STAD LEIDEN 'Ziekenhuis losmaken van academisch milieu' 'Geen parkeergarage in eigen beheer' Winkeliersvereniging Haarlemmerstraat wijst plan af LEIDSCH m DAGBLAD Internist dr. Van Aalderen verlaat na 27 jaar Diaconessenliuis: Muziekcentrum te koop voor verenigingen acliel in vrije lijd Ondernemers: 'Gemeente luistert niet naar advies over Breestraat' ZATERDAG 16 JANUARI 1 LEIDEN - Prof. dr. K. Doornbos opende gistermiddag officieel het nieuwe onderkomen van de Prof. Vliegent- hartschool aan de Da Costastraat. Dat deed hij door een door leerlingen gemaakte Iollage te onthullen waarop het oude gebouw en de wordingsgeschiedenis van het nieuwe pand staan afgebeeld.Voombos is overigens zelf een oud-leerling van de orthopedagoog prof. Vliegenthart. De school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden is 15 jaar lang akn de Zuidsingel gevestigd ge weest. Aangezien dat gebouw langzamerhand tot een bouwval was verworden, iea| een nieuw onderkomen drin gend nodig. Dat werd gevonden in een bestaand gebouw in de Da Costastraat, dat gedeeltelijk werd gerenoveerd en waarbij ook een gedeelte we aan het bestuur vabn de school. LEIDEN - Dr. W. van Aalderen nam gisteren afscheid als internist van het Diaconessenhuis. "Geneeskunde is geen wetenschap, geneeskunde is geen psychologie, geneeskunde is en blijft een kunde. Alles draait om de patiënt". (foto Jan Holvast) LEIDEN - De winkeliersvereni ging Haarlemmerstraat heeft een voorstel van het eigen bestuur om de in aanbouw zijnde parkeergara ge op het Ir. Driessenplein te gaan exploiteren afgewezen. In plaats daarvan wordt overwogen het ge bruik van de garage te stimuleren door klanten bij aankoop van arti kelen gratis parkeertijd ter be schikking te stellen. De bouwer van de garage, Erica bv, heeft inmiddels opdracht gege ven tot het houden van een distri butie planologisch onderzoek (DPO) waaruit moet blijken welke winkels zich mogen vestigen in de nog niet verhuurde bedrijfsruimte LEIDEN - De ondernemersorgani saties die zijn aangesloten bij de KNOV zijn boos op de progressie ve partijen in de gemeenteraad om dat deze niet bereid zijn te luisteren naar de winkeliers waar het om de verkeersafwikkeling op de Bree- straat gaat. De ondernemers ver wijten de politici een dogmatische opstelling met betrekking tot bus- verkeer op de marktenroute en een parkeergarage aan de Breestraat. Vier organisaties, het KNOV, Leiden Leeft en de winkeliersvere nigingen Haarlemmerstraat en Breestraat plaatsten gisteren een paginagrote advertentie in deze krant. Daarin werden de politici opgeroepen de aanbevelingen in het rapport van het bureau Van Heesewijk serieus te nemen. In dit rapport wordt onder meer gepleit voor de bouw van een parkeergara ge aan de Breestraat en verminde ring van het biis- en fietsverkeer. "Heldere politieke visie vereist moed. Voor de Breestraat en Lei den is het nog niet te laat. Het rap port van Van Heesewijk is hierover duidelijk", staat in de advertentie. Volgens Van Velzen van de KNOV is de advertentie niet be doeld voor wethouder Peters (ver keer) maar voor zijn politieke ach terban. "Wij geloven dat Peters voor alternatieve mogelijkheden open staat. Wij vragen zijn achter ban politieke stappen te zetten die misschien niet zo makkelijk zijn", aldus Van Velzen. "Minstens de helft van de bussen moet uit de Breestraat. Andere op lossingen zijn er niet. Anders wordt de Breestraat nooit meer dan een interessante busbaan waaraan win keliers niet zoveel hebben". Een meerderheid van de gemeenteraad (PvdA, Links Leiden en D66) be sloot onlangs echter de Breestraat