Menno Boelsma overtuigt NOC Niesten zet het peloton te ldjk Monique Velzeboer slaat toe Hein Vergeer blijft nog knokken Aanvalsdrift 'oudje' beloond Fadejev behoudt titel DDR-succes compleet Mozin kopman MAANDAG 18 JANUARI 1988 SPORT PAGINA 17 DAVOS (GPD) - Ook spinter Menno Boelsma kan naar de kleermaker voor een Olympisch kostuum. Zijn 37,40 van anderhalve maand geleden in Calgary bezorgde hem een plaats bij de potentiele kandidaten, gisteren trok Boelsma zichzelf over de streep met een tijd van 37,55, waarmee hij het NOC van "vormbehoud" overtuigde. Voor de oorspronkelijke shorttrac ker zag het er donker uit toen een zware griep hem velde. In Inns bruck bleef hij de vorige week ner gens, maar gisteren bevestigde Boelsma dat hij op de 500 meter tot ging het niet, omdat mijn dealer was opgepakt", grapte Ykema 's avonds aan tafel, doelend op de do- pingzaak rond Goeljajev. Alle sprinters van Eppie Bleeker de sub-top behoort. Jan Ykema is hebben nu een 37'er achter hun een stapje verder en staat er inter- naam, behalve Geert Kuiper. Die Ykema niet goed in zijn slag, daar na ging het op rolletjes. De Fries bleef met 37,41 slechts 0,03 sec. van zijn nationaal record af. "Zaterdag gen tegen de bliksemsnel vertrok- vredigen, terwijl Tjerk Terpstra het bijprogramma twee persoonlij ke records (37,97 en 1.16,20) vestig- rende tweehonderd meter kwam de. Het komende weekeinde doet Kuiper in Davos een laatste poging een ticket voor Calgary te bemach tigen. Van de wereldtop zijn dan nog slechts de Oostduitsers aanwezig, maar die bezitten in Uwe-Jens Mey de beste sprinter van dit moment. De sprinters verschenen drie maal op het ijs en drie maal triomfeerde Mey. Zijn 36,86, na de 36,81 van woensdagavond, spande de kroon. Voor het eerst dit seizoen bleef ook Nick Thometz, de Amerikaanse wereldrecordhouder, beneden de 37 seconden (36.97). Prominente spinters als Fokitjsev, Kuroiwa en Zjelezovski lieten gisteren op de 500 meter verstek gaan. Monique Velzeboer (links) op de 500 meter op jacht naar de op kop liggende Italiaanse Christina Sciolla. Ook Van der Velde trekt lijn door Tomba winnaar van wereldbeker slalomcompetitie BAD KLEINKIRCHHEIM (AFP/ Rtr) - Alberto Tomba is gisteren in Oostenrijk winnaar geworden van de wereldbeker in de slalomcom petitie en stelde tevens zijn kandi datuur voor Olympisch ski-goud. In het vrouwen-programma ex celleerde Christa Rothenburger met 39,45, zestiende seconde bo ven haar wereldrecord. Vooral de de concurrentie ver achter zich. De eerste honderd meter van de Oost- duitse was indrukwekkend. Er werd 10,65 geregistreerd, in haar recordrace in Calgary had Rothen burger als tussentijd 11,14. Christi ne Aaftink nam de laatste twijfels In het algemeen klassement van over haar Olympische uitzending ijl weg met een tijd van 41,26, waar- BUDAPEST (ANP) - De Neder- („onwijs gaaf, hè") de Belg Blan- landse troeven Monique Velzeboer chart en de Italiaan Fagone voor. uit Oud Ade en Peter van der Vel- Oegstgeestenaar Charles Veldho- de uit Zoeterwoude hebben in Bu- ven werd als tweede Nederlander dapest de Europa Cups shorttrack op de vierde plaats geklasseerd, veroverd. Bij de wedstrijden in het Op de 500 meter kwamen de Hongaarse ijsstadion werden liefst twee belangrijkste Nederlanders negen wereldrecords verbeterd, met winnaar en nieuwe wereldre- Waarnemers roemden na afloop de cordhouder Fagone onder de voor kwaliteit van het kunstijs op het shorttrack magische grens van 45 111 meter lange indoorbaantje. Monique Velzeboer bleef de Ita- seconden. Tot zaterdag was de Ca nadees Grenier wereldrecordhou der op de halve kilometer met liaansen Candido en Sciolla in het 45,09. Op de 1000 meter greep in de eindklassement één punt eerste heat Veldhoven de beste v Haar zusje Simone werd