HEEFTU KENNIS GEMAAKT? Klein model van Mazda Hyundai introduceert de proefrit van twee maanden. AUTO-HOME B.V. Auto Allerlei Poolse auto's in maart ook in Nederland weer te koop Honda Civic serie uitgebreid met Shuttle U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 25 jaar Wereld Natuur Fonds 'Kies voor de Natuur'. Iedereen een tientje, voor zes of meer tientjes een arkLs ROOSEN MEDISCHE INSTRUMENTEN *-L~L^ Touwbaan 2- 2352 BZ Leiderdorp, tel. 0.71-899275. DONDERDAG 21 JANUARI 1988 PAGINA 9 Abimex begint met vijftigtal dealers FSO Prima 1,5 LSE: stoer en stevig, maar erg rumoerig. De Sassenheimse hol ding Aberny heeft er weer een derde auto- dochter bij. Naast Hart Nibbrig en Greeve, dat Mitsubishi's uit JaDan importeert en Gree- nib, dat floreert dank zij de Zuidkoreaanse Hyundai's, opereerde in het verleden een werkmaatschappij die Seats hier verkocht. Toen Volkswagen echter in die Spaanse autofabriek de groot ste vinger in de pap kreeg werd door Abe rny de tijd rijp geacht om die handel hier aan VW-importeur Pon over te doen. Men zou kunnen zeggen dat het daar mee verdiende kapi taaltje opzij werd ge legd om nu te worden gebruikt om de import van Poolse FSO-auto's goed op touw te zet ten. In Ridderkerk gaat men daarmee half maart officieel begin nen, voorlopig nog in een provisorisch met bouwketen opgetrok ken ruimte maar tegen het einde van dit jaar moet de reeds begon nen bouw van een ro yaal bedrijfspand ge reed zijn. Van grond af De doelstelling voor het eerste jaar is de verkoop van 1000 FSO's, daarna ver wacht directeur G.C.L. van Marsber gen van de nieuwe Abemy-dochter 'Abimex' naar wat hij noemt 'Skoda-aantal- len' te kunnen groei en. Hoger reiken zijn ambities voorlopig nog niet, temeer om dat hij zich maar al te goed de problemen re aliseert waarmee hij direct te maken heeft. Hij moet van de grond af aan begin nen. De Voorschoten- se importeur De Binckhorst Auto Motor Import (voor heen Englebert) heeft in het verleden de ver koop van de Polski Fi at en de Polonez van FSO nooit echt goed van de grond kunnen krijgen. Maar Van Marsbergen ziet nieu we kansen nu de Ja panse autofabrikanten omhoog schuiven naar het gamma van de duurdere wagens. Dat zou ruimte geven voor Oosteuropeanen met goedkopere au to's. Problemen Maar daarbij moe ten de nodige moei lijkheden worden overwonnen. Zoals de Poolse mentaliteit. In Polen is een auto een heel kostbaar bezit. Bovendien heeft men er vaak heel lang op moeten wachten. Nie mand zal er derhalve over klagen als er eens een knopje of een hen- deltje afvalt. Dat is heel wat anders dan hier, waar een auto een volkomen probleem loos vervoermiddel moet zijn. Daarvan moeten de Polen worden door drongen. Van meet af aan is er van de zijde van Abimex dan ook hardgrondig op het begrip kwaliteit geha merd. Dat voortdu rend aandringen be gint vruchten af te werpen. Maar voor alle zekerheid zijn toch maar vier Abimex- mensen naar Polen af gereisd om controle uit te oefenen bij de produktie van de eer ste auto's voor Neder land. En ook daarna zal er een Nederlander permanent in de fa briek gestationeerd blijven. Klanten Abimex mikt op klanten die hun nieu we auto meteen in één keer willen betalen, die van geen financie ring willen weten. Mensen, die ook geen hoge snelheden ver langen. Die gewoon van A naar B willen rij den. Die ruimte en la ge prijs belangrijker vinden dan luxe en comfort. Maar ze moeten ook een fiks incasserings vermogen hebben. Ik heb een tijdje in het huidige topmodel - de FSO Prima 1,5 SLE - gereden. Het valt niet te ontkennen, hij oogt heel redelijk, biedt royale ruimte en kost niet veel: 12.749 gul den. Maar de motor maakt veel kabaal, de versnellingsbak scha kelt hoekig en hape- rig, de vering is uiterst stug, de besturing gaat nogal zwaar en het ver bruik ligt onaanvaard baar hoog: 1 op 8 tot 9, zelfs als men