Universiteit beloont naar prestaties Spijbelaar door computer gesnapt Kabinet zet mes in subsidie landbouw ral 88 Aangemelde euthanasiezaken vrijwel altijd geseponeerd Gloednieuw ziekenhuis moet 45 mensen ontslaan CDA verliest in opiniepeiling Nieuw absentie-registratiesysteem voor voortgezet onderwijs Kroon schorst Shell-boycot van Hilversum ZATERDAG 16 JANUARI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Studenten krijgen 'strippenkaart' DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs) wil de universiteiten, hogescholen en wetenschappelijke onderzoekscentra in de toekomst geld toekennen op basis van prestaties. Ook wil de minster een soort strippenkaart voor studenten invoeren, die de student volgens de be windsman meer keuzevrijheid biedt. De minister wil in zijn gisteren ge- leidingen en geneeskunde-studen- presenteerde plan af van de stu- ten krijgen een, respectievelijk dentenstops en lotingen. Wanneer twee jaar extra de tijd. De inschrij- instelling meer studenten trekt vingsduur blijft zes jaar. Degenen kan opvangen, moet de die binnen vier a vijf jaar afstude- dan capaciteit worden uitgebreid met tenminste een kwart van de gemid delde capaciteit van de afgelopen drie studiejaren. Als het aantal aan meldingen dan nog te groot is, wordt het bestaande systeem van gewogen loting toegepast. Studenten aan een opleiding die weinig kansen op een baan biedt, kunnen na hun eerste jaar verwe zen worden naar een andere oplei ding. Alleen de besten mogen dan verdergaan met de gekozen studie. Hij wil ook een soort strippen kaart invoeren, waarop wordt bij gehouden hoeveel cursussen een student heeft gevolgd. Het systeem moet studenten een grotere vrij heid geven. Door de keus vooraf te laten goedkeuren door de examen commissie wil Deetman voorko men dat studenten 'pretpakketten' van lichte vakken kiezen. Bij de eerste inschrijving krijgt een student 189 punten, vouchers genaamd. 42 punten komen over een met een jaar full-time of ander half jaar part-time studeren. Stu denten aan eerstegraads lerarenop- Faillissementen Volgens directeur Otten van de Amsterdamse woningbouwcorpo ratie Patrimonium gaan er binnen kort corporaties failliet als ze geen extra overheidssteun. Otten vindt het logisch dat na de bezuinigingen bij volksgezondheid, onderwijs, bejaardenzorg en cultuur, nu volkshuisvesting aan de beurt is. Daar is echter wel een beleid voor nodig, zo meende hij. Wat er op dit moment gebeurt is volgens Otten hakken met de botte bijl. Paspoorten De douane op Schiphol heeft een 50-jarige Jordaniër aangehouden, die behalve over zijn eigen, geldige en onvervalste, paspoort over ne gen andere paspoorten bleek te be schikken. De man was vanuit op weg naar Hongarije. In Budapest moest hij volgens zijn verklaring de paspoorten in een café afgeven. In ruil voor deze en nog te maken koeriersreizen zou hij in de Colom biaanse hoodstad dingwinkel krijgen. Prijzen De Utrechtse astronoom en voor zitter van de stichting Volksster renwacht Simon Stevin ontvangt binnenkort twee hoge buitenland se onderscheidingen. De Jager ver gaarde internationale bekendheid met zijn zonne-onderzoek. Hij krijgt een gouden medaille van de Royal Astronomical Society. In ju ni ontvangt De Jager in de Verenig de Staten de 'Hale-prijs' van de American Astronomical Society. Alcohol Artsen zijn soms door alcoholge bruik of -verslaving ongeschikt voor hun beroep, waarschuwt de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid Van Ge stel in het artsenblad Medisch Con tact. Aanleiding tot deze ontboeze ming zijn enkele praktijkervarin gen van de inspectie. Onlangs kreeg een inspecteur de melding dat een arts 'met zó'n kegel' had staan