'Stadsgehoorzaal binnen vijfjaar gerestaureerd' Winkel en woningen in de pastorie van Hartebrugkerk AfsplitsingLouise' mag niet ten koste gaan van personeel Knokpartij bij over steekplaats Girokaarten gestolen bij groenteboer Gewonde bij ongeval op Kanaalweg De Jong slikt dreigement in na belofte van college opknapbeurt te steunen Bouwen Man dreigt met vleesvork DONDERDAG 21 JANUARI 1988 LEIDEN - De pastorie van de Har tebrugkerk aan de Haarlem merstraat wordt verbouwd tot een winkel op de begane grond en vijf woningen op de drie verdiepingen. LEIDEN - Bij de oversteekplaats op de Burggravenlaan zijn gisteren drie personen met elkaar slaags ge raakt. Een 12-jarige jongen reed op zijn fiets net voor een klaarover langs. De klaarover deelde daarom een klap uit met zijn spiegelei. De knaap stapte daarop van zijn fiets en gaf de klaarover een paar mep pen terug. Een voorbijganger die het laatste gebeuren had gade ge slagen nam het vervolgens voor de klaarover op en gaf de 12-jarige weer een stomp in het gezicht. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: J.A.J. van Pagée (1903) geh. gew. met C. Janzen, J. Schreuder (1947) e.v. D.L.A. Keij, P. Delmeer (1901) man, J.H. van Wijland (1910) man, R. van der Walle (1943) man, J.M. Fransen (1911) e.v. A.J. van Rhee, B. Hoogervorst (1987) zoon, W. den Hollander (1913) man, F. Mol (1927) man, G.J.A. Voorn (1914) man, J. Neuteboom (1903) man, H.E. Werler (1898) geh. gew. met H.B. Blechstein, J.M. Odems (1933) man, D.H. Rennick (1906) geh. gew. met A. van Altena. J. van der Meulen (1901) man, J.M.J. Kohlman (1943) e.v. A. de Jongh, J.J. Binnekamp (1908) mari, E. Pret (1896) geh. gew. met K. Stikkel- orum, B. Schuurman (1905) man, E. Plug (1901) man. In zijn huidige staat is het kolossale pand voor het kerkbestuur niet langer te onderhouden. De bedoe ling is dat na de bouwvak met de verbouwing wordt begonnen. De 250 vierkante meter winkelruimte op de begane grond moet een jaar lijkse huursom van maar liefst 175.000 gulden opbrengen. De bedoeling van de verbouwing en de herindeling van het pand is volgens architect Van Beek om de pastorie in goede staat te brengen en het een economisch verant woorde functie te geven. "Het is te groot voor zijn huidige bewoners. De pastoor en zijn huishouding zwemmen in de ruimte", aldus Van Beek. De pastoor blijft na de ver bouwing in het pand wonen. Hij krijgt een ruime woning op één van de verdiepingen. Ook worden er vier appartementen gebouwd die verhuurd gaan worden. De pastorie staat op de gemeen telijke monumentenlijst en dat be tekent dat de historische waarde van het pand zoveel mogelijk be waard moet blijven. Zo mag bij voorbeeld aan de voorgevel maar weinig veranderen. Architect Bob van Beek is met de gemeente over eengekomen dat ten behoeve van de winkel de onderdorpels van de zes boogramen worden verlaagd zoals ook bij de verbouwing van het pand van boekhandel Ginsberg aan de Breestraat is toegepast. De huidige entree van de pastorie blijft gehandhaafd. Ook aan de ver bouwing van de ruimte achter de gevel zijn door monumentenzorg eisen gesteld. Voor de verbouwing zijn nog geen vergunningen bij de gemeen te aangevraagd. De architect en de gemeentelijke afdeling monumen tenzorg zijn het inmiddels wel eens geworden over een schetsplan voor de verbouwing. Volgens Van Beek hebben zich reeds geïnteresseer den voor de toekomstige winkel gemeld. Deze wordt in de adver tentie van bedrijfsmakelaar Smit- sloo aangeprezen als 'absolute top- stand'. De pastorie van de Hartebrugkerk grond) en appartementen. LEIDEN - Leerlingen uit de duin en bollenstreek kunnen met in gang van 1 augustus 1989 terecht op een school