Sovjets nemen kwestie ajev niet serieus Evert nog in staat tot stunt SPOSTV Grote verwarring rond Olympische tennisregels Uitstel beslissing toelating Engelse clubs in EC-strijd Laseroms naar PEC VNA strikt Van Weerlee Thuisnederlaag Den Bosch Tegen Steffi Graf in de finale Schadeclaim FC Den Haag DONDERDAG 21 JANUARI 1988 PAGINA 17 MONACO (AFP) - De Europese voetbalfederatie beslist op 3 mei in Aberdeen of de Engelse clubs met ingang van volgend seizoen weer mogen deelnemen aan de Europe se bekertoernooien. Nadat Bert Millichip en Phil Carter, respectie velijk voorzitter van de Football Association en praeses van de Lea gue, gisteren in Monaco de Engelse zaak hadden mogen bepleiten, be sloot UEFA-voorzitter Jacques Ge orges tot het inlassen van een den- kpauze van ruim drie maanden. Het bestuur van de UEFA toon de zich geneigd tot het wederom toelaten van de Engelse clubs. Voorzitter Georges waarschuwde dat de eventuele toestemming een voorlopig karakter zal hebben. Het gedrag van Engelse supporters tij dens de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap, in juni in West-Duitsland, zal bij de beoordeling een voorname rol spe len. „Als zich problemen voordoen in de Bondsrepubliek, dan kunnen de Engelse clubs het wel verge ten", waarschuwde hij. Millichip en Carter wezen het be stuur van de UEFA op de maatre gelen die zijn genomen ter bestrij ding van het voetbalvandalisme. Zo wordt met het oog op het toer nooi in West-Duitsland een werk groep ingesteld, die in supporters- groepen zal infiltreren om rellen te voorkomen. Vorig jaar ontstonden bij wedstrijden in de league negen tien incidenten. De Westduitse voetbalbond DFB waarschuwt Nederlanders voor het kopen van kaarten voor het Euro pees kampioenschap over de grens. Een woordvoerder verklaar de desgevraagd dat entreebewijzen alleen via de nationale voetbalorga nisaties zijn te verkrijgen. Elk land krijgt kaarten in een bepaalde kleur. Indien voetbalfans een sta dion proberen binnen te komen met entreebewijzen in de kleur van een ander land zullen zij worden geweigerd, aldus de DFB. Deze verklaring gaat verder dan de mededeling van woordvoerder Niersbach een dag eerder. Niers- ZWOLLE (ANP) - PEC Zwol le heeft Theo Laseroms voor drie jaar als hoofdtrainer aangetrokken. De 47-jarige Laseroms is momenteel in dienst van Helmond Sport. Daarvoor was hij werkzaam bij Fortuna Vlaardingen, Heracles en in Bahrein. Lase roms volgt Co Adriaanse op, die met assistent-traine René Notten en jeugdtrainer Ype Hamming hun contract niet verlengd zagen. Henny Ver schoor is verkocht naar FC Utrecht. Verschoor werd twee seizoenen geleden als links buiten door PEC van Excel sior overgenomen. Hans Westerhof (39) wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer/coach van het eerste elftal van FC Gronin gen. Westerhof is mon^enteel bezig aan zijn derde seizoen bij de zaterdag eersteklasser ACV in Assen. Hij maakt zijn debuut als trainer in het be taalde voetbal, waarin hij wel als speler van Veendam en SC Cambuur actief was. LEIDEN - Koos van Weerlee, mo menteel ad-interim werkzaam bij LFC, wordt in het nieuwe seizoen de nieuwe oefenmeester van de zondagafdelingsclub VNA. De hui dige trainer Peter Gorree doet vrij willig een stapje terug en zal de be geleiding van het eerste elftal op zich nemen. Bernardus en trainer Rob Rut ten gaan na twee jaar uit elkaar. De Hillegommer, die eerder Warmun- da onder zijn hoede had, kijkt op ei gen verzoek uit naar een andere vereniging. bach zei toen: „Indien politie en or debewakers fans in verkeerde vak