'Mijn beste tijd breekt aan' KANS OP f100.000.- TOTO. Krosby trekt bekentenis in 'Bij LFC klopt organisatie niet' SPOoRPTTV TOT-.O 'Regels op juiste wijze toegepast' BT Lifters blijft in de eredivisie LeMond: 'Dat ongeluk was het beste wat me kon overkomen' Roda rekent op Reker WOENSDAG 20 JANUARI 1 OSLO/DEN HAAG (GPD) - De Noorse schaatser Stein Olav Kros by heeft gisteren voor nieuwe op schudding gezorgd door zijn maan dag afgelegde bekentenis over de handel in hormoonpillen met Ni- kolaj Goeljajev zowel tegenover de Noorse Sportfederatie als de poli tie in Oslo in te trekken. Ook Goel jajev ontkende vanuit Moskou te genover een Noorse verslaggever betrokken te zijn geweest bij de verkoop van de spierversterkende middelen. Krosby trok zijn bekentenis in op advies van zijn advocaat. Vol gens Krosby heeft hij zijn eerdere verklaringen afgelegd, omdat hij onder grote druk stond. Krosby antwoordde gisteren op vragen van de Noorse Sportfederatie, dat hij nooit een pakje met de beruchte in houd van Goeljajev in ontvangst heeft genomen. Wel waren er mon delinge afspraken gemaakt over het opzetten van een handel in hor moon-preparaten, maar die zouden volgens Krosby's nieuwste beken tenis nimmer in de praktijk zijn ge bracht. Ook tijdens de ondervraging door de politie in Oslo, die evenals het onderhoud met de sportoffici- als zes uur in beslag nam en gister avond pas om negen uur was afge lopen, ontkende Krosby elke be trokkenheid. De Noorse justitie is met name geinteresseerd in het feit of de Noorse schaatser wetten op het ge bied van de drugshandel heeft overtreden. Krosby keerde na het verhoor terug naar huis. Onduide lijk is nog, of hij wordt vervolgd. Krosby hield tijdens de persconfe rentie, die meteen na zijn verblijf op het politiebureau plaatsvond, zijn lippen stijf op elkaar. Zijn ad vocaat raadde hem aan geen enkele verklaring af te leggen, welk advies door de schaatser letterlijk werd opgevolgd. De Internationale Schaats Unie zal vooralsnog geen actie onderne men in deze affaire. Volgens secre taris-generaal Hassler van de ISU is het nemen van strafmaatregelen tegen Goeljajev en Krosby een zaak van de nationale schaatsbon den. Hassler: „Zover we op dit mo ment kunnen nagaan, is er geen ISU-dopingreglement overtreden. Men heeft, als de verhalen waar zijn, wel 'bepalingen op het gebied van invoerrechten geschonden". De ISU zal de voor de schaatssport weinig verheffende zaak aan de or- Motorcoureur vierde dode in woestijnrally PARIJS (AFP/RTR/DPA) - De Franse motorcoureur Jean-Claude Huger, die zondag tijdens de zeven tiende etappe van de woestijnrally Parijs - Dakar bij een ongeval in co ma was geraakt, is twee dagen later in een ziekenhuis in de Franse hoofdstad overleden. De 31-jarige politieman, die aan zijn vierde Pa rijs - Dakar deelnam, maakte deel uit van het escorte motorrijders van de Franse president Francois Mitterand. Hij is de vierde dode in de huidige editie van de woestijn- rally. De organisatoren zijn nog al tijd op zoek naar de Spanjaarden Jorge Juste en Horacio Sainz, die al sinds zaterdag met hun Range Ro ver zijn verdwenen. Ari Vatanen is toch gestart in de negentiende etappe van de rally Parijs - Dakar. Het protest van de Fin, die na afloop van de achttien de rit werd gediskwalificeerd om dat hij te laat aan de start was ver schenen, werd gisteren vlak voor het vertrek van de coureurs geho noreerd. De wedstrijdleiding gaf Vatanen wel een tijdstraf van twee en een half uur, waardoor hij de leiding in het autoklassement moest afstaan aan zijn teamgenoot Juha Kankku- nen. De eindzege kan Vatanen daardoor uit zijn