buiten de openingsuren van de winkels open te stellen voor ver keer. Dat voorstel wordt binnen kort in de inspraak gebracht. De bussen moeten volgens deze drie partijen door de Breestraat blijven rijden, terwijl ook een par keergarage op de plaats van het LVC niet bespreekbaar is. "Wan- bij de garage. Directeur Swaak van Erica zegt dat zich inmiddels drie gegadigden hebben gemeld waar onder Albert Heijn. De namen van de andere t\yee worden nog niet bekendgemaakt. Tegen de vesti ging van één van die twee, een be drijf dat bereid is 100 parkeerplaat sen af te nemen in de garage, zegt Swaak grote weerstand van de Leidse middenstand te verwach ten. "De afspraak is dat B en W hun goedkeuring moeten verlenen voordat de ruimte wordt verhuurd. Daar houd ik mij aan", aldus Swaak. Hij verwacht de resultaten van het onderzoek over enkele we neer slechts één voorstel aan de be volking wordt voorgelegd, noem ik dat geen inspraak", aldus Van Vel zen: "Mijn achterban vindt dat alle varianten de inspraak in moeten". De advertentie mag volgens de voorzitter van de KNOV-vereni gingsraad niet opgevat worden als het begin van een harde actie tegen het gemeentebestuur. Van Velzen: LEIDEN - "Het wordt me wel eens verweten dat ik te psychosoma tisch bezig ben. Dat ik te veel ge sprekken met patiënten voer. Maar juist uit die gesprekken kun je heel wat afleiden". Een wetenschapper pur sang is de internist dr. W. van Aalderen beslist niet. Na 27 jaar aan het Diaconessenhuis verbon den te zijn geweest, nam hij giste ren officieel afscheid. In 1960 kwam hij naar Leiden. Tijdens zijn opleiding tot internist in het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam had hij al geleerd dat er een relatie moet ontstaan tussen arts en patiënt, die op méér is geba seerd dan louter medische gege- door Annemiek Ruygrok Maar aanvankelijk stond de we tenschap bij hem voorop. Dat had met zijn instelling te maken. Na tuurwetenschappelijk opgevoed door een vader die ingenieur was, had hij medicijnen gestudeerd. Om te leren verklaren wat zich in het menselijk lichaam afspeelt. Eenmaal in Leiden leerde hij al snel de betrekkelijkheid van al zijn kennis inzien. "In deze nieuwe werkkring werd mij al vlug duide lijk hoe beperkt mijn gezichtsveld en mijn opleiding in het Wilhelmi na Gasthuis waren geweest", aldus Van Aalderen gisteren in zijn af scheidsrede. Hij noemde als voor beeld suikerziekte. Hoewel een prachtige collectie van allerlei soorten insuline de arts ter be schikking staan, blijken de resulta ten van de behandeling vaak be droevend. "Soms ging het enkele maanden goed. Er werd geen sui ker of aceton in de urine gevonden, het gewicht veranderde niet. Dan ineens was het mis: aceton in de urine, verandering van het ge wicht. Meer insuline gebruiken hielp maar weinig. Omdat ik niet begreep wat de oorzaak van deze ontsporing was, ben ik toen met de patiënten gaan praten. Ik leerde in zien dat het geen eenvoudige zaak is om met diabetes te moeten le ven. Je moet steeds rekening hou den met je dieet en met het uur waarop je moet eten, althans wan neer je insuline gebruikt. Je bent nooit helemaal vrij. Ook bleek dat spanningen een flinke uitwerking op het verloop van de ziekte heb ben: een examen, een sterfgeval, moeilijkheden in het huwelijk, stress op het werk. Al deze facto ren bleken voor de routinebehan deling op de polikliniek veel be langrijker te zijn dan al onze fraaie merken insuline". Rust Tot zulke ontdekkingen kom je niet in één kort gesprek, vindt Van Aalderen. Daar is tijd en rust voor nodig. Tot vorig jaar was in het Diaconessenhuis