ken ontdekken, zullen die zonder meer naar hun eigen vak worden afgevoerd. De scheiding van fans blijft het belangrijkste gebod om rellen te voorkomen". Woensdag was te horen, dat dit in de praktijk onmogelijk is en dat fans met ver keerde kaarten worden geweerd. Vooral in de grensgebieden pro beren Nederlanders entreebewij zen te kopen bij Duitse voorver koopadressen. De DFB deelde mee dat dit is verboden. De vraag naar kaarten is enorm, aldus de West duitse voetbalbond. Nederland, Italië en Denemarken verlangen volgens het organisatiecomité veel meer entreebewijzen dan de 20 procent waar zij recht op hebben. Bij de Deense voetbalbond zijn meer dan 40.000 kaarten aange vraagd voor elk van de drie wed strijden die de Denen spelen. Ook in ons land overtreft de vraag alle verwachtingen. Gevangenisstraf De werper van de traangasgra naat tijdens het Europa Cup-duel tussen Hajduk Split en Olympique Marseille op 5 november vorig jaar is gisteren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van achttien maan den. De 22-jarige werkloze hoofd verdachte had de granaten gesto len tijdens een militaire oefening. Het traangas zorgde voor grote consternatie op het veld en de tri bune. Negen toeschouwers raak ten gewond, van wie één ernstig. Zijn eveneens 22-jarige compaan kreeg een half jaar gevangenisstraf. Twee minderjarige medeplichti gen werden naar een tuchtschool gestuurd. Hajduk Split werd door de UE FA voor twee jaar uitgesloten van deelneming aan Europese toer nooien. Het stadion van Split werd voor dezelfde termijn verboden ge bied verklaard voor alle internatio nale wedstrijden. DEN HAAG (GPD) - De leiding van de Sovjet-schaatsploeg heeft gisteren elke betrok kenheid van Nikolaj Goeljajev bij de handel in hormoon-preparaten naar het land der fa belen verwezen. Volgens trainer Gennadi Gersjman zijn de beschuligingen bedoeld om de reputatie en goede naam van de wereldkampioen aan te tasten. De Russische delegatie kwam gis- ministerie zal om opheldering vra- gen bij de Noren, hoewel ik van of ficiële zijde nog niet heb gehoord, welke stappen men precies gaat Ronald Schilp waagt DEN BOSCH (ANP) - Een sterk gehavend Den Bosch heeft gisteren in de Maaspoort zijn eerste thuisnederlaag geleden in de finalepoule van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen. Een in de eerste helft soepel scorend Saturn Köln liep moeiteloos door de Bos sche defensie, die meer gaten vertoonde dan een vergiet. Na de ruststand van 52-76 bedroeg het verschil na veertig minuten 29 punten: 97-126. De vijfde nederlaag in de EC-finalepoule zal voor Den Bosch funest zijn voor het een plaats bij de eerste vier, die in april in Gent zullen strijden om de Europese beker. Vooral omdat Den Bosch in de tweede competitieh elft van het bekertoernooi niet over een volwaardig team kan beschikken. Topschutter Thompson scheurde tijdens in de Haarlemse basketbalweek een achillespees en komt dit seizoen niet meer in actie. Door dat verlies waren de kansen van de landskampioen op een hoge eindklassering al mi nimaal. Orthez-Barcelona werd 95-83. termiddag vanuit Leningrad aan Den Haag, waar het komende weekeinde het Europees kampi oenschap plaatsvindt..Gersjman is op De Uithof coach van de vier Sovjet-deelnemers Kljoejev, Bere- zin, Joerkov en Mozin. Normaliter is Boris Vassilkovski de verant woordelijke man, maar de chef trainer blijft de komende dagen lie ver in Leningrad, waar op zaterdag, zondag en maandag de drie kortste nummers van de nationale af standskampioenschappen worden afgewerkt. De Russische schaatswereld