TAD LEIDEN Investering van miljoenen in kantorenbouw Schuttersveld i"T— Projectontwikkelaars rijden elkaar in de wielen Diefstal uit volière Plantsoen opgelost LEIDSCH DAGBLAD Nieuwbouw Stichting Research, Pica en Bazis Bouw van hotel op Schuttersveld zeker met half jaar vertraagd s WOENSDAG 20 JANUARI 1 LEIDEN - De computernetwerk- bedrijven Pica en Bazis vestigen zich mogelijk al volgend jaar janua ri aan de Schipholweg op het Schuttersveld. Gisteren werd be kend dat de beide bedrijven een in tentieverklaring hebben getekend voor een nieuw kantoor. Helemaal zeker is de nieuwbouw nog niet, want eind deze week of begin vol gende week moeten nog de laatste onderhandelingen worden ge voerd. "Maar ik kan niet ontken nen dat alles er zeer veelbelovend uitziet", aldus directeur prof. dr. A.R. Bakker van het Leidse Bazis. In de nabijheid van het pand van Pica en Bazis wordt dan nog druk gebouwd aan het kantoor voor een derde bedrijf dat zich nieuw op het Schuttersveld wil vestigen: de Leidse Stichting Research voor Beleid. Dat pand is, alles meezit, in april 1989 klaar. Research voor Be leid heeft inmiddels een definitieve overeenkomst gesloten met pro jectontwikkelaar Erica bv. Alle drie de bedrijven betrekken een nieuw pand - of overwegen een nieuw pand te betrekken - omdat hun huidige behuizingen veel te krap zijn geworden. Re search voor Beleid betrok ander- halfjaar geleden een monumentaal pand aan de Stationsweg. Dat was door de snelle groei van het aantal activiteiten en het aantal medewer kers al een half jaar later te klein geworden. "Toen hebben we al heel even gekeken naar de Schip holweg", zegt directeur Koenen van de stichting. "Maar uiteinde lijk hebben we toch besloten maar een tweede kantoor erbij te nemen. Dat werd het pand Rapenburg 10 - het voormalige kantoor van de reis organisatie NBBS". Overigens verwacht Koenen dit jaar 50 nieuwe medewerkers te moeten aannemen en volgend jaar nog eens eenzelfde aantal. De stichting heeft nu nog ongeveer honderd mensen in dienst. Research voor Beleid, de naam zegt het al, voert beleidsonderzoe ken uit voor - voornamelijk - overheidsinstellingen. De stich ting levert bestuurders en beleids makers informatie over actuele ontwikkelingen waarmee die hun visie en beleid kunnen bijstellen of wijzigen. Dat blijkt een gat in de markt te zijn. Hoe ver de groei nog doorzet, durft Koenen niet te voorspellen. "We hebben nu nog maar een be trekkelijk klein marktaandeel, naast alle vakgroepen van universi teiten bijvoorbeeld. Misschien kan onze omzet nog verdrie- of vervier voudigen. Toch denk ik dat, als we ons nieuwe kantoor hebben be trokken, waar 200 mensen ruim schoots kunnen worden gehuis vest, voorlopig niet meer uitbrei den in Leiden. Misschien dat we in de toekomst wel een vestiging ope nen in Brussel, om beleidsonder zoeken te doen voor onder meer de Europese Commissie. Het pand aan de Schipholweg, dat een vloeroppervlakte krijgt van ongeveer 4000 vierkante meter, zal om en nabij de 12 miljoen gulden gaan kosten. De stichting huurt het van projectontwikkelaar Erica. Ploegendienst Nu, een jaar later, barst de stich ting - hakte en besloot een nieuw kan toorgebouw te laten neerzetten. Dat is echter 'pas' jaar klaar. Hoe de stichting het ge brek aan ruimte in de tussentijd hoopt op te lossen, is volgens Koe nen nog niet helemaal duidelijk. "Misschien zullen meer mensen computersysteem beheert voor thuis moeten werken of in ploegen- kenhuizen. Met dit systeem, waar- diensten. Ik sluit echter ook niet op ongeveer 30 ziekenhuizen zijn Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Parkeren Een gevoel van diepe teleurstel ling beving het echtpaar Van der Akker uit Zoeterwoude na een avondje genieten van een optre den van het Rijnlands Mannen koor in de Stadsgehoorzaal. Ze hadden moeite met het vinden van een parkeerplaatsje omdat het