Wetenschap, of geklets in de ruimte? Voor J.B. Gieles is astrologie slechts het constateren van feiten ZATERDAG 16 JANUARI V V W WM PAGINA 19 EXTRA M A BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Even voorbijgaand aan de vraag of astrologie een niet erkende we tenschap dan wel onschuldig ge klets in de ruimte is, staat het in elk geval vast dat vele mensen de astrologie belijden als een plaats vervangende religie. Voor hen spreken de sterren, ze geven hun houvast in tijden van tegenspoed. door Gerard van Putten Hoe onzinnig ze dikwijls ook van sa menstelling zijn, zelfs de weekhoro scoop in het tijdschrift kunnen van wege een vermeend ongunstige stand van de sterren tegenslagen rechtvaar digen. Het stond immers geschreven in de horoscoop. De Haagse astroloog Jan Bernard Gieles kent ze, de men sen die geheel naar de vermeende ge dragsregels van hun dierenriem gaan leven. Bijvoorbeeld wetend dat ze Leeuw zijn, gaan ze zich quasi-domi nant gedragen. Niet vreemd als er boeken verschijnen waarin de vraag wordt opgeworpen hoe je een Stier herkent, een Waterman of een Boogschutter. "Onzin, je reinste nep is dat. Iedere mens is uniek, dus ook iedere per soonlijke horoscoop. Zou het tegen deel waar zijn, iedereen had dan het zelfde baantje. Niemand is een uitge sproken Stier, een specifieke Water man of een pure Boogschutter. Ik be strijd dat er zuivere Leeuwen en Kreeften bestaan. Je reinste nep is dat. Volks verlakkerij. Neem uzelf nu maar eens. U bent dan wel een Leeuw, maar Saturnus domineert in uw horo scoop. In uw geval is er sprake van een Steenbokachtige Leeuw met een Weegschaal-ascendant. De Leeuw is een gemakzuchtig teken en inder daad, u kunt verrot lui zijn. Maar doordat in uw geval de in het teken Leeuw regerende zon in de sector staat waar Saturnus de scepter zwaait, berust u niet in uw gemak zucht maar gaat u aan de gang zodra u inziet dat dit moet. U wilt immers vooruit, Steenbokken willen altijd ho gerop, dat zijn strebers". Afwijkingen Hoezeer de astrologen ook zweren bij hun overtuiging dat de sterren spreken, doet zich sinds mensenheu genis het merkwaardige feit voor ie dere astroloog de 'taal' anders opvat. Het is de tragiek van de astrologie dat het heel wel mogelijk is dat een en de zelfde persoon door twee astrologen wordt omschreven als twee volstrekt afwijkende figuren. Eigenlijk houden de sterrenwichelaars er maar één ge lijkluidende mening op na, verwoord door J.B. Gieles: "Wij zullen nooit ge loofd worden door wetenschappers, laat staan erkend". Gieles kan het zich voorstellen dat de astrologie met name door hen met argwaan wordt bekeken. Er zijn in de ze omstreden beroepstak immers on telbare systemen in omloop. Vertel Gieles wat. Hij heeft ze allemaal toe gepast om horoscopen te trekken. En deze astroloog realiseert zich maar al te goed dat al die afwijkende menin gen en visies nu niet direct de geloof waardigheid van de astrologie bevor deren. Er wordt maar wat aangerot- zooid, zo stelt Gieles vast. Eigenlijk deugt er maar één systeem om ie mands doopceel aan de hand van ster ren en planeten te kunnen lichten, en dat is naar zijn zeggen het systeem- Gieles. Het min-één systeem dus, dat hij meer dan een kwart eeuw geleden bedacht en dat volgens hem het enige bonafide systeem in de astrologie kan zijn. Geloof in zijn systeem kan hij, Jan Bernard Gieles, niemand geven. Wel acht hij zich in staat anderen de "deugdelijkheid" ervan aan te tonen. Anders dan andere astrologen be gint bij Gieles iemands leven een jaar voorafgaande aan diens geboorte. Zijn theorie luidt: "Stel dat de astrolo gie bestaat, dan hebben de twaalf te kens ieder hun eigen betekenis. Op de cirkel van een horoscoop staan twaalf tekens op de hoek, ze symboliseren een lichaamsdeel. De