ver nam volgens Gersjman pas dins dag via een Moskouse journalist, dat Goeljajev wordt beschuldigd van de handel in hormoonpillen sa men met de Noor Stein Olav Kros- by. Gersjman: „Wij nemen deze zaak niet serieus. Goeljajev heeft nimmer doping gebruikt en ik kan me ook niet voorstellen, dat hij erin gehandeld heeft. Ik geloof er niet in. Als je logisch nadenkt, kan het niet anders zijn, dan dat Krosby zulke dingen heeft gezegd uit te leurstelling. Hij heeft zich niet we ten te plaatsen voor de Olympische Spelen en uit rancune heeft hij ge probeerd de grote man van het mondiale schaatsen op dit mo ment, Nikolaj Goeljajev, onderuit te halen. Een doelbewuste aanval om Goeljajev vlak voor de Winter spelen uit zijn evenwicht te bren gen. Waarom verzint zo'n jongen dit? Het is voor ons overigens niet helemaal nieuw, want men heeft ook wel eens geprobeerd hoog springer Sergei Boebka in een kwaad daglicht te stellen". Gersjman heeft Goeljajev zelf niet over het heikele onderwerp ge sproken. „Hij was de afgelopen da gen in zijn woonplaats Moskou, terwijl ik in Leningrad was. Ik denk wel, dat hij zelf wil reageren op al deze dingen. Ook ons Sport- Goeljajev is er in Den Haag niet bij om zijn Europese titel te verde digen, maar dat heeft alles te ma ken met de Russische olympische strategie en niets met de 'hormo nen-affaire'. Gersjman: „We heb ben al in een vroeg stadium beslo ten, dat hij zich helemaal zou rich ten op de Winterspelen. Hij heeft zich gespecialiseerd op de korte af standen, net als Hein Vergeer. Een allround-toernooi past niet in zijn olympische voorbereiding. Goelja jev heeft zich al geplaatst voor de 1500 meter in Calgary. Het komen de weekeinde gaat hij in Leningrad proberen zich ook op de 500 en 1000 meter te kwalificeren. Het ligt ook in onze bedoeling om hem af te vaardigen naar de wereldkampi oenschappen sprint in West-Allis". In de EK-ploeg van Gersjman is Alexander Mozin vooralsnog een opvallende naam. De stayer was aanvankelijk als reserverijder op gegeven, maar doordat Dimitri Botsjkarjov vlak voor het vertrek naar Nederland ziek werd en last kreeg van een rugblessure, mocht Mozin alsnog zijn tas pakken. Toch is het nog niet helemaal zeker of hij daadwerkelijk in actie komt, want als Botsjkarjov sneller hersteld dan wordt verwacht dan zal hij zich als nog bij de Russische ploeg voegen, zo deelde Gersjman mee. Naast Goeljajev zijn ook Bozjev, Sjasjerin en Malkov opvallende af wezigen in Den Haag. Viktor Sjas jerin is niet in vorm en Oleg Bozjev sukkelt nog steeds met de naweeën van een knieblessure. Om de ge ruchten, dat Bozjev was gepas-' seerd, omdat hij zich niet meer seri eus met zijn sport bezig hield, moest Gersjman lachen. „Bozjev is juist één van de meest gediscipli- MELBOURNE (RTR/ANP) - De verbazing was groot. Niet alleen bij Chris Evert, maar ook bij de andere kijkers en kenners bij de open Australische tenniskampioenschap pen. Door een afgetekende overwinning op Martina Navra- tilova bereikte de inmiddels 33-jarige Amerikaanse van ochtend voor de 34ste keer in haar loopbaan de eindstrijd van een Grand Slam-toernooi. laatste jaar steeds in een vroeger stadium van het toernooi aan Na- vratilova gekoppeld. Slechts bij uitzondering kwam zij zegevierend uit die duels. „Ik was er aan ge woon geraakt van Martina te verlie zen," stelde de Amerikaanse. „Vijf jaar lang heb ik achter Martina aan moeten lopen omdat zij voor veel meer druk zorgde in het spel." De winst kwam zo onverwacht dat Evert's eerste handeling na afloop er een was van een junior. Vader en moeder werden