Iraq: zeven jaar in oorlog maar 'niets aan de hand' Meer mensen in een cel: een crime Reportage Land van Saddam Hasayn zelfbewuster dan ooit Russiche baptist-voorganger voelde zich ook hier niet vrij PAGINA 2 MAANDAG 18 JANUARI 1988 BAGHDAD - Aan vrijwel elke muur in Iraq hangt een portret van president Saddam Husa.vn, kortweg de president. Het is een rij ke sortering aan poses. Saddam als veldmaar schalk. Saddam als vrien delijke oom die de kleinen over de bol aait. Saddam als godvruchtige burger verzonken in gebed. Sad dam als vader des vader lands die het beste met zijn volk voor heeft. door Peter van Nuijsenburg Wie 's morgens het ochtendblad opslaat wordt steevast begroet door het vlezige hoofd van de pre sident, die daags tevoren onveran derlijk een grootse daad heeft ver richt. Op elk kruispunt regelt zijn blik het verkeer zodat je je afvraagt waarom er in hemelsnaam nog on gelukken gebeuren. Misverstan den zijn uitgesloten: deze man be heerst alle facetten, en meer, van het menselijk bestaan. De Irakezen aanvaarden zijn alomtegenwoor digheid zoals ze het weer aanvaar den: als een voldongen feit. De populariteit van Husayn is omgekeerd evenredig aan de om vang van zijn portrettengalerij. Ui ting geven aan onvrede is onmoge lijk. Oppositie is er niet en de pers dient de grote patriottische zaak. "Toch", zegt een westerse diplo maat, "valt niet weg te poetsen dat Saddam veel tot stand heeft ge bracht. En dat weet de bevolking. Gratis onderwijs en medische ver zorging, goede en goedkope hui zen, elektriciteit, Afgezien van de oorlog met Iran, en dat is natuur lijk niet niks, heeft hij ontstellend veel bereikt. Hij heeft Iraq zonder meer de 20e eeuw binnen ge loodst". Bananen Vergeleken met die andere meest geportretteerde leider ter wereld, de Roemeense partijleider en president voor het leven Ceau- De persoonsverheerlijking van Saddam Hussayn in beeld. Op het ment voor de slachtoffers van de oorlog in Baghdad staat een vele malen uitvergroot portret van de president. cescu, mag de conduitestaat van de president er zijn. Waar in de voor malige graanschuur van de Balkan schraalhans keukenmeester is, ko men de Irakezen, zeker in Baghdad niets te kort. Er is groente en fruit in overvloed. Er zijn ?.elfs bananen. (foto AP) En dat had een veteraan van de westerse corps diplomatique sinds het uitbreken van de oorlog niet meer meegemaakt. Inderdaad valt aan het leven in Baghdad niets te merken van de slachtpartij die een paar honderd kilometer oostwaarts, slechts on derbroken door de periodieke adempauzes, al ruim zeven jaar woedt. Het uitgaansleven in de vijfsterrenhotels bloeit als nooit te voren. Op straat struikel je over de militairen, dat hoort nu eenmaal bij de aard van het bewind, maar zie je weinig (oorlogs)invaliden. De drukte in de bazars verdringt elke gedachte aan algehele mobilisatie. "Het doet me denken aan Dublin", zegt een Ierse verpleegster die vijf jaar in de Iraakse hoofdstad werkt. „Daar merk je ook niets van wat in Noordierland, in Belfast gebeurt". Die houding van 'er is niets aan de hand', van 'gaat u maar rustig slapen', zou je bijna zeggen, domi neert ook de gesprekken met auto riteiten. Wie je ook spreekt; er wordt eindeloos gevarieerd op het zelfde thema. "1987 was een goed jaar voor Iraq", zegt onder-minis ter van buitenlandse zaken Nizar Hamdoon. Veel slechter dan 1986 was overi gens nauwelijks mogelijk geweest. Dat was een regelrecht rampjaar. In de oorlog deelde Iran een enor me dreun uit door het belangrijke eiland Faw te veroveren. De econo mie onderging een geweldige ader lating door de keldering van de olieprijs. Waren de olie-inkomsten in 1985 nog 12 miljard dollar; in 1986 waren ze bijna gehalveerd tol 7 miljard. Dieptepunt Wanbeheer vergrootte deze pro blemen nog verder. Van het 1,5 miljoen man sterke contingent Egyptenaren, dat de economie draaiende houdt, werden er 400.000 a 500.000 naar huis ge stuurd, zodat de bedrijvigheid