'De hypotheekbank is geen vriend van mij' Arme Jacques Brei Totaaltheater op eenzaam niveau Van Manen terug als choreograaf bij NDT Nieuw werk Nina Wiener Thijs van Leer moet tegenslagen overwinnen IfflllllfflMIIMIII Pi Scheffer overleden JVIAANDAG 18 JANUARI 1988 KUNST 'De Leugenbroeders' 'De Leugenbroeders', theaterstuk van Alex van Warmerdam met mu ziek van Vincent van Warmerdam, gespeeld door De Mexicaanse Hond en uitgebracht door Orkater. Gezien in de Stadsschouwburg op 15 januari. Voorstellingen aldaar t.m. 31 januari (behalve 18 en 25 jan.). AMSTERDAM - Het is niet wat het lijkt, maar achteraf blijkt het dat toch wel te zijn. Aldus zou men menig verrassingseffect kunnen omschrijven, waarmee de gebroeders Van Warmerdam 'De Leugenbroeder' op de van hen bekende, perfect gedoseerde wijze hebben opgeluisterd. Een muur met ingebouwde televisie schermen blijkt bij nader inzien een gevel met ramen, maar de ra men blijken uiteindelijk toch beeldschermen, die een schijn baar logische maar door timing en beeldcombinaties absurdisti sche dialoog aangaan met de per sonages in het spel. Een verhaallijn is er nauwe lijks: drie broers wonen bijeen en delen behalve affecties en conflicten ook de herinneringen aan een jeugd in het teken van het rijke roomse (Brabantse) le ven. Die herinneringen groeien uit tot aanschouwelijk voorge stelde belevenissen, die even ab surd als fantastisch zijn, waarbij beide elementen nog versterkt worden door onderling afwijken de visies en het laatste restje logi ca al bij voorbaat ondermijnd lijkt. Het absurde blijft bij de pro- dukties van De Mexicaanse Hond de leidraad, maar het wordt wel onvoorspelbaar con sequent en technisch tot in de kleinste details uitgewerkt. De daardoor ontstane voorstelling kan als een verfrissende douche werken voor wie zijn antenne op de juiste golflengte weet af te stemmen, maar moet ook de grootste bewondering afdwin gen van iedereen die ook maar enigszins oog heeft voor theater technieken. Het is verleidelijk in een recensie een aantal verras singen prijs te geven, maar daar mee verliezen ze een groot deel van hun effect, en dat geldt zeker voor de even simpele als effectie ve slotbeelden. De laatste klap is een daalder waard. Als centrale handeling van 'De Leugenbroeders' fungeren in steeds groeiende mate de ont moetingen van kleine jongetjes Alex van Warmerdam en Aai Ceelen in 'De Leugenbroerders'. (foto F. v.d. Hoeven) in een bos, enigszins in de sfeer van Reve's 'Werther Nieland' maar zonder diens pathologische fanatisme. Deze scènes, aaneen schakelingen van ontwapenende naieve humor vol speelse dubbe le bodempjes, steunen behalve op een speltechniek (en een dic tie!) zoals we die bij sommige grote gezelschappen nauwelijks nog 'aantreffen, op een harmo nisch, eveneens tot in kleinste details doordacht beeldconcept. Met de decors van Alex van War merdam, de inventieve en sugge stieve aankleding van Leonie Po lak en de muziek van Vincent Warmerdam, puur toegespitst op de theatrale functie binnen de voorstelling zelf, groeit 'De Leu genbroeders' daarmee uit tot an derhalf uur totaaltheater op een helaas eenzaam niveau. PAUL KORENHOF. Voorstelling: Ballet Contemporain de Bruxelles met 'Nada' van Karmen Larumbe/Peter Michael Hammei uit 1984 en 'Chansons de Brei' van Kar men Larumbe/Jacques Brei uit 1979. Gezien op 16 januari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Wanneer je op een zo merse dag door het centrum van Amsterdam wandelt, stuit je on getwijfeld op het grote aanbod straattheatergroepen. De groe pen doen alles om de aandacht van het wandelend publiek vast te houden en ze zoeken het daar om vaak in typetjes en grotesk effecttoneel. Het Ballet Contem porain de Bruxelles zou temid den van dergelijke groepen niet misstaan. Het theatrale ballet 'Chansons de Brei' van artistiek leidster Karmen Larumbe is dan ook ge maakt ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Brus