Weer wapens uit de VS naar Contra's 5f$! Op een gewone zakenrekening krijgt u automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. Optimisme over kans op doorbraak in kwestie Kampuchea SST 4 A 'tl Voorlopig geen datum top Kohl-Gorbatsjov KföË 5 Spanje stelt nauwere banden met Navo voor WOENSDAG 20 JANUARI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Aan de wapenleveranties aan de Contra's werd vorige week een eind gemaakt als gebaar van goede wil met het oog op de conferentie van vijf Midden-Amerikaanse pre sidenten in Costa Rica, waarbij zij hun vredesakkoord voor de regio van enkele maanden eerder evalu eerden. Reagan voerde als redenen aan om de leveranties weer te her vatten dat er formeel geen sprake is van een wapenstilstand en de San dinisten ook niet hebben gepro beerd over een staakt-het-vuren te onderhandelen. President Ortega van Nicaragua heeft voorgsteld op 27 en 28 januari in de Costaricaanse hoofdstad San Jose met de anti-sandinistische re bellen te gaan praten. De leiders van de Contra's lieten gisteren tij dens een persconferentie in Miami weten, de uitnodiging van Ortega te willen aanvaarden. Zij blijven echter van mening dat de Nicara guaanse president alleen maar een verzoenende toon aanslaat om te proberen de Amerikaanse hulp aan de Contra's te ondermijnen. „Wij zijn bereid om de tafel te gaan zit ten, maar willen eerst met kardi naal Obando y Bravo praten", al dus een van de woordvoerders. De eis van de Contra's om ook de lega le Nicaraguaanse oppositie aan de besprekingen deel te laten nemen, wees Ortega van de hand. De Contra's hebben mede daar om hun twijfels over de onderhan delingen. Deze worden tevens ge deeld door de Amerikaanse rege ring. Woordvoerder Fitzwater zei maandag dat de regering de belof ten van Ortega verwelkomt, maar signaleerde ook dat, terwijl die be loften gedaan werden, 'in Nicara gua democratische leiders werden gearresteerd'. President Reagan zal, mede gevoed door dit wantrou wen, de komende dagen alles op al les zetten om ervoor te zorgen dat het Congres, dat mogelijk wèl on der de indruk van Ortega's belof ten is, de militaire hulp aan de Con tra's niet afsnijdt. Op 3 en 4 februari moet het Con gres zich over die hulp uitspreken. Reagan zei maandag in een toe- Asiel Een Amerikaanse echtpaar dat als toerist naar de Sovjetunie was gereisd heeft daar politiek asiel ge vraagd en gekregen. Volgens Sov jet-woordvoeder Gerasimov zijn de twee experts op het gebied van de massacommunicatie. Het echtpaar had de Opperste Sovjet geschreven dat 'in de Sovjetunie recht en orde prioriteit genieten en dat de wetge ving gelijke kansen en mogelijkhe den biedt voor allen, wat een alter natief is voor het kapitalisme'. Geweld Onderling geweld tussen zwar ten in de Zuidafrikaanse stad Pie- termaritzburg heeft maandag aan negen mensen het leven gekost. De Zuidafrikaanse politie maakte be kend dat vijf doden vielen, toen on bekenden schoten losten op het huis waar zij zich bevonden. Elders werden de stoffelijke resten van vier mensen gevonden. Zij ver toonden schot- of steekwonden. Sri Lanka Tamilstrijders hebben gisteren een inval gedaan in een gevangenis in het oosten van Sri Lanka en alle 55 gevangenen, moslims en Tamils, bevrijd. Er werd geen schot gelost. De bewakers werden vastgebon den. De strijders zeiden hun dat de vrijlating deel was van 'een cam pagne van burgerlijke ongehoor zaamheid tegen de regering', aldus een politiewoordvoerder. Protest De Ierse regering en de milieuor ganisatie Greenpeace protesteren tegen een plan om op 12 februari de veiligheid te beproeven van een van de oudste Britse kerncentrales, Trawsfynydd aan de Ierse Zeé. Daartoe wil men de centrale en het koelsysteem snel uitschakelen. 