koopavond was. Het echt paar was daarom zeer blij met de parkeergarage aan de Korre- vaarstraat. "We dachten een keu rige plaats te hebben gevonden voor onze auto", zegt Van der Akker. Na afloop van het concert sloeg de blijheid echter om in droefdheid toen bleek dat de ga rage gesloten was. "Het was een uur of elf en we stonden mooi voor gesloten hekken. We dach ten dat er ergens anders nog wel een ingang zou zijn, maar nee, het was helemaal afgesloten". Zij waren die avond trouwens niet de enigen die hun auto niet kon den bereiken. Een ander echt paar trof hetzelfde lot. "We zijn met dat echtpaar naar een schoonmaker gegaan die aan het werk was in de supermarkt onder de garage. Hij vertelde ons dat we de bewakingsdienst kon den bellen die over een sleutel, beschikt en de deuren zou kun nen openen. Dat hebben we ge daan en even later waren ze er. Tot onze verbazing moesten we de beurs opentrekken. De boete van 40 gulden mochten we dan delen met het andere echtpaar. Maar daar kwam nog wel een be drag bij van 12,50 gulden voor het openen van de deuren en het volledig parkeer-dagtarief van 12 gulden. Totaal een bedrag van 44,50 gulden, terwijl we eigenlijk maar 7 gulden parkeergeld hoef den te betalen". Het echtpaar heeft het bedrag aan de bewakingsdienst betaald om van het gezeur af te zijn. Na afloop van het incident bekeek Van der Akker echter de par keerbon eens goed en vond ner gens iets over sluitingstijden. Ook bij de ingangen van de gara ge is volgens het echtpaar daar over helemaal niets te vinden. Daarop stapte mevrouw Van der Akker naar de exploitant Noor- lander Beheer om haar geld te rug te vragen. Parkeren (2) De beheerder van de garage peinst er echter niet over om aan dat verzoek te voldoen. Een woordvoerster zegt dat overal duidelijk is aangegeven dat de garage op werkdagen om 19.00 uur en op koopavond om 22.00 uur sluit. "Als je de slagboom passeert zie je daar een groot bord hangen waarop de slui tingstijden in koeieletters staan aangegeven. Het echtpaar Van der Akker heeft dat gewoon niet gelezen. Dat is heel vervelend voor de betrokkenen, maar als er na de sluitingstijd nog auto's staan moet daar een boete voor worden betaald. Zo zijn de re gels, want anders wordt het een rommeltje. De bewakingsdienst maakt kosten en die moeten na tuurlijk worden vergoed", aldus de woordvoerster. Onduidelijkheid is er nog over het bedrag van 12,50 gulden dat Van der Akker heeft betaald en dat volgens het echtpaar was be doeld voor het openen van de deuren. Noorlander Beheer weet helemaal niets van zo'n bedrag dat door de bewakingsdienst wordt geheven. Van der Akker weet echter zeker dat dat bedrag is betaald, hoewel het echtpaar daarvan geen betalingsbewijs heeft gekregen. Bestratingen De Burgemeester- en Professo- renwijk staat bekend om het ruim aanwezige groen. Zozeer zelfs dat B en W van plan zijn om wisselen over tal van medische en niet-medische zaken. Bazis, ooit begonnen als een gesubsidieerd project bij het AZL, heeft inmid dels 90 mensen full-time in dienst. Drecteur Bakker van Bazis: "We hadden, gezien de aard van ons werk, het liefst bij het AZL willen blijven inwonen. Maar de tweede fase van de nieuwbouw is pas in 1993 klaar. Daarop kunnen we niet wachten, vandaar dat we maar eens verder zijn gaan kijken". Bazis onderhoudt al veel contac ten met Pica. Dat is een vergelijk baar bedrijf, zij het dat Pica zich niet ten dienste stelt voor zieken huizen maar voor ongeveer 60 bi bliotheken. Adjunct-directeur A. Bossers van Pica: "De 55 mensen die bij ons bedrijf werken kunnen in de Koninklijke Bibliotheek niet meer uit de voeten. Toen we hoor den van het initiatief van Bazis, zijn we daar snel op ingesprongen. Het is veel efficiënter als we samen een pand betrekken". Zowel Bossers als Bakker benadrukken dat de beide bedrijven slechts gaan 'sa menwonen'. Van een fusie