'Van een koektrommel maak je geen vierdeurs 'Spelen in een band moet geen echte baan worden' Raadselachtig succes Fotograaf Henri ter Hall over de prachtige kontjes van automobielen Johnny van Doorn met theatershow in Noordwijk WOENSDAG 20 JANUARI 1988 PAGINA 21 'Het meisje van de slijterij', programma van en door Herman Finkers. Tekstbijdrage: Wilfried Finkers en Bram de Ronde. Ge zien op 19 januari in de Leidse schouw burg. LEIDEN - "Knullig, kneuterig, houterig, naief, amateuristisch" - het zijn nou niet bepaald vleien de bijvoeglijke naamwoorden. Toch hoor je deze kwalificaties regelmatig met betrekking tot het optreden van Herman Fin kers; wonderlijk genoeg zijn ze dan ook nog eens positief be doeld. Zelden zul je mensen ie mand zo vertederd en goedbe doeld een "droogkloot" horen noemen. Het onmiskenbare suc ces van Herman Finkers heeft in derdaad iets raadselachtigs. Ook gisteravond kon zijn optreden weer niet meer stuk. Een volle dig uitverkochte schouwburg Finkers' geheime formule bleek zich uitstekend met zijn verbale fratsen te amuseren. "Ik word wakker, doe een plas en sta op; oh verrek, denk ik, da's de verkeerde volgorde". Zulk soort opmerkingen maakt Fin- kers aan de lopende band. Verge leken met zijn vorige programma ("één stoplicht op rood, één stop licht op groen - in Almelo is altijd wat te doen") is er dus weinig veranderd. Allemaal pure onzin brengt hij te berde, soms ook echt flauw. Alleen kan Finkers blijkbaar al die flauwekul zo pre senteren, dat ruim vijfhonderd toeschouwers er dolle pret om hebben. Dat is knap. Een ieder (fan of geen fan) moet dat beken nen. 'Het meisje van de slijterij' is officieel Finkers' vijfde pro gramma, maar voor ons Wester lingen pas het tweede sinds zijn landelijke doorbraak met 'EHBO is mijn lust en mijn leven'. Ook ditmaal heeft de titel nauwelijks iets met de inhoud te maken. Van een inhoudelijke lijn in het programma is wederom geen sprake. Het gaat om een reeks korte anekdotes uit het kommer volle leven van alledag, afgewis seld door een enkel lied, een paar grappen met rekwisieten en twee geestige filmpjes. Broer Wilfried speelt niet alleen achter de scher men als lichtontwerper en mede- tekstschrijver een rol, maar le vert ook op toneel een eigenzin nige bijdrage. 'Het meisje van de slijterij' gaat over van alles en nog wat; over het omroeppastoraat, de kussentjesverkoper, Klein Duimpje, de liefde voor Bonny St. Clair en ga zo maar door. Her man Finkers vertelt het zonder opsmuk, dwars tegen alle thea- terwetten in, op zijn eigen wijze. Laat de presentatie dan kneute rig of houterig of knullig aan doen, het blijkt in elk geval te werken. Dat maakt het succes van Herman Finkers nu juist zo raadselachtig. WIJNAND ZEILSTRA. 1(2) The time of my life B MEdley J Wames 2(1) China in your hand t'Pau 3(7) Always on my mind Pet shop boys 4(4) When 1 fall in love/my arms keep missing you Rick Astley 5(8) Troy Sinead O'Con- 6 (23) Father figure George Michael 7 (10) Tango Dalbello 8 (3) My baby just cares for me Nina Simone 9(9) Children say Level 42 10 (16) Turn back the clock Johnny hates jazz 11 5) Paid in full Eric B Rakim 12 (20) Stuck on earth Alf 13 (11) Need you tonight Inxs 14 (19) Heaven is a place on earth Belinda Carlisle 15 (14) Say you will Foreig- 16 6) Once upon a long ago Paul McCartney 17 (35) Sign your name teren- ce trent d'Arby 18 (21) Some guys have all the luck Maori Priest 19 (17) Koud he—The V-Boys 20 (12) Never can say goodbye The Communards 21 (36) Packjammed Stock Aitken en Waterman 22 (34) Letter from America The Proclaimers 23 (31) Ideal world The Chris tians 24 (26) Rits Bertus