m James Randi's jacht op gebedsgenezers Weerstand Denkwijzer Onze taal 'Een open oor is natuurlijk niet hetzelfde als een gaatje in je hoofd' eu. ui. DOOR JOOP VAN DER HORST leder jaar ontmoeten we nieuwe woor den. Gelukkig maar, want als dat niet ge beurde zou onze taal al gauw onbruik baar worden. Wie niet van nieuwe woor den houdt is eigenlijk nogal ondankbaar. Zo iemand begrijpt niet dat een taal alleen maar springlevend blijft als er voortdu rend wat nieuws bij komt. Ook 1987 is weer een goed jaar geweest voor de Ne derlandse taal. Algemeen bekend geworden zijn de woorden glasnost en perestrojka. Maar we kennen ze toch heus nog maar kort. Allebei komen ze uit het Russisch. Glas nost is het Russische woord voor 'open heid', perestrojka betekent iets als 'her structurering'. Het aardige van dit tweetal is dat het nu eens geen Engelse leen woorden zijn. Overigens moeten we nog afwachten of ze blijvend deel gaan uitma ken van onze woordenschat. Het is heel goed mogelijk dat ze over tien jaar weer vergeten zijn. de refuseniks komen niet uit het Russisch, al slaat het wel op men sen in de Sovjetunie, mensen die daar het land uit willen maar niet mogen. Het is een speels, in het Engels bedacht woord op basis van refuse ('weigeren') met een Russisch aandoende uitgang. Denk maar aan spoetniks. Er is dan ook geen enkele reden om te spellen refoezeniks, zoals sommige kranten doen. We gebruiken die oe voor bepaalde Russische klanken, maar dit is geen Russisch woord. In Rus land zelf worden zulke mensen otkaznlk genoemd, 'weigeraar'. Op een heel andere manier nieuw zijn woorden als straatverbod, straatwaarde en flitstrein. Ze zijn misschien niet van 1987, maar toch nog heel nieuw. Het zijn geen ontleningen aan een andere taal, want ze zijn opgebouwd uit eigen materi aal. Een straatverbod is een verbod voor de dader van een seksueel misdrijf zich te begeven in de woon- en/of werkomge ving van het slachtoffer. Het straatverbod is hard op weg een vertrouwd woord te worden. Zo vertrouwd dat men alweer gaan variëren: in de Amersfoortse Cou rant van 25 november was zelfs sprake van een stadverbod. Het slachtoffer eiste voor de rechter dat haar aanrander niet meer in de stad mocht komen. De straatwaarde van bijvoorbeeld hard drugs is het bedrag dat verkoop op straat opbrengt. Zo kunnen we lezen over een partij cocaïne met een straatwaarde van honderd miljoen gulden. Intussen een ge woon woord, maar het staat nog niet in de woordenboeken. Net als flitstrein, de be naming van die supersnelle treinverbin ding tussen enkele Europese landen waaraan ook Nederland zal meedoen. Veel mensen denken dat de meeste nieuwe woorden uit het Engels komen. Het is zeker waar dat we hier massa's En gelse woorden hebben. Heel wat meer dan die paar Russische leenwoorden glasnost en perestrojka. Maar is het nu zo dat de meeste nieuwkomers Engels zijn? Een paar jaar geleden hebben we met een groep studenten eens een stel woor denboeken vergeleken. Recente en iets oudere woordenboeken. We hebben toen heel nauwkeurig genoteerd wat er in de nieuwste drukken bij gekomen was. De uitkomst was een grote verrassing. Het bleek dat de nieuwkomers van Engel se komaf slechts enkele procenten uit maakten van de totale aanwas. Het over grote deel van onze nieuwe woorden is van het type straatverbod en flitstrein. Dat wil zeggen: de meeste nieuwe woorden maken we door samenstelling en aflei ding van puur Nederlands materiaal. Sindsdien maak ik me eigenlijk niet meer zo'n zorgen over die Engelse woorden. ties toenemen. In de winter is het goed de thermostaat niet hoger dan 18 a 19 te zet ten ('s nachts lagerj en een luchtbevochti ger te gebruiken. Wees heel voorzichtig met zonneba den. Vastgesteld is dat vaak blootgesteld worden