Knuppel moet einde maken aan geweld Reagan bewijst Gonzalez grote dienst Junta in Haïti pakt leider oppositie op 'Regering-Aquino richt zich niet op welzijn van mensen' SieMatic Nieuw beleid leger Israël Vlak voor congres Spaanse socialisten DONDERDAG 21 JANUARI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV (Rtr) - De Israëlische minister van defensie, Rabin, heeft verklaard dat het Is raëlische leger een nieuw beleid heeft ingevoerd om de onlusten in te dammen en meer do den onder de betogers in de bezette gebieden te voorkomen. Het beleid is reeds in praktijk gebracht door de troepen. In kampen patrouilleren soldaten met honkbalknuppels en meer dan vijftig inwoners van het Palestijnse vluchtelingenkamp Jabalya in Gaza werden dinsdagavond volgens een VN-functionaris ernstig in elkaar geslagen. MEXICO (GPD/IPS/Rtr) - Terwijl er nog druk stemmen worden ge teld, dreigt in Haïti een nieuwe golf van intimidatie los te barsten. Gis teren is één van de meest vooraan staande oppositie-leiders gearres teerd. Het gaat om Louis Dejoie, één van de voormalige presidents kandidaten. Hij speelde een leiden de rol bij de massale boycot van de frauduleuze verkiezingen van zon dag. Ondertussen beginnen de voor spellingen uit te komen dat de mili taire regeerders de stembusslag hebben gemanipuleerd ten gunste van Lesly Manigat. De voorsprong van de vroegere Duvalier-gediende blijft groeien en lijkt inmiddels on aantastbaar geworden. Louis Dejoie, die een behoorlijke kans leek te maken bij de in een bloedbad gesmoorde verkiezingen van vorig jaar november, probeer de de afgelopen weken te komen tot een internationale mobilisatie tegen de Haïtiaanse diktatuur. Tij dens een rondreis door de Verenig de Staten, Canada en het Caribi sche gebied had hij opgeroepen tot een handelsboycot en het niet er kennen van de uit de verkiezingen voortkomende regering. Bij zijn terugkeer werd de oppo sitie-leider gisteren op het vlieg veld van Port-au-Prince opge wacht door een groepje militairen. Naar het heet, zou Dejoie te horen hebben gekregen dat hij moest kie zen: of onmiddelijk weer vertrek ken, of in Haïti achter de tralies. Uiteindelijk werd hij na een paar uur durend verhoor afgevoerd naar de Saint Paul-gevangenis. Dejoie maakt deel uit van het brede oppositie-front, dat werd ge vormd na de bloedige gebeurtenis sen van vorig jaar november. Zijn arrestatie komt op het moment dat de oppositie probeert het verzet te gen de verkiezingen van afgelopen zondag middels een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid nieuwe impulsen te geven. Hoewel De Amerikaanse rege ring toegeeft dat de verkiezingen in Haïti niet vrij of democratisch wa ren, wil zij toch betrekkingen on derhouden met een nieuwe rege ring "hoe deze er ook uitziet". Maar de 75 miljoen dollar Amerikaanse hulp die was bevroren, komt pas los als Haïti democratischer wordt, zo is gisteren officieel in Washing ton bekendgemaakt. Een Amerikaanse rechter heeft be paald dat de verdreven dictator Jean-Claude Duvalier en zijn echt genote een bedrag van 500 miljoen dollar zouden moeten terugbetalen aan het volk van Haïti. Een districtsrechter in Miami oordeelde enkele dagen geleden ten gunste van twee Haïtiaanse bal lingen die een proces hadden aan gespannen om het geld terug te ha len dat de Duvaliers voor hun vlucht in februari 1986 uit de staatskas roofden. Alle gestolen be dragen waar de hand op kan wor den gelegd moeten worden gestort in een ontwikkelingsfonds voor het Haïtiaanse volk. zo luidde de rechterlijke uitspraak. De rechter bevestigde dat Jean- Claude Duvalier en zijn vrouw Mi- chele de schatkist van* Haïti heb ben geplunderd, buitenlandse hulpgelden hebben verduisterd en dit geld op geheime bankrekenin gen hebben geplaatst. De Duva liers wonen sinds hun vlucht in Frankrijk. In antwoord op een in het parle ment ingediende motie van wan trouwen over het optreden van het Israëlische leger tegen de Pales tijnse betogingen zei Rabin: „De eerste prioriteit van de veiligheids troepen is macht, kracht en in el kaar slaan te gebruiken om demon straties en geweld te voorkomen en ik concludeer dat het aantal beto- Minister Rabin Nieuwe wending in proces