vierde. De reldtijd (1.33,02); één reeks later negentienjarige Monique Velze boer werd vorige week in Gronin gen nog tweede bij de tumultueuze nationale titelstrijd, achter Esme ralda Ossendrijver. De zusjes Os sendrijver werden deze week door de schaatsbond echter uit de kern ploeg gezet. Velzeboer won i was die recordtijd in handen van Van der Velde met 1.32,83. Het Ne derlandse duo maakte ook deel uit van het Oranje-viertal dat in de fi nale van de aflossingswedstrijd het wereldrecord op de 5000 meter op 7.22,12 bracht. De successen van Velzeboer en Van der Velde in de Europese be kerstrijd, met deelneming van tien landen, waren niet uniek. Bij de vrouwen wonnen Boukje Keulen (1982 en '83), Esmeralda Ossendrij ver (1986) en Manuela Ossendrijver (1987) al de Europa Cup. Bij de mannen waren Terpstra (1982), Boelsma (1984) en Veldhoven (1987) eerder succesvol. PRAAG (AFP) - Alexander Fade jev heeft zijn titel bij het Europees dapest twee afstanden (1000 en kampioenschap kunstrijden be- zege in Oostenrijk was voor Tomba de zesde van het seizoen. Hij won vier normale slaloms en twee reu ze-slaloms. 1500 meter). Op beide afstanden houden. Maar de viervoudige kwam de schaatsenrijdster uit Oud sprong, die de 24-jarige Rus bij het Ade tot wereldrecords. vrij rijden voor het eerst in een Peter van der Velde bevestigde wedstrijd ten uitvoer had willen zijn vorm, die hem vorige week het brengen, eindigde twee omwente- Nederlands kampioenschap ople- lingen te vroeg. de wereldbeker is Tomba, uiter aard ook leider in de slalomrang schikking, nu niet meer in te halen. De Italiaan heeft liefst dertig pun-_ ten voorsprong op Pirmin Zurbrig- gen, de heerser van het vorige ski- jaar, die zaterdag in de afdaling Bad Kleinkirchheim de tweede plaats veroverde. Tomba doet niet mee aan dergelijke waagstukken. Hij beperkt zich tot zijn specialiteit van de vele poortjes. Zondag won Tomba beide manches. In de eer ste manche was hij bijna zeven tiende seconde sneller dan de Oos tenrijker Stangassinger. In de tweede reeks was het verschil met Gstrein meer dan 1,3 seconden. Oude prominenten als Sten- mark, Petrovic, Krizaj en Girardel- li kwamen niet aan bod in Bad Kleinkirchheim en moeten vrezen voor een onbetekenende rol in Wereldkampioene Maria Walliser heeft Zwitserland de vijfde wereld- bekerzege op de afdaling bezorgd. verde. De twintigjarige rijder uit Zoeterwoude-Rijndijk won op de Ik probeerde het, maar het het vandaag niet in", aldus de tweede dag beide afstanden, de Rus. "Bij de training lukte het wel. 1000 en 3000 meter. In het eind- Het verging mij precies eender als klassement bleef Van der Velde (de Amerikaan) Boitano vorig jaar bij de wereldkampioenschappen". Fadejev reed een verre van foutlo ze kuer. De jury toonde zich echter danig onder de indruk van zijn at letische vermogens en dat besliste de strijd in zijn voordeel. Boitano en de Canadees Brian Orser weten wie zij de komende maand bij de Olympische Spelen in Calgary het meest moeten vrezen. Vladimir Kotin en Viktor Petrenko zorgden met de tweede en derde plaats er voor, dat er in Praag louter Russen op het ere-podium stonden. DEVENTER (GPD) - Al jarenlang erkend als de strijdlustigste schaatser in het peloton, mocht Jos Niesten zaterdag in Deventer ein delijk ook eens langs de "kassa". Na een uitermate boeiend gevecht behaalde de 42-jarige Heemskerk- se tuinder zijn eerste nationale schaatstitel. Hij deed dat na een spervuur van demarrages en joeg de rekenmeesters in het peloton het schaamrood naar de kaken. Als er ooit nog eens een discussie komt over de toekomst of de levensvat baarheid van het marathonschaat- sen dan zal Deventer als positief voorbeeld moeten gelden. Jos Niesten liet voor 5000 kijkers in de koekstad en een veelvoud voor de tv - het was de eerste live-uitzen ding van een nationaal kampioen schap op kunstijs - zien hoe het werkelijk moet. Niesten zit al een reeks van jaren aan de top van het marathon- schaatsen. Hij won zijn wedstrij den maar mocht nimmer het hoog ste trapje van het erepodium be klimmen als het om echt belangrij ke wedstrijden ging. In Westerland reed hij in het NK op natuurijs in gewonnen positie in een scheur, een jaar later deed een wel heel slimme Dries van Wijhe hem in Giethoorn de das om en in de twee laatste Elfstedentochten werd hij respectievelijk derde om een jaar later geblesseerd uit te vallen. "Ik ben van nature een aanval ler", gaf Niesten zaterdag na zijn glorieuze race toe, "en dan moetje er rekening mee houden dat je minder vaak wint dan wanneer je op een sprint gokt. Maar omdat ik nu eenmaal geen sprinter ben moet ik wel aanvallen. Zo ook vandaag, want ik besefte terdege dat het nu of nooit was. Ik heb in kampioen schappen al teveel teleurstellingen moeten verwerken. Daarom reed ik vandaag alleen maar voor de eer ste plaats. Een tweede, derde of vierde plaats spreekt me niet aan. Het was alles of niets". Het werd alles voor de sympa- KONGSBERG (GPD) - Dankzij telefonische hulpverlening vanuit Nederland stapte Yvonne van Gennip gistermiddag in Noorwegen voor de vierde achtereenvolgende keer op het Europese erepodium. Na de eerste dag van de door Andrea Ehrig geregeerde titelstrijd had de Haarlemse weinig vooruitzicht op een plaats bij de eerste drie. Zaterdag avond adviseerde Tjaart Kloosterboer Van Gennip per telefoon om haar slag op het 'hobbel-ijs' van Kongsberg te wijzigen. Zoals altijd volgde de 23-jarige rijdster de raad van de conditietrainer trouw op. Het bleek weliswaar geen gouden, maar wel een bronzen tip. Michela Figini en Brigitte Oertli vanaf het moment, dat Van Gen- maakten het Zwitserse dagsucces - in Zinal compleet. Walliser was er veel aangelegen de magere presta- haar voet-operatie in decem ber aan haar herstel-werkzaamhe- den begon, is de Friese trainer na ties van de afgelopen weken - ze drukkelijk in beeld. Om vrouwen won alleen de openmgswedstrijd coach Egbert van 't Oever niet al te - opzichtig in de wielen te rijden, de Spelen van Calgary naar de ach- heeft de schaatsbond Kloosterboer tergrond te verdringen. De 25-jari- verboden op het ijs te stappen om ge Walhser won m Ser^evo zilver Van Gennip bij te staan. Daarbui- achter haar landgenote en grote n- ten evenwel heeft het duo dage- vale op de afdaling Figini. In het hjks werk-overleg. De schema's huidige wereldbekercircuit leek van de voormalige bondscoach be- het dezelfde kant uit te gaan. Nadat palen de route naar Calgary. Van 't - r» Oever heeft slechts op papier de touwtjes in handen. Hij zegt het ze vorig jaar in Crans Mantana Fi gini achter zich had gehouden, werd het wat stiller rond de lieve- overal mee eens te zijn, i ling van de media. Die stilte ver- hart moet het hem toch pijn doen, brak ze zaterdag in Zinal door als dat hij weinig te vertellen heeft snelste 2870 meter lange traject af 0ver Nederlands beste schaatster. Yvonne van Gennip en Klooster boer weten na het EK, dat er nog te leggen. Walliser had onder het finishdoek een voorsprong 0,07 seconde op Figini. Oertli gleed een lange weg te gaan is naar de r 0,7 seconden langer over. Winterspelen. Van Gennip: "Er i KONGSBERG (GPD) - Slechts een handjevol verdwaalde Noren was er het afgelopen weekeinde getuige van, hoe Andrea Ehrig voor de vijfde keer de Europese titel binnensleepte. De 27-jarige Oostduitse verpleeg kundige was op het (natuur)ijsbaantje van Kongsberg zoals verwacht een klasse apart. Karin Kania had misschien nog enig leven in de brouwerij kunnen brengen, maar zij meldde zich gewoontegetrouw af voor het EK om zich op belangrijker zaken (WK en Winterspelen) voor te bereiden. 