Video-oorlog heeft Sony lesje geleerd Industriebond wil zelf het wiel uitvinden' Nog geen akkoord cao wegvervoer landbouw rai88 Kinderarbeid Sovjetunie: jaarlijks honderden doden België staat aankopen van De Benedetti toe Staatslening groot succes VHS-systeem drukt Betamax uit de markt Schiphol zet stal op voor vliegend vee WOENSDAG 20 JANUARI 1988 PAGINA 7 Schermer onderuit in FNV-ruzie (vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (GPD) Voor Jan Schermer, cao-coördi nator, en Aalko van der Veen, penningmeester en ooit ge vierd als eerste onderhandelaar van de bond over de Phi- lips-cao, is het spel voorlopig uit. Zij hebben verloren in het conflict binnen het hoofdbestuur van de Industrie bond FNV. Voorzitter Dick Visser heeft gewonnen, zij het dat er binnen de bondsraad (het 'parlement' van de organi satie) nauwelijks van een vertrouwen in hem kan worden gesproken. MOSKOU (AP) - In de Sovjetunie komen jaarlijks honderden kinde ren van schoolgaande leeftijd door illegaal werk op staatsboerderijen om het leven, terwijl duizenden an deren door ongelukken voor de rest van hun leven gehandicapt worden. Dat zegt het bureau van de procureur-generaal in een artikel van een correspondent van het offi ciële persbureau Tass, geschreven voor de landelijke vakbondskrant Troed. Volgens het bureau van procu reur worden soms kinderen van amper tien jaar in arbeidscollectie ven van boerderijen gebracht, waar zij 12 uur per dag werk moeten ver richten. In het artikel wordt het ge val genoemd van een schooljongen in Primorski in het verre oosten van de Sovjetunie, die in een graan silo in slaap viel en levend werd be graven. Ook wordt het voorbeeld genoemd van een honderdtal leer lingen van een handelsschool in Sverdlovsk in de Oeral, die dysen terie kregen toen zij in onhygiëni sche omstandigheden aardappelen moesten In de oogsttijd worden in het he le land schoolkinderen met bussen naar staatsboerderijen gebracht om te helpen aardappelen en ande re gewassen binnen te halen. De kinderen van boeren en leerlingen van scholen voor landbouwonder- richt brengen in het groeiseizoen dikwijls de helft van de dag door op het veld. Volgens de schrijver van het arti kel is het aan de 'glasnost' van par tijleider Gorbatsjov te danken dat er ruchtbaarheid wordt gegeven aan wat wordt genoemd 'wijdver breide ongevoeligheid voor het welzijn van kinderen in de platte landsbevolking'. De Tass-corres- pondent schrijft echter ook, dat in vloedrijke krachten in regering en partijhiërarchie zich hadden verzet tegen de publicatie van zijn artikel, dat bijzonderheden verschaft over schendingen van de wetten die kinderen moeten beschermen. Ambtenaren van het ministerie van volksgezondheid wilden met Tass niet over het onderwerp pra ten, en een hoge functionaris van de communistische jongerenorga nisatie Komsomol waarschuwde de schrijver zelfs om niet te publi ceren. "Wij drukken een besluit door om het gebruik van kinderar beid uit te breiden, en zulke publi caties sturen die inspanningen al leen maar in de war," zei de Komsomol-functionaris, door de Tass-correspondent geïdentifi ceerd als A. Rybakov. Volgens het Tass-artikel heeft het bureau van de procureur een protestbrief aan het ministerie van onderwijs en de staatscommissie voor het agri-industriële complex gestuurd in verband met overtre dingen van de wetten op arbeids veiligheid en kinderbescherming. Het aantal ongevallen met werken de kinderen onder de 14 is van jaar tot jaar gestegen en beliep in 1986, de meest recente periode waarover statistieken werden gegeven, 35.000. De schrijver van het artikel roept functionarissen van regering, vak bond en partij in alle regio's van het land op om regels op te stellen on der welke omstandigheden kinde ren en leerlingen mogen werken. Hij prees de stad Koeznetsk aan de Wolga die zulke regels al heeft op gesteld en waar dank zij getroffen voorzorgsmaatregelen niet één kind het