Al vijf honden vergiftigd in Vlietwijk Voorschoten Gokkers veroordeeld voor 'verzet' tijdens draverij 'Emmaus moet centrum van bejaardenzorg worden' LEZERS OPGELET! Wassenaarse gewond tijdens roof van handtasje FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 20 JANUARI 1988 Emmaus en Adegeest reserve REGIO - Behalve het Zoeterwoud- se bejaardencentrum Emmaus staat ook het Voorschotense Ade geest op de provinciale reservelijst voor opknapbeurten. Emmaus staat eerste reserve. Mocht om wat voor reden dan ook de renovatie van het Wassenaarse Sophiekehuis of die van een Koudekerks cen trum niet doorgaan, dan komen Emmaus en Adegeest in beeld. Een woordvoerder van het Sop hiekehuis wil in dit stadium nog niet zeggen hoe de renovatieplan nen er uit zien en hoe veel geld er voor nodig is. De bouwkundige staat is ronduit slecht te noémen. Vast staat de eis van de provincie dat één plaats in het tehuis niet meer dan 115.000 gulden mag kos ten. De opknapbeurt van Emmaus gaat in de miljoenen lopen, zegt di recteur De Jong. En dat is alles wat hij kwijt kan op dit moment. Ook de woordvoerster van het Voorschotense Adegeest is weinig spraakzaam. Officieel weet ze nog van niets maar mocht het bericht over plaatsing op de reservelijst kloppen, dan is ze een beetje te leurgesteld. "We kunnen hier nog wel leven maar een renovatie is wel nodig. Veel kansen biedt een plek op de reservelijst niet, ik zie niet in waarom een van de projecten el ders niet door zou kunnen gaan". Haar naam mag niet in de krant. Ze vreest dat er ook bij haar vergif tigde gehaktballetjes in de brieven bus zullen vallen en laat ook haar hond niet meer uit, behalve in de eigen tuin. Haar mening spuien wil ze echter graag. "Ik zou die hondenmoorde naars erop willen wijzen dat, als hun wanstaltige acties hen zijn in gegeven door ergernis over over last van de trouwe viervoeters, ze niet bij de hond maar bij de baas moeten zijn". Een tip voor de bazen heeft ze eveneens. "Honden die vergifti gingsverschijnselen vertonen moe ten worden gedwongen een half pak zout te verorberen. Het dier zal daar hevig van gaan braken en dat is precies wat er nodig is. En het is heel belangrijk dat de hond eerst zout eet en dan naar de dierenarts wordt gebracht. Allemaal tijd winst". Kapot Tips die te laat zullen komen voor Perry, de hond van de 16-jari- ge Mariëlle van de Assen. Haar broer liet de vierjarige spaniël za terdagavond even voor het midder nachtelijk uur uit. Er leek niets aan de hand. Totdat haar vader, die pas rond half vier thuiskwam, opmerk te dat Periy totaal niet reageerde op zijn thuiskomst. Het dier bleek toen al te zijn gestorven. Een reconstructie in huize Van de Assen heeft inmiddels uitgewe zen dat het dodelijke gehaktballe tje in de Badhuisstraat moet heb ben gelegen. Mariëlle zegt "hele maal kapot" te zijn van de moord op haar hond. "Ik zou zo veel willen doen, maar ik weet niet wat", zegt Andere buurtbewoners voelen zich ook machteloos, maar zijn in middels wel tot actie overgegaan: ze stoppen huis-aan-huis briefjes in de brievenbussen met waarschu wingen. "Politie heeft zaak niet verstandig aangepakt" DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Wegens wederspannigheid op de Kortebaandraverij in Voorschoten zijn gisteren drie mannen door de Haagse politierechter mr. E.J. Nu- mann veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De drie, een 36-jarige man uit Alk maar, een 33-jarige uit Hoorn en een 38-jarige uit Ilpendam, werden verdacht van overtreding van de wet op de kansspelen. Een agent in burger wilde hen daarom op 28 juli 1986 aanhouden. Voor de politierechter was hen alleen wederspannigheid te laste gelegd en niet de overtreding van de wet op de kansspelen. De man nen ontkenden fel zich verzet te hebben bij hun aanhouding. WASSENAAR - Een 60-jarige inwoonster van Wassenaar is gisteren tegen het eind van de middag in haar woonplaats beroofd van haar handtasje. De vrouw reed met haar fiets over de Zuylen-Van Nijeveltstraat richting Deylerweg, toen ter hoogte van de brug over de Zijlwatering een brom fiets met twee jongemannen naast haar kwam rijden. Een van de twee rukte plots de blauwe linnen tas van het stuur van de fietster en het twee tal stoof er vandoor. De vrouw kwam