Vlietschans haalt 'paard vanTroje' binnen Meisjescriminaliteit is flink toegenomen 'Meer rechten voor minderjarigen' Telejakkes Geslaagde opvoering van brugklassers IachtergrqndI Vredesproces Midden-Amerika vordert moeizaam WOENSDAG 20 JANUARI 1988 PAGINA 9 Jong en lui, ik ben ernstig teleur gesteld in jullie. Ik dacht dat wij jullie in de jaren zestig en zeven tig een gezonde dosis anarchis me hadden bijgebracht, maar van dat idee ben ik vies terugge komen. Wat? Jullie weten van niks? Ja, doaaag! Ik heb het natuurlijk over die - ik krijg het woord bijna mijn strot niet uit - over die Rock school. Voor de tweede keer pre senteert Teleac dit televisiesei zoen een cursus waarin jongeren wordt geleerd hoe zij een band moeten oprichten en wat daar al lemaal bij komt kijken. De kijk cijfers van het eerste deel van de ze cursus, zo stelden de program mamakers, waarborgden ook nu weer een grote belangstelling. Toen ik dit in de krant las, moest ik even slikken. Zo ver was het dus al gekomen met de jeugd. Popmuzikanten in spé kochten braaf een cursusboek om daaruit te leren hoe het moest. Ach, waar is toch 'het langharig tuig' van weleer? Want laten we wel wezen: zo'n twintig jaar geleden, toen het al lemaal begon, dacht een aanko mende beat-of popgroep er toch eenvoudig niet aan om een cur sus te gaan volgen. Als er iets was waar die knakkers en niesjes van toen de schurft aan hadden, dan was het wel aan leren uit een boekje. Daar konden de onder wijzers van meepraten. De wan delende aanwijsstok die het waagde om vlak voor het week einde een proefwerk op te geven, kon ervan overtuigd zijn dat hem 's zaterdagsmiddags per gebaks doos een drol maat bouvier werd bezorgd of dat de knop van zijn huisdeur met bisonkit werd in gesmeerd. Het was vaak juist uit protest tegen die 'autoritaire' leraren, dat men zoiets als een beatgroep be gon. Daarbij was het afkijken ge blazen, stiekem kijken wat ande ren ervan bakten. Maar als je dan naar een band als 'The Who' was geweest, dan sprak je zeker niet van 'leren' Dat woord was be smet. Kijk naar een legendari sche band als de 'Pretty Things'. Het zijn nu bijna oude baasjes die met het oversteken moeten worden geholpen, maar in hun glorietijd zaten deze 'grootste viezerikken van het westelijk halfrond' echt niet gebogen over een cursusboek waarin rockkun- de werd gedoceerd. Ja, maar mert moet de adspi- rant-muzikanten voorbereiden op de gevaren, voetangels en klemmen die hen te wachten staan in het contact met de pla tenmaatschappij. Ha, ha, maak dat de kat toch wijs. Denk je echt dat die producers op nieuw ta lent zitten te wachten. Welnee. Met karrevrachten worden ze binnengebracht, de demootjes. Die producers stellen de eisen, niet jij. Zo zat dat en zo zit dat ook nu nog. Wie teveel noten op zijn zang heeft, kan af door de zij deur. Nee, het succes van zo'n Rock school is tekenend voor jullie braafheid. En wat nog erger is: de sterren van weleer, die het 'The times they are a-changing' hoog in hun vaandel schreven, zijn niet te beroerd om voor de camera's het frikkenpak aan te trekken. Laat de popkinderen tot ons komen, zo glimlachen ze vanaf de buis. Ik begon trouwens al argwaan te krijgen toen ik die vermaledij de serie 'De band' onlangs op het scherm zag, een reeks uitzendin gen die doordesemd is van een peen-en-uien-mentaliteit waar de honden geen brood van lus ten. Kantoorpop, zo zou ik de muziek die deze luitjes van goe de komaf produceren willen ty peren. Want leven, dat zit er toch niet in, of wel soms? Het is een teken aan de wand dat Michael Jackson honderd keer in een nummer moet zingen dat hij toch vooral 'bad' is. Wij, in onze jeugd, wij waren gewoon slecht, daar hoefden we niet over te zingen. Kijk maar eens naar het Rolling Stones-optreden in het Kurhaus in Scheveningen. Al na het eer ste nummer hadden we alle stoe len plat. En de agenten erbij. Ik weet nog goed hoe we daar met een paar man een Steinway Sons hebben verbouwd. Een rockschool. Bah, wat eng! Een band oprichten is leuk, maar het moet een hobby blijven, net zoals postzegels sparen - dat lijkt het uitgangspunt bij deze cursus. Ach, waar is de geestdrift van de