'In Tsjernobyl begon het ook met zo'n proef', aldus een woordvoerder van Greenpeace, die protestacties aankondigde. Afghanistan Een grote Sovjet-Afghaanse troepenmacht houdt de belangrij ke stad Khost in het oosten van Af ghanistan in handen, ondanks het feit dat Afghaanse rebellen het platteland rondom de stad in han den hebben en Khost elke nacht met raketten bestoken. Dat hebben westerse diplomaten in Pakistan gisteren gezegd. De diplomaten meldden dat reizigers uit het ge bied recent hadden gemeld dat de toegangsweg tot Khost aan de westkant van de stad vol stond met zwaar materieel als tanks en ge schut. De stad ligt 25 kilometer van de Pakistaanse grens. spraak dat alleen bij voortzetting van de hulp de druk op de Sandi nisten kan worden uitgeoefend die vrede in Midden-Amerika waar borgt. De Amerikaanse president zal het Congres mogelijk om 170 miljoen gulden vragen. In een brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, de Democraat Jim Wright, schreef Reagan dat voortzetting van de militaire hulp nodig is, omdat het 'steeds duide lijker' wordt dat "de Sandinisti- sche regering zich zonder de druk van het democratische Nicaragu aanse verzet niet aan zijn beloften van hervormingen zal houden". Volgens Democratische en Re publikeinse leiders is het nog de vraag of het Congres, dat zich op 3 en 4 februari over het verzoek moet uitspreken, akkoord zal gaan met nieuwe steun aan de Contra's. Vooral onder de Democraten be staat veel weerstand tegen voort zetting van de hulp. "Een stem voor hulp aan de Contra's betekent twee dingen: het voortduren van de oorlog en het einde van Arias plan (voor een vredesregeling in Midden-Amerika)", aldus het De mocratische Congreslid Lee Ha milton. Moskou akkoord met bezoek delegatie Israël MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft in beginsel een kleine groep Israëlische diplomaten toestem ming verleend voor een bezoek aan Moskou. Doel van het bezoek is dat de Israëliërs 'zich een beeld kun nen vormen van de wijze waarop de belangen van hun land behar tigd worden', aldus Sovjet-woord- voerder Gennadi Gerasimov giste ren. Hij zei dat Russische en Israë lische diplomaten over het bezoek gesproken hebben tijdens een ont moeting in Helsinki. Tussen Israël en de Sovjetunie bestaan geen formele betrekkin gen sinds Moskou de banden in 1967 verbrak nadat Israël tijdens de Zesdaagse Veldtocht Arabische gebieden veroverde. Sedertdien worden de Israëlische belangen in Moskou behartigd door de' Neder landse ambassade. De datum van het bezoek staat nog niet vast. Volgens Gerasimov kan het niet worden beschouwd als opmaat tot het herstellen van de banden tussen Israël en de Sov jetunie. Dat kan, aldus de woord voerder, alleen in het kader van een vredesregeling voor het hele Mid den-Oosten. Goed nieuws vo gen, stichtingen en vrije 1 dusver moest u steeds w ken maken over de belej overtollige middelen op te rekening. Dat is niet m( Nutsspaarbank gemak van beta een getrapte ren SINGAPORE - De tweede ge spreksronde tussen prins Noro dom Sihanouk en premier Hun Sen van Kampuchea, die vandaag in Parijs begint, zal zich voorname lijk toespitsen op de terugtrekking van de ruim 140.000 Vietnamese troepen uit Kampuchea. door Bob Mantiri Verwacht wordt dat Hun Sen de prins, die de belangrijkste leider is van het anti-Vietnamese verzet in Kampuchea, een nauwkeurig tijd schema zal voorleggen waarop Vietnam zijn troepen zullen terug trekken. Sihanouk eist verder, dat wat. voor regering er ook na de te rugtrekking van de troepen in Kampuchea zal komen, zij neutraal en onafhankelijk moet zijn en moet functioneren in een democratische systeem, waarin meerdere partijen