is geen sprake. Het kantoor van de beide bedrij ven komt naast het pand van de NBBS te staan, een gebouw dat en kele jaren geleden aan de Schip holweg is neergezet door Eurocom- merce, de projectontwikkelaar waarmee ook Bazis en Pica in zee willen gaan. Het kantoor krijgt een vloeroppervlakte van ruim 4000 vierkante meter. Het pand wordt gekocht door Pica, die vervolgens een deel verhuurt aan Bazis. Beleid op het Schuttersveld, i Garantie Pica en Bazis wonen op dit mo ment nog in bij respectievelijk de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en het Academisch Zieken huis in Leiden. Beide zitten zo krap dat ze zo snel mogelijk willen ver huizen. "We willen de garantie van de projectontwikkelaar dat we te- beide panden uit haar jasje, gen 1 januari 1989 het kantoor kun de directie de knoop door- nen betrekken. Veel langer kunnen niet wachten. De mensen bij moeten inmiddels zelfs op de anderhalf gang werken". Het initiatief voor het nieuwe kantoorpand werd genomen door Bazis, een bedrijf dat computer programma's ontwikkelt en een LEIDEN - Projectontwikkelaars die zich op het Schuttersveld heb ben gestort beginnen elkaar in de wielen te rijden. De bouw van een kantorencomplex voor het Haagse computerbedrijf Pica en de Leidse stichting Bazis heeft er in elk geval toe geleid dat de bouw van een ho tel annex zakencentrum op de hoek Schuttersveldweg/Schiphol- laan met zeker een half jaar wordt vertraagd. door Jan Rijsdam Pica en Bazis leken aanvankelijk huurders te zullen worden van het kantoorgedeelte dat is gekoppeld aan het hotel dat door projectont wikkelaar Erica Beheer wordt ge bouwd. Op het laatste moment hebben te twee bedrijven het ech ter laten afweten om, naar het zich nu laat aanzien, in zee te gaan met een concurrent van Erica Beheer, Eurocommerce-projectontwikke- ling. Directeur Swaak van Erica is be hoorlijk boos over de gang van za ken. Hij meent dat de twee onder nemingen hem een halfjaar aan het lijntje hebben gehouden. Officieel is hij nog niet op de hoogte ge bracht van de beslissing van beide bedrijven om met Eurocommerce verder te gaan. De twee bedrijven zouden inmiddels echter een inten tieverklaring hebben uitgesproken tegenover Eurocommerce. Deze ontwikkelaar bouwt voor de Leid se en de Haagse onderneming een nieuw kantoor naast het huidige NBBS-kantoor aan de Schiphol weg. Risico Vorige week zag het er nog naar uit dat beide bedrijven, die onder meer werkzaam zijn in de automa tisering voor de gezondheidszorg, zich aan Erica Beheer zouden bin den. De Leidse projectontwikke laar heeft daardoor afgezien van de oorspronkelijke bedoeling een aantal kleine huurders te werven. Swaak zegt nu weer te mikken op kleinere bedrijven en over 2 a 3 we ken met een verhuurcampagne te starten. Door deze gang van zaken is de ontwikkelaar echter wel ach terop geraakt en heeft hij moeten afzien van het voornemen binnen kort de eerste paal te slaan voor de hotel annex kantooraccommoda tie. Swaak zegt het niet aan te dur ven nu te gaan bouwen. "Erica Be heer bouwt op dit moment al 14.000 vierkante meter kantooroppervlak op het Schuttersveld (het Educa Center) waarvan nog maar een deel is verhuurd. Het is een te groot risi co om naast dit onderwijscentrum nog een groot kantoor neer te zet ten", aldus Swaak. "Ik wacht liever met deze investering totdat ik nieu we huurders heb gevonden". De financiering van het 40 ka mers tellende luxe hotel is volgens Swaak rond, maar de bouw ervan moet nu wachten totdat huurders zijn gevonden voor het kantoorge deelte. De twee accommodaties zijn nauw met elkaar verweven en niet afzonderlijk te realiseren. Ove rigens meent Swaak dat de belang stelling van kleinschalige onderne- Bejaarden uit de Professoren- en Burgemeesterwijk durven 's avonds niet meer hun hond uit te laten, om dat ze bang zijn te struikelen over de stoeptegels die door