Schertsverkiezing zal volk Haiti niet baten Tekort aan voedsel in kampen Gaza Offensief tegen Nicaragua Alarm hulporganisatie Opstandige overste Argentinië gevlucht Conservatieve rebellie tegen arrogante Maggie fTEL AVIV (GPD/Rtr/AFP) - In enkele Palestijnse vluch telingenkampen in de Gaza-strook waar al twee weken vrijwel onafgebroken een uitgaansverbod geldt, is gebrek aan voedsel en medicijnen geconstateerd. Volgens een me dewerker van de UNWRA, de hulporganisatie van de VN, is de situatie 'zeer ernstig'. Volgens hem verhinderen plaatselijke commandanten van het Israëlische leger om voedselvoorraden de kampen binnen te brengen en uit te delen. MEXICO (GPD) - De presidenten van Honduras en El Salvador, Az- cona en Duarte hebben felle kri tiek geuit op Nicaragua. Beide staatshoofden vinden dat de San- dinistische regering het Middena- merikaanse vredesplan saboteert. Van een verlenging van de ter mijn waarbinnen de in het vredes akkoord vastgelegde maatregelen moeten worden uitgevoerd kan wat betreft Duarte en Ascona dan ook geen sprake zijn. Gisteravond zijn de vijf Middenamerikaanse presidenten begonnen met de eva luatie van de vorig jaar augustus gemaakte vredesafspraken. De uitspraken van beide staats hoofden doen vermoeden dat zo wel El Salvador als Honduras ge zwicht zijn voor pressie van Ameri kaanse zijde. Donderdag dreigde generaal Colin Powell, Reagans ad viseur voor nationale veiligheid, al- Pessimisme vredesconferentie midden-Amerika le economische hulp aan El Salva dor, Honduras, Guatemala en Cos ta Rica op te schorten als de top in San José niet zou leiden tot het zwart maken van Nicaragua. „Dit is het uur nul voor de Sandi nisten", zo liet Duarte weten. „Als Nicaragua de afspraken niet is na gekomen, en ik ben er absoluut ze ker van dat dat het geval is, dan zal ik een vonnis eisen. En wij zullen de rechters zijn", aldus de Salvado raanse president. De uitlatingen van Duarte en Azcona hebben de pessimistische sfeer rond de top in San José versterkt. De internatio nale commissie die het nakomen van de Middenamerikaanse vre desakkoorden moet toetsen zal binnenkort een aantal praktische afspraken voorstellen om de nog te i vredesmaatregelen in de af zonderlijke landen van de grond te krijgen. Daarbij gaat het met name om Honduras dat nog steeds facili teiten verleent aan de door Was hington gesteunde Contra's. In Ni caragua moet een einde komen aan de staat van beleg en er moet nog steeds een amnestie afgekondigd worden. Van het officieel geheime rap port van 39 punten vai sie zijn tal van kopieën in omloop. Er zou onder meer in worden voor gesteld de rol die de vijf Middena merikaanse landen spelen in de commissie terug te dringen. Het feit dat die landen zelf een stem hebben bij het beoordelen van hun eigen daden is in de praktijk on werkbaar gebleken. De conferentie in San José werd gisteren opgeschrikt door de moord op Miguel Angel Pavon, parlementariër en vooraanstaand mensenrechtenactivist in Hondu ras. Hij werd voor zijn residentie in de noordelijke industriestad San Pedro Sula met mitrailleervuur be laagd door twee onbekenden op een motorfiets. Bij de aanslag kwam ook Moises Landaverde om het leven, een broer van het chris tendemocratische parlementslid Alfredo Landaverde. Met name in het ongeveer 55.000 inwoners tellende Jabalya-kamp, slaagt de UNWRA er niet in de kin deren voldoende te voeden. „De mensen smeken ons meel, olie, sui ker te brengen", zei hij. Op de Tempelberg in Jeruzalem kwam het gisteren tot hevige bot singen tussen demonstrerende Pa lestijnse jongeren en