311 Gennip na de een hoop werk aan de winkel, wil ik in aanmerking komen voor me dailles in Calgary. Maar ik had ei genlijk niet anders verwacht. Na de afstandskampioenschappen was men hoteldebotel, dat ik zulke aardige tijden had gereden. Ik wist wel beter". Haar eerste grote internationale wedstrijd van dit seizoen heeft Van Gennip geleerd, dat de concurren tie uit de DDR alleen maar is toege nomen en het olympisch perspec tief is afgenomen. Naast Kania en Zange-Schönbrunn - beiden niet aanwezig in Kongsberg - en Ehrig, hebben de Oostduitsers in de de butantes Kleemann en Scandolo kanshebsters voor medailles ach ter de hand. Het is Van Gennips ge luk, dat er maar drie deelneemsters per land mogen aantreden in 'the Olympic Oval'. Op de drie kilometer zetten Eh rig, Kleemann en Scandolo ex-we- reldrecordhoudster Van Gennip op haar nummer. Een fikse tegen valler voor de Nederlandse, die het toernooi met een verrassend sterke sprint had ingezet. "Na deze nederlaag zie ik het niet zo positief in voor de rest van dit seizoen. Tien seconden verliezen op Ehrig is te veel van het goede, het EK ik kwam °P dit werk-ijs kracht te In tegenstelling tot Van 't Oever, die tevreden was over Van Gennip, kwalificeerde DDR-coach Rainer Mund het optreden van de gevaar lijkste opponente van zijn équipe als teleurstellend. "Ze had beter moeten rijden". Egbert van 't Oever had verder weinig reden om opgewekt terug te kijken op het sfeerloze toernooi in het provinciestadje. Hij had voorspeld, dat vier rijdsters bij de beste zestien, drie bij de eerste tien en Van Gennip bij het toptrio zou den eindigen. De Lissenaar bleek geen al te beste koffiedik-kijker, want alleen zijn prognose over Van Gennip kwam uit. Marieke Stam (negende) scoorde een onvoldoen de. Van de beide EK-debutantes reed Ingrid Paul (13e) onopvallend mee en wist Marga Preuter zich niet onder de beste zestien te scha- Een vertrouwd beeld. Y? duitse, in dit geval Andrea Ehrig. ren. "Bij Stam, Paul en Preuter moet vormverbetering komen, wil len ze dit seizoen nog meespelen. Paul is vermoeid. Stam reed een moeilijk toernooi. De prestaties waren al met al niet zoals ze had den moeten zijn. Daarom kijk ik met gemengde gevoelens terug", nip in de schaduw i thieke Heemskerker die als één ling - al hielp zijn maatje Jos Pronk hem in de finale naar ver mogen - tegen een reeks van ploe gen moest optornen. Die ploegen- strijd is Niesten een doorn in het oog. Maar hij heeft er wel rekening mee te houden. De ploegentactiek werd in de slotfase van de boeien de wedstrijd - toen zestien man met een ronde voorsprong aan de finale begonnen - weer heel duide lijk zichtbaar. Van Kempen en Kramer beloerden elkaar maar Van Wijhe, die op achterstand zat, zette zich volledig in voor zijn ploegmaat Kromkamp, de derde favoriet voor een eventuele eind sprint om de titel. Jos Niesten liet het zover niet ko men. Nadat hij met Evert van Ben- them als laatste was aangesloten bij een grote groep vluchters, leid de hij de volgende aanval die resul teerde in een beslissende kopgroep van zestien rijders. Vanuit die groep ondernam Niesten met de regelmaat van een klok demarra ges maar geen enkele leidde tot het beoogde doel. Kort voor het einde, nadat eerst Ruitenberg en Hagen waren teruggepakt, plaatste Nies ten zijn zesde aanval. Van Wijhe reageerde opnieuw ten dienste van Kromkamp maar Niesten liet die zesde aanval onmiddellijk door een zevende volgen. Toen was het wel raak. De sprinters keken slechts naar elkaar en toen Jos Pronk op het juiste moment het tempo bij de achtervolgers brak, alvorens zelf naar een knappe eindklassering te sprinten, was Niesten definitief uit de greep van de sprinters. Slechts Lex Cazemier en ex-wereldkam