tegen Bende van Nij vel MONS (GPD) - Het proces in het Belgische Mons tegen de vijf man nen en een vrouw, die ervan wor den verdacht deel uit te maken van de beruchte Bende van Nijvel, heeft gisteren een verrassende wending genomen. Dat was het ge volg van de getuigeverklaring van één van de justitiële onderzoekers, die een heel nieuw licht op de zaak kan werpen. Onderzoeksrechter Slicker legde in zijn getuigenis een verband tussen één van de overval len en de moord op een exportma nager van de Luikse wapenfabriek FN. De verdedigers van de zes heb ben onmiddellijk om uitstel van het proces gevraagd. De president van het Henegouwse hof van assi sen (jury), mr. J. Vereecke, zal daar over vandaag een uitspraak doen. De ontwikkeling was opmerkelijk omdat de verklaring van onder zoeksrechter Schlicker niet recht streeks met de zaak tegen de zes van doen heeft. Schlicker zei, in een terzijde van zijn getuigenis over de zes, dat jus titie pas vorige week heeft vastge steld dat één van de wapens die zijn gebruikt bij de bloedige overvallen op drie supermarkten in het najaar van 1985, waarbij zestien mensen werden afgeslacht, ook is gebruikt bij de moord op de wapenhande laar Juan Mendez, in januari 1986. De supermarktmoorden in Over- ijse en Eigenbrakel (september '85, acht doden) en Aalst (november '85, acht doden) worden toege schreven aan de Bende van Nijvel. Echter niet aan de zes verdachten die in Mons terecht staan. Die wor den verdacht van tien andere over vallen in 1983, waarbij vier mensen werden gedood, en die door een an dere tak van de Bende zouden zijn gepleegd. Justitie denkt nu te kunnen aan tonen dat de moord op Mendez ook het werk van leden van de Bende is. Op verdenking voor die moord zitten nu al drie mensen vast, twee ex-politiemensen en de vrouw van een van hen. Tsjernobyl De gevolgen van de kernramp in Tsjernobyl zijn voor de Britse boe ren veel érnstiger dan de regering hen heeft voorgespiegeld. Weilan den hebben nog steeds te kampen met een hoge concentratie cesium en het grazen van schapen en het transport van vee is onderhavig aan strenge beperkingen. In grote delen van Engeland bestaat nog steeds een slachtverbod. Vrouwenexport De Filipijnen zullen in verband met berichten over vrouwenhan del geen toestemming meer geven voor de uitzending van dienstmeis jes naar het buitenland totdat de ontvangende landen maatregelen ter voorkoming hebben genomen. gingen is teruggelopen tot bijna nul in de Gazastrook en ook in Ju- dea en Samaria (de bijbelse namen voor de Westoever). Als het nodig is zullen we de noodzakelijke macht gebruiken om de rellen- schoppers te onderdrukken. Dit is het beleid en we zullen dat handha ven tot de rust is teruggekeerd". Rabin verwachtte in het kader van de nieuwe maatregel ook min der gewonden zullen vallen. De af gelopen dagen meldden zich ech ter tientallen Palestijnen bij ge zondheidscentra van de Verenigde Naties in Gaza nadat ze door troe pen in elkaar waren geslagen. Een verslaggever zag hoe soldaten met stokken ter grootte van een honk balknuppel in het kamp Kadurah bij Ramallah, op de Westoever, deuren insloegen, Arabische jon geren naar buiten sleurden en hen dwongen de barricaden in de stra ten op te ruimen. Artsen in zieken huizen in Gaza legden gisteren ech ter het werk neer uit protest tegen de huidige acties var\ het Israëli sche leger. In het gebouw van de artsenvereniging in Gaza namen Israëlische militairen en agenten in burger vijftien tot twintig dozen met dossiers in beslag, waaronder de ledenlijst en andere gegevens van de 1.100 bij de vereniging aan gesloten artsen en apothekers. Een aantal arbeiders uit Gaza keerde" gisteren terug naar hun baan in Israël wegens economische noodzaak. De Unrwa, de VN-orga- nisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen, deelde verder dat voortdurende instabiliteit in de bezette gebieden de voedselsitua tie in de kampen kritiek zou kun nen maken. Het Israëlische minis terie van defensie heeft de Unrwa verzekerd dat VN-bevoorrading van de kampen niet zal worden te gengewerkt. Rabin bezocht gisteren het ge bied, nabij Kiryat Shmona waar drie Palestijnse guerrillastrijders vanuit Libanon naar