de Israëlische oproerpolitie. Bij de rellen werden minstens zeventig personen ge wond. Na het vrijdaggebed in de Al-Aqsa moskee begonnen onge veer driehonderd Palestijnse beto gers stenen te gooien en autoban den te verbranden. Een grote poli tiemacht voerde felle charges uit en vuurde traangasgranaten af. In een nabijgelegen ziekenhuis werden zeventig gewonden bin- Ierse staatsman Sean MacBride overleden DUBLIN (AP) - De Ierse staatsman Sean MacBride, die in zijn leven werd onderscheiden met zowel de Nobelprijs als de Leninprijs voor de vrede, is gisteren op 83-jarige leeftijd overleden. MacBride was één van Ierlands bekendste rechtsgeleerden. Hij werd kort geleden ziek en stierf thuis, aldus zijn zoon Tiernan. MacBride begon zijn activiteiten in de politiek als tiener, toen hij lid was van het Ierse Republikeinse Leger. Later werd hij minister van buitenlandse zaken, hij was mede oprichter van Amnesty Internatio nal en ooit secretaris-generaal van de Verenigde Naties. nengebracht. Onder de gewonden waren ongeveer 25 betogers die met de wapenstok waren geslagen, anderen hadden ademhalings moeilijkheden door het traangas. Ook verscheidene politiemannen liepen verwondingen op. Een agent in burger werd door betogers bewusteloos geschopt toen hij pro beerde waarschuwingsschoten te lossen. Acht demonstranten wer den opgepakt. Gisteren was door Palestijnse or ganisaties uitgeroepen tot een dag van rouw voor de Palestijnen die zijn omgekomen bij de anti-Israëli sche opstand in de bezette gebie den. Het officiële dodencijfer klom gisteren tot 38 doordat opnieuw een Palestijn werd doodgeschoten in de Gazastrook. Volgens een le- gerwoordvoerster werd een 3I-jari ge man doodgeschoten nadat deze een Israëlische militair had gesto ken met een mes. Israëlische troepen bestormden de Al-Amari moskee in Gaza nadat via de luidsprekers op de minaret was opgeroepen tot een heilige oorlog tegen de joden. Een militair schoot met scherp op relschoppers die vanaf de muur van de moskee met stenen gooiden. Verscheidene betogers vielen flauw in de wolken traangas. Journalisten werden met harde hand uit de buurt gehouden door de militairen. In het dorp Sal- fit op de westelijke Jordaanoever liepen twee Palestijnen schotwon den op in een treffen met de op roerpolitie. Tientallen jongeren vielen daar een politiebureau aan. NABLUS - Moslims in de stad Nablus op de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan roepenonder aanvoering van hun geestelijk leider (rechts op voorgrond), "Allah Akbar" oftewel 'God is groot'. Dat gebeurde bij de moskee in Nablus waar Israëlische troepen met traangas verhinderden dat zij de stad introkken om zich aan te sluiten bij demonstranten. (foto ap» Sean MacBride. Drinkwater In India sterven elk jaar naar schatting vier miljoen kinderen door verontreinigd drinkwater. Dat is de conclusie van het Insti tuut voor Onderzoek naar Industri ële Toxicologie in India. Door be smetting met bacteriën en parasie ten krijgen volgens het instituut jaarlijks ongeveer acht miljoen mensen maag- en darminfecties en 8.000 mensen cholera. LONDEN (AP) - Premier Marga ret Thatcher van Engeland heeft gisteren een potentiële rebellie onder haar conservatieve partij genoten in het Lagerhuis met dreigementen bezworen. Een voorstel van één van hen om de zeer strenge wet op geheimhou ding van staatsinformatie te libe raliseren, werd verworpen, zoals Thatcher wenste. Maar zelfs de conservatieven beschuldigden Thatcher van een ongekend staaltje van arrogantie. „Het is een volkomen mis plaatste, autoritaire en