TAD LEIDEN JAZZWEEK Deze woningen zijn verzetsmonumenten Dies universiteit nieuwe stijl Key Town succes door wegblijvers LEIDSCH m DAGBLAD Brugwachter Van Dijk tegen sloop brugwachtershuizen Roomburgerweg Hoogleraar sociale zekerheid Jongeman in Ijshal met mes gestoken Flinke buit bij inbraak s MAANDAG 18 JANUARI 1988 LEIDEN - De vier brugwachterswoningen aan de Roomburgerweg, die op de nomi natie staan om te worden afgebroken, hebben een belangrijke rol gespeelt tijdens het verzet in de Tweede Wereldoorlog. Piet van Dijk, een van de brugwachters die nog in één van de huizen woont, heeft de geschiedenis rond de brugwachterswoningen op getekend uit de mond van zijn opa, zijn nog in leven zijnde vader (die bij de Binnen landse Strijdkrachten was) en twee ooms. Hij meent dat de woningen aan de Room burgerweg niet gesloopt moeten worden maar eerder moeten worden erkend als ver- zetsmonument. door Jan Rijsdam Piet van Dijk: "De vier wonin gen werden gebouwd als brug wachterswoningen voor de Wil- helminabrug. Op 10 mei 1940 werd deze brug door het Neder landse leger bewaakt. Geruchten deden de ronde dat Duitse para chutisten waren geland in de Meerburgerpolder. Deze para chutisten waren vermoedelijk gedropt om het vliegveld Val kenburg te bezetten". "Kwart voor tien 's avonds werd vanaf de Wilhelminabrug met een mitrailleur geschoten op alles wat maar bewoog. De vier brugwachterswoningen kwa men ook onder vuur waardoor de aflossing om tien uur 's avonds niet kon plaatsvinden. De bewoners moesten zich te rugtrekken in de kelder onder het huis". "De volgende dag werden ko gels teruggevonden in huis, ge smoord in de linnenkast op zol der waar ook een wieg stond met een baby die lag te slapen bij oma en opa. Deze baby werd door de grootouders vergeten mee te ne men naar de kelder en werd pas opgehaald toen het mitrailleur- vuur iets minder werd. Die baby was ik", vertelt Piet van Dijk. Angsten hoe de Duitsers de brug en de he le stad bezetten. Niemand kon toen nog vermoeden dat de Wil helminabrug en de vier brug wachterswoningen in de oorlog nog een belangrijke rol zouden gaan spelen". "Op dolle dinsdag, in septem ber 1944, vluchten de Duitsers weg, maar niet voor lang. Toen ze terug kwamen bezetten ze de brug opnieuw, nu tot het einde van de oorlog. Op een dag kwam er bevel van onze koningin in En geland om te staken en te sabote ren waar mogelijk was. Maar de voedselvoorziening moest wel doorgaan. De Wilhelminabrug was in die tijd heel belangrijk voor de voedselvoorziening om dat alle groenteschepen uit het Westland er passeerden, op weg naar Amsterdam". "Op een gegeven moment was er geen electriciteit meer, zodat de oude brug met de hand moest worden opgehaald. Drie jonge Nederlanders zonder een geldig 'ausweis' gingen toen de drie brugwachters assisteren. Dat waren mijn vader en ooms. Ze zijn nu in de zeventig. Alleen ge wapend met een uniformpet gin gen ze dag en nacht de straat op mét alle risico's van dien. Ze de den het wel, maar vraag niet wel ke angsten ze doorstonden". "Naast de bewaking van de brug kwam ook het ondergronds verzet op gang. De Roomburger weg, het Utrechtse Jaagpad en de Hoge Rijndijk werden een grote verzetshaard. Zo erg zelfs dat de Duitse soldaten zich in het donker niet meer durfden te ver tonen op deze wegen. Geleidelijk aan ging men ook over tot infil traties bij de Duitse bezetter. Dit leidde er toe dat brugwachters en ondergronds verzet de nodige inlichtingen verkregen over al lerlei zaken die van belang wa- "Het waren niet alleen brug wachters die in het verzet zaten. Vanuit zeker 20 woningen aan de Roomburgerweg, waar in elk huis joodse families zaten, werd verzet gepleegd. Uit drie van die huizen zijn op een keer joodse fa milies weggehaald en afgevoerd waarbij de hoofdbewoners naar Vught werden gebracht. Een be rucht politieduo had zijn werk gedaan. Gelukkig konden er ook nog joden worden gered en el ders worden ondergebracht". "Het verzet werd steeds ster ker. Veel mensen konden aan de greep van de Duitsers ontkomen door vroegtijdige informatie die werd verkregen via een sympa thiserende Duitse officier of dank zij ingrijpen van het onder gronds verzet of brugwachters". Opslagplaats "In Zoeterwoude vonden zie kenauto's van de gebr. De Jong een