opereren. BAYRUT/STOCKHOLM (AF- P/Rtr) - Een tot dusver onbeken de, ondergrondse organisatie heeft zich gisteren bereid verklaard de moordenaar te identificeren van ex-premier Olof Palme van Zwe den. Als voorwaarde stelt zij dat Zweden de helft van de premie voor de gouden tip ter beschikking stelt van de 'activisten in de bezette gebieden'. In een met de hand in het Ara bisch geschreven verklaring, waar van de formulering duidt op pro- Iraanse fundamentalisten, die bij een westers persbureau in Bayrut is afgegeven, zegt het 'Libanees commando van de revolutionaire Arabische organisatie - sectie Bay- MANILA (AFP/UPI/Rtr) - Presi dent Corazon Aquino wordt de overwinnaar van de plaatselijke verkiezingen die maandag op de Filipijnen zijn gehouden, maar de uitslagen geven aan dat haar popu lariteit enigszins aan het afnemen is. Zij moet in toemende mate reke ning houden met de senaatsvoor zitter en leider van de liberale par tij, Jovito Salonga. De verkiezings dag is evenals de verkiezingscam pagnes gepaard gegaan met ge welddadigheden. Minstens zeven tien personen zijn om het leven ge komen bij het uitbrengen en het tellen van de stemmen. De einduitslag van de verkiezin gen voor ruim 16.000 provinciale en lokale posten zal nog enige da gen op zich laten wachten. Giste ren werd echter al duidelijk dat re geringsgezinde kandidaten voor het gouverneurschap, het burge- bedrijven, verenigin- op de r< roepsbeoefenaren.Tot tariefsti •rmetuwbankafspra- Zakenr ing van n apar- r nodig, van de ;rt het ;r en de voordelen van ng: naarmate het saldo Sihanouks taak lijkt niet zo ho- peloos als het er aanvankelijk uit zag. Er zijn, in tegenstelling tot een jaar geleden, nu duidelijke aanwij zingen dat de Vietnamese leiders, na negen jaar van onbesliste strijd in Kampuchea, bereid zijn tot een regeling van het slepend conflict, dat een herstel in de weg staat van een door de oorlog zwaar gehaven de Vietnamese economie. Vietnam heeft buitenlandse hulp nodig, die het niet krijgt zolang zijn troepen het buurland bezet houden. De zes landen van de Associatie van Zuidoostaziatische staten (Asean) weigeren elke samenwer king met Hanoi, zolang de Vietna mese leiders een politieke regeling van het conflict weigeren. Amerikaanse politici, die on langs een bezoek hebben gebracht aan Vietnam, zeggen de indruk te hebben dat de Vietnamese rege ring al het mogelijke doet om het slechte imago dat zij met haar mili tair avontuur in Kampuchea heeft Libanese groep wil moordenaar Palme opsporen rut dat het 'beschikt over inlichtin gen die kunnen leiden tot de aan houding van de moordenaar' van Olof Palme, die bijna twee jaar ge leden in Stockholm vermoord is. De organisatie eist dat 'de helft van de uitgeloofde premie van één miljoen dollar wordt overgemaakt op rekeningen bij Libanese ban ken'. In volgende communiqués Populariteit van Aquino tanende meesterschap en het lidmaatschap van gemeenteraden een meerder heid zullen behalen. Het democra tisch systeem dat Aquino op de Fi lipijnen probeert op te zetten, wint het van tegenstanders aan zowel rechter- als linkerzijde. Voor het eerst sinds zij twee jaar geleden aan de macht kwam viel echter een ver mindering van Aquino's aanhang te bespeuren. Politieke commenta toren in Manila menen dat onder de bevolking toenemende ontevre denheid bestaat over de neiging van de familie Aquino om een poli tieke dynastie te vormen. Verschei dene kandidaten van de 'Aquino- dynastie' moesten het afleggen te gen leden van de liberale partij van Salonga. De senaatsvoorzitter ADVERTENTIE is, kan een hogere g tevens Beleggingsreken De rente wordt lijks aangepast aan de o ling op de geldmarkt. Nutsspaarbank kent ge( boetes of andere beperkings e Zakenrekening