pioen Piet Kleine bleken nog ener gie over te hebben om weg te ko men uit de groep. Maar van een be dreiging voor Niesten kon geen sprake meer zijn. De smaakmaker van het marathonpeloton wist vier ronden voor het einde dat hij nu eindelijk zelf eens mocht proeven van de hoofdprijs. De staande ova tie van het publiek maakte duide lijk hoeveel waardering ervoor Niesten is. Uiteraard kwam na afloop de ploegentaktiek ter sprake. Niesten verafschuwt die maar had geen kri tiek op Van Wijhe. "Nee", stelde de nieuwe kampioen met nadruk, "Van Wijhe valt niets te verwijten. De jury wel, die had de achterblij vers veel eerder uit de strijd moe ten halen om de race zuiver te hou den". Wanneer Niesten, die toch al 42 is en al had aangekondigd aan zijn laatste seizoen bezig te zijn, de schaatsen werkelijk in het vet zet valt nog niet te overzien. Als er al sprake van is dat hij aan zijn laatste seizoen bezig is. "Ik heb er mijn ideeën over", aldus Niesten, "maar ik spreek ze nog niet uit. Op dit moment denk ik weer serieus aan een aanval op het werelduurrecord van Hilbert van der Duim. Een he le opgave en daarom wil ik eerst een test doen in Heerenveen. Als die goed uitpakt gaan we eind fe bruari begin maart naar Calgary. Dat is de beste plaats, want het re cord van Hilbert verbeteren, dat is niet niks". DEN HAAG (ANP) - Alexander Mozin is kopman van de Sovjet- ploeg tijdens het toernooi om het Europese kampioenschap schaat sen, dat het komende weekeinde in Den Haag wordt gehouden. De schaatsbond van de Sovjetunie prestatie zou leveren op de heeft bij de organisatoren naast drie kilometer, waardoor hij haar naar voren had kunnen schuiven bij het NOC. Nadat ze dertiende op Mozin Vladimir Joerkov, Joeri Kloejev en Sergej Berezin gemeld. Als reserves zijn Dimitri Botskar- die afstand was geworden, hield de jov en Kontantin Korotkov opge- r wijselijk zijn mond. Ehrig won evenals vorig jaar in Groningen alle afstanden. De tijden leken nergens naar, maar kon voor honderd procent op conto i slechte ijs worden geschreven. Het ontbrak de plaatselijke ijsmeester i Het telefoontje met Kloosterboer ("Je moet korter rijden. Dat kost Kongsberg aan kennis en materiaal, waardoor de rijdsters een loodzware ^11.ncïfr e"fr6ie. 1 gevolg, baan voor de kiezen kregen. Het is eigenlijk een curieuze zaak, dat in een o nmP 61Steren op de tijd, waarin miljoenen worden gespendeerd aan indoorhallen, de Interna- -1500 en 5000 meter veel beter pres- tionale Schaats Unie een EK naar een 'vooroorlogse' accommodatie als leerde. De dag begon overigens die in Kongsberg haalt. Men heeft er niemand een plezier meegedaan, behalve misschien de jubilerende schaatsclub in het Noorse stadje. Eh rig: "Als iemand me voorafhad gezegd, dat ik de 500 meter zou winnen in 43.01, dan had ik die voor gek verklaard. Het was loodzwaar op deze baan. Temeer, daar we uit Davos kwamen, waar we aan snel glij-ijs waren ge wend". Gunda Kleemann completeerde het DDR-succes in Kongsberg en leg de voor Yvonne van Gennip beslag op de tweede plaats. De stijl van het krachtmens uit Erfurt was niet om aan te zien, maar het ging in ieder geval wel hard. "Ze is een beer van een meid. Wat een spierbundels", stelde Van Gennip bewonderend vast. Debutante Kleemann vormt met Scandolo en Bomer de nieuwe DDR- lichting, die na dit seizoen het vaandel moet overnemen van Kania en Ehrig. Het Oostduitse vrouwen-schaatsen zal zich dan gaan concentreren in Erfurt - de woonplaats van Kleemann - in plaats van Dresden, waar de succesvolle rijdsters van dit moment vandaan komen. Kleemann (21) schaatst pas driejaar. Daarvoor deed de verkoopster in een kleding-boetiek veel aan atletiek. Ze is zelfs junioren-kampioene op de 400 meter horden geweest. "Ik ben gestopt met atletiek, omdat-Sabine