Strijd tegen busbaan verhardt Leiderdorp op de been voor Afrika Missionaris zegt Voorschoten gedag Cees Paardekooper overleden Sportclubs dringen op uitbreiding velden aan Veurseweg-bewoners schrijven dreigbrief en schakelen jurist in LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON MAANDAG 18 JANUARI 1988 H-wmbtoi GIRO 646900 Actie brengt dankzij schoolkinderen 11.000 gulden op VOORSCHOTEN - Missionaris Bep van der Geest heeft gistermiddag af scheid genomen van Voorschoten, zijn geboortedorp. Tijdens een bijeen komst in de Noortheijstraat lieten veel oude bekenden zijn gezicht zien, voordat de pater van de orde van Mill Hill naar Australië vertrekt. Hij gaat daar tussen de Aborigines werken, de oorspronkelijke bewo ners van Australië. Samen met vier collega's krijgt hij het uitgestrekte West Australië onder zijn hoede, hetgeen betekent dat zijn naaste buur man een kleine 1000 kilometer ver weg is. Van der Geest voelt zich zeer betrokken bij het lot van de Aboriginees, maar was het liefst teruggegaan naar Borneo. Hij heeft daar 35 jaar in de binnenlanden gewerkt, maar kreeg van de islamitische regering geen werkvergunning meer na zijn vertrek, eind 1986. In zijn jaren in Borneo bouwde Van der Geest kerken, legde hij elek triciteit aan en kilometers water- en pijpleiding. Tot 1963 was het een Britse kolonie, daarna viel het toe aan Maleisië en moest het land één volk, één taal en één godsdienst krijgen - de islam. In de 40 dorpen die hij de laatste jaren onder zijn hoede had, was een zeer groot deel van de bevolking christelijk. Toch beschouwt Van der Geest zichzelf niet als 'zieltjeswinner': "Het is me er meer om te doen geweest de angsten van de mensen weg te nemen, positief te werk en lotsverbetering te bereiken". Doordat verkeer dichter bij en kele woningen komt, dreigen ver zakkingen en blijven bewoners bang dat er wordt gesnoeid in de groenvoorzieningen en het aantal parkeerplaatsen. Nadat ook de ge meenteraad geen reden zag om veel geld uit te geven aan de voor ziening, kwam de provincie met een compromis. Ze wil een deel van de busbaan als parkeerstrook aanleggen en daar pas een busbaan van maken wanneer de opzet pro blemen geeft. Het plan stelt Knij- nenburg geen moment gerust. "Na een jaar hebben we dan een volle dige busbaan". Naast deze juridische op- en aan merkingen, leveren de bewoners ook verkeerskundige oordelen. Nadat duidelijk werd dat de ge meente niets voelde voor een onaf hankelijk onderzoek, heeft het co mité zelf contact gezocht met CROW te Ede. Deze instelling geeft aan dat wanneer stoplichten wor den geplaatst op een kruising waar nauwelijks ongelukken gebeuren, de kruising er alleen maar onveili ger op wordt. Een onderzoek in Delft maakte zelfs duidelijk dat het LEIDERDORP - De inzame lingsactie voor de hulpactie 'Afrika Nu' van de Leiderdorpse protestants-christelijke basis school Zijlkwartier is een gran dioos succes geworden. De actie heeft een bedrag van ruim 11.000 gulden opgebracht. De dag kon gisteren niet meer stuk toen lo co-burgemeester mevrouw C. Huigen bij de opening van de af sluitende manifestatie in de Mu- zenhof bekendmaakte dat de lo- tenverkoop alleen al een bedrag van 8665 gulden had opgeleverd. Aan de verkoop van de duizen den loten hadden leerlingen van alle Leiderdorpse basisscholen meegewerkt. Dat de actie voor de hongeren de medemens in Afrika in Lei derdorp is aangeslagen bleek ook uit de grote toeloop van be zoekers in de Muzenhof. De hele dag door was het bijzonder druk in het sociaal-cultureel centrum aan de Gordijnsingel. Volgens organisator R. de Niet konden de mensen af en toe de zaal zelfs niet meer in, want die zat 'bar stensvol'. Hij schat het aantal be zoekers op 1100 tot 1200. Dat de actie