'Alleen loon matigen is onvoldoende' Er is zoveel moois te zien. WIEL Bedrijfsleven omarmt mestwet Waarheidsserum moet moord ophelderen van der Mm 'Weduwe Rost van Tonningen snel in cel' Kok: grote bedrijven willen wir inleveren GAB Tilburg vindt geen banen voorwegbezuinigde ambtenaren Branden en ongelukken eisen 14 levens MAANDAG 18 JANUARI 1988 PAGINA 3 OSA: overheidsinvesteringen nodig DEN HAAG (ANP) - Zonder verdere loonmatiging en een intensievere aanpak van de werkloosheid zal het aantal werklozen tot 1995 nauwelijks dalen. Alleen loonmatiging is, vooral groei van de marktsector is van groot belang. Die is echter in sommige gevallen rechtstreeks afhankelijk van een goede infrastructuur, zoals de telecommunicatie. Overheidsinvesteringen in de infrastructuur zijn dan ook een belangrijke voorwaarde om werkgelegenheid te scheppen. Dit schrijft de Organisatie voor Strategisch Marktonderzoek (OSA), een door het ministerie van Onderwijs in het leven geroepen adviesorgaan voor arbeidsmarkt vraagstukken, in zijn vandaag ver schenen tweejaarlijkse rapport. Een beperkte verlaging van het minimumloon voor volwassenen heeft volgens de OSA geen aan toonbare invloed op de werkgele genheid. Verlaging van het mini mumjeugdloon daarentegen leidt weliswaar tot grotere werkgelegen heid voor jongeren, maar dat gaat ten koste van oudere werknemers. Een lagere werkloosheidsuitke ring, waardoor volgens sommigen een werkloze harder op zoek gaat naar een baan, heeft vermoedelijk niet dat gewenste effect. Lagere belastingen vergroten de effectiviteit van de loonmatiging: de koopkracht blijft op peil. Bezui nigingen bij de overheid en lasten verlichting voor de burger, met als doel de loonkosten te matigen, pakken eerder ongunstiger dan gunstig uit voor de werkgelegen heid, aldus de OSA. Scholing heeft een grote beteke nis waar het gaat om langdurig werklozen weer te laten beginnen. Voor een derde van hen is het nog maar de vraag of scholing alleen helpt, voor arbeidsbemiddeling moet meer aandacht komen. Lagere prijzen Nederland is het enige van de 24 landen van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) waarin vorig jaar de prijzen zijn gedaald. De prijsda ling bedroeg 0,1 procent, terwijl die in de overige OESO-landen met gemiddeld 3,9 procent stegen. Koploper was Turkije met een stij ging van 36,4 procent. De VS no teerden 4,5 procent, Japan 0,4 pro cent en Duitsland 1 procent. Olievogels Het olierampenplan is ingetrok ken. Volgens coördinator Zandstra worden op de kust van vooral Zee land nog maar zo weinig vogels ge vonden, dat het niet langer noodza kelijk vrijwilligers in te zetten. Naar schatting zijn in totaal 2000 vogels bij de asiels binnengeko men. Het afgelopen weekeinde is al leen bij de Brouwersdam gecoördi neerd gezocht. Zaterdag zijn 21 le vende en 18 dode vogels gevonden en gisteren nog 8, die er zeer slecht aan toe waren. Paramaribo De Amsterdamse PvdA wil een stedenband met Paramaribo zodra de toestand in Suriname is genor maliseerd. Dat betekent volgens fractievoorzitter Van Hoeve dat er een regering komt op basis van de verkiezingsuitslag 'die daarbij niei wordt belemmerd door legerleider Bouterse'. De Nationale Democra tische Partij van Bouterse haalde bij de verkiezingen slechts 3 van de 50 parlementszetels. Steekpartij Een 20-jarige prostituee uit Utrecht is zaterdagnacht ernstig gewond door een man met een schroevedraaier. Zij werd gesto ken in gezicht, hand en nek. De vrouw rende zwaargewond via weilanden naar de rijksweg A2, waar een automobilist haar naar de opvangbus voor tippelprostituées op de Europalaan bracht. De vrouw heeft het kenteken van haar belager aan de politie doorgege- De Waarheid Het CPN-bestuur