandacht te vragen voor een oud voorstel van de Persraad (tot eind 1987 het ad viesorgaan van de regering) om re gels op te stellen voor het controle ren van persfusies. „Het gaat er niet om elke voorgenomen fusie te blokkeren, maar er is een veilig heidsinstrument nodig", zegt de NVJ-secretaris. Ook in internationaal verband bestaat onder journalisten onge rustheid over de toenemende con centraties van belangen door de uitgevers. Eind januari komen Westeuropese vertegenwoordigers van de internationale journalisten bond IFJ op Sicilië bijeen om uit sluitend over dit onderwerp te pra ten. Overigens ligt de fusie tussen het Nieuwsblad van het Noorden en de Leeuwarder Courant wel voor de hand, aldus Van Niftrik, gezien de samenwerking die al tussen beide kranten bestond op technisch ge bied en de geografische ligging. De eerste gesprekken met de onderne mingsraden en bedrijfsleiding zul len volgende week door de bond worden gevoerd. Het promessedisconto bedraagt nu 4,25 procent. Dit is het belangrijk ste disconto voor het bedrijfsleven en het publiek. Op basis van het promessedisconto berekenen de commerciële banken hun tarieven in rekening courant aan hun klan ten. Volgens president Duisenberg lagen. De Bundesbank besloot van de Nederlandsche Bank heeft teren de rentetarieven niet te de rente in Nederland nu ongeveer anderen, wel het laagst mogelijke niveau be reikt. Verdere verlagingen zitten ei voorlopig niet in. Net als bij de laatste discontover- Ie bank nu weer op eigen houtje ge handeld. Tot voor kort gold dat het disconto in Nederland pas omlaag ging als de Bundesbank in Frank furt daartoe het sein had gegeven door zelf de rentetarieven in de Bondsrepubliek Duitsland te Volgens Duisenberg wordt de vijfde discontoverlaging, net als de vorige, mogelijk gemaakt door de ging van de officiële rentetarieven op 8 januari is de Nederlandse geldmarktrente verder gezakt. Daarbij werd de gulden in het Eu ropese Monetaire Stelsel (EMS) nog iets sterker. Als de gulden door zijn bo vengrens in het EMS dreigt te bre- ken' is De Nederlandsche Bank thans in theorie - minder aantrek- zullen als gevolg van de hervormin gen onder partijleider Michail Gor- batsjov in de komende 12 jaar on geveer 16 miljoen mensen hun baan verliezen. De Russische par tijkrant Pravda heeft gisteren ge meld dat het mes drastisch bureaucratie wordt gezet. De plannen van Gorbatsjov Cpe- opbracht, toonde'al kelijk voor beleggers. Dat zou tot gevolg moeten hebben dat de gul den zakt. De geldmarkt was niet verrast door de discontoverlaging. Het - grote succes van de jongste staats lening, die deze week 7,2 miljard Consumentenbonden: telefoon te duur restrojka') betekenen een effectie ver gebruik van de werkkracht, verhoging van de prijzen van le vensmiddelen en vermindering van de sub.sidies, die thans 57 mil jard roebel per jaar belopen. In een nieuwe wet, die 1 januari inging, is vastgelegd dat staatsbedrijven nu zelf rond moeten zien te komen. veel beleggers 6,25 procent rente kennelijk zeer aantrekkelijk vonden. Dit experimentele vliegtuig, met een unieke dubbele vleugel, is de laatste creatie van de Amerikaanse ontwerper Burt Rutan. Het zal mogelijk door Beech Aircraft en Lockheed gezamenlijk op de markt worden gebracht. Rutan stond ook aan de basis van de Voyager, het toestel dat in 1985 de wereld rondvloog op één tank brandstof (foto ap> DEN HAAG (GPD) - De telefoon tarieven moeten met honderd gul den per jaar per aansluiting om laag. Dat kan door elke abonnee een aantal tikken gratis te laten bel len. Dat bepleitten consumenten organisaties gisteren tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer over de PTT. Met ingang van 1 januari volgend jaar moet de PTT zijn opgesplitst in een commercieel en een openbaar nutsbedrijf. Volgens Konsumen- ten Kontakt en de Consumenten bond heeft de telefoonafdeling van de PTT het afgelopen jaar zoveel winst gemaakt (ruim een miljard), dat die prijsverlaging heel reëel zou zijn. Om maatschappelijk goed te kunnen functioneren is het vol gens de consumentenbonden ab soluut noodzakelijk dat iemand kan beschikken over basisvoorzie ningen als telefoon en post. Als de