een ongekend dieptepunt bereikte. (In september 1986 vond ook het incident plaats dat als de opzienba rendste verzetsdaad tegen het regi me wordt gezien. Het hele corps di plomatique was uitgenodigd voor een festijn ter ere van de gouver neur van de provincieplaats Ba- quaba. Aan het eind van de feeste lijkheden werd plotseling het vuur geopend op de vip-tribune. Diplo maten zochten dekking op de grond. Er volgde een schotenwis seling met regeringstroepen. Een aantal mensen werd gedood, maar de diplomaten bleven ongedeerd. Alleen muurschilderingen herinneren c boorte een gegeven is. i de oorlog met Irandie voor deze schoolkinderen als sinds hun ge- Vólgens een van de aanwezigen was de aanslag goed voorbereid, maar werd het doel, wereldwijde publiciteit, jammerlijk gemist. Nie mand had tot voor kort van het in cident gehoord). Onder-minister Hamdoon wil wel uitleggen waarom 1987 daaren tegen uitgeroepen mag worden tot het jaar van het grote keerpunt. "Ten eerste: de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nam op 20 juli Resolutie 598 aan. Daarin wer den de strijdende partijen opgeroe pen tot een staakt-het-vuren en ge maand zich terug te trekken tot achter de grenzen van voor de oor log. Dat is altijd het standpunt van Iraq geweest. Ten tweede: het door de Iraniërs aangerichte bloedbad in Mekka, eind juli, heeft hen in de Islamiti sche wereld nog meer geïsoleerd. Hetzelfde geldt voor de raketaan- vallen op Kuwayt; Ten derde: de Arabische top in Amman, in november, heeft zich onvoorwaardelijk achter ons ge schaard; En ten vierde: begin dit jaar won nen we de slag om Al-Basrah (Bashra), onze tweede stad". Amerikanen Als vijfde punt had Hamdoon er nog aan kunnen toevoegen: het Amerikaanse besluit om Kuwaytse tankers onder Amerikaanse vlag te laten varen en te escorteren door een ware armada. Over dit laastste staaltje staatsmanschap van de re- gering-Reagan zijn de Irakezen zeer in hun sas. De Amerikanen hebben nu onmiskenbaar partij ge kozen en het heeft de Irakezen niets gekost. Valt er van de diplomatieke en militiaire slagvelden niets dan triomfen te melden, de prestaties aan het economische front liegen er evenmin om. Saddam begon in februari aan wat gerust zijn pere strojka, hervorming, mag worden genoemd met meer succes dan de geestelijke vader van het begrip. Want in tegenstelling tot Gorbats- jov slaagde de president er wel in de bureaucratie snel van verlam mende vetlagen te ontdoen. Er vielen hoe dan ook duizenden ontslagen door de opheffing van tientallen staatsorganisaties. En alsof hij stage had gelopen bij me vrouw Thatcher: Saddam bleek opeens een warm pleitbezorger van meer markt en minder over heid. Enkele slecht lopende staats bedrijven werden geprivatiseerd waaronder voor een deel de lucht vaartmaatschappij Iraq Air. Als ge volg van dit beleid nam de inflatie weliswaar toe, maar die prijs werd blijmoedig betaald. Er stond een royale aanvoer van groente, fruit en andere levensbehoeften tegen- Olieprijs Als beloning voor dit goede ge drag verstrekten de Verenigde Sta ten en Engeland Iraq verleden jaar weer kredieten. Het was tevens een signaal van hun vertrouwen in de toekomst van het land. Dankzij het herstel van de olieprijs, het in be drijf nemen van een tweede pijplei ding door Turkije, de souplesse van de OPEC, namen de olie-in komsten weer fors toe. Al dreigt nu de zwakke dollar roet in het eten te gooien. De positie van de dollar is een van de donderwolken boven de stralende toekomst. De grootste wolk blijft natuurlijk de oorlog met Iran. Zolang Khomeini leeft, en na zijn overlijden de strijd over zijn opvolging nog niet is beslist, is el ke gedachte aan vrede een illusie. Niemand neemt hier dan ook de laatste berichten over de intitiatie- ven van Syrië en Kuwayt serieus. Hoewel de ayatholla's het aange kondigde winteroffensief (voorlo pig) hebben afgeblazen, en nie mand gelooft in een doorbraak bij Al-Basrah, werkt ook