hoofd zetten. Zijn achterstand op Kankkunen be draagt door de opgelegde straf ruim twee uur. de stellen op de eerstvolgende be stuursvergadering, die tijdens de komende Winterspelen in Calgary wordt gehouden. Geir Karlstad, die door Krosby in zijn eerste verklaring is ge noemd als 'een tussenpersoon in noodgevallen', heeft laten weten, dat hij twee keer een pakje van Goeljajev aan zijn landgenoot heeft doorgegeven. De Noorse stayer zegt niets te hebben geweten van de inhoud van het pakket. Karl stad: „Ik kan me alleen nog herin neren, dat ik vorig jaar tijdens het wereldkampioenschap in Heeren veen iets aan Krosby heb gegeven, dat afkomstig was van Goeljajev. Wanneer en waar het de andere keer is gebeurd, weet ik niet meer". Sjaardema nuchter na ontslag Jouke Sjaardema: "We speelden wel aardig, maar we scoorden niet (foto Wim Dijkm Sponsor Foreholte tevreden man LEIDEN - Foreholte-sponsor Erik Izaks reageerde gisteren uitgela ten op de beslissing van de straf- en protestcommissie van het Neder lands Handbal Verbond om alsnog met onmiddellijke ingang over schrijving te verlenen aan Marianne Bult en Christine Knigge naar Fo reholte. De in spoedzitting bijeengekomen commissie herriep daar mee de uitspraak van de Afdelingen Amsterdam en Groningen, die de bij tussentijdse transfers aangehouden termijn van zes maanden aan hielden omdat er van een 'verhuizing op papier' sprake was. "Dit is fantastisch", reageerde de directeur van Datateam, het be drijf dat van de sponsorovereenkomst met het NHV afwil om alle aan dacht op de eerste-divisieclub uit Voorhout te kunnen richten. "Ik ben hier ontzettend blij mee. De regels zijn uiteindelijk toch nog op juiste wijze toegepast. Er waren genoeg voorbeelden van speelsters die tijdens het seizoen overstappen door middel van een verhuizing. Dus waarom zouden Bult en Knigge niet naar Foreholte mogen ko- Die vraag stond centraal tijdens de bijeenkomst van de straf- en pro testcommissie. Het argument om de beslissing van de afdelingen Am sterdam en Groningen, waaronder OSC en V K respectievelijk val len, te herroepen was dat in het verleden in soortgelijke gevallen even eens met onmiddelijke ingang overschrijving werd verleend. "Dat heeft een belangrijke rol gespeeld", zegt Frans Ammerlaan van het NHV. "Bij recente overschrijvingen is op dezelde manier ge handeld. De straf- en protestcommissie heeft na rijp beraad besloten ook in dit geval direct overschrijving te verlenen". Tegen de uitspraak kan beroep worden aangetekend door belang hebbenden. Gebeurt dat binnen acht dagen dan wordt volgens de re glementen van het NHV de speelgerechtigheid uitgesteld tot dat er opnieuw uitspraak is gedaan. Het bestuur van Aalsmeer, de grote con current van Foreholte in de eerste divisie A, wil zich nog nader bera den over eventuele stappen. Dat geldt ook voor Quick'20, de club die in een eerder stadium eveneens protest aantekende tegen de transfer van Bult en Knigge. Volgens de clubleiding van laatstgenoemde vereniging is er van competitievervalsing sprake. Secretaresse Peters: "Onze competitie wedstrijd tegen Foreholte is destijds uitgesteld naar 26 januari. Dat betekent dus dat we het nu tegen een veel sterker team moeten opne men dan aanvankelijk het geval zou zijn. Of we nog stappen onderne men zullen we deze week beslissen". Volgens Erik Izaks echter staat niets een definitieve overgang van de twee topspeelsters naar het am bitieuze Foreholte meer in de weg. "Die reglementen kloppen niet. Knigge en Bult spelen het komende weekeinde voor Foreholte. Ik zie niet in waarom er nu nog verandering in zou komen". LEIDEN - Hij