tarieven voor ningen lager worden, kunnen meer mensen er gebruik van maken, zeg gen de bonden. De organisaties noemden de PTT een „monopolie- WOERDEN (GPD) - De bouw- en houtbond FNV gaat actie onderne men om naleving van de cao-bepa lingen af te dwingen. Een groot Werknemers mogen worden ont- aantal werkgevers houdt zich vol slagen als dat nodig is. gens bond niet aan de nieuwe re- In de Pravda verklaart Igor gelingen die 1 januari van dit jaar Prostyakov, een afgevaardigde van van kjacht zijn gegaan. Zo is het het regeringsbureau voor sociale oncjer meer niet langer toegestaan ontwikkeling, dat niemand die wil zakken cement te gebruiken die werken als gevolg van de perestroj- zwaarder zijn dan 25 kilo. In de ka zonder werk zal komen te zitten. j00p van april of mei kunnen de Deze week werd een besluit aange- eerste bouwbedrijven juridische nomen voor de oprichting van spe- stappen van de vakbond verwach- ciale centra voor werklozen, waar ten. zij zich kunnen her- of bijscholen. Qp jujj 1987 werd een nieuwe Ook komen er arbeidsbureaus. cao van kracht. Daarin stonden een In november werd al bekend dat aantal bepalingen- die per 1 januari zeker de helft van alle banen bij de uitgevoerd moesten worden. Zo ministeries zouden verdwijnen om hadden de werkgevers een halfjaar de bureaucratie aan banden te leg- de tijd hun bedrijf aan te passen. n.* i i net gewicht van de oude vijftig-ki- Bouwbond FNV wil naleving cao afdwingen gen. Dit betekent het ontslag zeker 60.000 Moskovieten in de ko mende twee jaar. Russisch bier De 'Experimentele Dranken Fa briek' in Moskou gaat per maand 10.000 liter bier van het merk Zji- goeljovskoe uitvoeren naar Groot- lo zakken met cement en andere grondstoffen moet gehalveerd worden. Bij de leveranciers van de ze lichtere zakken loopt het echter nog niet storm. De bestellingen die zij binnen krijgen, bestaan nog voor negentig procent uit vijftig-ki lo zakken. Verder mogen blokken van acht tien kilo en zwaarder niet meer door mensenkracht verplaatst den en moeten cabines grondverzetmachines voldoen aan een bepaald streefbeeld. Voor de cabines gelden nieuwe normen BrittanntëTtiet weekblad^oscow aan„21?" van de bestuurders- News berichtte dat een zending van het bier aan een winkel van exotische produkten in Bristol in oktober, zo in de smaak gevallen was, dat de fabriek een contract voor regelmatige levering had afge sloten met de Britse firma Conti nental Lager Distributers. Banketbakkers Bij banketfabriek De Hoop in Budel hebben donderdagmorgen volgens de Voedingsbond FNV 22 stoel, dë temperatuurregeling, de afmeting en het lawaainiveau. De ze normen worden vrijwel nergens nageleefd, stelt de bond. Alle bouwbedrijven en onderne mingsraden worden attent ge maakt op de cao-bepalingen en de komende actie. Bestuurders en ka derleden gaan het komende half jaar verschillende bedrijven bezoe ken. Vanaf half april gebeurt dat zeer intensief met twee busjes. Be drijven die de cao niet nakomen, kunnen een ultimatum verwach ten en moeten een verklaring afleg gen. Ten slotte gaat de vakbond ju ridische stappen ondernemen in de vorm van dwangsommen. Rugklachten Er zijn in Nederland 230.000 werknemers actief werkzaam in de bouw. Daarnaast zijn er nog 85.000 arbeidsongeschikten in de be drijfstak. Het percentage zieken en kranen arbeidsongeschikten is tweemaal zo hoog als het landelijk gemiddel de. De meeste oorzaken hiervoor zijn terug te voeren op rugklach ten. Cees van Vliet, woordvoerder van de hout- en bouwbond: Het percentage zieken en arbeidsongeschikten is in de bouw tweemaal zc hoog als het landelijk gemiddelde. Meestal zijn rugklachten de oorzaak (foto ANP „Naast het persoonlijk leed brengt dit ook heel wat kosten met zich mee. Werkgevers hebben ook alleen maar belang bij zo weinig mogelijk wao'ers. Dat scheelt hen aanzienlijk in kosten. De meest werkgevers onderschatten de pro blematiek. Ze hebben geen tijd te hebben en vinden het omslachtig en te duur. Op korte termijn brengt het inderdaad kosten met zich mee, maar dat wordt later weer terugver diend wanneer er minder werkne mers in de wao terechtkomen". Bedrijven met meer dan 35 werk nemers zijn