gaat door met het uitgeven van het dagblad De Waarheid, maar dan wel na een for se bezuinigingsoperatie. Bijna twee weken geleden stapte een meerderheid van redactie en me dewerkers op, omdat ze niet wil den ingaan op de wens van het par tijbestuur om De Waarheid weer meer tot een CPN-krant te maken. De vertrokken journalisten wilden dat De Waarheid tot een blad voor heel links Nederland maken. Ahold Ahold wil haar werkmaatschap pij Toko Rekreatie Service verko pen aan de Zeeuwse levensmidde lengroothandel Cok in Kapelle. To ko exploiteert behalve camping winkels ook een beperkt aantal ho recabedrijven op campings en re- creatiebedrijven. Op het moment zijn er 39 winkels en 14 horecaves- tigingen die werk bieden aan 69 Dezen komen in dienst Cok. AMSTERDAM (GPD) - De ver plichte vermindering van de melk- produktie heeft vooral gevolgen gehad voor agrarische bedrijven waar investeringen nodig zijn. Om dat deze door de onzekerheid over de toekomst veelal zijn uitgeble ven, hebben vooral die bedrijven klappen gekregen. Nu de akker bouwers al weer een slecht jaar hebben en dus evenmin gaan in vesteren, zou de gisteren begonnen Landbouw-RAI in Amsterdam ei genlijk een beeld van armoede en ellende moeten zijn. Dat is niet het geval. Braks heeft namelijk de mestwet uitgevaardigd. De boeren hebben er veel kritiek op, maar de toeleverende bedrijven omarmen de maatregel. Mest mag gedurende lange tijd niet over het land worden ge bracht. Die beperking wordt de ko mende herfst van kracht. Dat heeft tot gevolg dat de boeren mest moe ten opslaan. In een veehouderij provincie bij uitstek als Friesland vergt dat alleen al een investering van ruim 250 miljoen gulden. Som mige boeren willen het probleem oplossen door de bouw van een mestsilo, maar dat kan op gemeen telijke bezwaren stuiten. Stalinrichters op de RAI zeggen dat steeds meer boeren ertoe over gaan een put te bouwen voor de mest. In bepaalde gevallen is dat aanleiding om op die put een stal te bouwen. De bouw van stallen stond op een laag pitje. Tussen 1979 en 1983 werden in ons land 5000 ligboxstallen gebouwd, in de laatste vier jaar waren dat er slechts 2000. Eind vorig jaar zou het aantal bouwaanvragen plotse ling flink zijn gestegen. In de periode dat de mest wel mag worden uitgereden kan het land erg drassig zijn. Om de graszo den zoveel mogelijk te sparen heb ben constructeurs van mestver- spreiders zich toegelegd op het ma ken van rollend materiaal met on gekend brede banden. Vroeger wa ren op elk RAI grotere trekkers te zien, nu zijn elke keer de banden breder. Van ruïneren van de gras mat zou geen sprake zijn. De markt voor vervanging is niet spectaculair. Veehouders investe ren wel, maar vooral in het kopen van melkquota. De aanschaf van nieuwe landbouwwerktuigen komt op de tweede plaats. Om toch wat te kunnen verkopen wordt er vaak duur ingeruild. Dat heeft tot gevolg dat er voor tweedehands machines helemaal geen afzet meer is. De neventak is daar een voorbeeld van: het houden van vleesvee, van zoogkoeien, van eenden, kippen en het kweken van meervallen. Bo vendien gaan veehouders, die zelf maïs verbouwen steeds meer appa ratuur aankopen om dat gewas ook zelf helemaal te behandelen. Ze worden dan minder afhankelijk van de loonwerker. De OSA onderscheidt vier typen langdurig werklozen. De helft van hen bestaat uit laag opgeleiden met veel werkervaring, afkomstig uit sectoren waar het economisch moelij k gaat. Een kwart van hen zijn laag opgeleide jongeren met weinig of geen werkervaring. Vijf tien procent de groep is hoogge schoold maar heeft weinig werkervaring en een tiende van hen zitten op de rand van de ar beidsmarkt of zijn verkapt arbeids ongeschikt. Herintreding van die