Bouw van 98 koopwoningen op Zoutkeetterrein CDA eist rapport stadsbouwhuisop Zoeken naar resten skelet van Rembrandt een jaar uitgesteld Teleurstelling commissie over reactie van college op inspraak willen gebouw onder voorwaarden kopen Nest met 18 eendeëieren Gebied ligt al jaren te wachten op woningbouw Leidenaar opgepakt voor incest met drie nichtjes Haagse vuil verbranding moet voor 1990 dicht Man bewerkt twee auto's met hakbijl Studie naar gebreken al weken gereed AZL moet afval door Kemp laten vervoeren Werkgroep beldjkt clubhuis Merenwijk actief in vrije tijd WOENSDAG 20 JANUARI 1988 LEIDEN - Het zoeken naar de ske- letresten van Rembrandt van Rijn, die in de Westerkerk in Amsterdam zijn begraven, is met minstens een jaar vertraagd. Het opsporen van de botresten van de kunstschilder, die een deel van zijn leven in Leiden woonde en werkte, is opgeschort omdat ande re (restauratie) werkzaamheden aan de Westerkerk voorrang krij gen. Het Anatomisch Museum van de Leidse universiteit wilde aanvan kelijk in maart van dit jaar met het karwei beginnen. Zoals de zaken er nu voorstaan wordt het dik 1989 al vorens de conservator van het mu seum, W. Mulder, aan zijn opdracht kan beginnen. Mulder gaat overigens niet alleen op zoek naar de botten van Rem brandt en eventueel diens zoon Ti tus. Ze maken deel uit van een veel uitgebreider - fysisch-antropolo- gisch - onderzoek, dat onder meer antwoord moet geven op de vraag hoe oud mensen werden die in de zestiende eeuw leefden, welke ziekten er al zo voorkwamen enz. Mulder praat binnenkort met de architect en de commissie die de restauratie van de Westerkerk be geleiden of er oude journalen en begraafboeken zijn waaruit moet blijken op welke plek Rembrandt (hij overleed in 1669 op 63-jarige leeftijd) en zijn zoon begraven lig gen. Als die administratie goed is bijgehouden, is de kans reëel dat de stoffelijke resten van de kunst schilder kunnen worden geïdenti ficeerd. Zo niet dan heeft Mulder er een 'hard hoofd' in ooit iets van Rembrandt terug te vinden. Volgens de architect zijn er teke ningen van de graven waarop is aangegeven wie waar begraven is. Rembrandt, zegt hij, was in zijn tijd al een bekende figuur. Daarom, denkt hij, heeft men destijds wel genoteerd in welk graf Rembrandt is begraven. LEIDEN - Als gevolg van het milde winterweer zijn ook een den in de war geraakt. Nabij de Vrouwen weg tussen Leiden en Zoeterwoude hebben omwo nenden een nest met 18 een deëieren aangetroffen. Afgelo pen zondag trok het nest, waar in toen nog tien eieren lagen, al veel bekijks. Inmiddels is het aantal gestegen tot 18, hetgeen aan de hoge kant is. Ook elders komen meldin gen van mensen die nesten met eendeëieren hebben gevonden. Volgens de Dierenhulpdienst in Oegstgeest is dat bijzonder maar niet uniek. "Het wordt niets met die eieren. Het beste is als omwonenden de eieren weghalen en schudden" LEIDEN - De gemeentelijke in spraakcommissie is teleurgesteld over het feit dat het college van B en W vrijwel al haar voorstellen om de inspraak voor de burgers te ver beteren heeft afgewezen. "Mager, defensief en weinig fundamen teel", noemde voorzitter Stolker van de commissie de reactie van B en W gisteravond. De commissie besloot voorlopig af te wachten hoe de burgerij denkt over haar rapport en de reactie van het college. Tot 1 februari bestaat de mogelijkheid er op te reageren. De laatste weken werden 60 exem plaren van het rapport op het stad huis afgehaald, een aantal dat nie mand had verwacht. Toch zijn er nog geen reacties binnengekomen. Enkele weken geleden bracht de commissie een verslag uit van haar ervaringen met vijfjaar inspraak in Leiden. De conclusie van het rap port was dat de inspraak op een aantal punten faalde: inspraakter mijnen zijn te kort en bij bestuur ders en ambtenaren ontbreekt soms de mentaliteit om de in spraak serieus te nemen. Letterlijk schreef de commissie: "Het lijkt er soms op dat inspraak als een hinderlijke en vertragende factor wordt gezien" en "burgers worden vaak geconfronteerd met een kant-en-klaar besluit, men