Landbouwer steeds vaker actievoerder Actie fondsen voor aanpak pensioenbreuk c. T 0 ?JLr4É^ Overleg metaal-cao mislukt Wetenschapswinkel 10 jaar: kennis voor brede laag van de bevolking Win kelen via de computer Lagere premies in bedrijven LAATSTE LANDLUCHT Wilton Fijenoord in het offensief om redding werf inflatie vs Knelpunten in de landbouw worden pijnlijker DONDERDAG 21 JANUARI 1988 Dit blijkt uit een onderzoek van de vereniging onder de eigen fondsen. "Werkgevers en werknemers bin nen de bedrijfstakspensioenfond sen hebben kennelijk gehoor gege ven aan de oproep van de Stichting van de Arbeid om zo snel mogelijk tot een oplossing te komen van de pensioenbreukproblematiek", al dus secretaris mr. P.R. de Vlam. De gekozen oplossingen zijn on der meer de stichting van de ver schillende circuits waarlangs een werknemer bij verandering van baan zijn opgebouwde pensioen rechten meeneemt naar de nieuwe werkgever en daar zijn pensioen opbouw voortzet. Bovendien hou den de fondsen 'slapende' polissen' (van mensen van wie bij vertrek bij een werkgever de pensioenrechten premievrij zijn gemaakt) voortaan waardevast door de opgebouwde rechten aan de inflatie aan te pas- Waarnemend voorzitter Rook van de Vereniging van Bedrijfs pensioenfondsen heeft vandaag in Utrecht op de ledenvergadering van de VB bekendgemaakt dat bij de helft van de deelnemers aan een pensioenfonds bij de Vereniging van Bedrijfspensioenfondsen is de pensioenpremie met 25 tot 60 pro cent gedaald. Ook de premieverla ging blijkt uit een onderzoek onder de leden van de VB. Minister Ru- ding (financiën) had op de verla ging aangedrongen om zo voor het bedrijfsleven en werknemers fi nanciële ruimte te scheppen. De wens van de minister is, aldus Rook, al jaren werkelijkheid. Volgens het D66-kamerlid Ny- pels (sinds jaar en dag pleitbezor ger van ongedaan maken van pen sioenbreuk) deugen de cijfers die de pensioenfondsen hebben gepre senteerd van geen kant. Nypels spreekt in een reactie ronduit van misleiding dat voor 94 procent van de mensen die nu een baan hebben zou gelden dat zij in de toekomst geen last meer hebben van pen sioenbreuk. Hij tekent daarbij aan dat voor de toekomst tevens geldt dat vrouwen die (tijdelijk) stoppen met betaalde arbeid, zelfstandigen, werklozen en arbeidsongeschikten geen op lossing wordt geboden. Nypels houdt derhalve onverkort vast aan zijn initiatief-wetsvoorstel inzake de pensioenbreuk, maar is uiterst somber over de kans op een kamer meerderheid. De ouderenbonden hebben gis teren aan het CDA-kamerlid Westland Bij Bloemenveiling Westland in Naaldwijk is op korte termijn plaats voor 250 mensen extra. Die uitbreiding is nodig in verband met de gestage groei van de veiling. Tussen 1980 en 1988 nam de omzet toe met bijna 600 miljoen gulden tot ruim 1,3 miljard. Bij Westland werken momenteel 1100 mensen. Ericsson Het Zweedse concern Ericsson verkoopt zijn computerdivisie per 1 april aan de Finse onderneming Nokia, zo hebben de twee bedrij ven gisteren bekendgemaakt. Er icsson concentreert zich hiermee op zijn kernactiviteit, de telecom municatie, terwijl Nokia toegang krijgt tot computermarkten buiten Scandinavië. Ericsson behoudt een minderheidsbelang van twin tig procent. Welk bedrag met de verkoop van de overige tachtig pro cent is gemoeid is niet meegedeeld. Monopolie De Nederlandse Antillen en Aru ba willen de monopoliepositie van de KLM breken, door zelf in sa menwerking met andere Europese luchtvaartmaatschappijen toeris ten naar de eilanden te trekken. De Antilliaanse gevolmachtigd minis ter Gualberto Hernandez voert hierover momenteel besprekingen met diverse Europese luchtvaart maatschappijen. Volgens Hernan dez 'remt het KLM-beleid een goe de ontwikkeling van het toerisme naar de eilanden'. Schuld Peru Peru's schuld van één miljard dollar aan de Sovjetunie is geher- struktureerd en zal in goederen worden terugbetaald met een rente van drie procent per