daartoe de moge lijkheid in de 'hotelafdeling' van het ziekenhuis. Patiënten werden daar ter observatie opgenomen én konden toch vrijuit naar buiten wandelen of de stad in gaan. Dr. Van Aalderen heeft ervoor gevoch ten dat deze afeling behouden zij blijven. Niettemin besloot de di- ken aan het college van B en W te kunnen aanbieden. Voorzitter Palm van de winke liersvereniging zegt nog geen spe cifieke eisen te willen stellen aan de nieuwe huurder. "Neem nu het geval dat Albert Heijn zich bij de garage vestigt. Dat is aantrekkelijk voor de consument, een trekker voor de Haarlemmerstraat, maar een geduchte concurrent voor en kele winkels. Wat is dan wijsheid?" Palm heeft er alle vertrouwen in door Erica niet voor het blok gezet te worden. Erica had de winkeliersvereni ging aanvankelijk het voorstel ge daan om door middel van munten voor de slagboomautomaat gratis "Wij doen gewoon mee aan de in spraak en daarna overleggen we weer. Natuurlijk zijn er in de vere nigingsraad mensen die zeggen: la ten we maar wat vrachtwagens op de Breestraat neerzetten, dan kun nen de bussen er niet meer door. Ik wil dat zelfs niet als dreigement ge bruiken, voorlopig. Ik ben meer voor een goed overleg". rectie ruim een jaar geleden dat de afeling dicht moest. Van Aalderen betreurt het nog altijd. "Vroeger stond de wetenschap primair. Dat was niet alleen in de geneeskunde het geval. Je ziet het ook met bijvoorbeeld atoomener gie. In de jaren vijftig werd atoom energie gezien als de oplossing voor het energievraagstuk. Nooit meer zou de wereld gebrek aan energie hebben. Maar zoals u weet is dat idee achterhaald door de fei ten. Over opslag van kernafval, daar maakte men zich toen geen zorgen over. Nu staat men mede door dat opslagprobleem niet meer te juichen over een dergelijke vorm van energie". De medische wetenschap heeft parkeertijd te verstrekken aan hun klanten. Het bestuur van de vereni ging liet daarop weten liever de ex ploitatie van de garage op zich te nemen. Voorzitter Palm verklaart daarvoor een bv te hebben willen oprichten. Het bestuur werd op de ledenvergadering echter terugge floten door de winkeliers die de fi nanciële risico's onacceptabel von den. Daarmee werd teruggekeerd naar het oude voorstel van Erica. Dat alternatief is door de winke liers nog niet besproken. Palm neemt echter aan dat 'het munten- plan niet op bezwaren van de win keliers zal stuiten'. Het is volgens Palm de bedoeling dat Erica de winkeliers individueel benadert om hen warm te krijgen voor het muntenplan. Volgens Swaak van Erica heeft het bestuur van de vereniging hem gevraagd om, wanneer de winke liers instemmen met het munten plan, geen grote aantallen parkeer plaatsen te verhuren aan het nieu we bedrijf dat zich bij de garage vestigt. De winkeliers zouden op deze wijze greep willen hebben op de keuze die tussen de kandidaat- bedrijven gemaakt moet worden. Palm ontkent dit. Hij zegt dat het niet aan de winkeliers is om harde eisen te stellen. "Wanneer de win keliers een gigantisch bedrag aan munten afnemen, denk ik dat Eri ca er weinig trek in heeft een vast aantal plaatsen voor een lager ta rief aan één bedrijf te verhuren", aldus Palm. sinds de jaren vijftig grote spron gen vooruit gemaakt. Toch is Van Aalderen in diezelfde wetenschap teleurgesteld: "Het is prachtig hoor, zoals wij in Amsterdam hart operaties konden uitvoeren via on derkoeling, waardoor het hart mi nutenlang stilgezet kon worden. Maar je helpt er slechts een be perkt aantal patiënten mee. De doorsneepatiënt heeft andere be hoeften dan wij met de weten schap te bieden hebben. De