Si mm hoi nua Inhaalrace Karpov 'Rebel' Been viert rentree bij Feyenoord met treffer Zwarte dag voor Jeroen Piket ZATERDAG 16 JANUARI 1988 PAGINA 13 Fout hè Het is niet zo koud hè. Toch vlie gen de ijsmutsen bij Wout Ber gers als zoete broodjes over de toonbank. Dat komt omdat er 'Koud hè' op staat, gevleugelde woorden sinds Henk Spaan en Harry Vermeegen ze te pas en te onpas de ether inslingeren. 'Koud hè, wat is het koud hè?', roepen wildvreemde mensen te genwoordig naar elkaar, terwijl de lente een maand of drie te vroeg is doorgebroken. Rogelli Sport bv heeft inmid dels handig ingespeeld op de door het Veronica-duo Spaan- /Vermeege'n veroorzaakte rage. De firma uit Etten Leur heeft na melijk geel/blauwe ijsmutsen met het opschrift 'Koud hè' op de markt gebracht. Daarmee heeft directeur Rob Ten Hage de woe de gewekt van Rob Out. Die heeft kennelijk vernomen dat Wout Bergers in Leiden 'Koud hè-mutsen' verkoopt, want de sportartikelenverkoper heeft een boze brief van Veronica ontvan gen. Algemeen directeur Rob Out in de door zijn secretaresse on dertekende brief: "Veronica heeft het woord- en beeldmerk 'Koud hè' laten depo neren bij het Benelux Merkenbu reau. Het merk 'Koud hè is der halve een beschermd merk. U dient zich dan ook te onthouden van het gebruik van dit merk". Out laat Wout vervolgens we ten dat hij hem eventueel voor de rechter sleept als de verkoop van 'Koud-hè-mutsen' niet onmid dellijk wordt gestaakt. Maar Wout maakt zich niet druk om Out en heeft de brief inmiddels doorgespeeld naar een andere Leidenaar, Eelco Brinkman, mi nister van WVC. Een beter be wijs dat Veroncia, in strijd met de omroepwet, commerciële ac tiviteiten ontplooit is volgens hem niet denkbaar. Mutsen-leverancier Ten Hage moet hartelijk om de reactie van Bergers lachen. De directeur van Rogelli Sport: "Een andere klant van mij heeft ook zo'n brief gekregen en die reageerde ook al heel gevat. Hij zei: 'Van het geld dat ik ver dien met de verkoop van die mut sen moet ik aan het eind van -het jaar belasting betalen waarmee de omroeporganisaties in stand worden gehouden en nu zal één van die organisaties even gaan bepalen dat ik geen mutsen meer mag verkopen, kom nou gauw...' Zelf heb ik nog niets van Veron cia vernomen, maar ik heb me wel alvast georiënteerd". Waarbij Ten Hage tot de con clusie is gekomen dat Veronica hem niets kan maken. "Daar is mijn advocaat in elk geval van overtuigd. Als Veron cia juridische stappen neemt, zijn er volgens hem twee moge lijkheden: of de rechter bepaalt dat een oer-Nederlandse kreet als 'Koud hè' niet als merk gedepo neerd kan worden of wij kunnen aantonen dat wij al 'Koud hè- mutsen' verkochten voordat Veroncia het als merk heeft gede poneerd". Opgelucht Het gaat goed met Johan Jonker. De Katwijkse voetballer kan thuis weer opgelucht adem ha len. Vorige week zaterdag werd Jonker in het vriendschappelij ke treffen tussen zijn club Quick Boys en het Nederlands ama teurelftal getorpedeerd door Herman Teeuwen. De doelverdediger van TOP uit Oss kwam halverwege de eer ste helft met de knie vooruit ver zijn doel uit om een hoge voorzet te onderscheppen. Behalve de bal raakte Teeuwen ook Quick Boys-voorstopper Jonker vol op het lichaam. Drie gebroken rib ben en een gaatje in één van de longen waren het gevolg. De in hevige ademnood verke rende Jonker werd met spoed naar het Academisch ziekenhuis gebracht waar hij