jaar. Het vori ge rentetarief bedroeg nog 7,5 pro cent. Verder zal de Sovjetunie ook nog eens extra goederen uit Peru aankopen tot een bedrag van 150 mihoen dollar. Kraaijeveld-Wouters een verzoek schrift overhandigd waarin op nieuw wordt gepleit voor zeggen schap van gepensioneerden in pen sioenfondsen. De organisaties tel len in totaal ruim 500.000 leden. Zij doen een beroep op de fracties van CDA en WD de uitspraken in hun verkiezingsprogramma's na te ko men door ouderen meer zeggen schap te geven. Bod op Belgische gigant afgekeurd BRUSSEL (GPD) - In het steek spel tussen de Generale Maat schappij van België en de Italiaan se financier Carlo de Benedetti om de controle over de Generale Maat schappij, lijkt de maatschappij voorlopig althans aan het langste eind te trekken. De Beurscommis- sie van de Brusselse effectenbeurs verklaarde het bod van de Italiaan op 15 procent van de aandelen van de grootste Belgische Holding on rechtmatig. Dat houdt overigens nog niet in dat de Beurscommissie het besluit van de Generale om haar aandelen pakket met 16 miljoen aandelen uit te breiden, ook goedkeurt. Die han delwijze" waarmee de Generale het aandeel van De Benedetti in de hol ding zo klein mogelijk wil houden, was dinsdag nog door de Brusselse handelsrechter onaanvaardbaar genoemd. De Generale kan daarte gen nu, gesterkt door de Beurs-uit- spraak, in hoger beroep gaan. Voor De Benedetti is de uit spraak een streep door de reke ning. Hij bezit al 18,6 procent van de aandelen van de Generale, en maakte zondag bekend een open baar bod op nog eens 15 procent te willen doen. Daarmee zou de grote baas van Olivetti feitelijk de con trole krijgen over de Generale, de grootste financiële holding van België. Intussen heeft de Beurscommis sie zowel de maatschappij als De Benedetti gevraagd zich te onthou den van enige activiteit, die deze zaak verder zou kunnen bemoeilij ken. De notering van de aandelen Generale blijft voorlopig 'op ver zoek van minister Eyskens van fi nanciën opgeschort. De Europese Commissie houdt zich voorlopig buiten het gevecht om de Generale. De Italiaanse heeft verklaard de pogingen van De Benedetti te steunen. Minister van handel Renato Ruggiero drong er dinsdag bij België op aan De Be nedetti geen 'nationalistische ob stakels' in de weg te leggen. DEN HAAG - De laatste weken wordt de onrust onder onze boe renbevolking groter. Veeboeren komen in actie tegen de uitvoering van de mestwetgeving; graan- en aardappeltelers voelen de slechte prijzen doorwerken in hun porte monnee. Varkensfokkers uit ver schillende provincies weigeren de mestboekhouding in te leveren, waardoor ze proberen te voorko men dat ze grote heffingen moeten betalen op te veel geproduceerde mest. In het noorden van het land hebben boeren hun mestboekhou ding opgeborgen in de kluis van een notaris, omdat ze het niet eens zijn met de politieke besluiten dat ze moeten meebetalen aan het weg werken van het mestoverschot. door Cees Keizer Boeren hebben de indruk dat al les wordt afgewenteld op het agra rische bedrijfsleven en dat de poli tiek afwachtend achterover blijft zitten. "We hebben jarenlang de economische kar moeten trekken. Als dank voor dag en nacht werken en grote investeringen worden we nu gestraft met een forse heffing op onze mestoverschotten", zegt een Brabantse boer. In goed overleg tussen minister Braks, die in de agrarische sector nu opnieuw als kop van jut moet fungeren, en het parlement zijn de maatregelen voorbereid en uitge werkt. Daarbij is afgesproken dat niet alleen het bedrijfsleven, maar zeker ook de overheid een flinke fi nanciële steen zou bijdragen aan het wegwerken van de mestover schotten. Kennelijk door het ontbreken vap goede voorlichting hebben de veeboeren de sterke indruk dat zij alleen financieel voor de mestover schotten verantwoordelijk worden AMSTERDAM (ANP) - Een winkel zonder schappen met produkten, waar niets wordt verkocht, die zich richt