jaren zestig en zeventig? Waar zijn de nieuwe Jimi Hendrixen, waar is de tijd dat de aan het le ven lijdende popmuzikanten nog op de bodem van hun zwembad werden gevondey? Begrijp me goed, dat laatste hoeft nou niet meteen, maar wie besluit zich aan de popmuziek te wijden, moet zich daar met hart en ziel in gooien. Moet 'hopeles sly devoted' zijn. En dan niet, als je nog geen noot kunt spelen, zit ten te knibbelen over de centjes die je met een optredentje kunt verdienen. Dat komt pas op het tweede plan. Als je erg goed bent geworden. Wie zich verslingert aan de popmuziek, kiest voor een manier van leven. Met zaken doen heeft dat leven, in het begin althans, gelukkig niets te maken. Een rockschool. Bah! Telejak- CEES VAN HOORE Rockschool (les 1), vanavond, Nederland 1,18.30 uur. Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 '~*EN HAAG - Criminaliteit on der meisjes is de laatste jaren sterk toegenomen. Vermogende licten en geweld tegen personen zijn delicten die onder meisjes flink zijn toegenomen. Een ver gelijking tussen beide seksen toont echter aan dat meisjescri minaliteit nog steeds een fractie is van de totale criminaliteit on derjongeren tussen 12 en 17 jaar. Dat blijkt uit het onderzoeksrap port 'Ontwikkeling van de jeugd criminaliteit' van het Weten schappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC). De totale omvang van de be kend geworden (bij politie en justitie geregistreerde) jeugdcri minaliteit is sinds 1983 stabiel. De criminaliteit onder jongens is na 1983 licht gedaald, meisjescri minaliteit is in die periode rela tief sterk toegenomen. In 1980 was de verhouding tussen meis jes en jongens die met de politie in aanraking waren geweest 1 op 9, in 1986 is dit gedaald naar 1 op De strafbare feiten die door meisjes worden gepleegd zijn over het algemeen minder ern stig van aard dan die van jongens in dezelfde leeftijd. Eenvoudige diefstallen en diefstal met braak vormen het leeuwendeel van de criminaliteit onder meisjes (90 procent, jongens in dezelfde ca tegorie 70 procent). Jongens ple gen meer vernielingen en meer delicten tegen de openbare orde dan meisjes. Geweld tegen per sonen is onder meisjes weliswaar toegenomen maar komt toch nog zo weinig voor dat het in het rap port van het WODC niet apart wordt behandeld. Het aandeel van mindeijarigen in de landelijk geregistreerde cri minaliteit is ruim 18 procent. Meisjes nemen hiervan slechts (bijna) één procent voor hun re kening. In totaal moesten 45.653 jongeren in 1986 een onvrijwillig bezoekje brengen aan het politie bureau, dat is ongeveer 3 procent van de totale Nederlandse jeugd- bevolking van 12 tot 18 jaar. Raad voor het Jeugdbeleid: DEN HAAG (GPD) - Het moet mogelijk worden gemaakt dat minderjarigen rechten krijgen die nu alleen meerderjarigen hebben. Dat zegt de Raad voor het Jeugdbeleid in een advies aan de regering. De Raad wil dat jongeren onder de 18 kunnen be schikken over een zogenaamde 'kleine meerderjarigheid', bij voorbeeld zelf juridische hande lingen verrichten als het huren van een kamer. Er bestaat in de huidige wet een dergelijke bepaling, de zoge naamde handlichting. Die is ech ter vooral bedoeld voor minder jarigen die zelfstandig een onder neming runnen. De Raad vindt dat die bepaling niet ver genoeg gaat. Jongeren moeten ook zelf een arts kunnen kiezen, of bepa len naar welke school zij gaan. Minderjarigen zouden die rechten ook moeten krijgen als hun ouders het er niet mee eens zijn. De Raad komt met deze voorstellen omdat jongeren veel mondiger en zelfstandiger zijn geworden. Het adviesorgaan wil verder dat mindeijarigen in de toe komst zelfstandig naar de rech ter kunnen stappen om hun rechten op te eisen. Het gaat hier onder meer om het recht op zelf beschikking. Minderjarigen zou den het standpunt van hun ou ders door een kinderrechter kun nen laten toetsen op 'redelijk heid en billijkheid'. Nu moet ie mand die jonger is dan 18 jaar zijn ouders nog gehoorzamen. Het moet mogelijk worden, vindt de Raad, dat een minderjarige het standpunt van zijn ouders voorlegt aan een kinderrechter. Als die van mening is dat dat (Standpunt niet redelijk of billijk is, moet