weten schap heeft in die zin de mens niet veel verder geholpen. Want de ziekte gaat - na de operatie - in veel gevallen gewoon door". Meer kwalen Van Aalderen wijst op de andere kant van de medaille: dank zij de medische wetenschap wordt de mens steeds ouder. Maar waar vroeger patiënten in het zieken huis met één klacht terechtkwa men, worden oudere mensen nu vooral opgenomen, omdat zij méér ernstige kwalen hebben. Dat ver eist een goede begeleiding. Niet al leen door de behandelend arts, maar ook door het maatschappe lijk werk, diëtisten en therapeuten. "Het ziekenhuis moet zich meer losmaken van het academisch mi lieu. Ik heb in al die jaren met veel genoegen patiënten behandeld en begeleid. In gesprekken kwam ik veel meer te weten over de achter grond van hun ziekte". In zijn af scheidsrede hield Van Aalderen gisteren een pleidooi voor het daadwerkelijk aanwezig zijn van de arts op de polikliniek: "Het is noodzakelijk dat het beeld van de drukke arts, die nooit tijd heeft, gaat verdwijnen. Dat is geen een voudige opgave. Wij moeten ons niet laten afleiden door gebeurte nissen op de special-care of door het budget, dan wel een stafverga dering die die avond zal plaatsvin den". Een internist moet naar zijn in zicht tijd maken voor de patiënt. "Maar dan moet hij wel op de hoogte zijn van de techniek van het spreken. Een eerste voorwaarde daartoe is te kunnen luisteren. Bo vendien moet je je ervoor hoeden voortdurend klaar te staan met ad viezen en maatregelen. Wij hebben altijd het gevoel dat wij zo nodig iets moeten doen. Er moét worden ingegrepen of er moét een genees middel worden voorgeschreven". Volgens Van Aalderen vergeten specialisten vaak hoe ingrijpend een opname in het ziekenhuis voor een patiënt is. "Je wordt uitje ver trouwde omgeving weggehaald. Je wordt opgenomen in het systeem van het ziekenhuis. Je moet je maar aanpassen, of je dat kunt of niet. Soms heb je alleen nog een nachtkastje ter beschikking". Ontheemd Tegenwoordig wordt maar al te vaak het geld in de gezondheids zorg op een verkeerde manier ge bruikt, vindt de internist. Hij staaft dat met enkele voorbeelden: "Er moeten in deze regio dringend meer bedden komen voor psycho geriatrische demente patiënten. Door een tekort aan dergelijke bedden worden deze mensen vaak maandenlang in een ziekenhuis opgenomen. Dat is afschuwelijk voor die mensen. Ze zijn helemaal ontheemd. Weg uit hun eigen om geving. Geplaatst op een zaal met andere, steeds wisselende mensen. Want 'gewone' patiënten worden na een paar weken meestal ontsla gen. Zij moeten blijven". Behalve dit nadeel, is het ook een vreselijk dure oplossing. "Een ander voor beeld: met het geld dat we beste den om mensen met een leveraan doening als gevolg van overmatig alcoholgebruik te behandelen, zou den we een enorm apparaat van hulpverleners kunnen opzetten. Zo zou er veel meer aan alcoholbe- strijding kunnen worden gedaan". Tijdens zijn loopbaan als inter nist heeft Van Aalderen zich min'of meer als solitair opgesteld. In een maatschap met andere internisten wilde hij niet, bang zijn autonomie kwijt te raken. In het begin heeft hij het geprobeerd, "maar dat wa ren de ongelukkigste maanden in mijn carrière". "Overigens word je er op deze manier niet rijk van hoor". Maar 'rijk worden' hoort niet bij een dienstbaar beroep als het zijne. "Dienstbaar beroep, dat is al lang weg", is zijn commentaar. Hij is be nauwd dat de gezondheidszorg op deze manier een eenheidsworst gaat worden. "Nu wordt door een maatschap uitgemaakt wie erbij komt. Plaats voor een afwijkende mening van een collega is er