biedt daarr gekregen, weg te poetsen. Volgens Charles Atkins, die een delegatie van het Huis van Afgevaardigden leidde tijdens een vijfdaags bezoek aan Vietnam, voelen de Vietname- zen zich als 'paria's in de internatio nale gemeenschap'. De Vietnamezen zien de bezet ting van Kampuchea als een 'com plete ramp' en zijn bereid een de mocratie naar westers model in Kampuchea te accepteren, op voorwaarde dat de Rode Khmers niet weer de macht in handen krij gen. Hanoi zou ook, onder die voor waarde, instemmen met vrije ver kiezingen onder supervisie van een internationale groep, waarin de VN een rol zou kunnen spelen. De Viet namese minister van buitenlandse zaken, Nguyen Cao Thach, zou dit aan de Amerikaanse delegatie heb ben gezegd. Roebels Gisteren zinspeelde Cao Thach in Ho Chi Minh stad op een moge lijke doorbraak bij de Parijse be- zullen deze bankrekeningen nader worden benoemd. Verder wil de revolutionaire Ara bische organisatie dat Zweden 15 Libanese families opneemt die zij wil aanwijzen. Zij zegt 'bescher ming en geheimhouding' te garan deren van de gezant die hen komt ophalen. Het onderzoek naar de moord op Olof Palme heeft zich vooral geconcentreerd op de 'Kur- dische en de Iraanse connectie', maar leidde nog niet tot aanhou dingen. De sociaal-democratische pre mier Palme werd op 28 februari 1986 doodgeschoten toen hij met zijn vrouw Lisbet uit de film naar huis liep. heeft tijdens de verkiezingscam pagne jgewezen op het gevaar van dynastievorming en zijn eigen kan didaten tegenover familieleden van president Aquino gesteld. In vijf steden rond Manila, waar kandidaten van Aquino waren ver wikkeld in een nek-aan-nek-race met oppositiegroepen, werd het tellen opgehouden, hetgeen on middellijk leidde tot wederzijdse beschuldigingen over fraude. Ver liezende kandidaten dreigden met protestacties. Bij gewelddadigheden op de ver kiezingsdag zijn minstens zeven tien personen om het leven geko men. Daarmee kwam het aantal do den dat voor en tijdens de verkie zingen viel boven de honderd. Maandagavond werd in de afgele gen plaats ten noorden van Manila een verkiezingswaarnemer dood geschoten. inde dt uw van de opzeg- grote sprekingen. Co Thach zei tegen journalisten, dat de ontmoeting tussen Sihanouk en Hun Sen 'de condities scheppen voor een door braak'. Hij herhaalde enige malen, dat hij Vietnam zal houden aan zijn belofte dat het tegen 1990 zijn troe pen zal hebben teruggehaald. De Amerikaanse onderminister voor Aziatische Zaken, Gaston Si- gur, verklaarde gisteren in Bang kok 'dat er aanwijzingen zijn dat Moskou de situatie beu is'. Moskou heeft in de afgelopen negen jaar miljarden roebels in Kampuchea gepompt om de Vietnamese troe pen op de been te houden. "Te oor delen naar het lawaai dat uit Hanoi en Moskou komt, proberen de twee landen de deuren en vensters op een kier te houden voor een rege ling van het conflict", aldus Sigur. "Die geluiden waren er enkele maanden geleden nog niet', zei hij. Een andere belangrijke factor die een politieke regeling voor het Kampucheaanse conflict zou be vorderen, is de toenaderingspo- BONN (Rtr/DPA/AFP/GPD)- De Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft meege deeld dat er gezien de volle agen da's van kanselier Kohl en secreta ris-generaal Gorbatsjov geen top komt in de eerste helft van dit jaar. Hij en zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher hebben gisteren echter wel drie akkoorden ondertekend. Er is afgesproken dat de beide ministers of hun plaats vervangers elkaar minimaal een maal per jaar zullen ontmoeten in Moskou en Bonn. In Kiev en Mün- chen worden consulaten-generaal geopend en het handelsverdrag uit 1978 is met vijf jaar verlengd. Dit verdrag werd