een uitput tingsslag onherroepelijk in het na deel van de Irakezen. De bevolking van Iran is ongeveer driemaal zo •groot (45 tegen 16 miljoen). Daar om zijn voorbehoedsmiddelen in Iraq verboden en wordt voortplan ting beloond met vorstelijke pre mies (toeslagen, betere behuizing, etc.). Maar omdat de vijand soort gelijke maatregelen heeft getrof fen, zal die achterstand net snel in gelopen zijn. Kurden De Kurden kunnen een derde spelbreker worden. Doorgaans staan de twee belangrijkste Kurdi- sche partijen elkaar energiek naar het leven. In november 1986 heb ben zij echter het Pact van Teheran gesloten. Met steun van Iran ma ken zij nu in het noorden van het land het bewind het leven zuur. „Er worden nu gecoördineerde aanvallen op Irakese posities uitge voerd", aldus een diplomaat. "Er wordt inderdaad gevochten, maar van een opstand is geen sprake", bezweert onder-minister Ham doon. "Dat valt nog te bezien", zegt de bewuste diplomaat. Die formulering is waarschijnlijk het beste commentaar op het opti misme in Baghdad. Dit jaar viert het regime dat het twintig jaar ge leden aan de macht kwam en dat dertig jaar geleden het konings huis werd verjaagd. Saddam zit stevig in het zadel. Het moreel van de bevolking is niet dramatisch aan slijtage onderhevig. Maar het gebulder van de kanonnen aan het front zal niettemin luider klinken dan alle saluutschoten. Ook in Baghdad. HEERHUGOWAARD - "Heus, als ik 's avonds m'n ronde doe, zitten er echt niet zoveel mensen alleen in hun cel. En daar gaat het ook niet om. Weetje wat het is: je moet ook als gedetineerde een plekje hebben om alleen te kunnen zijn, om even uit te kunnen huilen. Zonder dat er iemand ongevraagd binnen kan lo pen. En dat is er niet". door Inge Crul/ANP De portier aan de ingang van de gevangenis Westlinge in Heerhu- gowaard vat even kort de proble matiek samen waar de politici in Den Haag zich de laatste dagen weer druk over maken: moeten er wel of niet twee gedetineerden in een cel zitten. Westlinge, een half open inrichting, heeft zo'n regime van 'twee in een cel'. De gedetineerden hier zijn zoge noemde 'zelfmelders', mensen die niet in voorlopige hechtenis zitten. Ze hebben een 'lopend vonnis' en verschijnen op afroep om de opge legde straf van maximaal zes maanden uit te zitten. In Westlinge krijgen ze een plaatsje in een van de vijf gebouwen met appartemen ten. Hun woonruimte delen ze met vier man: een woonkamer, twee badkamers, wc en twee slaapka mers - met twee bedden elk. Iedere gedetineerde heeft de sleutel van zijn appartement, waar hij geacht wordt in ieder geval na elf uur te vertoeven. "Voor velen is het een crime dat ze totaal geen privacy hebben", zegt directeur J. van den Berg. "Dan kunnen politici zeggen dat dat een luxe is die velen niet heb ben in onze maatschappij. Nou ja, als privacy al luxe is! Dat is net zo iets als zeggen dat een bijstands moeder geen wasmachine hoeft te hebben. De gezondheidszorg wordt er nota bene bij gehaald, de mensen in een ziekenhuis liggen ook met z'n allen op een zaal wordt gezegd. Waarom denk je dat ik me eerste klas verzekerd heb dan? Ja, alles heeft z'n prijs, maar dat is iets anders". In november 1986 noemde staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) de suggesties nog "vol strekt verwerpelijk". Minister Korthals Altes voer een wat zigzag gende koers binnen de media die hem aan het woord lieten: eerst wel, maar dan als overgangsmaat regel, dan weer niet, "in dit aids- tijdperk". Begin 1987 was het voor al de WD die, kijkend naar het cel lentekort, de meermanscel als mo gelijkheid opperde. Het CDA schaarde zich in het weekeinde van 9 januari achter het WD-verlangen. Tweede Kamerlid Laning-Boersema gooide de knup pel in het hoenderhok en waarach tig, het lijkt nu te gisten bij de amb telijke top: er schijnt sprake te zijn van een onderzoek naar de moge lijkheden om het gebrek aan capa citeit in ieder geval tot 1990, als de nieuwe gevangenissen