heel net jes rijdt. Optimisme Van Marsbergen geeft die zwakke pun ten grif toe. Toch is hij optimistisch. En dat optimisme wordt ge deeld door zo'n 50 tot 60 bedrijven in Neder land die graag als dea ler willen fungeren. Optimisme gebaseerd op toekomstverwach tingen. Op de perso- nenauto-RAI begin volgend jaar wordt om te beginnen een verbe terde FSO Prima ver wacht: zuiniger en comfortabeler. Zo worden de bladveren vervangen door schroefveren. Maar nog meer vreugde verwacht Van Marsbergen te zullen beleven aan de samen werking tussen FSO en de Japanse fabri kant Daihatsu, die nu op ondertekening van het contract na rond is. Want dat zou in de naaste toekomst de verschijning van een Poolse versie van de aantrekkelijke Dai hatsu Charade beteke nen: een leuke en handzame voorwiel- aandrijver. Als zoiets tegen een lage prijs kan worden aangebo den opent dat inder daad perspectieven voor Abimex. In Rid derkerk rekent men er op. Opvallend stille wagen van nog geen 31/a meter lengte Mazda heeft er een klein model bij: de 121. Een opvallend stil wagentje van nog geen 3,5 meter lengte. De door de Japanse fabriek gedicteerde prijzen variëren van 18,5 tot ruim 24 mille. Importeur Auto Palace - De Binckhorst weet dat men daarmee aan de hoge kant zit, maar zegt dat de 121 wat meer te bieden heeft dan zijn vele concurrenten. De verkoop begint in maart. De Zuidkoreaanse autofabriek Kia - waarin Mazda een flink belang heeft - bouwt nagenoeg hetzelfde model ook onder eigen naam of als Ford Festiva, maar deze wagens zullen niet naar Nederland komen. Hier komt dus alleen de in Japan gebouwde Mazda 121 in twee mo dellen: het gewone 'gesloten' mo del en de 121 Cabrio Top met een elektrisch te bedienen linnen schuifdak. De 121-serie kent twee motoren: een 1,1 liter en een 1,3 liter benzine motor, beide met ongeregelde ka talysator. Een dieselversie is niet te verwachten. In de DX met 1,1 liter motor (55 pk) kan men kiezen tus sen een vier- of vijfversnellings bak. De luxueuzere L-editie met dezelfde motor heeft altijd een vijf- bak. De 1,3 liter motor (60 pk) zit al leen in de Cabrio Top, die natuur lijk ook een vijfbak heeft. De acce leratie van die wat sterkere motor is iets feller, maar de topsnelheid bedraagt net als bij de 1,1 liter mo tor 150 km/uur. Tijdens een korte kennisma- kingsrit heb ik het verbruik niet kunnen meten, maar volgens de fa- brieksopgave zijn de motoren pret tig zuinig. Wel heb ik kunnen erva ren dat de motoren opvallend stil zijn, zeker bij wat lagere snelhe den. De wagen mag dan niet groot ogen, van binnen heeft men ruimte genoeg. Ook het achterin zitten bleek geen straf. Zeker in het duur dere Cabrio-model, waarin de ach terkant zo'n 18 centimeter naar vo ren en naar achteren kan worden verschoven. De leuning is in deze versie ook in delen neerklapbaar, waardoor de niet al te grote bagage ruimte (190 liter) flink kan worden Samengesteld door Koos Post Mazda 121 Cabrio Top met elektrisch te bedienen linnen schuifdak. vergroot. In de goedkopere versies kan de leuning van de achterbank alleen in zijn geheel worden neer geklapt. Het interieur ziet er goed ver zorgd uit, het dashboard is sober maar functioneel. De uitrusting is niet overdadig maar wel compleet. Ook de bij zo'n hatchback-model broodnodige wisser op de achter ruit ontbreekt niet. Het zicht rond om is door het grote glasoppervlak erg royaal. De voorwielophanging is onafhankelijk, maar van achte ren is voor een torderende as geko zen. Een semi-onafhankelijke op hanging derhalve, wat wel te voe len is als men over hobbels en na den in het wegdek rijdt. De carrosserie is grotendeels ver vaardigd van gegalvaniseerd plaat staal, waar roest weinig vat op heeft. Op een aantal plaatsen waar na verloop eventueel toch nog roestvorming zou kunnen ontstaan is van fabriekswege een extra be schermende waslaag aangebracht. De