jammer lijke tentoonspreiding van ar rogantie van de kant van de rege ring", zei het parlementslid Sir Ian Gilmour, die in 1981 door Thatcher als minister werd ont slagen. De vroegere premier Ed ward Heath, die in 1975 als partij leider door Thatcher werd ver slagen, riep zijn collega-Tories op de premier te weerstaan. „De vraag blijft of de backbenchers (de „gewone" parlementariërs) het lef hebben hier hun nek voor uit te steken", zei het tegenwoor dige parlementslid Heath. Thatcher had met disciplinaire maatregelen tegen dissidente leden van de conser vatieve partij, zij zouden mees temmen over een voorgestelde wijziging van artikel 1911 van de Wet op de Staatsgeheimen, de Official Secrets Act. Het voorstel was buiten de regering om inge diend door de conservatief Ri chard Shepherd. Het is gebruike lijk dat parlementariërs in hun stemgedrag worden vrijgelaten wanneer de stemming een voor stel betreft dat niet door de rege ring, maar door één van hun col lega's is ingediend. Artikel 1911 stelt iedere vorm van "lekken" door overheids functionarissen strafbaar, ook al is de informatie die zij doorgeven van ieder belang gespeend. She pherd heeft voorgesteld de wet alleen van toepassing te verkla ren op de gebieden defensie, vei ligheid, inlichtingen en buiten landse betrekkingen. Overtre ders moeten volgens hem de kans krijgen aan te tonen dat zij in het nationaal belang handel den. Op dit moment vallen zelfs de lunchtijden van ambtenaren op het belastingkantoor onder de staatsgeheimen. Thatcher vindt dat alleen de re gering wetswijzigingen mag voorstellen op het gebied van staatsgeheimen. Leden van de oppositie sloten zich aan bij de beschuldiging van dissidente conservatieven dat Thatcher haar ruime meerder heid van 102 zetels gebruikt om Indiener Shepherd zei dat de bestaande wet geen onderscheid maakt tussen zaken betreffende de staatsveiligheid en andere of ficiële informatie. „Wij hebben als volk informatie nodig om eventuele misstappen te beoor delen waarvoor we de regering verantwoording kunnen vra gen," zei hij. Tory-rebellen die het toch zou den wagen voor het plan van Shepherd te stemmen riepen daarmee de ernstigste strafmaat regelen over zich af die partijlei ders kunnen opleggen, en die be kend staan als de „driedubbele zweep". Zij kunnen worden uit gesloten uit partijvergaderingen, of worden gepasseerd bij toe komstige benoemingen op rege ringsposten of in belangrijke commissies. Hoewel de parlementariërs die chantage alom veroordeelden, lieten de meeste Tories hun am bities prevaleren boven hun principes. Vijfenzestig conserva tieven veranderden onder pro test van mening. BUENOS AIRES (Rtr/UPI) - De opstandige Argentijnse luitenant kolonel Aldo Rico is gisteren ge vlucht nadat het leger tanks had la ten uitrukken om hem te arreste ren. Voordat militairen hem kon den oppakken was Rico verdwe nen uit zijn huis in Buenos Aires dat hij niet mocht verlaten. Hem was huisarrest opgelegd wegens zijn leidende rol bij de zogheten Paasopstand van vorig jaar. Het is niet bekend waar Rico zich nu ophoudt. Volgens een vriend van Rico, de ontslagen majoor Er nesto Barreiro, is de luitenant-ko lonel gewond geraakt bij zijn vlucht. In de vroege ochtend wer den schoten gehoord in de omge ving van Rico's huis in het stads deel Bella Vista. Nadat het opper bevel donderdag had besloten dat de opstandige militair naar de ge vangenis moest, trokken gisteren in alle vroegte meer dan dertig tanks naar Bella Vista om hem mee te nemen. Volgens ooggetuigen omringde Rico zich met enkele tientallen gewapende