PORT Goeljajev ontmaskerd DIOK moet titel (nog) aan Castiicum laten ITTV Loting LD-Cup 'Dit is heel slecht voor het schaatsen' Wereldkampioen levert doping-preparaten Johnson al razendsnel Schapers vloert ook Noah MAANDAG 18 JANUAR11988 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 De loting voor de LD cup zoals die gisteren plaats vond ziet er als volgt uit: 31 januari: Unitas Leiden - Alphense Boys 12 april: SVOW - Noordwijk Abbenes - Katwijk SJZ (zo) - Rijnsburgse Boys GWS-VNA Docos - Lugdunum Kagia - Leiden Woubrugge - SVLV (zo) MVKV - LFC (zo) ASC - Leidsche Boys Valken'68 - UVS Lisse (zat) - ARC Alkmania - Meerburg (zo) Foreholte - Quick Boys Oranje Groen - Oegstgeest Alphia - VTL Winnaar 31 ian. - LDWS CASTRICUM - Als het klopt dat de jeugd de toekomst heeft, dan hoeft DIOK beslist niet te wanho pen. Op langere termijn gezien dus. Want vooralsnog blijft de rugbytitel op zijn minst een jaartje in en bij Castricum, de ploeg die na een waar titanengevecht zijn Leidse rivaal met 15-6 klopte en der halve het landskampioenschap prolongeerde. Verdiend, dat zeker, al kregen de Noordhollanders het op sportpark Wouterland bepaald niet cadeau. Slechts 'routine' bepaalde het verschil. Eric-Jan Berendsen bij Castricum in de verdrukking. Zijn ploeggenoten Renardel en Altïnk (8) proberen hem x handje toe te steken <foto ANP> DAVOS (GPD) - Is door de onderschepping van een pakketje dopingpillen in Davos slechts een topje van de ijsberg te voorschijn gekömen in de schaatssport? Doping-affai- res zijn door de jaren heen amper voorge vallen, al valt niet aan de indruk tè ontko men dat internationale- (ISU) en nationale bonden hun hoofd altijd onder het ijs heb ben gestopt. Schaatsen en doping? Welnee, dat bestaat niet. Is altijd gedacht. Het pakketjedat de geadresseerde niet bereikte, kan voor andere doeleinden be stemd zijn geweest, maar onder'de pilge- bruïkers kunnen zich ook schaatsers bevin den. Stein Krosby, die zich van geen kwaad bewust is, zou hierop het antwoord kunnen geven. In elk geval weet ook Jos Valentijn, de voor een korte vakantie in Davos aanwe zige ex-sprinter: Natuurlijk heeft het schaatsen er ook altijd mee te maken gehad en nu nog. Waarom zou het alleen in andere sporten aan de orde zijn. In mijn tijd gin gen we naar een dokter en ik hoefde alleen mijn broek even te laten zakken voor een spuit. Er wordt alleen zo krampachtig over gedaan. Ik heb in de loop der jaren veel ge zien en gehoord, echt betrouwbare informa tie. Maar van een circuit, of het aan elkaar verstrekken van middelen was ik niet op de hoogte. Wat nu is ontdekt beschouw ik meer als incident en een hele domme zet van Goel- jajev". Bondscoach Henk Gemser wilde zijn vin gers niet branden aan het precaire onaer- werp. „Ik spreek geen oordeel uit, maar als Kristiansen het me bevestigt en Karlstad ook, dan zal het zo zijn". De Nederlandse toprijders hadden er geen enkele weet van dat Goeljajev in doping handelde. „Het is onvoorstelbaar", zegt Gerard Kemkers, maar weet je wat je nu krijgt? Allerlei ver dachtmakingen doen ineens de ronde. De Amerikaan Eric Flaim rijdt hard en is ook een vriendje van Goeljajev. Heel slecht voor het schaatsen". De reactie van Hein Vergeer, als interna tionaal kampioen de voorganger van Goel jajev, luidde kort en kracht: „Iemand die tot zoiets in staat is, hoort in de sport niet thuis". ir Ben Johnson HAMILTON (ANP/Reuter) - In de eerste internationale indoor- wedstrijd van het Olympisch sei zoen heeft Ben Johnson al een voorsprong genomen. De 26-jari- ge Canadees snelde in Hamilton in de staat Ontaria op de.50 yards (45 meter) naar een nimmer tevo ren vertoonde tijd: 5,20 