Hooge Burch biedt nertsfarm land aan 'Valkenburg heeft behoefte aan café' 'Je moet binnenstebuiten denken Provincie controleert milieu met vliegtuig Relschoppers aangehouden 'Oó-nummer voor groene oortjes' Einde actie anti-tankslag agenda PAGINA 16 W 3 REGIO WOENSDAG 20 JANUARI 1988 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen wil het bedrijf van nerstenfok- ker P. Verboom aan de Steekterweg in zuidelijke richting verplaatsen naar een terrein aan de overzijde van de spoorweg. De stank veroorzakende pelsdierfok- kerij in het dorp Zwammer- dam blokkeert nu de toe komstige uitbreiding van de naburige zwakzinnigen inrichting Hooge Burch in westelijke richting. Het aan bod van de grondruil is ge daan door de Johannes Stichting, eigenaresse van Hooge Burch én het stuk weiland ten zuiden van de spoorlijn. "Wij willen de zaak schikken", al dus G. van de Weg, algemeen direc teur van Hooge Burch. "We zijn er echt niet op uit om één onderne mer zijn brood te misgunnen. Het stuk land wensen we in te brengen voor de definitieve oplossing van deze kwestie. Maar de gemeente moet het voortouw nemen bij een mogelijke bedrijfsverplaatsing van onze buurman. Het is de gemeente geweest die hem een bouwvergun ning heeft verstrekt". Volgens Van de Weg is het in te brengen land van vijf hectare toereikend voor Verboom. De omstreden uitbeiding van de pelsdierfokkerij heeft intussen heel wat vertraging opgelopen. Met een capaciteit van 1.500 fokteven geeft de farm van Verboom veel stankoverlast voor de omgeving. Volgens de Wettelijke vastgestelde afstandsbegrenzing tot dergelijke agrarische gebouwen kan Hooge Burch daardoor niet meer uitbrei den. De instelling, waar circa zes honderd zwakzinnigen wonen, wil vlakbij de fokkerij een modern dagrecreatiecentrum bouwen. De juridische stand van zaken is momenteel dat de Raad van State het afgeven van een bouwvergun ning heeft goedgekeurd, maar dat de Kroon de vereiste hinderwet- DEN HAAG/REGIO - De provin cie Zuid-Holland heeft bij twee milieuvluchten in december van het vorige jaar 18 illegale milieu-ac tiviteiten opgespoord. In de drie uur durende vluchten werden vier slootdempingen, elf stortplaatsen en drie illegale erfverhardingen aangetroffen in de regio Alphen aan den Rijn, Woerden, Gouda en Capelle aan den IJssel. De eigena ren van de grond zijn na de contro le bezocht door provinciale en ge meentelijke ambtenaren met het verzoek het illegaal gestorte afval te verwijderen of alsnog een ver gunning te vragen. Gedeputeerde J. van der Vlist (PvdA/milieu) zei gistermiddag tij dens de maandelijke persconferen tie van het provinciaal bestuur een groot voorstander te zijn van der gelijke milieuvluchten. Hij be- KATWIJK - De politie heeft ne gen Katwijkers en een Voorhouter aangehouden die hebben bekend in de badplaats vernielingen te hebben aangericht tijdens de jaar wisseling. De jongeren, 16 en 17 jaar oud, hebben zich volgens de Katwijkse politie ook schuldig ge maakt aan vernielingen en brand stichting in de oudejaarsnacht van 1986. De politie kwam de jongeren op het spoor na aanhouding van een aantal van hen op nieuwjaarsdag. De Katwijkers en de Voorhouter stichtten onder meer brand in het voormalige zusterhuis van het Zee hospitium, gooiden brandbommen en molotov-cocktails en sloegen verspreid over het dorp ruiten in. Tegen het tiental is proces-ver- baal opgemaakt. klemtoonde dat controle vanuit de lucht een efficiënt middel is bij de handhaving van milieuwetten. In korte tijd kunnen veel plekken worden gecontroleerd en ook over de grond moeilijk bereikbare plek ken, zoals achter boerderijen en be drijven, zijn goed te zien. De twee vluchten hadden boven dien als doel de rijkspolitie, ge meenten en waterschappen te overtuigen van de effectiviteit van de controle. De provincie is een groot voorstander van een geza menlijke controle. "Er kan dan di rect worden afgesproken wie er te gen welke overtredingen optreedt, de controleurs komen regelmatig bij elkaar en kunnen zo informatie uitwisselen en de kosten blijven beperkt", aldus Van der Vlist. Voor