aanvankelijk op de afdeling Intensive Care werd verpleegd. Jonker: "Ik lag aan de beademingsap paratuur en de eerste nacht is het alarm wel drie keer afgegaan. Dat is toch wel even schrikken, maar gelukkig ben ik kalm geble ven. Dat kon ook moeilijk anders wat ze hadden me met van alles volgespoten". Dinsdag mocht Jonker het zie kenhuis weer verlaten en thuis wachtte de huisschilder behalve een bloemenhulde en veel be zoek een brief van secretaris Akemann van de technische af deling van de KNVB. Een brief namens de begeleiders en spe lers van het momenteel door Au stralië toerende Oranje en in het bijzonder "onzekeeper Herman Teeuwen". Die Jonker overigens niets kwalijk neemt. De 25-jarige voet baller: "Hij deed precies wat alle an dere keepers ook doen, met z'n knie vooruit de lucht in. Dat hoort er nu eenmaal bij. Hij wil M. I redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Wat gebeurde er op die 'ge denkwaardige' zevende novem ber op het veld van ZLC? De ge lijkmaker van de thuisclub werd fel aangevochten door de Sas- senheimers omdat de bal vol gens alles wat GWS was de doel lijn niet had gepasseerd. Vlak daarvoor had arbiter Hulsbos na een protest van de ZLC-grens- rechter een GWS-treffer afge keurd en dat incident stond de Sassenheimers nog helder voor de geest toen de spelleider dit keer wèl naar het midden wees in plaats van verhaal te halen bij de 'grensjager' van GWS. Omdat Hulsbos dit weigerde werd hij fel Wie zit fout, Wout of Out? de zich heel graag bewijzen, maar dat is 'm geloof ik niet ge lukt". Behalve Teeuwen wilde ook Jonker zich in het oefenduel be wijzen. De zevendejaars eerste elftalspeler van de Katwijkse ti- telpretendent had namelijk nog een appeltje te schillen met bondscoach Ron Groenewoud. Jonker: "Die moet niets meer van me hebben sinds ik vorig jaar met een spierblessure een selectiewed strijd in Zeist heb gespeeld. Ik zat bij de laatste 32, maar had een spier gescheurd. Ik heb me een beetje laten oplappen en ben er in Zeist gewoon tegenaan gegaan. Maar het ging dus absoluut niet en na een half wedstrijdje kon ik het vergeten. Verzorger Monne de Wit had het gelijk in de gaten en Groenewoud was meteen boos. Sindsdien ziet hij me niet meer staan. Achteraf was het stom van me, want er bleken nog meer se lectiewedstrijden te zijn. Ik had (foto Henk Bouwman) gewoon voor de eerste wedstrijd moeten afzeggen. Nu kreeg ik een briefje thuis met de mededeling dat ze geen interesse meer in me hadden. Vandaar dat ik Groene woud vorige week nog wat wilde laten zien". En dat was iets anders dan een trieste aftocht per brancard. Vallende ster Er is géén schuldige aangewezen voor het staken van de wedstrijd ZLC-GWS in de tweede klasse van de Afdeling Leiden (zater dag) en die beslissing van de strafcommissie heeft de nodige vragen opgeroepen. Niet alleen bij de Leidse vereniging, maar ook bij scheidsrechter Piet Huls bos en bij Henk Philipse, die als toeschouwer aanwezig was en uitgebreid rapport opmaakte van de gebeurtenissen in die tu multueuze wedstrijd, waarvan vanmiddag de resterende 32 mi nuten worden gespeeld. Beide ploegen beginnen met een 1-1 stand. "Plotseling voelde ik een harde slag in mijn gezicht", zegt Hulsbos, die suizebollend een afkoelingsperiode inlaste. Eenmaal in de kleedkamer aan gekomen voelde de arbiter zich echter njet in staat om de wed strijd te vervolgen en maakte dan ook een vroegtijdig