Busch bij me op de club zat. Die kon ik nooit verslaan". Met Kania en Ehrig is ook trianer Rainer Mund bezig aan zijn laatste seizoen. Of hij naar Nederland komt, is maar de vraag. De sportautoritei- ten in de DDR staan niet te dringen om hun trainers uit te besteden. KNSB-afgevaardigde Dick van Zanten had het afgelopen weekeinde een informeel gesprek met Mund. Volgens Van Zanten worden de contacten de komende tijd voortgezet. Van Gennip gelooft niet in de komst van Mund. "Ze laten zo'n klasse man toch niet gaan. Bovendien duurt het weer een jaar voor ik aan een andere trainer gewend ben. Als het aan mij ligt neemt de KNSB gewoon Kloosterboer weer in dienst". DAVOS (GPD) - Davos krijgt, enigszins tegen de verwachting in, een vervolg. "Heintje" heeft in Davos nog niet kunnen kiezen. Ondanks een povere 1500 meter (zaterdag) en een 5000 meter op vijftien seconden van de twee winnaars Leo Visser en Geir Karlstad, weigerde Vergeer de handdoek in de ring te gooien. Sterker nog, hij zal meedoen aan het EK in Den Haag en mikt op de Olympische 1000 en 1500 meter in Calgary. Alleen de vijf kilometer laat hij definitief lopen. Herbert Dijkstra, fraai zevende op de 5000 meter bij zijn World Cup-debuut, wordt daarom in Calgary de derde man in de Nederlandse ploeg op de twee langste onder delen. Opnieuw heeft Hein Vergeer het besluit waar alles om draait - wel of niet naar Calgary - voor zich uit geschoven. Voor de cruciale test in Davos sprak hij nog kranig onmiddellijk zijn conclusies te zullen trekken indien de 1500 meter geen beter perspectief opleverde. Zeven man van de top tien van dit seizoen ontbraken, desondanks werd Vergeer slechts negen de. "Maar tot driehonderd meter voor het einde ging het technisch best aardig", vond Vergeer, die steeds heeft gesteld niet voor een tiende plaats naar Calgary te willen, daar op weinig meer mag hopen, maar nu toch naar de Spelen wil. Van de ene naar de andere strohalm tracht Vergeer zijn doel alsnog te bereiken. Bijna met de moed der wanhoop, al verbergt hij dat, en in de overtuiging dat het NOC hem als iemand met een groot verleden geen strobreed in de weg zal leggen. In feite een diep-treurige gang van een schaatser, die twee jaar geleden op de 1500 en 5000 meter zowat iedereen nog aan kon. Zijn oorspronkelijke doelstelling ("Ik ga alleen naar de Spelen om voor een medaille te strijden") heeft Vergeer al verlaten. De kans om bij de beste acht te eindigen is er, zoals de vlag er nu bij hangt, absoluut niet. "Er is een bespreking met het. NOC geweest, waaruit bleek dat er ten aanzien van Hein Vergeer rek in het elastiek zit", meldde Henk Gemser, die er net als zijn voormalige topman vanuit gaat dat het NOC volgende week maandag het licht op groen zet. Het NOC zal zijn eerbied voor de vroegere prestaties van Vergeer onge twijfeld met uitzending honoreren, hoewel het idool van nog maar kort geleden de ene opdoffer na de andere krijgt te incasseren. Tot zijn laatste snik tracht Vergeer zich echt waar te maken. Hij weigert alles op te geven, zolang het eerste startschot in Calgary niet heeft geklonken. Dat siert hem en Henk Gemser steunt hem daarbij in de rug. Diep in zijn hart zal de gedreven coach best beseffen dat Vergeer aan slecht, toen ze tijdens het inlopen viel en haar linkerpols kneusde. Ze wilde zich er niet zonder slag of stoot bij neerleggen, dat ze bui ten de prijzen zou vallen. Na drie zilveren EK-plakken in successie vond Van Gennip een vierde posi tie minderwaardig. „Ik moest me zelf wel wakker schudden. Op de een of andere manier was ik er za terdag niet helemaal bij met mijn hoofd. Gisteren dacht ik toch: ik laat niet over me heen lopen door een paar debutantes. Ik was op de drie kilometer een beetje het speel balletje van die DDR-meiden. Ach ter