'Moeders, houdt uw dochters in de gaten' Hongerigen en vreemdelingen, nu opeens 'naast de deur' mm Vrouwen praten over hun incest-ervaring GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 16 JANUARI 1988 I Oecumenisch Aandachtscentrum in de Haagse binnenstad. (foto wim Dijkman) DEN HAAG - "Als je luistert naar deze vrouwen, dan blijkt duidelijk dat in heel wat min der gevallen dan we vroeger dachten het gezin de warmte en veiligheid biedt die voor een kind zo noodzakelijk zijn. Juist door de beslotenheid van het gezin kunnen daar ook de vre selijkste dingen gebeuren. We moeten ons dat in kerkelijke kringen goed realiseren". De diakonale predikant F. N. M. Nijssen is een van de oprichters van het Oecumenisch Aan dachtscentrum aan de School straat 18 in Den Haag. Daar kunnen mensen persoonlijk of in groeps verband met vrijwilligers en des kundigen praten over hun vragen en problemen. Zo zijn er nu ook ge spreksgroepen voor vrouwen met incest-ervaring. Nijssen: "De worsteling van deze vrouwen om uit de greep van hun vroegere ongewenste intieme erva ringen te komen is zwaar en duurt jaren. Zij zullen die nooit helemaal kunnen vergeten, maar ze hopen wél voor een deel bevrijd te wor den van de negatieve gevolgen". In het hervormde blad 'Woord en Dienst' schreef Nijssen, dat incest ook de kerk een zorg moet zijn. De diakonale predikant vroeg zich in dat artikel af, of in christelij ke kring huwelijk en gezin niet te veel zijn geïdealiseerd. De beslo tenheid van het gezin kan ook be dreigend zijn. "Is daarbij niet ver geten, dat er in de schepping ook sprake is van gebrokenheid?" Nader toegelicht: "Uit het feit dat bij zwanger schap zonder meer een huwelijk werd geadviseerd, en uit het taboe op echtscheidingen, vooral in ker kelijke kring, is op te maken dat in de kerken aan de mogelijkheid van die gebrokenheid te veel is voorbij gegaan". "De patriarchale visie die nog dikwijls wordt aangehangen - va der is de baas in huis, vrouwen moeten inschikkelijk en dienst baar zijn -, de kijk op de vrouw als eva de verleidster of het gebod 'eert uw vader en moeder', het zijn denkwijzen die verzet van het meisje tegen ongewenste intimitei ten gemakkelijk kunnen breken". Nijssen vraagt zich af, of deze denkwijzen er ook een oorzaak van kunnen zijn, dat moeders seksueel misbruik van hun dochters niet eens opmerken. "Veel dochters hebben geprobeerd hun moeder signalen te geven van de toestand waarin ze verkeerden. In de meeste gevallen heeft die de signalen van haar kind niet begrepen. Of niet willen of kunnen begrijpen? Kin deren voelen zich daardoor in de steek gelaten juist door hun moe der". "Wij medewerkers van het Aan- Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie geref. kerk Oude Vest; Marekerk 9.45 ds. v. Niel, Rijnsburg, 12 studentenekkle- sia, 5 ds. Markus, Broek op Langedijk; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Alblas, 11.15 ds. Alblas en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, gez. dienst, mmv Petra-gos pelkoor; Bevrijdingsk. (Montgomery- str.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof, ha. Endegeest zie Oegstgeest. Ger ef. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamestr.) in zijzaal 10.30 do- vendienst, hr. H. A. Landman, zie ook Bethl.kerk herv. gemeente; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doorn; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. C. Blok. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. J. Simpelaar, 5 ds. Houtman. - Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 èn 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptis- tengem. (Petrakerk, Surinamestr.) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 evang. J. de Leeuw, 10.30 evang. A. Jansen. Evangehecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 gos pelconcert Gert en Hermien Timmer man, wo. 8 bijbelles, vr. 8 jeugddienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 bijbelstudie, 11 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' zat. 23 jan. 9.45 mensenwij- dingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw.sin- gel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 Gof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 10 ds. Verseput, O.geest, ha. dachtscentrum zouden willen zeg gen: moeders, houdt uw dochter in de gaten. Ze zitten vaak zó in de klem dat ze niet weten hoe het u duidelijk te maken. Daar komt nog bij, dat veel dochters zich verant woordelijk voelen voor het welzijn van ouders, broers en zusjes. Zij menen dat ze het uiteenvallen van het gezin kunnen voorkomen door toe te geven aan verlangens van het