Verplicht afkicken wettelijk probleem Kamermeerderheid steunt 'noodaanpak' cellentekort 'Laten we zonder haat uiteen gaan' Deskundigen kritisch over insuline-pen Zeggenschap kind in regeling omgangsrecht Haagse arts berispt voor onzorgvuldige euthanasie Kamer stemt in met eenvoudiger scheiden Dees: geen nieuw overleg over prijzen medicijnen DONDERDAG 21 JANUARI 1988 '8i PAGINA 3 Verslaafden nauwelijks te dwingen DEN HAAG (GPD/ANP) - De overheid beschikt nauwelijks over wettelijke mogelijkhe den om verslaafden aan drugs en alcohol te dwingen af te kicken. Alleen de Krankzinni genwet en het wetsvoorstel 'Bijzondere opneming in psychiatrische ziekenhuizen' geven de overheid het recht om in bepaalde gevallen mensen tegen hun wil op te nemen. Dat schrijven minister Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Dees (WVC) in de notitie 'Dwang en drang in de hulpverlening aan verslaafden', die gisteren aan de Tweede Kamer is gezonden. ENSCHEDE (ANP) - Het gebruik van de insuline-pen die de Deense firma Nordisk deze maand in Ne derland heeft geïntroduceerd voor het toedienen van langwerkende insuline, kan zonder goede grote ri sico's opleveren voor de gezond heid van suikerpatiënten. Bij het regelen van de dosis insuline kun nen vrij gemakkelijk fouten wor den gemaakt, onder andere door dat de aanduiding op de pen klein is vermeld. Hierdoor lopen vooral oudere mensen, die bij voorbeeld slechtziend zijn, het gevaar dat hen te veel of te weinig insuline wordt toegediend. Zo kunnen zij infecties oplopen en last krijgen van te hoge of te lage bloedsuikers. Dit hebben dr. J. Lekkerkerker en P. Spooren, internisten van de Stichting Samenwerkende Zieken huizen, gisteren in Enschede ver klaard tijdens een persbijeen komst. Zij zijn de afgelopen dagen overstelpt met vragen van patiën ten over de kranteberichten waarin de de bewuste pen werd geïntrodu ceerd. De eerste 10.000 pennen (waarde ongeveer 100 gulden per stuk) stelt Nordisk gratis ter be schikking aan suikerpatiënten. De apparaatjes zijn overigens alleen geschikt voor insuline die deze fir ma produceert. Op zichzelf betekent de pen vol gens Lekkerkerker en Spooren en de verpleegkundige mevrouw A. van Dijk "een aanwinst" omdat het toedienen van insuline er gemak kelijker door wordt. Maar de firma Nordisk heeft naar hun mening de pen op een onverantwoorde wijze gespresenteerd. Nog afgezien van de verwerpelijke tam tam - "het leek wel reclame voor een wasmid del" - heeft het bedrijf volgens de specialisten de fout gemaakt de pen direct op grote schaal onder patiënten te willen verspreiden. ''Medici hadden eerst ervaring met het nieuwe instrument moeten opdoen zoals dat met de pennen voor kortwerkende insuline het ge- Voor het kabinet blijft als uitgangs punt gelden dat verslaafden zelf verantwoordelijk zijn voor hun handelen. Er is voor de bewindslie den geen reden om de wet op dit punt te wijzigen. Dwang is niet mo gelijk, drang daarentegen wel. Daarom willen de bewindslieden meer druk op verslaafden uitoefe nen om vrijwillig af te kicken. Vooral Justitie kan via Openbaar Ministerie en rechtbank druk uit oefenen op verslaafden om hulp te accepteren. Een voorlopige hech tenis of een voorwaardelijke ver oordeling kan worden geschorst, als de verslaafde bereid is zich in een kliniek te laten opnemen. Om dat het gebruik van alcohol en verslaafden aan harddrugs drugs vaak tot crimineel gedrag leidt, heeft het ministerie van justi tie een aantal mogelijkheden om