op klanten zonder geld en geen winst maakt. Zo op het eerste gezicht een opmerkelijke combina tie en toch bestaat die precies tien jaar: de wetenschapswinkel van de Universiteit van Amsterdam, de eerste in ons land, maar allang niet meer de enige. B. Trip, toen al enige tijd ex-mi nister van wetenschapsbeleid gaf in maart 1978 het startschot voor dit instituut, dat zich ten doel stel de wetenschappelijke kennis be schikbaar te stellen aan groepen in de samenleving die behoefte heb ben aan onderzoek maar daar geen geld voor hebben: milieu-, vak- en vrouwenbeweging, huurders- en bewonerscomité's, actiegroepen van diverse pluimage en buurt- groepen. In de tien jaar van zijn bestaan is de wetenschapswinkel uitgegroeid tot een volwassen instituut, waar- ZOETERMEER (GPD/ANP) - De onderhandelingen over de nieuwe cao voor de metaalindustrie (200.000 werknemers) zijn vanoch tend vroeg na bijna twaalf uur on derhandelen opgeschort tot 3 fe bruari. De werkgeversvereniging FME bleek niet bereid in te gaan op de eis van de bonden om de rege ling voor vervroegde uittreding met drie jaar te verlengen. Boven dien hebben de werkgevers vol gens de bonden te weinig loonsver hoging geboden. De langdurige onderhandelin gen hebben evenmin het verschil van inzicht over verdere arbeids tijdverkorting opgelost. "We zijn de werkgevers verregaand tegmoet gekomen, maar daar stond zo wei nig tegenover dat voor ons de grens bereikt was", aldus de eerste on derhandelaar van de Industrie bond FNV, D. Rijkse, vanochtend. De bonden zijn bereid de 180 mil joen gulden uit het zogenaamde Herverdelingsheffingsfonds (oor- gesteld. Zij vragen zich af wat er met het geld gebeurt dat zij aan hef fing moeten betalen. Ammoniak Uit een aan het parlement afge legde verantwoording blijkt dat Braks tot en met 1991 ter oplossing van de problemen van het mesto verschot 65 miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld. In de afge lopen twee jaren is daarvan reeds een flink gedeelte uitgegeven. De rest van de gelden die nodig zijn voor de bouw van mestverwer kingsfabrieken, transporten en on derzoek wordt betaald uit de op brengsten van de overschothef fing. Blijft over dat veel boeren met de regelgeving van de Mestwet niet uit de voeten kunnen. Op hun be drijf worden ze min of meer ge dwongen een mestopslag te bou wen. Daarbij komt nu weer dat ze ervoor hebben te zorgen dat zo wei nig mogelijk ammoniak wordt uit gestoten ter voorkoming van de zu re regen. Ook hiervoor worden op lossingen gezocht. Het is juist minister Nijpels van milieu, die de ergernis van de boe ren heeft opgewekt door te zeggen dat het voornamelijk de boeren zijn die tot de grootste veroorza kers van de zure regen moeten wor den gerekend. Al heeft Nijpels daarover na deze uitspraak iets daarvan ingetrokken, zoiets blijft lang hangen bij de boeren die de af gelopen jaren toch al veel over zich heen hebben gekregen. Steeds op nieuw kortingen op de melkpro- duktie, lage varkensvleesprijzen en voor pluimveehouders even eens lage prijzen voor de eieren. Daarbij voegen zich nu de akker bouwers, die door het slechte weer het afgelopen seizoen een lagere oogstopbrengst hebben gekregen en nu ook nog met lagere prijzen worden geconfronteerd. Deze ak- heen heel wat van de genoemde or ganisaties de weg hebben weten te vinden. In die periode zijn er 2.700 vragen aan de wetenschapswinkel voorgelegd. Klanten met hun ver zoeken voor onderzoek zijn wel kom bij de wetenschapswinkel als zij niet in staat zijn die zelf te bekos tigen en zij iets met de resultaten van het onderzoek kunnen doen en geen commerciële oogmerken heb ben. "De betekenis van de weten schapswinkel is dat deze instelling bestaande kennis in de universiteit ter beschikking stelt aan brede la gen van de bevolking die daarmee de kans krijgen problemen waar zij spronkelijk bestemd voor herver deling van arbeid) grotendeels te gebruiken om de vut-premie te ver lagen. Daardoor