de mindeijarige toe stemming krijgen om van de wil van de ouders af te wijken. Ombudsman In het advies staat ook dat an dere volwassenen als een soort peetouders bij de opvoeding van de kinderen betrokken moeten kunnen worden. Dat peetouder schap moet dan worden vastge legd bij de burgerlijke stand. Als er binnen een gezin ernstige con flicten zijn, moeten jongeren naar een ombudsman kunnen gaan, die hen met raad en daad bijstaat. "Knarsetandend" heeft de Raad voor het Jeugdbeleid aan vaard dat de leeftijd voor meer derjarigheid werd verlaagd van 21 naar 18 jaar, terwijl die groep wel financieel afhankelijk blijft van de ouders. De raad merkt op dat discriminatie op grond van leeftijd als criterium moet wor den opgenomen in de Wet Gelij ke Behandeling. Overzicht Veel leeftijdsgrenzen die in de wet worden gehanteerd staan los van 18 of 21 jaar. Zo kunnen jon geren vanaf 16 jaar een rechtsgel dig testament maken en zelf kie zen voor een begrafenis of een crematie. Ook als lid van een om roep telt iemand mee als hij/zij 16 is geweest. De Raad voor het Jeugdbeleid heeft voor de regering een over zicht gemaakt van al deze wette lijk vastgelegde leeftijdsgrenzen. Daarbij horen ook elf leeftijds grenzen die in de toekomst een rol gaan spelen. Tot die laatste categorie beho ren: vijf jaar voor 'kinderveilige' verpakking, twaalf jaar voor het vetorecht bij naamswijziging en bij omgang na echtscheiding, maar ook voor opname in psy chiatrische inrichtingen, voor patiëntenrecht en voor het eigen paspoort, veertien jaar voor aan sprakelijkheid bij onrechtmatige daad, zestien jaar bij handelings bekwaamheid in patiëntenrecht en negentien jaar voor het recht op integrale tandheelkundige verzorging voor ziekenfondsver zekerden. (Wordt vervolgd) Als koningin Dido en Aeneas elkaar zien is het liefde op het eerste gezicht. LEIDEN - "Burgers van Troje, ik weet dat jullie mij, priesteres van Apollo, niet meer geloven omdat ik vervloekt ben. Maar toch bezweer ik jullie: zet dit paard de stad uit of jul lie ogen zullen vandaag voor het laatst de zon zien! Meer mag ik niet zeggen!". Het was maar goed ook dat ze dat niet mocht, want als de Trojanen hadden geweten dat hun de on dergang te wachten stond dan was het verhaal van Aeneas en het Paard van Troje niet zo lang geworden en hadden de brug klasleerlingen van de Chr. Scho lengemeenschap De Vlietschans iets anders moeten bedenken voor hun 'toneelstuk afgelopen vrijdag. Ómdat de eigenwijze stedelin gen destijds niet naar de waar schuwingen luisterden, kon het vijfde brugklasproject van de school vorige week gewoon in de geplande vorm doorgang vin den. Alle leerlingen van de zes eerste klassen deden mee aan het stuk waarin heden en verleden voortdurend door elkaar liepen. Donderdag en vrijdag 14 en 15 ja nuari stonden voor hen geheel in het teken van Aenas. Geen les, maar een welkome afwisseling. Erik Bavelaar, docent en brug klasmentor op De Vlietschans werkte voor de vijfde keer mee aan het brugklasproject. Aan 'Aeneas en het paard van Troje' gingen opvoeringen van 'Ody- seus'.'Reinaert de Vos', 'Karei en de Elegast' en 'Koning van Kato ren' vooraf. "Het was ook nu weer een slijtageslag", zegt hij. De hele dag zijn we bezig ge weest met 130 brugklassers die de decors, de kleding en allerlei andere attributen voor het stuk zelf moesten maken. In die twee dagen tijd moésten ze ook hun teksten leren en weten hoe en waar ze zich moesten bewegen op het toneel". Het verhaal Aan de tekst was maanden vantevoren gesleuteld door de begeleidende leerkrachten. Per twee stortten ze zich op de in to taal zes scenes van het toneel- Er zit nog altijd schot in het Middenamerikaanse vredes proces, maar daar is dan ook al les mee gezegd. Uitermate moeizaam vorderen de presi denten Arias (Costa Rica), Or tega (Nicaragua), Azcona (Hon duras), Cerezo (Guatemala) en Duarte (El Salvador) bij hun pogingen om de oorlogshande lingen in hun gebied ongedaan te maken. Afgelopen weekeinde kwa men ze weer bij elkaar In San José, de hoofdstad van Costa Rlca om de voortgang van het vredesplan van de Costari- caanse president Oscar Arias te bespreken. Voor dit plan, Es- quipulas II geheten, kreeg Ari as eind vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede. In augustus on stuk. De teksten moesten ge schikt worden gemaakt voor de 12- en 13-jarige toneelspelers en - speelsters. 