Staiger- paip 25 Everlasting love San dra 26 (27) Mijn leven De zange res zonder naam 27 (37) Femalesfget on up) Cookie Crew 28 (13) Faith George Michael 29 (22) Etienne Guesch Patti 30 Hit Mix Fun Fun 31 (39) King without a crown ABC 32 (18) The way you make me feel Michael Jackson 33 Is this loveWhitesnake 34 Ev'ry time we say good bye Simply Red 35 (28) Love letters AlisonMo- yet 36 Tighten up Wally Jumpjr 37 (29) Oh mona De Haven- zangers 38 Family man Fleet wood Mac 39 Tunnel of love Bruce Springsteen 40 (25) Nothin's gonna change Labi Siffre Pink Floyd komt naar Nederland The Stranglers verliezen hun wilde haren ARNHEM (GPD) Onder de vele reclamefotografen die Ne derland telt is het aantal dat zich bezighoudt met het foto graferen van automobielen op de vingers van één hand te tellen. Henri ter Hall (1946) is waarschijnlijk de bekendste. Ruim tien jaar geleden begon hij na gewerkt te hebben in De Verenigde Staten en Duitsland met het fotograferen van het glimmend blik. Nu heeft hij, naast zijn speciaal voor autofotografie ingerichte studio in Arnhem, in Italië "een filiaal, een huis, een vrouw en een dochter", zoals hij zelf zegt. "Als je over reclame praat, dan praat je over au to's", hoorde hij achttien jaar geleden in de Verenigde Sta ten. Ter Hall bracht het in de praktijk en na al die jaren is hij nog even enthousiast over de automobielindustrie en het fotograferen van haar produkten als hij destijds was. Een gesprek over liefde voor auto's, de mooiste automo biel die hij ooit fotografeerde en de hond op de achterbank. door Henk Meutgeert In de witte, eivormige studio, spe ciaal zo gebouwd voor optimale re flecties op de glanzende autolak, staan twee assistenten te poetsen op de rode japanner die straks door Henri ter Hall zal worden vastge legd voor een nieuwe reclamecam pagne. Eén dag werken voor één foto, een doorsnee-opdracht. Dit maal geen water op de vloer van de studio voor een bijzondere spiege ling, geen ploeg van een kleine twintig man in de buitenlucht met hoogwerkers, geen beschilderde stukken wegdek, geen nachtelijke fotosessies en ook niet het rijden met dollies die voor kleurige licht strepen moeten zorgen. De Toyota zal het nu vooral moeten hebben van de belichting. Een grote, me terslange lichtbak, gedeeltelijk af gedekt door doeken, gaat daarvoor zorgen. "De kneep zit hem in het licht", zegt Ter Hall, "het blijft toch altijd een hele toer om een auto knap op de foto te krijgen." Op zeventienjarige leeftijd be gon Henri ter Hall zijn carrière als fotograaf. Na één dag hield hij het al voor gezien op de fotografie-op leiding die hij bezocht. Hij werd as sistent van een persfotograaf, ging in militaire dienst en kreeg een baan bij de Landbouwhogeschool in Wageningen, waar hij onder meer "het opereren van luizen" moest fotograferen. In 1968 won hij de Europhotprijs en vertrok hij naar de Verenigde Staten, waar hij grote namen in de modefotografie assisteerde. Het tijdschrift 'Vor sten Vandaag' bezorgde hij de foto grafische primeur van de verloving van prinses Christina in New York, maar hij keerde twee jaar later be rooid terug in Nederland. "De ver loren zoon kwam weer terug op het ouderlijk nest", zegt hij in zijn een voudige Arnhemse kantoor, dat niet doet vermoeden dat we met één van de groten in het vak te ma ken hebben. Reclame betekent: auto's, hoor de hij in de Verenigde Staten. Daarvan is Ter Hall de laatste tien jaar alleen maar meer overtuigd ge raakt. "Toen ik daar zat landden as tronauten voor het eerst op de maan. Dat was natuurlijk voorpagi na-nieuws. Maar nog veel groter nieuws was in het hele land op aan plakborden en