onderkomen via de Wilhel minabrug en twee sigaren von den hun weg naar de Duitse be waking. Dit werd georganiseerd door een jonge brugwachter. Zonder hem zouden de zieken auto's zijn gevorderd door de Duitsers". "Half januari 1945 moest de sympathiserende Duitse officier Brugwachter Piet de Jong voor de vier brugwachterswoningen c ning moeten krijgen als verzetsmonument". i de Roomburgerweg: "Ze zouden erken- onderduiken. Het werd te ge vaarlijk voor hem. Hij is door het ondergronds verzet in bescher ming genomen en na de bevrij ding weer vrijgelaten. Hij heeft Nederland en Leiden een goede dienst bewezen". "Pas na de bevrijding werd duidelijk wat zich allemaal aan de Roomburgerweg en omge ving had afgespeeld. Op 5 mei 1945 kwam een vrachtwagen vol met geweren, granaten en muni tie uit één van de woningen. Dat was een geheime opslagplaats van het verzet geweest. Het was de woning van Piet Bok. Een toenmalige redakteur van het Leidsch Dagblad. Hij is één van degenen geweest die een heel be langrijke rol heeft gespeelt in het verzet". "De Wilhelminabrug werd op 5 mei onmiddellijk door de bin nenlandse strijdkrachten bezet. De dienstdoende Duitse afficier moest stampend van woede toe zien hoe één van de brugwach ters als BS-er optrad en diens be velen opvolgen". Monument Piet van Dijk heeft het relaas dat hij heeft opgetekend uit de mond van zijn opa, vader en ooms ook geschreven in een brief aan het college van burge meester en wethouders. Volgens (foto Loek Zuyderduin) een nota van B en W zouden de vier brugwachterswoningen na melijk moeten worden gesloopt om plaats te maken voor een flat met 70 woningen. "Dit streven is lofwaardig als u huizen tekort komt, maar ongeloofwaardig voor wie de geschiedenis van de ze vier woningen kent", schrijft Van Dijk aan het college. Brugwachter Piet van Dijk vindt dat de Roomburgerweg on gemoeid moet worden gelaten en dat, mede gezien de inspannin gen van het gemeentebestuur voor de monumentenzorg, de vier woningen eerder een plaats zouden moeten krijgen als ver zetsmonument. Winkeldief aan de haal met girocheques LEIDEN - Een ongeveer 25-jarige man heeft vrijdagmiddag in een schoenwinkel aan de Maarsman- steeg een diefstal en een poging tot diefstal gepleegd. De lange man, met donker, onverzorgd, halflang haar en een lange regenjas, viel op, omdat hij over een vrouwelijke klant heenhangend een fotolijstje stond te bestuderen. Op een gege ven moment pakte hij het lijstje van de muur, stopte het onder zijn jas en ging ermee vandoor. De win kelier ging hem achterna, haalde hem in en wist het lijstje terug te krijgen. Eenmaal terug in de winkel trof hij de vrouw aan, die uit haar tasje enkele girobetaalkaarten en een pasje miste. De man was inmiddels spoorloos verdwenen. Bouwmateriaal ontvreemd LEIDEN - Van een bouwwerk aan de Cronesteinpolder is eind vorige week voor de vijfde maal bouwma teriaal gestolen. Dit keer werden van het Alkmaarse bouwbedrijf dat daar werkzaamheden uitvoert 45 betonplaten van 1.42 meter bij 2.44 meter gestolen. Ook werd drie kubieke meter baddinghout ont vreemd. Vrouw gewond bij ongeval LEIDEN - Met een hersenschud ding en een gebroken sleutelbeen is een 80-jarige vrouw gisteren naar het AZL gebracht na een aanrij ding op de Boerhaavelaan. De vrouw zat als passagiere in de auto van haar 56-jarige dochter uit Oegstgeest. Deze reed in de rich ting van de Rijnsburgerweg, een beetje op het midden van de rij baan om hobbels en kuilen te ver mijden. Uit een uitrit kwam een 29-jarige Leidenaar, die tegen de auto van de Oegstgeestse aanreed. Beide au to's werden bij het ongeval flink beschadigd. LEIDEN - De Leidse universiteit viert op zaterdag 6 februari zijn 413-de dies natalis. Naast een serie van lezingen over de laatste ont wikkelingen op de universiteit wordt 's middags in de Pieterskerk een dialoog over 'Japan in een nieuw tijdperk' gehouden. Nieuw is ook de reünie van oud-studenten die onder het motto 'Jaar van aan komst 1967' in het gebouw van Leids Universiteitsfonds plaats heeft. Het ochtendprogramma van de dies natalis wordt in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats afgewikkeld. Vanaf 11.00 uur komen daar een zestal on derwerpen aan de orde: 'Verande ringen in de Sovjetunie' door prof. Feldbrugge; 'De samenhang tus sen psychische en lichamelijke ziekten' door prof. Rooijmans; 'De Europese expansie: oorzaken, ver loop en betekenis' door prof. Wes- seling; 'Naar supergeleiding bij ka mertemperatuur' door prof. de Jongh; 'Vrouw en godsdienst in de wereld van het Oude Testament' door dr. van der Toorn en 'De leid se universiteit en de niet westerse studieën' door prof. Speckmann. 