'Aeneas en het paard van Tro je' is een verhaal uit de Griekse mytologie. Aeneas woont met zijn vader Anchises, zijn vrouw Creusa en zijn zoontje Ascanius in Troje. De Grieken zijn in oor log met Troje en willen de stad innemen. Via een list brengen ze een groot houten paard tot voor de stadspoorten met de medede- derschreven de vijf presiden ten het plan dat onder meer voorzag in wapenstilstanden tussen regeringstroepen en gu errilla's, in het opheffen van perscensuur en in amnestiere gelingen voor (politieke) ge vangenen. Eigenlijk hadden de maatre gelen van Esquipulas II deze maand moeten zijn doorge voerd, maar dat is in de ver schillende landen nog niet ge beurd. Hoewel er wel degelijk stappen zijn gezet. Met name het Sandinistische bewind in Nicaragua baarde aanvanke lijk nogal opzien met een ge deeltelijke amnestie en verrui ming van de persvrijheid. Toch zijn het steeds de San dinisten die door de Verenigde Staten worden beschuldigd van het saboteren van het vredes akkoord. De VS zien het linkse ling dat dit een geschenk van de Grieken aan Troje is en dat de oorlog ten einde is. Tegen allerlei waarschuwin gen in halen de inwoners het houten gevaarte binnen de poor ten en vieren tot diep in de nacht feest om het einde van de oorlog te vieren. En dat was natuurlijk de bedoeling van de Grieken. Midden in de nacht stappen ge wapende Griekse krijgers uit het paard die vrijwel zonder moeite de dronken Trojanen verslaan en de stad in brand steken. bewind in Nicaragua absoluut niet zitten en proberen al een aantal jaren om Ortega en de zijnen van de macht te beroven. Daartoe krijgen de Nicaragu aanse rebellen, de zogenaamde Contra's, volop steun van de Amerikanen. Dat heeft wel veel oorlogsellende opgeleverd maar zeker geen verdrijving van de Sandinisten. President Arias van Costa Rica heeft nu aan president Reagan gevraagd om de hulp aan de Contra's te stoppen om uitvoering van zijn vredesplan mogelijk te maken. Volgens po litieke ingewijden is Reagan behoorlijk geirriteerd geraakt door het verzoek van Arias want hij had juist gehoopt dat er het afgelopen weekeinde in San José een veroordeling van Nicaragua uit de bus zou zijn gekomen. Aeneas krijgt van de goden de opdracht in het westen een nieu we stad te stichten en gaat op weg met zijn vader en zijn zoon. Creusa, zijn vrouw, is omgeko men bij de brand en zijn vader sterft onderweg zodat Aeneas al leen met zijn zoon in het rijk van koningin Dido aankomt. Dido en hij worden verliefd op elkaar maar Aeneas moet verder om zijn opdracht uit te voeren. Op weg naar Italië zoekt Aeneas zijn dode vader op in het dodenrijk (Elyseum). Daar laat zijn vader Dat had het voor hem wat makkelijker gemaakt om het Congres - dat is de Amerikaan se volksvertegenwoordiging - te bewegen weer een nieuwe steun van enkele honderden miljoenen dollars aan de Con tra's goed te keuren. Het Con gres is het laatste jaar namelijk steeds moeilijker gaan doen over steun aan de Contra's om dat men enerzijds het vredes proces een kans wil geven en anderzijds wel in de gaten heeft dat de Contra's (onder wie veel aanhangers van oud dictator Somoza) maar weinig aanhang genieten onder de be volking van Nicaragua. Met zijn belofte de staat van beleg in Nicaragua op te zullen heffen en directe onderhande lingen te willen beginnen met de Contra's heeft president Or- hem zien waarom hy de tocht van Troje naar Italië heeft ge maakt. Hij laat hem zijn nageslacht zien, mensen die nu nog in het Elyseum wonen maar straks zul len leven in de stad Rome. De op voering van het stuk eindigt hier. In het boek van Vergilius moet Aeneas nog zware strijd leveren voor hij de stad Lavinium kan stichten. Zijn zoon sticht dan Al- balonga en daar worden eeuwen later Romulus en Remus gebo ren die volgens de legende in 753 voor Christus Rome stichtten. Voorbereiding Aan de teksten hebben de leer krachten dus al een flinke kluif gehad. Het is hen echter goed ge lukt er een