21 Het toetje, de kroon op een geslaagd diner OPNIEUW ONS WAANZINNIGE WINST-WEEKEND! SLECHTS 3 DAGEN! -4M ETEN EN DRINKEN- Spaanse cava, een betaalbaar alternatief voor champagne UÊPlus Systeem OP AL DEZE GEBRUIKTE WAGENS ZIJN DE GWPS GARANTIEZEKERHEDEN VAN TOEPASSING. Gastronomisch menu vooreen verre van astronomisch bedrag. AC restaurants WOENSDAG 20 JANUARI 1988 PAGINA 11 De beroemde Franse patissier Albert Roux heeft een geslaagd diner ooit eens vergeleken met een concert. De opbouw van een diner is als een symfonie. De climax moet in het slot zitten. Er zijn ook componisten die een symfonie vergelijken met een maaltijd; het absolute hoogtepunt moet in de finale zitten. En ach, beiden zijn kunst. Het componeren en het koken. En het klopt ook. Sterker nog, een goede finale doet zelfs de minder geslaagde onderdelen daarvoor snel vergeten. door Huub Klompenhouwer De patissier is in de restaurantwe reld bezig opnieuw terrein te win nen. Toen het slecht ging in de ho reca, waren het de patissiers, die als eersten in de keuken het veld moesten ruimen. De bonbons die zij maakten, de voortreffelijke taar ten en het ijs, och, dat kon ook wel van de prima banketbakker om de hoek worden betrokken. Maar steeds meer zien we dat de patis sier in de beste keukens van de ho reca terugkeren. En wie een goede toekomst in de horeca wil. heeft met een basisopleiding als banket bakker, aangevuld met een verdere koksopleiding bijna een garantie voor hooggewaardeerd werk, want zoveel patissiers zijn er nog altijd niet. Kees Olyhoek is zo'n bewogen patissier. Een artiest als het om showstukken gaat, maar ook een meester op het gebied van taarten, chocolade, ijs en alles wat er maar gebakken kan worden. Na jaren in diverse topkeukens te hebben ge werkt, leidt hij nu zijn eigen patis serie-afdeling op de versmarkt Van de Ven, waar hij zijn voormalige vakbroeders uit de horeca van ad vies kan dienen. Voor diezelfde groothandel had hij een cursus in gedachte van 11 maandagochten den om het patisserievak nog beter te leren kennen. Hij had daarbij ge rekend op zo'n 12 deelnemers. Er kwamen meer dan vierhonderd aanmeldingen binnen, waarmee weer eens die stijgende belangstel ling voor het vak bewezen lijkt. Sorbet Zijn suggesties voor een geslaagd etentje „In de horeca wordt er ge discussieerd of je tussen het voor gerecht en hoofdgerecht nog wel een verfrissende sorbet moet pre senteren. Sommige collega's vin den die sorbet achterhaald. Maar ik denk dat het voor thuis juist een extra feestelijk geheel is. En een sorbet is heel eenvoudig te maken, ook zonder ijsmachine." Als tussengerecht denkt hij aan een granite. Een sorbet die 'stil staand' gevroren wordt. U kiest er voor een champagne, of -meer waarschijnlijk- een wijn die vol gens de methode van de champag ne gemaakt wordt, die u mengt met poedersuiker. Verse blaadjes munt goed wassen en drogen en dan fijn- hakken. Door de wijn mengen tesa- men met een scheutje citroensap. In een vriesbestendige schaal gie ten en met een garde goed roeren. Dat roeren om het uur herhalen. Verstandig is het om de garde in het vriezende mengsel te laten zit ten. Wordt er weinig geroerd, dan zal het eindprodukt uit grovere schilfers ijs bestaan. Bij veel roeren is ook de sorbet straks wat fijner. De granite kan een dag of meer tevoren gemaakt worden, want eenmal ingevroren blijft het ijs vrij lang goed. Wanneer u de sorbet gaat presenteren, moeten de bolle tjes uit het ijs worden geschept en in een mooi glas gedaan. Een scheutje creme de menthe likeur erover en een kers er bovenop ma ken het extra feestelijk. Het glas kunt u extra fraai maken door de rand van het glas te bestrijken met eiwit en daarna op de met poeder suiker bestrooide aanrecht druk ken. Het poedersuiker blijft dan als sneeuw aan de rand van het glas plakken. Mascarpone Het nagerecht, rekening houdend Kees Olyhoek met een van zijn prachtige taarten met een toch redelijk zwaar diner, moet beslist niet te zwaar zijn. Zo'n grand finale moet iets verrassends inhouden. Kees Olyhoek denkt dan aan een Tiramisu. Dit wordt van origine in Italië als een platte koek bereid, maar kan ook als een charlotte gemaakt worden. Een charlotte is zo'n ronde taart die