opereren. Ondanks de zware dranklucht probeerde niemand hem het opereren te beletten. Het liep overigens goed af. Rattenvangers De provincie Utrecht gaat drie extra muskusrattenvangers in dienst te nemen om de uit de hand lopende rattenplaag het hoofd te bieden. In de Lopikerwaard wordt bovendien een proef genomen met het inschakelen van boeren als vrij willige vangers. Muskusratten vor men vooral een bedreiging voor de waterhuishouding omdat zij de dij ken ondergraven. ANC Nederlandse regering moet een de legatie van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) onder leiding van president Oliver Tambo uitnodi gen voor een bezoek aan ons land. Dit schrijft de Raad van Kerken in Nederland naar aanleiding1 van een conferentie vorig jaar mei in Lusa ka, waaraan kerkelijke vertegen woordigers en delegaties van de bevrijdingsbewegingen ANC, PAC en SWAPO hebben deelgenomen. Aids-test voor levensverzekering is gevaarlijk' UTRECHT (ANP) - De Maas trichtse hoogleraar gezondheids- kunde Roscam Abbing heeft ge waarschuwd voor de maatschap pelijke en juridische gevolgen van het laten uitvoeren van een aids- test voor levensverzekeringen. Het kabinet vindt zo'n gerechtvaardigd vanwege de hoge financiële risico's voor de verzekeraar. Roscam Abbing zegt in het art senblad Medisch Contact dat het beleid van de verzekeringsmaat schappijen inzake aids' gevolgen kan hebben voor het beleid in an dere situaties en op andere terrei nen. Als voorbeeld noemt ze gene tisch onderzoek. Er zijn aanwijzin gen dat mensen daarvan afzien vanwege de eventuele maatschap pelijke gevolgen. Alleen al het feit dat zo'n onderzoek is gedaan kan namelijk een rol spelen bij verzeke ringen, in de particuliere sfeer, bij hypotheken en zelfs bij sollicita ties. Bovendien nemen de moge lijkheden toe om via erfelijkheids- onderzoek voorspellingen te doen over ziekten die zich pas later zul len openbaren. Dat biedt de verze keraars de mogelijkheid tot risico uitsluiting. Of ze dat gaan doen, kan volgens Roscam Abbing af hangen van hun aids-beleid. UTRECHT (ANP) - Van de 125 eu- thanasiezaken die vorig jaar bij Justitie of politie zijn gemeld, zijn er 123 geseponeerd. De overige twee zaken zijn nog in voorooron- derzoek, aldus meldt advocaat-ge neraal Feber van het gerechtshof in Den Haag in het artsenblad Me disch Contact. Hij doet dat naar aanleiding van een arrest van de cember vorig jaar, waarin de Hoge Raad dat in een geval van euthana sie geen verklaring van een natuur lijke dood mag worden afgegeven. De Hoge Raad verwerpt de op vatting van het oud-lid van de Ho ge Raad Enschedé dat er bij een zorgvuldig toegepaste euthanasie sprake is van een niet-criminele doodsoorzaak en dat de arts die volgens de maatstaven van zijn be roep heeft gehandeld daarom een verklaring van natuurlijke dood mag afgeven. De Raad kwalificeert het afgeven van zo'n verklaring als valsheid in geschrifte. Omdat euthanasie strafbaar is en dat volgens een wetsontwerp van het kabinet ook in de toekomst blijft, blijven artsen de kans lopen op strafvervolging. Feber vindt het onder deze omstandigheden niet helemaal onbegrijpelijk dat veel artsen het zekere voor het onzekere nemen en een onjuiste overlijdens verklaring afgeven. Voor artsen die open kaart spelen, is het heel ingrij pend als verdachte te worden aan gemerkt. Toch zijn er volgens Feber zwaarwegende argumenten om wél openheid te betrachten. Vol gens hem is Nederland, als koplo per voor wat betreft de tolerantie ten opzichte van door artsen zorg vuldig uitgevoerde euthanasie, het enige land dat artsen goede moge lijkheden biedt om na deze ingreep uiteindelijk vrijuit te gaan. Als voorbeeld noemt hij het grote aan tal