Niet alleen honden maar ook bazen africhten' Handelscentrum BSF mogelijk naar Lisse DE TIJD/ KRONIEK OVER VAN TO ENIÊÊMÈR Alphenaar Johannes Wijsman 'ziek' van doodgebeten schapen MAANDAG 18 JANUARI 1988 ALPHEN AAN DEN RIJN - Na dat honden voor de zoveelste maal een van zijn eigen schapen hadden doodgebeten, verzon hij er iets op. Als één van de eersten heeft de Alphense hondentrainer Johannes Wijsman (32) een ma nier gevonden om de honden het opjagen en bijten van schapen af te leren. "Als ik met zo'n viervoe ter klaar ben, kijkt hij niet meer naar de schapen". Problemen met het gedrag van honden zijn volgens hem echter vaak te wij ten aan de baas. Wijsman: "Ei genlijk moet je niet alleen de honden maar ook de bazen af richten". door Jolanda Mak Door toedoen van menige vier voeter zag hij zijn eigen kudde schapen langzaam kleiner wor den. In een weiland aan de Mo lenwetering heeft hij er nu nog twaalf rondlopen. In deze polder lopen vaak honden los. Deze ren nen dan achter de schapen aan. Het gevolg is dat de dieren van angst de sloot inlopen of worden doodgebeten. Vorig jaar verloor Wijsman op deze manier vier ooi en (vrouwtjesschapen) en kon hij er zeven uit de sloot halen. Veertien dagen geleden werd er één doodgebeten en vorige week was hij opnieuw 'de klos'. De ei genaar van de hond heeft zich nog niet gemeld. "Doodziek word ik ervan", aldus de voorma lige autospuiter. "Schapen hou den is een hobby van me, maar het wordt wel een dure op deze manier". Studie De methode die hij bedacht is niet het resultaat van jarenlange studie. "Doordat ik altijd al ben beziggeweest met de honden sport en met schapen, is dat lang zaam gegroeid. Je vraagt je af waardoor het komt dat schapen niet altijd bang zijn. Want daar om vliegen honden altijd scha pen aan: omdat ze in paniek gaan rennen. Een koe bij voorbeeld, blijft gewoon staan. Dan bijt een hond niet. Een paard daarente gen wordt ook vaak gebeten om dat het wegloopt". De 'therapie' die hij bedacht, is betrekkelijk eenvoudig. "Ik laat de schapen het werk eigenlijk zelf opknappen. In de tijd dat ze lammeren hebben; zijn deze an ders zo angstige dieren behoor lijk agressief. Een bijtgrage hond laat ik bij enkele schapengezin nen in een hok. Als deze nieuws gierig aan de lammeren wil snuf felen, komt het moederschaap in actie en laat hem alle hoeken van de kooi zien. Neem maar van mij aan dat een hond die op deze ma nier is afgedroogd door een schaap in het vervolg wel bij zijn baas blijft". Agressief Een dergelijke behandeling heeft de hond volgens Wijsman maar één keer nodig. "Ik blijf er eerst zelf bij. Dan laat ik het dier even met de schapen alleen. Niet langer dan 'n minuut of vijf ove rigens, want anders loop je het risico dat je ook geen hond meer hebt. Als de schapen eenmaal agressief zijn, weten ze van geen ophouden meer". Een nadeel van deze methode is dat ze maar enkele maanden per jaar kan worden toegepast. "Ik heb maar twee tot drie maan den lammeren. In de rest van de tijd moeten de problemen op een andere manier worden opgelost. Dat is best mogelijk", vindt Wijs man, maar dan moet ook de baas willen meewerken. "Het africh ten van de hond is in de regel geen probleem. Het africhten van zijn baas is het grote punt. Ik heb het bij voorbeeld meege maakt dat een hondebezitter bij me Kwam met de vraag of ik het dier wilde africhten. Totaal over stuur was hij omdat zijn viervoe ter een schaap had doodgebeten. Toen ik hem vertelde hoe ik dat aanpakte, begon hij bijna te stei geren. Nee, dat kon echi niet. Zijn lieve hondje laten afdrogen door een schaap was zielig. Om