verslaafden aanpakken. In Rotterdam begint binnenkort een experiment, waarbij de voorlo- AmsTeriamse fr'acües pige hechtenis wordt opgeschort en i als de verslaafde gedetineerde isoiatie deelneemt aan een ontwennings programma en aan speciale werk- projecten. In gevangenissen zal het lAttTatief'cu lmlpvelle. gebruik van drugs zoveel mogelijk ning beter teJ ,aten samenw'Jerken wordt steeds luider. Zo hebben de het CDA de WD de mogelijkheid van deze mensen bepleit. Vanuit de Jellinek-kliniek en de Amsterdamse GG&GD komt het justitie en hulpverle- dÏSjEt Ëïn junk moet dan voortdurend de keuze van afkicken of straf uitzitten worden gesteld. In een ge meentelijke notitie wordt op deze suggestie ingehaakt. drugsafdeling invoeren van drugsvrije afdelin gen. Straatjunks De gemeente Amsterdam wil samenwerking met jusititie de GgIGDheTft^vóorges'teld straatjunks aanpakken die voor junks die er lichamelijk slecht aan overlast in de binnenstad zorgen. toe zijn en keer k h 12ie L eHHge dulzenden kenhuis moeten wegens overdo- verslaafden aan harddrugs van wie verplicht te laten opnemen een aantal gro e overlast veroor- middels een zogenoemde 7nbewa. zaakt in het Wallengebied, de Zee- ringstemng. De burgemeester kan dijk en de Bijlmer. De roep om har- -- verplicht stellen zich te la- DEN HAAG (GPD) - Kinderen die niet tevreden zijn met de omgangs regeling met een van hun geschei den ouders willen veranderen, kunnen in de toekomst zelfstandig naar de rechter stappen. De over grote meerderheid van de Kamer vindt dat minderjarigen deze mo gelijkheid moeten krijgen. Staats secretaris Korte (justitie) zal zich, ondanks haar bezwaren, niet tegen deze wetswijziging verzetten. Tijdens de voortzetting van het debat over het omgangsrecht tus sen kinderen en hun gescheiden ouders, bleek gisteren dat nu ook het CDA voorstander is van de mo gelijkheid voor kinderen om naar de rechter te stappen. In tegenstel ling tot PvdA, VVD, D66 en klein links vindt het CDA echter dat dat recht alleen aan kinderen boven twaalf jaar moet worden gegeven. Nu de meerderheid vindt dat de rechter moet uitmaken of het ver zoek van een kind serieus genoeg is om in behandeling te worden geno men, zal er geen leeftijdsgrens in Kamerlid zwanger Het PSP-Tweede Kamerlid An dree van Es (PSP) is zwanger. Zij zal ten minste gedurende enige we ken voor en na de bevalling uit de Tweede Kamer moeten en waar schijnlijk worden vervangen door haar opvolger op de verkiezings lijst, het ex-kamerlid Wilbert Wil- lems. Officieel moet zij ontslag uit de Kamer nemen. Intern, binnen de PSP, kan echter wordën afge sproken dat ze zelf aangeeft wan neer ze weer terug wil in de Kamer. Haar tijdelijke opvolger zou zich dan kunnen terugtrekken. Naaktschilderij Op initiatief van enkele ambte naren is tot grote woede van de ma ker een schilderij van een liggend vrouwelijk naakt uit het gemeente huis van Castricum verwijderd. Volgens een gemeentewoordvoer der hadden zowel enkele ambtena ren als bezoekers zich gestoord aan het grote formaat (ruim twee bij drie meter), de felle kleuren, de zeer opvallende plaatsing en de af beelding van het doek. Zwei Lulis Voor de rechtbank in Keulen stonden gisteren twee carnavaldu o's tegenover elkaar: het vermaar de Keulse duo 'Colonia-Duett' en hun imitatoren uit het Limburgse Simpelveld, 'Die Zwei Lulis'. De 'Lulis' imiteren al jaren de profs uit Keulen en dat hing het 'Colonia- Duett' de keel uit. De rechter was het met hen eens: deze vorm