Dees onder vuur van hele Kamer Vredesactivisten willen BVD dwingen tot inzage dossiers 'TMOOISTE OPRUIMINGSKADO DAT U UZELF KUNT SCHENKEN! i)Hulshoff 'Geen extra tandartspremie' f 1.150.-* f 1.350.-* f 1.450.-* Ontslagplan ziekenhuis door OR aangevochten Deetman wil top ministerie vervangen ABN bouwt sluis tegen bankoverval CDA wil opheldering over weigering verhuizing l)ik I WOENSDAG 20 JANUARI 1988 B—rUTTI 11 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van PvdA en CDA blijft tegen het plan van staatssecretaris Dees om zieken fondsverzekerden een extra premie te laten betalen voor de tandarts. Door volwassenen 60 gulden en kinderen 30 gulden per jaar extra te laten betalen, wil Dees 500 miljoen gulden binnenhalen. In hun kritiek wijzen beide partijen op de lastenverzwaring voor de laagste inkomensgroepen. Vrijwel alle fracties vinden dat maatregelen nodig zijn te gen de hoge premies die particulier verzekerde bejaarden moeten gaan betalen. DEN HAAG (GPD) - Gaat het staatsbelang boven de privacy van de burger? Dat is de vraag waar de Raad van State zich morgen voor gesteld ziet wanneer 14 activisten uit de vredesbeweging en een anti militaristische organisatie met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur inzage eisen in hun BVD- dossiers. Het ministerie van bin nenlandse zaken doet er alles aan om dat te voorkomen. Sterker nog: men wil zelfs niet zeggen of er wel dossiers van de betreffende perso nen bestaan. Volgens mr. C.R. Niessen, chef van de stafafdeling contitutionele zaken en wetgeving, brengt dat de staatsveiligheid in gevaar. Eind 1984 braken leden van de anti-militaristische actiegroep On- kruit in in een kantoor van het mili taire Contra Inlichtingen Detache ment (CID) in de Knoopkazerne in Utrecht. Daarbij stalen ze een aan tal geheime documenten waaruit bleek dat de inlichtingendienst zeer veel belangstelling had voor het doen en laten van een groot aantal activisten. De belangstelling van de militai re inlichtingendienst was zeer ruim: men hield krakers in de ga ten. maar ook mensen van Pax Christi, het IKV, Kerk en Vrede en zelfs het Comité Kindervuist. Bo vendien werd uit de papieren dui delijk dat er samenwerking tussen de CID en de BVD bestond. "Er stonden mensen op de lijst die alleen maar aan voorlichting deden, demonstranten en actieve krakers. Als je die lijst bekijkt, kan iedereen die een beetje actief is er eigenlijk onder vallen", aldus Trix van Vugt, een van de mensen die de procedure bij de Raad van State heeft aangespannen. Van Vugt vindt het bestaan van inlichtingendiensten eigenlijk een Volgens hem hebben burgers c voor gegevens de diensten over personen verzamelen. Een burger heeft op dit moment geen enkele mogelijkheid om zich te verweren tegen verkeerde gegevens in een BVD-dossier. Die gegevens kun nen echter wel belangrijke gevol gen hebben. Sollicitanten naar ver- trouwenlijke functies bij de over heid worden bijvoorbeeld door de inlichtingendienst gescreend. Niessen erkent dat er een zekere spanning heerst tussen de geheim houding die de BVD wenst en de democratische rechtsbeginselen. slechte zaak. Maar als ze dan toch nodig zijn, vindt ze dat op zijn minst controleerbaar moet zijn wat zekere mogelijkheid het idee hebben BVD-dossier hen in de pro blemen brengt, kunnen ze zich tot de Nationale Ombudsman of tot de Vaste Tweede Kamercommissie voor inlichtingen- en veiligheids diensten wenden. Beide instanties mogen de BVD-dossiers inzien. Om te achterhalen of het dossier correct is, helpt zo'n klacht overi gens niet. De Kamercommissie en de Ombudsman hebben ook een geheimhoudingsplicht en mogen de klager niet vertellen wat in het dossier staat. Ze kunnen dus ook niet nagaan of er onjuistheden in de dossiers staan. Het enige dat ze kunnen doen, is nagaan of de BVD niet onrechtmatig heeft gehandeld ten opzichte van de klager, of de dienst