Voorlopig wil ik van het leven genieten' Kustwacht leerde van olielozing EN DE JAREN ZATERDAG 16 JANUARI 1 door Herman Joustra Karin van Berkel is 17 jaar en woont nog met haar zusje van 12 thuis bij haar ouders. Het uiterlijk heeft altijd al haar belangstelling gehad, reden waarom ze na de Ihno besloot in een modezaak te gaan werken. Naast haar werk vindt ze uitgaan één van de leukste bezigheden, over haar toekomst denkt ze nog niet al te veel na. De derde aflevering in een artikelenserie over jongeren en de jaren tachtig. "Ik leef het liefst bij de dag". Mijn uiterlijk vind ik heel belang rijk, als mijn haar goed zit en als ik leuke kleren draag voel ik me prettig. Vroeger stond ik bijna altijd met een lippenstift voor de spiegel en ge bruikte veel make-up, maar nu maak ik me alleen 's ochtends nog een beetje op. Wat andere mensen van mijn uiterlijk vinden kan me niet echt scheien, al is het leuk een complimentje te krijgen. Nega tieve reacties krijg ik nooit, gelukkig maar, want dat zou ik toch wel vervelend vinden. Ik let niet zo op het uiterlijk van andere mensen, ze moeten zelf weten hoe ze er uitzien. Ik vind het veel belang rijker dat ze aardig zijn en datje ze kunt vertrouwen, want aan mensen die liegen heb ik een hekel". "Ik heb het lhno gedaan: uiterlijke ver zorging, huishoudkunde en textiel. We hadden lessen waarin we met poppen werkten, daar moest je dan het haar van doen. Nou ja, het waren eigenlijk hoof den van poppen, en wij moesten dan het haar permanenten, föhnen of er krullen in zetten. Je leerde het dus op zo'n hoofd, en als je het goed deed mocht je de haren van de leerlingen doen. Ik heb toen ook het haar van een leerlinge geblondeerd en geföhnd, zij was heel tevreden, ik kreeg tenminste geen klachten van haar. Dat was hartstikke leuk". De modekant op "Met make-up werkte ik bijna nooit op school, de eerste jaren was ik veel met het haar bezig omdat ik kapster wilde worden. Later in mijn opleiding vond ik het toch leuker om de modekant op te gaan en werkte ik voornamelijk met kle ding, zo heb ik een kleuter-tuinpak ge maakt en een blouse voor mezelf. We leerden ook hoe je alles moest strijken maar dat wist ik al van mijn moeder en we leerden welke stoffen je kon verven. Ik vond het prachtig en wilde na het lhno doorleren, maar ik hoorde van andere meisjes in mijn klas dat de mode-oplei ding die ik wilde doen, bij 'De Noorder- wiek', te moeilijk was. En ik had niet zul- De nieuwe Kustwacht, die sinds februari 1987 actief is, heeft nog niet eerder te kampen gehad met een olielozing als die van vorige week op de Noordzee. Men werd erdoor overrompeld, maar men heeft er ook van geleerd. Al blijft het opsporen van illegale lozers een frustrerend karwei. Menigeen ontspringt de dans. door Inge Crul/ANP „We hadden sneller moeten onder kennen dat die olie op het strand zou belanden. Met alle bijkomende pro blemen zoals die rond de getroffen vogels, al zouden die ook dan'nau welijks te redden zijn geweest. Dat is een van de lessen die de Kust wacht heeft geleerd uit deze olieramp". L.A. Bakker, hoofd toezichttaken van de Kustwacht in IJmuiden, is niet ontevre den over het optreden van zijn dienst bij de illegale olielozing op de Noordzee die de Zeeuwse en Zuidhollandse stranden de afgelopen week verontreinigde en waardoor honderden, misschien wel dui zenden vogels zijn gedood. „Tevreden ben ik natuurlijk pas als we de dader vin den. Maar ook als dat niet lukt is het be langrijk te zien waar ons onderzoek vast liep en hoe we dat de volgende keer kun nen