einde aan het duel. Hulsbos: "Wat er precies is gebeurd, weet ik niet. Ik stond tussen al die spelers in en voelde plotseling een klap. Of er iemand heeft gesla gen? Het kan van alles geweest zijn. Misschien een elleboog. Na afloop heb ik dat natuurlijk ge vraagd, maar de één zei dit en de ander zei dat. Iedereen kroop achter elkaar weg. Een volgende keer zal me dat niet meer gebeu ren. Dan wijs ik gewoon iemand aan. Als ze jou pakken, moetje ze gewoon terugpakken. Is er nie mand gestraft? Dat vind ik wel heel vreemd". Henk Philipse stond als toe schouwer achter het doel van GWS toen Hulsbos tegen de grond ging. De Leidenaar schreef een ooggetuigenverslag, dat hij opstuurde naar het afde lingsbureau op De Bloemerd in Leiderdorp. Philipse: "Het was een geldig doelpunt van ZLC, laat ik dat voorop stel len. Daarna wilde de scheids naar het midden lopen. Maar die spelers van GWS wilden dat hij verhaal ging halen bij hun grens rechter. Toen haalde één van die gasten plotseling uit. Hoe die jon gen heet, weet ik niet, ik weet al leen dat het hun nummer elf was. Dat heb ik ook in mijn rapport gezet. Ik heb het één en ander mondeling toegelicht bij de bond en ik had de indruk dat ze heel blij waren met mijn bemoeienis. Maar nou blijkt er niemand te zijn gestraft. Als neutraal toe schouwer vind ik dat heel raar. De scheidsrechter zelf kon zich bijna niets meer herinneren. Die man zat bijna te huilen in de kleedkamer. Ik moet eerlijk toe geven dat hij voor dat moment ook al een paar keer een beetje ra re dingen had gedaan. Hij zat niet echt lekker in de wedstrijd". Aad Oudshoorn, bestuurslid van GWS en in de wedstrijd in dienst als grensrechter, heeft een geheel andere zienswijze. Ouds hoorn: "Volgens mij heeft de tucht- commissie een terechte beslissing genomen. Ik ontken dat de scheidsrechter is geslagen en dat komt overeen met de getuigenver klaringen die op het bondsbu- reau zijn gegeven. Ik denk dat de scheidsrechter geen weg terug meer zag. Als hij het doelpunt had afgekeurd, had hij heel ZLC op zijn dak gehad. Dat is mijn verklaring voor zijn plotselinge duizeligheid". Frits Rijsbergen, de laaste man van ZLC, was eveneens aanwe zig op het bondsbureau om het één en ander toe te lichten. Rijs bergen: "Iedereen was daar aanwezig. Nee, niet die gast die zou hebben geslagen. Zelf heb ik dat overi gens niet gezien. Het was een beetje moeilijk te volgen. Maar die scheids is natuurlijk niet door een vallende ster geraakt". Rest natuurlijk de vraag hoe de tuchtcommissie van de KN VB Afdeling Leiden tot deze uit spraak is gekomen. Philip Sas, die namens de bond de leiding had in het onderzoek: "Hoe we precies tot deze uit spraak zijn gekomen, kan ik niet zeggen. We hebben te maken met de privacy van de betrokkenen. Het heeft een besloten karakter. Het mag niet zo zijn dat we ons el ke keer moeten verantwoorden voor een uitspraak". Er is niemand gestraft. Is er re kening gehouden met het rap port van de heer Philipse? Een scheidsrechter gaat niet zo maar tegen de grond. "Er zijn meer rapporten dan die van meneer Philipse. Hoe de omstandigheden op het veld pre cies waren, weet ik niet. U moet van mij aannemen dat we zéér zorgvuldig zijn geweest. De ver klaring van de scheidsrechter zelfwas het meest belangrijk. Dat was eigenlijk het kardinale punt. De GWS'er die zou hebben ge slagen, is door de tuchtcommis sie niet gehoord? "Dat zou ik niet durven zeg