seponeringen van zaken die aan de zorgvuldigheidsnormen had den voldaan. Door het afgeven van een verklaring van natuurlijke dood wordt de ingreep aan iedere strafrechtelijke en medisch-ethi- sche toetsing onttrokken, aldus Fe ber. Tegenover de weerstand die een justitieel onderzoek bij artsen kan oproepen stelt Feber dat het hoe langer hoe meer uitgangspunt is geworden om zo terughoudend mogelijk op te treden. Een voor beeld daarvan is de drastische da ling van het aantal secties in eutha- Duidelijk Dat een dergelijk terughoudend optreden de aangiftebereidheid bij de artsen aanzienlijk kan vergro ten, blijkt volgens Feber in het ar rondissement Alkmaar, waar vorig jaar 45 van de 127 in heel Neder land bij justitie aangebrachte eu- thanasie-ingrepen werden gemeld. In dit arrondissement is in het ver leden uitvoerig contact geweest tussen artsen en openbaar ministe rie waarbij het beleid zo duidelijk mogelijk is gemaakt. Artsen worden er niet uitgebreid geverbaliseerd maar krijgen de ge legenheid de voor de beoordeling relevante gegevens zoveel moge lijk zelf op papier te zetten. Als blijkt dat de euthanasie met inacht- nemening van alle zorgvuldig heidseisen is uitgevoerd worden ze ook niet als verdachte ingeschre ven, zodat ze geen strafblad krij gen. Feber bepleit dan ook weder zijds begrip tussen artsen en open baar ministerie voor eikaars positie zolang het politiek niet haalbaar is euthanasie uit de sfeer van het strafrecht te halen. Volgens hem zal de officier van justitie er op be dacht moeten zijn dat bij het onver mijdelijke strafrechtelijke onder zoek zo min mogelijk inbreuk wordt gemaakt op de persoonlijke levenssfeer van de arts en de fami lie van de overledene. Hij zal zijn beleid voor de artsen ook zo duide lijk mogelijk moeten maken. Als op die manier het wederzijds ver trouwen groeit, kunnen onjuist in gevulde overlijdensverklaringen volgens Feber meer en meer tot het verleden gaan behorpn krijgen extra punten mie. Die blijven twaalf jaar geldig, en kunnen gebruikt worden voor na-scholing. Het plan voor zo'n systeem lan ceerde Deetman een jaar geleden. Er kwamen nauwelijks reacties op, maar vandaag lieten de universitei ten weten het plan nog onrijp te vinden. "De discussie over de wen selijkheid ervan is nog maar net be gonnen", aldus voorzitter Van der Schans van de vereniging van sa menwerkende Nederlandse uni versiteiten (VNSU). Hij had overi gens veel waardering voor Deet- mans plannen. Het idee achter het wetsontwerp is dat de overheid zich veel minder moet bemoeien met de gang van zaken aan de universiteiten, scho len voor hoger beroepsonderwijs en dewetenschappelijke onder zoekscentra. De huidige wetten ge ven de minister de mogelijkheid zich bezig te houden met allerlei detail-kwesties. De minister houdt wel als stok achter de deur dat hij kan weigeren te betalen voor be paalde activiteiten van een unveri- siteit of hbo-school. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil de stroom van subsidies aan burgers en bedrijven indammen. Dit voorjaar nog komen er voor stellen die moeten voorkomen dat er steeds meer geld gaat zitten in regelingen als de huursubsidie, in vesteringspremie en studiefinan ciering. Premier Lubbers heeft dat gisteren gezegd na het kabinetsbe raad. De talloze regelingen kosten de schatkist bij elkaar jaarlijks 56 miljard gulden, en dat bedrag groeit nog steeds. Bovendien wor den de begrote bedragen voor sub sidies regelmatig overschreden. Wanneer een minister meer uit geeft dan de begroting toestaat, moet direct worden aangegeven waar op de departementale begro ting zal worden bezuinigd om de overschrijding te compenseren. Al leen in uiterste nood kan een