voorkomen". Eerste keer Het is de eerste keer dat de Kustwacht in zijn korte bestaansgeschiedenis van kejioge cijfers, dus ik was bang dat ik het niet zou halen. Ik heb toen maar eerst mijn school afgemaakt en ben daarna gaan solliciteren bij een aantal kleding zaken. Want als je in zo'n winkel werkt ben je tenminste nog een beetje met mo de bezig". "Sinds een halfjaar werk ik bij de mo dezaak Blue Moon aan de Haarlem merstraat. Van de kleding die hier bin nenkomt weet ik niet precies hoe die ge maakt is, daar let ik niet op. Nu ik hier werk wil ik misschien een aanvullende cursus gaan volgen, één avond in de week leer je alles over het werken met textiel, een collega heeft die cursus ge volgd en dat is haar prima bevallen". "Toen ik hier begon te werken stond ik eerst op de punk-afdeling, dat vond ik leuk, want er zaten geen punkers bij mij op school en die leerde ik nu kennen. Het waren hele aardige mensen, ze kwamen vaak een praatje maken en deden heel normaal, het was echt geen tuig zoals sommige mensen denken. Dat punkers er zo willen uitzien mag van mij, ik heb daar geen moeite mee, maar hoe ze die hanekammen maken weet ik niet pre cies. Ik denk dat ze er een hoop gel en haarlak in doen". Veel kleren "In onze zaak komen verschillende soorten klanten binnen, dat vind ik leuk want ik ga graag met veel mensen om. We hebben ook voor elk wat wils: allerlei jurken, zwarte puntschoenen, hard-rock kleren, spijkerbroeken. In andere win kels verkopen ze vaak maar één soort kleding. Ik koop wel eens kleren in ande re zaken, maar hier het meest. En veel! Erg hè? Zodra er iets binnenkomt dat ik leuk vind, hang ik het weg. Wat ik gemid deld aan kleding uitgeef weet ik niet pre cies, deze maand heb ik een trui gekocht en nu wacht ik weer even. Maar toch, als je hier werkt koop je vaker kleren. Als ik een winteijas een heel jaar heb aangehad trek ik hem daarna niet meer aan, ik wil dan een nieuwe. Dat heb ik met broeken bijna een jaar geconfronteerd werd met een olieramp van deze omvang. Bakker schelst wat er gebeurde bij de olieramp. De eerste melding kwam van de RP 25, een patrouillevaartuig van de rijkspolitie uit Stellendam, en werd bevestigd door het vliegtuigje dat ontdekte dat het om een grote vlek op de Noordzee ging. Bak ker: „En toen hadden we nog niet het in zicht dat er zoveel vogels mee gemoeid waren. Dat kregen we vorige week zater dag pas". Het apparaat kwam in werking: Rijks waterstaat werd gewaarschuwd en het oliebestrijdingvaartuig Smal Agt voer uit. De Kustwacht schakelde over van meldingspunt naar coördinatiecentrum van de acties: een team van vijf man, ge- recruteerd uit Rijkswaterstaat, rijkspoli tie te water en rivierpolitie Rotterdam verzamelde gegevens uit de havens en van milieudeskundigen die de olie analy seerden, trokken tips na en schakelden het openbaar ministerie in. Maar met alleen een draaiboek voor vervolging is men er niet. Iedereen die de afgelopen dagen iets over het óliepro- bleem te berde bracht wees op het gat tussen opsporing en bewijsvoering. „In 1987 is 94 maal proces-verbaal opge maakt waarbij dan een mogelijke dader in de buurt was. In 46 gevallen ging het om schepen, in 48 zaken om olieplat forms. In 24 gevallen ging het om zelf ge melde ongelukjes met olie. Dus ook als er een halve emmer olie per ongeluk overboord gaat of als er een leiding ook, niet omdat het uit de mode is, maar ik wil dan gewoon iets nieuws hebben. Toch heb ik nog een paar kleren van vo rig jaar die ik nog draag. Maar de meeste spullen die thuis in de kast hangen zijn nieuw, soms