van imitatie is ontoelaatbaar, en een schending van het auteursrecht. Bij herhaling dreigt een boete tot maximaal 500.000 mark. Hengelaars Een politieteam samengesteld uit verschillende Drentse korpsen gaat een landelijk opererende ben de te lijf die het heeft voorzien op girobetaalkaarten. Er zijn inmid dels negen Amsterdammers opge pakt, onder wie een aantal helers. Dit op initiatief van de Asser ge meentepolitie die de Amsterdamse plaag meer dan zat was. In korte tijd sloeg de bende tientallen keren toe in de Drentse hoofdstad. Ge schat wordt dat landelijk honder den pakjes betaalkaarten uit brie venbussen van flats zijn gehen geld. Vrouw en studie Het aantal vrouwen dat met suc ces een universitaire studie afrondt is sinds 1967 aanmerkelijk beter geworden, terwijl onder mannelij ke studenten het studierendement de laatste jaren slechter is gewor den. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. R. Reerink waarop zij van daag promoveert aan de Katholie ke Universiteit in Nijmegen. de maatregelen tegen deze mensen ten opnemen in een psychiatrische inrichting voor een maximale pe riode van drie weken. De toelaat baarheid hiervan wordt tussentijds door de rechter getoetst. Volgens een woordvoerder van de gemeen telijke drugsafdeling zouden "eni ge tientallen junks voor een derge lijke verplichte opname in aanmer king kunnen komen". Ook zal meer aandacht worden besteed aan de verspreiding van aids onder heroïneprostituees. "Dit probleem neemt snel in om vang toe, met name onder buiten- de wet worden opgenomen. Het CDA zag gisteren dan ook af van een eigen wijzigingsvoorstel, nu duidelijk is dat dat toch geen meer derheid zal halen. Staatssecretaris Korte had grote landse druggebruikers. Op het bezwaren tegen het voorstel PvdA om het mogelijk te maken dat kinderen naar de rechter kun nen stappen. Zij vindt dat dit de sfeer tussen ouders en kinderen ernstig kan schaden. Bovendien is zij bang dat de werkdruk op de kin derrechters te groot zal worden. De Kamer was echter niet gevoelig voor die argumenten. De meeste woordvoerders (behalve de kleine christelijke partijen) vinden dat de rechtsongelijkheid tussen kinde ren en hun gescheiden ouders te groot zou worden, wanneer de kin deren niet zelfstandig naar de rech ter kunnen stappen. De staatsse cretaris hield vast aan haar bezwa ren, maar zei de wens van de meer derheid van de Kamer te zullen res pecteren. GG&GD-spreekuur voor buiten landers blijkt 55 procent van deze groep seropositief te zijn", aldus de gemeentelijke notitie. BENDE - Tweeëntwintig arrésta- ties en twintig opgehelderde zaken vormen het resultaat van een on derzoek door een rechercheteam, dat sedert december opereerde vanuit het hoofdbureau van de Apeldoornse gemeentepolitie. Het team heeft hiermee een reeks dief stallen in zomerhuisjes, insluipin gen in bedrijven en kantoren, ver duisteringen en oplichtingsaffaires in heel Gelderland tot klaarheid ge bracht. Onder de 22 aanhoudingen bevinden zich zeven van inbraak verdachte personen, alsmede alle helers. DEN HAAG (ANP) - Het Medisch Tuchtcollege heeft een arts uit Den Haag berispt wegens het doden van patiënten in het Haagse ver pleeghuis De Terp zonder dat hij aan de voor euthanasie gestelde ei sen heeft voldaan. De arts spoot in 1983 en 1984 een aantal patiënten in met insuline. Deze patiënten lagen in coma en waren medisch opgege ven. De arts werd hiervoor straf rechtelijk vervolgd, maar door de rechter op juridische gronden