heeft zijn vakantie er niet door laten vergallen en een maal terug in de sleur van alle dag laat Jouke Sjaardema zich even min overmannen door emoties. De ex-trainer van LFC werd tijdens zijn verblijf op de Canarische Ei landen op de hoogte gebracht van de opwinding thuis, veroorzaakt door het vroegtijdig uitlekken van zijn ontslag bij de Leidse vierde- klaser. Nog voordat hijzelf in ken nis was gesteld van die bestuursbe- slissing stond het bericht in deze krant en daarvan werd hij door zijn familie telefonisch in kennis ge steld. door Fred Segaar "Het bleek al in het Leidsch Dag blad te hebben gestaan dat ik was ontslagen. Het enige dat ik ervan wil zeggen, is dat ik dat niet netjes vind. Het zou in elk geval niet mijn manier zijn geweest om iemand zo iets mee te delen. Ik had een ge sprek geregeld", aldus de oud voetballer van UVS en RCL, wiens bruinverbrande hoofd 'een groot aantal zonuren verraadt. Hoewel hij van mening is dat het moment slecht was gekozen en hij op weinig elegante wijze op de hoogte werd gesteld ("Bij thuis komst lag er nog wel een brief.."), voelde de eigenaar van een vijftal autoshops vóór zijn vertrek naar het zonnige oord al nattigheid. Organisatie "Ik vond dat er weinig van de or ganisatie klopte en dat heb ik ook kenbaar gemaakt", stelt hij nuch ter. "Voorzitter Van der Linden vroeg me of ik dat tijdens mijn ver blijf op papier wilde zetten. Toen voelde ik de bui al hangen". BRUSSEL (GPD) - Het orkest van Tonny Eyk speelde zachtjes „New York, New York" en de stramme bedienden van het statige Sheraton Hotel in het hartje van Brussel serveerden hot dogs, spare ribs en hamburgers. De voor stelling van de profwielerformatie van PDM stond gisteren helemaal in het teken van de Amerikaanse kopman Greg LeMond, die na een desastreus jacht- en wielerseizoen in Nederlandse dienst zijn weg naar de top wil zoeken. Als... Want de grote vraag blijft of LeMond volledig hersteld is van het ongeval. Zijn ploeggenoten melden trots dat hij vorige week tij dens een trainingsstage in het Zwitserse Zermatt bij het langlau fen met kop en schouders boven de anderen uitstak en zelfs de Zwit sers Stephan Mutter en Jogi Muller de baas bleef. Conditie genoeg dus, al zal de tijd uitwijzen of hij fysiek voldoende is opgeknapt om de loodzware duurarbeid van het wielrennersvak aan te kunnen. Nog altijd heeft LeMond vijfen twintig kogeltjes in zijn lichaam, waarvan twee in de hartstreek. „Het is te gevaarlijk om die te ver wijderen en omdat ik er geen last van heb laat ik ze maar zitten". Opmerkelijk genoeg niet op de Amerikaanse manier. Want Le Mond, zegt hij zelf, heeft absoluut zijn naam niet verkocht aan de meest biedende. Hij wil geen ordi naire zakkenvuller zijn. „Ik krijg betaald voor mijn prestaties, Gaat het goed dan verdien ik veel, rijd ik slecht dan lijd ik verlies. In elk ge val hou ik zo een zuiver geweten". In april van het vorig jaar leek er een einde te zijn gekomen aan de wielerloopbaan van de eerste Ame rikaanse Tour de France-winnaar. Bij een ongeluk tijdens een jacht partij liep hij ernstige schotwon den op. Omdat hij eerder al een polsbreuk had opgelopen en in de herstelperiode na het jachtongeval ook nog eens een blindedarmont steking had, was zijn seizoen verlo ren. Aan de vooravond van een nieuw seizoen, in de equipe van Jan Gisbers, stelt hij vast: „Dat on geluk is waarschijnlijk het beste wat er in mijn loopbaan gebeurd is. Tenminste als ik weer aan de top kom. Want ik ben al acht jaar be roepsrenner en dan komt er een pe riode datje toch wat minder gemo tiveerd bent. Ik heb even een pauze gehad en daar was ik aan