Ram stelt het hoofd voor, de Stier de keel, de Twee lingen de longen en ga zo maar door. Als er een compleet mens op aarde moet komen, dan moet de zon door de hele zodiak gaan. Het conceptiemo ment kun je niet als uitgangspunt voor een persoonlijke horoscoop ge bruiken. De vraag is wanneer ze el kaar pakken, bovendien gaan er nog eens twaalf uur overheen voordat het eitje is bevrucht". Fantasten Onlangs debatteerde hij voor de tv- camera met prof. dr. C. de Jager, voor zitter van het Genootschap van Scep tici. De hoogleraar beweert al een jaar of veertig naar de hemel te hebben ge keken in de hoop iets buitensporigs waar te nemen, maar helaas, hij heeft nooit een ufo gezien. En ook de astro logen heeft de sterrenkundige zelden op een waarheid kunnen betrappen. Als ware scepticus verzet De Jager zich er dan ook tegen, meer bepaald tegen het commerciële aspect ervan. Dagbladen en tijdschriften zouden naar zijn mening geen weekhorosco pen moeten publiceren, terwijl ook het trekken van persoonlijke horosco pen berust op de larie van onverbeter lijke fantasten. "Humbug is het", meent De Jager, ''klinkklare onzin, al klopt er natuurlijk altijd wel iets van". Zelf levend in de overtuiging dat de Jan Bernard Gieles: "Vooral als het volle maan is gebeuren er de gekste dingen". astrologie als gevolg van de "beun haasachtige praktijken" van astrolo gen een naar scepsis zwemende kriti sche benadering verdient, acht Gieles het een goede zaak dat er een Genoot schap van Sceptici is opgericht en dat de voorzitter zich een houding aan matigt die ongeloof verraadt. "Dat is prima, er zit inderdaad veel kaf onder het koren. Maar De Jager maakt één fout: hij generaliseert. Een kennis van mij heeft hem gevraagd eens bij mij langs te komen. Hij heeft toen geant woord: met astrologie wil ik niks te maken hebben. Dat vind ik dan niet helemaal in de haak. Ik heb de val van de dollar voorspeld. De Jager heeft gezegd dat hij dat ook had gekund. Dat zal best, maar niet twee jaar van tevoren! Wie astrologen wil beoorde len en veroordelen moet ze eerst af checken door ze aan de tand te voeien. Zonder dat daar een Jiinein-interpre- tatie aan te pas mag komen. Achteraf redeneren op grond van reeds beken de feiten. Ik wil van niemand iets we ten, bij het trekken van een persoon lijke horoscoop heb ik geen hulp no dig. Ik zal het sterker vertellen, de mensen die hier komen mógen me niet helpen. Ze hoeven alleen maar hun geboortedatum en geboorte plaats op te geven, verder kunnen ze volstaan met het zeggen van ja of nee in reactie op mijn vragen". De moraal van zijn betoog: kritiek leveren op de praktijken van een as troloog mag, maar geef de astroloog in elk geval de gelegenheid zichzelf te bewijzen. Geen goden Zelf doet Gieles dat bij herhaling, omdat hij nog altijd niet in astrologie zegt te geloven. Hij wijst op zichzelf. "Wij", verstrekt de astroloog onge vraagd een zelfanalyse in meervouds vorm, "wij zijn geen goden". In magie gelooft hij ook niet, als helderziende wenst Gieles zich evenmin te betite len. "Voor mij is astrologie het consta teren van feiten. Ik confronteer men sen met de keerpunten in hun leven zoals die in hun persoonlijke horo scoop zijn aangegeven. Onder keer punten versta ik: echtscheidingen, sterfgevallen, weglopen van huis. Ik bewijs mezelf als astroloog door ze het verleden voor te houden. Als je het verleden van iemand niet kunt be wijzen kun je ook iemands toekomst niet voorspellen, dan deugt de horo scoop niet". Maar al te graag bedient hij zich van de geuzennaam "belhamel onder de astrologen", omdat niemand zich naar zijn zeggen zou wagen aan toe komstvoorspellingen. "Mijn blad Sagittarius, dat me vanwege de kos ten op de rand van faillissement heeft gebracht maar dat na vijftien