's Middags (aanvang 14.00 uur) discussiëren een drietal deskundi gen over de politieke en economi sche ontwikkelingen in Japan. Uit genodigd zijn dr. Stam (hoogleraar Japankunde aan de Erasmusuni- versiteit van Rotterdam), dr. Radt- ke (hoogleraar Japanologie aan de Leidse universiteit) en jhr. mr. Van Lennep (minister van staat en oud secretaris van de OESO). Rondom deze discussie worden demonstra- LEIDEN - Prof. dr. H. Deleeck is met ingang van 1 februari be noemd tot bijzonder hoogleraar in de leer der sociale zekerheid aan de Leidse universiteit. Deleeck is hoogleraar aan de universiteit van Antwerpen en Leuven en lid van de Belgische Senaat. Tot 1986 be kleedde hij de Cleveringa-leerstoel aan de Leidse universiteit. De leer- Jongeren Jongerenwerk Quetal houdt morgen in buurthuis Op Eigen Wieken een thema-avond over jongeren en de wijk. Op deze avond zullen medewerkers aan wezig zijn van de directie welzijn van de gemeente, de directie groen en de politie. Zij zullen vragen beantwoorden tijdens een soort praatshow. De bijeen komst wordt gehouden aan het Valkenpad 2 en de aanvang is 20.00 uur. Organisatie tevreden over verloop Jazzweek Vanaf 16.15 is het LUF-gebouw aan het Rapenbrug 61 geopend voor oud-studenten van de lichting 1967. Voor deze bijeenkomst dient men zich aan te melden bij het LUF tel. 130503. LEIDEN - De zaal zat barstensvol. Uit alle hoeken van de Stadsge hoorzaal werden stoelen aange sleept en voor de aanwezige minis ter was slechts een barkruk aan de rand van het podium beschikbaar. Toch was het Key Town Jazzfesti val dat zich afgelopen zaterdag in de Stadsgehoorzaal voltrok, lang niet uitverkocht. Circa 500 kaarten bleven ongebruikt bij de kassa lig gen. In zekere zin waren het de thuis blijvers die in belangrijke mate bijdroegen aan het succes van dit voor de negende maal gehouden jazzfestival. In tegenstelling tot an dere jaren bleken vrijwel alle zalen toegankelijk, deden zich geen mas sale opstoppingen in de gangen meer voor en waren zelfs de wacht tijden voor de tap alleszins rede lijk. Al met al banjerden er zater dag toch nog circa 2000 mensen door de Stadsgehoorzaal. Organisator en VW-directeur Hugens bekende daags na het festi val toch wel een tikje nerveus te zijn geworden van al die onver kochte kaarten. Komende dagen moet duidelijk worden of de orga nisatie uit de rode cijfers weet te blijven. Muzikaal klopte het zater dagavond in de Stadsgehoorzaal echter van alle kanten. Veertien groepen verdeeld over vier zalen, spelend van acht uur 's stoel wordt gefinancierd vanuit het zogenaamde De Kruyff-fonds dat in 1960 werd opgericht door de toenmalige Centrale Werkgevers- bank (het huidige GAK). Het fonds heeft ook leerstoelen aan de uni versiteiten van Groningen, Rotter dam en Amsterdam en geeft subsi dies om het verschijnen van publi caties mogelijk te maken. avonds tot vier uur 's nachts. Dat is de bekende formule van het Leidse jazzfestival dat altijd de naam heeft gehad vooral de traditionele jazz op de podia te brengen. De laatste ja ren lijkt daar wat verandering in te komen en dat heeft een goede uit werking op de samenstelling van het publiek. Meer dan in andere ja ren was ook de jonge garde uitge breid aanwezig. Dat de organisatie oog voor hen had. bleek uit het slot- concert van een keihard swingen de bluesband. Beest Het is niet eenvoudig een keuze uit dit brede repertoire te maken maar onbetwiste topper van het ne gende Key Townfestival was onge twijfeld de 64-jarige Amerikaanse Dorothy Donegan. Vergezeld door twee keurige heren die haar zou den begeleiden, kwam zij als een oude dame met het tasje aan de arm het podium opgewandeld. Eenmaal achter de vleugel dook zij als een beest op de toetsten in een poging alle klanken tegelijkertijd aan het instrument te ontworste len. Donegan speelde van alles en nog wat en loerde daarbij zo verbe ten de zaal in dat ie op de