vrij gesproken. De voorwaarden voor euthanasie zijn volgens het Medisch Tuchtcol lege dat de patiënt er uitdrukkelijk om vraagt, dat er diepgaand over leg heeft plaats gevonden met zo wel de patiënt als met een tweede arts en dat de arts alles nauwkeurig opschrijft. Al deze regels zijn door de betrokken arts onvoldoende na geleefd, zo stelt het college. Ook het invullen van een verkla- DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt in met een aantal maatregelen om rechtszaken over echtscheidingen eenvoudiger en sneller te laten verlopen. Belang rijkste daarvan is dat de verplich ting een advocaat in te schakelen vervalt, als beide partijen het over de scheiding eens zijn. De partijen hoeven elkaar dan ook niet meer te dagvaarden, maar kunnen een ge zamenlijk verzoekschrift indienen bij de rechtbank. PvdA en WD vrezen wel dat de werklast voor de rechter door de maatregelen toe neemt. De WD, die van de grote partij en de meeste moeite met het wets ontwerp heeft gehad, gaat toch ak koord met het voorstel. WD-ka- merlid Korthals hield ook gisteren tijdens het debat nog staande dat DEN HAAG - Een groep van oud-verzetsstrijders en initatïefnemers van de Februaristaking ïn 1942 (een sta king uit protest tegen het wegvoeren van joden) heeft gisteren voor de Israëlische ambassade in Den Haag gepro testeerd tegen het optreden van Israël tegen Palestijnen. Ook vindt men dat Israël de door haar bezette gebieden moet verlaten. (foto ANP) Verbijstering bij gevangenispersoneel ring als zouden de patiënten een natuurlijke dood zijn gestorven noemt het college onjuist. De arts wist dat de dood was veroorzaakt door het inspuiten van insuline. Het handelen van de arts was ver der in medisch opzicht zinloos, om dat "de patiënten hoe dan ook bin nen korte tijd zouden zijn overle den en diep in coma lagen". Het Medisch Tuchtcollege achtte de handelwijze van de man ernstig genoeg om de man voor enige maanden als arts te schorsen. Hij heeft echter al enige maanden in voorarrest gezeten tijdens de be handeling van zijn strafzaak door de rechtbank, terwijl ook de publi citeit "zeer belastend moet zijn ge weest", aldus het college. Dit was voor het college reden om met een berisping te volstaan. Na de de vrij spraak door de rechtbank heeft de arts de uitoefening van zijn beroep weer opgepakt. DEN HAAG (ANP) - Beide rege ringsfracties CDA en WD hebben positief gereageerd op de voorstel len van minister Korthals Altes (justitie) om een eind te maken aan het cellentekort. Vrijlating op borgtocht wordt door het CDA niet geheel afgewezen, op voorwaarde dat voorbeeld verdachten van drugshandel, moord en verkrach ting van deze mogelijkheid worden uitgesloten. Ook steunt het CDA de gedachte verdachten huisarrest op te leggen. De WD'er Korthals noemt de voorstellen van de minister be spreekbaar. Het plaatsen van twee gedetineerden in één cel kan hij als een tijdelijke overgangs- en nood maatregel accepteren. Borgtocht zou in zijn ogen gekoppeld moeten worden aan het inkomen van de betrokkenen. "Het kan niet zo zijn dat rijken wel op borgtocht weg kunnen en de armen niet", aldus Korthals. Zijn PvdA-collega Kosto wijst de plannen van Korthals Al- de advocaat "een wezenlijke en controlerende" rol heeft in echt scheidingszaken. De kleine rechtse fracties zullen tegen de voorstellen van staatssecretaris Korte-Van He mel stemmen. Zij vinden dat schei den wordt vergemakkelijkt en spraken van "aftakeling" en "uit holling" van het