gekeerd kon kennelijk wel. Kijk, dat bedoel ik nou". Relatie "De problemen zijn ook vaak het gevolg van een slechte relatie tussen hond en baas. Het dier luistert niet en laat zich niet te rugroepen als het achter schapen aanzit. We merken dat ook tij dens de trainingen. Een hond doet binnen drie lessen wat ik wil. Of hij dan ook doet wat de baas wenst, moet je maar af wachten. Daarom besteden we er ook veel aandacht aan om de re latie tussen de baas en het hond je te verbeteren. Dan pas kun je goed beginnen met het africhten van een hond. Geloof me, elke slechte gewoonte is een hond af te leren". Dat hij daarvan sterke staaltjes kan vertellen, wordt al snel dui delijk. "We hebben zelfs eens een hond op cursus gehad die echt levensgevaarlijk was. Die vloog werkelijk alles, mens of dier, aan. Het was dat die man nogal de ruimte had, want in een rijtjes woning was het echt gevaarlijk geweest. Na acht maanden trai ning is deze bouvier weer rede lijk te handhaven, kan aardig op schieten met andere honden en bijt ook geen mensen meer". Ook de 'cursus' tegen het bij ten van schapen heeft redelijk wat succes. "Vorig jaar heb ik ze ker twintig tot 25 honden zo ge traind. Je merkt dat de belang stelling groeit, zeker als er zojuist weer een paar honden in een wei zijn gesignaleerd. Toen weer een van mijn schapen was doodgebe ten, stond de telefoon roodgloeiend. De baas van de da der zat er echter nog niet bij". De Alphense hondentrainer Johannes Wijsman tussen zijn schapen. "Schapen houden is een hobby va ne, maar het wordt wel een dure op deze manier" (foto Nanno Bioup< Het oorspronkelijke onderschrift bij deze fotoserie luidde: Het toe zicht op de trekhonden. Links: De schouderlengte van den hond wordt gemeten. De spoorstok van de kar is van practische trekveeren voor- In vroegere eeuwen had men in Leiden een paar hondenslagers. Wat een paardenslager is, weet iedereen, maar een hondenslager Het heeft dan ook niets met slachten te maken, maar met slaan. Kattenmepper is dan ook een beroep dat veel meer ver wantschap met hondenslager heeft, al had die slager niet de op zet de honden te doden. Het was zijn taak om ze uit de kerken en andere openbare plaatsen te hou den. In de middeleeuwen en nog lang daarna stonden de deuren van de grote kerken als de Pie terskerk, Pancraskerk (Hoog landse kerk) en Vrouwenkerk (achter de Haarlemmerstraat) al tijd open. Tochtportalen zoals die nu overal aanwezig zijn, ken de men toen nog niet: deze zijn pas in de achttiende eeuw aange bracht. Het was dan ook gemak kelijk voor de honden om de kerk binnen te komen. Overi gens maakten nog wel meer die ren van de gelegenheid gebruik om een droog onderkomen te krijgen. Af en toe vindt men in de rekeningen van de kerkmeesters uitgaven aan premies, uitgeloofd om een uil of valk te vangen. Niet voor niets hadden de geestelij ken en de voornaamste burgers banken met een overhuiving: dat Jan met de pet een braakbal of erger in zijn nek kreeg was tot daar aan toe, als het henzelf maar niet overkwam. Omdat de kerk een verleng stuk van de straat was, viel de aanwezigheid van honden niet zo erg op. En het kan de honden niet kwalijk worden genomen dat ze bij een pilaar hun poot wel eens oplichtten. Als remedie werden de plinten tot op veilige hoogte geteerd, zodat de natte plekken met bijtend vocht wat minder opvielen. En wanneer men de Pieterskerk van zuid naar noord doorkruiste omdat dat de kortste weg tussen de He- rensteeg en Pieterskerkstraat was, moest men net als buiten gewoon goed opletten om niet in een verse hoop te trappen. Of over de richels tussen