aan sterke zonnestralen de acti viteit van 'helper' T-cellen en 'killer' T- cellen vermindert. Zorg voor regelmatige lichaamsbe weging. Regelmatige lichaamsbeweging heeft een gunstige invloed op lichaams kracht, de conditie van hart- en bloedva ten en kan zelfs een rustgevend effect heb ben. Aangetoond is ook dat regelmatige lichaamsbeweging, zoals wandelen, ver standig joggen of sporten, het aantal T- en B-cellen doet toenemen. Leer goed met stress om te gaan. Stress, vooral langdurige stress, leidt tot hormonale veranderingen in het li chaam, die het aantal en de activiteit van T- en B-cellen verminderen en zo de kans op ziekten doen toenemen. Sympto men zoals steeds terugkerende hoofdpijn, rugpijn, wisselende spierklachten, veel vuldige verkoudheden en maagklachten, kunnen er op wijzen dat u onder hoge in nerlijke spanning staat en dat u moet le ren beter met stress om te gaan. Aange toond is dat ontspanningsoefeningen leren spieren te ontspannen en een toe stand van innerlijke rust te ervaren doo meditatie of hypnotische instructies - in dit opzicht heel effectief kunnen zijn. U moet ze wel regelmatig doen, bij voorkeur tweemaal per dag 10 tot 15 minuten. Als u niet in staat bent uzelf ontspan ningsoefeningen te leren, vraag dan om ontspanningstraining bij een deskundi ge, zoals een psycholoog of een arts. Regel matig, dat is eenmaal per dag ongeveer 45 minuten, naar rustige muziek luiste ren zonder verder iets anders te doen dus ook niet lezen) is ook heel effectief. Te veel mensen denken bij ontspanning nog al tijd alleen maar aan iets actiefs, zoals sporten, met een hobby bezig zijn, uit gaan, vrijen of desnoods televisie kijken. Ze houden zichzelf voor dat 'rust roest'. Maar voor onze afweer tegen ziekten geldt: 'rust redt, onrust ontregelt'. Bij godvrezende Amerikanen is hij niet erg populair, maar dat weerhoudt James Randi er niet van zijn kruistocht tegen het legertje schatrijke gebedsgenezers voort te zetten. Zijn onderzoek naar deze vorm van oplichterij begon als een aardigheidje. Maar naarmate hij meer ontdekte werd Randi woedend. door Hans van Maanen „Een paai* keer in mijn onderzoek naar gebedsgenezing dacht ik dat ik werkelijk iets had, iets dat heel dicht bij een wonder lag. Maar toen ik nog wat beter keek, bleek er toch niets van over te blijven". In het boek 'The faith healers' doet de Amerikaanse goochelaar James Randi verslag van zijn vier jaar durende onder zoek naar de praktijken var. gebedsgene zers. Het boek is vermakelijk en angst wekkend tegelijk, een blik in een yvereld waar arme mensen hun laatste tientje ge ven aan oplichters met een miljoenenfor tuin. Randi heeft-zijn sporen verdiend met zijn ontmaskering van Uri Geiler en an deren die zeiden paranormaal begaafd te zijn. Na de publikatie van 'The faith hea lers', enkele maanden geleden, zijn er al twee Amerikaanse gebedsgenezers fail liet gegaan, en de auteur verwacht zelfs dat er door het boek mensen in de gevan genis terecht zullen komen. Randi is al uitgemaakt voor handlanger van de dui vel, satanist en gevaarlijke gek. „Het is natuurlijk niet zo dat ik van te voren aannam dat gebedsgenezing of-pa ranormale genezing niet bestaat en dat ik dat wel even zou aantonen. Ik heb werke lijk ieder geval blanco benaderd, en ben steeds bereid geweest bewijzen te aan vaarden als ze geleverd werden",, bena drukt Randi. „Maar een open oor is na tuurlijk niet hetzelfde als een gaatje in je hoofd", voegt hij er lachend aan toe. Weerbarstig Hij geeft de laatste wonderbaarlijke genezing in Lourdes als een voorbeeld van een 'Weerbarstig' geval. De compu ter speelde een sleutelrol bij het ophelde ren van de kwestie. Een 22-jarige Itali aan, Vittorio Micheli, leed aan botkanker waardoor zijn heup geheel was vernie