sel in 1979, voor de straat. Van pure dans is geen sprake (daar zullen de Belgische kinder hoofdjes wel debet aan zijn). Larumbe heeft het gezocht in een theatrale vertaling van Brels liedjes. Typetjes als een waarzeg ster, een schoffie, een sulletje, een hoer en een dikke madam moeten de sfeer van een bruisen de stad weergeven, twee stelle tjes representeren de liefde (de vogeltjes tsjirpen), er wordt gepicknicked en op 'Ne me quit te pas' danst een vrouw heftig gesticulerend of verstild de zaal inkijkend. De theatrale verwe zenlijking van Brels teksten is in Larumbe's choreografie echter heel clichématig. In een al lang versleten soort symbolentaal doet ze eerder af breuk aan Brels liederen dan dat ze er een persoonlijke noot aan toevoegt. Een dertien-in-een-do- zijn-choreografie. Als er al ge danst wordt, wordt dat technisch gezien bedroevend slecht ge daan en Larumbe's bewegingsi dioom is al even onorigineel als haar theatrale opvatting. De cho reografie is alles behalve subtiel en de keiharde lichtchangemen ten doen pijn aan je ogen. Elk ge voel voor verhouding is zoek en van ritme lijkt Larumbe nooit ge hoord te hebben. 'Chansons de Brei' hoort op straat en niet in de schouwburg waar hele andere ei sen aan danstheater gesteld wor den. Brei zou zich in zijn graf om draaien; van zijn vaak poëtische teksten blijft in deze interpreta tie niets over. Kromme-tenen- werk dus. Van een heel andere orde is Larumbe's ballet 'Nada' uit 1984 op de minimale pianomuziek van Peter Michael Hammei. 'Na da' is een abstract ballet met een typisch 'minimal dance' karak ter: strak gestructureerd, ruimte lijke verschuivingen ingezet door een danser die uit de groep valt waarna allengs de anderen volgen om vervolgens weer als ensemble een volgende reeks be wegingen in te zetten. Meestal zijn bij dergelijke dansen de be wegingen kort en heftig, niet echt vloeiend en dansant. Larumbe heeft goed naar de be roemde (voor sommigen beruch te) 'minimal' choreografen Lu- cinda Childs en Trisha Brown gekeken. Wat lijnenspel en ruim telijke verschuivingen betreft is 'Nada' zeker geslaagd, maar net als in 'Chansons de Brei' is haar bewegingsidioom beperkt en cli chématig. Pathetische poses als wijd gespreide en wiekende ar men wisselt ze af met iets forma- ljstischere bewegingen, zonder echter ooit een balans te vinden. 'Nada' hinkt een beetje op twee gedachten: het is èn expressio nistisch èn abstract. Heftigheid en verstilling ten spijt ligt ook het ritme niet lekker. Bovendien storen de vele evenwichtsproble- men van de dansers. Al met al een teleurstellende voorstelling. Hoewel Karmen Larumbe o.m. gewerkt heeft bij het beroemde Ballet du XXe Siè cle van Maurice Béjart in Brus sel, heeft ze van choreografieën maken in mijn ogen weinig kaas gegeten. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Ballet Contemporain de Bruxelles met 'Chansons de Brei'. AMSTERDAM (ANP) - Hans van Manen keert terug bij het Neder lands Dans Theater in Den Haag. Hij treedt er op 1 september 1988 in dienst als choreograaf. Het is de bedoeling dat Van Manen uiteinde lijk per seizoen twee nieuwe pro- dukties uitbrengt. Hij neemt als choreograaf zijn plaats innaast Jiri Kylian en Nacho Duato. Van Manen (55) was eerder jaren lang aangesloten bij het Neder lands Dans Theater dat in 1959 be gon. Van Manen maakte toen voor de openingsvoorstelling in het Bel gische Oostende het ballet 'De maan in de trapeze'. Hij sloot zich in 1960 bij het NDT aan als danser/ choreograaf. Van 1961 tot en met 1970 was hij artistiek directeur van het gezelschap. Hij werkte daarna enkele jaren als free lance-choreograaf. In 1973 trad hij in dienst bij het Nationale Ballet in Amsterdam. Daar bleef hij als choreograaf en regisseur tot 1 september 1987. Van Manen maakte dit seizoen produkties bij enkele buitenlandse gezelschappen. In april gaat hij naar Berlijn in het kader van de manifestatie cultuurstad van Euro pa. Van Manen geeft met ingang van dit studiejaar als bijzonder hoogleraar kunst en cultuur ook les aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. AMSTERDAM (GPD) - De Nina Wiener Dance Company uit New York brengt vrijdag 22 januari in het Muziektheater de Nederlandse première uit van 'Enclosed Time'. Een avondvullende produktie waarvoor choreografe Wiener ver sterking heeft gekregen van twaalf dansers van Het Nationale Ballet. 