eerste rij geen geeuw durfde te laten uit angst door het stampvoetende mens aangevlogen te worden. Met een lieve hand aan de jongsten in de zaal verliet zij het om een toegift schreeuwende publiek. Het was Donogan enigszins mak kelijk gemaakt door een Poolse band die haar vooraf ging. De ze ven leden van de Sami Swoi Or chestra die zich als een big band voordeden, hadden met nummers van Glenn Miller en Count Basie het smeulend vuurtje in het pu bliek al aangewakkerd. De enigs zins bescheiden ogende Polen smeten een degelijk muzikaal pro- dukt de zaal in maar hadden de hulp van de Amerikaanse zanger Wayne Bartlett (twee nummers te laat wegens parkeerproblemen) en de Hollandse vibrafonist Fnts Lan- desbergen nodig om met het pu. bliek te communiceren. Vooral de laatste speelde de sterren van de hemel. Het slotconcert was vergeven een de jonge Hollandse bluesfor matie Magic - are you ready for the blues - Frankie and the Blues Disease. Een toegift aan de jeugd. Zo'n twaalf jaar geleden nam Fran kie thuis de gitaar ter hand en hij heeft in de tussentijd niet stil geze ten. Inmiddels is hij de enige blan ke gitarist van vaderlandse bodem die de rauwe zwarte blues uit zijn gitaar weet te krijgen, zo meldde een ingewijde. Frankie dulde geen tegenspraak en speelde met zijn band het oudere publiek hard en zonder medelijden de zaal uit. De overgang van Donegan naar Magie Frankie was nogal abrupt maar het was inmiddels half drie en wellicht dat de ouderen in de zaal het toch al tijd vonden om het bed op te zoe ken. Echo Zondagochtend immers moest men weer op tijd aanwezig zijn bij het Gospelconcert in de Pieters kerk dat traditioneel de Leidse jazzweek afsluit. Gelukkig begon het concert dit jaar een uurtje later dan voorgaande jaren. Het is een sympathiek soort koffieconcert LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar is gisteren in de ijshal aan de Von dellaan door een onbekend geble ven jongeman met een mes gesto ken. De Leidenaar was per onge luk tegen hem opgebotst. Daarop ontstond een woordenwisseling waarbij ook een klap werd uitge deeld. Vervolgens trok de onbe kende een mes en stak de Leide naar daarmee. Het slachtoffer moest door de EHD naar het AZL worden gebracht om te worden be handeld voor een steekwond in de rechterbil. De politie heeft naar aanleiding van het voorval drie Hagenaars on dervraagd. Geen van drieën bleek er echter iets mee te maken te heb ben. De verdachte is tot nu toe voortvluchtig. LEIDEN - Bij een inbraak aan het Van Vollenhoveplein zijn zaterdag een videorecorder, een stereotoren en 50 cd's buitgemaakt. De inbraak moet zijn gepleegd tussen zes uur en half negen 's avonds. De inbre kers waren binnengekomen door via de brievenbus het slot te ope nen. Zij hadden alles in huis over hoop gehaald. niet in de laatste plaats omdat de toegang gratis is. Van de aanwezi gen - alle stoelen in de Pieterskerk waren bezet - werd alleen een bij drage gevraagd voor een ontwikke lingsproject in de Mississippie Del ta. Het gospelconcert werd dit jaar verzorgd door Relite, the band and the singers. Een muziekgroep met veel vocale kwaliteiten die helaas in de echo van de Pieterskerk gro tendeels ten onder gingen. Deze kerk is nu eenmaal ongeschikt om elektrisch versterkte muziek in ten gehore te brengen en het zou mooi zijn wanneer de organisatie het voor elkaar kreeg een volgende keer een formatie in de kerk neer te zetten die het geheel op eigen kracht kan redden. Organisator Hugens keek zon dagochtend tevreden terug op het verloop van de Leidse jazzweek. Het aardige van de jazzweek is dat er geen cent overheidssubsidie aan te pas komt terwijl het programma steeds meer op een breed publiek wordt afgestemd. Hugens en de zij nen organiseren de jazzweek met behulp van diverse sponsors uit het bedrijfsleven en als het aan de WD-directeur ligt, blijft dat de ko mende jaren zo. GERT VISSER ADVERTENTIE WILT BETERE RECLAMERESULTATEN? Uw reclame-uitingen leveren niet de gewenste resultaten op. Praat er eens over met het enige erkende reclamebureau in Leiden. Jan de Wilde is uw man. Bel 071- 143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. De Amerikaanse Deborah Brown vocaal in actie op het Key Town Jazzfestival. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7