Van honderd jaar oorlog naar 25 jaar vriendschap Mini-pacemaker redt 10 dagen oude baby Frans-Duitse samenwerking krijgt steeds meer gestalte Bezoekeruurtje sport of fitness zou synode goed doen PAGINA 2 DONDERDAG 21 JANUARI 19& BONN/PARIJS - Vijf en twintig jaar geleden, op 22 januari 1963, ondertekenden de Franse president Charles de Gaul le en de Duitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. Dit Elysée-verdrag, genoemd naar het ambtsverblijf van de Franse presiden ten, betekende het begin van de toenadering tussen Bonn en Parijs. Anders gezegd, Frankrijk en Duitsland begroe ven het verleden en besloten samen op te trekken naar de toekomst. vooral sinds Washington en Mos kou in Reykjavik het in 1986 in principe eens werden -over de hoofden van de Europeanen heen- over de verwijdering van de mid dellange afstandswapens. Parijs en Bonn zijn het erover eens dat Euro pa voor haar verdediging de ko mendejaren meer en meer op zich zelf zal zijn aangewezen. Agressief Noem het een motor, of zelfs het kristallisatiepunt van Europa. Van uit de Frans-Duitse samenwerking kunnen dan de broodnodige im pulsen komen voor de versterking door Louis Burgers In nog geen honderd jaar tijd be streden de twee landen elkaar drie keer op leven en dood: tijdens de Pruisisch-Franse oorlog van 1870, en de beide wereldoorlogen. On danks samenwerking op het eco nomische vlak, was er in 1963 geen sprake van dat de Fransman en de Duitser elkaar vertrouwden. Dat wantrouwen wilden De Gau lle en Adenauer wegnemen. De overeenkomst voorzag dan ook in r regelmatige consultaties, elke drie van de Europese eenheid*"Maar maanden, tussen de ministers van buitenlandse zaken, defensie, on derwijs en familieaangelegenhe den van de twee landen. Twee keer per jaar zouden daarnaast de rege ringsleiders elkaar ontmoeten. De gesprekken gaan altijd vooral over buitenlandse zaken, defensie en het beleid tegenover de jeugd. De Europese Gemeenschap is er im mers voor economische aangele genheden. Behalve op het gebied van het jeugdbeleid (de beide oude staats mannen wisten dat het onderling wantrouwen alleen kon worden weggenomen wanneer de jongeren van beide naties elkaar ten minste zouden begrijpen) werd het ver drag al vrij snel na de onderteke ning een dood stuk papier. Pas in 1982, ten tijde van de grote vredes demonstraties in Duitsland en Ne derland, kwam het verdrag weer tot leven. De Franse president Gis- card d'Estaing greep het aan om eventuele Duitse neigingen tot neutralisme de kop in te drukken. Onder Mitterrand en Kohl wer den de banden verder aangehaald, um'. In beide hoofdsteden wordt haast agressief gereageerd op een dergelijke omschrijving van de re latie tussen de twee vroegere aarts vijanden. Een groepje Nederlandse journa listen kreeg vorige week gelegen heid om in beide hoofdsteden na te gaan waarom de Fransen en de Duitsers zo hameren op hun sa menwerking. Want wie herinnert zich niet de melodramatische fo to's van president Mitterrand en kanselier Kohl, hand in hand op de slagvelden van Verdun? Of de twee regeringsleiders die elkaar ont moeten halverwege een geniebrug over de Donau tijdens de eerste ge combineerde Frans-Duitse oefe ning, vorig najaar? Waar brengt deze samenwerking ons in West-Europa? Volgens de Italiaanse regering, nergens. Minis ter Andreotti (buitenlandse zaken) waarschuwde onlangs voor een dreigende splitsing tussen Europa en de Verenigde Staten. Nederland is wat minder kritisch, maar ook hier wordt getwijfeld over haal baarheid en de effectiviteit van de samenwerking. Maar zowel Rome als Den Haag vrezen vooral dat de 'as Bonn-Parijs' de belangrijkste politieke macht in Europa wordt. Verdeeldheid Zo ver is het nog niet. Volgens woordvoerders in Bonn is hel doel vooral om