slachtoffer is geworden van een arbeidsongeluk. W erkgelegenheid groeit langzamer DEN HAAG (ANP) - Het aantal banen in ons land is in het derde kwartaal van vorig jaar met 70.000 gegroeid tot 4.696.000, een tegen vallende stijging met anderhalf procent, ongeveer gelijk aan de stijging in het eerste half jaar. In 1986 steeg de werkgelegenheid in elk der kwartalen met drie procent. Dat blijkt uit gisteren gepresen teerde van het Central Bureau voor de Statistiek. Het grootste deel van de nieuwe banen in het derde kwartaal kwam tot stand in de handel en horeca (33.000) en in de zakelijke dienst verlening (23.000). In de voorgaan de kwartalen deed zich een soort gelijke ontwikkeling voor. Het aantal industriële banen steeg met ongeveer eén procent, net als in de voorgaande drie kwar talen. In de bouw en bij de installa tiebedrijven bleef het aantal banen evenals in het tweede kwartaal vrij wel gelijk. der Veen, Vissers tegenstrevers, kunnen gaan. Hun lijn organisatie van de Industriebond zorgen voor duidelijkheid won het niet. Hun winst, als het zo richting", mag heten: vervroegde bestuurs verkiezingen, als het even kan nog voor de zomer. Jan Schermer heeft velt een hard trie recht op hebben' oordeel over het functioneren van de vakorganisatie. "In die organi satie praten wij wel eens over prio riteiten, maar wij ronden die dis- s nooit af. Discussie verzand- de omdat wij geen keuzes durven gelijk in het Schermer heeft een duidelijk beeld voor ogen van het soort bond 'de werknemers in de indus- 'Het is niet een bond met alleen een bepaald ledental", zo betoogt hij. "Het moet een bond zijn die zijn leden helpt bij het oplossen van hun proble- Niet een bond die zo vaak mo maken". "Soms zijn wij het met elkaar 5 dat iets belangrijk is. Dan la- bond die bij ze de leden in de buurt Niet een bond die zo veel moge lijk papier (rapporten, studies, dis- Maar besluitvorming plaats, ontwikke lingen worden niet met elkaar v geleken en informatie wordt onvol- den op de vraag doende uitgewisseld. Gevolg: dereen moet zijn eigen wiel uitvin den" flict in het bestuur juist nu tot uit barsting is gekomen, vlak voor het begin van belangrijke cao-onder- Schermer zegt niet alles te wijten handelingen bij Philips en Akzo, i zijn collega's in de districten of terwijl die over de metaal-cao op op het bondskantoor aan de Am sterdamse Slotermeerlaan, pal om de hoek bij het hoofdkantoor van de centrale FNV. Maar zijn beeld spraak verraadt iets van zijn binnen de bond moet opgeven. "Acht voortreffelijke roeiers i boot, van wie punt-van afronding staan. "Het antwoord ligt besloten in de wijze waarop de kandidaatstelling voor het nieuwe bestuur (oorspron kelijk volgend jaar) tot stand dreig- bond te geven zonder duidelijke af spraken over de toekomstrichting de bond te maken; zonder GRONINGEN - Gekleed in speciale beschermende pakken zijn slopers aan het werk op het voormalige terrein van de bestrijdingsmiddelenfabriek Aagrunol in Groningen. Ruim zes hectare verontreinigde grond moet wor den afgegraven. De totale kosten bedragen 45 miljoen gulden. Op de foto verpakken de slopers buizen met asbest in plastic. (foto anp> BRUSSEL (AP/ANP) - De Belgi sche regering heeft gisteren de Ita liaanse financier Carlo De Bene detti toestemming gegeven om zijn aandeel in De Generale Maatschap pij (Societé Générale de Belgique SA), de grootste houdstermaat schappij van het land, tot 25 pro cent op te voeren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën heeft De Benedetti in een persoonlijk onderhoud met minister van financien Mark Eyskens erin toegestemd niet bo ven het percentage van 25 te gaan. De Benedetti heeft momenteel 18,6 procent van de aandelen van 'De Generale' in handen. Daaron der valt ook de 10,8 procent die in direct, via de Franse investerings firma Dumentil-Leble SA, onder zijn controle vallen. De Generale meldde maandag dat De Benedetti had laten weten dat hij van plan was nog