de zerken te struikelen of zelfs in een graf te vallen dat net opengemakkt was voor een'begraving. In de middeleeuwen werden aan de lopende band missen ge lezen, maar dat gebeurde meest in kapelletjes tegen de pilaren en de buitenmuren van de kerk. Meestal waren deze omgeven door een hekwerk, zodat de hon den afgezien van wat geblaf maar weinig overlast konden bezor gen. Maar op zondag en vooral op feestdagen had men wèl last van die honden. Men kan tenslotte een hoogmis door een wijbis schop (hulpbisschop die vooral altaren wijdde) niet laten versto ren door keffende of parende honden. Daarom moest de hon denslager voordien zijn werk verrichten: de honden vangen en ze de kerk uitjagen. Vanzelfspre kend was het geen beroep waar men rijk van kon worden, maar het gaf toch wel enige status om te kunnen zeggen dat men hon denslager van de Pieterskerk Wat deed de hondenslager met de gevangen honden? Hopelijk liet hij ze weer vrij, maar het is zeer waarschijnlijk dat hij de beste en voor dat werk meest ge schikte honden verkocht als waakhond of trekhond. De aller grootste honden werden in tred molens gebruikt om bij voor beeld de eerste primitieve ma chines van drijfkracht te voor zien. Zo richtte Jacob Meijer in 1645 in een gebouwtje naast Ra penburg 10 een hondenmolen in om het vervuilde water uit de toen nog gedeeltelijk open Over- wulfde Voldersgraft (thans Lan- gebrug) via een stelsel van riolen naar ver buiten deze deftige buurt weg te pompen. Een groot succes is deze molen niet gewor den misschien was het werk toch wel te zwaar voor de honden. Ui teraard is ook niet iedere hond even goed te dresseren om be hoorlijk lang met dezelfde snel heid in een tredmolen te lopen. Toch werden op heel wat boerde rijen honden gebruikt om de karnmolen te laten draaien. Was het aantal honden dat ge bruikt werd in tredmolens in Leiden niet zo groot, men kon wel tientallen als trekhonden aantreffen. Wanneer de hon denkar het Leidse straatbeeld pas goed is gaan beheersen, laat zich niet in een handomdraai vaststellen. Het lijkt erop dat de grootste opkomst eerst in de vo rige eeuw te signaleren is. Dit zou ook geconcludeerd kunnen worden uit de getroffen maatre gelen om mishandeling van die dieren tegen te gaan. Overigens betroffen de eerste gemeentelij ke maatregelen het muilkorven van alle honden zodra men dacht dat er hondsdolheid heerste. De HONDENSLAGER VAN PIETERSKERK WAS BEROEP MET ZEKER AANZIEN zien. Midden: Een hond van zessen klaar. Ook het tuig is volkomen in orde. Rechts: Het politie-personeel te Leiden, dat in 't bijzonder is be last met het toezicht op de bescherming van het dier. eerste verordening op het muil korven werd op 26 juni 1851 door de gemeenteraad vastgesteld, maar overigens al op 27 januari 1853 vervangen door een veel uit voeriger. De hondenbelasting 'is bij raadsbesluit van 9 maart 1857 in gevoerd. Deze bedroeg toen drie gulden per hond per jaar. Als te ken dat men de belasting betaald had kreeg men een "kenteeken volgens een door Burgemeester en Wethouders vast te stellen model". Deze hondenpenning ("loodje"), ieder jaar een andere, werd bij Raadsbesluit van 17 no vember 1881 weer afgeschaft. Om eens een willekeurig jaar te nemen: in 1926 werd voor 459 plezierhonden vier gulden be taald en voor 968 waakhonden twee gulden, in totaal 3.757 gul den. Nadat de Gemeenteraad op 7 december 1932 de verordening aangepast had, bracht de belas ting in 1933 al 8.108 gulden op. In 1988 verwacht de gemeente maar liefst 440.000 gulden aan belas ting op honden te ontvangen. De keuring van trekhonden werd pas in de Trekhonden