TAD LEIDEN Vuilverbranding in Leiden zit aan maximum capaciteit LEIDSCH A DAGBLAD Bouw nieuwe Waaghoofdbrug Subsidie OOH twijfelachtig LDM in beroep tegen besluit van provincie s DONDERDAG 21 JANUARI 1 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN In 1987 twintig procent meer huisvuil LEIDEN - De vuilverbranding in Leiden-Noord kan de stroom afval nog net aan. De maximum-capaci teit van de installatie is bijna be reikt. In Leiden-Noord werd vorig jaar 97.000 ton afval verwerkt, een stijging van 20 procent met het jaar daarvoor. Ook in januari van dit jaar vertoont de aanvoer van afval alweer een stijgende lijn. De maxi mum-capaciteit bedraagt 105.000 ton per jaar indien de Vuilverbran ding 365 dagen per jaar continu werkt. De Leidse wethouder Kuijers denkt dat de toename van de aan voer wordt veroorzaakt daar de aantrekkende economie. Hij ver wacht overigens dat de aanvoer van vuil dit jaar gelijk blijft. "De er varing leert dat er na een sterke stij ging weer een stabilisatie volgt". De overproduktie aan vuil uit de regio kan in ieder geval niet naar de Medische faculteit wil nieuwbouw op AZL-terrein Afvalverwerking Rijnmond wor den overgebracht. Die heeft inmid dels laten weten geen capaciteit meer over te hebben. De Gevulei - het gemeentelijk samenwerkingsverband dat de in stallatie in Leiden beheert - ging gisteren akkoord met de investe ringen van vijf miljoen gulden. Die zijn noodzakelijk omdat de ver brandingsgassen nu niet binnen de waarden blijft die in de vergunning van de vuilverbranding zijn aange geven. Op aandrang van verschillende vertegenwoordigers van gemeen ten besloot de Gevulei gisteren tij dens een vergadering in Warmond de investeringen in een periode van tien jaar af te schrijven in plaats van vijf jaar. Dit jaar wordt nog niet met afschrijven begonnen. Daardoor hoeven de gemeenten de begroting voor dit jaar niet meer te wijzigingen omdat de kosten voor de vuilverwerking nauwelijks om hoog gaan. Door voor een langere afschrij ving te kiezen, wordt bovendien voorkomen dat de prijs voor de vuilverwerking teveel pieken en dalen vertoont. De prijs zou bij een korte afschrijving nu sterk stijgen en bij de opening van de nieuwe in stallatie - vrijwel zeker in 1992 - mogelijk weer dalen. De stuurgroep die de mogelijke lokaties voor de vuilverbranding onderzoekt,, heeft inmiddels een gesprek gehad met staatssecretaris Houweling van defensie. Hij moet een gedeelte van het militair vlieg veld afstaan. Onder bepaalde voor waarden zou hij daartoe bereid zijn. De gemeente Zoetermeer heeft inmiddels een lokatie op het oog. De gemeente wil de vuilverbran ding graag binnen haar grenzen hebben. Er zijn echter nog proble men met de ontsluiting van het ter- De Leidse wethouder Kuijers - de voorzitter van de Gevulei, het samenwerkingsverband van diver se regionale gemeenten, die de in stallatie in Leiden-Noord beheert - verwacht dat de nieuwe vuilver branding daar komt, waar men het eerst akkoord gaat met de aanleg van een vuilverwerkingsinstalla tie. De prijs die voor de grond moet worden betaald, is daarbij volgens Kuijers nauwelijks van belang. "We praten over een investering van 400 miljoen gulden. Dan doet het er niet toe of de grond vijf of tien gulden meer kost". Op de foto is te zien hoe de iiieuwe Waaghoofdbrug er uit gaat z LEIDEN - Volgende week wordt vangen door een definitieve, stalen begin gemaakt met de bouw van een nieuwe Waaghoofdbrug. De bestaande (tijdelijke) houten brug over de Rijn wordt dan