ook verplicht tot een Arbo (Arbeidsomstandigheden)- beleidsplan te komen, maar slechts tien a vijftien procent van de be drijven heeft zo'n plan. Meestal komt dit niet verder dan het voor geschreven standaardplan. Een an dere "kostbare, maar bijna verge ten cao-bepaling", is de bedrijfsge zondheidszorg, zo meent de FNV- bond. Dit beperkt zich in de meeste gevallen tot het keuren van de werknemers. Aan gezondheids klachten wordt weinig aandacht besteed. Jongeren Het correct naleven van de cao is volgens de hout- en bouwbond ook noodzakelijk om jongeren te trek ken. Van Vliet: „De bedrijfstak heeft een negatief imago bij jonge ren. Hoe kunnen jongeren zich ook aangetrokken voelen tot deze be drijfstak wanneer ze weten dat de kans groot is dat ze op hun veertig ste of vijftigste al in de wao te zit ten? Goede arbeidsomstandighe den zijn ook daarom van belang. We zijn er trots op dat die ook in de cao staan. Ze moeten alleen wél na geleefd worden". EINDHOVEN - Maart '87. Philips kondigt tweehonderd ontslagen aan bij een proeffabriek voor con- sumenten-electronica in Eindho- van" de 26 werknemers het werk ven. Een maand later volgt het be- spontaan neergelegd. De bakkers richt dat er 300 arbeidsplaatsen zul- staken omdat hun werkgever ze al len verdwijnen in Drachten bij de jaren te weinig betaalt, aldus de scheerapparaten-fabriek. Ook in vakbondswoordvoerder. De bond April bereiken bonden en directie heeft de staking inmiddels overge- van Philips Stadskanaal overeen- De directie zegt dat ze zich stemming over het afstoten van 400 Woensdagmiddag kwamen de commissies voor economische za ken en voor noordelijke problemen achter gesloten deuren bijeen om de stand van zaken bij de Neder landse Philipsbedrijven uit de eer ste hand te vernemen van Philips- directeur mr. ir. F. Rauwenhoff. Maar de 'horizontale', per land ge organiseerde structuur moest plaatsmaken voor een 'verticale', een per produkt-divisie georgani seerde. „Divisies die de hele wereld tot afzetmarkt hebben", aldus Zantman. Een fors achterblijvende winst door Marien van den Bos geen loonsverhogingen kan per- banen in de produktie mitteren. De directie weigert de wit beeldbuizen, bonden inzage in de boeken. Theeprijzen De theeprijzen op de wereld markt zijn donderdag gestegen tot het hoogste niveau sinds een jaar onder invloed van het droge weer in Afrika en een groeiende vraag vanuit de Sovjetunie, waar de thee- produktie schade heeft geleden van de kernramp in Tsjernobyl. In Londen werd deze week thee ver handeld voor een gemiddelde prijs van 1,22 pond sterling (4,10 gulden) per kilo tegen 1,14 pond vorige week. Veel zijn ze er niet mee opgescho- dwong Philips tot herbezinning, ten. Volgens diverse deelnemers Winst, die nodig is om de ontwik- aan de discussie heeft Rauwenhoff keling van nieuwe produkten en de de parlementariërs niet meer kun- voortdurende vernieuwing van het nen vertellen dan wat al eerder via commentaren, brochures en inter- uit Eindhoven werd 1 Loonkosten Dat alles levert een beeld op een groot internationaal dat enerzijds, onder druk van de marktomstandigheden, een totale reorganisatie ondergaat en ander- te lijden heeft van de koers van de Ameri- Eigenlijk ging er vorig jaar geen maand voorbij of Philips schrapte weer een deel van de Philipspro- duktie ergens in Nederland: Gro ningen, Tilburg, Dordrecht. De lijst zijds is nog lang niet compleet. Het lijkt extreem 1 wel of's lands grootste particuliere kaanse dollar. Veel (loon)kosten Macintosh Macintosh (confectie, Super- confex, Kwantum) heeft verleden jaar een omzet behaald van f 990 miljoen. De nettowinst zal onge veer tweederde bedragen van die van f 40,8 miljoen in het bijzonder goede 1986. Het tegenvallen van de resultaten is vooral veroorzaakt door de ongunstige ontwikkeling van de internationale kleding- markt. Door de verwerving van 70 procent in Halfords Nederland (fietsenwinkels) heeft Macintosh haar basis verder verbreed. van plan is op te geven. Zo ver is het echter nog lang niet. Andere grote bedrijven in Neder land (Akzo, Shell, Unilever door de winsten in landen waar met dollars of aan de dollar gebon den valuta voor de hier