niet. Hetzelfde gevaar dreigt in de huis artspraktijken. Bovendien zijn het daarbij èok nog de gemeenten die uitmaken of een bepaalde huisarts zich al dan niet mag vestigen". Verbitterd is hij niet, maar dat zijn pensionering nu een voldon gen feit iï, acht hij een goede zaak. Hij wil zièh gaan bekwamen in ar cheologie! Daartoe is hij aangezet door zijn reizen naar de Sahel en de Sahara. Bijna jaarlijks besteedde hij al zijnlvakantie aan bezoeken van deze woestijnen. Zo kwam hij in aanraking met volkeren als de Toearegs. Van die bezoeken had hij op twea manieren profijt: "De rust die daar heerst. Dat jachtige van het Westen is daar onbekend. Ooit zijn een paar van die mensen hier in Nedarland geweest. Zij ver baasden ziclj over onze manier van leven. Het fijnste vonden zij het nog op de Vpluwe. Want daar was het zo rustig»'. Bovendien| heeft hij dank zij de levenswijze van de woestijnvolken leren relativéren. "Als je ziet hoe we ons hierfeoms zorgen maken over onze gesteldheid. Een steek in je zij, een pijltje zus, een krampje zo. Daar leven ze met dat soort za ken gewoon 4oor. Ze hebben daar wel wat anderfe aan hun hoofd. On ze problemen'zijn in dat licht ge zien, vaak luxé problemen". LEIDEN - Het cóllege van B en W wil de muziekverenigingen geld le nen zodat zij het muziekcentrum dat in De Waard moet worden ge bouwd kunnen kopen. De muziek korpsen hoeven dan alleen rente te betalen. Zij hoeven de lening al leen af te lossen als zij dat kunnen opbrengen. Een aantal Leidsje muziekvereni gingen kampt al epkele jaren met huisvestingsproblemen. Het mu- ziekverzamelgeboiiw aan de J.C. de Rijpstraat in De Waard moet die problemen oplossen voor Allegro Vivace, Con Fuocó, De Burcht, Kunst en Genoegen! en Werkmans Wilskracht. Het enige probleeri is dat de mu ziekverenigingen de5 door de ge meente voorgestelde huurprijs van het gebouw - dat dngeveer drie miljoen gulden gaat kosten - niet kunnen betalen. Zij hfebben al ver schillende gesprekkeh met verant woordelijk wethoudej Kuijers ge voerd om te bewerkstelligen dat de huurprijs omlaag gaat; Tijdens een gesprekimet de mu ziekverenigingen dezd week lan ceerde wethouder Tefselaar (die onder meer 'gebouwen^ in zyn por tefeuille heeft) het idee»om de mu ziekverenigingen geld! te lenen. Het college is vanochtehd akkoord gegaan met dit voorstdl. Het plan wordt donderdag door óe commis sie volkshuisvesting behandeld. De muziekverenigingen hebben tot woensdag de tijd gdkregen om te bekijken of aankoop \lan het mu ziekcentrum een haalbare kaart is. 1 Parapsychologie In het kader van een lezingen cyclus over parapsychologie houdt drs. H. van Dongen don derdag 21 januari een spreek beurt over 'Dromen in het licht van de parapsychologie'. De le zing wordt gehouden in het pand van K O aan de Oude Vest 45, aanvang 20.15 uur. Kaarten zijn daar dagelijks verkrijgbaar tus sen 9.00 en 17.00 uur of anders te lefonisch te reserveren via 141141. Hulpdienst De SOS Telefonische Hulp dienst Leiden zoekt vrijwillig (st)ers. De THD is dag en nacht bereikbaar en om bij deze dienst te kunnen werken moet men be langstelling voor de medemens kunnen opbrengen en goed kun nen luisteren. Vooraf wordt een training in telefonische hulpver lening gegeven en na de training worden vr ij willig (st)ers in groepsverband begeleid. Men dient zich voor twee jaar aan de dienst te verbinden. Wie één dagdeel (overdag, 's avonds of's nachts) per 14 dagen kan vrijmaken en ouder is dan 23 jaar kan een brief schrijven naar de Telefonische Hulpdienst, post bus 495, 2300 AL Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9