door het gebeurde ten val en bleef gewond op straat liggen. Zij is met hoofdletsel opgenomen in een zieken huis. De politie van Wassenaar is op zoek naar getuigen van deze tasjesroof. De daders reden op een brommer met een hoog stuur. De bestuurder droeg een witte helm. Volgens de politie is het mogelijk dat dit tweetal enige tijd heeft gestaan op de kruising Van Olden-Wiegmanweg/Barneveltweg. Mensen die dit duo daar gezien hebben, of getuige zijn geweest van de diefstal zelf, worden verzocht contact op te nemen met de politie in Was senaar, tel. 01751-19244. Potloodventer in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Tot tweemaal toe werd een 16-jarige inwoonster van Zoeterwoude maandagavond geconfronteerd met de handelingen van een zogeheten potloodventer. Het meisje reed met haar fiets omstreeks half acht over de Europaweg richting Zoeterwoude, toen voor haar een 20 a 30-jarige automobilist zijn kanariegele eend langs de kant van de weg zette. De man stapte uit, liet voor het naderende meisje zijn broek zakken en maakte obscene gebaren. Hierna nam hij weer plaats in zijn wagen en volgde het verschrikte meisje tot de Zoeterwoudse Burgemeester Waps- traat. Hier herhaalde hij zijn onzedelijke handelingen. De inwoonster van Zoeterwoude heeft aangifte gedaan bij de politie. Groep Egyptenaren land uitgezet LISSERBROEK - De zeventien legaal werkzaam bij een bedrijf in Egyptenaren die gistermorgen in Lisserbroek. Bij het passeren van Lisserbroek zijn aangehouden, een politiewagen sloeg de groep moeten binnen 24 uur Nederland gisteren op de vlucht waarop de verlaten. De Egyptenaren waren il- politie de mannen aanhield. Vrachtwagenchauffeur beroofd NIEUW-VENNEP - Een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Ridder kerk is vanmorgen op het parkeer terrein van het Van der Valk-brug- restaurant langs de rijksweg A4- (Amsterdam-Den Haag) beroofd van 600 gulden. Een onbekende man tikte op de ramen van de cabine. Onder be dreiging van een mes werd de chauffeur gedwongen zijn geld af te geven. De chauffeur overhandig de de dader daarop ongeveer 600 gulden in verschillende valuta. De 36-jarige Alkmaarder ver klaarde dat een wachtmeester een penning onder zijn neus had ge houden. Hij was toen gaan staan, waarop de wachtmeester in paniek was geraakt. "Ik zat aan de speelta fel, want ik was bankier. Een vrouw pakte de wachtmeester op eens bij zijn t-shirt vast. Ik zei nog ik ga wel mee. Dat hij mij nog op de grond gooide moest hij weten, het was toch gras. Pas op het bureau kwam hij tot bedaren". Bij de 33-jarige Hoornaar was door de politie 330 gulden in beslag genomen. Hij had geroepen: „Geef dat geld terug of ik sla je hartstikke dood". Toen hij zich hierop om draaide liep hij in de armen van twee agenten. De politie wilde de man aanhouden omdat hij mensen zou hebben uitgenodigd mee te doen aan het gokspel. Van de 38-jarige Ilpendammer had de politie 2355 gulden in beslag genomen. Voor de politierechter eiste de man, die aan powerlifting doet, zijn geld terug, vrijspraak en verklaarde dat hij bezig was met een proces tegen de politie. Toen men hem wilde aanhouden, had hij net een operatie aan zijn arm achter de rug. "Dat heeft me nog een ope ratie gekost. Ik had er niets, maar dan ook niets mee te maken. Dus zei ik tegen die agenten; ik ga niet mee. Ze sprongen met hun vijven op mijn nek en sloegen met de handboeien op mijn hoofd. Ik wil de toen best mee gaan, maar ze ble ven aan mijn arm hangen. Er was weer een botje geknakt". Toen de politie de man de handboeien om wilde doen, waren deze te klein voor diens polsen. Verzet Officier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper, hield het erop dat de heren verzet hadden gepleegd. "Je mag je niet verzetten, ook al heb je gelijk. Er is op verschillende manieren verzet gepleegd". Zij eis te F500,- en twee weken voorwaar delijk. Het geld moet teruggegeven worden aan de drie mannen, omdat niet bewezen was, dat zij dat geld hadden verdiend met overtreding van de wet op de kansspelen. De politierechter meende dat de politie de zaak niet verstandig had aangepakt. "Zij hadden het nodige gepruttel kunnen verwachten". Ook hij wilde dat het geld aan de mannen zou worden teruggegeven. De drie protesteerden