vlot en begrijpelijk verhaal van te maken. iSissen de eeuwenoude passages door heb ben ze wat grapjes gevlochten. Zo zegt Julius Caesar in het Ely seum na zijn bekende spreuk VENI VIDI VICI (Ik kwam, ik zag, ik overwon) dat Latijn een nuttig keuzevak is op het vwo en aan het eind van het spel wordt nog even verwezen naar Lugdu- num Batavorum, in vroeger tij den de Romeinse naam voor Lei den. Leraar Bavelaar:"Er zaten nog wel meer van dat soort gein tjes in maar we hebben er heel wat uit gehaald, want anders wordt het allemaal wat te lache rig en kunnen de leerlingen niet meer goed doorspelen". Vorige week donderdag wer den alle teksten doorgenomen. Elke klas pakte één scene aan. Het gevolg daarvan was dat steeds een andere Aeneas met steeds andere mede- en tegen spelers op het toneel verscheen. Tijdens de repetities was dat wat verwarrend maar bij de uitvoe ring maakte de kledij van de spe lers veel duidelijk. Niet alle brugklassers stonden overigens daadwerkelijk op het tega Rcagan weer de nodige wind uit de zeilen genomen en het plan van Arias voorlopig gered. Overigens moet er niet alleen wat veranderen in Nicaragua. Ook ln El Salvador, waar al ja renlang een gruwelijke burge roorlog woedt, en in Guatemala en Honduras, waar de bevol kingen te kampen hebben met geweldige armoede en militai re overheersing, snakken de mensen naar vrede. Opiniepeilingen ln de Mid denamerikaanse landen heb ben uitgewezen dat driekwart van de bevolkingen in de vijf landen alle hoop heeft geves tigd op Esquipulas II. Voor die mensen is het te hopen dat pre sident Reagan van de VS zich ook iets gelegen zal laten lig gen aan hun wensen. BERT PAAUW toneel. De leden van de decor- groep en van de muziekgroep za ten achter de coulissen. Onder leiding van natuurkundeleraar Aris Weijling brachten de muzi kanten live-muziek ten gehore. Weijling had muziek en liederen heel mooi in Grieks-mytologi- sche sferen gebracht en hoewel de teksten voor het publiek waarschijnlijk niet al te goed ver staanbaar waren moet worden gezegd dat de leraar natuurkun de hier en daar zeer gevat de link had gelegd tussen Aeneas en De Vlietschans. Repetitie Vrijdagochtend repeteerden de zes groepen voor de eerste keer tegelijk in de aula. Halfvol tooide helmen en zwaarden, jute zakken en veel geloop en ge schreeuw wekten de indruk dat er nog veel diende te gebeuren. De Grieken en Trojanen stonden in elk geval nog een beetje on wennig op het toneel. De scene waarin Aeneas en Dido hun lief de voor elkaar bekennen zorgde voor grote hilariteit onder de we derzijdse vrienden en vriendin nen. Halverwege bracht de decor- groep het Paard van Troje bin nen. Een prachtig dier ontwor- peij door de secties tekenen en handvaardigheid, die ook de hel lehond Cerberus en andere zwaar gestraften uit de onderwe reld op aparte wijze gestalte had den gegeven. Regiseur Robert Strijk, leraar aan de Vlietschans en lid van het Rondtheater, liet de decorwisse lingen en de moeizaam lopende passages eindeloos herhalen. De repetitie duurde daardoor aan merkelijk langer dan voor de uit voering die avond de bedoeling was. Bavelaar legde uit waarom: "Zo leer je alles. Blijven herha len". Uitvoering Dat in dit motto veel waars schuilt werd duidelijk tijdens de opvoering. Hoewel de zenuwen sommige spelers parten speel den verliep alles soepel. De vier honderd vaders, moeders, opa's, oma's en andere familieleden konden getuige zyn van een mooi schouwspel met serieuze acteurs en actrices. Dat hier en daar een paar zinnen niet door de goden maar door medespelers en leerkrachten moesten worden ingefluisterd en dat zowel Grie ken als Trojanen zich hier en daar bedienden van onvervalst Leids kon hieraan niets afdoen. De zelfgemaakte kleding, mas kers en decors oogsten terechte bewondering terwijl de licht- en geluidseffecten de illusie van eeuwen geleden compleet maak ten. Rond half negen konden ac teurs, actrices, begeleiders en publiek terugzien op een ge slaagde Aeneas-uitvoering, waarvoor Vergilius die het ver haal ongeveer 2000 jaar geleden schreef, zich niet had hoeven te schamen. WILLEKE HEIJKOOP

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9