gemaakte produkten wordt betaald, klein kele banken) hebben maximaal worden of zelfs verlies op gaan le veren. Maar ook voordat de dollar naar een dieptepunt kelderde, was Phi lips al bezig met het concentreren van de produktie. In oktober vorig )overheid. Toch is er onrust over de jaar zei de financiële topman van werkgelegenheid bij Philips. Niet het bedrijf, drs. J. Zantman: "In de 20.000 tot 25.000 dienst. De PTT komt daar met bij na 100.000 werknemers ver boven uit, maar dat is (nog) geen particu lier bedrijf, evenmin als de (rijks alleen werknemers en vakbonds bestuurders maken zich zorgen, ook politiek Den Haag vraagt zich af waar het met Philips naar toe jaren zeventig hebben we beseft dat het roer om moest". De veelal per land gecoördineerde Philips- organisatie had volgens hem welis waar lang en goed gefunctioneerd. produktieapparaat te kunnen fi nancieren. Maar ondanks de koers- wijzinging komt Philips nog steeds niet verder dan een nettowinst die ongeveer 2 procent van de omzet bedraagt, terwijl in Eindhoven 3 a 4 procent als minimum wordt be schouwd. Om in de moordende concurrentie in de electronische sector - niet in de laatste plaats met Japanse bedrijven - in de race te kunnen blijven, moet Philips ook op een andere manier aan geld voor investeringen zien te komen. Polygram Zoals ook elders in het bedrijfsle ven besloot de Eindhovense multi national terug te keren tot de 'kern activiteiten'. Uitverkoop van wat niet tot de wereld der electronica behoort dus. De produktie van kunststof toiletbrillen, in het leven geroepen om de fabriek voor plas tic radio- en tv-kasten wat meer werk te bezorgen, hoort bijvoor beeld niet echt tot het terrein van Philips. Dergelijke 'wezensvreem de' elementen - hoe profijtelijk soms ook - zijn verkocht of opgehe- Inmiddels zijn ook de eerste stappen gezet om de uitstekend renderende muziekuitgeverij Poly gram voor een deel in de VS te ver kopen, maar dat plan werd even in de ijskast gezet na de 'beurskrach' van oktober. Ook onderhandelin gen over een samengaan van de witgoed-divisie (wasmachines, ijs kasten) met het Amerikaanse be drijf 'Whirlpool' zijn vooralsnog op niets uitgelopen. Toch moeten dat soort transac ties geld in het laatje brengen waar mee de expansie van de kernactivi teiten bekostigd kan worden. Kernactiviteiten die door Zantman werden aangeduid met de drie hoek van electronische componen ten (chips, transistoren), de electro nica voor thuis (consumenten-elec- tronica) en voor op het werk (data- bewerking en -communicatie) en los daarvan ook de historisch be langrijke lichtdivisie. Toch heeft Philips nog steeds niet echt geld vrij weten te maken voor investeringen in de kernacti viteiten - de 'mega-chip', nieuwe generaties tv's, hard- en software. De aankoop van de nog uitstaande aandelen van de North American Philips Corporation (NAPC) slokte vorig jaar veel geld op. Hoewel ge heel in lijn met de wens de per land opererende Philips-organisatie meer centraal en in divisies te gaan besturen, werd het bod op de aan delen NAPC vlak voor de ineen storting van Wall Street gedaan, de betaling van de later veel minder waarde vertegenwoordigende aan delen echter daarna. Tien procent Het brengt Philips niet dichter bij de doelstelling om binnen enke le jaren de rentabiliteit op het ge wenste niveau te krijgen en geld vrij te hebben voor extra investe ringen. Tesamen met de onver wacht lage dollarkoers heeft de lei ding van het bedrijf enkele weken geleden alle vestigingen opgedra gen te streven naar een reductie van de kosten met gemiddeld tien procent. Niet alleen in Nederland, in alle landen met harde valuta. Tegelijkertijd gaat het sanerings- en concentratieproces waartoe al eerder besloten werd onvermin derd door. En dat alles bijeen levert de huidige, onzekere situatie op een aantal vestigingen van Philips in Nederland en elders in Europa. Rauwenhoff heeft ook woensdag de Kamer voorgehouden dat Phi lips niet meer kijkt naar de winst gevendheid per vestiging of land, maar naar produkt en produktdivi- De industriebonden van FNV en CNV zijn nog aan het inventarise ren wat de nieuwe lijn bij Philips en de technische