tigd. Het ziekenhuis kon niets voor hem doen, en op 24 mei 1963 ging Micheli naar Lourdes. Hij voelde zich plotseling heel warm worden en wist dat hij genezen was. Binnen een maand was zijn heup weer zo aangegroeid dat hij redelijk kon lopen. Röntgenopnamen bevestigden een volledig herstel van het gewricht. Mi cheli loopt nog steeds, en op 26 mei 1976 werd zijn genezing een officieel wonder, nummer 63. Randi probeerde bij het medisch bu reau van Lourdes aan behoorlijke af drukken van de röntgenfoto's te komen, maar kreeg geen antwoord. Medische deskundigen uitten nogal wat kritiek op de gang van zaken in het ziekenhuis data konden onmogelijk kloppen en de behandeling is raadselachtig. Randi ging aan de slag met een groot medisch computerbestand en vroeg alle gevallen op waarin sprake is van 'spon taan herstel'. Toen bleek dat in 1978 pre cies zo'n herstel was beschreven in een Scandinavisch tijdschrift. Alleen kwam Lourdes er niet aan te pas. Nader onder zoek bracht nog een dozijn artikelen aan het licht: herstel van botweefsel zonder ingrepen van buitenaf. „Dat maakt het allemaal al wat minder wonderlijk. Het medisch team in Lour des schreef dat ze nog nooit van zoiets gehoord hadden, en ook mijn medische vrienden staan verbaasd als ik het ze ver tel. Het is blijkbaar heel zeldzaam, maar niet ongehoord", aldus Randi. „Het grote wonder van Lourdes is volgens mij dat er niet veel méér mensen ziek worden: alle maal in hetzelfde water met hun soms besmettelijke ziekten en daarna ervan drinken. Hoewel, misschien worden er wel mensen ziek, maar dat wordt niet bij gehouden". Braziliaan Het feitelijke onderwerp van Randi's boek is overigens niet Lourdes, maar de moderne gebedsgenezers die in de Vere nigde Staten miljoenen volgelingen heb ben. In Nederland kennen we het ver schijnsel minder, hoewel hier Johan Maasbach in de jaren zeventig een grote schare volgelingen had. Nederland is be paald niet ongevoelig voor dit verschijn sel; duizenden mensen reisden vorig jaar naar de televisiestudio toen daar een Bra ziliaan, een zekere Roberto Lengruber, beweerde mensen van hun pijn te kun nen afhelpen. En gebedsgenezeres Sonja de Vries zorgde de afgelopen zomer nog voor opschudding in de Friese polders. In Amerika is de schaal wat groter. Be kende namen zijn W.V. Grant, Oral Ro berts en Peter Popoff, en niet te vergeten presidentskandidaat Pat Robertson, vroeger actief op dit terrein. In enorme zalen brengen zij gelovigen bijeen om ze te genezen van hun kwalen, en om geld op te halen. Vaak hebben ze een eigen te levisiestation dat 24 uur per dag uitzendt, en aan de andere kant van de lijn zijn mensen die televisieschotels hebben die zo zijn afgesteld dat alleen christelijke zenders kunnen worden ontvangen. Tijdens de bijeenkomsten worden, ogenschijnlijk willekeurig, mensen bij name geroepen; de gebedsgenezer kent zelfs de naam van de huisarts, de kwaal en nog ettelijke persoonlijke details van de gelovige. Wonderbaarlijk om mee te maken als je geen goochelaar bent en niet op de hoogte van de trucs. Randi en James Randi: als goochelaar op de zijn medewerkers zijn vier jaar bezig ge weest ze allemaal op te helderen. Als de gelovigen de zaal binnenko men, worden ze vaak welkom geheten door helpers van de gebedsgenezer. Ze worden vriendelijk toegesproken en er wordt gevraagd wat ze mankeert, wie hun huisdokter is en hoe ze heten. De helpers schrijven de gegevens op en ge ven ze door aan de genezer. Deze, bedre ven in het onthouden via ezelsbrugge tjes, plukt de mensen er tijdens de voor stelling uit en weet ze verbijsterend nauwkeurig te vertellen wat ze man keert. Ontvangertje Nog bonter maakte een zekere Peter Popoff het. Popoff heeft een minuscuul draadloos ontvangertje in zijn oor, en vanachter