eens 15 procent aandelen te werven. De maatschappij rea geerde hierop met de mededeling dat zij zou trachten dit te voorko men door extra aandelen uit te ge ven, een stap die door de rechtbank van koophandel is verboden. De Benedetti geldt als één van de komen geen steek vooruit". Wat volgens Schermer ontbreekt is eensgezindheid over de richting. "Wat ontbreekt is een stuurman", r het zuiden, eensgezindheid dan ook te bereiken; zonder dis cussie over prioriteitsstellingen en taken van bondsbestuurders af te ronden. Dat is verkeerd". Moszkowicz De Roermondse DEN HAAG (ANP) - De belangstel advocaat ling voor de jongste staatslening, sprak slaagde lening'. Er was voor de lening grote be langstelling uit het buitenland. Daarop had de minister zich ook gericht, gezien het karakter van de emissie. Het ging om een vrij korte lening (6 jaar) met aflossing ineens op 15 februari 1994. Dit soort lenin gen zijn zeer gewild in het buiten land, zeker gezien de sterke positie van de gulden. faillissement voorlopig 30 dagen nister Ruding haalde eeri recordbe- gegijzeld. Volgens diens advocaten drag van 7,2 miljard gulden binnen vinden de curatoren dat Moszko- op een koers van 100,7 procent, wicz geen informatie wil verstrek- Daarmee kwam het effectieve ren- ken. Hij verbleef reeds enkele we- dement op 6,1 procent. Een woord- ken in voorarrest op verdenking voerder van het ministerie van fi- van bedrieglijke bankbreuk en het bezit van verdovende middelen voor eigen gebruik. Winstsprong International Business Machi nes (IBM) heeft in het vierde kwar taal van vorig jaar een nettowinst geboekt van 2,087 miljard dollar, vijftig procent meer dan in de laatste drie maanden van 1986. De omzet steeg van 16,945 miljard dol lar tot 18,011 miljard. Over geheel 1987 boekte 's werelds grootste computerfabrikant een nettowinst van 5,258 miljard dollar, bijna tien procent meer dan de 4,789 miljard dollar in 1986. La Roche/Sterling Het Amerikaanse farmaceuti sche concern Sterling Drug heeft de hulp ingeroepen van de Ameri kaanse regering in verband met de vijandige overname die de Zwitser se concurrent Hoffmann- La Roche voorbereidt. De Zwitsers willen Sterling voor 4,4 miljard dollar. Ve len vrezen dat een groot aantal bui tenlandse ondernemingen Ameri kaanse firma's overnemen als ge volg van de lage dollarkoers en de beurskrach in oktober waardoor de bedrijven in de VS voor een koopje zijn te bemachtigen. RIJSWIJK/DEN HAAG (GPD/ANP) - De werkgevers in het wegvervoer en de vervoersbon- den van FNV en CNV hebben gis teren nog geen akkoord bereikt over de nieuwe cao voor het be- roepsgoederenvervoer over de weg (70.000 werknemers). Wel hebben de werkgevers tijdens de zesde on derhandelingsronde een aantal door de bonden afgewezen voor stellen ingetrokken. De werkgevers gaan daarom hun achterban raadplegen, terwijl de bonden voorbereidingen treffen om volgende maand actie te voe ren, zo is meegedeeld na afloop van de onderhandelingen in Rijswijk. Het bod van de werkgevers komt neer op één procent loonsverho ging en een extra roostervrije dag. De bonden willen een verdubbe ling van aantal roostervrije dagen tot tien en een loonsverhoging van 2,46 procent. Voor werknemers bo ven de veertig jaar verlangen zij een uitbreiding van het aantal vrije dagen. "Eigenlijk zijn. we nu dus weer bij nul. Naar onze voorstellen is nauwelijks geluisterd", aldus FNV-onderhandelaar W. van den Bergh. Hij voegde eraan toe dat de FNV zich voorbereidt op acties om de starre houding van de werkge vers te doorbreken. Volgens de vakbonden is het be- roepsgoederenvervoer qua sociale omstandigheden al een achterge bleven bedrijfstak. Door de nieuwe voorstellen komt hier weinig ver andering in en blijft het een onaan trekkelijk beroep voor jongeren. Terwijl er momenteel plaats is voor vijfduizend nieuwe rijders. De meeste verlangens van de bonden op het gebied van arbeids voorziening, -systemen en -om standigheden