in Leiderdorp kon slagen waar deze in een gemeen te als Voorschoten in het water viel, komt volgens De Niet door het verschil in aanpak. "Wij ko zen voor de lotenverkoop en een manifestatie die gratis toeganke lijk was. In Voorschoten moest men 400 kaartjes a raison van 50 gulden zien kwijt te raken. Bo vendien wilde men het daar op Grabbelen voor Afrika. Momentopname tijdens de slotmanifestatie in de Leiderdorpse Muzenhof. (foto Henk Bouwman) zaterdagavond doen, en dan is het veel moeilijker om artiesten te vinden die belangeloos kun nen meewerken. Juist omdat wij het op zondag deden was het veel minder moeilijk om arties ten te krijgen. Ze zegden alle maal meteen hun medewerking toe". "Je kunt stellen dat de school kinderen het succes van de actie eigenlijk hebben bepaald. Zij wisten in vier dagen tijd, meer was het niet, 8500 loten te verko pen". Ook de ouders van het Zijl kwartier lieten zich niet onbe tuigd. Voor de manifestatie in de Muzenhof waren er veertig inge schakeld. Of De Niet en de zijnen een vervolg aan de actie willen ge ven? "Laten we hopen dat dat voorlopig niet nodig is. Maar als de nood weer zo hoog is, kunnen we het wellicht overwegen", al dus De Niet. Woordvoerder Knijnenburg denkt daarbij vooral aan de andere opzet van de kruising Karei Doorman- laan/Veurseweg en het nieuwe tra cé van de busbaan. Leidenaar steelt benzine LEIDERDORP - Een 29-jarige inwoner van Leiden werd van nacht door de politie ingerekend nadat hij op de Leiderdorpse Bosdreef benzine had gestolen uit een aantal personenauto's. De man was bij zijn aanhouding in bezit van een jerrycan en een tuinslang. Brutale inbreker WASSENAAR - Een brutale in braak werd in de nacht van zater dag op zondag gepleegd in een woning aan de Wassenaarse Duinlustweg. De dader vernielde omstreeks twee uur een ruit en drong zo het pand binnen. Uit de slaapkamer, waar op dat mo ment de beide bewoners sliepen, ontvreemdde hij een tasje met ongeveer 3000 gulden. De bewo ners zeggen niets van de inbraak gemerkt te hebben. Drie inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP - Drie woningen in Leiderdorp kregen het afgelo pen weekeinde ongewenst be zoek. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd het slot van een flatwoning aan de Wilddreef ge forceerd. De bewoners missen een hoeveelheid girobetaalkaar ten. Zaterdagavond drongen onbe kenden binnen in twee wonin gen aan de Julianastraat. In bei de gevallen werd een aantal goe deren ontvreemd. De politie wil de in verband met het onderzoek niet meedelen om wat voor goe deren het precies gaat. Missionaris Bep van der Geest: afscheid van Voorschoten. (foto Henk Bouwman) De akoestische onderzoeken die de wet op de geluidshinder eist zouden nooit zijn verricht en het ei gendomsrecht staat zelfs van vele kanten onder druk. Door de aanleg van de busbaan en de plaatsing van stoplichten bij de Karei Door manlaan neemt volgens het comité de geluidsoverlast toe en wordt het de bewoners en ondernemers on mogelijk gemaakt met voertuigen te keren. Is er nu nog een lang- zaamrijdende stroom auto's in de spits, na de aanpassingen zou het gaan om ondoordringbare files. Oprichter van VIOS, 'geestelijk vader' SJZ leert dat er de laatste jaren vooral een verschuiving heeft plaatsge had van sportieve activiteiten op zondag naar de zaterdag. Ook daar mee zal de gemeente volgens hem nadrukkelijk rekening moeten houden. Verwacht wordt overigens dat in de loop van dit jaar een definitieve oplossing zal worden gevonden voor de accommodatienood van de clubs. Momenteel hebben de meeste verenigingen hun onderkomen op het sportcomplex aan de Menne- weg. Wagemakers meent dat het goed mogelijk is om elders in de ge meente een aantal nieuwe velden aan te