voor mavo, havo en vwo in Noordwijk die wordt afge splitst van de Louise de Coligny- scholengemeenschap in Leiden. De Leidse gemeenteraad spreekt zich over enkele weken uit over de ze splitsing. Voorwaarde van het Leidse gemeentebestuur is dat de stichting van de school in Noord- wijk geen negatieve gevolgen heeft LEIDEN - Een groentewinkelier in de Doezastraat is dinsdagmiddag beroofd van een honderdtal giro- overschrijvingsformulieren. De winkelier was even naar het toilet waarna iemand van de gelegenheid gebruik moet hebben gemaakt op zijn slag te slaan. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Alphen aan de Rijn is gister middag gewond geraakt bij een on geval op de Kanaalweg. De jongen reed op het fietspad toen een 35-ja- rige automobilist rechtsaf wilde slaan in de richting van de Lorentz- kade. Hij zag de bromfietser over het hoofd waardoor deze ten val kwam. De jongen is met armletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. voor het personeel van de Leidse school en het voortbestaan van de dependance van het Louise in Lei derdorp wordt gewaarborgd. De splitsing heeft tot gevolg dat het leerlingenbestand van de twee scholen samen met enkele honder den leerlingen toeneemt. De prog noses luiden dat de school in Noordwijk binnen enkele jaren over bijna 600 leerlingen beschikt. De Louise-scholengemeenschap in Leiden wordt momenteel bezocht door circa 150 leerlingen uit de duin- en bollenstreek. De aanwas in Noordwijk is afkomstig van be staande scholen voor voortgezet onderwijs in de bollenstreek, met name van de rooms-katholieke en protestants-christelijke scholen in Noordwijk en Noordwijkerhout. Voor de school in Leiden wordt een terugloop van circa 100 leerlin gen voorspeld. Volgens een woordvoerder van de directie onderwijs van de ge meente Leiden hebben zowel het ministerie als de gemeente Noord wijk mondeling de toezegging ge daan aan de gestelde voorwaarden te zullen voldoen. Zodra de Leidse raad met de splitsing heeft inge stemd, moeten de afspraken zwart op wit worden vastgelegd. De gemeente Leiden wil van het gemeentebestuur van Noordwijk de garantie dat onderwijzend per soneel waarvoor in Leiden geen plaats meer is, terecht kan op de school in Noordwijk. Van het mi nisterie wordt geéist dat de vesti ging in Leiderdorp zo lang moge lijk ongemoeid wordt gelaten. Wanneer er lokalen moeten wor den afgestoten, komen daarvoor eerst de noodlokalen in Leiden in aanmerking. Met de splitsing wordt bereikt dat leerlingen uit de bollenstreek dicht bij huis kunnen blijven om voortgezet onderwijs te volgen. Sa men voldoen de scholen in Leiden en Noordwijk ruimschoots aan de normen die door het ministerie worden gesteld. Vorig jaar oktober gooide André de Jojig tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden met veel kabaal de knuppel in het hoenderhok. Hij voelde zich 'gepakt' door het college. De Jong had 'zijn' wethouder Jos Fase uit de brand geholpen door tijdens de bezuinigingsronde een extra korting van 30 mille voor rekening van de Groenoordhallen te laten komen. In ruil daarvoor kreeg hij van Fase de toezegging dat de Stadsgehoorzaal - die ook onder De Jongs hoede valt - van bezuinigingen gespaard zou blijven. Het college trok zich weinig van deze afspraak aan. De bezuiniging van 30 mille werd in dank aanvaard, maar De Jong kreeg vervolgens ook het beleefde doch dringende verzoek om ook nog even 50 mille op de Stadsgehoorzaal te bezuinigen. De Jong was daarover zo kwaad dat hij een eis stelde die - in elk geval in Leiden - zelden of nooit door een ambtenaar hardop in het openbaar is uitgesproken: het college moest de bezuiniging onmiddellijk