ver- LEIDEN - De medische faculteit Vnpnhiircr van de Leidse universiteit moet penDUrg een nieuw onderkomen krijgen. De faculteit is nu gehuisvest in diverse gebouwen langs de Wassenaarse- weg op het AZL-terrein. Die zijn echter dringend aan een opknap beurt toe. De kosten daarvan zijn zo hoog dat algehele nieuwbouw voor de hand ligt, vindt de facul teitsraad. Voor de nieuwbouw zijn twee va rianten mogelijk. Nieuwbouw op de plaats van de huidige gebouwen van de faculteit kost 115 miljoen gulden. Wanneer de nieuwbouw in de directe nabijheid van het zie kenhuis wordt verwezenlijkt, kost dat 155 miljoen gulden. Naar de laatste variant gaat de voorkeur van de faculteitsraad uit. Overi gens verkeren de plannen nog maar in een beginstadium. De raad zal het college van be stuur van de universiteit vragen het verzoek om nieuwbouw te on dersteunen. De minister van on derwijs moet daarna beslissen of er geld is voor een nieuwe behuizing en wanneer deze kan worden ge bouwd. Een woordvoerder van het AZL liet vanochtend weten dat het nog jaren kan duren voordat een definitieve beslissing is genomen. vuilverbranding voor de Leidse regio komt in Zoeter meer of bij vliegveld Ypenburg bij Den Haag. Tot nu toe was alleen be kend dat Zoetermeer een serieuze kandidaat is voor de vestiging van een vuilverwerkingsinstalatie. De nieuwe vuilverbranding moet in 1992 functioneren. Inspraakavond in Vredeskerk LEIDEN - De inspraakavond over bouwplannen voor de Burgemees ters- en Professorenwijk die maan dag werd afgelast, wordt dinsdag avond 26 januari gehouden in de Vredeskerk aan de Van Vollenho- venkade. De aanvang is 19.30. De inspraakavond kon maandag niet doorgaan omdat de aula van de Reinwardt Academie te klein bleek voor het grote aantal belangstellen den. De Vredeskerk biedt plaats aan 550 personen. LEIDEN - De stichting Ouders op Herhaling (OOH) krijgt zeer waar schijnlijk geen subsidie van de ge meente Leiden. De meerderheid van de raadscommissie voor on derwijs steunt het voorstel van het college om het verzoek van de stichting om een bijdrage van ruim 20 mille af te wijzen. Alleen het CDA vindt dat de gemeente naar middelen moet zoeken om de stichting tegemoet te komen. Ouders op Herhaling wil de sub sidie hebben om een aantal van haar cursussen te kunnen voortzet ten. Deze cursussen zijn overgeble ven nadat de stichting haar activi teiten op het gebied van basisedu catie heeft overgedragen aan een nieuwe organisatie: de Stichting Basiseducatie Leiden-Noord. De cursussen van de nieuwe stichting worden - zij het slechts voor één jaar - gesubsidieerd door de ge meente. De overige cursussen moet Ouders op Herhaling zelf be talen. Voorzitter W. Ploeg van OOH wees gisteren op het belang van de 280 mensen die de cursussen vol gen. Als de gemeente geen subsi die geeft, zullen deze cursisten in de kou komen te staan, vreest hij. Wethouder Van Dongen van on derwijs meent echter dat als Ou ders op Herhaling vorig jaar zomer had besloten mee te doen met een fusie van instellingen voor basise ducatie - en dus geen nieuwe, 'ei gen' organisatie had opgericht - het overgrote deel van de cursisten onder dak was geweest. En voor de andere mensen had de stichting veel eerder een aanvraag moeten indienen. Dan had een eventuele subsidie kunnen worden opgeno men in het welzijnsplan voor dit jaar. Het PvdA-raadslid Van Meij- gaarden adviseerde de stichting overigens om op korte termijn con tact op te nemen met welzijnsin- stellingen. Mogelijk dat daar, even tueel