zich kortom aan de regeltjes heeft gehouden. Niessen wil er niet van horen dat de BVD fouten kan maken. En zo ja, dan is dat pech voor de burger, dat is het spanningsveld dat vol gens hem nu eenmaal onvermijde lijk is. Hij geeft toe dat de privacy geschonden wordt als BVD'ers zich met iemands leven bezig gaan houden. Volgens hem erkent ook het Europese Hof het recht van in lichtingendiensten om het doen en laten van privé-personen na te gaan als die een gevaar voor de staatsveiligheid vormen. Het is aan de Tweede Kamer om te beoorde len of de inlichtingendiensten zich op de juiste manier van hun taak kwijten. Voor burgers blijft het on controleerbaar, want het parle ment is in dit geval aan geheimhou ding gebonden. Niessen is ervan overtuigd dat een inzagerecht in BVD-dossiers het werken van de dienst onmoge lijk maakt: "Als de Raad van State daartoe besluit, kunnen we de BVD opheffen". Als het aan hem ligt, zal de inzage van de dossiers in de procedure bij de Raad van State overigens nauwelijks ter sprake komen. Binnenlandse Zaken be strijdt namelijk dat burgers het recht hebben te weten of er een BVD-dossier over hen bestaat. Zowel de oppositie als regerings fracties uitten forse kritiek op het gebrek aan voortvarendheid van minister Brinkman en staatssecre taris Dees (WVC). CDA-woord voerder Lansink stelde tijdens het begrotingsdebat dat 'gedurfd be leid' nodig is om de vernieuwing inhoud te geven. "Niet terugtrek ken op het Rijswijkse bastion, maar met open mind en daad kracht op pad". Het CDA is teleur gesteld over de aanpak van de her vorming van het ziektekostenstel sel. Dat is volgens Lansink niet rea listisch. Het CDA stemde vorig jaar in met de eigen bijdrage van 25 gul den bij verwijzing naar een specia list in de verwachting dat tijdig de 'blauwdruk' voor de basisververze- kering ziektekosten zou komen. Nu die er nog steeds niet is, wil Lansink de maatregel opnieuw ter discussie stellen. Hij riep Dees ook op tot nieuw Driejaar voor poging tot moord UTRECHT (GPD) - Wegens po ging tot moord op een taxichauf feur heeft de Utrechtse rechtbank gisteren een 18-jarige jongen uit Maarssen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Meer dan vijftig taxichauffeurs woonden in de rechtszaal de uitspraak bij. Er gin gen geruchten dat ze actie zouden voeren als de verdachte tot een lichte straf zou worden veroor deeld, maar na de uitspraak verlie ten ze rustig het gerechtsgebouw. De rechtbank achtte bewezen dat de jongen wraak had willen ne men, omdat hij eerder een keer als passagier was geweigerd en op een gemakkelijke manier aan geld wil de komen. Afpersers De Bredase politie heeft twee Bredanaars van 26 en 23 jaar aange houden wegens afpersing van een 29-jarige horeca-exploitant uit Bre da. Vorige week overvielen ze de exploitant, zijn vriendin en een huisgenoot in hun woning. Ze mis handelden de man, schoten een van zijn honden dood en sommeer den hem om maandag 18 januari 15.000 gulden af te dragen. Met een speciaal arrestatieteam heeft de po litie het duo bij de overdracht gear resteerd. Nederlands Nederlanders vinden van alle vakken op de de middelbare school Nederlands het belang rijkst, gevolgd door de moderne vreemde talen. Dat blijkt uit onder zoek van het bureau Lagendijk. Frans, Duits en Engels worden even belangrijk geacht als wiskun de en informatica. De vereniging van Leraren in Levende Talen liet het onderzoek instellen om de on deugdelijkheid aan te tonen van het plan om het taalonderwijs met 30 procent in te krimpen. Studie De belangstelling voor de uni versiteit is sterk toegenomen. Op 1 december 1987 waren er ruim 32.600 eerstejaarsstudenten inge schreven, 13 procent meer dan het jaar daarvoor. De groei verschilt per studierichting. Zo is bij econo mie sprake van een groei met 31 procent en bij bedrijfskunde van 43 procent. Godgeleerdheid, wijs begeerte en