'Enclosed Time' op muziek van Meredith Monk, Sergio Cervetti en Elliot Sharp bestaat uit drie dëlen. In dit ballet wordt het begrip tijd opgedeeld in verleden, heden en toekomst, elk in een afzonderlijk bedrijf weergegeven. Het stuk valt te interpreteren als een voorspel ling over het nucleaire tijdperk. Het decor, ontworpen door Arqui- tectonica lijkt de ondergang van de natuur in de stedelijke eenvormig heid te symboliseren. Arquitecto- nica is een architectenbureau met kantoren in Miami, Houston en New York en heeft voor vele ver nieuwende ontwerpen verschillen de Architecture Design Awards ge kregen. Het ontwerp voor 'Enclo sed Time' is het eerste dat het bu reau voor het theater maakt. 'Enclosed Time' gaat echter ook over de voortgang van het leven, wat tot uiting komt in de relatie tussen een vrouw en een man. Behalye op vrijdag 22 zijn er nog voorstellingen op 23 en 25 januari, aanvang steeds om 20.15 uur. Producer doodt vrouw en zichzelf NAARDEN (GPD) - Hij praat prachtig. Als een cos- mopoliet. Veel Franse en Amerikaanse naast intgel- lectueel - Nederlandse uit drukkingen. Met een stem die wisselend emotioneel, vlak of fel is. Thijs van Leer, 39 en nog steeds de man die ooit beroemd werd met Fo cus, met de muziekstukken 'Introspection' en als de nummer 1 van de Ameri kaanse hitlijsten. door Margriet Hunteld Het gaat nu eigenlijk wat minder met Thijs van Leer. Niet wegens de artistieke prestaties, en ook niet wat betreft de muzikale aspiraties. Meer op het gebied van de finan ciën. „Ja, ik heb een paar domme dingen gedaan", vertelt hij. „Ik kan nog steeds niet leven van mijn centen. Er zijn veel mensen die denken dat ik binnen ben gelo pen, toen Focus zoveel platen ver kocht. Dat is dus niet waar. Op dit moment moet ik gewoon zien dat ik rondkom met mijn gezin. En dat ik mijn schuldeisers afbetaal". De oprijlaan naar het schitteren de landgoed is bijna een kilometer lang. Van Leer woont ernaast, in de luwte van het prachtige, witte kas teeltje dat is opgetrokken tussen de bomen van wat nu een natuur reservaat is. In de laagbouw met veel glas kijkt hij uit op een breed- bemeten park. „In ruil voor het muziekmaken op het landgoed", zegt hij „kan ik hier wonen voor weinig geld". Deze maand is er van Thijs van Leer een plaat verschenen, getiteld 'Van Leer'. „Of Ven Lier, if you want", zegt hij met een sterk Ame rikaans accent. Hij vertelt over de Amerikaan Michael Gillespie, met wie hij in een week tijd 23 songs schreef, waarvan er tien zijn ge bruikt voor het album. Pure inspiratie, noemt hij het. En dat is precies de drijfveer die Van Leer aan het werk houdt, die hem motiveert. „Het grote succes van VToeger", vertelt hij „is natuurlijk aardig ge weest, maar ook een biikomstig- heid. Belangrijker vind ik dat ik nog steeds componeer, dat mijn dichtader nog niet is dichtgeslibd. Als ik afhankelijk was van het suc ces, zou ik nu kapot zijn. Werken betekent voor mij gewoon: vossen achter mijn apparatuur, met een koptelefoon op helemaal in mezelf gekeerd, componeren. Daar ont staat 't dan. Daar móet het ont staan. Het zelf-schrijven gaat altijd door". - Komt inspiratie ook uit het na denken over een wereldbeeld? Van Leer: „Soms. Ik ben ook wel vaak bezig met pur sang l'art pour l'art te bedrijven. Muziek omder- wille van de muziek. En ik vind het nog steeds leuk wat er uit komt, wat ik schep, dus. - Hoe ervaar je die terugval na alle Focus successen, nu? Van Leer: „Ach. Hits. Het waren