gebeld met het grote nieuws. Vijf keer eerder trad Evert in Melbourne, toen nog in Kooyong, aan. Even vaak bereikte zij de finale, twee keer werd zij ge ëerd als kampioene. Dat zij ook in haar zesde poging het toernooi te winnen tot de eindstrijd zou gera ken, baarde opzien. In de finale komt het tot een pri meur. Op het rebound ace van het Flinders Park komt Evert voor het eerst in de finale van een van de vier grote toernooien uit tegen de Westduitse Steffi Graf. Het tweetal stond sinds 1985 al tien keer tegen elkaar in het strijdperk, met licht voordeel voor Evert 6-4, maar steeds betrof het een toernooi van minder allure. De nummer een van de wereld drong tot de eindstrijd door via een eenvoudige overwin ning op haar landgenote Claudia Kohde-Kilsch. Toen Chris Evertin in 1987 bij de strijd om de Amerikaanse titels op Flushing Meadow en bij het dames Masters snel werd uitgeschakeld, kwamen de geruchten omtrent een versneld afscheid van de Ameri kaanse boven drijven. Na de twee de donderdag tijdens de Australian Open, blijkt dat de damestop ech ter nog niet van Evert af is, hoe het verloop van het duel tegen Graf ook zal zijn. Door de opkomst van de Westduitse werd Evert het „Ik hoop met deze winst de slechte prestaties van de laatste maanden achter mij gelaten te heb ben. Velen dachten dat het met mij gebeurd zou zijn en begonnen vra gen te stellen over mijn pensione ring. Ik vóelde daar echter niets voor. En hier is gebleken terecht. Het is grandioos om na een slechte periode zo sterk terugtekomen. Mensen vergeten dat ik wel meer van die mindere tijden heb gekend. Maar steeds heb ik teruggevoch ten." De zege van Evert op haar vriendin was er eentje met bijna historische waarde. Voor het eerst sinds de open Amerikaanse strijd op Forest Hills in 1975, zegevierde de oudste van het tweetal in twee sets. Het bracht Evert op een totaal aan over winningen van 36 in de 76 keer dat zij Navratilova in het enkelspel aan de andere kant van het net vond. De winst van donderdag, werd on danks de grote interne vreugde, ge past gevierd. De band tussen Evert en Navratilova is zo sterk gewor den, dat het medeleven groot is. In de euforie van ning, droomde Evert al van een mogelijke derde eindtriomf. „Ik ben niet bang om tegen Steffi te spelen. Als ik speel zoals tegen Martina, verheug ik mij op het du el. Ik moet proberen de juiste ma nier te vinden haar zaterdag te ver slaan. De laatste keer dat wij tegen elkaar speelden, deed Steffi alles een fractie beter." Stefan Edberg heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales maar overtuigend ging het allemaal niet. MELBOURNE (Rtr/ANP) - De brij aan regels, die de internationale tennisfede- ratie (ITF) heeft opgezet om te komen tot een deelnemersveld bij de Olympi sche Spelen in Seoul, blijft vreemde si tuaties opleveren. De Spelen voor ama teurs, waar de volledige tennisprofs voor het eerst sinds 64 jaar weer aan mogen deelnemen, zullen het in ieder geval moeten doen zonder Ivan Lendl en Hana Mandlikova en misschien ook zonder John McEnroe. Ook Martina Navratilova en Chris Evert zullen in de Zuidkoreaanse hoofdstad schitteren door afwezigheid. Zij vinden het absurd dat goed betaalde sporters hun kunnen mogen tonen op een evenement, dat altijd-slechts open heeft gestaan voor amateurs. Andere toppers hebben minder moeite met die situatie. De Zweden Edberg en Wilan- der, de Westduitser Becker en de Au straliër Cash, samen goed voor negen Grand-Slamtitels, zullen wel slechts voor de eer in Seoul verschijnen. Bij de vrouwen wordt het veld van