Frankrijk nauwer te be trekken bij de Navo en de verdedi ging van ons continent. Andere landen leveren al hun bijdrage via de Westeuropese Unie en het At lantisch bondgenootschap, zo wordt in de Westduitse vastge steld. Steun van andere Europese landen is echter wel nodig om Frankrijk definitief op de gemeen schappelijke lijn te krijgen. Parijs daarentegen ziet de relatie vooral als essentieel voor de verde diging, maar ziet de band met de Bondsrepubliek als niet exclusief. Uitbreiding van de samenwerking is mogelijk, zeker op het militaire vlak. De gemeenschappelijke Frans-Duitse brigade, die op 1 ok tober gevormd wordt, kan legeron derdelen uit andere landen opne men. Ook de erbij behorende De fensieraad staat open voor ande ren, aldus de Parijse ministeries. Ondanks dit meningsverschil moet het belang van de militaire sa menwerking tussen de twee lan den niet onderschat worden. Voor al in Frankrijk wordt immers open lijk gesproken over een te verwach ten aanzienlijke vermindering van de Amerikaanse troepen in Euro pa, onder druk van de begrotings problemen in Washington. De Bondsrepubliek doet daar wat te rughoudender over, maar wil dat toch ook niet uitsluiten. Beide landen zijn het erover eens dat de VS een belangrijke rol moet blijven spelen bij de verdediging van West-Europa. Dat geldt zeker voor de Amerikaanse strategische, nucleaire paraplu. Want terwijl Frankrijk en (in samenwerking met) Groot-Brittannië wel over een voldoende grote afschrikking be schikken op het gebied van de mid dellange afstandsraketten, kan Eu ropa niet zonder de Amerikaanse intercontinentale raketten. Extra uitgaven Opmerkelijk genoeg waarschu wen juist de Fransen het sterkst te- De Frans-Duitse relatie treffend i bondskanselier Helmut Kohl bij eei gen de mogelijke vermindering van de Amerikaanse betrokken heid bij West-Europa. Aan het INF- verdrag zitten volgens hen een groot aantal negatieve aspecten, die wel op te vangen zijn maar die grote extra uitgaven nodig maken terreinen als nucleaire verdediging (nieuwe middellange afstandswa pens) en de conventionele strijd macht, als tegenwicht tegen de overmacht van het Warschau Pact. Deze duidelijke omslag in het Franse denken betekent dat Parijs nu een politiek nastreeft, die haaks staat op de opvattingen van De Gaulle in 1963. De Franse 'vader des vaderlands' zag in het vriend schapsverdrag een mogelijkheid Bonn los te weken uit het Atlan tisch bondgenootschap, waarin hij een Amerikaans-Britse opzet ver moedde om Europa blijvend te overheersen. Vanuit die opvatting smeet hij ook op 14 januari 1963 de deur van de EEG dicht tegen Groot-Brittannië. Met de ondertekening van het verdrag met Bonn, net een week la ter, begon De Gaulle aan de tweede fase van zijn doelgerichte buiten landse politiek. Bonn moest kiezen tussen Parijs en Washington. Zijn 'grande ambition' was immers het tot stand brengen van een Europa 'des Nations' (van de vaderlanden), een Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. In de samen werking tussen de economische kracht van de Bondsrepubliek en het Franse politieke vernuft zag hij de kern van deze samenwerking. De Duitse Bondsdag (Tweede Kamer) gooide roet in het eten. Een grote meerderheid van de afge vaardigden weigerde zich neer te leggen bij de keuze van Adenauer voor de plannen van De Gaulle. In een 'préambule' bij het verdrag leg de de Bondsdag vast dat de Atlanti sche band met de VS een onver vangbaar onderdeel vormt van de verdediging van Europa en dat Groot-Brittannië zal moeten toet reden tot de EG. Het verdrag was daarmee van nul en gener waarde geworden voor de actuele politiek. De uitwis seling van jongeren ging nog wel door (inmiddels zijn rond vijf mil joen reizigers gesubsidieerd) £n ook de symboolfunctie