wet van 1910 geregeld. Elk jaar moes ten alle honden worden gekeurd, hetgeen soms leidde tot een her keuring of afkeuring. In februari 1929 waren er 214 trekhonden- houders, blijkens een recon structie van het "Register van houders van hondenkarren". Een reconstructie, omdat het vo rige register bij de grote stad huisbrand verloren was gegaan. Nadien werden er tot 27 april 1954 nog 123 nieuwe trekhon denhouders (die vaak twee hon den hadden voor één kar) inge schreven, maar het aantal liep elk jaar sterk terug. Vooral de oorlog deed daar geen goed aan. In 1946 waren er nog maar 9 trek hondenhouders over. Eind de cember 1955 werd het bestand eens doorgelopen en toen bleken er geen trekhonden meer in Lei den te zijn. Sedertdien zijn er al leen nog maar waakhonden en luxe honden. P.J.M. DE BAAR Leidenaar gepakt voor autokraak ALKEMADE - De Alkemadese politie heeft een Leidenaar in de kraag gegrepen die kort daarvoor een autokraak had gepleegd. De dief had eea radio-cassetterecorder weggehaald uit een auto die stond geparkeerd bij café El Barco in Ou de Wetering. Pony verdronken in Zwammerdam ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een ongeluk op de Spoorlaan in Zwammerdam is gistermiddag een pony in het water geraakt en ver dronken. Dat gebeurde toen een 47-jarige Boskoper met zijn perso nenauto en een aanhangwagen de spoorwegovergang wilde overste ken en de koppeling losschoot. De aanhanger met daarin een paard en een pony kwam in het water te recht. Het paard kon met hulp van de brandweer worden gered. GELDKIST WEG - Een ongeveer 18-jarige jongeman heeft zaterdag avond omstreeks acht uur bij een chinees restaurant aan de Kornoel jelaan in Noordwijkerhout een geldkist met 2500 gulden van de toonbank gegrist. De knaap ont snapte achterop een brommer, waarmee een handlanger klaar stond. Leidenaar (17) met gestolen auto sloot in na achtervolging LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag door de politie achtervolgd en aangehouden op de Morsweg. Hij had een bestelbus gestolen op de Oegstgeesterweg. De eigenaar hoorde omstreeks half vijf zijn auto wegrijden en waarschuwde de po litie. Even later signaleerde een sur veillancewagen de gestolen auto op de Plesmanlaan en zette de ach tervolging door het Morskwartier in. De bestuurder reed daarop de wagen in de Spoorsloot aan de Morsweg ter hoogte van de Dr. Le- lylaan. De politie wist de jongeman aan te houden. Hij bleek onder in vloed van alcohol te verkeren. De wagen is uit de sloot getakeld en naar een garage in Oegstgeest over gebracht. Bemiddelingsbureau in bloembollen groeit uit jasje BSF zich in Lisse kan vestigen worden verdere plannen ge maakt", aldus de zegsman van Flo- Ook de Lissese wethouder H.A. Smith van ruimtelijke ordening houdt zich nog op de vlakte. Hij verwacht evenwel dat in de loop van deze week de onderhandelin gen kunnen worden afgerond. Smith zou het toejuichen wanneer zich naast de CNB en Hobaho in Lisse een derde handelscentrum vestigt. Volgens Kralt is voor een verhui zing naar Lisse gekozen, omdat de ze gemeente van oudsher het cen trale punt in de bollenstreek is waar de handel in bloembollen zich afspeelt. "Als het enigszins kan moet je je daar ook zien te ves tigen", aldus Kralt. BSF heeft er overigens nooit een geheim van ge maakt meer naar het hart van de bollenstreek te willen verhuizen. "Nu die kans er is moeten we pro beren die aan te grijpen", aldus Kralt. LISSE/RIJNSBURG - De kans is groot dat het in Rijns burg gevestigde Bemidde lingsbureau voor Sierproduk- ten Flora bv (BSF), verhuist naar Lisse. Het is de