huwelijk. De staatssecretaris antwoordt de Ka mer vandaag. De Nederlandse Orde van Advo caten vindt dat het wetsvoorstel ve le eenvoudige mogelijkheden tot misbruik biedt. De rechtszeker heid kan volgens de orde alleen blijven bestaan als de verplichte rechtsbijstand door een advocaat blijft gehandhaafd of ten minste een aantal andere controlemoge lijkheden wordt ingebouwd. tes geheel van de hand. Ook de fractie van D66 heeft bezwaren te gen de voorstellen. Korthals Altes houdt vast aan zijn plan een beperkt aantal gedeti neerden met z'n tweeën in één cel te plaatsen. De bewindsman bena drukt dat het plaatsen van twee ge detineerden in één cel in gesloten inrichtingen uiterst onwenselijk is. Nieuwe maatregelen daartoe zul len dan ook alleen gelden tot 1990. Dan moeten het cellentekort zijn weggewerkt. Korthals Altes wil ook de begin maart te openen inrichting te Gra ve in zijn geheel bestemmen tot huis van bewaring, zodat er geen 120 maar 240 plaatsen worden toe gevoegd aan de cellencapaciteit voor het uitvoeren van de voorlopi ge hechtenis. Justitie zal volgens de minister onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor het invoe ren van een regeling voor het onder een borgsom op vrije voeten stellen van een verdachte. Ook zal de mo gelijkheid voor het electronisch huisarrest nader worden bestu deerd. De centrales van overheidsper soneel en de gevangenisdirecteu ren toonden zich gisteren zeer te leurgesteld over de voorstellen. Van alle kanten komt de kritiek dat de bewindslieden voorbij gaan aan de alternatieve voorstellen die dinsdag aan hen zijn aangeboden. De ACOP (AbvaKabo), CCOOP (CFO), AC en CMHA zeggen "met verbijstering kennis te hebben ge nomen" van de opvattingen van de minister. CFO-bestuurder Hagedoorn windt zich op over de wel erg snelle reactie van Justitie: "Kennelijk lag de brief al klaar". Volgens hem hebben de bonden dinsdagmiddag laat nog een exacte uitwerking van hun alternatieven aan de minister voorgelegd, gericht op extra ruim te tot ten minste 200 cellen voor zware gedetineerden, "veel meer dus dan de beoogde doelstelling van 100 tot 120 extra cellen". In de alternatieven van de cen trales lag onder andere het idee po litiecellen de status van een cel in het Huis van bewaring te geven en andere overheidsgebouwen te ge bruiken. Voor de bonden is de brief aan de Kamer aanleiding door te gaan met de voorbereidingen voor acties. val was. We zijn nu overrompeld, weten nog niet precies hoe de pen werkt, laat staan de patiënten", zo stellen zij. In de komende weken willen zij onderzoeken hoe vaak patronen van de pen moeten worden vervan gen en met welke frequentie de naald van het instrument dient te worden verwisseld. "Patiënten die nu zelf zo n pen bestellen en hem gaan gebruiken lopen het risico dat ze de naald te weinig verwisselen en onvoldoende insuline binnen krijgen", vrezen de Enschedese deskundigen. Lekkerkerker, Spooren en Van Dijk verwachten dat het gebruik van de pen zoveel vaardigheid ver eist dat deze voor hoogbejaarden niet geschikt is. Daarom is volgens hen ten onrechte de indruk gewekt dat alle suikerpatiënten die lang werkende insuline nodig hebben, baat hebben bij de nieuwe pen. Rechercheteam in Heijn-zaak ingekrompen HAARLEM (GPD) - Het regionale recherchebijstandsteam dat zich bezighoudt met de ontvoering van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn, wordt met ingang van volgende week ingekrompen. De sterkte gaat van 60 naar ongeveer 40 men