blfeef be houden. Maar de Frans-Duitse po litieke samenwerking raakte in het slop en werd overvleugeld door de economische samenwerking bin nen de EG. De Gaulle koos uitein delijk in 1966 een geheel eigen mili taire weg: Frankrijk verliet de mili taire structuur van de Navo. Luchtmacht Pas in 1974, onder Giscard d'Es taing nam Parijs de draad weer op. Uiterst behoedzaam koos de nieu we president een weg die wat meer richting bondgenootschap voerde, zonder het 'geloofsartikel' van de Gaullisten van een zelfstandige Franse koers te verlaten. Mitter rand en Kohl, maar vooral ook de Europa bekendmaakten, lijkt ieti lijke keus stelt. Bonn, maar ook q andere landen hoeven niet meerl kiezen tussen Parijs of Washini ton. Het is èn-èn geworden. Voor de Franse diplomatie bieij de nieuwe situatie onvermoeq kansen. Nu blijkt immers dat a waarschuwingen van Quai d'Ors^ (waar het ministerie van buitei landse zaken gevestigd is) tereelf zijn geweest. Europa moet uiteii delijk toch voor zichzelf opkomef en kan de verdediging niet uitslu' tend overlaten aan Washington. Door op het juiste moment di juiste afspraken te maken biedt <J toekomst van de Europese samer werking Frankrijk de mogelijl heid toch de leidende politieke fat tor in het westelijk deel van he continent te worden. Ook op eet nomisch terrein werken Frankrij en Westduitsland al nauw same: Ze zijn immers inmiddels elkaai) grootste handelspartner. Droom Franse generaals, zetten deze lijn versterkt voort. De Frans-Duitse oefening en de gemeenschappelijke brigade zijn de eerste openlijke uitingen i die droom toch uit te komen Economisch worden de bin nengrenzen vanaf 1992 geslecht Politiek -via de Europese politiekt samenwerking- naderen de twaali gewijzigd Frans denken. Al veel landen van Europa elkaar ooi langer echter speelde de Franse steeds meer. Tot nu toe konden al luchtmacht een belangrijke, geïn- leen vraagtekens gezet worden bi, tegreerde, rol in de verdediging de afstemming op elkaar van dt het Westeuropese luchtruim. Van tijd tot tijd oefenden Franse soldaten samen met militairen militaire opvattingen. Maar vrijdag staan Franse en Suitse soldaten in het gelid op hei de Navo-bondgenoten, zij het dat exercitieveld voor het 'htel des In daar zo wéinig mogelijk ruchtbaar- valides' in Parijs. Nagenoeg alk heid aan werd gegeven. ministers uit beide kabinetten zul Sinds Parijs zelf erkent dat de len aanwezig zijn terwijl Mitter Amerikaanse hulp onontbeerlijk is rand en Kohl het défilé afnemen voor de verdediging, geldt in ieder Poespas, ja zeker. Maar ook een in geval dat 'Marianne' haar bondge- dicatie dat Europa iets geleero noten niet langer voor een onmoge- heeft uit de Tweede Wereldoorlog. „Zelfs de kleinste kinderen met een hartafwijking kunnen met een pacemaker een normaal leven lei den". Dat zegt dr. A. van Oort, kin dercardioloog van het Sint Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. Daar werd vorige week donderdag ver moedelijk de kleinste hartstimula- tor ter wereld (slechts 26 gram) ge ïmplanteerd bij een baby. Het kind was toen slechts vier dagen oud. Ongewild heeft de kleine Aart van Walsum uit Doesburg een record gevestigd. Voor zover bekend is hij de jongste in Europa, en mogelijk ter wereld, die zo'n apparaatje in zijn lichaam heeft. door Peter Frequin en Ed van Ham De pacemaker is voor Aart van levensbelang. Zonder dit hulpmid del zakt zijn hartslag direct terug naar 30 slagen per minuut. Daar mee zou het kind absoluut geen overlevingskansen hebben. Het in brengen van de pacemaker duurde geruime tijd. Een team van specia listen heeft zich ermee bezig ge houden. Aanvankelijk was het af wachten hoe de baby op de ingreep zou reageren. Maar na enige dagen bleek zijn situatie stabiel. Het le vensgevaar was