m'n rug stonden ze om me te lachen. Dat vond ik te veel van het goede". Van Gennip knokte zich knap te rug. Zowel op de 1500 als 5000 me ter werd ze derde. Op de laatste af stand stelde ze het brons in een rechtstreeks duel met Constanze Scandolo veilig. Het verlies met Ehrig (acht seconden) bleef binnen de perken, al moet daarbij worden aangetekend, dat de Oostduitse een hopeloze onderneming bezig is, zich niet al te veel meer uitsloofde heeft bij Gemser de emotionele betrokkenheid de overhand. Hing ook voor hem alles v i dit en met haar voet op het rempedaal weekeinde af, na de 5000 meter die minder dramatisch verliep dan eerde- rondcirkelde. re races, maar evenmin goed was, sleepte Gemser Vergeer over de drem pel de EK-ploeg binnen. "Zijn vijf kilometer was voor mij voldoende en we moeten ook aan de continuiteit denken. Het volgend jaar willen we opnieuw met vier man op het EK rijden en daarom moeten we in Den Haag na drie afstanden drie man bij de beste twintig hebben", is het motief van Gemser. Maar hij hoopt tegelijk dat Vergeer zijn zoveelste kans op de 1500 meter zal benutten voor een overtuigende prestatie en hetzelfde geldt voor de nationale titelstrijd, een week later in Alkmaar. Vergeer zal zijn allround- titel niet verdedigen, maar zoekt zijn heil in het sprinttoernooi. Hierin zit tweemaal de 1000 meter, de andere afstand waarvoor hij op de Olympi sche nominatie staat. Pas dan, twee dagen voor de oversteek naar Noord- Amerika, geeft Gemser zijn uiteindelijke advies aan Vergeer. "Ik wil de deur niet voortijdig voor hem sluiten. Als het NOC hem uitnodigt aan de Olympische Spelen mee te doen, kunnen wij ons altijd nog afvragen of het wel zin heeft dat hij ook werkelijk gaat", zegt Gemser. "Maar uitein delijk is het zijn eigen beslissing. Ik zal hem geen verbod opleggen". Iedereen leefde in Davos-met de vooral tegen zichzelf strijdende Ver geer mee. Zijn vrouw die speciaal was overgekomen, een handjevol Ne derlanders op de tribune en niet in het minst zijn eigen ploeggenoten. "Ik voel me meer toeschouwer om Hein aan te moedigen, dan deelnemer", karakteriseerde Leo Visser de sfeer in het team. Wellicht daarom reed hij volledig ongeinspireerd de 1500 meter, gisteren rekende Visser in een directe confrontatie af met Geir Karlstad, die een prestige-gevecht uit de weg ging. De Noor heeft in deze fase van het seizoen gas teruggenomen. "Maar wij trainen ook nog keihard. We staan elke dag twee keer op het ijs, Karlstad maar een maal", verduidelqkte Gerard Kemkers (derde) de stand van zaken. De andere Drent, Herbert Dijkstra, doorstond zijn eerste internationale wedstrijd na vier jaar (WK junioren) met glans. Toch was hij na de finish even teleurgesteld. "Ik had 7.08 in gedachten, maar tegen het einde zat ik een beetje stuk. Het was ook de eerste keer dat ik op een hooglandbaan reed. Maar Henk (Gemser) zei direct tegen me, dat ik het hartstikke goed had gedaan. Hein Vergeer gaf me vlak voor de start nog adviezen. Niet te snel vertrekken, zei hij. Toch klasse van zo'n jongen, die het zelf zo moeilijk heeft". De uitgetrapte bochten hadden hem, in een van de laatste ritten, niet gehinderd. "In marathons ben ik niet anders gewend. Misschien was dat juist in mijn voordeel". De 5000 meter, die hij straks in Calgary ook mag rijden, ziet Dijkstra als "een mooi opwarmertje voor de tien kilometer". En Henk Gemser heeft hem al toegezegd dat alles in het werk wordt gesteld om zijn racefiets mee te krijgen naar Butte en Calgary. De tranen stonden Dijkstra bijna in de ogen toen hij dat vernam. Henk Gemser: "Zoals een ander altijd een oud shirt onder zijn schaatspak draagt, hoort de fiets bij Herbert. Die fiets moet in Calgary naast zijn bed staan".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17