aanhangers toen hij door het leger werd inge sloten. Het is niet duidelijk hoe hij kon vluchten. Het opperbevel zei in een verklaring dat Rico zich op nieuw schuldig maakt aan rebellie. Rico leidde vorig jaar tijdens de Paasdagen vanuit de kazerne Cam- po de Mayo een opstand van enkele honderden militairen. De muiters eisten dat een einde zou komen aan de processen tegen officieren die zich tijdens de militaire dictatuur (1976-1983) schuldig hebben ge maakt aan schending van de men senrechten. Toen honderdduizen den Argentijnen de straat opgin gen om hun steun aan de democra tie te tonen, gaf de charismatische luitenant-kolonel zich over aan president Alfonsin. Donderdag be sloot het opperbevel dat Rico, die vorige maand huisarrest kreeg, zijn proces in de cel moet afwachten. De poging om Rico te arresteren veroorzaakte een golf van onrust onder de aanhangers van de op standige militair. Volgens sommi ge berichten hebben getrouwen van de overste zich verschanst in Gaddafi niet naar Tunesië TUNIS (AP) - De Libische leider Gaddafi heeft een officieel bezoek afgezegd dat hij dit weekeinde aan Tunesië zou brengen. Dat hebben Tunesische functionarissen zonder opgaaf van redenen meegedeeld. Woensdag maakten de Tunesi sche autoriteiten bekend dat Gaddafi werd verwacht voor ge sprekken met president Ben Ali, nauwelijks drie weken nadat de buurlanden hun diplomatieke ban den hadden hersteld. Volgens de bekendmaking zouden de twee lei ders spreken over „de vooruitzich ten op Tunesisch-Libische samen werking en de algehele situatie in Arabisch Noordafrika". barakken buiten Buenos Aires. Alfonsin is vastbesloten iedere vorm van muiterij de kop in te drukken en de stafchef Dante Ca- ridi heeft gedreigd met harde maat regelen om Rico en zijn aanhangers in toom te houden. Velen vrezen dat Rico's tweede rebellie leidt tot ernstige verdeeldheid binnen het leger. Wapenoverleg weer vast op Star Wars GENÈVE (AP) - De Russische de legatie bij de Geneefse onderhan delingen over strategische kernwa pens (START) heeft gisteren een beoogde overeenkomst tussen de supermachten om hun interconti nentale wapenarsenalen met de helft te beperken opnieuw afhan kelijk gesteld van het Amerikaanse ruimtedefensie-project SDI. De Russen willen dat „verlam mende beperkingen" worden ge steld aan SDI, een standpunt dat de VS al eerder van de hand heb ben gewezen, zei woordvoerder Shröder van de Amerikaanse dele gatie. De hernieuwde Russische eis ten aanzien van 'Star Wars' is ver vat in een ontwerp-protocol dat bij een toekomstig START-verdrag moet worden gevoegd. Volgens de Amerikaanse woord voerder is op de top in Washington afgesproken dat een akkoord over naleving van het in 1972 gesloten ABM-verdrag, waarin de verdedi ging tegen vijandelijke raketten aan banden wordt gelegd, moet worden beschouwd als een Juri disch bindend akkoord met dezelf de status als het START-verdrag". Voor de Amerikanen is er met an dere woorden sprake van een af zonderlijk akkoord, terwijl de Rus sen de afspraken over het ABM- verdrag willen zien opgenomen in een bijvoegsel bij het verdrag. Spionage De Amerikaanse autoriteiten hebben een sergeant aangehouden op verdenking van spionage voor de Sovjetunie. De 42-jarige Daniel Richardson, die op een basis in Ma ryland werkt waar wapens worden getest, zou hebben geprobeerd mi litaire geheimen te verkopen aan de Sovjetunie. Dit heeft de Ameri kaanse federale politie FBI be kendgemaakt. Volgens legerfunc- tionarissen liep Richardson tegen de lamp toen hij probeerde contact te leggen met een vertegenwoordi ger