in speciale bijlagen in Newsweek en Time te zien: de nieuwste Chevrolet. Later ont moette ik in Frankfurt opnieuw een aantal Amerikanen en werd het me duidelijk dat de auto-indus trie en de autofotografie enorm in- tereressant zijn. Het is een onge kende bussiness. De auto-industrie is groter dan de wapenindustrie of wat dan ook. Ik heb gehoord dat de auto de grootste uitgave is voor een westers gezin na de voeding en de woning. Daarachter komen pas ge zondheidszorg, onderwijs en de fensie." "Heel weinig mensen hebben weet van wat er allemaal in de auto industrie gebeurt. Ik ben in Japan se fabrieken geweest en in de Volks wagenfabriek in Wolfsburg. Een fabriek zo groot als een halve stad. Er worden 4000 auto's per dag gemaakt, alleen maar Golfjes. Ze hebben geen voorraad, waar laatje nou 20.000 banden? De plattegrond van zo'n stad ziet eruit als een enor me ster van spoorlijnen. Als de fa briek begint, gaan de treinen rol len. Iets fenomenaals, het lijkt wel oorlog." "Technisch gezien is de autofoto grafie heel lastig, op voedsel na is een auto het moeilijkst om te foto graferen. Maar een auto blijft na tuurlijk gewoon een rijdende was machine", zegt Ter Hall. Tijdens het gesprek zal hij nog een aantal van dat soort vergelijkingen ge bruiken. "Fotografisch blijft het al tijd een avontuur, het is een stille ven." Hij wijst naar de koffiemelk- fles op tafel. "Er zijn fotografen, die kunnen er een dag over doen om zo'n fles te fotograferen. Wat is daar nou zo interessant aan? Een beetje licht hier, het etiket daar, dat is het leuke. Een auto is een grote fles, de truc is om je foto te sturen. Dat is moeilijk aan een leek uit te leggen. Je kunt er gemakkelijk een paar dagen over doen om een auto goed op de foto te krijgen. Dat begrijpt bijna niemand, zelfs sommige van mijn opdrachtgevers niet. Ach, Automobielfotograaf Henri ter Hall: 'Met een hond op de achterbank hoef je in Italië niet aan te komen'. neem ook nog even een plaatje van de voorkant en eentje van de ande re kant, zeggen ze dan." "Een automobiel kun je net als een levend model niet voor hon derd procent sturen. Van een lelijk model kun je moeilijk een mooie foto maken. Het oude Dafje bij voorbeeld, dat is een heel lastig ding. Welke lensje ook op je toestel zet, welk standpunt je ook in neemt, het blijft een sinaasappel kistje. Van een koektrommeltje is geen sjieke vierdeurs te maken. En je kunt geen Van Goghs maken. Toen Appel laatst een Mercedes beschilderde bleef dat ook gewoon een auto, hoeveel kleuren hij er ook op smeerde. Ik heb eens een fiets moeten fotograferen, dat was ook een ramp. Een mooie auto als een lekkere dikke Ferrari of een Ja guar, die fotograferen veel gemak kelijker. Ze hebben een stuk schoonheid van zichzelf. Die schoonheid heeft alles met de prijs te maken, bij dure auto's heeft men er meer geld voor over. Om een du re parfum zit ook een mooier flesje dan om een goedkope. Aan de mid denklasse auto is weinig meer te beleven. Ze komen allemaal uit de windtunnel en wij laten ons alle maal vertellen dat ze veel minder benzine gebruiken. Het is vooral het idee van zuinigheid dat telt." Ter Hall heeft de laatste jaren bij na elke merk automobiel voor zijn camera gehad. Hij kan er maar twee opnoemen die hij niet foto grafeerde. Toch rijdt hijzelf niet in een snelle wagen en vindt hij de ke ver de mooiste auto die hij kent. "Als ik van Mars zou komen en er dus geheel objectief tegenover zou staan en ze zouden me tussen alle auto's zetten, dan denk ik dat die kever heel dicht in de buurt komt. Zo'n eivormig ding, die ronde ach terkant, prachtig." De foto's die Ter Hall in Neder