terugdraaien. Zo niet, dan kon het op zoek gaan naar een nieuwe directeur voor de Stadsgehoorzaal. Gemeenteraadsleden waren in eerste instantie stevig onder de indruk van dit dreigement. Maar al snel daarna werd het verbazingwekkend stil rond De Jong. Totdat, enkele maanden later, wethouder Fase de verheugende mededeling deed dat De Jong de extra bezuiniging toch had geslikt - zij het dat ook deze korting voor rekening kwam van de Groenoordhallen - en dat hij gewoon aanbleef als directeur van de Stadsgehoorzaal. En hoewel ze het niet met zoveel woorden zei, wekte ze de indruk dat De Jong door het college niet alleen was 'gepakt', maar volgens ook was 'ingepakt' Volgens De Jong zit de zaak echter heel wat genuanceerder in elkaar. Een terugblik. i_,EIDEN - "Toen de gemeente de Stadsgehoorzaal in 1979 overnam, stond het er niet best voor met het gebouw. Er was jarenlang weinig gedaan aan het onderhoud. Ieder een kon zien dat er ontzettend veel moest worden opgeknapt. In 1980 maakte het college daarom geld vrij voor de restauratie van de grote zaal en de koffiekamer door het ex ploitatietekort op vier' ton te be vriezen. Nadat dat werk was vol tooid, kwam de eerste grote bezui nigingsronde in Leiden en eiste het college dat het tekort werd terug gebracht tot drie ton. Geld voor groot onderhoud was er niet meer. door Wim Wegman We hebben vervolgens zes jaar lang pas op de plaats moeten maken. Al lerlei noodzakelijke werkzaamhe den zijn blijven liggen, totdat we in 1986 een meevaller hadden en ein delijk weer de middelen hadden om verder te gaan", zegt De Jong. "Als die bezuiniging van het col lege was doorgegaan, waren we dat geld dit jaar weer kwijtgeraakt. Het had betekend dat we weer jaren achtereen niets aan de Stadsge hoorzaal hadden kunnen doen. Daar wilde ik geen verantwoorde lijkheid voor nemen. Laten ze dan maar iemand anders zoeken. En dat heb ik ze ook verteld". De Jongs uitspraken werden hem door het college niet in dank afgenomen. "Het is niet te doen ge bruikelijk dat een ambtenaar der gelijke dingen in het openbaar zégt. Mij werd al snel verweten dat ik niet loyaal en geen goed ambte naar was. Het bewijst dat ze de situ atie niet goed hebben ingevoeld. Ik weet natuurlijk wel dat de Stadsge hoorzaal in het totale gemeentelijk beleid een peanut is, een klein ra dertje in het geheel. Maar toch, mijn medewerkers en ik staan voor die tent. We proberen er wat van te maken. Dan mag je toch verwach ten dat het college, als het wil be zuinigen, tenminste enig overleg voert. Dat is niet gebeurd". Ontslagbrief De Jongs dreigement om op te stappen, sorteerde aanvankelijk weinig effect. Wethouder Borde- wijk van financiën verklaarde offi cieel niet op de hoogte te zijn van van het dreigement en er overigens weinig voor te voelen om de bezui niging ongedaan te maken. Kort daarna diende De Jong zijn ont slagbrief in. Die kwam terecht bij plaatsvervangend gemeentesecre taris O. Scheepbouwer. Scheep bouwer besloot te bemiddelen, wat uiteindelijk resulteerde in een ge sprek tussen De Jong en het colle ge. "Daar kwam niet veel uit. Het college bleef aan zijn standpunt vasthouden. Maar tijdens een twee de gesprek, was de sfeer aanmerke lijk beter en bleken burgemeester en wethouders wel wat te voelen voor mijn voorstel om nog eens 50.000 gulden te bezuinigen op de Groenoordhallen en vervolgens de Stadsgehoorzaal ongemoeid te la ten". "Dat was een concessie, ja. Maar ik heb er wel wat voor teruggekre gen. Het college heeft namelijk be loofd dat het zo snel mogelijk alle leningen die zijn afgesloten in de tijd dat de rente hoog was, omzet in leningen tegen het huidige, aan merkelijk lagere rentetarief. Dat