LEIDEN - Op het voormalige Zout keetterrein aan de Oude Singel en Houtmarkt zijn 98 premie-A-koop- woningen in aanbouw. Aan de nieuwbouw op deze plek gaat een lange geschiedenis vooraf. Het Zoutkeetterrein, begrensd door de Oude Singel, Koolstraat, Langegracht en Houtmarkt, ligt al jaren braak. Tot het eind van de ja ren zeventig stond aan de Hout markt een fabriekscomplex dat rond de eeuwwisseling was neerge zet. De Zoutkeet was een fabriek waar pekel, die voornamelijk uit Katwijk werd aangevoerd, in grote bunkers werd ingedampt tot zout. In de jaren voor de sloop werd het gebouw nog gebruikt door de Technische Unie totdat in 1979 de sloperskogel definitief een eind maakte aan dit stukje industrieel verleden. Korte tijd later werden ook zes beschermde monumenten aan de Oude Singel (behorende bij het voormalige Zoutkeetcomplex) met de grond gelijk gemaakt. Tijdelijk, naar het zich liet aanzien want de LEIDEN - Een 40-jarige Leide naar is door de politie aangehou den op verdenking van incest. De man heeft gedurende een periode van ongeveer tien jaar drie nichtjes seksueel misbruikt. De man heeft bekend. De zaak is aan het licht gekomen doordat het oudste nichtje (18) aan gifte heeft gedaan bij de politie. De ontucht was al lange tijd binnen de familie bekend. Het meisje is vanaf haar zesde tot haar vijftiende jaar door haar oom misbruikt. Ook een inmiddels negenjarig nichtje werd slachtoffer van de incest. Zij werd vanaf haar vijfde jaar misbruikt. De verdachte vergreep zich ook aan de dochter van een andere broer. Hij verrichtte al seksuele handelingen met haar toen zij nog een baby was. Rijksdienst voor de Monumenten zorg gaf slechts toestemming voor de sloop op voorwaarde dat er nieuwe gebouwen zouden worden neergezet die getrouwe kopieën waren van de gesloopte panden. "Je moet maar zo denken: het doek wordt even voor de zon getrokken. De gebouwen worden volledig nieuw opgebouwd en niemand ziet dat ze er even niet gestaan heb ben", lichtte de rayon-architect van Monumentenzorg destijds toe. Het doek bleek evenwel defini tief gevallen want de monumentale panden zijn nooit herbouwd. De uitspraak van een provinciale be roepscommissie over de sloop liet geen andere conclusie dan dat het college van B en W nalatig was ge weest in de procedure die herbouw van de monumenten moest be werkstelligen. Door diezelfde nala tigheid liep de gemeente ook een fi nanciële vergoeding van bijna 50.000 gulden mis. Verontreiniging Het plan voor de bouw van 80 nieuwe woningen op het Zoutkeet- terrein ging later ook niet door om dat de Leidse projectontwikkelaar en eigenaar van de grond het bouwterrein voor veel geld ver kocht aan het Amsterdamse Bane- ro-Spaarneveste bv. De grond bleef vervolgens jarenlang braak liggen omdat Banero niet in staat bleek betaalbare nieuwbouw neer te zet ten zonder zelf een financiële veer te laten. In 1983 bereikte de gemeente overeenstemming met Banero over de bouw van 98 premie-A-wo- ningen. Twee jaar later zou de bouw eindelijk beginnen toen bleek dat het Zoutkeetterrein ern stig was verontreinigd door kool waterstoffen. Het begin van de bouw moest daardoor voor onbe paalde tijd worden uitgesteld. Om sanering van het terrein zo snel mo gelijk rond te krijgen was Banero bereid de kosten ervan voor te schieten. De provincie betaalt dit waarschijnlijk in 1989 terug. Vorig jaar werd de vervuilde grond afgevoerd en opgeslagen in het gemeentelijk gronddepot in Roomburg. De grond is inmiddels overgebracht naar Moerdijk met het oog op verwerking. Na het schoonmaken van de grond was de weg vrij voor de nieuwbouw. Bovenstaande tekening geeft een indruk van hoe het nieuwbouwcomplex op de hoek Oude Singel/Houtmarkt er gaat uitzien. Thans worden aan de Oude Singel de contouren zichtbaar van de nieuwe woningen die de plaats in nemen van de vroegere monumen ten. Uitgangspunt voor de nieuw bouw is een plan van de architec tenbureaus Van Veldhoven Part ners uit Den Haag (verantwoorde lijk voor de hoekbebouwing) en "IYeffers en Polgar uit Waddinx- veen (verantwoordelijk voor de