secon den. Op vier sprintafstanden (100 meter buiten, 50 en 60 meter en 50 yards indoor) is Johnson nu 's werelds snelste atleet. De beste 50-yardstijd stond op naam van de Amerikaan Stanley Floyd, die in 1982 5,22 seconden had gelopen. „Het kan nog snel- Ier", was de stereotiepe reactie van de in Jamaica geboren atleet, die deze zomer in Rome met een verbazingwekkend record van j 9,83 seconden wereldkampioen op de 100 meter werd. Aangezien de 50 yards als incourante af stand geldt, zal zijn prestatie in Hamilton niet als wereldrecord worden erkend. Johnson was wel verrast zo vroeg in het seizoen al zo snel te zijn. „De laatste zes, zeven we ken heb ik voornamelijk gereisd. Dat ik nu al een record breek, is een goed voorteken". In het pakje zaten anabole steroi- den (een spierversterkend middel): 750 pillen van het produkt Met- handtostendolin 0,005 en ze zijn, zo vermeldt de verpakking, in de Sov jet-Unie vervaardigd. De Noren ne men het grootste dopingschandaal in de schaatssport zeer hoog op en eisen opheldering van de Russi sche schaatsbond. Een abrupt ein de van de carrière van Nikolai Goeljajev ligt zelfs voor de hand. Bijna een jaar terug bracht de 21- jarige sportstudent uit Moskou de overvolle Thialf-hal in Heerenveen in vervoering met een glansrijke wereldtitel, die hem tegelijk op de eerste plaats van de wereldranglijst aller tijden bracht. Eerder had Goeljajev in Trondheim het Euro pees kampioenschap veroverd. Beide titels nam hij over van Hein Vergeer. De spontane schaatser vergrootte zijn populariteit door tijdens het ijsgala in Heerenveen als drummer een duo te vormen met ex-wereldkampioen Oleg Bo- Zjev. Onnozel Op een wel zeer onnozele manier dreigt Goeljajev, die als een grote kanshebber geldt voor de Olympi sche 1500 meter, van zijn voetstuk te vallen. Hij vertrouwde er blijk baar op dat Björn Nyland, na Geir Karlstad en Rolf Falk-Larssen de derde allrounder van Noorwegen, probleemloos als koerier zou fun geren. Kristiansen: „Het is zo klun gelig gebeurd, dat het zeer waar schijnlijk is dat het zo is gegaan". Goeljajev en de even oude Stein Krosby zijn al jaren met elkaar be vriend. Krosby, ooit een beloftevol le schaatser (vierde op het junioren WK van 1984 in Assen), bleef op het tweede plan steken. Hij trok zich zelfs een seizoen terug, maar her vatte de vorige zomer de schaats- training. Op uitnodiging van Goel jajev mocht hij in augustus tien da gen trainen in de ijshal van Lenin grad. Begin december ontmoetten Goeljejav en de weer in de Noorse selectie opgenomen Krosby elkaar voor het laatst bij de World Cup in Calgary. Vermoedelijk is in de Canadese stad de deal gesloten. Ze verwacht ten elkaar weer te zien in Inns bruck, waar het vorige weekeinde eveneens een World-Cupwedstrijd plaats vond. Goeljajev informeerde bij Björn Nyland naar Stein Kros by, maar deze was in Oslo achterge bleven omdat hij bij de Noorse kampioenschappen zijn plaats in de ploeg was kwijt geraakt. Over wat er toen gebeurde vertelt de Noorse schaats-offïcial Thormod Moum: „Ze hebben een tijdje ge praat, waarna Goeljajev aan Ny land een opgerolde grijze plastic zak, met een touw er omheen, over handigde. Goeljajev zei dat het een cadeautje was voor Krosby. Er wa ren twee getuigen bij, Oystein Hammeren en Ingemar Bredeli, twee andere jongens van de Noorse ploeg". "Nyland heeft het pakje achterin de auto gelegd en is naar Davos ge reden. In zijn hotelkamer nam hij het pakketje nog eens in de hand, voelde het een beetje raar ramme len en maakte het open. Er zaten acht doordrukstrips met elk hon derd pillen in. Van een strip ont brak de helft. Er stonden Latijnse en Russische opschriften op. Hij