geweken. Belang rijk was dat Aart zijn teveel aan vocht zou afscheiden. Inmiddels is zijn lichaamsgewicht van aanvan kelijk vier kilo teruggezakt naar het bevredigende gewicht van 1900 gram. Bij de geboorte woog Aart vier kilo. En dat terwijl hij twee maan den te vroeg ter wereld kwam. Dit gebeurde door middel van een kei zersnede. Artsen hadden tijdens controle van de zwangerschap ge constateerd dat het hartje van de foetus veel te traag klopte. Er wer den niet meer dan dertig slagen per minuut geregistreerd. Vooral voor nog ongeboren kinderen is dat le vensbedreigend. Dr. Van Oort: „Ongeboren baby's met een te langzame hartslag houden in de baarmoeder veel vocht vast. Van daar dat we tot een voortijdige ge boorte zijn overgegaan. Anders had het kind het niet gered". Aanvankelijk werd getracht het hartje te prikkelen via medicijnen. Deze pogingen faalden. Meer suc ces was er met een buiten-lichame lijke pacemaker. Door een sneetje in de lies te maken, kon een minus cuul buisje door de hoofdbloed ader naar het hart worden gescho ven. Dat werd aangesloten op een pacemaker. Hierop reageerde de slechts enkele uren oude baby uit stekend. Tot de implant van de 26- grams pacemaker werd besloten, toen de wond in de lies begon te ontsteken. Uitzondering Het gebruik van pacemakers bij kinderen is een uitzondering. Sinds 1972 kregen in het Radboud- ziekenhuis slechts 43 kinderen, die allen ouder waren dan Aart, een pa cemaker. Implantatie ervan bij een baby is uniek in de wereld. Aart is naar alle waarschijnlijkheid de jongste baby met een hartstimula- tor. Een aantal jaren terug kreeg de toen elf dagen oude Amy ook een pacemaker De operatie had plaats in het Amerikaanse hospital van Baton Rouge. Amy had dezelfde af wijking als Doesburgse Aart In 1972 onderging de twee maan den oude Nicole Kruljac eenzelfde ingreep. Het kind had een zeer ern stige hartafwijking. Speciaal voor het kind was er een mini-appa raatje ontwikkeld om haar in leven te houden. De mini-pacemaker is ontwikkeld in Oakland Californie. Aarts stimulator is van Duits fa brikaat. De Nederlandse impor teur, de firma Portagne uit Bunnik, kon desgevraagd geen mini-pace maker leveren. Nadat men contact had opgenomen met het moeder bedrijf in Berlijn, werd dit speciale apparaatje overgevlogen. Een stimulator is noodzakelijk wanneer hartprikkelingen vanuit de boezem onvoldoende in de ka mer voortgeleid wórden. Deze af wezigheid van prikkel kan aange boren zijn of ontstaan bij een be paalde methode van opereren. De pacemaker, die op een lithiumbat- terij werkt, geeft deze prikkel en zorgt er zo voor dat de hartslag tot een normaal peil opgetrokken wordt. Bij kleine kinderen is de pace maker aanzienlijk geringer van for maat dan die voor volwassenen. Mede daardoor moeten de batterij en van de minuscule stimulators na drie tot vijfjaar vervangen wor den.. Bij de wat grotere apparaten voor volwassenen en kinderen uit gezonderd zuigelingen (die overi gens dan ook nog niet groter zijn dan een aansteker) gaat de batterij 10 jaar mee. Aart van Walsum, de jongste dragen Eenvoudig Dr. van Oort. „Een pacemaker wordt elk halfjaar op goed functio neren gecontroleerd. Dit is een uit wendig onderzoek, met allerlei magnetische meetapparatuur. Het pacemaker ter wereld. (foto GPD) kan poliklinisch gebeuren. Ver vanging van een pacemaker is een betrekkelijk eenvoudige operatie. Volwassenen kunnen dit gewoon bij hun cardioloog laten doen. Kin deren worden voorzichtigheidshal ve in een academisch ziekenhuis behandeld. De draden die naar he hart leiden, blijven er in zitten. Bi volwassenen wordt de draad vana de pacemaker door de bloedvatei naar het hart geleid. Bij kinderei onder de tien jaar bevestigt men d» draad direct op het hart. De Doesburgse