land maakt worden alle geprodu ceerd voor de Nederlandse markt. Een Nederlandse opdrachtgever zal zich nooit storten in een cam pagne met foto's die Ter Hall in zijn Italiaanse studio voor de Franse of Italiaanse markt maakte. Een ver tegenwoordiger van het reclame bureau dat werkt voor Toyota in Nederland, die in de Arnhemse studio op bezoek is ter gelegenheid van de fotosessies, kan het bevesti gen. Hij kreeg foto's uit Japan en verschillende Europese landen, maar geen van alle voldeed. Ter Hall haalt om dat te on derstrepen een aantal foto's die hij maakte voor de Italiaanse markt. In een auto zit een vrouw die door middel van haar mimiek en kapsel de indruk wekt straks even flink op het gaspedaal te trappen. "Zo'n agressieve tante, daar hoef je hier niet mee aan te komen. In Italië fo tografeer ik de auto's ook met zwarte ruiten. Je kunt er niet door heen kijken. Je hoeft daarmee in Nederland niet te adverteren. Het wordt een begrafenisauto, dat kun je hier niet doen, dat is eng, zeggen ze hier. Bovendien kun je niet zien hoeveel stoelen er in de auto zit ten." Als volgend voorbeeld laat hij een Duitse advertentie voor een Opel Kadett in besteluitvoering zien. "Die belichting en die strepen op de lak. Het lijkt wel camouflage. Dat vinden ze mooi." Omgekeerd hoeft Ter Hall in Ita lië niet aan te komen met de hond die regelmatig in Nederlandse campagnes op de achterbank zit. De houding tegenover huisdieren is in Italië heel anders dan hier. Bo vendien stelt hij vast dat opdracht gevers steeds vaker geen modellen bij hun auto's willen laten poseren. "Potentiële kopers identificeren zich heel snel met de mensen op die foto's of zetten zich tegen hen af. Vaak pakt dat verkeerd uit. De risico's worden te groot. Auto's worden als het ware tandenbor stels. de marktverschuivingen worden van dag tot dag bijgehou den. Als er een kenteken wordt aangevraagd hebben ze de gege vens. Het is net het KNMI." In de Arnhemse studio zal bin nenkort worden begonnen met het fotograferen van rijdende auto's. Iets uitzonderlijks, want in werke lijkheid rijden ze maar een meter, terwijl de indruk wordt gevestigd dat ze zich met honderd kilometer voortbewegen. "Technische grap jes als een synchroon meebewe gende camera, laserlicht en een lange belichtingstijd. In Nederland ben ik er de eerste mee", stelt Ter Hall. Dat betekent dat hij minder vaak stukken weg van Rijkswater staat hoeft af te huren om dit soort foto's te maken. De foto's die Henri ter Hall pro duceert, behoren zeker niet tot de goedkoopste die er gemaakt wor den. Laatst maakte hij voor eigen rekening een opname waarvoor een stuk snelweg moest worden beschilderd en een hoogwerker werd gehuurd. "Voor de prijs daar van had ik heerlijk naar Mexico op vakantie gekund. Dat denk je ach teraf. Maar maak je ze niet, dan ver lies je de greep op je vak. Je moet steeds met wat nieuws komen. Voor een Duitse opdrachtgever gingen we naar Zuid-Frankrijk met zes auto's op een trailer. Een op dracht van anderhalve ton, we heb ben er ontzettend hard gewerkt. Toen we terugkwamen bleek dat drie van de zes modellen niet op de markt zouden komen. Je komt soms tegen dat foto's zo'n 60.000 gulden per stuk kosten. Een dorp in Afrika kan er een jaar lang van eten, wij knippen het in éénhon derdste seconde weg." DEN HAAG (ANP) - De popgroep Pink Floyd zal als onderdeel van haar Europese tournee op 14 juni een concert geven in het Feye- noord Stadion. Dit is vanochtend bekendgemaakt door het impres- sariaat van de groep. Er wordt in het staaion een spe ciaal podium gebouwd met een vrije overspanning van 25 meter. Het concert begint om negen uur 