sen. De Amsterdamse procureur- generaal mr. J. de Ruiter heeft dit gisteren besloten. De politie wordt steeds pessimis tischer over een goede afloop van deze ontvoeringszaak. Het onder zoek, inclusief de landelijke zoek actie naar de verblijfplaats van Gerrit Jan Heijn waaraan plaatse lijke politiekorpsen meewerken, heeft tot nu toe niets opgeleverd. VVD moet bezuinigen DEN HAAG (GPD) De WD moet drastisch bezuinigen. Door het dalend aantal leden dreigt voor de partij een tekort van 1,4 miljoen gulden over vier jaar. Door verho ging van de contributie en bezuini ging op het partij apparaat hoopt het bestuur van de VVD dit tekort op te vangen. Het ledenverlies is in 1984 begon nen, toen WD-minister Gijs van Aardenne als 'aangeschoten wild' door het leven moest, nadat hij van de Tweede Kamer ernstige kritiek had gekregen op zijn rol in de RSV- affaire. Ook de affaires die daarna volgden binnen de partij en de ru zies tussen Tweede-Kamerfractie en liberale ministers, deden de par tij geen goed. Op haar hoogtepunt had de WD ruim 100.000 leden. Nu zijn dat er nog maar 75.000, een verlies van een kwart in vier jaar. Een leden werfactie moet weer enig soelaas bieden, maar op korte termijn kost dat alleen maar geld, in plaats dat het geld oplevert. Een organisatie-adviesbureau zal worden ingehuurd om de orga nisatie van het partijbureau doel matiger te maken. Bovendien moet er bezuinigd worden op voorlich ting, scholing, de organisatie 'Vrouw in de VVD' en de Telders- stichting, het wetenschappelijk bureau van de WD. Uit bezuini gingen hoopt de WD een half mil joen te halen en de verhoging van de contributie (25 gulden per lid) moet een miljoen opleveren. (Vervolg pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Dees voelt weinig voor het voorstel van CDA en WD om opnieuw met de ziekenfondsen en de geneesmiddelenfabrikanten te overleggen over de medicijnprij zen. Dees wil een zogeheten stelsel van ijkprijzen (laagst mogelijke ta rief voor een bepaald middel) in voeren. Maar de Ziekenfondsraad heeft zich daar unaniem tegen ver zet en de regeringsfracties ver wachten er ook veel (uitvoerings problemen mee. Dees zei dat hij na het laatste ge sprek met de twee organisaties (10 december) niets meer had gehoord. Hij is er niet van overtuigd dat een prijsbevriezing voor drie jaar (zoals werd aangeboden) bijdraagt tot de besparingen die hij wil doorvoe ren. Inmiddels wordt de genees middelenvoorziening veel te duur. Met West-Duitsland heeft ons land de hoogste prijzen van Europa; de Bondsrepubliek denkt ook aan ijk prijzen. De bewindsman ziet geen enkel alternatief. Hij zei met wel 14 be trokken partijen overleg over deze kwestie te hebben-gevoerd. Die be trokkenen zijn uiterst verdeeld. CDA, WD en PvdA willen ook dat Dees het bouwbeleid voor de gezondheidszorg verandert. Bij motie vroegen ze hem projecten die 'exploitatieverlagend' zijn ge heel vrij te laten. Daarbij gaat het onder meer om nieuwe (fusie)zie- kenhuizen die minder bedden tel len dan de oude. Dan kunnen tot 1990 meer verpleeghuizen, zwak zinnigeninrichtingen en psychia trische ziekenhuizen worden ge bouwd of vernieuwd, waarvoor de plannen nu op uitvoering wachten. Beide regeringspartijen willen via een motie bereiken dat het Ne derlands Kanker Instituut in Am sterdam één miljoen gulden subsi die meer krijgt vanwege zijn finan ciële problemen. Dees voelt daar echter niet veel voor. Kapo-Oberkapo De Rijke tijdens oorlogsmisdaden- proces: Flinke smokkel