de provincie speelt daarbij een gro te rol dat er slechts elf controleurs in dienst zijn, terwijl er ruim dertig nodig zijn. In het zuidoostelijk deel van de provincie bij Rotterdam werken de diverse instanties al samen bij de milieuvluchten. De rijkspolitie in het district Dordrecht coördineert daar een en ander. Volgens Van der Vlist gaat er van de regelmatige controlevluchten een preventieve werking uit. Voorlopig voelt de rijkspolitie in het district Den Haag nog weinig voor de samenwerking. Woord voerder R. Teijken laat desge vraagd weten dat de rijkspolitie niet besluit tot samenwerking op basis van een paar proefvluchten. "Het moet duidelijk gestructu reerd worden. Het moet deel uit maken van een systhematische aanpak", aldus Teijken, die erop wijst dat het nog volstrekt ondui delijk is wie welke milieuwetten gaat controleren. Ook de rol van de rijkspolitie is nog onduidelijk. Daarom wil het district nog niet meedoen aan de vluchten omdat die ook "heel wat geld kosten". vergunning heeft vernietigd. Ten einde toch aan de wettelijke eisen te voldoen, moet de gemeente op nieuw een langdurige procedure beginnen. Bij een bedrijfsverplaat sing staat de nertsenfarm de bouw plannen van Hooge Burg niet meer in de weg. Topambtenaar W. van der Poel heeft bevestigd dat de gemeente Alphen serieus rekening houdt ^Nriet de verplaatsing van de nerst- fokkerij. "Een actieve rol is voor de gemeente niet weggelegd", zegt de directeur van de dienst openbare werken. Het plannetje van de ge meente en Hooge Burch wordt ver werkt in het op te stellen bestem mingsplan voor het Steekterweg- gebied. De rondweg om Zwam- merdam loopt daarin weliswaar nu nog buiten het erf van Verboom om. Via een zogeheten wijzigings bevoegdheid kan het tracé pal over het terrein van de fokkerij komen te liggen. De pelsdierfokker zelf schijnt vooralsnog geheel buiten de plan nenmakerij te zijn gehouden. Vol gens Verboom is hij noch door de gemeente noch door buurman Hooge Burch benaderd. "Hier hoor ik van op", aldus de Aarlanderve- ner, die verder geen commentaar wenst te geven 'op dingen die niet bekend zijn'. Hij kondigde wel aan het ontwerp-bestemmingsplan, dat deze week door de gemeente ter visie is gelegd, nauwkeurig te gaan bestuderen. Wethouder G. van As (WD- /ruimtelijke ordening) spreekt de onwetendheid van Verboom te gen: "Ik heb het aanbod van Hooge Burch zelf aan hem overgebracht. Maar de andere partij was er niet kapot van. Verboom vond het voorstel niet concreet genoeg, dus dat kan snel vergeten zijn". Van As benadrukt dat de gemeente de ge volgen van een eventuele grondruil zal onderzoeken. Ook met de pro vincie moet daarover nog overleg worden gevoerd. Met een zandzuiger wordt een groot deel van het duinmeer gedempt. KATWIJK/WASSENAAR - De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) is op drie plaatsen in de dui nen tussen Katwijk en Wassenaar begonnen met het uitbreiden van het aantal winputten. De meest in grijpende werkzaamheden worden uitgevoerd op en rond de plas bij de zogenaamde Duitse Muur. Door het opspuiten van zand uit de pias bodem wordt een gróót deel van dit duinmeer gedempt. Voor het opspuiten van de plas is in overleg met Staatsbosbeheer ge kozen om grote schade aan het Uitbreiding waterwinputten in duingebied duingebied te voorkomen. Voor een goede zuivering van het water door het duinzand is het noodzake lijk dat de winputten op enige af stand van het water worden gesla gen. In dit geval betekende dat (foto Wim Dijkman) graafwerkzaamheden middenin het kwetsbare duingebied. Door nu het meer aan te vullen met zand kan toch de nodige afstand tussen de nieuwe puttenreeks en het wa ter worden gehouden. De putten worden geslagen in het nieuw ont stane 'duin'. Het meer wordt aan de zuidzijde van de muur volledig met zand op gevuld. Tijdens de werkzaamhe den - die waarschijnlijk tot 1 maart gaan duren, is het wandelpand on begaanbaar en dus afgesloten voor het publiek. Winkelier niet onder de indruk van protesten buurtbewoners VALKENBURG - "Het laatste wat ik wil is dat het café overlast