onder de vlag van OOH cur sisten kunnen worden geplaatst. Deze oplossing is volgens Van Meij gaarden veel goedkoper. Als de stichting dan toch nog een klei ne bijdrage van de gemeente wil, is de PvdA niet ongenegen die te ge ven, stelde hij. brug met een houten dek. De nieuwe brug is een ontwerp van de gemeentelijke stedebouw- kundige Piret en zal bestaan uit twee slanke stalen bogen, een grote en een kleine. De brug overspant het gedeelte van de Rijn waar de twee rivierarmen (de Oude en de Nieuwe Rijn) samenvloeien. Het ontwerp van Piret werd twee jaar leden gekozen uit zes ontwer pen. In de periode daaraan vooraf gaand is heel wat te doen geweest over het vervangen van de tijdelij ke brug door een definitieve ver binding. Met name de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft zich lange tijd verzet tegen bouw van een brug tussen het historisch belangrijke Waaghoofd en de Stille Mare. Het werk dat volgende week be gint zal in drie gedeelten worden uitgevoerd. De eerste fase van het karwei bestaat uit het aanvoeren van de keet en bouwmaterialen, het slopen van de houten brug en het heien van de stalen buis- en de houten stootpalen. Gedurende de tweede fase van het werk zal er wei nig activiteit op de bouwplaats zelf zijn omdat dan in de werkplaats van de aannemer de stalen boven bouw van de brug, inclusief het houten dek, gemaakt wordt. In de derde fase van het werk worden de nieuwe brugdelen naar de bouw plaats gebracht en op de onder bouw van stalen buispalen gemon teerd. Tijdens de werkzaamheden zul len fietsers en voetgangers gebruik Redactie: Simone van Dnel en Melndert van der Kaaij. tétefoon 144941, toestel 217 of 22Z. moeten maken van de route Hoog- straat/Visbrug of van de Kippen- brug. De werkzaamheden zullen, ijs en weder dienende, zo'n vier maanden in beslag nemen. Het is de bedoeling de nieuwe brug eind mei open te stellen. Flinke schade op rijksweg LEIDEN - Een 50-jarige man uit Leidschendam heeft gisterochtend flinke schade veroorzaakt op rijks weg 4 ter hoogte van de afslag Zoe- terwoude-dorp. Toen de man de bocht naar rechts wilde nemen, be gon zijn auto te glijden waarna hij achtereenvolgens een schrikhek ramde, een reddingspaal bescha digde en vervolgens en zandleiding vernielde. De auto raakte zwaar be schadigd. De bestuurder kwam er goed vanaf. Hagenaar (31) pleegde ruim 30 inbraken in regio Leiden LEIDEN - De politie in Hilversum heeft een 31-jarige Hagenaar aan gehouden die ruim 100 inbraken op zijn geweten heeft waarvan meer dan 30 in Leiden en enkele in Leiderdorp. Een grote slag wist de Hagenaar te slaan bij een inbraak op 3 okto ber in de Leidse Sumatrastraat. De Hagenaar maakte toen voor ruim 40.000 gulden aan sieraden buit waarmee hij daarna rustig 3 okto ber is gaan vieren. Hij was behalve in de Kooi vooral actief in de wij ken Boekhorst, Koppelstein, Mors- kwartier en de Maredijk. De totale buit van de man, die verslaafd is, wordt geschat op ruim een ton. De Hagenaar is al eerder veroordeeld geweest voor inbraak. Nieuwe plaats en datum voor de inspraakavond over de nota "Bouwen in bestaande Leidse wijken". Op maandag 18 januari jl. had de gemeente Leiden de eerste inspraak- en informatieavond willen houden over de nota "Bouwen in bestaande Leidse wijken", in de Reinwardt Acade mie aan de Van Den Brandelerkade. De avond was met name bestemd voor de omwonenden van de bouwlocaties en andere belangstellenden uit de wijken Meerburg, Rijndijkbuurt, Profes sorenwijk en Burgemeesterswijk. De