betekent voor de Groenoordhallen een voordeel van 60.000 tot 70.000 gulden per jaar. Daarmee heb ik die 50 mille er ruimschoots uit". "Bovendien hebben B en W be loofd dat ze bij allerlei fondsen zul len aankloppen om geld los te krij gen voor de restauratie van de Stadsgehoorzaal. Mij is ook ge vraagd om een overzicht te geven van al het onderhoud dat nog moet worden verricht. Dat vind ik een duidelijke toezegging. Het college heeft beloofd om zich sterk te ma ken voor het voortbestaan van de Stadsgehoorzaal. Alles bij elkaar was dat voor mij voldoende reden om aan te blijven als directeur. En ik denk ook dat als ik niet met mijn portefeuille had gezwaaid, ik deze toezeggingen nooit had gekregen. Dan was ik klaar geweest". Over de lauwe reacties van de po litiek na zijn dreigement - hoewel verschillende fracties toezegden de zaak in de gemeenteraad aan de or de te stellen, heeft niemand dat ge daan - wil De Jong niet veel kwijt. Evenmin wil hij ingaan op het op treden van wethouder Fase. "Ik heb al genoeg moeilijkheden op mijn hals gehaald met die opmer kingen vorig jaar. De zaak is opge lost. Laten we nu proberen werke lijk wat leuks te maken van de Stadsgehoorzaal. Maar één ding wil ik er wel over zeggen. Als Jos Fase ooit nog een keer in de proble men komt tijdens een bezuini gingsronde, dan bezuinig ik alleen waarvoor ik ben aangeslagen. Gebreken Wat er de komende jaren nog al lemaal vertimmerd moet worden aan de Stadsgehoorzaal, is volgens De Jong nog niet helemaal duide lijk. De inventarisatie van alle ge breken waarom het college heeft gevraagd, is waarschijnlijk pas vol gende maand afgerond. "Maar dui delijk is in elk geval dat het dak, de buitengevel, de kleine zaal en het podium moeten worden verbeterd. Bovendien hebben we het plan om de gangen van het complex op te knappen. Die maken nu een kale indruk. Met panelen, spiegels en een aangepaste verlichting valt er heel wat aan de sfeer te verbeteren. Ons staat zoiets voor ogen als bij Carré is gebeurd. We onderzoeken dergelijke aanpassingen ook bij de Stadsgehoorzaal kunnen worden doorgevoerd". Hoeveel geld er met de opknap beurt is gemoeid, durft De Jong niet te zeggen. Wel is hij ervan over tuigd dat, als het het college inder daad lukt om externe fondsen aan te boren, de Stadsgehoorzaal over vijf jaar kan zijn zoals ze hoort te zijn". En dan blijft er nog één grote wens over: een parkeergarage in de directe nabijheid van de Stadsge hoorzaal, het liefst op de plaats van het LVC en de Aalmarktschool. "De parkeergelegenheid in de bin nenstad is heel slecht. Probeer uit maar eens op donderdagavond of bij een grote manifestatie in de Pie terskerk je auto in de binnenstad kwijt te raken. Dat is vrijwel onmo- binnenstad is volgens mij een aan Stadsgehoorzaal in elk ge- gelijk. Een parkeergarage in de must. Zo'n garage zou het bezoek va* *en g°ede komen". VTL Voetbalvereniging VTL houdt vrijdag 22 januari in haar club gebouw bij het sportpark De vliet aan de Voorschoterweg een kla verjas- en jokeravond. aanvang 20.00 uur. ANWB-cursus De ANWB houdt de komende maanden weer cursussen 'Pech onderweg'. Wie geïnteresseerd is, kan zich opgeven via tel. nr. 146241. De cursussen (vier bijeen komsten) worden gehouden op de maandagen 1,8,22 en 29 februa ri; op de donderdagen 3,10,17 en 24 maart en op de dinsdagen 12, 19,26 april en 3 mei. De kosten be dragen 90 gulden voor leden. Niet leden betalen 20 gulden meer. Bingo Wijkvereniging Zuid-West houdt op zaterdag 23 januari een bingo-avond in Het Parlement aan de Nieuwstraat 45. Aan vang: 20.00 uur. Ruilbeurs Het comité Tuinstadwijk- IStaalwijk houdt op maandag 25 januari een ruilbeurs in