tandheelkunde verto nen een daling. Pilote De 23-jarige Nelly Speerstra wordt mogelijk uit de opleiding tot jachtvlieger gezet. In de laatste fase van haar opleiding hebben zich op nieuw problemen voorgedaan. Speerstra zou de eerste vrouwelij ke jachtvlieger van ons land wor den. Over de aard van de proble men wil de luchtmacht noch Speerstra zelf iets kwijt. Op korte termijn wordt beslist of Speerstra de jachtvliegopleiding kan voort zetten, of dat ze in een andere vlie gende functie wordt geplaatst. overleg met de ziekenfondsen en de geneesmiddelenproducenten over de medicijnkosten. De be windsman heeft het alternatief van deze twee partijen volgens Lan sink. De per 1 januari van kracht geworden maatregelen zijn patiën- tonvriendelijk, aldus de CDA'er. De PvdA wil geen enkele in greep in het ziekenfondspakket voordat de basisverzekering een feit is. Woordvoerder Van Otterloo zal daarover vandaag een motie in dienen. Hij uitte zware kritiek op Dees persoonlijk. "Hij heeft zich zelf opgesloten in een Rijswijkse variant van de Bijlmerbajes. Ter wijl men in de gezondheidszorg klaagt over de geringe toeganke lijkheid van deze bewindsman". Deze staatssecretaris geeft geen leiding aan het proces van verande ring. Hij is slechts bezig overal rampspoed te melden en te bren gen, aldus Van Otterloo. Ook de PvdA brak een lans voor verbete- rjng van de positie van de bejaarde verzekerden, die als gevolg van wetgeving inkomensverlies lijden. De socialisten willen bovendien het bouwbeleid voor de gezond heidszorg wijzigen door meer ruimte voor initiatief te geven. Om uit de problemen met de me dische specialisten te raken moe ten deze artsen in dienstverband, aldus Van Otterloo. Daarmee wor den de praktijkkosten bespaard. Tesamen met een verlaging van het inkomen is dan een bezuiniging van ruim 300 miljoen per jaar mo gelijk. De specialisten zijn veel te coulant behandeld, aldus de PvdA'er. Ook het CDA bepleitte te genover de specialisten een scher per beleid. WD-woordvoerder Nijhuis uit te scherpe kritiek op de particulie re verzekeraars, die niet in staat zijn met een oplossing te komen voor de te hoge premies van oudere verzekerden. Ze hebben toezeggin gen voor verkleining van de ver schillen tussen ouderen en jonge ren niet waargemaakt. De verschil len zijn juist vergroot. Hij vroeg overleg met de branche en zonodig wettelijke maatregelen. De WD is voorstander van het zogeheten specialistengeeltje en zijn het ook eens met het plan voor een speciale tandzorgpremie. Vol gens Nijhuis kan aan bezwaren te gemoet worden gekomen door ver zekerden de gelegenheid te bieden een eigen risico te nemen. Tegen de bezuiningsplannen voor medicij nen heeft de WD bedenkingen. Ook de liberalen dringen op nieuw overleg aan. Liesbeth den Uyl ADVERTENTIE OPRUIMINGSWAARDEBONNEN De nieuwe kollekties zijn in aantocht. Wij moeten ruimte maken in ons magazijn. Ook deze prachtige, royale garde- robekasten gaan de opruiming in voor ongelooflijk scherpe prijsjes. Kom snel en beslis vóór anderen u voor zijn. Schuifdeurkast 201 x224x63 cm metl spiegeldeur Schuifdeurkast 250x224x63 cm met 1 spiegeldeur Schuifdeurkast 300x224x63 cm metl spiegeldeur Lelden: Nieuwe Rijn, tel. 071 -133100. anders denken over wonen DEN HAAG (GPD) - Tweede Kamer-voorzitter Dick Dolman heeft giste ren Joop den Uyl herdacht als "de vader van het Huis". "Een vechter als Joop den Uyl is er geen tweede onder ons. Niemand heeft de na-oorlogse po litiek zo doorleefd en in menig opzicht bestempeld". Den Uyl, die op de middag voor Kerst op 68-jarige leeftijd overleed, was acht jaar kamerlid, veertien jaar fractievoorzitter van de PvdA, twee jaar minister en ruim vier jaar premier. De herdenking in de Tweede Kamer werd bijgewoond door Liesbeth den Uyl en één van haar dochters. Dolman roemde Den Uyl als iemand die "voor niets te lui, te goed of te trotswas. Premier