toe. Nu breken mijn beste jaren aan. Van je 26e tot je 32e kun je uitstekend presteren. Dat heeft Hinault wel bewezen". OEGSTGEEST - De tafeltennissers van BT Lifters blijven in de eredi visie. De tuchtcommissie kwam in het afgelopen weekeinde tot de conclusie dat er onvoldoende bewijzen zijn om de Oegstgeester club de vorig seizoen bewerkstelligde promotie te ontnemen. Dat was immers de eis van OTTC en Middelburg Zuid, die Lifters beschuldigden van omkoping. De wedstrijden tegen Dextro/Avanti en De Blauewe Werelt/De Veluwe waren naar de zin van de twee clubs wel erg gemakkelijk gewonnen. Uitlatingen van leden van Avanti en De Veluwe wezen in de richting van omkoping, hetgeen voor het hoofdbestuur aanleiding was om de kwestie bij de tuchtcommissie aan te kaarten. Dat orgaan benaderde de belanghebbenden aanvankelijk schrifte lijk. Tuchtcommissie-voorzitter Abbenhuis kreeg echter zoveel tegen strijdige verklaringen op zijn bureau, dat het hem beter leek de zaak mondeling te behandelen. Afgelopen vrijdag werden de partijen in Utrecht nogmaals gehoord. Toen werd het voorzitter Sjaardema van Lifters al duidelijk dat hij niets had te vrezen. "Want de verklaringen kwamen voor een belang rijk deel overeen. In grote lijnen was er geen verschil van mening", al dus Sjaardema. De tuchtcommissie meldde in de gisteren verstuurde verklaring "dat er voor de tuchtcommissie verborgen is gebleven". "Er waren verschillen in details. Die krijg je altijd als je maar blijft doorzagen. Dan zie je aan het eind een kerststukje voor een bos bloemen aan", legt Sjaardema uit. "Maar dit is natuurlijk gerechtigheid. Ik heb altijd in onze onschuld geloofd". De ontwikkeling van LeMond, daar doet niemand bij de ploeg van Jan Gisbers geheimzinnig over, is een groot vraagteken. Toch werd er een bedrag van ruim een miljoen gulden voor hem neergeteld en kan hij er nog zo'n slordige vijf ton bij verdienen als hij een klassieker en twee grote ronden wint. Waarom die investering werd gedaan wil Jacques Blink, directeur Neder land van PDM, wel verklaren. „Het was duidelijk dat Pedro Delgado niet zou blijven. Hij was voor Span je zo aantrekkelijk dat hij voor ons onbetaalbaar werd. Er is dan ook weinig moeite gedaan om hem te behouden. We hebben ons dan ook al een hele tijd gericht op het aan trekken van een renner met een multi-nationale uitstraling. Een Italiaan blijft Italiaan, een Frans man een Fransman en een Neder lander een Nederlander. Dus kom je bij Engelstalige renners uit. Een Amerikaan voldoet uitstekend aan dat streven". Campagne De campagne om LeMond weg te kapen voor de neus van andere gegadigden was toen al lang aan de gang. Manfred Krikke, manager van de wielerploeg, reisde regelma tig naar de Verenigde Staten om gesprekken te voeren met de ge plaagde vedette uit Sacramento. Terwijl met name in Italië zo luid met de geldbuidel werd geram meld dat het rinkelen van de lires tot in Californië hoorbaar was, be stookte hij LeMond met argumen ten. Met succes. Verlost van de druk waaronder hij voortdurend leefde in de verdeelde ploeg van La Vie Claire van Paul Köchli, klonk de aanbieding die een ontspannen seizoen waarborgde hem als mu ziek in de oren. „Ik kreeg een aanbieding waar van ik op de langere termijn beter word. En ik wist dat ik niet onder druk zou staan, zoals bii Köchli het geval was. Die wil het té goed doen. Organisatorisch is dat uitstekend, maar op de renners heeft dat een nadelige uitwerking. Je bent altijd gespannen en daar gaat veel ener gie mee verloren". Er waren meer redenen voor LeMond om al snel in het jaar te besluiten dat hij zijn vroegere