Israël trokken om een aanval op een doel in Gali- lea uit te voeren. De PLO eiste gis teren daarvoor de verantwoorde lijkheid op. Rabin verklaardde dat het incident aantoonde dat de PLO nog altijd terreur bedrijft. In Ramallah op de Westoever ga ven gisteren, net als in talloze ande re steden en in Oost-Jeruzalem, Arabische winkeliers opnieuw ge hoor aan de commerciële staking. Een jonge Palestijn werd tijdens zo'n actie door Israëlische soldaten in een jeep gesleurd en met de ar men gebonden achter de rug weg gevoerd. In Kadurah, een klein Pa lestijns kamp nabij het stadscen trum, zeiden inwoners dat soldaten traangasgranaten gooiden in een open winkel en de eigenaar er daar na in opsloten. Artsen van het plaatselijke ziekenhuis probeerden de man te bereiken maar werden teruggedreven door het gas. De winkelier werd gered toen buren de ramen ingooiden om frisse lucht binnen te laten. Een ambulance bracht de half-bewusteloze man naar een ziekenhuis. Defensie-minister neemt ontslag Vastgeketend met handboeien c jongen op de grond nadat hij door e teren in Jeruzalem. De chauffeur vt een steen waarna hij de macht ove reed. een politieman ligt een Palestijnse a jeep is overreden tijdens rellen gis- i de politiejeep raakte gewond door het stuur verloor en de jongen aan- MANILA (AFP/Rtr/UPI/DPA) - De Filipijnse minister van defensie, Rafael Ileto, is vandaag afgetreden. Hij neemt het president Aquino kwalijk dat zij geen schoon schip maakt binnen het verdeelde leger. Ileto wordt opgevolgd door gene raal Fidel Ramos, stafchef van de strijdkrachten, die op zijn beurt wordt vervangen door luitenant- generaal Renato de Villa. De woordvoerder van Ileto, Eduardo Pangilinan, zei dat de mi nister zijn ontslag al op 14 januari schriftelijk had ingediend. In die ontslagbrief spreekt Ileto de vrees uit dat de verdeeldheid binnen het leger het communistische verzet, dat hij als het grootste gevaar be schouwt, in de kaart speelt. Maar de noodzaak tot hervormingen werd door geen enkele andere mi nister onderschreven. Ileto voelde zich daardoor nutteloos, aldus de woordvoerder. De 61-jarige Ileto, die de militaire academie van West Point in de Ver enigde Staten heeft doorlopen, werd in november 1986 door me vrouw Aquino benoemd tot minis ter van defensie. Hij volgde Juan Ponce Enrile op, die door de presi dent aan de kant was geschoven wegens vermeende betrokkenheid bij een mislukte staatsgreep. Sinds Aquino in februari 1986 de macht overnam van president Marcos, hebben militaire rebellen vijf ver geefse pogingen gedaan haar af te zetten. BONN (GPD/Rtr/AFP/DPA) - De Westduitse regering acht de specu laties dat Duitse bedrijven illegaal uranium aan het buitenland heb ben geleverd volkomen onge grond. De Westduitse regerings woordvoerder Ost verklaarde gis teren dat er een punt achter derge lijke geruchten moet worden gezet. De regeringspartijen CDU/CSU en FDP zijn in principe met de oppo sitiepartij SPD overeengekomen een parlementaire enquêtecom missie te benoemen, die inzake het atoomschandaal voor volledige op heldering dient te zorgen. De deelstaat Hessen dreigt de kernenergiefabrieken in Hanau te sluiten indien de nieuwe leiding niet voor honderd procent bewijst dat het non-proliferatieverdrag niet is geschonden, zo maakte de voor milieu verantwoordelijke deelstaatsminister Weimar giste ren bekend. Verder eist hij dat de leiding, die afkomstig is Geen bewijzen voor illegale atoomlevering van de een na grootste Nukem-aan- deelhouder, Degussa, ook persone le als organisatorische consequen ties trekt. De enquêtecommissie, die onder voorzitterschap staat van de soci aal-democraten wordt vandaag ge ïnstalleerd. Zij gaat in eerste in stantie de speculaties over de ille gale atoomtransporten onderzoe ken. Daarna zullen de smeergeld praktijken van Transnuklear wor den bekeken, terwijl de SPD ook nog een onderzoek wil naar het probleem van het radio-actieve af val in zijn totaliteit. De verdenking dat de Bondsre publiek in het geheim uranium zou hebben geleverd aan Libië en Pakistan mist volgens de woord voerder van de Westduitse rege ring, Ost, elke grond. Van schen ding van het verdrag, dat de over dracht van nucleaire