jaar nog altijd bestaat, is het levende bewijs De astrologie vormt sinds mensenheugenis een omstreden discussiethema. Zelfs Jan Bernard Gieles, volgens menigeen de ster onder de Nederlandse astrologen, durft niet geheel en al in te staan voor de betrouwbaarheid van het resultaat van zijn sterrenwichelarij. "Wij zijn geen goden. Voor mij is astrologie het constateren van feiten". Gieles voorspelde onder meer feilloos de val van Nixon, het terugtreden van Willy Brandt, en niet te vergeten de oktober-crach in Wall Street. van de astrologie. Daarin kan ieder een mijn voorspellingen lezen". Hij gaat er prat op dat die voor "tachtig procent" betrouwbaar zijn. Tegenover zijn 3200 lezers legt Gieles ook telkens verantwoording af in zijn vaste rubriek 'Terugkijken', waarin hij zijn eerdere gedane toekomstvoor spellingen toetst aan de feiten. In datzelfde tijdschrift liet Gieles een van zijn medewerkers afrekenen met de mythe van Nostradamus. De astroloog verkeert in de mening dat thans met "allerlei berekeningen' af doende is aangetoond dat die nog al tijd bewonderde en gevreesde 'ziener' in 1550 enkele voorvallen profeteerde uit een vlaag van paranoia. Toeval of niet, Gieles kondigde ooit tot op de juiste datum het aftreden van Nixon aan. Hij voorzag ook min stens twee jaar van tevoren het terug treden van Willy Brandt, de abdicatie van koningin Juliana, de vrije val van de dollarkoers. "Natuurlijk moet je enige mazzel bij dit werk hebben. Ik was hier eens bezig met lesgeven. Op een avond dat de maan in het teken Scorpio zat, het teken van de gijzeling en de mafia. Nu moet u weten dat de maan alles beïnvloedt, vooral als het volle maan is gebeuren er de gekste dingen. Op die avond zei ik tegen m'n leerlingen: wat een rare kleur heeft die maan. Het zou best eens kunnen dat er in het Midden-Oosten een gijze ling op stapel staat. Nou, anderhalf uur later was het al op tv, in Iran wer den die Amerikanen gegijzeld". Reputatie Alleen al op grond van die al frap pante overeenkomsten tussen prog nose en werkelijkheid geniet Gieles de reputatie van ster onder de Neder landse astrologen, al zouden vele van zijn collega's hem met zijn zogeheten min-één-systeem het liefst naar een andere planeet wensen. Als hij op zijn woord mag worden geloofd, is de ja lousie de métier groot in deze specifie ke branche. Zelf laat hij zich nooit in met andere sterrenwichelaars, de meeste kenschetst hij als charlatans, meelijwekkende dillettanten. Alleen voor Jacques Chandu en lijke collega kan hij een zekere mate van respect opbrengen, volgens hem zijn die wel integer bezig zonder zich overigens te wagen aan toekomst voorspellingen. Als hij praat over astrologen, dan komen ook wat dat betreft de wijzen uit het Oosten. Uit het Verre Oosten dan wel te verstaan. Vergeleken met hen voelt Gieles zich maar een half was. Hij kwam in 1959 in aanraking met de astrologie, daartoe min of meer aangespoord door een vriend van Indonesische komaf. "Schrijf het maar gerust op", adviseert Gieles, "mijn vrouw was net bij me weggelo pen en ik voelde me bepaald niet lek ker. Enfin, ik zat aan de borrel en toen zei die vriend, Bill Vasmer: ze komt woensdag terug, op een heel gek tijd stip. Enfin, op die bewuste nacht ging om drie uur 's nachts de bel en daar was mijn vrouw dan weer. Later kwam ik die Vasmer weer tegen. Ik vroeg, verrek hoe wist jij dat? En toen zei hij met dat Australische accent dat hij van zijn moeder had geërfd: well Jan, it's pearls before swine, I am an astrologer". Desgevraagd weigerde zijn vriend hem de geheimen van de astrologie te vertellen, wel had hij uit de horoscoop van Gieles afgeleid dat deze over ze kere mogelijkheden beschikte om op dit gebied het een en ander te preste ren. Om een lang verhaal kort te