Lubbers herdacht de overleden nestor van de Nederlandse poli tiek als iemand die ook in het persoonlijke vlak zeer betrokken was bij zijn medewerkers en collega's. "Als er iemand getroffen werd door persoonlijk leed, kon hij ontzettend van de kook raken". Lubbers zei het als "een voor recht" te hebben ervaren als minister van economische zaken van 1973 tot 1977 zitting te hebben gehad in het kabinet-Den Uyl. Op de foto enkele Tweede-Kamerleden tijdens de herdenking: Wim Meij er, Maarten Engwirda, Wim Kok en Hans Alders. (foto anp> Reorganisatie ambtenarij Leusden LEUSDEN (ANP) - Het ambtelijk apparaat van de gemeente Leusden vertoont ernstige tekortkomingen. Jarenlang is door de politiek ambtelij ke top geen daadwerkelijk beleid gevoerd. Dat zijn de conclusies in een rapport van het organisatie-adviesbureau Rijnconsult dat werd opgesteld op verzoek van B en W en van de gemeenteraad van Leusden. Het volgt op de bestuurlijke problemen die de gemeente het afgelopen jaar ondervond. De gemeentesecretaris werd op staande voet ontslagen, de raad stuurde de wethouders naar huis en burgemeester mr. J.W.M. Ra demaker vertrok met vervroegd pensioen. Volgens de nieuwe burge meester mr. Panis komt elke functie en persoon binnen het gemeentehuis de komende periode ter discussie te staan en zullen ingrijpende wijzigin gen in de organisatie moeten worden doorgevoerd. AMSTERDAM (ANP) - De onder nemingsraad van het Boven-IJ zie kenhuis in Amsterdam heeft bij de ondernemingskamer van het ge rechtshof in de hoofdstad een pro cedure aangespannen over de plan nen van het bestuur en de directie van het ziekenhuis om ongeveer veertig mensen te ontslaan. Boven dien hebben bestuur en directie plannen voor verschuivingen in de organisatie waardoor op den duur twintig arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen. De directie heeft volgens een verklaring van de ondernemings raad verzuimd haar advies te vra gen over het principe-besluit tot de inkrimping en de reorganisatie. De OR wordt in de procedure ge steund door de ambtenarenbon den Avakabo, CFO en GOB. De directie van het pas vorig jaar geopende Boven-IJ ziekenhuis in Amsterdam-Noord hoopt met de uitvoering van de plannen totaal 2,25 miljoen gulden te bezuinigen. Volgens de OR wordt het zieken huis met deze bezuinigingen ech ter "gestraft" voor het in het verle den zorgvuldige personeelsbeleid dat is gevoerd tijdens de fusie van DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) wil schoon schip maken in de top van zijn de partement. Nadat Ijij onlangs zijn secretaris-generaal Scholten min of meer dwong dit jaar met vut te gaan, oefent de minister nu druk uit op zijn beide plaatsvervangend secretarissen-generaal om te ver trekken. De drie topambtenaren worden schuldig gehouden voor de chaos rond de studiefinanciering. Een van hen, Van Boven, staat onder druk om ook met vut te gaan, maar heeft dat tot nu toe gewei gerd. Zijn collega Porsius krijgt waarschijnlijk een andere functie. Binnenkort worden de directies personeelszaken en organisatie en automatisering samengevoegd. Porsius zou daar dan hoofddirec teur van worden, een functie van ongeveer gelijk niveau als zijn hui dige. Scholten, die in het najaar met vut gaat, zal vanaf begin maart zijn opvolger naast zich krijgen. Dat is de huidige directeur-generaal ba sisonderwijs De Haant. de drie ziekenhuizen die uiteinde lijk in het Boven-IJ ziekenhuis zijn samengegaan. De ondernemingsraad keurt de plannen van de directie in eerste instantie af. Een definitief oordeel is volgens de OR en bonden echter nog niet mogelijk, omdat "essen tiële informatie" ontbreekt. Wel heeft de directie de vakorganisa ties en ondernemingsraad inmid dels toegezegd dat nadere informa tie over de plannen nog deze week zal worden gegeven. Indien dit het geval is zeggen OR en vakbonden zich verder te zullen beraden. "Uitgangspunt