gen. We behandelen zoveel straf zaken en doen dat steeds heel zorgvuldig. Zeker als het mole statie van een scheidsrechter be treft. Maar we moeten in zulke gevallen wel voldoende bewijs last hebben. Heintje Davids Vorig seizoen verklaarde Ger de Roode "nooit meer" voor LDWS één te zullen voetballen. Dat had niets te maken met een ruzietje met trainer van der Ham, maar simpelweg omdat De Roode het welletjes vond. De 38-jarige wil de plaats maken voor de jeugd en greep het kampioenschap van de vierde klasse aan als afscheid. Maar afgelopen zaterdag trad de oudste van het broederpaar De Roode weer aan in de hoofd macht van de derdeklasser. Heb ben we hier te maken met de Leidse uitgave van Heintje Da vids?: "Welnee", onthult de voetballer, die se dert dit seizoen deel uit maakt van het tweede elftal. "Er waren nogal wat blessures. En aangezien de selectie nogal smal is, kwamen ze al snel bij mij terecht. Vind ik niet erg hoor, want ik had bij m'n afscheid ge zegd dat ze altijd een beroep op mij konden doen als ze omhoog zaten". De aanwezigheid van Ger de Roode legde LDWS vorige week geen windeieren. De Vlietclub had geen enkele moeite met RCL, dat op zaterdag een afde ling hoger speelt. De Roode zorg de met een leep kopballetje voor de tweede Leidse treffer: "Het ging lekker en dat voor een ouwetje dat slechts één keer traint in de week. Maar ik moet zeggen dat RCL mij verschrikke lijk is tegen gevallen. Let op mijn woorden: die vliegen achter el kaar naar de derde klasse, zó slecht vond ik ze spelen. En die gasten trainen toch stuk voor stuk twee keer in de week. Dat haalt geen enkele LDWS'er. Die komen gemiddeld één keer per week". Zonder de aanwezigheid van de routinier vallen de prestaties van LDWS niet tegen in de derde klasse. De Roode: "Ze hadden veel hoger kunnen staan, als ze meer hadden ge traind. Ik heb bijna alle wedstrij den gezien, maar het niveau valt me tegen. In de derde klasse kun je veel gemakkelijker voetballen dan in de vierde klasse. Ik zou het nog aankunnen. In een eerste elf tal speel je trouwens veel beter. Niet zo moeilijk, wantje voetbalt met jongens die met een bal over weg kunnen. In het tweede loop ik me gek". Dus we kunnen Ger de Roode weer in LDWS-één verwachten?: "Voordat dat zover is, moet er eerst 'ns worden gepraat". Waarover?: "Je denk toch zeker niet dat ik dat ga vertellen". WIJK AAN ZEE (GPD) - Anatoly Karpov is in de zesde ronde van het Hoogovens-schaaktoernooi aan een grandioze inhaalmanoeuvre begonnen. Aanvankelijk leek het of de ex-wereldkampioen tegen de jonge Bulgaar Kyril Georgiev wei nig uit de opening had gehaald, maar in de loop van het midden spel kwam Karpov langs de halfop en g-lijn geweldig opzetten en zijn actie bleek na 41 zetten beslissend. Karpov is koploper Andersson nu tot op een half punt genaderd. De Zweedse grootmeester had gisteren tegen Michael Tal geen zin in een scherp gevecht; hij weet hoe gevaarlijk de Letlander kan zijn als er een gecompliceerde stelling op het bord komt. Tal had na 18 zetten geen bezwaar tegen remise en daar mee was ook Andersson tevreden. „Ik heb weer een belangrijke klip omzeild", zo was zijn commentaar. Nog eerder had Genna Sosonko het weer voor elkaar. Hij gaf met zwart een knap staaltje openings analyse te zien en bereikte tegen Robert Hübner in een 'omgekeer de' Siciliaanse Draak na 20 zetten een volkomen gelyke positie. De Westduitser voelt