van de Sovjetunie, die in wer kelijkheid een agent van de FBI was. Levenslang Na een beraad van drie uur heeft het Hof van Assisen in Parijs le venslange gevangenisstraffen uit gesproken tegen twee jongeman nen en een vrouw wegens het ple gen van twee moorden. „De duivel se jongeren", zullen minstens 16 en 18 jaar in de cel moeten blijven. Het Hof achtte bewezen dat Laurent Hattab (22), Jean-Remi Sarraud (24) en Valerie Subra (21), zonder verzachtende omstandigheden schuldig waren aan alle onderde len van de aanklacht. Hun enige motief was roof. De presidentsverkiezingen die morgen plaatsgrijpen op Haïti, als ze al doorgaan en niet op het laatste moment worden afgelast, zullen weinig of geen verandering bren gen in het lot van de straatarme be volking. De kandidaten die mee dingen naar het presidentschap zijn voornamelijk politieke lichtge wichten die gerekend kunnen wor den tot de marionetten die aan de touwtjes bungelen van de regeren de junta van generaal Henri Namp- hy. door Bert Paauw En dat Namphy weinig op heeft met de belangen van het volk is de afgelopen twee jaar wel gebleken waarin moord en doodslag aan de orde van de dag waren en de mili tairen en de geheime politie, als voorheen, opstandige Haïtianen terroriseerden en intimideerden. Even wankelde het regime toen vo rig jaar volksmassa's, gedreven door honger, woede en wanhoop, de straat optrokken en presidents verkiezingen afdwongen. Die ver kiezingen, die vorig jaar november hadden moeten plaatsvinden, wer den echter in bloed gesmoord en van de hernieuwde poging die morgen wordt ondernomen moet ook niemand enige positieve ver wachting hebben. Eigenlijk is het Haïtiaanse volk er, na het verjagen van de gehate dictator Jean-Claude Duvalier, nauwelijks op vooruit gegaan. Du valier, die in 1971 door zijn al even gehate vader Francois op de stoel van president was gezet, moest in februari 1986 de vlucht nemen naar Frankrijk. Dat gebeurde mede op aandringen van de Verenigde Sta ten die hem weliswaar lange tijd de hand boven het hoofd hadden ge houden, maar dit voor hun fatsoen niet meer konden volhouden. Duvalier had het dan ook wel erg bont gemaakt. Regeren deed hij nauwelijks. Het onder de duim houden van de bevolking liet hij over aan de beruchte geheime poli tie (tontons macoutes), terwijl hij zich ondertussen uitleefde in zijn dure hobby's waarvoor de staats kas werd aangesproken. Schaam teloos liet hij de ene na de andere dure sportwagen uit Europa over komen, een jaar voor zijn over haaste vertrek uit Haïti schafte hij zich nog een jacht van drieeneen- half miljoen gulden aan terwijl zijn echtgenote Michele zich in die pe riode internationaal belachelijk maakte door tijdens een bezoek aan Parijs het thuisfront te veror donneren om eventjes anderhalf miljoen uit de staatskas over te ma ken voor het doen van inkopen. Omdat er na het vertrek van Du valier geen georganiseerde opposi tie gereed stond om de lacune op te vullen viel de macht toe aan de mi litairen onder leiding van generaal Namphy. Een aanvankelijk voor zichtig opererende Namphy heeft zich geleidelijk ontpopt als de nieuwe dictator. Of hij die rol in de naaste toe komst zal kunnen blijven vervul Generaal Namphy. len hangt eigenlijk voornamelijk af van de opstelling van de Verenigde Staten. De VS hebben de afgelo pen tientallen jaren de ontwikke lingen in Haïti niet alleen nauwlet tend gevolgd maar ook gestuurd. Toen Jean-Claude Duvalier bij zijn aantreden in 1971 geluiden losliet dat hij het land wilde gaan ontwik kelen en de welvaart wilde opkrik ken werden vanuit de