vertrouwde het niet er is er mee naar zijn coach Kristiansen gegaan. Die nam de dopinglijst er bij en de ploegarts, die in Noorwegen zat, bevestigde telefonisch dat het pro dukt op de dopinglijst voorkomt. Ook een arts in Davos kwam tot de zelfde conclusie, waarna Kristian sen de Noorse bond op de hoogte heeft gebracht". Volgens de geraadpleegde dok ter Bollmoos behoren de bewuste pillen niet meer tot een gangbaar preparaat, maar zijn ze wel vijf keer zo zwaar als anabolenpillen die te genwoordig worden gebruikt. De Russen gebruikten de pillen al vijf tien a twintig jaar geleden, aldus de arts, die er aan toevoegt dat atletes er een zware stem van kregen en haargroei op het gelaat. Moum lichtte in Davos Valeri Moeratov, de coach van de Sovjet-sprint- ploeg, in. Hij zei van niets te weten en dat het niet om een van zijn rij ders ging. Goeljajev behoort tot de allround-selectie van Boris Vaslik- ovski en verblijft momenteel in Le ningrad. Maar Moeratov toonde zich door de boodschap van Moum erg geschokt. Correct Stein Krosby ontkent, bijna van zelfsprekend, dat hij van Nikolai Goeljajev een bijzondere zending verwachtte. Kristiansen: „Hij wist nergens van, maar toen we zeiden om welke pillen het ging, ant woordde hij onmiddellijk dat ze twintig kronen per stuk waard zijn. Björn Nyland heeft zeer correct ge handeld en is nu woedend. Hij rea liseert zich wat er zou zijn gebeurd als hij bij de douane was gepakt. Niemand zou hem hebben ge loofd". Met de pillen, die omgere kend een waarde hebben van 4500 gulden, kan volgens Kristiansen ie mand drie jaar vooruit. „Krosby is een handelaar of werkt nu al aan de volgende Olympische Spelen. Maar het is natuurlijk een zeer slechte zaak voor Goeljajev en het Noorse schaatsen". De Noorse coach oppert de mogelijkheid dat Krosby de pillen wilde verkopen aan body-builders. „Want in die wereld heeft hij zich het vorig jaar begeven, toen hij niet in de schaats ploeg zat", aldus Kristiansen. Thormod Moum is in diverse funkties betrokken geraakt bij de affaire. Hij zit in de dopingcommis- sie van de zowel de Noorse schaats bond, als de nationale sportfedera tie en is tevens een voornaam lid van de technische commissie van de ISU (Internationale Schaats Unie). Moum: „De ISU kent geen dopingcommissie, evenmin een strafcommissie. Wanneer iemand de schaatssport in discrediet brengt en het lijkt hier om een zeer ernstig geval te gaan, dan behan delt het bestuur dat. Het is een klap voor onze sport. Geruchten zijn er altijd, maar het is pijnlijk als het op deze manier boven water komt. Binnen de ISU is er vaak over ge sproken om niet allleen bij grote toernooien, maar het hele jaar door te controleren. Dit moet het mo ment zijn waarop we dat gaan in- Op dat punt namelijk schoot het in middels door omstandigheden ver sneld veijongde DIOK tekort en dat was in dit beslissende duel van doorslaggevende betekenis. Waar de heersende kampioen in de eer ste helft genadeloos profiteerde van nervositeitsfoutjes van hun op ponenten daar slaagde DIOK er niet in om in die ijzersterke tweede rondgang de lijn te passeren. De 2500 toeschouwers hielden zeker vier maal de adem in, maar telkens wist Castricum op het nippertje te ontsnappen. "Een gebrek aan fi nesse toch nog, een gemis aan kil- lersinstinct", constateerde ook DIOK-coach Theo Snijders nadien. Ambiance "Toch speel ik in een seizoen lie ver 25 wedstrijden zó om ze alle maal te verliezen, dan dat ik er 17 win waar geen moer aan is", om schreef DIOK-winger Diederik Renardel de Lavalette de inder daad bijna perfecte ambiance waarin dit duel zich afspeelde en waarbij de twee teams tot een ni veau reikten dat nog niet