laatste groep is praktisch onmoge lijk, meent de OSA. Ruim de helft van de vacatures blijkt moeilijk vervulbaar. Voor 60 procent daarvan zijn te weinig sol licitanten en voor 40 procent wor den de sollicitanten ongeschikt geacht. Bedrijven proberen in der gelijke gevallen 'bijna automa tisch' extra aandacht te besteden aan het werven van de sollicitan ten. Het zou volgens de OSA beter zijn als de bedrijven hun eisen dan naar beneden bijstellen en tekort komingen door scholing bijwer- _ken. Herverdeling van arbeid kan blij ven bijdragen aan bestrijding van de werkloosheid. Bevordering van deeltijdarbeid heeft enig gunstig effect vooral als voltijdbanen wor den omgezet in deeltijdbanen. Al gemene verkorting van de arbeids duur kan weer belangrijk worden als de werkloosheid hoog blijft. DEN HAAG (GPD) - De weduwe Rost van Tonningen zal wegens haar fascistische activiteiten bin nenkort in de ceL belanden. Dat verwacht het voormalige CPN-ka- merlid Wolff, tegenwoordig voor zitter van het Centraal Orgaan Ver zet- en Ooorlogsslachtoffers. Hij verklaarde zaterdag voor de VA- RA-radio dat nieuwe strafbare fei ten aan het licht zijn gekomen. Bij een inval in haar huis eind vo rig jaar zouden onder meer een vuurwapen en antisemitische lite ratuur zijn gevonden. Rost van Tonningen werd eerder door de Arnhemse rechtbank tot vier we ken voorwaardelijke gevangenis straf en een geldboete veroordeeld. Zij ging daartegen in beroep, maar het vonnis werd eind vorig jaar door de Hoge Raad bekrachtigd. Volgens Joop Wolff zal op korte termijn een nieuwe strafvervolging tegen de weduwe worden inge steld. Omdat zij eerder een voor waardelijke straf kreeg, verwacht Wolff dat zij nu echt een aantal we ken zal moeten zitten. Volgens de oud-verzetsman is justitie overi gens zeer traag met het afhandelen van de hele kwestie. DEN HAAG (ANP) - Het afgelo pen weekeinde zijn zeker 14 men sen om het leven gekomen bij branden en (verkeers)ongelukken. Een verkeersongeval bij Groes- beek kostte gisteren het leven aan drie mannen. Twee mensen kwa men gisteren om het leven bij een ongeluk in een champignonkwe kerij in het Brabantse Oeffelt. In Groesbeek verongelukten gis termorgen drie spelers van de voet balvereniging Eendracht uit Mook. De mannen, 25, 25 en 23 jaar oud, zaten in een auto die bij een inhaal manoeuvre in de berm terecht kwam en tegen een boom botste. Twee andere inzittenden werden gewond. Ook twee andere verkeersdeel nemers elders in het land overleef den een botsing met een boom niet. Dat was het geval in Peize waar zaterdag een 32-jarige Gro ninger door onbekende oorzaak van de weg raakte en, ook zater dag, in Strijen waar een 33-jarige man uit Klundert om het leven kwam. Laatstgenoemde verloor vermoedelijk door te hoge snel heid in een bocht de macht over het stuur, aldus de politie. In Kerk-Avezaath en in Wester- Koggenland kwamen twee man nen om het leven nadat ze door een verkeersongeluk in het water te recht kwamen. In Kerk-Avezaathe verdronk een 55-jarige man uit die plaats in een sloot waar hij door on bekende oorzaak met zijn brom mer in verzeild was geraakt. Een 24-jarige man uit Schermer zat in een personenauto die gisteren tus sen Ursem en Schermerhorn in een sloot terecht kwam. De be stuurder van die auto verkeerde volgens de politie onder invloed. Een 18-jarige Rotterdammer werd zaterdag bij het oversteken bij een oversteekplaats aangereden door een personenauto. Een 62-ja- rige automobilist uit Barneveld kwam zaterdagmiddag op een met knipperlichten beveiligde overweg in zijn woonplaats met zijn auto onder de intercity-trein Apel- doorn-Amersfoort. Een bedrijfsongeval in een champignonkwekeruij in Oeffelt kostte gisteren het leven aan een 