twee vleugels). Meest opmerkelijk aan het ontwerp zijn de platte da ken en de hoekbebouwing met op vallend veel glas. De woningen worden gereali seerd in de premie-A-koopsector met prijzen van 115.000 gulden tot 145.000 gulden voor twee-, drie- of vierkamerwoning. Verwacht wordt dat over twee maanden het hoogste punt van de nieuwbouw wordt bereikt. IJs en weder dienende zal het complex woningen in oktober van dit jaar helemaal klaar zijn. Eén van de grootste en langst braakliggende terreinen in de Leidse binnenstad zal dan eindelijk zijn omgetoverd in een mooie plek or De nieuwbouw aan de Oude Singel t na jaren oponthoud eindelijk uit de grond. moet wel van goede huize komen om daaraan nog iets te verande- Voorzitter Stolker zei gister avond in een vergadering van de commissie dat de inhoud van het rapport misverstanden heeft ge wekt. "Het lag iets genuanceerder dan men uit ons rapport heeft gele zen. Het was geen felle, maar goed bedoelde kritiek", aldus Stolker. Een ander commissielid bracht die nuance aan: "Het gaat niet slecht, maar mischien niet zo goed met de inspraak". Toch hield de voorzitter de kri tiek staande. "Het onmogelijke taalgebruik in gemeentelijke not a's en de korte inspraaktermijnen leidt er feitelijk toe dat de burger ontmoedigd wordt om aan de in spraak deel te nemen. Zonder dat daar een kwade wil van bestuur ders en ambtenaren achter zit". Het college heeft inmiddels laten weten niets te voelen voor sugges ties van de commissie om de bur gers eerder bij de besluitvorming te betrekken en ze meer alternatie ven voor te leggen. Het college wijst dit af omdat er de afgelopen jaren maar weinig klachten over de inspraak zijn geuit. Stolker erken de dat gisteravond. "Maar aan de andere kant: als inspraak iets is voor een kleine groep bevoorrech ten is het logisch dat er weinig klachten binnenkomen. In dat ge val verloopt de inspraak zeker niet vlekkeloos", aldus Stolker. De eensluidende conclusie van de commissie is dat het college haar aanbevelingen wat al te ge makkelijk naast zich heeft neerge legd. De commissie overweegt daarom over enkele weken het col lege nogmaals aan te spreken over het gebrekkige functioneren van de inspraak in Leiden. LEIDEN - De Kroon heeft uitge sproken dat de vuilverbrandings installatie in Den Haag in 1990 dicht moet. Dat naar aanleiding van bezwaren van omwonenden van de installatie. De gemeente Den Haag is samen met Leiden, Zoetermeer en Leidschendam op zoek naar een plek voor samen te bouwen nieuwe installatie. Den Haag wilde de huidige installatie pas in 1994 sluiten omdat dan pas de nieuwe klaar is. Het besluit van de Kroon bete kent niet dat de nieuwe verban- dingsoven er eerder staat en dat die in Leiden vroeger kan sluiten. Vol gens een woordvoerder van de ge meente Den Haag kan er geen ex tra spoed worden gezet achter de nieuwbouw van een gezamenlijke vuilverbranding. Den Haag moet rekening houden met de andere ge meenten en bovendien zijn de pro cedures voor de vestiging van een vuilverbranding nauw omschre ven in de Afvalstoffenwet. Ver wacht wordt dat eind dit jaar een deffinitieve beslissing valt over de plaats van de installatie. Een ter rein nabij Zoetermeer maakt daar bij de meeste kans. Burgerlijke Stand LEIDEN - De Leidse muziekvere nigingen zijn in principe bereid om het muziekcentrum, dat aan de J.C. de Rijpstraat moet verrijzen, te ko pen. De verenigingen - Allegro Vi vace, Con Fuoco, De Burcht, K G en Werkmans Wilskracht - kun nen geld van de gemeente lenen om de koop te financieren. De verenigingen hebben de ge meente nog wel enkele voorwaar den gesteld. Zo willen zij maximaal zes procent rente over de lening be talen. De gemeente heeft een rente percentage van zeven procent voorgesteld. Ook willen de korp sen inzicht in het bouwbestek. "Het is toch gek dat wij moeten be slissen over de aankoop.van een ge bouw, waarvan we niet weten hoe het er uit ziet", zegt de secretaris van K G, A. Bekooy. Bovendien willen de verenigin gen een nauwkeurig inzicht in de belastingen en heffingen die zij, buiten de