toch luid keels tegen de voorwaardelijke veroordeling. Zij voelden zich ge heel onschuldig. Een agent bekijkt een aantal stukjes vergiftigd vlees. Blauw uitgeslagen en verpakt in veilig plastic liggen ze hls stille getuigen op het Voorschotens politiebureau. (foto Loek Zuyderdui Politie verwacht dader snel te kunnen aanhouden VOORSCHOTEN - Vijf hon den zijn de afgelopen dagen vergiftigd in de Voorschotense Vlietwijk. Drie andere honden aten eveneens van de dodelijke gehaktballetjes op de straten in de wijk, maar wisten te overle ven dankzij snel ingrijpen van de eigenaars, die hun dieren lieten braken en de dierenarts inschakelden. Of het bij het getal vijf blijft, kan een woordvoerder van de Voor schotense politie niet zeggen. "Elk ogenblik kan op de zaak gezet en de woordvoer der zegt dan ook te verwachten de moordenaar snel te kunnen aan houden. Duidelijk wordt wel dat de dader bepaald niet achteloos te werk gaat. Het vlees is niet alleen op straat verspreid, maar bij twee hon denbezitters ook in de brievenbus gestopt. De moordenaar(s) zijn tot dusver alleen actiefin de Vlietwijk. In alle gevallen werden de balletjes verspreid in straten van deze wijk, met name in de Badhuisstraat, Raadhuislaan en de Leidseweg. De politie denkt dan ook dat de dader een buurtbewoner is met een 'ver schrikkelijk grote' hekel aan hon den. Temeer daar er geen meldin gen van vergiftigingsgevallen uit andere wijken zijn binnengeko men, legt de politie geen enkel ver band met de hondendoder die de afgelopen jaren regelmatig heeft toegeslagen in de Leidse Meren- wijk. Ook deze dader(s) werkten met vergiftigd gehakt en maakten tientallen slachtoffers. Strychnine Om welk vergif het dit keer pre cies gaat, is officieel nog niet be kend. Volgens de Voorschotense dierenarts Westgeest zijn de hon den gedood met strychnine, een Directeur Zoeterwouds bejaardentehuis wacht met smart op renovatie snel werkend gif dat doorgaans wordt gebruikt bij het verdelgen van mollen. De strychnine veroor zaakt spierkrampen die fataal zijn als ook het hart erbij betrokken raakt, aldus de dierenarts. De Voorschotense politie heeft de vergiftigde gehaktballetjes - er zijn er een paar gevonden - inmid dels voor onderzoek doorgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium. Het kan wel even duren voordat de uitslag binnen is. Vooralsnog houdt de politie zich druk bezig met extra surveillances én met het opvangen van tientallen telefoon tjes van verontruste hondenbezit ters. Dat er sprake is van paniek on der de Voorschotense hondenbe zitters wordt wel duidelijk uit het relaas van een bewoonster van de Vredenhoeffstraat. Zij kent veel mensen met honden in de buurt. Iedereen belt elkaar op, meldt ze. - "We zijn ervan overtuigd dat er ie mand bezig is om alle honden in Voorschoten uit te roeien", be weert de vrouw stellig. ZOETERWOUDE - Een hoge. hol le zaal die met zijn lange tafels, kunststof bladen en stoelen met plastic zittingen en verchroomde poten veel weg had van een be drijfskantine. Dat was de eetzaal die directeur M.J. de Jong aantrof ruim twee jaar geleden aantrof bij zijn komst in het Zoeterwoudse huize Emmaus. Naar zijn mening was die eetzaal het eerste dat moest worden veran derd in dit bejaardentehuis. Nu is het een warme, uitnodigende ruim te waar veel meer mensen dan voorheen samenkomen om koffie te drinken, de warme maaltijd te gebruiken en aan handenarbeid te doen. Ook de ontspanningsmidda gen en -avonden worden veel meer bezocht dan vroeger. De centrale functie in het huis, die De Jong voor ogen stond, wordt langzamer hand realiteit. "Eigenlijk zou Emmaus het cen trum moeten worden van de be jaardenzorg in Zoeterwoude", mij mert de directeur. Langzamerhand gaat het al wat die kant uit. Voor Tafeltje Dekje worden per dag 25 maaltijden bereid in de gemoderni seerde keuken. Met dit aantal is ei genlijk de grens bereikt. Het koken van grotere hoeveelheden is geen bezwaar, maar er is geen ruimte ge noeg om al die maaltijden neer te zetten. Een oplossing zou kunnen zijn dat meer bejaarden uit de buurt in de koffiekamer komen eten, zodat hun maaltijden niet hoeven te worden opgeslagen. Vanuit de aanleunwoningen wordt steeds meer een beroep ge daan op de zorg die het huis kan bieden. Ook