blijft de vut voor de metaalindustrie betaalbaar. De FME wil de vut echter alleen maar verlengen tijdens de looptijd van de cao en niet voor drie jaar, zoals de bonden wensen. De 1,5 procent loonsverhoging die de bonden eisen, is volgens FME-voorzitter drs. J. Blankert 'absoluut onbespreekbaar'. "Ik heb van mijn achterban de op dracht om de stijging van de loon kosten bij de nul te houden. Meer zou ook politiek niet te verkopen zijn". De FME wil dit jaar een tijde lijke toeslag per maand geven van 0,75 procent, die per 1 januari 1988 moet uitmonden in een structurele loonsverhoging van 0,5 procent. Tot het eind van de contractsperio de (april '89) zouden de werkne mers nog een tijdelijke toeslag van 0,5 procent kunnen krijgen. Het bod van de FME is volgens kerbouwers krijgen de pest erin nu blijkt dat minister Braks geen re den ziet hen financieel tegemoet te komen. Bloeiend Zowel Braks als de landbouwor ganisaties vinden dat door de pro blemen met de granen deze sector zelf de armen uit de mouwen moe ten steken om de gehele bedrijfs tak te herstructureren. Een niet eenvoudige opgave want zoiets gaat altijd ten koste van een aantal bedrijfsgenoten die dan niet meer mee te maken hebben op te lossen. Een soort democratisering van we tenschappelijke kennis zou je kun nen zeggen", aldus woordvoerster J. van Beuzekom van de weten schapswinkel. De Wetenschapswinkel stelt zelf geen onderzoek in maar bemiddelt. Dat wil zeggen dat hij studenten of wetenschappelijke medewerkers zoekt die bereid en in staat zijn on derzoek te doen voor het vinden van een antwoord op de vraag waarmee een klant zich meldt. Klant, bemiddelaar en onderzoe ker overleggen over wat precies on derzocht moet worden en of de we tenschap een oplossing kan leve- Rijkse zo mager dat 'we niet de moed hebben om hiermee naar de leden te gaan'. Ook Hennie Bek king, onderhandelaar voor de Unie BLHP, toonde zich teleurgesteld. Dit temeer daar in de metaalnijver heid (de 'klein-metaal' met ruim 200.000 werknemers) een paar we ken geleden al wel een cao-ak koord werd bereikt. Doorgaans ko men de onderhandelaars in de klein-metaal er nog moeizamer en later uit. VERKOOP - Unilever gaat ver moedelijk nog deze maand haar Britse dochteronderneming Ford and Slater verkopen aan de Britse Mercantile Credit Company, aldus een mededeling van Unilever. Ford and Slater houdt zich voornamelik bezig met lease en verkoop van au to's voor goederenvervoer. Er wer ken bij Ford and Slater 540 men- mee kunnen. Zo'n tien jaren gele den zaten de glastuinbouw en de fruitteelt in hetzelfde schuitje waarin de graansector nu zit. Deze sectoren werden ook geherstructu reerd met als gevolg twee bloeien de bedrijfstakken. Hoofdmoot van het beleid is en blijft dat het agrarische bedrijfsle ven zich meer op de markt van vraag en aanbod moet gaan richten en minder afhankelijk moet wor den gemaakt van alle mogelijke, 'subsidies' die door Brussel wor den verstrekt. Het antwoord uit Brussel is de afgelopen jaren ren aan het oplossen van het pro bleem. Als dat het geval gaat het onderzoek van start. Tussendoor is regelmatig overleg met de klant. Na afsluiting van het onderzoek worden de resultaten besproken en bekijkt de klant op welke wijze die het beste kunnen worden gebruikt. Een paar voorbeelden. Een be- wonersgroep wil iets doen aan de geluidsoverlast die het gevolg zal zijn van de verbreding van een spoorlijn in de stad. Een door be middeling van de Wetenschaps winkel ingesteld onderzoek toont aan dat de verbreding niet noodza kelijk is en levert het materiaal op waarmee de bewoners het plan wil- ROTTERDAM (ANP) - De directie en de ondernemingsraad van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord hebben een offensief ingezet met als doel redding van de gehele nieuwbouwafdeling van de in moeilijkheden verkerende werf. Zij hebben daarbij de hulp ingeroe pen van de Tweede Kamer en van de ambassadeur van de Volksrepu