20-jarige vrouw uit Oeffelt en een 18-jarige man uit Middelaar. Zij werden op slag gedood toen door onbekende oorzaak een 5000 kilo wegende snijbrug naar beneden stortte. In Norg kwam zaterdag een 7-ja- rige jongen in een achter de tractor van zijn vader aangehaakte cirkel zaag terecht. Het kind overleed in een ziekenhuis aan het opgelopen letsel. Een 58-jarige agrariër uit Meddo (bij Winterswijk) struikelde zaterdagmiddag door onbekende oorzaak op het erf bij zijn boerderij en kwam terecht in glas. Hij liep daardoor een dodelijke slagaderlij ke bloeding op. Een brand ontstaan als gevolg van het spelen met vuur door een 4-jarig jongetje kostte gisteren aan een 14 maanden oude peuter uit Arnhem het leven. Zijn bedje en vervolgens zijn slaapkamer raak ten in brand. Reddingspogingen van de vader, die daardoor ernstige brandwonden opliep, mislukten. Een buurman slaagde er wel in het jongetje uit de brandende slaapka mer te halen, maar het kind had toen al zulke ernstige brandwon den opgelopen dat het in de loop van de dag overleed. DEN HAAG (GPD) - Een aantal multinationals, waaronder Philips en Unilever, is bereid een deel van de wir-gelden, de investeringspre mies van het rijk, in te leveren in ruil voor verlaging van het werkge versaandeel in de sociale lasten. Dat zei PvdA-leider Kok gisteren voor Avro's Magazine. De PvdA pleit al langer voor een verlaging van de investeringspre mies, omdat deze regeling in prak tijk zeer veel geld kost en erg onbe heersbaar blijkt te zijn. Het afgelo pen jaar bleek de wir enige miljar den meer te hebben gekost dan was geraamd. Minister De Korte (economische zaken) wil van een korting op de wir echter niets we ten. zoals de huursubsidie, de bijstand en een deel van het maatschappe lijk werk, aan te pakken en aan een budget te binden. Ook over de om vang van de wir zullen de ministè res overigens afspraken maken, zo besloot de ministerraad afgelopen vrijdag. De PvdA heeft al meermalen ge pleit voor een algehele afschaffing van de investeringspremies en dit geld te gebruiken voor lastenver lichting. Daarmee zou de economie meer gebaat zijn, denken de socia listen. Volgens Kok bestaat bij een deel van de bedrijven een zekere bereidheid om met minder wir-gel den genoegen te nemen. De werk geversorganisatie VNO wil overi gens nog steeds niet praten over bezuinigingen op deze investe ringspremie. ROTTERDAM - Kinderen en dronken mensen spreken altijd de waarheid. Op die regel is in ie der geval één uitzondering. Die wordt gevormd door een 38-jari- ge vrachtwagenchauffeur uit Vlaardingen. Hij kan zich niet meer herinneren of hij eind au gustus vorig jaar in een dronken bui de 54-jarige invalide A.G. den Uijl uit Schiedam heeft gewurgd. door Bas Hoppel Om daar toch achter te komen, verwisselt hij vanaf maandag zijn cel in het Rotterdamse huis van bewaring voor een bed in het Dijkzigt-ziekenhuis. Hij zal daar een week blijven. In die tijd zal een aantal keren via een infuus het 'waarheidsserum' penthotal in het lichaam van de verdachte worden gebracht. Het middel werkt behalve slaapverwekkend ook bewustzijn-verlagend. Dat is ook juist de bedoeling: sommige vervelende herinneringen, die zijn verdrongen, hebben nu de kans om boven te komen drij ven. Er is zelfs even aan gedacht om de verdachte opnieuw dron ken te laten worden, omdat de werking van alcohol ongeveer hetzelfde effect sorteert als pent hotal, maar men vond dat weten schappelijk toch niet verant woord. De behandeling gebeurt ge heel op vrijwillige basis en is niet zozeer bedoeld om nieuw bewijs materiaal tegen de verdachte te vergaren, maar meer om de ge moedsrust van de man zelf te sussen. Ook hij wil graag weten wat er in die bewuste nacht pre cies