's avonds en zal tot middernacht du ren. In verband met het late tijdstip worden door de Nederlandse Spoorwegen extra treinen ingezet. Onderdeel van het concert is een grote lichshow, inclusief film- en laserprojecties. Voor de pauze zal de uit acht musici bestaande groep nieuwe nummers spelen. Na de pauze staan alle bekende grote hits van Pink Floyd uit het begin van de jaren zeventig op het programma. Vanaf zaterdag 6 februari zullen er kaarten zijn te krijgen. Ook verleden tijd is het gebruik van drugs en overmatig veel drank gebruik door Jean Jacques. Waar om ben je daar, als sportman nota bene, ooit aan begonnen? Burnell: "Ik wilde alles meema ken en dus ook drugs. Ik heb zelfs heroine gespoten. Ik denk dat ik er vanaf ben gekomen omdat ik drugs niet tot de basis van mijn bestaan maakte. Ik heb er ook teveel men sen aan kapot zien gaan. Dood of fysiek tot niets meer in staat. Dat is heel erg. Ik heb mezelf toch altijd recht in de spiegel kunnen aankij ken. Het is een gevaarlijk experi ment, maar in mijn geval was dat het toch waard, omdat ik er onge schonden uit ben gekomen. Toch denk ik dat ik mijn kind niet zal sti muleren om het later ook te probe ren. Dan gaat een generatieconflict spelen. Ouders zullen kinderen al tijd heel veel verbieden wat ze zelf wel hebben gedaan. Natuurlijk is dat hypocriet, maar naarmate je ouder wordt zie je meer gevaren." Jullie nieuwe lp blinkt niet echt uit door originaliteit. Allemaal ou de songs op één na. Is er een gebrek aan inspiratie? Burnel:"Eh, ja. We hadden geen nieuwe songs klaar liggen, maar daar werken we nu aan. Daarom is die rustperiode goed voor ons. Ik denk wel dat we dit jaar een com pleet nieuw album zullen opne men. Als ik tenminste de tijd kan vinden. Ik heb een druk leven door de baby. Luiers verwisselen en wassen, mijn karate-kinderen on derwijzen en ik filosofeer graag over de zin van het leven. Boven dien moet het spelen in een band geen echte 'baan' worden." Waaraan danken The Stanglers hun doorbraak als punk - new wa ve band in het commerciële cir cuit?. Hoe verklaart Jean Jacques het succes? Burnel: "Ik heb daar geen ver klaring voor. Ik zou dat ook niet willen weten. Je kunt in het leven niet alles voorspellen. Als er een formule zou bestaan die succes ga randeert dan zouden veel meer mu zikanten daar gebruik van maken. Het is geen optelsom, zo van deze muziek en deze kleren zijn de sleu tel tot succes. Net zo min als je weet hoe lang succes gaat duren. Het kan vandaag fantastisch gaan en morgen afgelopen zijn. Voor mij persoonlijk doet het er ook alle maal niet zoveel toe. Ik denk dat juist het forceren van succes veel popgroepen opbreekt. Als je tegen woordig niet direct met je eerste plaat in de hitparade komt, is het afgelopen. Dan steekt geen platen maatschappij meer geld in je. Voor ons als The Stranglers was succes ook niet de belangrijkste drijfveer. We wilden gewoon muziek maken die we zelf lekker vonden en die in stelling hebben we nog steeds. Als die muziek mensen niet aanstaat, is dat jammer, maar daar lig ik niet van wakker. Als ik niet van de band zou kunnen leven zou ik een echte baan zoeken om vrouw en kind te onderhouden, maar ik zal nooit compromissen in de muziekkeuze doen..." NOORDWIJK - Jules Deelder dacht dat hij het alleenvertonings recht had met zijn shows. Ha! Dat is buiten de waard gerekend. Colle ga-dichter/schrijver Johnny van Doorn komt de 'nachtburgemees- Rotterdam' concurrentie Johnny van Doorn, de meester zelf. (toto GPD) aandoen. Met zijn show 'Worste ling door de weken heen' presen teert Van Doorn voor de eerste en enige maal een avondvullend thea terprogramma, waarmee