zich bepaald niet in topvorm en accepteerde het re mise-aanbod maar al te graag. Ook John van der Wiel maakte met zwart vrij gemakkelijk remise en wel tegen Ivan Farago. De Ne derlandse grootmeester nestelde zich daardoor alleen op de derde plaats, omdat Ljubo Ljubojevic on verwacht onderuit gehaald werd door Curt Hansen. De Deen had tot nu toe weinig opzienbarende din gen laten zien, doch gisteren bleek hij plotseling in een uitstekende vorm te zijn. Ljubojevic kwam in een Engelse opening al spoedig in moeilijkheden en moest bij de eer ste tijdcontrole capituleren. Jeroen Piket had een slechte dag. Zijn tegenstander, Pedrag Nikolic, bleek het Simagin-sys- teem van het Koningsindisch beter te kennen en kwam duidelijk met voordeel uit de opening. Een takti sche fout van Piket was de oorzaak van een snelle nederlaag, (zie ana lyse). Paul van der Sterren verdedigde zich tegen Simen Agdestein met De taktische fout van Piket Wit: P. Nikolic. Zwart: J. Piket Wijk aan Zee 1988, 6e ronde Koningsindisch I. d4 Pf6; 2. c4 g6; 3. Pf3 Lg7; 4. g3 0-0; 5. Lg2 d6. Piket houdt van het Konings indisch; een 'jonge-jongens-ope- ning' placht Donner te zeggen. Een veilige keus is 5. c6, zoals Kasparov onlangs in Sevilla te gen Karpov deed, en ook 5.d5 is speelbaar als men de theorie goed kent. 6. 0-0 Pc6; 7. Pc3 Lg4. De zet van Panno, 7.a6, is ge bruikelijker. 8. d5 Pa5; 9. Dd£ c5. Nikolic suggereerde na afloop 9. Lxf3; 10. exf3 Pd7, maar na 11. f4 Pc5; 12. De2 Lxc3; 13. bxc3 Dd7; 14. Le3 wordt het witte lo- perpaar oppermachtig. 10. Pd2! e5. Na 10.Dd7; 11. a3 b6; 11.... Tc8; 12. f3 Lh3; 13. Lxh3 Dxh3; 14. b4) 12. b4 Pb7; 13. Lb2 is wit in het voordeel. II. dxe6 e.p. Lxe6; 12. b3 d5? Een taktische fout; deze leidt vrij geforceerd tot een verloren eindspel. Een logisch vervolg was 12. Pc6; 13. Lb2 De7. Wit blijft dan wat beter staan. 13. cxd5 Pxd5; 14. Lxd5! De inleiding tot de krachtige weerlegging. 14.Lxd5 Hier kost 14. Lxc3; 15. Dxc3 Lxd5; 16. Lb2 f6; 17. Dxc5 een be langrijke pion. 15. Pxd5 Lxal: 16. Pe4! De eerste pointe; er dreigt ver nietigend 17. Lg5. 16. Lg7 Ook het eindspel na 16.Ld4; 17. Pdxf6 Lxf6; 18. Pxf6 Txf6; 19. Dc3 Tf3; 20. exf3 Dxg5; 21. Dxa5 is slecht voor zwart. 17. Lg5 f6. De zwarte dame heeft nauwe lijks velden. Na 17. Db8; 18. Le7! wint wit de kwaliteit terug met behoud van de pluspion. Dit is de tweede pointe van het witte offer. 18. Pdxf6 Txf6. Of weer 18. Lxf6; 19. PxfB Txf6; 20. Dc3! 19. Dxd8 Txd8; 20. Lxf6 Lxf6; 21. Pxf6 Kf7; 22. Pe4 b6 23. Tel Td4? Nu gaat het snel. Met 23.Pc6 had zwart fellere tegenstand kunnen bieden. DIAGRAM: Wit: Kgl. Tel, Pe4, pi.: a2, b3, e2, f2, g3, h2. zwart: Kf7, Td4, Pa5, pi.: a7, b6, c5, g6, h7. 24. Pxc5! Berust op de wending 24, bxc5; 25. Txc5 Pb7; 26. Tc7! en het eindspel met drie pluspion nen biedt geen enkel probleem meer. 24. Td2; 25. b4 Nu is het toreneindspel na 25. Txa2; 26. bxa5 bxc5; 27. Txc5 Txe2; 28. Tc7 kansloos voor zwart. Zwart geeft het op. zijn geliefde Orthodoxe Damegam biet. Paul heeft over deze opening een voortreffelijk boek geschreven en met de daarmee verworven ken nis mag hij graag experimenteren. Na zes uur spelen bezat hij in het toreneindspel een pluspion en in een tweede zitting moet blijken of dit kleinood te verzilveren valt. Vitaly Tsjeskovski heeft in de B- groep de leiding behouden, vooral dank zij het feit dat zijn naaste bela gers niet tot winst kwamen. De Sowjetrus