mi nister aan de andere bewindslie den vragen mee te betalen aan de overschrijding, zo staat in een gis teren besproken brief van minister Ruding (financien) die volgende week naar de Tweede Kaffier wordt gezonden. Uitzondering op deze strenge re gel vormen begrotingsoverschnj- dingen bij subsidieregelingen. Mi nisters zullen deze sneller moeten aanmelden. Het kabinet zal dan el ke keer opnieuw beslissen waar be zuinigd moet worden om de over schrijding op te vangen: op de be groting van het betreffende minis- AMSTERDAM - De witkar is niet meer. Alle veelbelovende rapporten en onderzoeken over de mogelijkheden voor een rendabele bedrijfsvoering ten spijt, is er geen exploitant voor het project te vinden, aldus gisteren Initiatiefnemer Luud Schimmelpenninck. De coöperatieve vereniging Witkar heeft zichzelf deze week opgeheven. De witkarstations zullen ver dwijnen, terwijl de twaalf witkarren zullen worden verkocht. Toen ibn 1974 de witkar zijn intrede maakte in het Amsterdamse stad- beeld, was de opzet dat iedereen lid zou kunnen worden om zo op alle wit karstations door de hele stad gebruik te kunnen maken van het vervoer middel. Het systeem is echter nooit een groot succes geworden en draaide de laatste jaren op een heel laag pitje. Schimmelpenninck betreurt het dat het doek nu definitief is gevallen voor zijn 'zo mooi uitgedachte plan'. Temeer omdat hij er nog steeds van overtuigd is dat voor een goed. opgezet witkarsysteem wel degelijk een functie is in Amsterdam, in andere grote steden in Nederland en zelfs de wereld. De resultaten van diverse onderzoeken steunen hem daarin. Desondanks bleek geen enkele'exploitant bereid de handschoen op te pakken, terwijl ook de overheid volgens hem geen enkele belangstelling heeft getoond voor het project. Schimmelpenninck hoopt echter dat als in de toekomst naar een oplossing wordt gezocht voor vervoersproblemen in de stadscentra, iemand zich het witkarsysteem zal herinneren en het als nog een glorieuze hergeboorte zal beleven. Op de foto Schimmelpenninck bij zijn geesteskind. AMSTERDAM (ANP) - Het gloed nieuwe Boven IJ-ziekenhuis in Amsterdam gaat personeel ont slaan. Hoeveel mensen er weg moeten is nog niet bekend, maar van de 740 arbeidsplaatsen moeten er 45 verdwijnen, aldus gisteren economisch directeur De Boer. Het ziekenhuis heeft hiertoe besloten uit financiële nood. Het Boven IJ-ziekenhuis is sinds een half jaar in bedrijf na een fusie DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft de afgelopen tijd een fors deel van haar aanhang verloren. Vol gens een opiniepeiling van de Tros- radio zijn de christendemocraten op dit moment goed zijn voor 49 ze tels; 5 minder dan ze nu bezetten. De WD zakt in de peiling van 27 naar 25 zetels, waarmee de twee re geringspartijen samen op 74 ka merzetels uitkomen. De PvdA weet niet te profiteren van het verlies van de regerings partijen. De grootste opppositie- partij staat in de peiling op 52 ze tels, het aantal dat bij de verkiezin gen van 1986 gehaald werd. Winst is er voor de PSP, die in de peiling van 1 naar 4 zetels gaat, en de CPN. De communisten verdwenen in 1986 uit het parlement maar zou den nu met 1 zetel terugkomen. Ook D66 zou vooruit gaan, van 9 naar 12 zetels. terie, op alle ministeries een beetje, of door ingrepen in de betreffende subsidieregeling. Wanneer besloten wordt op alle departementen te bezuinigen, zul len Defensie en Ontwikkelingssa menwerking in beginsel niet hoe ven bij te dragen. In het regeerak koord stond al dat deze departe menten bij bezuinigingen worden ontzien. De regelingen waar het om gaat, belopen op dit moment circa een derde van de overheidsuitga ven. Het gaat om heel verschillen