weet ik niet gred wat ik moet aantrekken". "In het weekeinde draag ik niet een speciaal soort kleren, al zie ik er dan wel wat leuker uit dan anders. Ik koop geen kleren voor het uitgaan, maar ik heb wel spullen die ik doordeweeks niet aantrek, die bewaar ik voor het weekeinde. Als ik uitga, ga ik naar een discotheek: Club '70 in Leiden, of Locomotion in Zoetermeer. Eén keer ben ik naar Escape in Amster dam geweest waar ze vaak opnamen ma ken voor Sky Channel. Dat was een hele belevenis, want toen ik er was stonden er ook camera's". "Meestal ga ik uit met een vriendin of met een paar jongens. Nee, doordeweeks ga ik helemaal niet uit en in het weekein de ook niet altijd, ik kijk dan naar de tv: ik hou van spannende films of shows zo als de Honeymoon-show met Ron Brandsteden En naar Superfan kijk ik ook graag, of naar muziekprogramma's en concerten op Sky Channel, want mu ziek vind ik prachtig. Maar als er echt niks aan is op tv ga ik wat anders doen, lezen of zo. Niet echt van die leesboeken, maar meer de Hitkrant of de Viva". Aangeschoten "Maar uitgaan is een van de leukste dingen, het is gezellig met al die disco- muziek, ik hou veel van dansen. Ik dans wel vaak met jongens, er zijn er wel die meisjes proberen te versieren, maar zelf heb ik daar nooit problemen mee. Ja, zo dra ik zie dat er een jongen dronken is of narigheid zoekt loop ik weg. Soms ko men ze wel eens naar je toe en zeggen dan hallo als ze aangeschoten zijn, maar dat vind ik niet zo erg. Ze doen vaak of ze aangeschoten zijn, maar écht dronken heb ik ze nog nooit meegemaakt. Ik drink geen alcohol, alleen soms een bier tje of een 'blue curacao', maar meestal hou ik het maar bij eentje". "Ik woon nu nog thuis, want ik heb het daar naar mijn zin. Mijn vader is instru mentmaker, mijn moeder werkt part-ti me in de gezinsverzorging. Later wil ik wel een keer op mezelf wonen. Als ik uit ga vinden mijn ouders dat niet zo verve lend, mijn moeder gaat gewoon naar bed. Maar vroeger was het zo dat ze wakker bleef tot ik er was, ze kon dan niet goed slapen omdat ze bang was dat er iets met mij zou gebeuren. Omdat ze weet dat ik met allemaal goede vrienden omga is ze niet ongerust meer". "Van mijn oude school heb ik geen vrienden, al zie ik ze af en toe nog wel eens, de meeste vrienden en vriendinnen ken ik van mijn werk. Met mijn nicht en familie kan ik ook goed opschieten, en op de camping in Alphen in Brabant waar ik veel kom heb ik onwijs veel ken- "Nee, verkering heb ik niet, wanneer ik er wel een vriendje zou hebben maakt het niet uit hoe hij er uitziet, als ik hem maar kan vertrouwen. Ik zou dan wel willen trouwen, al hoeft dat niet per se. Je kunt ook gaan samenwonen als je om elkaar geeft. Maar of ik dan kinderen zou willen hebben weet ik niet, al vind ik ze wel lief. Een heleboel meisjes van mijn leeftijd hebben al verkering, maar dat wil ik nog niet, ik wil gewoon uit met alle maal jongens en meisjes onder elkaar, voorlopig wil ik vrij zijn en van het leven genieten. Nee, ik ben niet bang voor aids, ik ga nooit met een jongen naar bed, dat kun je pas doen als je een vast vriendje hebt waar je echt van houdt. Je hoort niet met verschillende jongens naar bed te gaan.". Ik geloof niet "Dat heeft niks met de kerk te maken, want ik geloof niet. Ik geloof wel een beetje in sterrenbeelden. Zelf ben ik een stier. Niet dat alle stieren hetzelfde zijn hoor, maar ik lees vaak mijn horoscoop. Als er bijvoorbeeld staat 'je gaat naar een feest en dat wordt de avond van je leven' dan geloof ik dat een beetje, soms komt