het toneel vertelt zijn vrouw in de microfoon wat de gelovige mankeert. Randi stelde Popoffs praktijken al eer der in een televisieshow van Johnny Carson aan de kaak; in zijn boek be schrijft hij hoe daarop in Popoffs hoofd kwartier werd gereageerd. Het is alle maal weinig verheffend. Om lammen te genezen worden men sen van tevoren in rolstoelen gezet, om blinden te genezen wordt onder meer de volgende truc gebruikt: de zaalmicro foon werkt zeer gericht, zodat alleen dat gene wordt versterkt wat vlak bij de mi crofoon wordt gezegd. De genezer vraagt met de microfoon hoeveel vingers hij op steekt, en terwijl hij de microfoon naar de mond van de hoopvolle blinde brengt noemt hij zacht het aantal. De gelovige igte van de trucs. uoto gpd» zegt hem onwillekeurig na. Alle gebedsgenezers, aldus Randi, ge bruiken dergelijke trucs. Ze kunnen dus onmogelijk oprecht zijn. En dat zou nog niet eens zo erg zijn als er werkelijk men sen werden genezen. Op geen enkel ver zoek om inlichtingen, om een enkele naam van iemand die dank zij de genezer was hersteld, kwam antwoord. Geen en kele gebedsgenezer kon aantonen dat hij werkelijk iets nuttigs had gedaan. Wel leven ze allemaal in grote rijkdom van het geld dat ze van goedgelovigen ophalen. In de zalen staan vuilnisbakken waarin de bankbiljetten kunnen worden gedeponeerd, en de details die Randi heeft weten te verzamelen over de hof houding van de gebedsgenezers zijn weerzinwekkend. Kastelen, juwelen, an tiek, champagne en Cadillacs, alles ver zameld op bijeenkomsten en via brieven- campagnes waarin dringend om nog meer geld wordt gevraagd. Brieven die gelovigen sturen 'worden allemaal per soonlijk gelezen en gezalfd' door de ge nezer, maar Randi trof ze verscheurd en verkreukeld in de vuilnisbak aan brie ven soms pagina's lang, met vaak schrij nende ziektegevallen en wanhopige smeekbeden. Veel mensen steken zich in diepe schulden in de hoop op genezing; op verzoeken om het gestorte geld terug te geven komt nimmer antwoord. Woedend James Randi is dan ook al lang geen onpartijdige onderzoeker meer, hij is woedend. „Die genezers denken echt dat de wereld van henzelf is, dat de rest van Uri Geiler: ook door Randi ontmask de mensheid een appelboom is waar ze gewoon aan kunnen schudden. Maar er zijn gelukkig ook genoeg mensen die net zo boos zijn als ik, die er ontzettend veel tijd en energie in hebben gestoken om samen met mij het onderzoek te doen. De politieke organen doen alleen nog steeds niets, die durven niets aan te pakken". „De gelovigen zijn dat werd mij dui delijk bij het schrijven van het boek vooral mensen die de wereld in tweeën willen zien, in goed en slecht, in ja en nee, zwart en wit, met niets ertussenin, geen twijfelgevallen. Mensen die denken dat Amerikaans worstelen echt is en dat 'soap opera's' het ware leven voorstellen. Toen ik Popoff tijdens de Johnny Carson-show aanpakte dacht ik dat het meteen met hem afgelopen zou zijn. Dat klopte ook wel, hij trad niet meer op, maar het geld bleef nog maanden naar hem toe stromen. De mensen die in hem geloven kijken niet naar zoiets heidens als de Johnny Carson-show. Zij leven in een gesloten wereld waarin geen vijandi ge informatie komt. Het duurde heel lang voordat ze hoorden wat er aan de hand was". „Toen ik met mijn boek begon was ik voornamelijk geamuseerd door de hele zaak, maar naarmate ik vorderde vond ik het steeds minder leuk. Dat volwassen mensen echt kunnen denken: deze me neer heeft een pak van zeshonderd dol lar, een Rolex horloge en een lekker luchtje, die moet wel de waarheid vertel len. Beangstigend vind ik dat. Een paar maanden geleden had de Amerikaanse gebedsgenezer W.V. Grant in zijn tv-uit- zending mijn boek op tafel liggen. Hij wees ernaar en zei: 'Pas op voor