in het verleden altijd toevalstref fers. Ik heb geen mentaliteit van: zorgen dat je in de top tien komt. Ooit heb ik die concessie gedaan door toch, tegen beter weten in, nog een 'Introspection 4' te maken. Achteraf, vind ik, kan je dat dan wel horen aan de muziek. En, nu ja, de commercie, de fi nanciën, die dingen vind ik eigen lijk ook niet interessant. Wat ik wel van belang vind is dat het hier in Nederland zo verschrikkelijk moeilijk is om verschillende rollen te spelen. Ze willen je gewoon ge pind zien op één dingetje. Ze zou den mij het liefst willen blijven identificeren met 'die man met die dromerige kop, die mooie langza me fluitstukkies speelt.' Het feit dat ik ook een mis schrijf voor een roek-ensemble, dat ik in power rock meedoe, filmmuziek maak, die dingen, kunnen ze hier heel moeilijk vatten. Vroeger, bij Focus, was ik ook de potsenmaker, de or ganist en de jodelaar, maar het pu bliek wil me blijven zien als flui tist." Stenberg - Wellicht heb je daarnaast ook nog de concurrentie te duchten van Berdien Stenberg? Van Leer: „Welnee. Dat geloof ik niet. Ik bedoel, ik beschouw haar niet als een concurrente. Vorige keer, bij de première van mijn mis, zat ze op de eerste rij met een gi gantische bos bloemen. Nu ja, ze heeft natuurlijk wèl altijd heel goed geluisterd naar wat ik speel de. Ging het soort fluitplaten ma ken, waarmee ik beroemd ben ge worden. Ze heeft er alleen wat meer drums aan toegevoegd. En haar wijze van voordracht is eigen lijk ook een beetje afgekeken. Maar ach, ik weet het niet. Ik vind haar nu ook weer niet zó interes sant dat ik haar meteen als een concurrente wil betitelen." - Berdien Stenberg is niet alleen een fluitiste. Ze is ook een vrouw met schitterende jurken aan, vaak een plaatje om naar te kijken. Van Leer: „Klopt. Ze heeft een uitstekende manager die precies weet hoe je een artiest goed kunt presenteren. Ik ben op zo'n manier eigenlijk nooit gehyped." - Gehyped? Van Leer: „Ja, zo noemen we dat als je er van alles aan doet om jezelf aan de top te krijgen. In Amerika gebeurt dat bijvoorbeeld met ar tiesten die per se op de hitlijsten willen staan. Ze kopen op een ge geven moment zelf zoveel mogelijk van hun platen op om er op die ma nier in wik geval te komen". En dan nuchter: „Ik wilde mezelf nooit zo etaleren. Vooral niet op te levisie. Ook niet toen Introspection een hausse was. Ik vind overexpo sure het gevaarlijkste dat er is voor een artiest." - Toch lijkt me het andere uiterste ook niet prettig: drijven op -vroege re successen om in ieder geval aan geld te komen Van Leer: „Natuurlijk niet. Ik word echt niet alleen maar ge vraagd om solo te komen spelen vanwege mijn naam. Er bestaat nog steeds belangstelling voor mijn muziek. In elk geval genoeg om door te gaan. Bovendien heb ik onlangs een heel mooie Ameri kaanse opdracht binnengekregen om filmmuziek te schrijven voor een televisie-serie. Dat zijn dan, vind ik, prima uitdagingen. Ik be doel: voor mij tien anderen, weetje- wel, als ik het niet goed doe. Want ik zit daar tussen een aantal niet mis-te-verstane jongens in. En dan zeg ik: die manier van geld verdie nen is ook prima. Ik noem dat dan: toegepaste kunst bedrijven. Er zit gewoon een verplichting achter, en Toulouse-Lautrec: 77.500 bezoekers AMSTERDAM (ANP) - De tentoonstelling van grafisch werk van de Franse kunstenaar Toulouse-Lautrec (1864-1901) in het Van Gogh-mu- seum in Amsterdam heeft sinds de opening op 14 november vorig jaar 77.500 bezoekers getrokken. Dit heeft een woordvoerder van het museum gisteren na de sluiting van de expositie meegedeeld. Deze voegde eraan toe dat dit bezoek voor een tentoonstelling van prenten zeer hoog is. De bezoekers kwamen uit alle windstreken van ons land, maar er was veel buitenlands bezoek, vooral van Britten en Amerikanen. NEW YORK (AP) - Norman Kean, de man die ooit met de door hem geproduceerde musical "Oh! Cal cutta" op Broadway de nodige