voor de buurt veroorzaakt. We hebben zelf twee kinderen, die boven rustig moeten kunnen sla pen. Daarom mikken we op Val kenburgers van ongeveer 30 jaar en ouder als klant". A. Oosterlee reageert verbaasd op de dit weekeinde begonnen handteke ningenactie tegen de komst van het café op de hoek van het Marktveld en de Lotsystraat in Valkenburg. De 35-jarige Oosterlee ruimt de laatste restanten op uit de inmid dels gesloten sigaren- en sigaret- tenwinkel. Eind december zette hij na bijna 13 jaar een einde ach ter de tabakszaak. "Het had echt geen zin meer om nog langer door te gaan. Er werd nauwelijks meer iets verkocht. In vergelij king met 13 jaar geleden wordt er aanzienlijk minder gerookt. Si garen en pruimtabak werden steeds minder gekocht. Daar naast verkopen de supermarkt en de benzinestations ook siga retten en snoepgoed. Ook in sportkantines wordt het nodige verkocht", verduidelijkt Ooster lee het besluit. Gemeente Voordat het café de deuren kan openen, moet er nog heel wat worden geregeld. Omdat het pand wordt gehuurd van de ge meente, moet de commissie eco nomische zaken zich hierover buigen. Het pand moet ongeveer vier meter worden uitgebouwd, om opslagruimte en toiletten te maken. De kosten van de ver bouwing zijn voor rekening van Oosterlee. Definitieve bouwte keningen zijn er nog niet, omdat eerst het bestemmingsplan moet worden aangepast. Begin deze maand besloot de meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening het bestem mingsplan te veranderen. Alleen het GPV/RPF-raadslid T.J.P. van Es was tegen, omdat een café langer geopend is dan een win kel en dus meer overlast veroor zaakt voor de buurtbewoners. Het CDA is niet tegen het café, maar wacht met spanning even tuele bezwaarschriften af. Over twee weken moet de gemeente raad nog officieel de procedure in gang zetten. Dit weekeinde al hebben buurtbewoners een handteke ningenactie op touw gezet om te verhinderen dat Oosterlee een café begint. De bezwaarmakers zijn bang dat het café veel ge luidsoverlast geeft, met name veroorzaakt door brommers, en parkeerproblemen. Daarnaast is men bang dat Oosterlee na een jaartje er mee stopt, waarna een ander de kroeg overneemt. Verbaasd Oosterlee en zijn vrouw reage ren uiterst verbaasd op de actie. "Onbegrijpelijk. Ik heb tot nu toe alleen maar positieve reacties van de mensen uit de straat ge kregen. Waarom de mensen nu op eens tegen zijn, begrijp ik niet. Argumenten als overlast gaan zeker niet op, omdat ik de laatste ben die herrie wil. Wij hebben twee kinderen en die moeten boven gewoon rustig kunnen slapen. We zullen alleen rustige achtergrondmuziek draaien. Het wordt beslist geen disco of jongerencafé. We mik ken bewust op het wat oi^dere publiek van ongeveer 30 jaar en ouder. Die komen echt niet meer op de brommer of lopen lallend over straat. Voor de jongeren is er de sociëteit De Peuk, die dit jaar zelfs een nieuw onderkomen krijgt. Bovendien kan je als café baas lastige bezoekers weren. Daarnaast is er slechts plaats voor ongeveer 30 mensen in het café. Parkeeroverlast zal er nau welijks zijn, omdat de Valken burgers makkelijk lopend of met de fiets kunnen komen", somt Oosterlee de garanties voor rus tig wonen op. Hij wijst er op dat ook de gemeente nog kan ingrij pen bij overlast. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland onderzoekt of het mogelijk is een 06-nummer open te stellen voor informatie over natuur, recreatie en mil ieu. "Een 06-nummer niet voor rode, maar voor groene oort jes", aldus gedeputeerde P. van Heemst (natuur en recreatie, PvdA), die wil dat het nummer onderdeel gaat uitmaken van een omvangrijker voorlich- tings- en promotiebeleid dat de provincie wil voeren. Daarin past ook de aanschaf van een promotiebus waarvoor de provincie 100.000 gulden heeft uitgetrokken. Het minis terie van landbouw en visserij betaalt daarvan 75.000 gulden. De bus zal vooral worden ge bruikt voor het geven van voor lichting over de recreatieve mo gelijkheden in Zuid-Holland. Van Heemst wil echter ook overleggen met natuurbescher mingsorganisatie en