willen de werkge vers op een later tijdstip buiten de cao om regelen. Partijen zijn het in beginsel al eens over het instellen van een gemeenschappelijke per soneelsdienst (chauffeurspool), die de instroom van jongeren moet be vorderen en vooral kleinere bedrij ven de mogelijkheid biedt hun vas te personeel normale werktijden te laten draaien. Ook het instellen van een be drijfsgezondheidsdienst is in be ginsel akkoord, al zijn werkgevers RIJSWIJK (ANP) - De Nederland se vissers betalen tien miljoen gul den mee aan de sanering van de kottervloot. Een meerderheid van het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft dit gisteren in beginsel besloten. Het schap gaat uit van een sanering van de vloot met 95.000 pk. De bijdrage van de sector bedraagt dus onge veer 100 gulden per gesaneerde pk. Minister Braks van landbouw en visserij, die de regeling onlangs heeft ingesteld, gaat uit van een te saneren capaciteit van ongeveer Vissers betalen sanering vloot 160.000 pk. Hij heeft daarvoor on geveer 100 miljoen gulden uitge trokken, waarvan een deel door de Europese Gemeenschap wordt be taald. Brussel wil de Nederlandse kottervloot overigens met nog 10.000 pk meer saneren. Voor het innen van de bijdrage krijgen de vissers waarschijnlijk een heffing De strijd om de videorecorder is gestreden. Sony, de voortrekker en producent van het Betamaxsys- teem, heeft de handdoek in de ring gegooid en gaat ook videoappara tuur volgens het VHS (Video Ho me System) van JVC (Japanese Victor Corporation) produceren. Sony kan zijn Betamaxvideo's voor de huiskamer aan de straats tenen niet kwijt. Stroppenpot Een aantal Amerikaanse banken heeft een scherpe verslechtering van het resultaat over 1987 gemeld. Door forse bedragen in de strop penpot voor leningen aan schul denlanden te storten, vooral in het tweede kwartaal, kwamen Citi corp, Manufacturers Hanover en Chase Manhattan diep in de rode cijfers. Ook First Chicago Corp moet daarom verlies slikken. Secu rity Pacific hield slechts een mage re winst over. SHV/Calor SHV verkoopt haar Britse aard gas- en oliebelangen aan de Britse Calor Group. Het Nederlandse con cern wordt hiervoor betaald in aan delen Calor, in welke onderneming SHV al een belang heeft van bijna dertig procent. Calor wordt vervol gens opgesplitst in een LPG-be- drijf (Calor) en een op te richten oliebedrijf Newco. SHV zal in bei de ondernemingen de grootste aan deelhouder zijn met achtereenvol gens 40 en 34 procent van de aande len. Newco wordt een van de groot ste zelfstandige energiewinnings- bedrijven in het Verenigd Konink rijk. door Raymond Peil Topman Nobuo Kanoi verklaar de de stap van Sony met de mede deling dat het concern niet meer om het VHS-systeem heen kan, on der meer omdat de videotheken voor het grootste deel VHS-video- banden op de plank hebben staan. Negentig procent van de verkochte videorecorders "*is thans van het VHS-systeem. Ongeveer 100 mil joen video's hebben inmiddels hun weg naar huishoudens over de hele wereld gevonden. Volgens het boek 'Break throughs' van John M. Kettering- ham en P. Ranganath Nayak be gint de ontwikkeling van de video- recorder in 1954 met het Ampexap- paraat voor studiogebruik. Sony en JVC stortten zich op een verdere ontwikkeling, maar verder dan de professionele gebruiker kwam men niet. Omvang noch prijs kon den voldoende worden terugge schroefd tot wat voor huishoude lijk gebruik acceptabel was. In de Japanse televisiestudio's werd wel de Sony-apparatuur binnenge haald. In 1970 presenteerden de Japan se elektronicagigant Matsushita (Panasonic en Technics), Sony en JVC hun prototypen van een video met een 3A-inchband. Ook deze slag was voor Sony: de 'U-matic' video cassetteband werd na enkele verfij ningen gepatenteerd en was en is nog steeds de norm voor professio nele televisietoepassingen. De 3A- inchapparatuur was echter nog steeds te groot, te zwaar (Sony: 21 kilo), te duur (7000 gulden) en te