leggen. De bestaande ac commodaties zouden dan kunnen worden aangepast. Daarmee wordt bewerkstelligd dat van het com plex aan de Menneweg ook in de toekomst gebruik kan worden ge maakt, zonder dat er sprake is van een overmatig gebruik van de vel den. In Sassenheim wordt al jaren lang op een uitbreiding van het aantal velden voor de zogenoemde buitensporten aangedrongen. De accommodaties voor twee plaatse lijke voetvalverenigngen, de rug byclub The Bassets en met name de korfbalvereniging TOP laten te wensen over. Volgens Wagemakers moeten de veldennood en de gebrekkige klee druimte bij TOP als twee op zich zelf staande problemen worden be schouwd. Hij onderschrijft dat met name de accommodatie van TOP te wensen overlaat. De Sassenhei- mer zegt overigens ook begrip te kunnen opbrengen voor het stand punt van de gemeente om nog geen al te hoge bedragen uit te trekken voor het onderhoud van de kleed ruimte van de korfbalvereniging, nu de gesprekken over de velden nood nog in volle gang zijn. BEEKLAAN 414 2562 BJ - OEN HAAG TELEFOON 070-637940* ZOETERWOUDE Op 79-jarige leeftijd is afgelopen zaterdag de Zoeterwoudenaar Cees Paardekooper overleden. Paardekooper was in zijn woonplaats be kend als oprichter van drumfanfare VIOS. Ook dreef hij jarenlang het enige café van Zoeterwoude-dorp, Landzicht. Ook werd hij de 'geestelijk vader' van de plaatselijke voetbalvereniging SJZ genoemd. In de aanloopperiode van VIOS, nu precies twintig jaar geleden, zorgde Paardekooper voor een lening, hij fungeerde als voorzitter en verzon zelfs de naam van de vereniging, Vooruitgang Is Ons Streven. SJZ gebruik te het naastgelegen café Landzicht graag als uitvalsba sis, voordat de voetbalvereniging naar een eigen ter rein verhuisde. "Zo'n vereniging omhoog laten gaan. Dat was altijd mijn streven", zo typeerde Paardekooper zelf destijds in een interview zijn betrokkenheid bij tal van initiatie ven in Zoeterwoude. Zelf had Paardekooper nooit tijd om muziek te spelen of op het voetbalveld te staan ("Ik heb altijd zo'n druk leven gehad"). Dat kwam niet in de laatste plaats doordat het werk in café Landzicht hem en zijn gezin opslokte. Vijftien jaar lang zwaaide hij daar de scepter. Landzicht was ook de reden dat hij met zijn gezin in 1959 naar Zoeter woude trok. Hoezeer Paardekooper gewaardeerd werd, bleek twee jaar geleden. VIOS organiseerde toen een specia le feestavond ter gelegenheid van zijn 77-ste veijaar- dag. De laatste jaren was hij ook erevoorzitter van de muziekvereniging. Tot het laatst toe bleef hij actief voor VIOS. Bij zijn overlijden schrijft VIOS-man Nico van de Akker dan ook dat er een "opmerkelijk figuur is heen gegaan". Een man die "altijd bereid was goede raad te geven. Ook toen het Muziekcentrum werd opgericht. Cees werd direct in het bestuur gevraagd. Hij wist im mers alles over horecazaken". Cees Paardekooper (achieffoto) SASSENHEIM - De Sassenheim- se sportfederatie vindt dat het plaatselijke gemeentebestuur zich niet moet blindstaren op een 'ver plaatsing' van het sportcomplex aan de Menneweg, maar veel meer aan een uitbreiding van het totale aantal velden moet denken. "Een nieuw sportcomplex is prachtig, maar als daarmee niet meer ruimte beschikbaar komt, schieten wij er natuurlijk niets mee op", zegt voorzitter C. Wagema kers. Inmiddels is onder de vereni gingen een enquête gehouden om de behoefte aan meer speelvelden te peilen. Een enquête die volgens Wagemakers niet geheel uit de verf is gekomen. De voorzitter signa- Filippijnse kinderen zoeken PLEEGOUDERS op-afstand terre des hOmmes Veurseweg-bewoners maken met spandoeken duidelijk dat de busbaan én de geplande stoplichten wat hen betreft moeten wegblijven. (foto Henk Bouwman) veiliger is wanneer sommige stop