daarbij is dat gedwongen ontslagen verme den moeten worden. Het tekort op de personele begroting hoeft niet noodzakelijkerwijs verhaald te worden op het personeel", aldus de ondernemingsraad en de bonden. AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bank Nederland (ABN) neemt in diverse filialen in de hoofdstad een proef met een sluis bij de entree. De bank hoopt daar mee zowel het personeel als de klanten een betere beveiliging te gen overvallers te bieden. De ABN denkt dat dit soort maatregelen noodzakelijk is ge worden nu de bank in Amsterdam en omstreken vorig jaar tot 15 keer toe is overvallen. In eerste instantie is de bank begonnen met het inzet ten van een particulier bewakings bedrijf bij de ingang. Het is echter de bedoeling dat de bewakingsbe ambten op korte termijn weer ver dwijnen, aldus ABN-woordvoer der Mol. Als de proef met de sluis succes vol is zal worden bekeken of bij meerdere' filialen zo'n maatregel kan worden genomen. Een sluis is een kleine ruimte bij de ingang van de bank. Degene die de bank in komt moet eerst twee deuren door, voordat hij in de bank zelf is. En de tweede van die deuren gaat pas open als de eerste dicht is. Hetzelf de geldt andersom voor degene die de bank weer verlaat. In hoeveel van de dertig ABN-fi- lialen in en rond de hoofdstad der gelijke sluizen worden gebouwd, wilde Mol niet zeggen. Een andere grote bank, de Amro, wilde hele maal geen mededelingen over maatregelen tegen overvallen doen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het CDA wil van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ophelde ring over de weigering van de nieu we PTT-topman Dik om uit Bra bant naar zijn nieuwe standplaats Groningen te verhuizen. In schrif telijke vragen wijzen de kamerle den Eversdijk en Koetje op de ge voeligheid van de PTT-spreidings- operatie. Ze vinden het onverstan' dig dat de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur een weigerachti ge houding inneemt. Ze willen weten of Dik nadruk kelijk is gewezen op het feit dat de raad van bestuur in Groningen wordt gevestigd. Ook willen zij we ten of de reiskosten van Dik tussen Groningen en zijn huidige woon plaats Helvoirt en eventuele ver blijfkosten voor rekening van de PIT komen. De christen-democraten vragen of een dergelijke regeling dan ook voor andere PTT'ers geldt die niet willen verhuizen, 'onder andere omdat hun echtgenote aldaar een betrekking of praktijk heeft'. Daar mee herinneren ze aan dat me vrouw Dik in haar woonplaats een praktijk heeft als psychotherapeu te. Overigens bood een Gronings psychologenteam mevrouw Dik vorige week een baan aan. De Groningse commissaris der koningin Vonhoff wil een gesprek met Dik over zijn weigering, zei hij gisteren op een persbijeenkomst. Vonhoff had nog niet eerder kun nen reageren omdat hij op bezoek was in Australië. Vonhoff wil in dat gesprek benadrukken dat van de nieuwe PTT-topman wordt ver wacht dat hij regelmatig in Gronin gen zal zijn. "Als er geen zicht is op de regelmaat van zijn functioneren in Groningen, dan hebben we een probleem", aldus Vonhoff. Hij stelde dat de noordelijke be stuurders Smit-Kroes nadrukke lijk hebben gevraagd tijdens de on derhandelingen over de PTT-sprei- ding Groningen als woonplaats verplicht te stellen voor de directie. Smit-Kroes was daar evenwel niet toe bereid. "Het zou mij een lief ding zijn geweest, als dat wel in de onderhandelingen was inge bracht", aldus Vonhoff. Op zichzelf heeft hij er geen be zwaar tegen dat Dik in Brabant blijft wonen, zolang de spreidings operatie maar doorgaat. „Het kan mij niet schelen waar de hoogste baas woont, het gaat mij er om waar de hoogste baas werkt", aldus Vonhoff. Overigens heeft Vonhoff Dik bij diens benoeming direct een brief met gelukwensen gestuurd en een aantal folders van make laars.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3