stof deed opwaaien, heeft in het afgelo pen weekeinde zelfmoord ge pleegd, nadat hij eerst zijn echtge note met een mes om het leven had gebracht. Kean sprong uit het raam van zijn appartement op de vijftiende verdieping van een flatgebouw in Manhattan. Hij liet een brief ach ter, maar de inhoud daarvan werd door de politie niet vrijgegeven. Het levenloze lichaam van zijn vrouw werd enkele uren later door een familielid aangetroffen in de woning van het echtpaar. Kean was 53 jaar oud. PARIJS - Een bezoekster bekijkt met intense aandacht een kunstwerk op de internationale museumexpositie, die in het Parijse Grand. Palais wordt gehouden. Kunst uit vele landen is er voor deze gelegenheid verza meld. Geheel links ziet men een sculptuur van de Fransman Chasse, geti teld 'Le gateau du dimanche'. In het midden een schilderij van André Francois, getiteld 'Femme aux poires'. (foto AP) NAARDEN (ANP) - Pi Scheffer, de oprichter van het orkest The Sky- masters, is vrijdag in Naarden na een langdurige ziekte overleden. Hij is 78 jaar geworden. Dr. Johannes (Pi) Scheffer was oorspronkelijk docent Engels. Hij studeerde harmonie en contrapunt en specialiseerde zich als trombo- nist. Als speler, maar vooral ook als orkestleider en arrangeur verwierf hij grote bekendheid. In het begin van de jaren dertig speelde hij bij en maakte hij arrangementen voor de 'Hot Syncopaters' en voor het programma 'Swing that Music' dat vanuit het voormalige Palais de Dance in Scheveningen door de BBC werd uitgezonden. Hy werd leider van The blue Ramblers, was eerste trombonist bij de orkesten van Dick Wille- brandts, John Krispijn en 'The red, white en blue stars'. Dat laatste or kest was de voorloper van The Skymasters, waar de naam van An- Thijs van Leer: 'Ik heb domme dingen gedaan'. (foto GFD) op de een of andere manier stimu leert dat ook." Hypotheekbank „De hypotheekbank", zegt hij met enig sarcasme „is nu eenmaal geen vriend van me, begrijp je. Er moet gewoon geld binnenkomen om het een en ander af te betalen. Het schitterende huis dat ik ooit in een opwelling heb gekocht omdat ik het zo mooi vond, moest ik later van de hand doen met twee ton verlies. En dat is dan nog maar één financiële strop die ik heb geleden. Dat geld ben ik nu aan het aflossen en dat zijn bloedserieuze zaken. Als kleine zelfstandige krijg je daar gewoon mee te maken. En dat maakt het leven er niet makkelij ker op. Maar ik ben niet zielig of zo. 't Is allemaal best te overzien. Alleen, dit is mijn realiteit, zo zit ik er nu even, tijdelijk hoop ik". „Ach", iets wegslikkend, „er zijn nog meer dingen gebeurd. Ik heb vele managers gehad. 'Adviseurs' weetjewel. Maar die mensen heb ben me toch niet zo best 'geadvi seerd' om het maar heel eufemis tisch te zeggen. Ze zijn er voorna melijk zelf beter van geworden, van die adviezen. Ik niet dus...!" „Daarom", enthousiast opeens, „wil ik mijn nieuwe groep als een raket onder de mensen brengen. Op zo'n manier dat iedereen zal zeggen: hee, dit moeten we horen!" - De power rock dus Van Leer: „Ja, krachtige, zeer emotionele muziek. Maar verwar het niet met heavy metal, want on ze muziek is niet agressief. Dit is gewoon een waanzinnige live- groep, zeg maar. De teksten liggen vooral in de you and me sfeer. Gaan over relaties. Love is de rode draad." „Met uitzondering", voegt hij er aan toe „van een stuk van Thea, mijn vrouw. Zij schreef het num mer 'Manchildren', met als belang rijkste boodschap dat ieder mens hier op aarde verantwoordelijk is voor zijn eigen paradijs, voor zijn eigen waarnemingen. Voor zijn ei gen geluk ook." nie de Reuver als vaste soliste on verbrekelijk aan verbonden is. On der de leiding van Pi Scheffer maakten The Skymasters in ons land en daarbuiten furore. In 1951 keerde hij terug tot zijn beroep van leraar Engels. Hij bleef echter arrangementen schrijven voor tal van orkesten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 26