VS diploma tieke stappen ondernomen die er in resulteerden dat Duvalier zijn jaar later al was vergeten. Nationalistische tendenzen, op slechts 80 kilometer afstand van het communistische Cuba, werden door de VS niet op prijs gesteld. Bovendien fungeerde (en fungeert) Haiti als reservoir van goedkope arbeidskrachten. Inmiddels is in de VS het besef gegroeid dat het steunen van dictatoriale regimes op den duur wel eens averechtse gevolgen kan hebben. Vandaar dat in de afgelopen jaren democratise- ringstendenzen in bijvoorbeeld de Filipijnen, Zuidkorea en Haiti in meer of mindere mate zijn onder steund. Ten aanzien van Haïti dient daar bij de kanttekening te worden ge plaatst dat aan VS-zijde een duide lijke angst bestaat voor het aan de macht komen van een 'te linkse president'. Dat verklaart wellicht waarom de VS betrekkelijk neu traal hebben toegekeken hoe vorig jaar in de aanloop naar de verkie zingen van 29 november brutaal opererende aanhangers van ex-dic- tator Duvalier en militairen van Namphy er in slaagden de stem busslag aan flarden te schieten. Waarmee de weg naar het presi dentschap voor populaire linkse kandidaten als Luis Dejoie, Mare Bazin, Sylvio Claude en Gerard Gourgue werd geblokkeerd. Laatstgenoemd viertal is morgen niet van de partij. Zij hebben zich teruggetrokken nadat de regering- Namphy de organisatie van de nieuwe verkiezingen naar zich had toegehaald. Tevergeefs hebben zij er de afgelopen weken bij de Vere nigde Staten en de Caribische lan den (verenigd in de Caricom) op aangedrongen om erkenning te onthouden aan het resultaat van de morgen te houden verkiezingen. Ook de verzoeken om een totale handelsboycot en het staken van alle hulp aan Haïti, zowel militair als humanitair, zijn niet gehono reerd. Wel is vorige week een vloot oor logsbodems van de VS, Canada en Frankrijk opgestoomd, wat Namp hy, uit angst voor een invasie, als nog heeft bewogen twijfelachtige presidentskandidaten uit het Du- valier-tijdperk te schrappen. Dat zal overigens niet voorkomen dat er met de stemmen van de kiezers zal worden gemanipuleerd. Namp hy heeft namelijk bepaald dat de kiezers hun ingevulde biljet aan militairen moeten overhandigen die vervolgens zullen controleren of het biljet 'correct' is ingevuld. Onder die condities mag worden verwacht dat een de militairen wel gevallige kandidaat zal zegevieren. De oppositie, die heeft opgeroe pen tot een massale boycot van de verkiezingen, hoopt, middels een kleine opkomst van kiezers, de le gitimiteit van de nieuwe president aan te vechten. Dat de opkomst in derdaad laag zal zijn is niet denk beeldig. Immers, de vier eerder ge noemde oppositiekandidaten heb ben volgens opiniepeilingen onge veer 80 procent van het volk achter zich. Bovendien is dezer dagen een omvangrijke uittocht uit de steden op gang gekomen van bewoners die bang zijn voor een herhaling van de gebeurtenissen van vorig jaar toen kiezers bij stemlokalen door mitrailleervuur van tontons macoutes werden neergemaaid. Velen zijn een veiliger geachte stek ergens op het platteland gaan op zoeken. Alleen het antwoord van de Ver enigde Staten op de vraag wat er met de komende 'winnaar' zal gaan gebeuren is van belang. Dat de houding die de nieuwe man gaat aannemen jegens de Verenigde Staten bij beantwoording van die vraag doorslaggevend zal zijn, lijkt bijna een vanzelfsprekendheid. De belangen van de ruim 5 miljoen Haïtianen, van wie driekwart werk loos, ondervoed, analfabeet en wo nend in krotten, komen pas op de tweede plaats.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5