het ook uit, maar niet altijd. Ik steek ook geen zwarte paraplu op in een kleine ruimte, iemand vertelde me dat er dan iets ergs gebeurt met een familielid. Af kloppen doe ik ook, dat doe je als je wilt dat er iets niet gebeurt, maar wel alleen op hout. Wanneer je bijvoorbeeld niet wilt dat een bepaalde persoon langskomt klop je dat af, als het goed is komt hij dan ook niet. Ik weet niet goed waarom, maar ik doe dat gewoon, hoewel ik weet dat het eigenlijk zottigheid is, ik geloof er niet écht in. Ze zeggen ook wel dat je je schoenen niet midden op tafel moet zet ten, want dat brengt armoede, maar daar geloof ik niet in. En wanneer ze zeggen datje niet onder een ladder mag doorlo pen vind ik dat ook onzin." "Ik geloof ook niet in geesten. Vroeger op de camping heb ik ze wel eens met een paar mensen opgeroepen, één of twee keer toen ik een jaar of elf was. Het was gewoon een spelletje voor me, ik wil de dat wel eens meemaken. Iedereen moest een vinger houden op een glas dat midden op tafel stond, daaromheen la gen allemaal briefjes met de letters van het alfabet. En briefjes met cijfers of met 'ja' en 'nee'. Je stelde dan vragen en het glas bewoog bijvoorbeeld naar het pa piertje met 'ja' erop, of naar de papiertjes met de letters zodat je een woord kreeg. Dan kreeg je de naam door van een over leden persoon en zijn leeftijd. Je vroeg of het een goede of een kwade geest was, maar ik heb nog nooit meegemaakt dat het een kwade was. Ze zeggen soms wel dat het gevaarlijk is, dat het fout kan gaan als je geesten oproept. Ik ben ook wel een keer erg geschrokken. We zaten aan de tafel en er brandden alleen een paar kaarsen, plotseling bewoog iemand die buiten de caravan stond de gordij nen. Dat was schrikken". Ik zie wel "Hoe de toekomst er uitziet weet ik niet, daar heb ik nooit zo over nagedacht. Op het journaal zie je vaak ellende, maar echt volgen doe ik het niet. Heel soms springt wordt dat genoteerd. En daarbij komen dan nog 109 gevallen zonder da der". Frustratie Lang niet alle 94 gevallen waarin pro ces-verbaal is opgemaakt komen tot een rechtszaak. In de praktijk blijkt het om nogal wat schepen uit het buitenland te gaan. „Dan kan het aardig lang duren voor je wat hoort", zo zegt Bakker. Wat de Nederlandse gevallen betreft, brengt het openbaar ministerie ongeveer dertig procent voor de rechter. En dan rest ui teraard de vraag of die de bewijslast ac cepteert. Bakker: „Dat is je frustratie. Je ziet die vlek, je hebt het geluk ook het schip erbij te zien, je maakt een proces verbaal en dan komt het moment van be wijzen. Maar ik druk de rijkspolitiemen sen op het hart nimmer te zeggen dat het geen zin heeft, want wij willen geen sepo nering door ambtenaren. Laat de officier van justitie dat maar doen". Als er al een zaak wordt bewezen is het nog de vraag hoe hoog de straffen moe ten worden. Bakker ziet een tendens dat die hoger worden. „Maar dat is niet vol doende. Je blijft met die bewijslast zitten en met de enorme kosten van alles en ie dereen die erbij betrokken worden. Af gezien nog van de enorme schade aan het milieu die niet in geld is uit te drukken". Bakker acht de controle momenteel voldoende. „Het patrouillevliegtuig waarover we beschikken vliegt bijna ie dere dag en draait iedere maand een ben ik bang voor een kernoorlog, ik vind het dom van de mensen als ze echt zo'n bom gooien, maar die angst is snel over hoor, ik zie wel wanneer het gebeurt. Er kan ook een vliegtuig op je huis vallen en daar denk je toch ook niet de hele tijd "Wat ik later zou willen worden weet