formatie de rug toe zou keren. „La Vie Claire was een ploeg met veel talenten. Als je die bij el kaar optelt heb je waarschijnlijk een sterkere ploeg dan deze. Maar er werd niet op de meest efficiënte manier gewerkt. Er zaten te veel in dividualisten van verschillende na tionaliteiten in, die allemaal de ster wilden zijn. Dat werkt misschien wel één of twee jaar. Daarna zegt ie dereen dat ie er geen zin meer in heeft en meer ontspannen wil rij den. Net als ik. Ik geef de voorkeur aan de aanpak van Gisbers". Die flegmatieke wielercoach gunt de dure aankoop een kalme aanloopperiode. „Na Luik-Basten aken-Luik krijgt hij rust tot aan de Ronde van Italië. Daarin moet hij zijn mogelijkheden onderzoeken. Als hij kan winnen moet hij dat na tuurlijk doen, maar in de eerste plaats is de Giro bedoeld als een voorbereiding op de Tour de Fran ce", aldus Gisbers. „In het voor jaar", denkt LeMond, „zal ik ups en downs hebben. Maar in juni en juli moet ik weer op mijn oude niveau kunnen zijn". Nieuw in de 27 renners tellende ploeg zijn: Vincent Barteau (Fra), Andy Bishop (VSt), Rudy Dhae- nens (Bel), Johannes Draaijer, Frank Kersten, Greg LeMond (VSt) en Dag-Erik Pedersen (Noo). Gebleven zijn: Wim Arras (Bel), Hans Daams, Mare Dierickx (Bel), Peter Hoondert, Gerrie Knete- mann, Jörg Muller (Zwi), Stefan Mutter (Zwi), Marc van Orsouw, Adri van der Poel, Steven Rooks, WOENSDAG 17.46-18.00 Ned 1: Veronica Sport. 18.00-18.30 BBC 2: Schaatsgala: show der kampioenen. 22.00-22.30 Ned 2: Studio Sport. 22.25-22.30 SKY: Snow Report: sneeuw- berichten voor skiërs. 22.25-23.10 Ned 1: Veronica's voet- balfeest: sportprogramma waarin voetbal on de voetbalspeler centraal staan. Tevens een reportage van de verkiezing van de voetballer van het iaar in zowel de eerste als in de eredivisie en de club van het jaar. 22.30-23.25 SCH: Super Sport: met rugby. 22.30-23.35 SKY: International motor- sports '87. 23.00-00.40 BBC 1Sportsnight: met voet bal om de Littlewoods Cup, kwart finale: Sheffield Wednesday-Arsenal. Manches ter City-Everton en Oxford United-Man chester United. 23.25-23.35 SCH: Gillette Soccer Scene. 23.35-23.50 SKY: Pans to Dakar Rally re port. 02.00-06.00 Did 1ARD-Sport extra: met de Open Australische kampioenschappen in Melbourne (halve finale dames enkel). DONDERDAG 09.25-09.50 SCH: Play Golf: golfcursus. 13.50-14.05 SKY: Paris to Dakar Rally Re port. 16.15-17.15 Did 1: ARD-Sport extra: repor tages van de vandaag gespeelde wedstrij den in de Open Australische kampioen schappen in Melbourne (halve finale da mes enkel). Hennie Stamsnijder, Peter Steven- haagen en Geert-Jan Theunisse. Ploegleider Jan Gisbers, assistent Piet van der Kruijs. De reden van zijn ontslag moet volgens hem louter worden ge zocht in de slechte prestaties van de eens zo roemruchte kanaries, die nu zich nu in de kelder van de vierde klasse bewegen. Maar in hoeverre hijzelf verantwoordelijk is voor die vrije val, vraagt Sjaarde ma zich af. Wie hem beluistert, krijgt bijna de indruk dat hij de be slissing heeft genomen om het con tract te ontbinden. "Om na te gaan waar het is mis gelopen, moet ik terug naar het be gin. Als jeugdtrainer had ik bij LFC te maken met Rein Geerlof (ex- voorzitter) en Henk Zonneveld (ex- jeugdvoorzitter). Met die mensen kon ik het heel goed vinden en met hen had ik, voordat ik als hoofd trainer aan de slag ging, heel goede afspraken gemaakt. De organisatie stond er, totdat ze allebei wegvie len. Kreeg ik dus te maken met een bestuur dat het misschien niet zo in mij zag zitten", zegt Sjaardema. "Daardoor ontstond plotseling een heel andere situatie. Er moest bijvoorbeeld