ontwikkelingen op het gebied van automatisering voor de diverse vestigingen in Ne derland kunnen betekenen. Over enkele weken hopen ze een 'plaat je' voor de werkgelegenheid bij de Nederlandse Philips-bedrijven rond te hebben. Niet lang daarna beginnen ook de cao-onderhande lingen voor het Philips-personeel. Eerdere schattingen van de bon den wezen naar een verlies i beidsplaatsen (lang niet allemaal had gekregen. bedrijf dat werkt met hoge tarie ven, slechte service en een klach tenbehandeling waar de consu ment geen controle op heeft". Ze uitten kritiek op de telefoon rekeningen van de PTT: die zyn niet gespecifeerd, zodat een abon nee niet kan controleren of er in derdaad zoveel is gebeld „Op die rekening moet bijvoorbeeld staan hoeveel impulsen er zijn geteld, en hoeveel lokale en interlokale ge sprekken er zijn gevoerd", zegt woordvoerder Hoogkamer van de Consumentenbond. Er zijn bij de organisaties onthut sende klachten binnengekomen over het functioneren van de PTT, zei Hoogkamer tijdens de hoorzit ting. Klachten worden door het be drijf niet of slecht behandeld. Om dat te verbeteren is het volgens de consumentenorganisaties nodig dat er een goede, onafhankelijke klachtenprocedure komt bij de PTT. „Tenslotte zou de PTT ervoor moeten zorgen dat eventuele ge schillen opgelost kunnen worden door een onafhankelijke geschil lencommissie", aldus Hoogkamer. Beide consumentenorganisaties stemmen ermee in dat de Kamer de PTT-tarieven blijft bewaken, maar hoe dat moet gebeuren laten zij in eerste instantie over aan het oor deel van de Kamer. Het CDA-ka- merlid Eversdijk antwoordde daar op dat "wij worstelen" met de vraag in wat voor vorm het parle ment inspraak kan behouden in een zelfstandige PTT. ROTTERDAM (ANP) - De Schie- damse werf Wilton Fijenoord krijgt geen vervangende overheidsop drachten, waarom de werf had ge vraagd. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken heeft dat gisteren meegedeeld. Volgens deze zegsman zal de ambtelijke top van economische zaken en van defensie, die zich over de verzoeken van de Schie- damse werf hebben gebogen, de betrokken ministers adviseren Wil ton op korte termijn geen staatsor- ders te geven. De werfdirectie kan het gezamenlijke ministeriële ant woord op haar brieven in de loop van volgende week verwachten, al dus de woordvoerder van economi sche zaken. Wilton had, ter compensatie van het verliezen van een grote onder zeebootopdracht van Taiwan als gevolg van het weigeren van een exportvergunning, ook gevraagd de modernisering van twee verou derde onderzeeboten uit de Zwaardvisklasse ter hand te mo gen nemen. Volgens de woordvoer der van economische zaken is deze opdracht aan de 'beschermde' werf RDM in Rotterdam gegeven. De directie van de Schiedamse werf was gistermiddag officieel niet op de hoogte van het voor de werf negatieve advies van de amb telijke top van defensie en econo mische zaken betreffende vervan gende opdrachten. „Als het waar is betreuren wij dat zeer," aldus di recteur ir. B. Sluis in een eerste re actie. „Als men in Den Haag niet wil dan kan het ook niet," aldus de werfdirecteur, daarbij doelend op de (on)mogelijkheid om enkele op drachten in tijd naar voren te ha len. Onbegrijpelijk vindt de Wilton directeur de beslissing om de mo dernisering van de beide onderzee boten uit de Zwaardvisklasse aan de RDM te gunnen. „Wij hadden die opdracht zonder enig probleem kunnen krijgen. De RDM barst van het werk, omdat er nog zes onder zeeboten moeten worden ge bouwd. Het is zelfs de vraag of deze schepen op tijd klaar komen," al dus Sluis. Volgens hem zou Wilton tijdelijk en gedeeltelijk zijn gered als de de werf de Zwaardvis-order gedwongen ontslagen) Zoals de zaken i voorstaan 3.000. Volgende maand zal Philips ziet het er naar uit dat binnenkort bij de presentatie van de jaarcijfers de gehele nieuwbouwafdeling van over 1987 zich aan een eigen schat- de Schiedamse werf gesloten zal ting moeten wagen. De forse groei moeten worden. In december is al i de afgelopen jaren is er uit. De collectief ontslag aangevraagd hoe groot de teruggang i de 800 personeelsle-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7