de WV's of ook informatie over natuur en toerisme kan worden ver strekt. Hazerswoudenaar De Kooter veertig jaar mallenmaker betonfabriek ALPHEN AAN DEN RIJN/HA- ZERSWOUDE - Hij is een van de laatsten der Mohikanen. De Ha- zerswoudse timmerman Gerrit de Kooter (54) is de enige ambachtelij ke mallenmaker bij de Alphense betonfabriek Bos en zoon. De am bachtsman zat gisteren precies veertig jaar in het vak. De Hazers- woudse burgemeester J. van der Sluijs speldde hem de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Orar\je Nassau op. door Jolanda Mak Op het moment van het inter view weet Gerrit de Kooter hiervan nog niets. Wel zit hij keurig in 't pak gestoken te wachten op het bezoek van de directie. Zo wil hij wel even poseren voor de foto. "Ik timmer wel niet in m'n nette pak, maar zo is het weer eens wat anders". Gerrit de Kooter in zijn niet-alle- daagse plunje. "Je bent gewoon van alle markten thuis", (foto Nanno Bloupot) De Hazerswoudenaar begon zijn timmermansloopbaan op 14-jarige leeftijd als krullenjongen. "Direct met mijn vader mee het avontuur tegemoet. Want ja, dat is het voor een schooljongen", vertelt hij nu. Na de eerste twee jaar meer te heb ben gefunctioneerd als boodschap penjongen voor zijn oudere colle ga's, begon hij met het echte tim merwerk. Om iets bij te leren volg de hij een avondopleiding. "Wat een timmerman doet in een betonfabriek? Mallen maken. Be- tonprodukten worden gegoten in een houten mal. Het vervaardigen van die dingen is nog best een pre- cisiewerkje. Je hebt geen tijd om gietnaden weg te werken, dus moet je zorgen dat de mal zo goed sluit dat die niet kunnen ontstaan. De gietvorm moet natuurlijk wel weer uit elkaar kunnen worden gehaald. Dat is gemakkelijker bij een afwa teringsgootje dan bij een betonnen raamkozijn. Voor ik zoiets in elkaar zet, maak ik eerst een tekening op ware grootte. Zo voorkom je mis sers. "Het is gewoon een kwestie van binnenstebuiten leren denken. De mal is immers het spiegelbeeld van het te gieten voorwerp". "Ik heb het bedrijf zien groeien. Bos begon ermee in 1945, ik werk er vanaf 1948, dus ga maar na. Ik heb de produktie en het aantal mo delmakers zien groeien. Ook wat we maakten wisselde. De dakpla ten gingen er op een gegeven mo ment uit, die moesten worden ge maakt van lichter materiaal. We gingen stenen maken en rioolpij- pen gieten. Dat laatste is nu massa- produktie. We hebben ook gewerkt aan renovaties in Twente". Door automatisering binnen het bedrijf werd het ambachtelijk tim merwerk geleidelijk aan minder. De timmerlieden verdwenen een voor een. De Kooter bleef in 1975 als enige over. "Een soort van jam mer", vindt hij dat. "We hebben veel schik gehad samen. Nee, vraag me niet wat er nou precies zo leuk was, want dat weet ik niet. Maar ge zellig was het", aldus De Kooter, die laat weten geen moeite te heb ben met het feit dat hij nu alleen werkt. "Het is toch je eigen werk dat je moet doen. Ik vind het met een team gezellig, maar kan ook prima alleen werken. Ik wil ge woon alles zo goed mogelijk doen. Als ik het dan eens iets minder doe, is het nog steeds goed. De belang rijkste voorwaarde is dat wat je af levert betrouwbaar blijft. Een dak plaat die ik niet vertrouw, doe ik ook subiet over". Solobaan Hij blijft echter bescheiden. "Ik weet niet hoe ze over me denken. Als ik mijn baas vraag of hij iets wil controleren, zegt-ie dat het toch wel goed is. Ze kunnen me wel overal aan zetten. Dat is wel een van de voordelen van zo'n solo- baan, trouwens. Ik onderhoud nu ook mijn eigen gereedschap. Je bent gewoon van alle markten thuis". Door groei van de afdeling speci ale artikelen krijgt hij de laatste ja ren weer steeds meer te doen. "Loopgootjes, afwateringsbuisjes, kokers om om buizen heen te leg gen, noem maar op". Ook het bege leiden van stagiairs behoort tot zijn verantwoordelijkheden. "Dat werk moet regelmatig worden gecontro leerd. Ik heb echter altijd de nei ging de zaak dan maar zelf af te handelen, dat gaat een stuk sneller. Maar ja, ik moet die mensen na tuurlijk wel een kans geven. Ze le ren het