technologie of nucleaire wapens aan niet-kernwa- penstaten verbiedt, is direct noch indirect sprake, aldus de regerings woordvoerder. Eerdere onderzoeken van het Europese bureau voor atoomener gie EURATOM en van het interna tionale agentschap voor atoom energie IAEA in Wenen hebben volgens Ost aangetoond dat geen sprake is geweest van illegale ato omzendingen vanuit de Bondsre publiek. De Westduitse bondsmi- nister voor het milieu, Klaus Top- fer, zal vandaag in België de Nu- kem-affaire bespreken met zijn Belgische ambtgenoot Smet. MADRID - Nog maar enkele we ken geleden kregen de Spaanse re gering en de socialistische kop stukken het klamme zweet in de handen bij de gedachte aan het 31e congres van de PSOE, dat morgen in Madrid van start gaat. Want van uit de eigen gelederen werden re gering en partijtop overspoeld met een golf van kritiek, die een onge kend bewogen verloop van het ko mende congres voorspelde. door Gerrit Jan Hoek De linkervleugel van de PSOE onder leiding van de advocaat Pa- blo Castellanos bestookte Felipe Gonzalez met het verwijt, dat hij de socialistische principes verkwan selde en zelfs de grenzen van een roze sociaaldemocratie had over schreden. De leider van de Catal aanse socialisten, Ramon Obiols, spuwde zijn gal over een te groot centralisme, waarbij geen enkele ruimte werd gelaten voor een fede rale structuur. Op het Madrileense front zag Gonzalez zich geconfronteerd met een groeiende onvrede van regio naal president Leguina en van de Madrileense burgemeester Barran- co. Dezen dreigden hun geduld te verliezen als gevolg van de geringe perspectieven, dat de Amerikanen hun F-16-straaljagers van de nabij gelegen basis van Torrejon de Ar- doz zouden terugtrekken. En de es calatie van het conflict tussen het kabinet en de socialistische vak bond UGT over het economische beleid van de regering dreigde de PSOE te verdelen in twee onver zoenlijke blokken, de voor- en te genstanders van Nicolas Redondo, secretaris generaal van de UGT. Maar in luttele weken is het pa norama volledig veranderd. In plaats van spitsroeden lopen en binnenbrandjes blussen, belooft het congres, dat in enkele media al is omgedoopt tot het 'congres van de stilte', voor Felipe Gonzalez een glorieuze triomftocht te worden. Die opmerkelijke ommekeer is toe te schrijven aan een aantal bi zarre en minder bizarre factoren. De goedgebekte Castellanos zette zichzelf en tegelijkertijd de linker vleugel buiten spel, door de derde man van de partij, Txiki Benegas, te beschuldigen van corruptie. Een beschuldiging, die Castellanos nimmer hard kon maken, waarna hij jammerlijk moest inbinden. Vice-premier Alfonso Guerra slaagde erin de regionale kritiek te smoren via het aanbod, dat het fe deralisme serieuze aandacht zal krijgen. Om te voorkomen, dat de discussie op het congres zich toe zou spitsen op het conflict met de UGT, werd het besluit genomen om deze netelige kwestie apart in een latere bijeenkomst nader te analyseren. Maar waarlijk hemelse geschen ken kreeg Felipe Gonzalez aan de vooravond van het congres vanuit Washington en Moskou. Terwijl menigeen binnen de PSOE er al re kening mee begon te houden, dat Gonzalez geducht blufpoker speel de in de onderhandelingen met de VS over de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Spanje, besloten de VS uiteindelijk toch toe te ge ven aan de Spaanse eis om de F- 16's van Torrejon terug te trekken. Een betere dienst had Reagan Gon zalez niet kunnen bewijzen. Door het diplomatieke succes van de Amerikaanse concessie, maar ook door het bezoek van de minister van buitenlandse zaken, Sjevard- nadze, aan Madrid, daags voor het congres, zijn de kritische stemmen goeddeels verstomd. Maar ondanks dat vallen er op het congres nog de nodige plooien glad te strijken. Binnen de partij groeit de bezorgdheid over de con stante terugloop van de resultaten, zoals de laatste verkiezingen van juni vorig jaar aantoonden. Als die De 67-jarige Ileto wordt be schouwd als een deskundige op het terrein van guerrilla-bestrij- ding. Tegenover de pers klaagde hij er de laatste tijd herhaaldelijk over dat het 160.000 man sterke le ger niet effectief te werk gaat bij de bestrijding van het