is gebeurd. Vast staat dat hij tijdens een avondje stappen in een van de bezochte kroegen het latere slachtoffer tegen het lijf is gelo pen. Die had hem uitgenodigd eens een pilsje bij hem thuis te komen halen. Dat deed de ver dachte nog diezelfde avond. Bij omwonenden in Schiedam had hij aangebeld en gevraagd waar 'die man met dat houten been' woonde. Bons De twee moeten er ongeveer een uur hebben zitten praten en drinken. Op tafel lag een mapje giro-betaalkaarten. Met een daar van betaalde verdachte later op de avond de rekening van een seksclub in Rotterdam. Hij te kende echter met z'n eigen naam en viel daardoor door de mand. Wat daaraan vooraf ging in het huis van het slachtoffer, is voor alsnog onduidelijk. Volgens een in diezelfde nacht door de ver dachte afgelegde verklaring moet de invalide man op een ge geven moment naar het toilet zijn gegaan. Verdachte had een bons gehoord en de man op zijn buik in de gang zien liggen. "Ik wilde hem overeind helpen, maar ik weet niet meer wat er vanaf dat moment is gebeurd", aldus de verdachte. De behandeling in het Dijk zigt-ziekenhuis moet hem nu een handje helpen. Dat is overigens zuiver een zaak van de psychia ter en de patiënt. Politie en justi tie blijven erbuiten. De gesprek ken tussen de vragen stellende psychiater en de verdachte zul len wel op de band worden opge nomen. Wat daarvan wordt door gespeeld aan de rechtbank, ligt helemaal aan de psychiater. Die kan zich immers beroepen op z'n medisch beroepsgeheim. In het juridische wereld wordt de penthotal-behandeling met grote belangstelling gevolgd. Het is immers de eerste keer dat voor de Nederlandse recht spraak van zo'n middel gebruik wordt gemaakt. Tot nu toe wer den alleen psychiatrische patiën ten ermee behandeld. Waarheidsserum worden ove rigens al wel eeuwenlang ge bruikt om bekentenissen los te krijgen. Vooral in oorlogstijd wordt vaak naar zo'n middel ge grepen bij pogingen de vijand geheimen te laten prijsgeven. Zo zouden de Britten Hitiers rech terhand Rudolf Hess, die in 1941 naar Schotland vloog, hebben behandeld met waarheidsserum. De grote strijdvraag straks is de waarde van het verkregen be wijs. De geleerden zijn het daar over nog niet eens. Al eerder zijn wel goede resultaten behaald bij verklaringen die onder hypnose zijn afgelegd. Zo'n verklaring kan echter nooit als overtuigend bewijs gelden. Het gerechtshof in Amsterdam concludeerde al enkele jaren geleden wel dat hypnose wel een rol kan spelen. Hoeveel gewicht aan de behan deling met het 'waarheidsserum' wordt toegekend, zal pas in de loop van maart blijken als de ver dachte opnieuw voor de Rotter damse rechtbank moet verschij- Een drama in Rotterdam. Met vuur spelende kinderen veroorzaakten brand in een huis aan de Kerkhoflaan. De 4-jarige Sergio Helstroon werd, nadat hartmassage was toegepast, in allerijl vervoerd naar het Sophia- ziékenhuis. Vermoedelijk heeft het kind ernstige rookvergiftiging opgelopen. (foto anpj TILBURG (ANP) - Het Geweste lijk Arbeidsbureau in Tilburg is er tot dusverre niet in geslaagd om ook maar één baan te vinden voor Tilburgse ambtenaren die moeten afvloeien. In september sloot de gemeente een contract met het GAB af waarbij het bureau zich verplichtte 20 wegbezuinigde amb tenaren aan ander werk te helpen. De gemeente betaalde daarvoor 100.000 gulden en bood daarnaast 3000 gulden beloning voor iedere extra gevonden baan. Het arbeids bureau creëerde met het geld drie extra arbeidsplaatsen bij zichzelf, gaf een vacaturekrant uit, maar heeft dus nog geen enkele baan ge vonden. Volgens wethouder Dijkstra was hem door het GAB verzekerd dat voor 1 januari zeker 20 ambtenaren bemiddeld zouden zijn. "Dat was geen enkel probleem, is