in gewikkeld voor de consument. De weg naar de markt werd pas echt gevonden begin 1975, toen So ny met de Betamaxapparatuur met een V:-inchband Japan begon te veroveren. Het VHS-systeem van JVC had nog anderhalf jaar nodig voordat het produkt marktrijp was. Niet rijp Ondanks redelijke - niet specta culaire - verkopen was deze slag echter niet voor Sony. De grote consumentenmarkt was nog niet rijp voor de videorecorders. Alleen videofielen en beter gesitueerden permitteerden zich de aanschaf. Bovendien slaagde Sony er niet in met andere fabrikanten tot afspra ken te komen over een standaard. Matsushita weigerde, vooral omdat Sony zich had vastgelegd op een vi deoband met een speelduur van een uur. JVC pakte het handiger aan en had ook meer te bieden: het VHS- systeem voldeed aan meer eisen voor zowel consument als fabri kant. Bovendien deed het in kwali teit niet of nauwelijks onder voor Betamax. De machtige concerns Matsushita, Hitachi, Mitsubishi en Sharp lieten zich overtuigen door de elektronicadwerg en haastten zich - met de licentie op zak - om produktielijnen voor VHS-recor- ders op te zetten. De uiteindelijke doorbraak voor VHS kwam in Amerika. Deze was min of meer toevallig: gigant RCA wilde niet als kruiwagen dienen voor een andere grote merknaam als Sony. Bovendien wilde het be drijf - na de weinig spectaculaire introductie van Betamax in de VS - geen risico lopen en sloot met Matsushita slechts een ver koopovereenkomst. De produktie bleef voorlopig in het buitenland, heel veilig voor RCA dus. Voor JVC en de Japanse part ners was de bijdrage aan de door braak van het VHS-systeem deson danks enorm. Gezamenlijk wisten de fabrikanten het systeem verder dusdanig te verbeteren dat het technisch minstens gelijkwaardig aan Betamax werd. Dumping In 1979 waagde Philips zich op de videomarkt met het V-2000 sys teem, volgens deskundigen tech nisch het meest hoogwaardige. Toen afspraken met de Japanners over één norm niet haalbaar ble ken, dacht Philips het op eigen houtje te kunnen redden en vrij snel werd inderdaad, samen met 'geestverwanten' als Grundig, een marktaandeel van twintig procent veroverd. De Japanners zetten echter een tegenoffensief in en voerden hun produktie enorm op. Philips zou hun later 'dumping' verwijten. Ge volg was echter wel wat de Japanse VHS-video V-2000 uit de markt drukte en Philips noodzaakte de produktie van het systeem de nek om te draaien. Evenals Sony nu met Betamax het onderspit moet delven. Deskundigen geloven dat de vi deo in de Westerse samenleving even onmisbaar wordt als de televi sie en de koelkast. Dat het VHS- systeem triomfeert komt doordat JVC in een vroeg stadium een sys teem van normen in het leven riep dat mogelijke problemen oploste die samenhingen met het feno meen zelf. De te verwachten oorlog tussen uitvinders van verschillen de systemen, die zou leiden tot een moordende concurrentie, totale verwarring bij de consument en een markt die minstens tien jaar in duigen zou hebben gelegen, bleef daardoor uit. Voor Sony rest de schrale troost dat haar Betamax-recorders voor professioneel gebruik in televisie studio's wel ingang hebben gevon den. Deze Betacam (gemiddelde prijs: 100.000 gulden) houdt zowel agressiefste overnamespecialisten die ook internationaal actief is. Maandag bleek dat hij degene was die achter de geheimzinnige aan koop van aandelen De Generale zat. De prijzen van de aandelen ste gen vorige week pijlsnel terwijl tal van wilde geruchten de ronde de den over de identiteit van de ge heimzinnige aankoper. De Benedetti verklaarde maan dag in interviews met de Belgische televisie en Belgische kranten dat hij alleen maar goeds met De Gene rale voorheeft in het kader van een brede strategie gericht op de vesti ging van de eerste pan-Europese houdstermaatschappij. "Ik ben geen raider, maar een bouwer," al dus zijn verklaring tegenover het Brusselse Le Soir. De Benedetti maakte voorts dui delijk dat