eerder in Nederland is gehaald. "Het is na tuurlijk jammer dat we onze kans jes niet hebben benut, maar als de inzet, bij niemand uitgezonderd, 200 procent is wat moet je dan ver der nog zeggen. Verliezen is daar ondergeschikt aan". Van die wijsheid was Marcel van Loon - met Bernd Klein Schip horst, Jacco Vermeulen en Robert Broers het kwartet jeugdigen vor- DAVOS (GPD) - De absolute ster van het vorige schaatsjaar, Nikolai Goeljajev, is tegen de lamp gelopen als leverancier van doping-preparaten. De ontmaskering van de regerend wereld- en Europese kampioen gebeurde in Davos, toen de coach van de Noorse schaats ploeg, Hans-Trygve Kristiansen, bij een arts de inhoud liet controleren van een verdacht pakketje, dat Björn Nyland van Goeljajev had meegekregen voor Stein Krosby, een schaatsvriend van de Russische toprijder. Daarmee haalde Moum twee za ken door elkaar. Niet het gebruik, maar het transport van doping heeft de schaats-gemoederen in verwarring gebracht. De Noor is ui terst benieuwd naar de reactie van de Russische bond, die ongetwij feld zwaar met de kwestie in de maag zit. Goeljajev is tenslotte niet de eerste de beste en hoe kwam de topschaatser aan zo'n verzameling verboden medicamenten? De Rus sen hebben twee mogelijkheden. A: ze verwerpen fel de aantijging dat hun sterschaatser bij zoiets be trokken is, spreken van laster en verwijten de Noren dat zc het mo reel van een Olympische favoriet willen ondermijnen. B: ze mesten de eigen schaatsstal schoon. In het laatste geval keert Nikolai Goeljajev, die het komende week einde in Den Haag zijn Europese ti tel zou moeten verdedigen, niet te rug in schaatstoernooien en krijgt de verantwoordelijke chef-trainer Boris Vaslilkovski een baantje, die hem evenmin in de toekomst nog ergens op een buitenlandse ijsbaan brengt. mend dat het met nog een paar 'broekies' zeker in de toekomst moet gaan maken - bepaald nog niet doordrongen, want met be traande ogen verliet hij na afloop het slagveld. Het schouderklopje kwam wat later van routinier Eric- Jan Berendsen. "Het feit dat wij in de tweede helft zeker 70 procent balbezit kenden kwam mede door die jonge gasten in de voorwaart- sen. Ze zaten overal bovenop en dat is hoopgevend voor de toe komst. Alleen die paar meter nog. Die kwamen we telkens tekort". Voor rust was die verhouding wat balbezit aangaat overigens an dersom, want toen bepaalde de thuisclub het tempo en ritme van de wedstrijd. Luid aangemoedigd door zo'n beetje het hele dorp (van nul tot tachtig waren ze aanwezig) wilde Castricum er in tegenstelling tot vorige afleveringen een open duel van maken en liet de lange trap derhalve voor wat die was. Ge poogd werd ditmaal om de uiterst gevaarlijke winger Bernd Verhof stad in één-tegen-één-situaties te manouevreren en om dat te be werkstelligen schoof full-back en oud-international Andre Marcker steeds in. Mede omdat de opvol ging prima was verzorgd werkte dat concept uitstekend en slechts ten koste van de nodige overtredin gen kon DIOK die aanvallen pare ren. Tot driemaal toe bewees An dre Marcker ook nog een gerichte trap in huis te hebben en dat alleen al leverde (met de conversie mee) 11 punten op. De andere 4 kreeg Castricum r of r r cadeau. MELBOURNE (ANP) - Met het bereiken van de kwartfinales bij de strijd om de open Australi sche tennistitels in Melbourne voldeed Michiel Schapers volko men onverwacht aan de eisen die het Nederlands Olympisch Co mité had gesteld voor deelne ming aan de spelen in Seoul. Daar staat voor het eerst sinds lange tijd tennis weer als een offi ciële sport op het programma. Tot grote woede van de Rotter dammer had het NOC als eis ge steld het behoren