Mazda 121 wordt geplaatst in een van de drukst bestreden seg menten van de Europese auto markt. Niet minder dan dertig pro cent van de verkochte auto's zit in dat segment van kleine auto's. Het aanbod is groot en de kopers kun nen dus kritisch zijn. Toch ver wacht de Haagse importeur dit jaar nog 4.000 Mazda's 121 te kunnen af zetten. Spanband De kofferbak a de auto wordt nogal eens bruikt als 'vracht container'. Soms I moeten er zoveel of zulke spullen ii dat het deksel niet I dicht kan. Om- I hoog laten staan I mag niet zonder I tweede buiten- spiegel. En de deksel moet wel vastzitten. Nu kunnen we klungelen met een touwtje, maar er is een spanband in de handel om dat gewriemel te voorkomen. De band wordt aan de bovenkant in het slot van de koffer- deksel geklikt en met een bijbeho rende sleutel gesloten. De onder kant wordt met een zelfklevende haak aan de slotbeugel vastgezet. De (verstelbare) band reflecteert zodat in het donker inhalende au tomobilisten een extra signaaltje krijgen. Te koop bij Halfords voor ongeveer achttien gulden. Britse Nissans Nissan zal in Engeland met de produktie van een tweede model beginnen. Thans produceert Nis san in Engeland alleen de Bluebird. Daarnaast wil het bedrijf daar ook Micra's gaan bouwen. Daarmee moet in 1992 worden be gonnen. Men denkt aan 100.000 Mi cra's per jaar naast de 100.000 Bluebirds die nu jaarlijks in Sun derland worden gebouwd. Beide modellen zyn bestemd voor export naar de Europese markten. Zoals te verwachten was komt er in de nieuwe Civic-serie van Honda ook een nieuwe Shuttle. Het uitge kiende en veelzijdige model beleef de op de Brusselse autosalon zijn Europese première. Binnenkort zal het ook hier te koop zijn. Er komen twee versies. In de Shuttle 1,4 GL vindt men de nieuwe 1,4 liter zes- tienkleppen motor, die men ook in andere Civics kan tegenkomen. Op de foto de andere versie: de Shuttle l,6i RT 4WD, uitgerust met een 1,6 liter injectiemotor en vier- wiélaandrijving, die automatisch wordt ingeschakeld via een visco- koppéling. Ten opzichte van het vo rige model is de nieuwe Civic Shut tle langer en breder. Ook wielbasis en spoorbreedte zijn vergroot. DA|Ü JAWEL. MAAR IK WIL NU VASTE VERKERING' Dvl li Oe eerste 2 weken ontvang ik deze krant GRATIS! Pas daarna betaal ik. □Per maand 23,95* DPer kwartaal 70,95 DPer halfjaar 141,90 DPer jaar 270,25 automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Deze tinnen ark werd speciaal ontworpen voor het jubilerende Wereld Natuur Fonds. Bij een gift i" van minstens 60,- op giro 25 tk' van het Wereld Natuur Fonds, te Zeist krijgt u hem franco thuis. WEREUJ NATUUR FUNDS Postbus 7 0 3700 AA Zeist Kort Galgewater 1, Leiden, tel. 071-120375 BLOEDDRUK METERS voor zelfcontrole o.a. Yamasu, ERKA, S.K. Wij zijn zo zeker van de nieuwe Pony XP, zo overtuigd van z 'n kwaliteit, dat wij u keiharde garanties geven. Onder het motto "niet goed, auto terug" geven wij u 2 maanden de tijd om net zo overtuigd te raken als wij. Tot nu toe moest u het doen met een blokje rondde dealer, terwijl autojourna listen dagen de tijd krijgen om een oordeel te kunnen vellen. Die tijd is nu voorbij. iedereen die een nieuw XP koopt, mag Item binnen 2 maanden omruilen als bij of zij niet tevreden mocht zijn. Omruilen tegen een auto van elk ander merk van dezelfde prijs of met bijbetaling tegen een duurdere auto. Inruilgarantie krijgt u ook zwart op wit. Binnen 2 jaar is dat 70% van de katalogusprijs. Bent u dus op zoek naar een moderne voor- wielaangedreven auto met sterke 1500 cc schone motor in4 of 5 deurs uitvoering, die BJ 11 standaard al zeer kompleet is uitgerust en die toch al te koop is vanaf f 15.995,- dan kan het niet anders of wij zien u bij een van onze dealers voor een overtuigende proefrit. W/li W Ij UwLjIN/ UL/CjINJ W Ij VjvJLjIJ.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9