hij het voortaan voor het zeggen wil hebben in de tot dusver bijna als nationaal bezit beschouw de Generale Maatschappij. "Ik wil geen controle, maar ik wil wel de voornaamste aandeelhouder wor den. Dat wil zeggen dat ik de grote strategische lijnen bepaal en het topmanagement aanwijs". en bonden het nog niet eens over de financiering. Er kon ook geen overeenstemming worden bereikt over de zogenaamde 'black box', een apparaat in de cabine van de chauffeur dat zijn werkzaamheden vastlegt. Dat geldt ook voor de overwerk vergoeding voor internationale chauffeurs. In het licht van de vrije Europese markt in 1992 willen de werkgevers buiten de cao om zien af te spreken dat de lonen van in ternationale chauffeurs niet of nau welijks zullen stijgen. opgelegd van vier promille van hun veilingopbrengsten. De vissers, vertegenwoordigd in de Nederlandse Vissersbond en de Vereniging van Schippers/Eigena ren, blijven tegen de sanering zo lang niet duidelijk is dat minister Braks vissers die de vangstbeper kingen overtreden aanpakt. Dat dit nog niet het geval is blijkt volgens directeur ing. J.K. Nooitgedagt uit het feit dat verscheidene vissers de afgelopen weken duizenden kisten kabeljauw hebben aangevoerd in buitenlandse havens (Bremerha ven, Zeebrugge, Boulogne). SCHIPHOL (ANP) - Als eerste luchthaven in Europa heeft Schiphol deze maand een stal voor exportvee in gebruik geno men ten behoeve van dieren die door de lucht moeten worden vervoerd. In de duizend vierkan te meter grote stal kunnen 150 runderen tijdelijk 'op stal'. Dit aantal komt overeen met het aan tal dieren dat in één Boeing 747 kan worden vervoerd, zo heeft de luchthaven gisteren bekendge maakt. De stal is vooral bedoeld voor de groepen dieren afkomstig uit verschillende delen van ons land die als één transport in een vlieg tuig van Schiphol moeten wor den vervoerd. De veestal heeft de beschik king over een kantoorruimte voor een keuringsarts, die de die ren voor vertrek moet keuren en de welzijnscertificaten moet af geven. Tevens is er een ruimte voor de Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees (voorheen de veterinaire dienst). In de stal kunnen verder alle formaliteiten worden verricht die nodig zijn voor de export van vee. Schiphol veestal is gevestigd in de schuur van een voormalige boerderij die op het luchthaven terrein Schiphol-Zuid staat. De verzorging van de dieren is in handen van de Bedrijfsverzor- gingsdienst, een coöperatieve bond voor boerenbedrijven. Per jaar worden vanaf Schiphol on geveer 10.000, veelal drachtige, koeien vervoerd, hoofdzakelijk naar het Midden-Oosten. Op Schiphol bestaat al vele ja ren lang het dierenhotel van de KLM. Dit dierenonderkomen biedt echter geen tijdelijke huis vesting meer aan koeien. De KLM heeft zich voor wat betreft het dierentransport van grotere dieren geheel geconcentreerd op het vervoer van paarden door de lucht en vliegt geen koeien meer. de reputatie als de produktie enigs zins in stand. En Sony heeft de les geleerd: andere benodigdheden die deze fabrikant op videogebied maakt en gaat maken zullen op alle in omloop zijnde videosystemen passen. Ook bij de produktie van het kleinere video-8-systeem (normale bandduur: anderhalf uur) lijken de concerns niet van plan zich aan de zelfde steen als Sony en Philips te stoten. Wereldwijd is een norm af gesproken. En hoewel video-8 tot dusver hoofdzakelijk slechts in gang heeft gevonden voor het ge bruik in camerarecorders, willen de meeste fabrikanten hun vingers er nog niet aan branden. Of wordt gewerkt aan een video-8-cassette die in een aangepaste cassette ook op een VHS-recorder past. Voor de consument ën de producent voor lopig een geruststellend idee. ADVERTENTIE 1 S/1 S/2 S/21/22/23 jan. I8t/m23 jan. geopend van 9-17 uur toegang f 16,- irein ToegangDHietten bi) NS-stations AMSTERDAM rai gratis pendeldienst, yolg borden P RAI

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7