hij van 23 tot en met 27 februari optreedt in de Kleine Komedie in Amsterdam. Maar alvorens Van Doorn zijn kun sten zal vertonen in de hoofdstad zal hij te zien zijn in Noordwijk. En wel op 22 januari (Ja! Nu, Arie!) om 20.30 uur in het SKAN-theater in de Kuip in Noordwijk. Van Doorn wil nog weinig losla ten over zijn programma. Dit is echter zeker: hij zal voor zijn pu bliek plechtig plaatsnemen achter de 'vódeugel' voor een kort muzi kaal intermezzo en speciaal voor zijn 'bahwoooonderaaaars' zal hij enige 'bahroemmmmde' sterfscè nes uit de wereldgeschiedenis de clameren. Geen voorstelling zal dezelfde zijn. Voorts maakt Van Doorn, ook in Noordwijk, gebruik van lokaal 'bahkennnnde' musici. Wie dat vrijdagavond zullen zijn, blijft nog in raadselen gehuld. AMSTERDAM (GPD) De Engelse popgroep The Stranglers werd in 1974 opgericht door ex-biologie student Hugh Cornwell en afgestu deerd econoom Jean Jacques Bur nel. Samen met Dave Greenfield en Jet Black presteerde het tweetal het om The Stranglers tot de eerste en ook bijna enige commerciële punkgroep in Europa te verheffen. Waar de groep optrad werd moe ders het advies gegeven hun doch ters binnen te houden. In februari komt er een nieuwe lp van The Stranglers op de markt met allemaal live opgenomen oude nummers. Het enige in de studio opgenomen nummer 'All day and all night' is als voorproefje op sin gle uitgebracht. De groep was vori ge week in Nederland voor een tv- optreden. Concerten geven de bandleden voorlopig niet. Zanger en gitarist Jean Jacques Burnel vertelt waarom niet en hoe het komt dat The Stranglers hun wilde haren lijken te verliezen. Jean Jacques Burnel veront schuldigt zich voor het feit dat hij een gesprek voert met een donkere Ray Ban zonnebril op. "Ik heb 's winters vaak last van het felle dag licht en dan raken mijn ogen ont stoken. Ik kan niet zonder die bril. Aan de andere kant is het makke- alles. Ik accepteer tegenwoordig veel meer andersmans mening. Ik denk niet dat die verandering uit sluitend te maken heeft met de ge boorte van mijn zoon. De wijsheid komt met de jaren en juist omdat ik rustiger werd, heb ik het aange durfd om vader te worden. Het krij gen van een kind verandert je leven wel compleet. Dat moet ook, als dat niet zo is dan is er iets falikant ver keerd met je. De verantwoording die je dan krijgt is geen spelletje". Heeft de veranderde life-style van the Stranglers ook iets te ma ken met de meer positieve benade ring van vrouwen?. Jullie teksten waren op z'n zachtst gezegd vrouw onvriendelijk. Of heeft dat iets te maken met de kritieken daarop? Burnel: "Nee, met kritiek heeft dat niets te maken. Daar hebben we ons nog nooit wat van aange trokken. We gaan onze eigen weg. Onze houding ten opzichte van vrouwen is eigenlijk veranderd omdat we hen beter leerden ken nen. We zaten vroeger vol vooroor delen en zagen de relatie tussen mannen en vrouwen als een vorm van sado-masochisme. De plaat 'Sometimes' ging bijvoorbeeld over het slaan van een vrouw. Dat lied zal ik nu niet meer zingen. Dat is verleden tijd." lijk. Ik kan vrouwen observeren zonder dat ze het in de gaten heb ben." Hij grijnst en wacht dan gea museerd mijn reactie af. -Ik dacht dat je wel wat rustiger was geworden. Je bent tenslotte niet zo lang geleden vader gewor den. Dat moet je leven en vooral leefstijl toch wel hebben veran derd? Burnel:",Ik was vroeger vooral intolerant tegenover iedereen en Jan Jacques Burnel van The Stranglers: 'Het is niet creatief steeds op tournee te zijn. We zijn geen jazzband waar veel ruimte is voor improvisa tie'. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21