inspraakavond moest echter afgelast worden aangezien de zaal te klein bleek te zijn voor het onverwacht zeer grote aantal belangstellenden. Daar om zal er volgende week voor dezelfde wijken een nieuwe in spraakavond worden gehouden: datum: dinsdag 26 januari plaats: Vredeskerk, Van Vollenhovenkade/hoek Burg- gravenlaan (De capaci- teit van de kerkzaal be draagt 550 personen; tijdens de bijeenkomst mag er niet gerookt worden aanvang: 19.30 uur (gewijzigd Leidenaar J. Neuteboom zit in zijn huiskamer met zijn jas aan en met een extra kachel: Ik tocht hier helemaal weg". Uoto Jan h« Tocht Dacht J. Neuteboom eindelijk in een deugdelijk huis terecht te komen toen hij naar het pas gere noveerde benedenwoning Le liestraat 45 verhuisde. Mooi mis. Hoewel hij het aanvankelijk niet zo in de gaten had, bleek er een hele waslijst gebreken aan het huis. Al drie keer is er volgens de heer Neuteboom een opzichter van de woningbouwvereniging Ons Doel wezen kijken, maar zonder enig tastbaar resultaat. "Dus dacht ik: dan moet het maar in de krant. Want ik ben het wachten meer dan beu". Als Neuteboom eenmaal be gint met het opnoemen van de klachten is hij niet meer te stop pen. Het grootste ongemak vormt nog wel de tocht. "En dan is nog niet eens echt winter ge weest. In december heeft het even gevroren en het was meteen bijna niet te harden van de kou. Ik heb met m'n jas aangezeten en een petroleumkachel naast de centrale verwarming gezet. Ik stook me door de tocht hartstik ke arm en als ik het dan maar een beetje warm had. Nou, vergeet het maar. Dus ik schei er nu mee uit. Er moet wat gebeuren", zegt een boze Neuteboom. Hij maakt een rondgang door zijn huis. "Meneer, het is een ver schrikkelijke waslijst. Maar laten we bij het begin beginnen. De voordeur is krom, zodat door de kier beneden de kou zomaar naar binnen kan komen. De deur van de huiskamer is helemaal ver keerd gehangen en ik kan het weten, want ik heb jaren in de bouw gezeten. Moetje kijken: ik duw zo mijn vinger tussen de deur en de post. Dat is er tijdens de renovatie door een blindgan ger ingezet, want dat hoort toch niet. Hetzelfde geldt voor de slaapkamerdeur, keukendeur en de gangdeur. Als het een dag ste vig waait, voel je de kou zo langs je benen gaan". Tocht (2) Hij begrijpt niet dat tijdens de re novatie geen dubbelglas is aan gebracht. Volgens Neuteboom doen ze dat in Leiden overal bij renovatiewoningen. "Uitgere kend waar bejaarden wonen doen ze dat niet. Op oudere leef tijd word je immers gevoelig voor kou. Ik weet wel dat dub belglas veel geld kost, maar waarom in de Koninginnelaan en andere straten wel en hier niet? We betalen toch ook elke maand huur. Maar nee, nu jagen ze me op stookkosten van een paar honderd gulden in de maand". Bovendien vindt Neuteboom dat de vochtigheid in zijn wo ning onaanvaardbaar is. Hij wijst op de radiatoren in de badkamer en de keuken, die van onderen helemaal verroest zijn. "Dat gaat toch niet vanzelf. Dat is een te ken dat alles vochtig is. Kom eens mee naar de schuur. De vloer is hartstikke nat, en nu heeft het al een tijdje niet meer geregend. Pie grappenmaker van een opzichter vertelde dat een schuur altijd vochtig is! Nu vraag ik je. Ik durf echt niet mijn visspullen in de schuur te bewa ren. Die heb ik van narigheid maar in de slaapkamer neerge zet. Ik vraag me af waar ik met mijn tuinstoelen straks naar toe moet", zegt Neuteboom. Een heel ander hoofdstuk vormt voor Neuteboom de geho righeid van de huizen in de Le liestraat. "Als