ma ken besloot Gieles alles stuk te lezen over wat er was verschenen met be trekking tot zesduizend jaar astrolo gie. En als echte Pietje Precies, als rechtgeaarde secondenkliever ont dekte hij fouten in bepaalde bereke ningen. Gieles had in ruime mate de tijd voor dat ingrijpende onderzoek, omdat hij zojuist als directeur ("ten onrechte, ik heb geprocedeerd en ge wonnen, zoals ik alle procedures win") was ontslagen bij de EMS, het toen florerende maar later ingestorte onroerend góed-imperium van Rein- der Zwolsman. "Ik geloofde nergens in en dat doe ik nu nog niet, ik wilde het bewezen zien en dat wil ik nu nog". Fout Intussen hangt Gieles wel de over tuiging aan dat er een verband bestaat tussen hemel en aarde, dat sterren en planeten wel degelijk hun invloed hebben op het aardse bestaan. Ze lie gen volgens hem nooit, die hemelli chamen. Als uit een persoonlijke ho roscoop niet de concrete voorvallen naar voren komen die de betrokkene heeft doorleefd en die hem of haar ei gen zijn, is er gegarandeerd ergens een fout geslopen in de berekening. "Er zit een onbetrouwbaarheidsfac tor in van twintig procent. Als het mis gaat komt dat meestal omdat ik van iemand een bepaald aspect mis. Er is dan bijvoorbeeld een verkeerd ge boorte-uur opgegeven. Vier minuten verschil in de geboortetijd maakt een jaar verschil uit op de gebeurtenissen naderhand". "Maar het komt ook voor dat de ge boortedag niet klopt. Neem nou Prins Bernhard. We hebben ons blindge- staard op zijn horoscoop. Er viel wer kelijk niets zinnigs uit op te maken. Dat ik destijds de Lockheed-affaire heb voorspeld dank ik aan de horo scoop van Beatrix. Toen ik aankon digde dat Bernhard zich schuldig had gemaakt aan financiële malversaties, kreeg ik vele woedende telefoontjes. Hoe durfde ik het in mijn hoofd durf de te halen dit te schrijven. Een week of twee later stond het wel in alle kranten, maar dit terzijde. Wat er met de horoscoop van prins Bernhard was misgegaan was de foute geboorte datum. Iedereen denkt dat hij op 29 juni 1911 is geboren, maar in werke lijkheid was dat op 28 juni 1911 rond kwart voor drie. In Jena. Toen ik daar van uitging begon zijn horoscoop te lopen als een trein. Bijna alles kwam er uit". Bewijs Laatst had hij John Haenen op be zoek. De Veronica-verslaggever liet er geen misverstand over bestaan dat hij van dat hele sterrengedoe geen barst geloofde. Gieles respecteerde die uit spraak, trok wel de "goed lopende" horoscoop van Haenen om vervol gens bij het afscheid de reporter te ad viseren: jongen, pas op in het verkeer, je kunt een accident krijgen. Die jon gen heeft een verschrikkelijke klap gehad, hij heeft tweeënhalve maand in het ziekenhuis gelegen. En al gun ik dat niemand, dus ook hem niet, het bewijs had ik wel geleverd". Ook schrijver dezes moet eraan gelo ven, gewend als Gieles nu eenmaal is zichzelf te bewijzen met het trekken van een persoonlijke horoscoop. De astroloog beroept zich er op dat er een ruwe versie ter waarde van 250 gulden op tafel ligt, er mag volgens hem sterk worden getwijfeld aan de juistheid van het opgegeven geboorte-uur. Het resultaat van zijn reken- en schets- werk levert inderdaad enkele opmer kelijke herkenningspunten op, zoals ook een redelijk betrouwbare karak terschets. Althans, intimi blijken maar al te graag bereid het door Gie les opgeroepen beeld te herkennen van een heetgebakerd, chaotisch, am bitieus, koppig en eigenzinnig per soon met een scherpe tong. Van het tegendeel van een allemansvriend, van een type ook dat geenszins ge bukt gaat onder een minderwaardig heidscomplex. Dat moge allemaal zo zijn, in de ho roscoop ontbreken minstens twee markante feiten die niet onvermeld hadden mogen blijven. Af en toe dreigt de astroloog zelfs op een dwaalspoor