mannelijke gezinslid". Dat komt overeen met wat een pastor uit de Leidse regio ons on langs vertelde. Hij zei: "Het is niet waar, dat in een gezin de een voor de ander niet weet dat zulke dingen gebeuren. Er wordt soms tegen wil en dank mee doorgegaan om te voorkomen dat het gezin uit elkaar valt. Een middel om de band met man en vader in stand te houden". Beloften Nijssen noemt de vroegere ervarin gen van deze vrouwen 'ronduit ver bijsterend'. "Hoe is het mogelijk dat ouders hun kind zozeer voor ei gen verlangens gebruiken zonder oog te hebben voor wat er in het kind omgaat. Wat denkt u van een vader die zich door een baby laat afzuigen? Of van een broer die zijn zusje gebruikt en haar tegen beta ling aan vriendjes uitleent? Het be gint dikwijls heel subtiel. Aan- De predikant J. Ouwendijk van de Sionskerk in Oudshoorn-Ridder- veld (Alphen aan den Rijn) ver zoekt de rokende gemeenteleden na drukkelijk hun rooklust binnen het gebouw te bedwingen. In 'Het Kerkblad': "Het gebeurt steeds vaker dat 'men' al rookwaar aanstekt in de wandelgangen van de kerk en bij de garderobe. Ik vind dat niet zo passend en andere kerk gangers hebben er last van". Hemd en rok. "Als het op het grondvlak van de kerk gaat om de waarde van synodale uitspraken, dan blijkt het plaatselijke hemd vaak nader te zijn dan de synodale rok". Schrijft secretaris C. van der Woude uit Wassenaar in zijn ver slag van de laatste vergadering van de gereformeerde regio (clas sis) Leiden. Uit de 'Kerkbode': "In het alge meen is in de kerken van de classis de verhouding predikant-kerke- Taad-gemeente goed te noemen. Al zijn er binnen de kerk genoeg con troversiële punten, toch blijkt dat kerkmensen elkaar niet loslaten, maar in gesprek blijven". Ver van m'n bed....Zoeter- wouds raadslid A.Kolff-Haantjes in het plaatselijke protestantse kerkblad: "De komende vier jaar zal Zoe terwoude ieder jaar een huis ter be schikking stellen voor 4a 5 vluch telingen. Het gaat om mensen die om politieke redenen of om hun ge loof hun land ontvluchten, soms hun familie en al hun bezittingen achterlatend. Ze zijn voorlopig in AARLANDERVEEN: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Modder aar, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Schoonderwoerd, Soest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 vie. M. Allewijn, 5 ds. Ommering; Kruiskerk 10 ds. Vlasblom, Boskoop; Opstandingskerk 10 ds. Om mering. 6.30 ds. T. de Boer, Hoofddorp; Nabij (Van Lennepstr.) 10 Arie Kam- meraat, jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 5 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll, jeugddienst; Driehoorne 7 nam. ds. Moll; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar- .kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. G. de Jong, Boskoop; Salv.kerk 10 ds. Baas, S.heim, 6.30 zie Opst.kerk. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 ds. Houtman, 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willem- str.) 9.30 br. Z. van Voomveld, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) zo. 9.30 en 4.30 en 20 jan. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. Strietman, 6.30 hr. J. B. Klein Haneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. S. Verdouw. Pinkster gem. (school Batestein 16) 10. Christen gemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. J. W. v.d. Linden. Ger ef. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Tas elaar, Alphen; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Berg, ha. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Room, 4.30 ds. H. Feenstra. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. 't Hoff, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Boven berg. Leiden, 5 ds. Kuiper, Noordwijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; An dacht, knuffelen, aanrakingen. Op allerlei manieren wordt gepro beerd het verzet van het meisje te breken. Met mooie beloften, lieve woorden, maar ook met dreige menten en zelfs lichamelijke mis handeling". De gevolgen van dergelijke erva ringen zijn vele. "Afkeer van seksueel contact, vies zijn van eigen lichaam, licha melijke klachten, huwelijksproble men, vrees voor mannen, een voortdurend gevoel van onveilig heid, vervreemding, geen zelfsres- pect hebben, ook angst voor emo ties en om afgewezen te worden door de familie als ze er eindelijk over gaan praten, woede over wat er is gebeurd en woede jegens ou ders die hen niet beter hebben be schermd, eenzaamheid, hunkering naar warmte en liefde, naar een échte moeder en vader". De reacties van de omstanders zijn er oorzaak van, dat jonge vrou wen én jongens