baby, die vorigi week werd geopereerd, had eet hartslag van 30, terwijl die op zo'r zeer prille leeftijd 150 hoort te zijn Daardoor was er te weinig bloed druk en functioneerden de nieren niet naar behoren. Een dergelijke operatie is niel moeilijk. Het wordt in de meeste moderne landen ter wereld uitge voerd. Nederland vervult hierin dus niet bepaald een voortrekkers' rol. Op het ogenblik wordt er in d€ medische wereld internationaal een discussie gevoerd of de draden bij jonge kinderen al dan niet via de bloedvaten geleid moeten worden Maar een pacemaker is gemeen goed geworden. De kans op succesvolle behande ling is zeer groot: als door de stroomstoten de ritmestoringen van het hart verdwenen zijn kan deze weer normaal zijn belangrijke werk doen. Een pacemaker hoeft voor de kinderen geen problemen op te leveren. Net als ieder ander kunnen ze eten, drinken, spelen, naar school gaan. „Ze kunnen zelfs aan gymnastiek meedoen zegt dr. van Oort. Tussen oktober 1985 en no vember 1987 zijn uit alle 68 gere formeerde classes ouderlingen en diakenen uitgenodigd om - met vergoeding van kosten - eens een vergaderdag van de sy node in Lunteren bij te wonen. Hoewel er heel wat organisatie aan vast zat - wie moetje vragen, wie kan zich een dag vrij maken, lukt het 's morgens 9 uur in Lun teren te zijn? -, gaven 64 van de 68 regionale vergaderingen aan de uitnodiging gehoor. Dat lever de bijna 200 extra bezoekers op. Voor Goes, Middelburg en Ap- pingedam was de afstand te groot. Een vierde classis, zo meldt het blad 'Kerkinformatie' vandaag, liet het zonder opgaaf van redenen afweten. Hoeveel emoties de synode ook losmaakt in de kerk en hoe veel mensen over handelingen en uitspraken van de synode ook een uitgesproken mening heb ben, de publieke tribine in Lun teren is zelden vol. Vaak was het aantal belangstellenden op éen hand te tellen. Door de classes di rect uit te nodigen is het de syno de toch gelukt het bezoek wat op te vijzelen. Of dat blijvend is, zal de toekomst leren. De bezoekers reageerden van gematigd positief tot enthousi ast. Velen zeiden bijna woorde lijk hetzelfde: de synode is zorg vuldig bezig, en al die mensen die zeggen 'de synode doet maar wat' hebben geen gelijk. De pu blieke beeldvorming is niet juist. Hun oordeel wordt gecorrigeerd als mensen zelf de synode zien vergaderen. Zelfs onder de bezoekers - die kerkelijk toch al heel wat hebben afvergaderd - waren er die niet wisten dat de synode openbaar is. Ervaren vergadermensen von den haar gemoedelijker dan an dere vergaderingen, waar op één avond vaak een lange agenda moet worden afgewerkt. Dat kan nadelig zijn voor de sfeer. De sy node heeft soms drie dagen ach tereen een morgen, middag en avond ter beschikking. En dan is er al veel voorwerk gedaan. Maar er is ook een keerzijde. Een bezoeker vroeg, waarom een uur sport of fitness-training voor synodeleden nog niet verplicht was gesteld. Een goede werkge ver zou daar allang voor gezorgd hebben. Want is dat eigenlijk wel te doen: van 9 tot 9 uur vergade- Moeite hadden sommigen met het gebruik in de vergaderingen v^n al te veel afkortingen. Het was hun niet steeds duidelijk het ging. En organisa torisch is het kerkelijk bedrijf op nationaal niveau erg ingewik keld, vooral door de vele kerkge nootschappen. Die bestaan naast elkaar, maar op verschillende terreinen werken ze toch samen. Bijbelcake In het blad 'Hervormd Lisse' van vandaag geeft een van de predikanten een Engels recept door voor een lekkere 'bijbel cake'. Dat gaat zo: "230 gram boter Richteren 5 vers 25 laatste deel, 230 gram bruine suiker Jeremia 6 vers 20,1 eetlepel honing 1 Samuël 14 vers 25, 3 eieren losgeklopt Jeremia 17 vers 11, 230 gram rozijnen 1 Samuël 30 vers 12, 170 gram vij gen (gehakt) Nahum 3 