vedetten aangevoerd door de nummer één van de wereld, de Westduitse Steffi Graf. Zij krijgt waarschijnlijk de meeste te genstand van de Argentijnse Gabriela Sabatini. Tijdens de strijd om de open Austra lische kampioenschappen in Melbour ne, maakte de ITF bekend welke spe lers direct in het 64 namen tellende schema zijn opgenomen. Om de neer gang van het Amerikaanse tennis nog maar eens te benadrukken werd duide lijk dat alleen Tim Mayotte recht streeks tot het toernooi is toegelaten. De nummer negen van de wereldrang lijst neemt de plaats in van McEnroe, die als tiende op die lijst is veroordeeld tot het Spelen van een kwalificatie toernooi. Tenminste, als de vroegere nummer één van de wereld er iets voor voelt om in Seoul aanwezig te zijn. Ze ker als hij gedwongen wordt tot het Opvallendste naam, die gisteren door de ITF bekend werd gemaakt als deel neemster in Melbourne, was Hana Mandlikova. De geboren Tsjechoslo- waakse was zelf uitermate verrast door het besluit van de federatie. Omdat zij sinds 1 januari door haar huwelijk met een restauranthouder uit dat land in het bezit is van de Australische nationali teit, voldoet zij niet meer aan de regels van de ITF. Die stellen namelijk, dat spelers alleen voor dat land in Seoul mogen uitkomen waarvoor zij Davis- of Federatie-beker wedstrijden hebben gespeeld. In Melbourne bleek de Tsjechoslowaakse bond zonder Mand likova te raadplegen haar had inge schreven. De Australische maakte gis teren duidelijk er niets voor te voelen haar geboorteland te vertegenwoordi gen. Bij het accepteren van de inschrijvin gen wordt rekening gehouden met de resultaten van het betreffende land in de wereldgroep van de strijd om de Da- visbeker en van het toernooi om de Fe deratie-beker. Landen die de kwartfi nales bij de Davisbeker in 1987 hebben behaald, verdienen twee rechtstreekse plaatsen. Voor Michiel Schapers is de eis, dat het vertegenwoordigende land in de wereldgroep speelt, een behoorlijke hinderpaal. Ondanks verschillende po gingen te promoveren, speelt Neder land nog steeds in de Europese zone. Hoewel de Nederlander met het berei ken van de laatste acht in Melbourne aan de eisen van het Nederlandse Olympisch Comité heeft voldaan, is hij waarschijnlijk veroordeeld tot het spe len van een kwalificatie-toernooi. Ten zij de ITF de Rotterdammer, die door zijn resultaten in Australië zal klimmen naar een plaats bij de beste dertig van de wereld, van een van de acht 'vrije kaarten' (wild-cards) voorziet. Via bondscoach Stanley Franker en het NOC wil de Nederlander proberen een van die acht plaatsbewijzen te bem achtigen. „Want," zo stelt Schapers, „Nederland, met een speler bij de beste vijftig, hoort toch recht te hebben op in ieder geval één deelnemer in het enkel spel in Seoul. Want voor het spelen van een kwalificatie-toernooi voel ik voor alsnog weinig. Dat pas ook niet in mijn speelschema." Hoe begrijpelijk de kritiek van Scha pers op de selectie-methodes van de ITF is, wordt duidelijk als de lijst van direct toegelaten spelers tot het Olym pische toernooi wordt bekeken. Zo zijn de Deen Tauson, de Brazilaan Mattar, de Israëliër Glickstein, de Brit Bates, de Zuidkoreaan Song, de Itailaan Pis- tolesi, de Paraguyaan Chapacu en de Joegoslaaf Oresar spelers waar hij geen angst meer voor hoeft te hebben of die zelfs van minder niveau zijn. neerde schaatsers bij ons". De win naar van het olympisch goud op de tien kilometer in Sarajevo, Igor Malkov, zal zijn titel niet mogen verdedigen. Hij viel door zijn slech te prestaties tijdens de Russische afstandskampioenschappen