rente, moeten betalen. Volgens Bekooy staan de mu ziekkorpsen me de rug tegen de muur. "Wij hebben eigenlijk geen keus. Wij moeten per 1 augustus uit ons onderkomen aan de Ooster straat, De Burcht had eigenlijk al per 1 januari uit de Aaimarktschool moeten zijn. Het is 'stikken of slik ken' voor ons". De secretaris van K G ziet de toekomst voor de muziekvereni gingen niet rooskleurig in. "Korp sen die vorig jaar net quitte speel den, moeten nu meer dan het dub bele voor hun huisvesting gaan be talen", meent Bekooy. Zijn korps hoopt extra geld binnen te krijgen via de stichting 'Vrienden van K G'. In een verhoging van de contri butie - die nu variëert van 11,50 tot 15 gulden - ziet hij niets. "De doel stelling van de muziekverenigin gen is toch om de mensen met lage re inkomens de kans geven muziek te beoefenen. Als wij de contribu tie moeten verhogen dan ben ik bang dat er over een paar jaar geen muziekverenigingen meer be staan". LEIDEN - Geboren: David Alphons Adriaan zv. B.A.A.M. van der Stee en C.G.M. Jak, Petrus Jacobus An- thonius zv. C.P.E. Westgeest en P.M.M. Westgeest, Jozua Josinus zv. J.T. Kentie en A.C. de Mooij, Eva dv. J.A. Nijgh en M. van Lierde. LEIDEN - Gehuwd: F.M.L. Doove en C. Noordermeer, J. Heruer en H.W.M.P. Paardekooper, E.C. Smeets en J.C.M. Vreeken, J.O. Kersbulck en E. Adu-Gy- amfi, G. van Oevern en G.M. van der Meer, I.J. Vinkestijn en C.W. de Roo. J.G. Slierings en J.M. Meer- tens; R.A. Roem en U. Winter; G.J.J.M. van Oorschot en J.M.E. Dracht; S. Kui per en I.M. Dreef. LEIDEN - Aan de Korevaarstraat zijn afgelopen nacht twee auto's to taal vernield. Zij werden met een bijl bewerkt door een 24-jarige Lei denaar. De man beschadigde ook nog enkele ruiten en deuren van woningen. De politie kon de dader even later aanhouden in een café. De man is door de EHD overge bracht naar een psychiatrische in richting in Noordwijk. LEIDEN - Het CDA-raadslid Het- tinga heeft het college van B en W schriftelijk verzocht het rapport over bouwfouten bij het stads- bouwhuis met spoed openbaar te maken. Het rapport is al enkele we ken gereed maar nog steeds niet naar de raadsleden verzonden. Hettinga schrijft in zijn brief aan het college dat de herstelwerk zaamheden aan het stadsbouwhuis in het vooijaar moeten beginnen omdat die anders niet voor het na jaar afgerond kunnen worden. Dat zou een jaar vertraging betekenen. Daarom is het van groot belang dat de raadscommissie zich op korte termijn uitspreekt over wat er moet gebeuren, vindt Hettinga. Al in september werd besloten een nader onderzoek in te stellen naar de fouten die bij het metsel werk van het stadsbouwhuis zijn gemaakt. Het slechte metselwerk is de oorzaak van lekkages in de de pendance van het stadhuis aan de Langegracht. Het opheffen van lekkages maakt deel uit van een noodzakelijke herstelbeurt van het stadsbouwhuis die bqna een mil joen gulden kost. Wethouder Bordewijk beloofde de raadscommissie in september dat het onderzoek een maand in be slag zou nemen. Uiteindelijk werd het pas begin dit jaar afgerond. Te lefonische verzoeken van Hettinga om inzage in het rapport te krijgen, bleven zonder resultaat. Ook een verzoek van deze krant om de in houd van het rapport openbaar te LEIDEN - Een gemeentelijke werkgroep gaat trachten de wen sen van jongeren voor een nieuw clubhuis in de Merenwijk op een rijtje te zetten. Vóór het eind van het jaar moeten de plannen rond zijn voor een tweede club- en buurthuis daar, dat mogelijk aan het Broekplein zal komen. Het al bestaande Op Eigen Wieken aan het Valkenpad zal moeten worden vervangen door een nieuw ge- Gisteravond is door gemeentelij ke vertegenwoordigers met een tiental jongeren en dertig andere belangstellenden gepraat over de mogelijkheden. Belangrijkste wens van de jongeren bleek een goed geïsoleerde ruimte te zijn, waar harde muziek kan worden ge draaid, zodat er meer disco-avon den kunnen worden georganiseerd dan nu het geval is. Toen de Merenwijk in de jaren zeventig verrees, was rekening ge houden met drie club- en buurthui zen op verschillende locaties. Door