aan de zijkant versierd is met lange vin gers (boudoirs). U heeft er wel mas carpone voor nodig, een Italiaanse verse kaas die enigszins aan kwark doet denken, maar die bij de berei ding vormvaster is. Let op, er is ook een mascarpone met blauwschim- mel op de markt, maar die is voor Korte forse deegwals van Dr. Oetker Tot de onmisbare attributen van het zelf bakken behoort de deegrol. Er zijn talloze goedkope rollen verkrijgbaar, maar die zijn eerder een kwelling dan een gemak. Het deeg blijft plakken, ze liggen niet goed in balans zodat je voortdurend kromme baantjes trekt of ze zijn zo dun datje met de duimen door het deeg trekt. Een niet echt goedkope maar wel een heel mooie roller is de roller uit de Prof-serie van Dr. Oetker. Het is een forse roller, die lekker in de hand ligt en die als extraatje verstelbare hand vaten heeft. De handvaten kunt u namelijk haaks op de rol zetten, zodat u minder breedte nodig heeft en bijvoorbeeld ook een lap deeg kunt uitrol len in een bakblik. Dit stuk gereedschap, dat wordt geïmporteerd door Expim in Hapert kost f 29.95. Geurenfilter voor de koelkast Een koelkast is een handig apparaat zolang je de geurtjes buiten de deur weet,te houden. Een geurfilter in de koelkast kan een oplossing bie den. Een van de nieuwste is de Filtech-verfrisser van de Tilburgse firma Filtertechniek. Het filter, een plat doosje dat u met het haagje aan de draadrekken hangt, dankt zijn werking aan het absorptievermogen van houtskool. Opgehangen in de koelkast werkt het filter drie maanden. De verfrisser, die f3,95 kost, is in diverse zaken voor huishoudelijke artikelen te koop. Hittebestendig Mochten we een echte winter krij gen dan is daarmee het excuus in huis om eens een pittige punch te maken. Een hartverwarmend drankje, jammer is alleen dat het serveren vaak een afknapper is. Giet je de hete drank in een wijn glas, dan is de kans groot dat het barst en wordt het in een theekopje geserveerd, voel je je net zo'n stille pimpelaar. Vandaar dat u, wanneer u van plan bent vaker punch te ma ken of plannen hebt voor Irish cof fee, misschien beter speciale punchglazen kunt kopen. De firma Wegter in Hengelo importeert van het merk Durobor een setje van -twee. Het is stevig hittebestendig glas. Dank zij het oortje is het glas ook goed te hanteren. De glazen kosten 10 gülden per twee. Op de verpakking staan een paar recep ten. dit gerecht niet geschikt. Het gaat om de verse kaas, die meestal als pondspak verkocht wordt. Als de delicatessewinkel of de kaasspeci alist deze kaas niet heefte, kan hij waarschijnlijk wel op bestelling ge leverd worden door de winkelier. Er is een ronde taartvorm voor nodig. Kies genoeg lange vingers om daarmee rechtop de binnen kant van de taartvorm te 'bekle den'. Doop de lange vingers eerst heel kort even in wat koffielikeur. Net genoeg om de smaak op te ne men, maar zorg dat ze niet zacht worden. Kruimel droge lange vin gers grof en maak er de taartbodem van. Dik hoeft die bodem niet te zijn. Sla vier eierdooiers met een garde luchtig en meng eventueel met een heel klein scheutje likeur. 500 gram mascapone toevoegen en heel goed mengen. In een andere kom twee eiwitten en 100 gram sui ker stijfkloppen met een garde en voorzichtig door zware mascarpo- ne-massa spatelen. Vervolgens het mengsel langzaamaan in de met lange vingers beklede vorm doen. De uitstekende stukjes lange vin ger kunt u, als ze niet al te ver bo ven de massa uitsteken laten zit ten. De vorm in de koelkast weg zetten om hem minimaal 24 uur te laten opstijven. De taart afmaken met slagroom en een decoratief chocolade koffieboontje of choco lade blaadje. Om de slagroom extra smaak te geven is het aardig om het merg (het zachtste binnenste) uit een vanillestokje te schrapen en door de room te mengen. Als wijnland geniet Spanje vooral bekendheid om zijn sherry en zijn rode wijnen, waaronder Rioja. Er worden echter ook gigantsche hoeveelheden mousserende wijn geproduceerd, die wereldwijd een spectaculair succes genieten vanwege hun goede kwaliteit en hun gunstige prijs. Hoe omvangrijk de produktie is heb ik dit jaar tijdens de oogst kunnen zien. Dag en nacht stonden bij het bedrijf Codornlu lange rijen karren en vrachtwagens