vërs 12, 85 gram amandelen (gehakt) Hume ri 17 vers 8,395 gram bloem 1 Ko ningen 4 vers 22, 1 theelepel spec.kruiden 2 Kronieken 9 vers 9, 1 theelepel bakpoeder Amos 4 vers 5, mespuntje zout Leviticus 2 vers 13, 5 eetlepels melk Rich teren 4 vers 19". En dan de gebruiksaanwij zing: "Klop Richteren 5 vers 25, Je remia 6 vers 20 en 1 Samuël 14 vers 25 tot luchtige room. Roer Jeremia 17 vers 22 er bij gedeel ten door en volg daarbij de wijze raad van koning Salomo zoals vermeld in Spreuken 23 vers 14 (kloppen). Voeg Samuël 30 vers 12, Nahum 3 vers 12 en Numeri 17 vers 8 toe. Zeef 1 Koningen 4 vers 22, 2 Kronieken 9 vers 9, Amos 4 vers 5 en Leviticus 2 vers 13 bij de voorgaande ingrediën ten, om en om met Richteren 4 vers 19. Deeg overdoen in met vetvrij papier gevoerd, ingevet bakblik en plusminus 2 en een half uur in de oven op 170 gra den. Koek in het blik laten afkoe len. Een dag of vier verpakt weg zetten alvorens te gebruiken. De voor deze cake aanbevolen ingrediënten worden alle op de aangegeven bijbelplaatsen ge noemd. De bedoeling zal wel zijn, cakeliefhebbers tot bijbelle zen te nopen voordat ze zich aan hun culinaire geneugten overge- Leden van de hervormde Vrouwendienst in Lisse hebben de bijbelcake al geproefd. "Heer lijk was het". Dominee P. C. t Hooft wenst zijn gemeenteleden toe, dat ze ervan zullen genieten. Arme kant De Raad van Kerken in Ne derland en de Dienst in de Indus triële Samenleving vanwege de Kerken (Disk) hebben de kerke lijke werkgroep 'De arme kant van Nederland' ingesteld. Haar opdracht is, kerkelijke initiatie ven tegen verarming in Neder land verder te begeleiden en van nieuwe impulsen te voorzien. Op een persconferentie op 3 fe bruari in het Mozeshuis aan het Waterlooplein in Amsterdam zal de werkgroep worden voorge steld. Zij zal dan toelichten wat ze als haar werkterrein voor de komende jaren ziet. Aanleiding tot de oprichting was de kerkeli j ke conferentie 'De arme kant van Nederland' van september vorig jaar. Begin volgende maand ver schijnt ook een verslagboek over deze conferentie. Daarin staan onder meer de artikelen die als documentatie voor de conferen tie zijn geschreven. Verder de toespraken, een algemeen ver slag van de bijeenkomst, per soonlijke indrukken van deelne mers, suggesties voor 'hoe met het boek om te gaan' en de slot verklaring. Het boek - 'De arme kant van Nederland', geïllu streerde paperback van 230 pagi na's, f. 14,50 - zal in de boekhan del verkrijgbaar zijn. Het adres van de pas opgerich te werkgroep is: postbus 405, 2260 AK Leidschendam, 070- 131240. Gereformeerde Kerken: beroepen te Venlo A. Meek Duis- burg-Ruhrort, te Ermelo L. van den Berg Giessen-Rijswijk en J. S. Koops Bergambacht. Boodschap. De anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr Robert Runcie, heeft gisteren een speciale radioboodschap ge zonden naar zijn afgezant Terry Waite, die een jaar geleden in Li banon in gijzeling werd geno men. In januari vorig jaar ver dween Waite in Bayrut toen hij onderhandelde over vrijlating van twee Amerikaanse gijze laars. Zijn familie noch zijn kerk heeft sindsdien iets van hem ver- Gisteren werd in een kerk in de Londense voorstad Blackhe- ath, waar het gezin van Waite woont, een gebedsdienst voor zijn vrijlating gehouden. Er is ook een wake bij het hoofdge bouw van de binnenlandse zen ding van de Anglicaanse Kerk, waarvoor Waite werkt. Runcie in zijn boodschap: "Ik wil je zeggen, datje vrouw Fran ces en je kinderen, je broer David en je moeder vandaag allen met ons in gebed verbonden zijn. Zij verkeren in goede gezondheid, zijn opgewekt en kijken alleen maar uit naar de dag waarop wij allen samenkomen voor die ge weldige viering van jouw terug keer".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2