tot de eerste acht van de wereld of het berei ken van de laatste acht in een van de vier Grand-Slam-toernooien. Volgens Nederlands beste ten nisser sinds de dagen van Tom Okker was dat een absurde wens van het comité. Hij verwees niet alleen naar andere sporten, maar ook naar hetgeen de internatio nale tennisfederatie ITF en het IOC waren overeengekomen. Een kandidaat moest bereid zijn te spelen in een Davis-beker of Federatie-bekerteam van het vertegenwoordigende land. Te vens moest een speler behoren tot de beste 64 van de wereld. Als limiet voor Seoul werd ge steld dat uit ieder land slechts twee spelers in Seoul in het en kelspel in actie mogen komen. Rekening houdend met die ei sen, was Schapers al bijna zeker van een plaats in Zuidkorea. De Koninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond meldde voor de ze kerheid alvast een groot aantal spelers aan, die in de ogen van de KNLTB als mogelijke kandida ten golden. De woede van Schapers, die hij al mondeling uitte bij het Masters-toemooi in Apeldoorn, zette hij in Melbourne in daden om. Hij versloeg achtereenvol gens de Westduitser Ivo Werner, de Amerikaan Rostagno en de Zuidafrikaan Van Rensburg. In het duel om een plaats in de kwartfinales ontmoette hij Yan- nick Noah. Al drie keer eerder werd hij gekoppeld aan de Frans man. Twee keer, op gravel, had Noah een eenvoudige doortocht. De derde keer, vorig jaar bij een indoor-toernooi in Parijs, moest de Fransman geblesseerd afha ken. In Melbourne maakte Noah zijn rentree na enige tijd gekweld te zijn door die beenblessure. De Fransman voelde zich weinig ge rust voor het treffen met Schape rs. De Nederlander maakte wei nig spectaculaire punten, maar stelde daar ook zeer weinig onno dige fouten tegen over. In Australië, waar de tempera turen boven de 40 graden celsius uitstijgen, voelt Schapers zich al jaren uitstekend op zijn gemak. Het publiek is hem niet bijvoor- baat slecht gezind en hij heeft Michiel Schapers. weinig last van de 'partijdige pers'. Ook het feit dat in Austra lië in tegenstelling tot in Neder land topsporters wel worden ge waardeerd, doet hem goed. Een zeker dit jaar hoeft hij zich in Melbourne niet alleen te voelen. Nog nooit is zo'n grote Oranje ko lonie neergestreken in de Austra lische stad. De Rotterdammer voelt zich door al die omstandigheden ge sterkt. Hij weet dat goed tennis veel is, maar zeker niet alles. „Ik heb hier drie ronden zeer hard moeten werken om verder te ko men. Pas in het duel tegen Yan- nick begon ook het goede tennis weer terug te komen. Na het ver lies van de eerste set heb ik be sloten anders te gaan serveren." Die beslissing was de omslag in de ontmoeting. Schapers begon ruim 80 procent van zijn eerste opslagen goed geplaatst in te slaan. Noah moest veel en verrei ken om bij de ballen te kunnen. Het kostte te Fransman veel kracht. Teveel, zoals hij moest toegeven. „Ik heb dit duel verlo ren omdat ik kracht te kort ben gekomen. Hij speelde goed, niet bijzonder, maar solide. Hij ser veerde alleen erg sterk. Ik had te veel moeite met de return. Voor Schapers had de winst op Noah meer betekenis dat de winst in het toernooi van 1985 op Boris Becker. „Boris was toen duidelijk niet echt in goede doen. Ik won min of meer door het fa len van Becker, niet door mijn ei gen sterke spel. Nu ligt dit an ders. Ik besef wel dat Noah beter kan, maar ik denk dat het een verdienste van mij is, dat ik het niet zover heb laten komen. Deze overwinning is een gévolg van de vele trainingen met Martin Si- mek. Hij laat mij hard trainen. Maar als je maar lang genoeg oe fent wordt het een systeem. Net als in een computer. Het gewens te komt er uit