immers alleen maar door het zelf te doen. Zo ben ik ook be gonnen". Provincie trekt geld uit voor derde wereld DEN HAAG - Gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland (GS), het da gelijks bestuur van de provincie, hebben honderdduizend gulden uitgetrokken voor Derde Wereld- projecten. Driekwart van het geld zal worden besteed aan de bewust wording van de Zuidhollanders. De rest gaat naar de International Union of Local Authorities, een vereniging die zich inzet voor de verbetering van de kwaliteit wan bestuurders en ambtenaren in de Derde Wereld. DEN HAAG - De actie Anti-Tank slag wordt per 1 april beëindigd. De provincie Zuid-Holland stopt met ingang van die datum met het subsidiëren van het opruimen van oude olietanks. Tot 1 april kunnen subsidieverzoeken worden inge diend, daarna zal de provincie het opruimen van oude olietanks afd wingen. De kosten komen dan ge heel voor rekening van de eige naar, aldus een provinciale woord voerder. Alphense bioscoop trekt meer publiek ALPHEN AAN DEN RIJN - Bio scoop Euro Cinema aan de Van Boetzelaerstraat in Alphen heeft het afgelopen jaar 115.000 bezoe kers getrokken. Dat zijn er onge veer 15.000 meer dan in 1986. Het betekent overigens geen topjaar voor de Alphense bios, want in 1979 kwam er een recordaantal van 130.000 toeschouwers. Bedrijf zou aan overzijde spoorlijn minder overlast veroorzaken dmg-begeleidmgsgroep Leiden bij Ankie de Roos. Klipperwerf 33. Me- renwijk. vanaf 20.15 uur. inlichtin gen tel: 312556. Lak-theater. Theatergroep Borv heur met 'Interieur*, aanvang 20.30 Rijksmuseum van Oudheden. Papengracht 29Tconcert door cel list Anner Bi|lsma. aanvang 20.15 uur in de Taffehzaal. Leidse Schouwbura, The RoyaJ Scottish Academy of Music and drama met "As you like it', aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K&O, concert door cellist Herre-Jan Stegenga en pia nist Herman Uhlhom, aanvang 20.15 uur. film: 'Angel' van Neil Jordan, aanvang 20.00 en 22.15 uur in het LVC aan de Breestraat. informatiepunt Gemeenschap pelijk wonen. Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. van 20.00 tot 22.00 uur. Kern Wassenaar, met aansluitend Cultureel Café, aanvang: 19.30 uur. Warenar Kerkstraat lezing door minister Smit-Kroes over "ideaal en werkelijkheid', aan vang 20.00 uur in de Dorpskerk. DONDERDAG 21 JAN. Alphen bingo in buurtcentrum Elckertyc, Havixhorst, aanvang 20.00 uur. Leiden in kader van lezingscyclus para psychologie, drs. H. van Dongen over "Dromen in het licht van de pa rapsychologie', K&O Oude Vest 45, aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K&O. lunchconcert door het Ensemble Kwartet-6', met Hans Zaal, es-clarinet, Marcel Blom, bes-clarinet, Gerbert Lande- weer, alt-clarinet, Jaap Mol, alt-cla- rinet, Erik van Deuren, bas-clarinet, Michael Holterman, contrabas-cla- rinet, met werken van Schmitt en Louscheur, aanvang 12.45. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, Troef Stationsweg 32, inl. tel: 149324/216180, van 20.00 tot 21.30 uur. A WDM, van 19.00 tot 22.001 Breehuys aan de Breestraat. njilavond van de postzegelvere niging Philatelica in de Dr. Visser t Hooft-scholengemeenschap aan de Antonie Duycklaan, tevens le zing over de postzegelontwerper Karl Bickei, aanvang 19.30 uur. i de Breestraat. 1 klaverjassen buurtvereniging Vrouwentrefpunt Aletta. Dien stencentrum, Lijtweg, bijeenkomst over "vrouwen en alcohol', aanvang 20.30 uur. Joop Doderer en Hans Boskamp, aanvang 20.15 uur in de Warenar n de Kerkstraat. VRIJDAG 22 JAN. Lelden concert door Edith Tankink, pia- io. in de serie Vrouwen achter het klavier', aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. 1 optreden van 'Silenus' in het de Breestraat, aanvang bingo-avond in clubhuis Matilo aan d9 Zaanstraat, tevens loterij, aanvang 20.00 uur. spreekbeurt van PvdA-voorzitter Marjanne Sint over het rapport Schuivende Panelen, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp klaverjassen bij supportersvere niging RCL, aanvang 19.45 uur in sportpark De Bloemerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16