bliek China in Nederland. In een brief aan de ambassadeur verzoekt de werfdirectie er alles aan te doen om de regering in Pe king ertoe te bewegen haar bezwa ren tegen een exportvergunning voor onderzeeboten voor de mari ne van Taiwan te herzien. Vorige week diende Wilton bij het ministerie van economische za ken weer een verzoek voor een der gelijke exportvergunning in. Een exportvergunning voor de bouw van vier onderzeeboten werd in 1983 door de Nederlandse regering geweigerd, nadat als gevolg van de bouw van twee van dergelijke vaar tuigen voor Taiwan de betrekkin gen tussen ons land en de Volksre publiek die Taiwan als een afvalli ge provide beschouwd) op een zeer laag pitje waren gekomen. In de brief aan de ambassadeur wordt aangekondigd dat Wilton voornemens is een delegatie be staande uit directie-vertegenwoor digers en afgevaardigden van het personeel naar Peking te sturen om de situatie aan de regering daar uiteen te zetten. In de brief wijst Wilton er verder op dat als gevolg van het intrekken van de bezwaren van China tegen het bouwen door de Schiedamse werf van onderzee boten voor Taiwan de toekomst van 1.800 tot 2.400 Wilton-werkne mers voor vele jaren kan worden veilig gesteld. Wilton schrijft in de brief aan de Chinese ambassadeur dat geduren de het debat over de weigering van een exportvergunning de Tweede Kamer eenstemmig heeft verzocht om vervangende opdrachten voor de werf. "Tot op heden is de Neder landse regering niet bereid ge weest om de consequenties van haar eigen beslissing te accepteren en ons bedrijf schadeloos te stellen voor het werk dat verloren is ge gaan door het besluit ons niet toe te staan onderzeeboten voor de mari ne van Taiwan te bouwen. Als ge volg daarvan hebben wij moeten aankondigen dat wij 600 tot 800 van onze werknemers moeten ont slaan", aldus Wilton in de brief aan de ambassadeur van de Volksrepu bliek. steeds geweest: er is geen geld Het beleid van Braks is er op ge richt de vooraanstaande positie die de Nederlandse agrarische sector in de wereld heeft niet alleen te be houden, maar verder uit te bou wen. Tot nu toe is hij daarin in sa menwerking met het agrarische bedrijfsleven redelijk geslaagd. Demonstraties van boze Duitse boeren die grensovergangen blok keren, omdat zij vinden dat Neder landers goedkoper varkensvlees kunnen produceren dan zijzelf is daarvan wel een goed voorbeeld. len proberen te verijdelen. De Vereniging Mileudefensie wil weten wat de effecten zijn van een vuilstortplaats in 's-Graveland. Milieubiologisch onderzoek brengt aan het licht dat de vuilnisbelt één van de oorzaken is van milieuver vuiling ter plaatse. Bij het leggen van een linoleum- vloer in het Amsterdamse Stads huis/Muziektheater kwamen klachten van de zeilleggers, als ge volg van gebrek aan ventilatie. De arbeidsinspectie greep in en het werk moest gestaakt worden. Voor twee FNV-bonden was dit aanlei ding een onderzoek te vragen. Dit onderzoek mondde uit in een bro chure, 'Lijmwijzer' genaamd. Daarin worden gegevens verza meld van alle bekende lijmsoorten en van alles wordt verteld over che mische werking, brandgevaar, mo gelijke gevolgen voor de gezond heid en ook hoe alle mogelijke schadelijke uitwerkingen voorko men kunnen worden. In een uitvoerige brief aan de Tweede Kamer vraagt de werf dringend om alsnog druk op de Ne derlandse regering uit te oefenen zodat ofwel alsnog een exportver gunning wordt verleend of voor vervangend werk voor de Schie damse werf wordt gezorgd. Volgens Wilton is het overheids beleid geruime tijd gericht geweest op de wensen van de 'beschermde" werven KMS en RDM. "Wilton werd door Nederlandse ambassa des openlijk op instructie van het ministerie van economische zaken gedwarsboomd bij haar acquisitie, daar waar KMS en RDM tevergeefs openlijk werden gesteund". Dit be leid werd in september 1986 inge trokken, maar heeft volgens Wilton bij potentiële opdrachtgevers nog zeker een jaar