alles moe ten kunnen opvangen, te overbrug gen met 'meermanscellen'. Daar mee was de beer los: vrijdag dreig den de ambtenarenbonden al met acties als de minister niet op zeer korte termijn met hen zou overleg gen. Overbelasting Het gebrek aan privacy voor ge detineerden is één argument: on rust onder gedetineerden werkt door richting bewaarders en met minder gedetineerden kweek je een betere sfeer. Maar dat is niet het enige: duidelijk is de vrees voor de veiligheid achter de deur van de cel en even duidelijk de vrees voor de overbelasting van de mensen en aantasting van activiteiten als sport, recreatie en ontwikkeling. Westlinge-directeur Van den Berg constateert vanuit de praktijk dat als hij 'vol' zit met 200 gedeti neerden (voor hem mogen het er minder zijn) hij er zeker van kan zijn dat twintig procent op jaarba sis moet worden overgeplaatst om dat ze niet in het regiem passen. Hi j vraagt zich af welke prijs de poli tiek bereid is te betalen als toegege ven wordt aan de druk noodcapaci teit te creeren door 'twee in een cel': "Gaan we terug naar het eind van de jaren veertig? Gevangenis sen zijn sociale milieus met een be paald evenwicht. Als witte muizen in een kooi - hoe veel muizen kun nen erin en hoe lang is dat hanteer baar?" Hij zucht, de problemen van de meermanscel voor gedetineerden en bewaarders zijn in zijn ogen overal dezelfde, of het nou om kort- of langgestraften gaat. Je kunt, zegt hij, de mensen moeilijk van te voren gaan selecteren, en lang niet iedereen kan met elkaar samenle ven in een gevangenisbevolking waarin zowel junks als niet-gebrui- kers leven en vertegenwoordigers van allerlei lagen van de bevolking terecht komen. In Westlinge is dat nog op inci denten na hanteerbaar door het half open regime dat de mensen al leen in de nachtelijke uren tot el kaar 'veroordeelt'. Maar hij ziet on oplosbare incidenten met (ook seksuele) agressie in het verschiet voor de gesloten inrichtingen. "Bo vendien als je de wil van de gedeti neerden dan gaat volgen bij het plaatsen van mensen samen op een cel dan creëer je weer getto's". Lopend vonnis Hij constateert dan dat er toch iets merkwaardigs aan de hand is in onze publieke en politieke opi nie. De criminaliteitscijfers'stabili seren. De gevangenissen zitten Verstopt' met mensen met lange straffen zodat er geen doorstro ming is en de huizen van bewaring en politiecellen zitten daardoor vol met mensen die daar niet horen. De volgende (bekende) stap is dat mensen die volgens justitie in de cel horen met voorlopige hechtenis toch vrij rondlopen. Van den Berg: "Dat zou toch tot gevolg moeten hebben dat je meer mensen met een lopend vonnis zou hebben. En dat begrijp ik nou niet, want dat is dus niet zo. Er zijn juist inrichtin gen voor die categorie dichtgegaan of verminderd in capaciteit". Peinzend: "Dus daarom vraag ik me nu af, waarom nu opeens die roep, waarom niet wachten op de nieuwe inrichtingen". Er wordt ge suggereerd dat noodverbanden als deze het streven naar de ongeveer 7.500 cellen in 1990 wel eens zou den kunnen vertragen. Van den Berg: "Of overbodig zouden ma ken! Nou ja, dat.kan ik tenminste nog begrijpen als een gezond standpunt in de lijn van dit Kabi net". Hij richt zonder enige schroom zijn boosheid op de Tweede Ka mer: "Ze analyseren niet, ze be schikken niet over de juiste gege vens wat betreft de celbezetting. Nou klopt er van de computergege vens ook werkelijk niets. Het is me een raadsel waar al die suggesties die worden gedaan op stoelen. Ik noem het tendentieus, een soort volkswoede, de roep om zware straffen, de fascistoïde reacties op criminaliteit in de samenleving vertaald in de Kamer. Gevoed door de frustraties van rechterlijke macht, politie, openbaar ministe rie, door de voortdurende berich ten over mensen die 'weer' naar huis zijn gestuurd omdat er geen cellen zijn. Een soort 'bloed aan de paal'-sfeer waarin naar incidenten wordt gekeken". Geconfronteerd met de