indertijd gesloten voor in principe 25 jaar en wordt steeds verlengd. De overeenkomst over de ope ning van de consulaten-generaal in Kiev en München komt voort uit een besluit dat tijdens het bezoek van Genscher aan Moskou in juli 1986 werd genomen. Het werkge bied van de consulaten beslaat de Oekraine en Beieren. Het perso neelsbestand mag voorlopig uit niet meer dan 27 personen bestaan. De vele gesprekken die Sjevard nadze in Bonn heeft gevoerd, wer den gekenmerkt door een rustig en zakelijk karakter. Sjevardnadze riep de Westduitse managers op de lijst met verboden produkten voor de Sovjetunie te vergeten, omdat volgens hem perestrojka ook goe de kansen biedt voor de Westduit se ondernemers. Moskou heeft Duitse kennis en investeringen no dig om perestrojka een kans van slagen te geven. Minister Bange- mann (economische zaken) beloof de zich in te zullen zetten voor een versoepeling van die embargolijst. Op het gebied van de wapenon derhandelingen was de sfeer ont spannen en zakelijk. Sjevardnadze liet opnieuw het proefbalonnetje op over de derde nuloplossing voor kernwapens voor de korte afstand. Wetend dat dit voor de Navo en dus BRUSSEL (AP) - Nog geen week na de Spaanse aankondiging dat de 72 Amerikaanse F-16 jachtbom menwerpers moeten verdwijnen van de vliegbasis Torrejon bij Ma drid, heeft Spanje de bondgenoten van de Navo voorgesteld de militai re banden nauwer aan te halen. De Spaanse ambassadeur bij de Navo, Jaime de Oreja, heeft het voorstel maandag ingediend bij se cretaris-generaal Lord Carrington. Het plan, dat in de komende dagen aan de vijftien overige Navo-lan- den zal worden voorgelegd, behelst een aanbod van Spanje om zijn mi litaire faciliteiten, waaronder vlieg- bases, havens en wegen, in crisis tijd beschikbaar te stellen voor troepenversterkingen Het nieuwe voorstel voor nauwe re militaire samenwerking kwam kort nadat het Spaanse volk zich op 12 maart 1986 bij referendum uitsprak voor voortzetting van het Navo-lidmaatschap. Spanje maakt sinds 1982 deel uit van de Navo, maar is nooit toegetreden tot het gezamenlijke militaire commando. Er zijn geen Spaanse troepen onder ging van Moskou tot China. De Sovjetunie streeft naar verbetering van de betrekkingen met Beijing. Maar de Chinese leider, Deng Xio- ping, heeft het aanbod van partijl eider Gorbatsjov voor een topge- sprek van de hand gewezen, zolang Vietnam zijn troepen niet uit Kam puchea heeft weggehaald. Beijing wil dat het Kremlin de hulp aan Ha noi stopzet en de regering daar on der druk zet. Verbetering van de betrekkingen met China ziet de Sovjetunie als een noodzaak om in vloed te krijgen in Azie en in het ge bied rond de Stille Oceaan. Nieuwe koers Diplomatieke waarnemers ver wachten dat Moskou zal inspelen op de nieuwe koers in Hanoi én de Vietnamese leiders zal bewegen zijn troepen uit Kampuchea weg te halen, waarmee de weg vrij wordt gemaakt voor een topontmoeting tussen Gorbatsjov en Deng. Tegen de achtergrond van deze ontwikkelingen is, volgens diplo- voor Bonn onaanvaardbaar is, voegde hij daar aan toe, dat er dan in ieder geval over andere wapens moet worden gesproken. De Navo ziet in de jongste Russi sche ontwapeningsvoorstellen een doorzichtige poging van de Sov jetunie om verdeeldheid te zaaien tussen West-Duitsland en andere westerse landen. Het aanbod van Sjevardnadze om te komen tot een totale afschaffing van de tactische kernwapens met een bereik tot 500 kilometer (SNF) 'is een niet al te subtiele manier om een wig te drij ven in de Navo', zo werd maandag op het hoofdkwartier in Brussel ge zegd. De Bondsrepubliek is tegen een volledige afschaffing van de SNF- wapens (de zogenaamde derde nu loptie). Wel wil de regering in Bonn onderhandelen