bedoeling dat de kantoren en het handels centrum van BSF, een dochter onderneming van de veiling Flora, aan de Grachtweg'een nieuw onderkomen krijgen. Aan de Grachtweg bevinden zich reeds de veilingen CNB en Hobaho. BSF heeft zich de laatste jaren ont wikkeld tot een onderneming van De politie heeft de benevelde joyrider afgevoerd en wacht de komst van een takelwagen af. (foto p.l. Schipper) allure. Het bemiddelingsbureau kent intussen een jaarlijkse omzet van 74 miljoen gulden. BSF telt momenteel 25 personeelsleden. Woordvoerder P. Kralt van de vei ling Flora sluit niet uit dat dit aan tal gezien de. ontwikkelingen bij BSF op den duur zal 'meegroeien'. Met de aankoop van de grond, waarop thans een voormalig gara gebedrijf staat, de sloop en de bouw van het nieuwe complex is volgens Kralt een 'fors bedrag' be drag gemoeid. Hij zegt zich over exacte bedragen nog niet te kun nen uitspreken, omdat de onder handelingen met de gemeente nog niet geheel zijn afgesloten. "Boven dien staat er nog niets op papier. Zodra wii de zekerheid hebben dat Kapelzaal K&O, concert door pianiste Jenny Zacherieva, aan vang 20.15 uur. Spiritistisch Genootschap Lei den, Zaal Lage Morsweg 14a M. Evers uit Bussum, aanvang 20.00 Leiderdorp gemeentehuis Statendaalder, extra vergadering raadscommissie ruimtelijke ordening, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 19 JAN. openbare lezing Rozekruisers Genootschap, Zaal Pieterskerk, Kloksteeg 16, aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg, Herman Finkers met Het meisje van de slij terij, aanvang 20.15 uur. Lak-Cinema Tales of ordinairy madness', van Marco Ferreri, aan- 3 20.00 uur, 'Storia di Piera', aanvang 22.00 uur. 19. Oef tot *9.30 uur° Oud-Katholie ke Kerk, Zoeterwoudsesingel. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen. Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 22.00 uur. nieuwjaarsbijeenkomst WD. met lezing over V/at wordt er ge daan in het Marine Elektronisch en in Oegstgeest', f n Lijtweg 9, aanvang WOENSDAG 20 JAN. UVnkied perwerf 33, Merenwijk, vanaf 20.15 Rijksmuseum van Oudheden, Papengracht 29, Celliste Anner Bijlsma, aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg, The Royal Scottish Academy of Music and drama met 'As you like it", aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K&O, Cellist Herre- Jan Stegenga en pianist Herman Uhlhorn, aanvang 20.15 uur. LVC 'Angel' van Neil Jordan. 20.00 en 22.15 uur. informatiepunt Gemeenschap pelijk wonen, Vereniging Centraal Openbare vergadering Kulturele kamer Wassenaar, met aanslui tend Cultureel Café. aanvang: 19.30 uur, Warenar Kerkstraat DONDERDAG 21 JAN. in het kader van een lezingscy- dus parapsychologie, drs. H. van Dongen over 'Dromen in het licht van de parapsychologie', K&O Oude Vest 45, aanvang 20.15 uur. K&O, Lunchconcert door het Ensemble 'Kwartet-6', met Hans Zaal, Es-clarinet, Marcel Blom. Bes-clarinet, Gerbert Lande- weer, alt-clarinet, Jaap Mol, alt-da- rinet, met werken van Schmitt en Louscheur, aanvang 12.45. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, Troef Stationsweg 32, inl. tel: 149324/216180. van 20.00 tot 21.30 uur. Leiderdorp clubgebouw muziekvereniging Tamarco, Splinterlaan 89a, klaver jassen en sjoelen, aanvang 20.00 klaverjassen buurtvereniging 'De Buitengewonen', Muzenhof Gordijnsingel 4, aanvang 20.00 Oegstgeest Vrouwentrefpunt Aletta, Dien stencentrum, Lijtweg, bijeenkomst over Vrouwen en alcohol', aanvang 20.30 uur. Wassenaar Warenar, Drie is teveel, met Joop Doderer en Hans Boskamp, aanvang 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8