vraag wat hij zal doen als de Kamer de meermanscel doorzet zegt hij dat 'onaanvaardbaar' te vinden. "We - want mijn collega's denken ook zo - zullen niet stoppen op de conse quenties-te blijven wijzen. Als ambtenaren zullen we dit uitvoe ren, maar waar mijn grens van het onaanvaardbare onaanvaardbare ligt ...dat kan ik zo nog niet zeg gen". Dus hij staat achter mogelij ke acties van het personeel? "Hele maal. Als ergens acties over moe ten worden gevoerd dan hierover". Het gezin van de Russische baptist en voorganger Vladimir Chailo (56) vertrekt morgen naar de Verenigde Staten om zich de finitief in de omgeving van Chi cago te vestigen. Vorig jaar kwam het, dankzij bemiddeling van de Amsterdamse zakenman E. H. van Eeghen, naar ons land. De Rus was in zijn land opgeno men in een strafkamp annex psy chiatrisch ziekenhuis. Chailo - die zeker niet onver deeld tevreden is over zijn ver blijf in Nederland - kon zaterdag in een gesprek met de pers in Ou- demirdum (Gaasterland, Fries land) nog niet zeggen of hij in de Verenigde Staten zijn bediening als voorganger weer zal opne men. "Ik ga God dienen", was het enige dat hij zei. De Russi sche familie zal in de States wor den opgevangen door gemeente leden van de Oekraïnse ortho doxe kerk. De uit 20 personen bestaande familie - vader, moeder Maria, kinderen, aangetrouwde kinde ren en kleinkinderen - heeft pre cies vijf maanden in Friesland gewoond. Veel langer dan vorig jaar augustus werd verwacht, zo verklaarde voorzitter H. Koek koek van 'Christian Solidarity International Nederland', die met de organisatie 'Kruistoch ten' zorgde voor opvang van het gezin. Van het begin af stond een zo spoedig mogelijke doorreis naar de Verenigde Staten vast, maar officieel wilden de Sovjet autoriteiten alleen van emigratie naar Nederland weten. Gast Het wachten was op het ogen blik dat de resterende familiele den de Sovjet-Unie mochten ver laten. In november kwamen nog zeven van hen in ons land aan. Al die tijd zijn de Chailo's hier slechts 'gast' geweest. Van maart vorig jaar af, toen zij 'elk mo ment' in ons land konden aanko men, is gepoogd de vluchtelin genstatus voor hen te verkrijgen, met daaraan gekoppeld het recht op bijstandsuitkering, maar dat bleek niet mogelijk, zei Van Eeg hen. Over de rol van Van Eeghen, die het uitreizen van de familie Chailo langs de weg van 'stille di plomatie' voor elkaar kreeg, werd zaterdag in Oudemirdum voor het eerst openlijk gespro ken. De koopman heeft in 1986 en vorig jaar de Chailo's vijf keer in de Sovjet-Unie ontmoet. Er zijn nu nog negen familiele den die om uiteenlopende rede nen in de Sovjet-Unie verblijven. Zij hebben Chailo dringend ge vraagd, het vertrek naar de Vere nigde Staten niet langer uit te stellen. In hun brief: "Laat ons dan maar het slachtoffer zijn, maar zwijg niet. Spreek de waar heid over ons en over de situatie hier". Zwijgen was Chailo toch al niet van plan. "Ik vroeg mij af met welk doel ik ben vrijgelaten. De aankomst in Nederland was voor mij als een droom. Zoiets als Petrus, die door een engel uit de gevangenis werd gehaald. Handelingen 12. Ik word niet meer wakker met het ge schreeuw van patiënten om mij heen. De wereld heeft geen weet van de verschrikkingen die een christen in een psychiatrische in richting moet doormaken". Kemphanen Vervoer, opvang en verblijf van de familie Chailo in ons land hebben in totaal meer dan f. 100.000 gekost. 