over een verminde ring. Dat standpunt vindt binnen de Navo echter weinig of geen weerklank. Volgens de bondgeno ten maakt de Bondsrepubliek zich door haar opstelling kwetsbaar voor een diplomatiek offensief van het Warschaupact, dat bovendien superieur is op het gebied van de conventionele en chemische wa pens. Voorts verklaarde Sjevardnadze dat de Bondsrepubliek en de Sov jetunie het eens zijn over de nood zaak van een wereldwijd verbod op chemische wapens en gaf indirect te kennen dat de Verenigde Staten verantwoordelijk zijn voor het ge brek aan vooruitgang in de richting van een akoord over een dergelijk verbod. De Verenigde Staten zijn onlangs weer begonnen met de produktie van chemische wapens. Sjevardnadze vertrok gisteren naar Madrid waar hij een gesprek zal hebben met zijn Spaanse ambtsgenoot. Naast de ontwape ning en de Europese veiligheid zul len de gesprekken vooral in het te ken staan van de wederzijdse han delsbetrekkingen. bondgenootschappelijk bevel ge steld en hierin komt in het voorstel ook geen verandering. Spanje zou lucht- en zeestrijd- krachten, waaronder twaalf fregat ten, negen onderzeeërs en twaalf patrouilleboten, bijdragen aan de bondgenootschappelijke defensie planning voor het westelijke deel van de Middellandse Zee, het oos ten van de Atlantische Oceaan en de Straat van Gibraltar. Volgens de bronnen zou Spanje bereid zijn de opslag van munitie en uitrusting ten behoeve van Amerikaanse en andere Navo-strijdkrachten te overwegen, hoewel dit niet met zo veel woorden in het formele voor stel aan Carrington wordt gezegd. In het voorstel blijft Spanje overi gens atoomwapens op zijn grond gebied afwijzen. Als het Spaanse voorstel door de overige Navo-landen wordt aange nomen, zou Madrid militaire liai sons vestigen bij het militaire com mando-hoofdkwartier van de Navo, waaronder SHAPE. Volgens de bronnen zou de hele goedkeu ringsprocedure al half april doorlo pen kunnen zijn. Voorts heeft de Belgische am bassadeur in Spanje, Erneman, heeft tegenover het Spaanse pers bureau Europa Press kritiek gele verd op het besluit van Spanje om het Amerikaanse F-16 squadron van de vliegbasis Torrejon bij Ma drid te laten vertrekken. Erneman was van mening dat de socialisti sche regering van premier Gonza lez geen rekening zou houden met de noodzakelijke overwegingen „gezien de huidige (militaire) situa tie tussen Oost en West". ZUIDKOREA - De Zuidkoreaan- se premier Kim Chung-jul heeft gisteren gezegd dat zijn regering geen militaire stappen tegen Noordkorea overweegt als vergel ding voor de bomaanslag op een verkeersvliegtuig van Korean Air lines in november. "Wij moeten als gastland van de Olympische spelen in Seoul voorzichtig zijn met mili taire vergelding," aldus Kim. Sihanouk (archieffoto) matieke waarnemers, de kans daar om zeer groot dat het gesprek tus sen prins Sihanouk en de Kampu cheaanse premier Hun Sen zal uit monden in concrete stappen naar een politieke regeling van het sle pende Kampucheaanse conflict. WASHINGTON (GPD/AP/Rtr/UPI/DPA) - De Ameri kaanse president heeft opdracht gegeven de wapenleve ranties aan de Contra's te hervatten. De Sandinistische re gering heeft gisteren de sinds 1982 van kracht zijnde nood toestand opgegeheven en vijf vooraanstaande oppositielei ders vrijgelaten. £ors AY|OIV HH|C i nCi Ta»i - iTANHn!- UV ?.u®co Annum*" i-ACUXA ffVf.Lt MAYohi abJJTm 'AS llLfAüO0,^ -QLi NTlNc Op grote borden bij het gemeentehuis de verkiezingen bijgehouden. vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. DeNutsspaarbank doet meer voor ondernemers. Vrije beschikkingsmogelijkheid. Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de A C\/

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5