samen werking met de 'Postzegelvrien den'. De beurs wordt gehouden in het gebouw De Linde, He- renstaart 64. De avond is speci aal bedoeld voor jeugdige verza melaars. Belangstellenden zijn welkom vanaf 19.00 uur. Cinefleur Het amateur filmfestival Cine fleur heeft zaterdagavond 23 ja nuari plaats in het kerkelijk cen trum 'de Regenboog', Watermo len 1 in de Merenwijk. Op het fes tival worden prestaties op ama teur-filmgebied vertoond. Het publiek mag beoordelen welke film in aanmerking komt voor de zaalprijs. Het festival begint om 20.00 uur. Volksdansen Clubhuis Matilo houdt op vrij dag 22 januari een volksdansin- stuif voor ouderen in het clubhu is aan de Zaanstraat. De instuif staat onder leiding van Ger Else- naar en begint om 14.00 uur. Politievoetbal In de Groenoordhal wordt vrij dag 22 januari een zaalvoetbal toernooi gehouden tussen 36 poli tieteams uit West-Duitsland, Bel gië en Nederland. Ook nemen twee teams van de Leidse politie deel. Het toernooi begint om 9.30 uur. De prijsuitreiking heeft om streeks 16.15 uur door hoofdcom missaris Mostert. De toegang is gratis. In deze krant wordt de door het ge meentebestuur van Leiden gepro duceerde nota 'Bouwen in bestaan de wijken' op interessante wijze bespoken door de heer Jan Rijs- dam. Met bijzondere belangstelling heb ik uiteraard kennis genomen van de voorgenomen bebouwing van het 'uiterste puntje van de groenstrook langs de Melchior Treublaan, vlakbij de Kanaalweg'. Mijn belangstelling wordt mede gevoed door de protesten die mas saal uit de Professorenwijk klin ken. Ik begrijp die bewoners van de Melchior Treublaan niet: tot nu tot zitten zij aan te kijken tegen - wat zij noemen - een aardig gazon, waarop naar hun maatstaven fraaie bomen hun weelde tonen en aan kijken tegen - eveneens naar hun zeggen - een fraaie groenstrook die in de respectievelijke jaargetijden een scale aan kleuren biedt. Maar, beste bewoners, het gras, de bomen en de struiken worden vervangen door stapelwoningen! Daar moet u niet over mopperen; u moet zich verheugen want u be houdt de kleurschakeringen! De tientallen geparkeerde auto's im mers, die op de plaats komen waar thans het saaie groen groeit, zullen een geweldige divèrsiteit aan kleu ren bieden. Die geparkeerde voer tuigen zullen zijn als bloemen met de gele kentekenplaten als meeld raden. En wat te zeggen van de was, die op eventuele balkons te drogen zal worden gehangen. En dan denk ik in het bijzonder aan het romantische schouwspel dat de bonte was ons bieden zal. Ik spreek nu wel van stapelwo ningen, maar ik zeg dat natuurlijk niet goed: ik heb zelf gelezen dat het stadsvilla's worden. Dan zal de burgemeester er wel gaan wonen, denk ik. Want een burgemeester moet toch eigenlijk in een villa wo nen en een burgemeester van een stad dientengevolge in een stads villa. En dan nog wat: behalve de aan merkelijke toename van het rijver- keer, mede bedoeld om de saaiheid van de wijk te verdrijven, zien jul lie, domme bewoners, kennelijk gemakshalve een zeer belangrijk aspect over het hoofd, namelijk dat van de sociale controle. Jullie le ven daar maar als 'onze lieve vrou wen in Frankrijk'! Dat zal nu uit zijn. Door de bouw van die stapel woningen - hè, nu zeg ik het wéér verkeerd - zal het uit zijn met jullie losbandig leven en zo hoort het ook, Zo, ik ben het kwijt. G.A.N. Cornelisse, Melchior Treublaan 58, 2313 VJ Leiden. LEIDEN - Een 24-jarige man uit Woerden is gistermiddag door de Leidse politie aangehouden nadat hij een medewerker van het GAK had bedreigd met een vleesvork. De man maakte amok omdat hij meende niet voldoende geld te krij gen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15