de zaken als de bijstand, huursub sidie en gezinsverzorging. De meeste regelingen hebben een wet telijke basis. Omdat moeilijk voor spelbaar is hoeveel mensen aan spraak zullen maken op een subsi die, gaan de uitgaven regelmatig uit boven de ramingen. In het ver leden werden dergelijke over schrijdingen vaak net zo lang "op de lat geschreven" tot er een miljar den-tegenvaller ontstaan was. Ingrepen die het kabinet zal voorstellen, betreffen invoering van een "op is op"-afspraak, waar door geen subsidie meer wordt ver strekt wanneer het bedrag van de begroting bereikt is, of het achter wege laten van automatische aan passing van subsidiebedragen aan prijsstijgingen. Ook kan tussen drie ziekenhuizen. De ont slagen zijn volgens de directie een gevolg van de fusie. Destijds is ge tracht zo weinig mogelijk mensen te ontslaan en de werknemers die worcjen overwogen de subsidiere- "nSe"nV;T' ^areS Telal geling niet telkens te laten gelden jongeren. Het ziekenhuis hanteere Joor nieuwe groepen en zal er strenger gekeken worden naar on- eigenlijk gebruik. Lubbers gaf in kortst in dienst moesten vertrekken. Zodoende heeft het ziekenhuis relatief veel mensen in dienst met een groot aantal dienstjaren. Het Boven IJ-ziekenhuis geeft hier door volgens de directie structu reel 2,5 miljoen gulden per jaar te veel uit aan personeel. Welke functies moeten verdwij nen kon De Boer niet zeggen. Veel zal volgens hem afhangen van de onderhandelingen met vakbonden en ondernemingsraad. Er zullen vrijwel zeker geen verpleegkundi gen ontslagen worden, want zoals veel ziekenhuizen heeft het Boven IJ-ziekenhuis er daar nu juist te weinig van. De Boer hoopt dit jaar 20 nieuwe verpleegkundigen aan te nemen. Daarmee is de verpleeg kundige staf op volle sterkte. Het ziekenhuis verwacht binnenkort, sneller dan verwacht, toe te groei en naar zijn volledige bestand van 300 bedden. CNV-bestuurder Faber van de CFO vindt dat de directie 'absoluut te vroeg' grijpt naar het middel van ontslagen. Faber stelt dat de direc tie de aanloopperikelen na de inge wikkelde ziekenhuisfusie moet af wachten. Pas daarna valt volgens hem te beoordelen of er personeel weg moet. De ondernemingsraad organiseert volgende week samen met de vakbonden een personeels vergadering over het plan. ENSCHEDE - Hoe gaat datHet is lekker weer en de leerling heeft absoluut geen zin in de lessen Frans, geschiedenis en wiskunde die 's middags op het lesrooster staan. Hij gaat niet naar school en zwerft wat rond. Tot zijn verbazing kraait er de volgende ochtend op school geen haan naar. En dan ge beurt het nog eens, en nog eens... En zo kan het gebeuren dat iemand een verstokte spijbelaar wordt. door Albert Holterman Bij grote scholengemeenschap pen met duizend en meer leerlin gen is de controle op de absentie vaak de achillespees van het admi nistratieve systeem dat toch al overbelast is. Maar op een aantal scholen wordt het voor de spij belaars extra oppassen geblazen. Gisteren heeft staatssecretaris mevrouw Ginjaar-Maas (onder wijs) op het ministerie in Zoeter- meer het eerste computerprogram-' ma voor een 'absentie-registratie systeem' in ontvangst genomen. Het systeem is ontwikkeld door de faculteiten toegepaste onderwijs kunde en informatica van de Uni versiteit Twente en in de handel ge bracht. Eind vorig jaar, bij de behande ling in de Tweede Kamer van de onderwijsbegroting, had de staats secretaris al aangekondigd dat ze wat wilde doen aan de spijbelpro blemen in de grote steden (Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht). In die steden zullen dit jaar 34 scholen voor voortgezet on derwijs met het nieuwe absentie registratiesysteem worden uitge rust. Mevrouw