mij ge zegd. Ik ben dan ook erg teleurge steld en ga er nu maar vanuit dat het arbeidsbureau nog iets actiever zal worden". Het contract loopt op 1 juli af. De 100.000 gulden is de gemeente so wieso kwijt. Of de gemeente, nu re sultaten uitblijven, echter nog steeds gehouden is aan het betalen van een premie van 3000 gulden per ambtenaar, mocht het GAB er in een later stadium alsnog in sla gen meer dan 20 ambtenaren te be middelen, kon Dijkstra niet zeg gen. Het contract tussen gemeente en GAB is vanaf het begin niet bij ie dereen in goede aarde gevallen. Kort na het bekendworden ervan bood een Tilburgse moeder het GAB eveneens geld in ruil voor werk voor haar zoon. Het ministe rie van sociale zaken en werkgele genheid reageerde daarop met een circulaire naar alle arbeidsbureaus in het land om een contract, zoals dat in Tilburg was gesloten, achter wege te laten. Zelfs de schijn moet vermeden worden dat niet alle werkzoekenden gelijk worden be handeld, aldus het ministerie. Voor het gemeentelijk apparaat in Tilburg staat een inkrimping met 90 banen op het programma, het merendeel bij de dienst publie ke werken. Staking bij margarinefabriek in tweede week ROTTERDAM (ANP) - De staking bij de margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens is vanmorgen haar tweede week in gegaan. De in dustriebond FNV meldde vandaag dat de poging van de directie om de produktie met werkwilligen weer gedeeltelijk op gang te bren gen, nog niet geslaagd was. Volgens de woordvoerder waren er om half zeven 'een stuk of twin tig' werkwilligen naar binnen ge gaan, maar hier zou slechts een handjevol produktiepersoneel bij geweest zijn. Circa 150 stakers sloegen hun werkwillige collega's - zwijgend gade van achter een door de bond geplaatste afzetting. Hier mee wilden de actievoerders dui delijk maken dat zij de werkwilli gen geen strobreed in de weg zou den leggen. De werknemers staken tegen de afslankingsplannen van de directie. Van den Bergh en Jurgens won vrijdag een kort geding tegen de stakers, toen de Rotterdamse rechtbankpresident bepaalde dat een blokkade van de fabriek on aanvaardbaar was. UTRECHT - Twee gelijktijdig in de Utrechtse Jaarbeurs gehouden eve nementen, de Vakantiebeurs en de beurs Karwei, hebben gisteren voor een enorme verkeerschaos in en rond Utrecht gezorgd. Het verkeer op de toe voerwegen zat al om negen uur vast. Ook het vinden van een parkeerplek- je verliep niet zonder problemen. Tot in de verre omtrek van de Jaarbeurs stonden voertuigen op trottoirs, in bermen en op fietspaden geparkeerd. Op de laatste dag van de Vakantiebeurs en de eerste van Karwei trok de Jaarbeurs vele duizenden bezoekers. De politie sprak van een record toeloop, veroorzaakt door het druilerige weer. Gisterochtend om negen uur zat het verkeer op de wegen naar de Jaar beurs al vast. In de directe omgeving was geen parkeerplekje meer te vinden, zodat de politie via het nieuwsbulletin van het ANP op de radio en via Teletekst aan bezoekers het verzoek deed gebruik te maken van het openbaar vervoer. Rond het middaguur nam de aanvoer af. De aftocht verliep met minder problemen. De meeste bezoekers wachtten niet tot sluitingstijd van de beurzen, maar vertrokken eerder. Op de af- voerwegen ging het verkeer stapvoets maar gestaag. Tegen achten was het verkeer afgewikkeld. Er waren tijdens de beurs vier rechercheurs op pad om autokrakers, aangetrokken door de topdrukte, te betrappen. In de wijk Kanaleneiland werd een 19-jarige Utrechter aangehouden op aanwijzing van omwonen den. De politie had de indruk dat er niet mee dan op andere zondagen was ingebroken in geparkeerde auto's. (foto anp» ADVERTENTIE ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3