vol druiven te wachten. De moderne 'rollend tapijt'-persen werkten op volle toeren. Dagelijks verwerkte Codorniu zo'n miljoen kilo druiven. Het was ook door Codorniu dat ruim een eeuw geleden, in 1872, de eerste Spaanse mousserende wijn volgens de zogeheten champagne-methode werd gemaakt. Bij dit proces heeft in de gesloten fles een tweede gisting plaats. De daarbij ontstane koolzuur blijft onder grote druk in de wijn gevangen en geeft deze zijn kleine, persistente belletjes. Dit type wijn heet in Spanje officieel Computers Ik heb van een ruim aantal de wijnen geproefd. De grootste firma's bleken gewoonlijk de beste kwaliteit te maken, met name Codorniu en Freixenet. Deze bedrijven zijn ook technisch uitstekend geëquipeerd. Zo gist de wijn er in roestvrij stalen tanks waarin de temperatuur met behulp van computers perfect wordt beheerst. Dit is belangrijk, omdat men de wijn bij lage temperatuur wil laten fermenteren, teneinde een frisse, fruitige smaak te krijgen. Er wordt ook gewerkt met geavanceerde filters, terwijl Codorniu ook de druivestok zelf - de basis van alles volop aandacht geeft. Zo stichtte men een speciaal teeltbedrijf voor wijnranken. Dit produceert zo'n twee miljoen plantjes per jaar, waarvan er een half miljoen voor Codorniu's eigen wijngaarden bestemd zijn. Franse druif De druiven voor de meeste cava's zijn voornamelijk regionale: macabwo, parellada en xarel-lo. Zowel Codorniu als Freixenet voegen echter ook sap toe van de nobele, uit Frankrijk stammende chardonnay. Deze soort vormt niet alleen de basis van alle grote witte bourgognes, maar wordt bovendien in de meeste champagnes gebruikt. Het percentage chardonnay kan in cava-wijnen van genoemde firma's oplopen tot 33 procent. Zelfs de eenvoudigste kwaliteiten van zowel Codorniu als Freixenet zijn heel aantrekkelijk. Codorniu's Brut Clasico bezit een wervelende mousse en een frisse, heldere, sappige smaak met wat fruitigheid. De wijn is beduidend beter dan enkele jaren terug. Het chardonnay-aandeel bedraagt 8 procent. Van Freixenet noem ik graag de Cordon Negro, die maar liefst een derde chardonnay bevat. Het is een zachtfrisse, eveneens heel zuivere wijn met een goede mousse. Dit produkt is in Amerika niet aan te slepen. Wie een feestelijke wijn wil schenken die niet persé champagne hoeft te zijn, heeft met deze cava's een uitstekende koop. Temeer daar ze relatief goedkoop zijn: beide wijnen kosten normaal rond de 14 gulden per fles wat ongeveer de helft of minder is van een behoorlijke champagne. HUBRECHT DUIJKER KNIP UIT! NEEM MEE__-« NEEM MEE! Het nieuwe jaar is voor ons, de Fiat dealers, zeer succesvol begonnen. Wij hebben heel wat nieuwe Fiat's afgeleverd en hier zeer aantrekkelijke auto's op ingeruild. Daarom opnieuw ons WAANZINNIG WINST WEEKEND voor gebruikte wagens. Alléén bij ons! Samen kijken wij naar de waarde volgens de officiële ANWB/BOVAG koerslijst. Daarna gaat er zomaar 2000 gulden van de prijs af. Pure winst en opnieuw een kans om waanzinnig voordelig een "nieuwe" gebruikte wagen te rijden! Knip de cheque uit en neem 'm mee. Onze adressen staan in de Gouden Gids. DE GEZAMENLIJKE DEALERS VAN BOBB DONDERDAG JANUARI 7 Gebruikte Wagens Tennisvereniging L.T.C. Zee en Duin-Katwijk aan Zee zoekt met ingang van 1 april a.s. een "BAR- en CLUBHUIS BEHEERDER" Tegen vergoeding van een jaarlijkse pacht wordt het beheer voor ei gen rekening en verantwoording gevoerd. De vereniging telt ca. 550 leden en speelt op het tennispark Duinlust. Schriftelijke sollicitaties richten aan: Secretariaat LTC Zee en Duin Postbus 52 2220 AB Katwijk aan Zee. Evt. informatie bij dhr. J. Groeneveld 01718-22655 ofJ. R. Parlevliel 071-893503. Saladebowl Indienne, Soupe Gastronome, Varkenshaas Grande Cuisine en Dessert du Chef. Klinkt goed, vindt u niet? En we kunnen u verzekeren: 't smaakt nog veel beter. Wij bieden u dit viergangen menu aan in ons a ia carte-restaurant voor maar £27.50, t/m 26 januari a.s AC Restaurant Leiderdorp, afslag Hoogmade, Persant Snoeoweg, D9/A4 Rotterdam-Amsterdam, tel. 071-899302. AC Restaurant Reeuwijk, Goudsestraatweg 8. E30/A12 Den Haag-Utrecht/ Bodegraven-Reeuwijk, tel. 01726-13683.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11