dit boek. Het is geschreven door Lucifer. De dui vel wil dat u dit leest, het staat vol duivel se leugens die twijfel zaaien in uw ge dachten. En als de twijfel komt neemt de duivel uw ziel, en dan bent u voor eeuwig verloren'. Er zijn mensen die nu niet meer de boekwinkel in durven omdat ze bang zijn mijn boek te zien. Zo gaat dat". Niet populair „Als ik op straat word herkend sissen mensen mij soms dingen toe als 'satanist, duivelskunstenaar, gevaarlijke gek'. Po pulair ben ik niet. Maar zo'n paar keer per jaar komt het voor dat er, na een le zing die ik heb gehouden, iemand blijft rondhangen die dan ten slotte op mij af komt en zegt: 'Meneer Randi, ik weet niet goed hoe ik het moet zeggen, maar een paar jaar geleden zat ik midden in de New Age-beweging. Ik vond u eng, maar ik ben toch uw boek gaan lezen, en dat heeft een grote verandering gebracht in mijn leven. Ik moet nog eens goed na denken over al die dingen'. Dat maakt veel goed. En ach, ik geef toe dat ik gek ben, dat ik volledig word geobsedeerd door een idee en dat ik denk gelijk te hebben. Die mensen zijn net zo geobse deerd en denken ook gelijk te hebben. Over een paar honderd jaar, als iedereen door de zeef van de geschiedenis is ge gaan, blijft er één gek over. Misschien ben ik dat, hopelijk ben ik het". James Randi: The faith healers. Prometheus Books. Buffalo, NY. 311 pagina's, met illustraties. Wanneer je er even bij stilstaat is het ei genlijk verbazingwekkend dat we niet vaker ziek worden dan nu het geval is. Dat danken we aan ons efficiënte afweer systeem. 80 a 90 procent van de virussen en bacteriën die dagelijks ons lichaam binnendringen worden er vrijwel meteen door onschadelijk gemaakt. We denken vaak dat ons afweer- of immuunsysteem volledig automatisch werkt, dus onaf hankelijk van onze wil of ons gedrag. Maar dat is maar ten dele waar. De mees te ziekten en doodsoorzaken van tegen woordig - te hoge bloeddruk, hart- en vaatziekten, kanker, suikerziekte, adem halingsziekten - zijn voor een belangrijk deel het gevolg van hoe we ons gewoonlijk gedragen en hoe we onze omgeving in richten. Dat geldt ook voor onze gewone verkoudheden en griep. We kunnen daar om ook zelf stappen onderne men om onze afweer of weerstand te versterken. Voordat ik daarop inga, eerst wat in formatie over hoe het afweersysteem werkt. Het bestaat eigenlijk uit twee sys temen: het ene voorkomt op een mechani sche of chemische manier dat schadelijke stoffen ons lichaam binnendringen (z.g. niet-specifieke afweer); het andere doodt bacteriën of virussen in lichaams- of bloedcellen als die eenmaal in de bloed baan zijn doorgedrongen (z.g. specifieke afweer). De niet-specifieke afweer be dient zich van een aantal wapens. Het beste wapen is onze lichaamshuid, die een soort van kasteelmuur tegen indrin gers vormt. Verder spelen de slijmvliezen van ademhalings-, spijsverterings- en voortplantingswegen een belangrijke rol. Zij scheiden vocht af dat microben (binnendringende bacteriën of virussen) onschadelijk maakt, als ze langs die we gen het lichaam binnenkomen. Belang rijk zijn verder de z.g. cilia, de microsco pisch kleine haartjes in het bovenste slijmvlies van de ademhalingsweg, die microben terugtransporteren naar de keel als ze ingeademd zijn. Traanklieren vormen ook een verdedi ging, omdat ze voortdurend de ogen schoonspoelen en zo het aanhechten van microben voorkomen. Hetzelfde doet mondspeéksel voor onze tanden, tand vlees en de slijmvliezen in de mond. De z.g. epiglottis, het dekseltje dat onze luchtpijp afsluit als we slikken, zorgt er voor dat schadelijke organismen niet de ademhalingswegen terechtkomen. Be langrijk is verder het maagsap, dat be staat uit hydrochloride zuur, enzymen en slijm afkomstig van de maagklieren. Omdat