op Schiphol SCHIPHOL (ANP) - Slechts een heel klein deel van de reizigers die op Schiphol aankomen zijn zo "eerlijk" of "deskundig" goederen waarover invoerrechten en accijnzen moeten worden betaald aan de douane in de aankomsthal te melden. De controle van de bagage van aankomenden die "niets" hadden aan te geven heeft de schatkist in 1987 een bedrag van 1.871.000 gulden aan rechten opgeleverd. De boetes vanwege het niet- aangeven van die goederen leverde nog eens 1,1 miljoen gulden op. Dit zijn enkele cijfers uit het jaaroverzicht 1987 van de douane op Schiphol. De controle van passagiers en hun bagage in de aankomsthal heeft ook het afgelopen jaar weer een recordhoeveelheid hard drugs opgeleverd. In 1987 vond de douane 388 kilo hard drugs, die grotendeels zat verborgen in de bagage van aangekomen passagiers. Soft drugs werden meestal als vrachtzending ons land binnengesmokkeld. DEN HAAG (ANP) - "Laat me alstublieft naar huis teruggaan, ik houd het niet meer uit. Laten we, na wat we gisteren en vandaag heb ben gehoord, zonder haat uiteen gaan". Dat zei de van oorlogsmis daden en misdaden tegen de men selijkheid verdachte M. de Rijke gisteren voor de rechtbank in Den Haag. Het was zijn 'laatste woord' in de strafzaak die twee dagen heeft ge duurd. Officier van justitie mr. F. van Straelen eiste dinsdag vijf jaar gevangenisstraf tegen 68-jarige man. Volgens hem heeft De Rijke één jood de dood ingejaagd en an deren, joden en niet-joden, zwaar mishandeld en vernederd. Hevig geëmotioneerd vertelde De Rijke gisteren dat hij aan het be gin van de oorlog wegens handel in bonnen door het gerechtshof in Den Haag tot drie jaar cel was ver oordeeld. Hij had zijn afnemers niet willen verraden omdat daar onderduikers bij waren. "Ik heb nooit kunnen denken dat ik in zo'n kamp zou komen. De Nederlandse rechter had dat nooit mogen toe staan". Het door De Rijke bedoelde kamp was Arbeitseinsatzlager Eri- ka in Ommen. Daar zijn 2.300 men sen terecht gekomen die door de Nederlandse justitie wegens eco nomische delicten waren veroor deeld en niet meer in de reguliere gevangenissen terecht konden. Er- ika was ingericht door een assis tent van Seyss-Inquart en de scep ter werd er gezwaaid door de Duit ser Werner Schwier. De nationaal- socialistische kampleiding wees Kapo's en Oberkapo's aan. Zij moesten toezicht houden op mede gevangenen. De Rijke zou zijn vermeende misdaden als Kapo en Oberkapo hebben gepleegd. De officier van justitie stelde dinsdag dat De Rijke zijn daden had begaan als ambtenaar in dienst van de vijand. Als hij inderdaad als Kapo en Oberkapo ambtenaar was geldt dat als een strafverzwarende omstandigheid. Die strafverzwa rende omstandigheid had de offi cier nodig om De Rijkes daden te kunnen indelen bij die waarop een maximum straf van 15 jaar staat. Alleen daden waarop een maxi mum straf van 15 jaar cel of meer staat zijn niet sinds 1971 verjaard. De raadsman van De Rijke, mr J. Sjöcrona, betoogde echter dat zijn cliënt als Kapo en Oberkapo geen ambtenaar in dienst van de vijand was, maar gewoon een ge vangene van de Nederlandse justi tie. Als de advocaat daarin van de rechtbank gelijk krijgt, blijft van de zaak vrij weinig over. Dan zijn De Rijkes daden verjaard. Sjöcro na wees er verder nog eens op dat De Rijke pas Kapo werd nadat hij zelf mishandelingen had onder gaan. De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag doet 1 fe bruari uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3