een elftalbegeleider komen en toen die in de persoon van Marcel Rietbergen was gevon den, stelde de voorzitter op zijn ei gen houtje een ander aan. Rietber gen nam zijn zoontje altijd mee en daartegen werd bezwaar gemaakt. Men vond dat dat niet hoorde en dus werd hij door het bestuur aan de kant gezet. Ook de organisatie met betrekking tot de kleding klopte niet. Voor een voetballer is zo'n tenue heel belangrijk, dat weet ik uit ervaring. Ik weet nog dat een wisselspeler in de uitwedstrijd te gen Docos van broekje moest wis selen met een andere jongen, om dat er te weinig van waren". Ondanks de aanwezigheid van uitstekende voetballers bleef LFC ondertussen verliezen en dat maakte de positie van Sjaardema er niet stabieler op. John Ver schoor, Peter Gijsman, doelman Peter van der Wal, Frank van Veen en Bles Zuma zijn spelers met naam. In dubbel opzicht, want het zijn ook niet de gemakkelijkste voetballers om mee te werken. "Toch ging het prima met die jongens", zegt Sjaardema, "we konden het goed met elkaar vin den. Maar we verloren steeds. We voetbalden vaak best aardig, alleen scoorden we niet. Dat kwam omdat we geen aanvallers hadden. Verde digers en middenvelders hadden we genoeg, maar bij LFC was er niemand die een goaltje kon ma ken". "Vlak voor de competitie heb ik wel een vervelend geintje meege maakt. De avond voor de eerste wedstrijd bleek één van die gasten om zes uur 's morgens laveloos naar zijn bed te zijn gegaan. Dat hoor je dan altijd nadien en dan voel je je lullig. Ik heb zelf een heel andere instelling. Als voetballer dronk ik ook graag een biertje, maar zoiets is mij nog nooit overko men. Ik ging er van uit dat spelers van dertig jaar genoeg verantwoor delijkheidsgevoel hebben. Dat bleek dus niet altijd het geval". "Natuurlijk heb ik zelf ook fou ten gemaak", erkent hij. "Maar ik zal in de toekomst bij elke andere club op dezelfde manier werken. Externe factoren spelen een be langrijke rol bij LFC. Er zijn een heleboel invloeden van buitenaf die het werk van een trainer er niet gemakkelijker op maken. Rein Ge erlof wilde die elementen wegwer ken en is daarop gestrand. Van der Linden wil teveel op eigen houtje doen. Hij heeft wel eens een sug gestie gedaan voor een opstelling. Dan ben je dus niet goed bezig. Laat een voorzitter voorzitter zijn en zich niet .teveel met de trainer bemoeien". "Of ik een tip heb voor mijn op volger? Ik denk dat LFC er eens aan moet wennen dat de club in de vierde klasse speelt. Ze moeten het verleden vergeten. LFC heeft best nog goede spelers, maar de gouden tijd is voorbij. Toch heeft de club heus wel toekomst, er zitten in de jeugd aardige spelers. Maar er zal eerst een goede organisatie op po ten moeten worden gezet". ADVERTENTIE Afgeloj)en zon dag had niemand 12goedindeToto. Daarom pakt deToto deze week extra uit Met 'n beetje geJuk wint u de hoofdprijs, inclusief de jackpot van circa f100.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan.. VENLO (GPD) - Roda JC gaat er van uit dat het trainer Jan Reker voor drie jaar aan zich 'zal binden, maar de oefenmeester zelf houdt zich voor alsnog op de vlakte. Afgelopen maandag had hij een eerste concreet ge sprek met voorzitter Wim Jense, maar Reker zelf vindt dat er nog heel wat besproken dient te worden alvorens de driejarige verbintenis perfect is. "Niet over geld of de grote lijnen, want daarover zijn we het eens", zegt Reker, die nu bij FC VW zit. "Over talrijke andere zaken zal verder ge sproken dienen te worden. Details waarop een evnetuele overgang best zou kunnen afketsen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17