ik niet, ook daarover denk ik niet veel na, ik zou in elk geval wel willen blijven wer ken, ook als ik getrouwd ben. Zelfs als ik kinderen zou hebben, maar dan zou ik misschien part-time werken. Een vrouw hoort niet per se in het huishouden, een man kan toch ook wel wat helpen met af wassen en stofzuigen. Maar je hoort ge noeg mensen die het daar niet mee eens zijn, die vinden dat de vrouw thuis moet blijven om voor het eten te zorgen en voor de kinderen. Ach, ik zie later wel hoe het loopt". "Of ik verder nog wensen heb voor de toekomst? Nee, niet echt. Ik zou wel een keer de hele wereld over willen want ik hou veel van reizen, je ziet veel dingen, maar het leukste is dat je allemaal ver schillende mensen tegenkomt Amerika lijkt me wel wat, dat land spreekt mij enorm aan, het is zo mooi en groot. Ik ben al een keer naar de Costa Brava ge weest op een hele grote camping, dat was vreselijk leuk. Er was een disco, je kon midget golf spelen, er waren Nederland se disc-jockeys, en soms traden er fla menco-dansers op. Dit jaar ga ik weer met een vriendin naar Spanje, waar naar toe weet ik nog niet precies, misschien gaan we wel met een jongerenreis mee, met hele groepen de disco's af en naar strandraces met brommers kijken. Een gewone busreis lijkt me niet zo leuk, dan gaan er veel meer oudere mensen mee" Gezond "Maar voorlopig heb ik het prima naar mijn zin. Ik leef het liefst bij de dag, vind mijn werk leuk, heb een hoop goede vrienden en vriendinnen en ga lekker uit. Wat wil je dan nog meer? Ja, het aller belangrijkst vind ik toch dat ik gezond blijf'. maximum aantal uren. In december was dat 88 uur en dat is erg veel". Kritiek dat het vliegtuigje te veel gebieden moet be strijken, zoals de Duitse Wadden, legt hij naast zich neer. Dat is al twee jaar verle den tijd. Nu worden alleen nog de taken op elkaar afgestemd zodat niet én een Nederlands én een Duits vliegtuigje te gelijk op dezelfde plek in de lucht zijn. Geleend Dat patrouillevliegtuigje is een ge huurd toestel. "In deze tijd hoefje niet te denken aan een eigen, laat staan een tweede vliegtuig". De Kustwacht is een apparaat met weliswaar de constante be schikking over 20 patrouillevaartuigen, zes betonnningsboten en genoemd vlieg tuig, maar het blijven allemaal geleende spullen. "Een vliegtuig erbij aanschaffen kost acht miljoen. Zou je er 24 uur per dag een in de lucht willen, dan heb je er zes nodig, plus bemanning, dat kost 15 tot 20 miljoen per jaar, nog afgezien van de 75 miljoen die je kwijt bent aan oplei dingen. En dan heb je nog de kans dat je dat olie lozende schip niet ziet, simpel weg omdat je op een andere plek zit". Kosten, beschikbaarheid van mate rieel en samenwerkingsperikelen: Bak ker ziet ze als de kinderziekten van de Kustwacht die langzamerhand overwon nen worden. Een geleidelijk proces waarin toch in een jaar al veel bereikt en gedaan werd: soms wat minder opzien barend bij kleinere reddingen op zee, soms meer in het oog lopend zoals de co ördinatie van de operatie waarbij gaschloorvaten in zee tot ontploffing moesten worden gebracht of de berging van de Junior, een onder Maltese vlag va rende vrachtvaarder die geladen was met zeer giftig filterslib en die in septem ber voor de kust van Kijkduin zonk. Vrijwilligers schieten bedreigde vogels te hulp..Hier wordt een vervuilde Jan van Gent gevangen voor een grondige schoonmaakbeurt. (foto anp> Karin van Berkel (17): "Niet dat alle stieren hetzelfde zijn hoor, maar ik lees vaak mijn horoscoop'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21