Ginjaar stelt zich voor dat die 34 scholen haar over een jaar gegevens kunnen verstrekken over de omvang van het spijbelpro bleem. Daarover doen in de grote steden alarmerende cijfers de ron de, maar in feite weet geen mens of het aantal spijbelaars nu anderhalf, vijf of tien procent van het totaal aantal leerlingen bedraagt. Het zeer geavanceerde compu terprogramma is in opdracht van het ministerie van onderwijs door de Universiteit Twente twee jaar lang uitgetest aan de Scholenge meenschap Zuid in Enschede. Conrector ir. J. Vervoort is daar van meet af aan bij betrokken ge weest en vol lof over het systeem. "Het grote voordeel is datje heel snel kunt handelen. Als aan het eind van de ochtend de absentie- gegevens van alle lessen zijn inge voerd, krijgen de conrectoren en mentoren een computer-uitdraai en kunnen ze er 's middags al ach teraan. Vroeger werden de gege vens allemaal op klasseformulie ren ingevuld die in dikke ordners werden opgeborgen. Daaruit moest je dan als docent de gege vens overschrijven. Kortom, het gaf veel rompslomp". Enkele malen per dag worden de absentiegegevens van alle lessen in de computer ingevoerd. Inmiddels werken de faculteiten toegepaste onderwijskunde en in formatica van de Universiteit Twente al aan de verdere uitbouw van het computersysteem voor de grote scholen van voortgezet on derwijs. Daar is dringend behoefte aan, aldus Vervoort, die de organi satie van een grote school com plexer noemt dan die van een be drijf. "Bij een school gaat het immers om relaties tussen mensen en die zijn per definitie complex", zegt hij. Er wordt daarom gewerkt aan computermodulen voor schoolon derzoek en eindexamen, voor de gi gantische cijferadministratie .en aan een module waarin decanen en schoolleiding gegevens kunnen in voeren zodat het niet meer kan voorkomen dat gegevens van de een niet bij de ander bekend zijn. dat verband als voorbeeld r die geen huur betalen, maar wel een beurs krijgen voor uitwonende studenten. De premier benadrukte dat alle voorstellen gericht zijn op "beheersing" van de uitgaven, en niet op bezuinigingen. DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de gemeente Hilversum om Shell uit te sluiten als brandstofle verancier voor het gemeentelijk wagenpark is door de Kroon ge schorst. Dat gebeurde op voorstel van de ministers Van Dijk (binnen landse zaken) en Van den Broek (buitenlandse zaken). Van Dijk rea geerde daarmee op een verzoek van Shell. De gemeente had de on derneming november vorig jaar la ten weten dat haar offerte voor de levering van brandstoffen en smeermiddelen terzijde werd ge legd vanwege Shells activiteiten in Zuidafrika. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Aaken doorkruist dit echter het regeringsbeleid. In een circulaire van september 1977 zijn alle Nederlandse gemeenten ervan op de hoogte gebracht dat een ge meente geen buitenlands beleid dient te voeren. Het is voor het eerst dat een besluit van een ge meente door de Kroon is geschorst, aldus de woordvoerder. Shell heeft in verband met de weigering van de offerte door de gemeente Hilversum ook-nog eens bij de rechtbank in Amsterdam een civiele procedure aangespannen. Daarnaast is het bedrijf een arob- procedure begonnen. Volgens woordvoerders van Hilversum en Shell is Hilversum voorzover be kend de enige gemeente in Neder land die een dergelijk besluit heeft genomen. Het Hilversumse ge meentebestuur reageert pas vol gende week op de uitspraak van de Kroon. ADVERTENTIE 18/19/20/21/22/23 Jan. geopend van 9-17 uur toegang f 16,-- Trein Toegangbiljetten bij NS-stations AMSTERDAM ral gratis pendeldienst: volg borden P RAI,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3