de boomwortels naar boven komen zoals in de Co- betstraat. (foto Henk Bouwman) onder meer in die wijken wat ex tra huizen te bouwen. De straten staan vol met prachtige grote bo men. Maar al dat schoons brengt zo nu en dan ook wat ongemak ken met zich mee, bijvoorbeeld als de wortels wat te lang wor den. Zo kunnen ze riolen ver stoppen - zoals laatst in de De Sit- terlaan is gebeurd - maar ook trottoirs zodanig ontwrichten dat daar door ongelijke straatte gels niet meer fatsoenlijk gelo pen kan worden. Een tijdje geleden smakte F.A.J. Roos-Westerhof bij de bushalte op de Bruggravenlaan ter hoogte van de De Laat de Kanterstraat tegen het plaveisel door een losliggende tegel. "Ik liep daarbij een pijnlijke hand op. Maar wat mij het meest schokte was dat de mensen die mij weer op de been hielpen, ver telden dat het hen ook was over komen. Later sprak ik er met an dere mensen over en bleek dat ie dereen wel eens op een of andere r met de slechte bestratin gen in aanraking was geweest. Mensen hadden beschadigde knieën, maar ook gebroken lede maten en zelfs een gebroken heup". Het leek haar dan ook een goed idee om bij de brief aan de ge meente nog eens handtekenin gen van anderen toe te voegen ten bewijze dat ze niet alleen met haar klachten staat. "De lijst had echter wel vijf keer zo lang kun nen zijn, want er was niemand die weigerde. Sterker nog: ieder een was het volstrekt met mij Het gaat haar vooral om de straten in de buurf van de win kels bij de kruising van de Co- betstraat en de De Laat de Kan terstraat. De betreffende wijken worden in grote mate bevolkt door oudere mensen en die heb ben het volgens mevrouw Roos erg moeilijk door schots en scheef liggende tegels. "Mensen van mijn leeftijd bewegen zich niet meer zo soepel als jonge mensen. De ouderen die nog zelf standig wonen vinden het prettig dat in de buurt nog winkeltjes zijn zoals een postkantoor, maar dan moeten wel de bestratingen op behoorlijke wijze worden ge repareerd". Zij heeft over haar klachten contact opgenomen met de afde ling bestratingen van de gemeen te. "Een man vertelde dat weinig aan de situatie wordt gedaan, omdat zijn afdeling een beetje overhoop ligt met de plantsoe nendienst. Die willen niet de wortels afsteken omdat ze bang zijn dat anders de bomen omval len. De man van bestratingen heeft me daarom geadviseerd een brief te schrijven naar de ge meenteraad". Niet dat zij al een antwoord heeft gekregen op de op 15 de cember verstuurde brief. Het zal ook nog wel even duren want het zal niet de eerste keer zijn dat burgers wat lang moeten wach ten op een antwoord van de ge meente. het Schuttersveld Parkeren Bedrijfsmakelaar Smitsloo, die betrokken is bij de nieuwbouw van Pica en Bazis, verwacht ook dat met de komst van de nieuwe be drijven de interesse van investeer ders in het Schuttersveld toe neemt. Smitsloo is voorzitter van de Stichting Initiatiefgroep Schut tersveld waarbij diverse grote in vesteerders zijn aangesloten, Hij is voornemens deze sluimerende or ganisatie nieuw leven in te blazen. Dat de bouw van kantoren op het Schuttersveld trager is verlopen dan aanvankelijk was gedacht, wijt Smitsloo aan het beleid van de ge meente. "De gemeente heeft op di verse andere plaatsen in de stad meegewerkt aan de bouw van kan toorruimten en is daardoor een concurrent van zichzelf gewor den", aldus Smitsloo. Hij zegt dat het Ziekenfonds Leiden en Om streken en het bedrijf Kern Softwa re, beide bouwden de afgelopen ja ren kantoorgebouwen aan de Ka- naalweg, aanvankelijk kandidaat waren voor het Schuttersveld. Dat geldt ook voor het Riagg dat nu aan de Lammenschansweg huist. Ook de bouw van kantoorruimte bij parkeergarages heeft slecht uitge pakt voor het Schuttersveld. Bovendien, zegt Smitsloo, is de gemeente haar toezeggingen voor wat betreft parkeervoorzieningen niet nagekomen. De parkeerruimte die nu