te raken, waarna het vra gen wordt naar een weg die hem naar bekend terrein moet voeren. Tijdens de horoscoop-uitleg van Gieles laten vaagheden en gemeenplaatsen zich aflossen door duidelijke aanwijzin gen over de levensloop van onderge tekende. "Het kan zijn dat uw geboor tedatum correctie behoeft", vermoedt Gieles, die op grond van die opmer king het voordeel van de twijfel ver dient. Gorbatsjov Een mededeling van J.B. Gieles, speciaal bestemd voor twijfelaars aan de oprechtheid van glasnost en pe restrojka, voor communistenvreters en fervente Ruslandhaters: met Gor batsjov zitten we écht goed. Na 26 uur zoeken naar het juiste geboorte-uur van de partijleider kwam er een alles zins integer, verdraagzaam en open hartig persoon naar voren, die met zijn kordate optreden ook door tegen standers zal worden gerespecteerd. De astroloog verwacht dat Gorbatsjov ook Afghanistan zal afstoten. De eerste juiste voorspelling met betrekking tot 1988 heeft Gieles al ge noteerd. Op 6 december 1987 kondig de hij aan dat rond 7 januari "grote on rust" zou ontstaan in het bankwezen en op de effectenbeurzen. Op 8 janua ri maakten de aandelenkoersen op Wall Street een vrije val. Daarentegen blijkt het Nederlandse klimaat voor Gieles net zo onpeilbaar als voor de meteorologen. Op 6 december 1987 kondigde hij aan dat de zon rond 28 december conjunct samenvoe gend) Neptunus ging staan en er daar om terdege rekening moest worden gehouden met sneeuwval, gladheid en mistvorming. Maar in de weer- praatjes van eind december domi neerden regen en hoge temperaturen. Dat koningin Beatrix geveld zou worden door een hersenvliesontste king, heeft Gieles niet voorzien. In de editie van september/oktober 1987 van Sagittarius schreef de astroloog: "Deze horoscoop is tamelijk lang ge leden (januari/februari 1986) door ons behandeld. Wij hadden destijds de as pecten berekend tot en met 29 augus tus 1986. U zult zich wel afvragen of ik de ziekte van de koningin voorzien zou hebben. De zaken achteraf bekij kend, zeg ik: ik weet het niet. Wel weet ik zeker dat ik gezegd zou heb ben dat zij eventueel met onderzoe ken in een ziekenhuis te maken zou krijgen". In de Sagittarius-uitgave van janua ri/februari 1988 definieert Gieles deze uitspraak als volgt: "Als aanwijzer van haar ziekte hadden wij het vier kants-aspect tussen de progressieve cusp 12 en de Zon". De meest recente, van 12 november daterende horo scoop van koningin Beatrix duidt op grote veranderingen: in haar werk vanwege de "progressieve" Mars en binnenskamers wat zich op 14 augus tus zou kunnen uiten. "Veranderin gen die nogal scherpe kanten heb ben". Ook voor de voetballer Marco van Basten lijken er veranderingen op komst, Gieles vermoedt zelfs dat het contract met AC Milan voortijdig wordt ontbonden. Heijn Tot zijn spijt beschikt Gieles niet over de persoonlijke gegevens van Gerrit Jan Heijn. Hij heeft ze wel schriftelijk opgevraagd, maar het Ahold-concern heeft beleefd doch be slist geweigerd ze te verstrekken. Het is overigens de eerste keer dat een verzoek van Gieles niet welwillend is beantwoord. Over het waarom heeft hij zo zijn gedachten,, maar die wei gert hij prijs te geven aan de open baarheid. Wat zegt zjjn eigen horoscoop over de toekomst van Gieles? "Dat mijn le ven een gewelddadig einde zal krij gen. In 1943 ben ik al ter dood veroor deeld door de Duitsers, nadat ze me hadden opgepakt. Mijn kop zou eraf gaan, dat is gelukkig niet gebeurd. Maar ik weet het zeker, ik zal geen na tuurlijke dood sterven. En dan hoeft er niet per se een misdrijf in het ge ding te zyn, dat kan ook door een mis lukte operatie". Voor de 69-jarige Gieles is het te ho pen dat hü zijn horoscoop niet goed heeft berekend.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19