nageijld. Heineken kondigt vertrek aan uit dagelijkse leiding AMSTERDAM (ANP) - A.H. Hei neken is van plan om in de jaarlijk se aandeelhoudersvergadering van april 1989 af te treden als bestuurs voorzitter van het Heineken-con- cern. Hij wordt in november van dit jaar 65 jaar. Het is de bedoeling dat hij dan wordt benoemd tot pre sident- en gedelegeerd commissa ris. Als bestuursvoorzitter zal hij worden opgevolgd door de huidige vicevoorzitter drs. G. Van Schaik, aldus het concern. Met Alfred Heineken verdwijnt de laatste drager van de naam Hei neken uit de dagelijkse leiding van het bier- en drankenconcern. Hij trad in 1942 in dienst van het con cern, dat door zijn grootvader was gesticht maar vooral onder hem in ternationale allure kreeg. Hij was van 1951 tot 1958 commissaris en van 1958 tot 1964 gedelegeerd com missaris. In het laatstgenoemde jaar werd hij lid van de raad van be stuur. In 1969 werd hij vicevoorzit ter van deze raad en in 1971 voorzit ter. Ofschoon de aandelen van het concern op de Amsterdamse effec tenbeurs zijn genoteerd, ligt de ei genlijke macht in het concern tot op de huidige dag bij de familie Heineken. DEN HAAG (ANP) - In Neder land kan binnen een aantal ja ren op grote schaal bij particu liere huishoudens en bedrijven gratis apparatuur worden ge plaatst voor een tele-informa- tiedienst. Daarmee kan men, te gen betaling per minuut, bood schappen doen, bankzaken re gelen, informatie opvragen en spelletjes doen. Voorwaarde voor het slagen van het initiatief, dat de naam Infodam heeft gekregen, is dat wordt begonnen met het in één keer plaatsen van de appara tuur bij ten minste 600.000 huis houdens en 100.000 kleine be drijven in de vier grote steden. Dit is de conclusie van een on derzoek van het ingenieursbu reau Intercai, dat gisteren in Den Haag is gepresenteerd. Volgens Intercai kan het pro ject zonder bijdrage van de overheid worden betaald. Met de introductiefase is een be drag gemoeid van 100 tot 150 miljoen. Het totaalbedrag kan daarna oplopen tot een miljard 'gulden. Over de financiering zijn gesprekken gaande met banken, institutionele beleg gers (pensioenfondsen, verze keringsbedrijven) en met de le veranciers van de benodigde techniek. In het begin zal voor Infodam een entreebedrag van enkele tientjes worden gevraagd om alleen werkelijk geïnteresseer den te trekken, zodat de appa raten niet ongebruikt blijven. De gebruikskosten gaan onge veer 35 cent per minuut bedra gen. Daarmee worden niet al leen de geleverde diensten be taald, maar ook de apparatuur. Bij het onderzoek, dat is ge subsidieerd door het ministerie van economische zaken, is uit gegaan van het succesvolle Té- j letel-systeem in Frankrijk. Ook andere proberen in Nederland iets dergelijks van de grond te krijgen (stichting Telematica) of hebben dat geprobeerd DEN HAAG (GPD) - Binnen de pensioenfondsen voor 73 bedrijfstakken, met 1,5 miljoen deelnemers en 700.000 pen sioengerechtigden, is het probleem van de pensioenbreuk vrijwel opgelost. De Vereniging van Bedrijfspensioen fondsen, waarbij de 73 fondsen zijn aangesloten, zegt dat' voor slechts zes procent van de deelnemers nog een oplos sing moet worden gezocht. SEATTLE - Deze snuift nog even gauw de laatste landlucht op voordat-ie met 900 soortgenoten op transport naar Indonesië gaat. Dit is de eerste lading van 20.000 melkkoeien, gefokt in Iowa, die via Seattle naar het Verre Oosten worden geëxporteerd. De Amerikanen willen zo hun verschot aan melkvee inkrimpen, terwijl de Indone siërs ze nodig hebben voor het opvoeren van de melkproduktie. (foto api De consumentenprijzen in de 1 i J J Verenigde Staten zijn in december gestegen met 0,1 procent, waar- lil I 5 I I 1986 stegen de prijzen met slechts 1,1 procent. Steeds meer boeren komen in de knel. Mede door overheidsmaatregelen die investeringen aanmoedigen maar daarna heffingen opleggen, zeggen zij. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7