bezuinigingen sneuvelden er twee en bleef alleen Op Eigen Wieken over. De gemeente wil het aantal voorzieningen nu in elk geval op twee zien te brengen. DEN HAAG/LEIDEN - De Hazer- woudse exploitatiemaatschappij Kemp mag de komende vijf jaar het huishoudelijk afval van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) blijven vervoeren. Dat is de uitspraak in een kort geding dat Kemp had aangespannen tegen het AZL nadat dit ziekenhuis het ver voeren van huishoudelijk afval had uitbesteed aan een ander bedrijf. Het AZL moet zich nu aan de overeenkomst houden die in juni vorig jaar met Kemp werd aange gaan. Op het niet nakomen hiervan staat een dwangsom van tiendui zend gulden per dag. Het AZL zegde de overeen komst, die het voor vijf jaar met Kemp was aangegaan, op in no maken, werd door het college van de hand gewezen. Het onderzoek naar mogelijke bouwfouten bij het stadsbouwhuis vond plaats op verzoek van de raadscommissie. Het college had toen al voorstellen gedaan om het gebouw te laten opknappen, maar de commissie twijfelde aan de haal baarheid van deze voorstellen. De raadscommissie verbond aan het onderzoek bovendien de mogelijk heid om de bouwer van het stads bouwhuis alsnog aansprakelijk te stellen voor de kosten van de op knapbeurt. Het komt overigens vaker voor dat het enkele weken duurt voor dat de gemeenteraad in kennis wordt gesteld van rapporten die het college al in zijn bezit heeft. Zo heeft men zich in CDA-kringen op gewonden over het feit dat het rap port over de Breestraat pas vorige week aan de raad werd toegezon den terwijl het onderzoeksbureau al voor Kerstmis enkele exempla ren op het stadsbouwhuis had afge leverd. Het heeft met name irritatie gewekt dat er in de plaatselijke kranten uitgebreid uit het rapport werd geciteerd op een moment dat de raadsleden nog van niets wisten. De kranten hadden het rapport overigens niet van de gemeente, maar van de Breestraat-winkeliers gekregen. De reden van de vertraging was, zo werd verklaard, dat de gemeen telijke drukkerij niet in staat is dit soort rapporten op korte termijn te vermenigvuldigen. vember omdat het een goedkoper bedrijf had gevonden. Als andere reden werd aangevoerd dat Kemp negatief in de publiciteit was geko men. Het Hazerswoudse bedrijf wordt ervan verdacht illegaal vuil te hebben gestort in Belgie. De overeenkomst met het AZL is voor Kemp van levensbelang. Het niet nakomen ervan kan het voortbe staan van het bedrijf zelfs in gevaar brengen. De directie van het AZL kon nog geen reactie op de uitspraak geven, omdat zij die nog niet op papier heeft gezien. Vandaag zou overleg met de advocaten van het AZL worden gevoerd over de stappen die nu moeten worden onderno men. Notuleren De Stichting Dienstencentrum voor gecoördineerd Bejaarden- werk begint een cursus waarmee bejaarden vergadertechnieken en notéleren kunnen leren. Op die manier kunnen ouderen meer be trokken blijven bij maatschappe lijke ontwikkelingen. De cursus wordt gegeven in dienstencen trum De Kooi, Driftstraat 49, op ddinsdagochtenden van 9.30 tot 11.30 uur. Belangstellenden kun nen bellen naar tel. 123744. Postzegels Postzegelvereniging Philateli- ca houdt donderdag 21 januari een ruilavond in de Dr. Visser 't Hooft-scholengemeenschap aan de Anthonie Duycklaan in Lei den. Tevens heeft er een lezing plaats over de postzegelontwer per Karl Bickei. De ruilavond be gint om 19.30 uur. Trams De Nederlandse Vereniging van belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen houdt woensdag een dialezing over mo derne trams. De recente ontwik kelingen op tramweggebied wor den die avond toegelicht door H. van 't Hoogerhuys. De bijeen komst wordt gehouden aan de Rijnsburgerweg 1 en begint om 20.00 uur. Film In het filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Bree straat wordt woensdag de film Angel vertoond van regisseur Neil Jordan. De film vertelt het verhaal van saxofonist Danny, die naar geweld grijpt om een probleem op te lossen. De film draait om 20.00 en 22.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15