er heel moeilijk toe komen zich hierover te uiten. Nijs sen: "Die reacties zijn meestal zeer afwijzend. Velen weten er geen raad mee. De één reageert ongelo vig: zoiets kan toch niet, je hebt zo'n aardige vader. De ander zwakt het af: daar moet je nu niet meer over inzitten, het is al zo lang gele den gebeurd. Dergelijke opmer- Nederland toegelaten om te probe ren asiel te verkrijgen en de officië le status van vluchteling". "Nu hoop ik, dat ook u bereid bent deze vluchtelingen, die geen kant op kunnen, gastvrij op te van gen". Mevrouw Kolff vraagt of kerkmensen in een groep willen gaan zitten die de asielzoekers helpt met inrichting van de wo ning, wegwijs maakt in allerlei din gen en zo meer. "Vroeger leek het altijd ver van m'n bed als er ge preekt werd over Mattheüs 25: hon gerigen eten geven en vreemdelin gen huisvesten. Maar het is nu op eens 'naast de deur' geworden". Geen grap De Engelse rabbijn Lionel Blue afgelopen zondag in 'Paradiso' Amsterdam: "Godsdienst is geen grap. Ik kan het geloof niet voor mezelf gebrui ken. Maar het kan mij wél gebrui ken. Zelfs een vraag aan God over de Holocaust slaat op onszelf terug. De méns is Gods hand. De enige kracht van God is de liefde, waar toe Hij ons inspireert. Dat is meer dan genoeg". Blue hield daar de eerste van vijf tien lezingen over de bijbel die het vrijetijdscentrum 'Paradiso' en het weekblad 'De Groene Amsterdam mer' hebben georganiseerd. Hij liet de ruim 200 aanwezigen af en toe behoorlijk lachen. "Ik ben de be kendste rabbijn van Engeland om dat ik tijden^ een begrafenis in het graf viel en er zelf niet meer uit kon komen". ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 bevesti ging ds. T. Verbeek door ds. Rothfusz en ds. Hofland en intrede ds. Verbeek, 5 ds. Hofland. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Van Achterberg, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. J. Batelaan, V.scho ten, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 kand. C. M. v. Dis, Wassenaar. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Ker sten, 5 hr. D. J. Brouwer. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Volk, 6 ds. Christ; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Volk; Ichthusk. 10 ds. Bogaard, 5 ds. Hovius; Pniêlk. 9.30 ds. Vroegindeweij, 6 ds. Schuurman; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Drie bergen, 6 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. kingen duwen de betrokkenen te rug in hun slachtoffer-zijn". Wat de predikant van het Aan dachtscentrum nodig vindt, zijn aandacht, begrip en respect, be reidheid tot luisteren, zonder te ba gatelliseren of met gemakkelijke oplossingen te komen. Veilig... Hij hoopt, dat er ook binnen de kerk openheid komt voor slachtof fers van incest. "Want geloof maar niet dat het in kerkelijke kringen niet bestaat. Ook een predikant, ouderling of meelevend kerklid kan ertoe komen zijn dochter te misbruiken. Voor de dochter schept dat een nog grotere verwar ring. Hoe kun je je veilig voelen bij God de Vader als je eigeVi vader je alleen maar angst inboezemt? Wat betekent christen-zijn nog als je je eigen kind met zo weinig respect behandelt?" Een oprechte luisterhouding is bij dit alles heel belangrijk. Voor gelovigen geldt daarbij nog een ex tra argument. Nijssen: "Misschien kunnen mensen met zulke ervarin gen dan iets gaan voelen van de warmte en liefde die wij in de kerk geacht worden aan elkaar te geven als afspiegeling van Gods liefde voor ons". Ziekte. Longarts Harm Jan Huidekoper in het Remonstrants Weekblad: "In mijn omgang met zieken is mij gebleken, dat het erg belang rijk is als je elkaar als mens leert kennen. Dat je dus üit je rol van arts of patiënt treedt. Veelal zeggen gesprekken buiten de ziekte om veel meer voor de begeleiding dan medelingen over de ziekte zelf. Men spreekt elkaar dan als gelijk waardige medemensen, een gelijk waardigheid die er in de techni sche arts-patiënt-relatie zelden of nooit is". "Die gelijkwaardigheid blijft in de stervensfase bestaan. Niet zel den echter is de stervende zijn hulpverlener de baas in wijsheid en medemenselijkheid. De mede menselijkheid is in deze fase het al lerbelangrijkst. Het vak 'stervens begeleider' bestaat niet. Iemand die alle boeken van Kübler-Ross heeft gelezen, heeft alle boeken van Kübler-Ross gelezen, maar •méér ook niet". Het betoog van de arts Huideko per komt hierop neer, dat men le- ven-afscheidnemen-sterven niet los van elkaar moet zien. "Het zijn processen die ten nauwste met el kaar te maken hebben. Aan de laatste fase gaat een periode vooraf die benut kan worden. Door dit verband te zien verliest het ster ven, naar ik hoop, iets van zijn be angstigende kanten, evenals het omgaan met de stervende mede- Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. J. E. van Veen, Wassenaar. Geref. Kerk Vr.kerk 10 dr. J. H. v.d. Bank, Ede, jeugddienst, 5 ds. v.d. Horst; Triumfa- tork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten. Ger ef. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. A. v.d. Heuvel, 7 ds. W. Smouter. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. A. Driesprong, Dordrecht, ma. 8.15 ds. J. A. Visser. Soe- fi-beweging Universel Murad Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. univer sele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha, 7 ds. v.d. Lugt, ha. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, ha, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10 30 ds. v.d. Born, ha. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis- .ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, 7 oecum. dienst, ds. v.d. Kooi en Bikkelhard In de wereldwijde oecumeni sche beweging wordt de laatste ja ren veel aandacht besteed aan de armen. Dat is begrijpelijk omdat kerken uit de zuidelijke wereld in groten getale tot de oecumene zijn toegetreden en lid zijn geworden van de Wereldraad van Kerken. De kerken in Nederland zijn be paald geen kerken van de armen. "Maar", zegt voorzitter D. C. Mul der van de Raad van Kerken, "ze zouden wel kerken mét de armen kunnen ?ijn". In het zendingsblad 'Vandaar': "Dat kan door goed naar armen te luisteren - ook plaatselijk - en hen zelf hun verhalen te laten ver tellen. De Raad van Kerken heeft geprobeerd dat te doen op een 'dag van de armoede' in het afgelopen najaar. De bevindingen van die dag komen binnenkort aan de orde". "Kerken kunnen armen bijstaan met allerlei vormen van aandacht. Dat hoeft beslist niet alleen finan ciële bijstand te zijn. Voor de di- akonieën liggen hier volop moge lijkheden. Ook kunnen ze de poli tiek in Nederland kritisch volgen. Onze maatschappij lijkt soms weer bikkelhard te worden, met aan de ene kant mensen die zich haast al les en aan de andere kant mensen die zich bijna niets kunnen veroor loven". "Bij alle aandacht voor de armen in eigen land betekent solidariteit ook, dat we ons het lot van de ar men (de allerarmsten) in de zuide lijke wereld blijven aantrekken". pastoor Harding. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. v. Itterzon, Gouda, 7 hr. J. W. Hoffenaar, Voorhout, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 zie Pauluskerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 kand. A. S. v.d. Lugt, 4.30 stud. P. Groen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 prof. A. Troost, A.dam, 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 en wo. 20 jan. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heere- weg 52a) 9.45 hr. J. Spaargaren, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kiel- der, Vianen, 6.30 ds. v. Doorn, Hilver sum. Geref. Kerk 9.30 ds. H. Kuyk, pilt- hoven, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Remonstr. Gem. 10 ds. M. A. Bosman- Huizinga. Evang. gem. (Kruispunt, Ken- nedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Eijsenga, Zwammer- dam. Geref. Kerk 9.30 dr. C. Wigmans, Alphen, 7 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 student H. Peet. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. M. Schreuder, 7 ds. v.d. Geer, Veenendaal. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. M. van Campen, Woerden, 7 drs. G. A. Scholte; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Rui tenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. A. J. de Jong, Leiden. Zie ook geref. kerk. Ge ref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 drs. Scholte, 5 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Kuiper. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 hr. J. P. Hulsbos, Sassenheim. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. P. Sierat; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, oecum. dienst van Schrift en Tafel, mmv Cappella pro Cantibus; kerk mét de armen Kerkwinkel. "Merkt de samen leving op maandag, dat de dag er vóór heil en bekering zijn verkon digd? Al die leerhuizen, die ons steeds beter de grondwoorden van de bijbel doen verstaan, wordt de maatschappij er menselijker van?" Die vragen komen van de sociale predikant Juijen Beumer, die in Haarlem een 'kerkwinkel' runt. Oe cumenische werkplaats, kerkwin kel en aanloopcentrum, heet het of Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 mevr. ds. Duhoux-Rueb, Wassenaar, 7 ds. Kooman, themadienst over 'conciliair proces' Wereldraad. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 stud. J. Boerma. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen- trum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Plomp. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. Pauluskerk 7.30 nam. dienst Radiogemeente, ds. A. H."van Gent, mmv Leids Kerkkoor. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffenaar, Voorhout. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Zijl, ha. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven, 7 ds. v. Driel. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Boiten, Schiedam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, ha, 5 ds. Wagter, ha; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. J. de Waard, Schiedam, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. D. H. Eerbeek, Den Haag, 5 ds. Ribberink; Mar.kerk 9.30 ds. J. Spoor, Utrecht, 5 ds. Snel. Gevangeniszondag. 'Vlietstede' 3 nam. ds. Ribberink, ha. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Grutter, beves tiging kand. J. Klapwijk, 4.30 intrede ds. Klapwijk (als zendingspredikant). Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. M. v.d. Vlugt. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, ha, 7 ds. Keuning, Noordwijk, ha. Geref. Kerk 10 ds. Bras, ha, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 kand. M. Hogenbirk, Apeldoorn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Kirpes- teyn, Waardenburg-Neerrijnen, 6.30 ds. Sterrenburg, Rijsoord. Geref. Kerk 9.30 kand. G. J. de Bruin, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Ver meulen, 6.30 hr. W. Schot, gez. zendings- dienst. Geref. Kerk 10 ds. Oegema, 6.30 zie herv. gemeente. Geref. K. Vryg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. ficieel. Uitgaande van het sociale basispastoraat. Beumer vertelt er over in het hervormde blad 'Woord en Dienst'. "Zeker, er wordt in de kerken veel gepraat over de samenleving, maar zijn we ook actief betrokken bij wat zich concreet in eigen stad of plaats afspeelt? Ik denk dan aan bewuste keuzes die afwijken van hoe we gewend waren te kiezen. Durven we in verzet te komen als op ons werk de zoveelste negatieve opmerking over asielzoekers wordt gemaakt? Durven we in de bres te springen als onze baas ook vindt dat vrouwen toch maar het eerst ontslagen moeten worden?" Op de rand van kerk en samenle ving is het Haarlemse sociale basis pastoraat bezig met een 'kerkelijk experiment'. Stap voor stap wordt gebouwd aan een interkerkelijke structuur van werkgroepen. Nu zijn er al de werkgroepen 'versla ving', 'asielzoekers', 'adoptie' (vooral voor zieke bejaarden), 'Zuid-Afrika' en 'homoseksuali teit'. Op hun beurt zoeken deze groepen aansluiting bij stedelijke werkgroepen of organisaties. Juijen Beumer: "Het gaat erom de wereld menselijk(er) te maken. Dat is zending van de christelijke gemeente. De 'armen en verdruk ten' zélf zullen ons moeten leren hoe we ons kerkewerk gestalte moeten geven. Wie weet zullen we dan gebracht worden waarheen we niét willen (Johannes 21 vers 19)". VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30,en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk- geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoek kade) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4.30 ds. De Reuver, Delft. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. D. Zandbergen. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat„7, zo. 10. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 kand. W. Groenendijk, 5 ds. Goossen; Rehobothschool 9.30 ds. Schipaanboord; Imm.kerk 10 ds. De Moor, 5 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. v. Houwelingen, 5 ds. v. Kooij, Oudewater; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Kooy, Capelle a.d. IJssel, 2.45 ds. De Vries, Zwijndrecht. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorps centrum 9.30 ds. Vergunst, Zoetermeer. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Wolthuis, Monster. 7 kand. mevr. C. A. vam Ede, Kampen. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 bezinningssamenkomst met dans en vertelling. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. M. Roos. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maam, 7 ds. Bronsgeest, Leiden, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Christ, Katwijk aan Zee, 7 hr. M. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 10 hr. J. v. Wallinga, L.dorp, 6.30 ds. Elgersma, Noordwijk. Oud-katholiek kerk in Leiden. (toto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2