lichten uitblijven. Ook de ANWB waarschuwde tegen een 'wild groei'. Voor het milieu zijn stoplichten evenmin ideaal, terwijl het comité ze bovendien onnodig vindt. Uit ei gen tellingen blijkt dat de lichten bij motel-restaurant De Gouden Leeuw, iets verder richting Leid- schendam, al doserend genoeg werken: 'Het is niet waar dat deze lichten uitsluitend in werking tre den voor eters. Het Van der Valk concern houdt veel meer in. Behal ve het motel zijn nog zeker zo'n ze ven andere bedrijven ter plekke gevestigd, waardoor de lichten de hele dag werken'. Tijdens de avondspits van tien over vijf tot tien over zes werkten de lichten 73 keer. Tijdens de mid- dagspits hadden ze het niet veel rustiger: 64 keer in een uur (van vijf over half een tot vijf over half twee). In de ochtendspits versprin gen de lichten minder vaak, maar volgens het comité telt dat niet: 'De grote stroom forensen gaat dan de gemeente uit. Die stroom dose ren lijkt niet wenselijk. Opgeruimd staat netjes'. Volgens de ijverige rekenaars blijven de stoplichten voor het ver keer van en naar Van der Valk in meer dan de helft van de gevallen langer op groen staan dan de tien tot vijftien seconden die voor één auto is gereserveerd. Omdat Van der Valk graag uitbreidt verwach ten de bewoners dat deze pauzes nog langer zullen worden en vaker voor gaan komen. Ze vinden dat gunstig omdat ze tijdens zo'n inter val mooi kunnen oversteken. Files Volgens een toelichting is de raadsbeslissing van 1984 om een busbaan toe te staan 'niet rechts geldig' omdat de gemeente fout zat met inspraak en tervisielegging. Zo kregen de bewoners nooit die hoorzitting die per brief was be loofd. Ook na 1984 liep het anders dan gewenst: 'Er zijn wijzigingen aangebracht waarvoor de geëigen de procedure niet is gevolgd'. VOORSCHOTEN - Bewoners van de Voorschotense Veur- seweg hebben hun strijd verhard tegen het stukje busbaan tussen de Karei Doormanlaan en de Gouden Leeuw in hun woonplaats. Nadat ze merkten dat de gemeente hun argu menten niet serieus nam en discussies in beslotenheid wil de voeren, hebben ze een jurist ingeschakeld en een dreig brief geschreven. De brief is gericht aan burgemees- ter en wethouders, maar het comi té Veurseweg-bewoners heeft ook afschriften gestuurd aan de raads leden die vanavond over de bus baan praten tijdens een raadscom missievergadering. In de dreigbrief, die vandaag op het gemeentehuis is aangekomen, vechten bewoners de rechtsgeldig heid van de raadsbeslissing aan, hebben ze het over een schending van het eigendomsrecht en stellen ze dat de regels van de wet op de geluidhinder met voeten zijn getre den. Alles bij elkaar zien verschil lende bewoners reden genoeg om schadeclaims in te dienen en zul len zij, wanneer dat nodig is, juridi sche stappen ondernemen. 'Indien een voor de bewoners on gunstig besluit wordt genomen, zal het comité om schorsing bij de Raad van State verzoeken', aldus het comité. 'Indien zonder een for meel besluit tot uitvoering van het werk wordt overgegaan zal door een kort geding om een verbod worden gevraagd'. Om meer in zicht in de busbaan te verschaffen, moeten provincie en gemeente alle stukken en correspondentie over de omstreden maatregel overhan digen. De bewoners zijn vooral be nieuwd of het werk al is aanbe steed en willen weten of de provin cie inderdaad kan eisen dat Voor schoten veel meer zou moeten be talen aan de andere, al gerealiseer de stukken busbaan. Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan- de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktle/fellcltatles Witte Singel 1 2311 BG Leiden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. Naam: Adres: Woonplaats:Postcode:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9