vanuit de flat, waar mensen met rolstoelen niet op hun kamer kunnen komen, wordt ge vraagd naar de faciliteiten die Emmaus ter beschikking heeft. Te gek Het liefst zou De Jong zien dat Emmaus alleen op Zoeterwoude gericht zou zijn. Hetgeen inhoudt dat alleen Zoeterwoudenaren nog maar in aanmerking zouden kun nen komen voor een plaatsje in het huis. "Het is toch te gek dat men sen die 75 jaar in Zoeterwoude heb ben gewoond alleen nog maar een plaatsje in bijvoorbeeld Aarlander- veen kunnen krijgen", aldus De Jong. Naar zijn mening zal het bejaar dentehuis van tegenwoordig, met het grote aantal gezonde bewoners, in de zeer nabije toekomst worden verplaatst naar de woningen erom heen. Daarom is het volgens de di recteur goed dat de gemeente de toekomstige bejaardenwoningen in de nieuwe wijk Bloemenweide zo dicht mogelijk bij Emmaus heeft geprojecteerd. In het huis zelf zal dan plaats zijn voor mensen met lichamelijke en/of geestelijke pro blemen. De Jong heeft nog niet duidelijk voor ogen wat in dit be jaardentehuis van de toekomst pre cies de toelatingsnormen worden. Wel vereist deze situatie volgens hem een andere mentaliteit van het personeel en een hogere scholings graad. Voor mensen die geestelijk ach teruit gaan zou hij het liefst een he le etage inrichten, waar men in een eigen kamer kan wonen. Er zou een gezamenlijke ruimte voor activitei ten moeten komen, waarbij opti maal gebruik kan worden gemaakt van de capaciteiten die de bewo ners nog hebben. Opvang De bejaarde inwoners van Zoe terwoude kunnen gebruik maken van de faciliteiten die Emmaus biedt. Zo kunnen ze er koffie drin ken, warm eten en recreëren. Waar bij De Jong één facet wil benadruk ken: de tijdelijke opvang. Er is in Huize Emmaus een ruimte die daar speciaal voor bestemd is. Als men sen die voor een bejaarde zorgen eens met vakantie willen, dan kan deze bejaarde voor enkele weken in het bejaardentehuis terecht. De ze mogelijkheid geldt ook voor be jaarden van wie een partner een Directeur De Jong in de al opgeknapte eetzaal van Huize Emmaus, het Zoeterwouds bejaardentehuis dat eigen lijk alweer verouderd is. (foto Holvast) tijd in het ziekenhuis moet worden opgenomen. Het afgelopen jaar is deze ruimte twintig weken benut en de belangstelling ervoor neemt toe. Om alle huidige en vooral toe komstige taken goed uit te voeren is het huis eigenlijk alweer verou derd en daarom zou de financiële bijdrage van de provincie meer dan welkom zijn. De Jong weet vlot een reeks tekortkomingen van Emmaus te noemen. "De meeste rolstoelbezitters kunnen niet met hun rolstoel op hun kamer komen. Er is maar één douche per etage, er is geen natte cel op de kamers, zie kenhuisbedden kunnen, als dat no dig is, niet de kamer in, in de lift kan geen bed worden vervoerd en er is geen ruimte waar het perso neel zich kan omkleden. Boven dien is er geen ruimte om met men sen die wat in de war zijn, groeps- verzorging te doen. Een lastige kwestie is ook dat er geen moge lijkheden zijn om mensen tegen zichzelf te beschermen. Bij de uit gangen moet altijd personeel aan wezig zijn om bejaarden die de nei ging hebben te gaan dwalen, tegen te houden. Die personeelsleden zou je ook voor zinniger werk kun nen inzetten", aldus De Jong. De plannen om het huis te verbe teren hebben wel consequenties voor het aantal inwoners. In de toe komst zal Huize Emmaus dan ook geen tachtig bewoners kunnen her bergen, maar slechts 55. Als er nog een extra ruimte bijkomt voor de tijdelijke dag- en nachtopvang, zul len het er soms 57 zijn. Alle ideeën, wensen en plannen die bij de betrokkenen leven mpoe- ten nog geïnventariseerd, geselec teerd en beschreven worden. Eind dit jaar hoopt men de definitieve versie op papier te hebben. Tegen die tijd verwacht men ook meer duidelijkheid te hebben over de fi nanciering van de renovatie. Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie hel eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktie/fellcltaties -Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW) Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 221. 'van harte' - een felicitatie waard! Datum plaatsing Naam Adres: Woonplaats Tel (wel/geen abonnee) schrijf in de vak|es de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14