gerealiseerd wordt is vol gens Smitsloo te duur omdat de ge meente er niet aan wil meebetalen. Volgens de makelaar hebben deze twee factoren investeerders als de Verenigde Dura Bedrijven uit Rot terdam en Planconsult uit Breda doen besluiten af te haken. Dat erf pacht een doorslaggevende nega tieve rol bij de ontwikkeling van Schuttersveld heeft gespeeld, wordt door de makelaar ontkend. De interesse vanuit Den Haag voor de Leidse kantoorlokatie ver klaart Smitsloo door de lagere prij zen die in Leiden betaald behoeven te worden, de uitstekende verbin dingen en de ligging nabij de bin nenstad. De realisering van een nieuw station en een hotel op het Schuttersveld noemt hij van le vensbelang voor de kantorenloka- tie. "De komst van drie bedrijven naar het Schuttersveld mag je best redelijk spectakulair noemen. We hebben de afgelopen jaren niet zo'n grote zaak gehad. Maar deze is vooral door toedoen van ontwikke laars tot stand gekomen", bena drukt Smitsloo. Over de toekomst van het Schuttersveld is hij opti mistisch: "Let op mijn woorden: om de laatste lokatie op het Schut tersveld zal worden gevochten". LEIDEN - De diefstal van de vo gels uit de volière in het Plantsoen is opgelost. De dieren werden ge stolen door een 24-jarige Leide- naar, die enkele dagen later bij een andere inbraak op heterdaad door de politie werd betrapt. Van de ruim dertig gestolen vogels hebben slechts drie de diefstal overleefd. De heler, een 24-jarige Hagenaar, kon enkele dagen niet voor de beesten zorgen toen hij wegens be dreiging door de politie werd vast gehouden. De man had de politie niet verteld dat hij thuis vogels hield. Uit de volière aan het Plantsoen werden begin januari tot twee keer toe vogels gestolen. In de nacht van 3 op 4 januari verdwenen 15 dwerg- papegaaitjes en 16 papegaaitjes. Daaronder een bijzonder exem plaar, te weten de Prachtrosella, een opvallend gekleurde vogel met een rood-roze kop. Twee nachten later werden di verse kleine vogeltjes en de welbe spraakte beo vermist. De politie vermoedde dat de zwart-gekleurde papegaai was gestolen en de kleine vogeltjes door het gat in het gaas waren ontsnapt. Later bleek dat andersom te zijn. De kleine vogel tjes waren gestolen en de beo wist te ontsnappen. De papegaai is nog altijd niet te ruggevonden. Politievoorlichter - en natuurliefhebber - D. Graveland betwijfelt of de beo nog in leven is. "De vraag is of het beest zelf in staat is voor voedsel te zorgen". De zaak kwam aan het rollen toen de politie in de nacht van 8 op 9 januari een tweetal Leidenaars op heterdaad bij een inbraak aan de De Sitterlaan betrapte. Een van de twee, een 24-jarige Leidenaar, was een goede bekende van de politie. Vorig jaar bracht hij al acht maan den in de gevangenis door. Onmid dellijk na zijn vrijlating begon hij opnieuw met stelen om aan geld te komen om drugs te kopen. De aangehouden man bekende nog 30 inbraken, waarbij hij vooral geld, cheques en sieraden buit- maakte. Hij zei ook de gestolen waar te hebben verkocht aan een 24-jarige Hagenaar. Bij een bezoek aan de heler trof de politie wel vo gels aan, maar de rechercheurs na men toen genoegen met de verkla ring van de man dat hij een vogel liefhebber was. Later kwamen de agenten tot de conclusie dat de vogels wellicht van de volière aan het Plantsoen af komstig waren. De meeste van de gestolen vogels waren echter dood. Vlak nadat de heler de dieren in be zit had gekregen, bracht hij enkele dagen in een politiecel door en kon hij de dieren niet verzorgen. Zij zyn om het leven gekomen door gebrek aan voedsel of gestikt door de slechte atmosfeer in de ruimte waar zij verbleven. De politie hoopt in verband met de inbraken die door de 24-jarige Leidenaar zijn gepleegd, nog meer daders aan te houden. De hoofd verdachte zit nog steeds in voorar rest. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13