het een bijtend zuur is kan het bacteriën doden en giftige stoffen afbre ken die bacteriën uitscheiden. Essentieel zijn ten slotte ook de beschermende eiwit ten die door lichaamscellen worden ge produceerd wanneer ze door microben worden aangevallen. Ze vernietigen deze en ze kunnen ook witte bloedlichaampjes activeren om infecties te bestrijden. Beschermt het niet-specifieke afweer systeem ons lichaam tegen alle soorten microben, het specifieke afweersysteem is gespecialiseerd in het vernietigen van be paalde microben. Wanneer ergens in ons lichaam de alarmklok voor een infectie wordt geluid, worden twee hoofdsoorten cellen in enorme hoeveelheden aange maakt: de zgn T- en B-cellen. T-cellen, zo genoemd omdat ze in de thymus worden aangemaakt, zijn gespe cialiseerde witte bloedcellen, vooral ef fectief in het onschadelijk maken van schimmels, parasieten en kankercellen. Er zijn letterlijk duizenden verschillende typen T-cellen, die passief blijven totdat ze moeten optreden. Bijvoorbeeld, 'killer' T-cellen kunnen met microben geïnfec teerde cellen vernietigen. 'Helper' T-cel- len hebben tot taak de vijand te identifi ceren (wat voor microbe is het?) en met de B-cellen samen te werken om de produk- door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden tie van antistoffen of antilichamen te sti muleren. Antilichamen zijn de eiwitten die cellen produceren om bepaalde mi croben af te weren. "Suppressor' T-cellen regelen het afweersysteem tijdens het ge vecht tegen microben en blazen de aan val af als de vijand verslagen is. 'Geheu gen' T-cellen worden gevormd in het be ginstadium van een infectie en 'gepro grammeerd' om hetzelfde type microben snel te herkennen en onschadelijk te ma ken als het in de toekomst terugkeert. B-cellen (genoemd naar een orgaan, de Bursa of thymus, bij kippen maar toeval lig bij volwassenen in het beenmerg aan gemaakt) zorgen voor de produktie van antilichamen, die bacterie- of virusinfec ties moeten tegengaan. Er zijn eveneens duizenden soorten van. Ze hechten zich aan 'vreemde' cellen en maken ze direct onschadelijk of alarmeren andere delen van het systeem om ze te hulp te komen. 'Geheugen' B-cellen hebben dezelfde func tie als 'geheugen' T-cellen. Ons immuunsysteem is dus een uiterst ingewikkeld en gevoelig systeem, een soort van inwendige medische dienst waarop we zelf door onze manier van le ven invloed kunnen uitoefenen. Hier een paar adviezen voor hoe u volgens voor aanstaande immunologen en psycho-im- munologen, uw interne dokter zo goed mogelijk in vorm kunt houden. Zorg voor voldoende ijzer in uw voed sel. IJzertekort heeft direct invloed op uw afweersysteem: het veroorzaakt een af name van het aantal T-cellen en zorgt er voor dat ze minder actief zijn. Ook wordt de produktie van antilichamen erdoor verminderd. Maar denk niet meteen: ik moet ijzertabletten slikken. Koken in ijzeren of stalen potten en pannen in com binatie met het eten van ijzerrijk mager vlees en vitamine C-rijk fruit en groente helpt al. Schaaldieren, bladgroenten en eieren zijn ook een goede bron van ijzer. Rook niet. Door te roken beschadigt u de cellen van de cilia (de haartjes) in de slijmvliezen van neus, keel en longen, waardoor infecties gemakkelijker kun nen optreden. Een gevolg van roken is ook dat uw afweersysteem steeds zo druk bezig is het bloed van schadelijke stoffen, zoals teerdeeltjes te zuiveren, dat het be strijden van andere vreemde stoffen er onder te lijden heeft. Zorg ervoor dat de lucht thuis of op uw werkplek niet te droog ofte warm is. Te lage luchtvochtigheid leidt tot uitdro gen van de slijmvliezen in het bovenste deel van de ademhalingsweg (neus, mond, keel), waardoor de kans op infec-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25