als je dat wilt." Verdienste Hoewel, het was in zekere zin ook de verdienste van de geelzwar ten. Die oefenden namelijk zoveel druk uit op DIOK dat er wel fouten van die kant gemaakt moesten worden. Nadat de sterk spelende scrum-half Ronald Vermeulen eerst nog met een fraaie drop-goal drie punten voor DIOK had laten aantekenen gingen uitgerekend toch ervaren mannen als Diederik Renardel en Kees Kloots in de fout. Opnieuw Andre Marcker, de beste man van het veld, was er als de kip pen bij om het losgelaten en vervol gens op drift geraakte ovaal te be machtigen. Met een handig passje achter de rug om bediende hij de meegekomen Bart Wieringa die eenvoudig de ruststand op 15-3 kon bepalen. Maar, en dat pleitte voor de inzet en veerkracht van DIOK (dat zon der de geblesseerde Pieter Corver en de gestopte international Dik Berghout aantrad), de Leidenaars wilden zich toch niet zomaar over geven. Ondanks het feit dat het uit zicht op de titel nog miniem te noe men was vocht de ploeg voor wat die waard was. Het leverde een boeiend schouwspel op dat zich goeddeels afspeelde op de helft van Castricum waar de voorwaart- sen van DIOK het beeld bepaal den. Tot vier keer toe stond de thuisploeg met de rug tegen de muur. Maar ondanks excellent werk van aanvoerder Dick Altink slaagden Michielsen, Vermeulen, Renardel en Broers er niet om de achterlijn met bal en al te passeren. "Het was nog even knap be nauwd", erkende ook Castricum- speler John Dam naderhand, "en ik was blij dat ze af en toe de juiste voortzetting over het hoofd zagen, want anders had het nog verkeerd voor ons kunnen uitpakken". Hij sloeg daarmee de spijker op zijn kop. "Een kwestie van ervaring", benadrukte coach Theo Snijders nog maar weer eens. "Castricum is gewoon wat verder dan wij. Maar die jonge gasten hebben zich toch knap geweerd. Dat is voorlopig on ze winst voor straks". AD VAN KAAM AZ twijfelt over Rijnink ALKMAAR (ANP) - AZ moet voor 7 februari beslissen of het de bij Ajax buiten de selectie gevallen Rob Rijnink wil huren. „Aanvan kelijk had AZ begin januari een be slissing moeten nemen. Maar in en kele weken krijg ik geen compleet beeld van een speler, die ruim vier maanden uit de roulatie is geweest. Ajax geeft ons tot 7 februari de tijd", aldus AZ-trainer Hans Eij- kenbroek. De Alkmaarse ploeg verkeert in degradatiegevaar en zoekt dringend versterking na het vertrek van middenvelder Nico Ja- link naar Fortuna Sittard. Rookverbod bij de Winterspelen CALGARY (AFP) - Op verzoek van de Canadese gezondheidsraad zal er tijdens de Olympische Win terspelen heel weinig worden ge rookt. Het organisatiecomité heeft een rookverbond afgekondigd voor de Olympische locaties en de tribunes bij de binnensporten. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een dergelijke beslissing is ge nomen. Volgens de directeur van de raad, Victor Lachance, is het verbod met instemming begroet. 13.15-15.20 Did 1: ARD-Sport extra: sa menvatting van de vandaag gespeelde wedstrijden m de Open Australische ten niskampioenschappen in Melbourne. 13.50-14.05 SKY: Paris to Dakar Rally re port. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama: met beelden van de Houston-marathon, de ral ly Pari|S-Dakar. het doelpunt van de week. voetbal: Liverpool-Arsenal en een blokje met sport-bloopers. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 20.28-21.32 Ned 1: Wintertriathlon: ge combineerd sportevenement vanuit Inzeil met 15 km hardlopen. 25 km langlaufen en 100 ronden schaatsen. 21.30-22.05 SKY: Motorsport News. 22.05-23.05 SKY: Spaans voetbal l987/'88: reportage van een eerste-divisie-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13