bui ten de boot voor Calgary. Pas ria vier sets, waarin de tweede pas werd beslist na een tie-break, schaarde Edberg, twee voudig winnaar van de Open Au stralische, zich voor de derde ach tereenvolgende keer bij de laatste vier in het toernooi in Melbourne. TV-opbrengst interland naar het Rode Kruis MONACO (AFP) - Het bom-m cident tijdens de interland wedstrijd Nederland - Cyprus heeft indirect een goed doel ge diend. De UEFA beslooi woensdag de opbrengst van re clame- en uitzendrechten tij dens het tweede interlandduel in het lege Ajax-stadion ten goede te laten komen aan het Rode Kruis. Het bestuur van de UEFA maakte in Monaco bekend de opbrengsten van wedstrijden die zonder publiek zijn ge speeld, te schenken aan het Ro de Kruis. Het opnieuw gespeel de duel Nederland - Cyprus op 9 december, waarbij Nederland zich plaatste voor de eindronde van het toernooi om het Euro pees kampioenschap, heeft naar schatting 90.000 Zwitserse franken (125.000 gulden) aan re clame- en uitzendrechten opge leverd. Dezelfde regeling is van i toepassing op de wedstrijd Re- al Madrid - Napoli in de eerste ronde van het toernooi voor landskampioenen. De „recette" van deze spookwedstrijd wordt geschat op 700.000 gulden. Vol gens UEFA-voorzitter Jacques Georges zal het Rode Kruis het 1 geld besteden aan projecten binnen Europa. DEN HAAG (GPD) - Mr. Eric Vilé heeft namens het bestuur van FC Den Haag een schadeclaim van 50.000 gulden ingediend bij de KN VB. Aanleiding hiertoe vormt de halve ton aan inkomsten die FC Den Haag misliep omdat een lucra tieve trip naar Sudan moest wor den afgezegd doordat de KNVB ondanks eerder gedane toezeggin gen voor 10 januari het inhaalduel tegen Feyenoord vaststelde. Uit eindelijk kon deze wedstrijd toch niet doorgaan vanwege een verbod van burgemeester Peper van Rot terdam. FC Den Haag moet voor het nieu we seizoen overigens op zoek naar een nieuwe shirtsponsor. Het in Zoetermeer gevestigde service-be drijf Corsmit stipt aan het einde van deze competitie. Het bedrijf zegt haar doelstelling, uitbreiding van de naamsbekendheid te heben bereikt. Corsmit nam aan het einde van het seizoen 1986-87 de taak van shirtsponsor Hotelplan over. Die trok zich na de rellen bij het ge staakte duel FC Den Haag-Ajax de finitief terug als sponsor. Geurtsen inzet van rel binnen polocommissie DEN HAAG (GPD) - Binnen de wa- terpolocommissie van de KNZB is grote ontevredenheid ontstaan over het besluit van de zwembond om George Geurtsen samen met Fred van Dorp voor te dragen als kandidaat-scheidsrechter voor de Olympische Spelen van Seoul. Geurtsen kreeg van de zwembond de voorkeur boven de Amsterdam mer Peter Bookelman, die door de waterpolocommissie naar voren was geschoven. DONDERDAG 16.15-17.15 Did 1: ARD-Sport extra: re portages van de vandaag gespeelde wedstrijden in de Open Australische kampioenschappen in Melbourne (halve (male dames enkel). 21.55-22.25 Ned 1: Surfspecial: beelden van de surfkampioenschappen aan de kusten van California. 22.25-22.40 SKY: Paris to Dakar Rally Report. 22.30-23.35 SCH: American Indoor Soccer League: Cleveland-St.Louis. 22.40-23 25 SKY. Ski-Report. 23.25-00.25 SKY: Spaans competitie- voetbal' eerste divisie. 23.35-00.35 SCH: American College Football. 02.00-07.00 Did 1: ARD-Sport extra: Open Australische tenniskampioen schappen in Melbourne (halve finale he ren enkel). 23.35-00.35 SCH: American College Football. VRIJDAG 13.50-14.05 SKY: Paris to Dakar Rally report. 15.15-16.50 BBC 2: Sport on Friday.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17