mijn buren de ra dio aan hebben of een telefoon gesprek voeren, kan ik alles let terlijk volgen. Ik kan het zelfs nog sterker vertellen: als mijn bovenbuurvrouw een theelepel tje laat vallen kan ik dat horen". De buurvrouw die het gesprek bijwoont knikt ter bevestiging. Ook zij heeft veel last van de ge horigheid van de huizen. Tocht (3) Als Neuteboom in de badkamer een paar klappen tegen de wand geeft, klinkt het hol. "Ze hebben hier gewoon een paar gipsplaten tegenaan gespijkerd. Je hebt vast al gemerkt hoe erg die plan ken van de vloer kraken. Daar had ik vroeger een pick-up staan", zegt hij op een hoek van zijn kamer wijzend. "Maar die heb ik weg moeten halen omdat de naald over de plaat schoot zo dra ik daar langs liep". Neuteboom beseft dat de klachten op zich niet schokkend zijn. "Ik weet dat het kleine din gen zijn, maar alles bij elkaar maakt het voor mij geen pretje om hier te wonen". Het is vol gens Neuteboom niet alleen zijn woning die zo slecht gereno veerd is. "Alle huizen van deze ry - tot aan de Lindestraat - zijn door de Panagro opgeknapt en ze man keren allemaal wat. Het werk dat door dit bedrijf is afgeleverd lijkt nergens op. Ze hebben zich er met een Jantje van Leiden afge maakt. Ik weet zeker dat over een paar jaar alles weer opnieuw gedaan moet worden". Neuteboom zegt dat hij de zaak maar heeft aangekaart om dat niemand anders het doet. "De andere bewoners zijn net als ik wat oudere mensen en hebben op hun leeftijd geen zin meer om achter die kleine gebreken aan te gaan. Dus doe ik het maar. Er moet toch iemand de gebeten hond zijn", verklaart Neute boom. De opzichter van woning bouwvereniging Ons Doel die onder meer de Leliestraat onder beheer heeft is ziek en kon dus geen reactie geven. t.o.v. de vorige wege de te vei belangstelling) LEIDEN - De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) heeft bij de Raad van State beroep aangete kend tegen de weigering van GS van Zuid Holland om de waterwin- capaciteit van de LDM in de Kat- wijkse duinen uit te breiden. De LDM is bang dat hierdoor de wa terlevering in de regio Leiden in gevaar komt. Het bedrijf kan met zijn huidige middelen niet voldoen aan de be hoefte aan drinkwater. "Door het besluit van GS worden vermijdba re risico's voor de drinkwatervoor ziening genomen", motiveert de LDM het besluit om in beroep te gaan. Het bedrijf meent dat de oplos singen die GS hebben aangevoerd om de drinkwatervoorziening vei lig te stellen, onduidelijk en niet af doende zijn. Zo is het de bedoeling dat de andere waterbedrijven in Zuid Holland meer gaan produce ren dan zij nodig hebben om in ge val van schaarste, water aan de LDM te kunnen leveren. De LDM vreest dat deze tegemoetkoming het eigen tekort niet kan oplossen. Door de overproduktie dreigt bo vendien het milieu schade op te lo pen, stelt de LDM. GS hebben het waterbedrijf in middels ook toestemming ver leend om water te winnen uit de zandwinplas bij Valkenburg. Ook daar zitten volgens de LDM nog tal van haken en ogen aan. Zo is nog niet duidelijk of het water uit de plas van de vereiste kwaliteit is. De LDM heeft de Raad van State ge vraagd om een versnelde behande ling van het beroep opdat over en kele maanden duidelijk is waaraan het bedrijf toe is. IJ VERKOOP STAGNEERT? Goede reclame kan de oplossing voor dit probleem zijn. Het enige erkende reclame bureau in Leiden kan u daar alles over vertellen. Vrijblijvend uiteraard. Bel Jan de Wilde 071-143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13