'Christian Solida rity International Nederland' en 'Kruistochten' betaalden daar van elk de helft. "Dankzij veel vrijwilligers zijn de kosten nog betrekkelijk laag uitgevallen", zei Koekkoek. Het gesprek met de pers dreig de over het hoofd van Chailo heen uit te lopen op een soort stammenoorlog tussen organisa ties ^voor vervolgde christenen, enerzijds het interkerkelijke 'Christian Solidarity Internatio nal Nederland' en evangelische 'Kruistochten', anderzijds de or ganisatie voor niet-geregistreer- de baptisten 'Friedenstimme', die in ons land een orthodox-re formatorische inslag heeft. De eerste verklaarden, dat ze op dringend verzoek van Van Eeghen en het internationale co mité voor migranten van de Ver enigde Naties zeer terughou dend waren geweest in publika- ties over het lot van de Chailo's. Zij hekelden een kranteverhaal waarin de organisatie 'Friedens timme' zich verontwaardigd toonde omdat ze bij de opvang van de familie buiten spel was gezet. Koekkoek noemde M. J. Uijl van 'Friedenstimme' een 'ongenode gast' bij het persge- sprek. Chailo zelf - die met zijn gezin direct na aankomst in ons land naar een geheime verblijfplaats was gebracht - spaarde de kemp hanen niet. Hij verweet zijn ver zorgers, dat zij 'oude vrienden', die nu in de Bondsrepubliek wo nen, en Nederlandse 'broeders en zusters' van hem hadden afge houden. 'Friedenstimme' en daarmee verwante persorganen kregen het verwijt dat ze zonder zijn toestemming artikelen over hem hadden gepubliceerd. Chai lo en de zijnen mochten namelijk op hun onderduikadres geen contact hebben met journalisten. Ook hun normale bewegingen waren beperkt. Aanvankelijk logeerden zij op een camping. Bij het naderen van de winter verhuisden ze - al weer in het geheim - naar een woning in Oudemirdum, die ter beschikking was gesteld door le den van de baptistengemeente in Lemmer. Ook moeder Maria Chailo en de oudste dochter Lydia gaven uiting aan hun gemengde gevoe lens over het verblijf hier. "Wij hebben ons niet helemaal vrij ge voeld", zei Maria. "We hadden ons iets anders voorgesteld, na melijk de vrijheid om iedereen te kunnen ontmoeten. Maar we zijn van het eerste ogenblik af be waakt". Lydia: "We hebben het hier wel fijn gehad, maar het doet me verdriet dat ik en mijn familie nauwelijks met andere mensen mochten praten". Wandelingen Koekkoek bestreed een en an der. "De familie ging naar de su permarkt, maakte wandelingen door het dorp, heeft uitstapjes gemaakt en ging ook wel naar de kerk van de baptistengemeente in Lemmer". Drie leden van het gezin lieten zich begin septem ber dopen in het Friese T^jeuke- meer. "Dat de familie niet met de pers mocht praten is gebeurd omdat er nog een paar kinderen in de Sovjet-Unie verblijven. We hebben alles in het werk gesteld om ook hen naar het Westen te halen". Het viel de Rus Chailo moei lijk, op de eenvoudigste vragen die hem zaterdag werden gesteld een concreet antwoord te geven. Regelmatig citeerde hij bijbel teksten. Wat hij de aanwezigen steeds voorhield was, dat hij christen is. Op de persconferentie werd in elk geval duidelijk, dat er grote rivaliteit bestaat tussen de orga nisaties die zich het lot van Oost- europese christenen aantrekken. Een medewerker van 'Kruis tochten' zei, dat niet gauw op nieuw aan een dergelijke 'affaire' zal worden begonnen. "Wij heb ben er veel van geleerd", ver zuchtte hij. Morgen gaat de familie Chailo dus naar de States. Een 27-jarige zoon, die zwakzinnig is, blijft in ons land achter. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Katwijk aan Zee C. van den Berg Leerbroek, te Wilp (Geld.) kandidaat mevrouw J. W. den Hertog-Scheurwater Den Haag, te Rheden (voor deelwerk) me vrouw K. M. Heijnis Nunspeet (van gemeente 'De Ontmoeting'), te Pijnacker R. Holwerda Apel doorn, te Ede C. J. van der Plas Zwijndrecht, te Elburg J. Blom Ridderkerk; aangenomen naar Arnhem W. A. Vlasblom Bos koop, naar Zwijndrecht E. J. N. Kronenburg Hendrik Ido Am bacht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Putten R. Bos Giessenburg. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Wad- dinxveen H. van Veen Loenen- Abcoude. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Kapelle-Biezehnge M. Golverdingen Utrecht, voor Rotterdam-Centrum A. Bac Bo degraven, voor Apeldoorn L. Blok Nunspeet, voor Poortugaal J. Mijnders Veenendaal. Remonstrantse Broeder schap: aangenomen naar Den Haag A. W. Cramer, wonende te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2