communisti sche Nieuwe Volksleger (NPA). Naar zijn oordeel zoekt het leger te veel zijn toevlucht tot massale, maar kortstondige acties tegen ver- zetshaarden en moet het veel meer VS plaatsen Noordkorea op zwarte lijst WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren Noordkorea op de lijst gezet van landen die het terrorisme bevorderen. De Vere nigde Staten hebben daartoe beslo ten als gevolg van de aanslag op een Zuidkoreaans lijnvliegtuig door twee Noordkoreaanse agen ten. Daarbij kwamen in november 115 mensen om het leven. Noordkorea's schuld is volgens de Verenigde Staten bewezen na dat een van de agenten had bekend een aanslag te hebben gepleegd op het toestel dat op weg naar Zuidko- rea plotseling van het radarscherm verdween. De maatregelen houden in dat de Verenigde Staten de handel met landen die van terrorisme worden beschuldigd stopzetten en tegen bijvoorbeeld het verlenen van kre dieten door internationale organi saties aan dergelijke landen stem men. Behalve Noordkorea staan ook Iran, Libië, Syrië, Cuba en Zuidjemen op de lijst. De Verenig de Staten riepen alle landen op Noordkorea voor deze 'terroristi sche actie' te veroordelen. de kleinschalige guerrilla-tactiek hanteren die ook door het verzet wordt gebruikt. Hij vindt dat het verzet „alarme rend sterk is geworden vanwege een regering die zich niet richt op het welzijn van de mensen". Naar zijn mening vormt de al 20 jaar voortdurende verzetsactiviteit mo menteel de grootste bedreiging voor de democratische rechtsorde in de Filipijnen. Het communistisch verzet heeft aangekondigd de acties tegen de regering-Aquino, die volgens de re bellen onder veel te zware Ameri kaanse invloed staat, dit jaar ver der op te voeren. Toen Aquino be gin 1986 aan de macht kwam bood zij onderhandelingen aan met het verzet. Er werd een bestandsak koord gesloten en een begin ge maakt met onderhandelingen over een politieke regeling. In januari vorig jaar liep die dialoog vast om dat de geschillen tussen regering en verzet te groot bleken. Toen het bestandsakkoord afliep hervatten de rebellen hun gewapende strijd. Op verschillende plaatsen op de Filipijnen hebben zich gisteren en vandaag spanningen en geweldda digheden voorgedaan die mede in de hand worden gewerkt door be schuldigingen over fraude bij de verkiezingen van maandag, waar van de einduitslag nog altijd niet compleet is. Fidel Ramos ADVERTENTIE tendens zich doorzet, zou de PSOE bij de verkiezingen van 1990 wel eens de absolute meerderheid kun nen verliezen. Over de oorzaken van dat geleidelijke verlies van het vertrouwen van de kiezers hebben de socialisten na een lang bezin ningsproces de hand in eigen boe zem gestoken. De conclusie van die analyse is, dat de socialisten zich te veel in de ivoren toren van de macht hebben opgesloten en het contact met de man in de straat en zijn dagelijkse problemen verloren hebben. Om die kloof te overbruggen, wil de PSOE de verloren schapen (in tellectuelen, pacifisten, milieug roepen en vooral vrouwen) weer aan de borst sluiten. Onder meer via de creatie van parlementaire steunpunten en consultatiebu reaus voor allerlei sociale proble men op lokaal niveau. De belang rijkste doelgroep zijn de i Als eerste tastbare maatregel ligt een voorstel op tafel, dat een kwart van het partijbestuur uit vrouwen moet bestaan. Een ander thema, waar het con gres zich over moet buigen is de verontrustende werldoosheid. Maar zelfs de regering heeft ruiter lijk erkend, dat zij voor dit schrij nende probleem nog steeds geen afdoende remedie heeft gevonden. In december werd de magische grens van drie miljoen werklozen overschreden, hetgeen neerkomt op ruim 20 procent van de werken de bevolking. Goedhart voor een topmerk keuken Goedhart voor een kookklare oplevering van uw keuken Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vakmensen. sloopwerk 'oodgieteTswerk metselwerk tegelwerk Goedhart ook voor een betaalbare keuken Keuze uit ruim 40 keukenopstellingen in diverse merken van 3000,— tot 30.000,-. Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden: 8 30-12 30 uur - en 13.30-17 30 uur Zaterd 10.00-16.00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5