had met Joris Brennink- meyer te doen. Spoedig bleek dat de Groninger zijn les getrokken had uit de partij van Hübner uit de vorige ronde. De Franse verdedi ging van Joris bleek tegen alle Rus sische bestormingen bestand en na 36 zetten moest Tsjeskovski in re mise berusten. Gert Ligterink kreeg van de hek- kesluiter Liafbern Riemersma een Nimzoindiër te verwerken. De par tij eindigde kort voor de eerste tijd controle in remise en daarmee kon Ligterink uiterst tevreden zijn. „Ik stond op een gegeven ogenblik to taal verloren", zo zei hij, „maar ge lukkig ben ik in tijdnood ont snapt". Overigens jammer voor Riemersma, die de punten ook zo hard nodig heeft. Een goede prestatie leverde de Engelsman Glen Flear; hij wist de Chileen Roberto Cifuentes al na 15 zetten te overweldigen en dat lever de hem een gedeelde tweede plaats op, samen met John Fedorowicz, die eveneens 15 zetten speelde te gen Bachar Kouatly, maar daarmee slechts een half punt rijker werd. Zdenko Krnic zal vermoedelijk gaan verliezen van Rudy Douven en dat zou betekenen dat de jonge Eindhovenaar eveneens op de ge deelde tweede plaats komt. Hij heeft in het eindspel een kwaliteit meer en op grond daarvan goede winstkansen. Rainer Knaak blijft de ongeluksvogel van het toernooi. Hij heeft de laatste jaren weinig be langrijke wedstrijden gespeeld en wellicht is hij daardoor het 'hand werk' een beetje kwijtgeraakt. De Oostduitser is ongetwijfeld een sterk en begaafd speler en het is mogelijk, dat hij zich de komende week zal herstellen. Gisteren liet hij zich taktisch verrassen door Luc Winants en het verlies van een belangrijke pion kon hij later niet meer goedmaken. Voor het weekeinde staan de par tijen van de achtste en negende ronde op het programma en maan dag genieten de spelers wederom van een vrije dag. HANS BOUWMEESTER LEIDEN - Pim Westgeest blijft bij Blauw Zwart. De oefenmeester en de Wassenaarse eersteklasser kwa men een éénjarig contract overeen. Westgeest heeft Blauw Zwart sinds dit seizoen onder zijn hoede. Keje Molenaar probeert PEC-aanvaller Peter van der Waart af te stoppen ZWOLLE (ANP) - Mario Been heeft gisteravond in het competi- tietreffen tegen PEC Zwolle zijn rentree in de hoofdmacht van Feyenoord met een treffer gevierd. Met zijn doelpunt redde de kleine spelmaker, die de voorkeur kreeg boven Hoekstra, een punt voor de Rotterdammers. Kort daarvoor had Van der Waart, de gevaarlijkste Twee oefenduels voor Jong Oranje ZEIST (ANP) - Jong Oranje krijgt twee mogelijkheden zich voor te bereiden op de duels te gen Spanje in de kwartfinales van de Europese titelstrijd (on der 21 jaar). In beide gevallen zijn teams uit de eerste divisie de te genstander. Op 3 februari is Go Ahead Eagles in Zeist de spar ring-partner voor de ploeg van Bert van Lingen. Twee weken la ter volgt MW. Het eerste duel te gen Spanje wordt op 24 februari afgewerkt. aanvaller van PEC, de Zwollenaren op voorsprong gezet. Beide treffers vielen kort na de rust.- In de eerste helft verzuimde PEC afstand te nemen. Van der Waart kreeg vier opgelegde kan sen, maar de rappe aanvaller miste evenzovele keren. Achterin had den Wijnstekers en Heus de groot ste moeite de snelle vleugelspitsen van PEC, Cooke en Van Ankeren, af te stoppen. De beste kans voor Feyenoord, met een nauwelijks op vallende Been op het middenveld, was in de eerste helft voor Elstrup. De Deen vuurde de bal van afstand via de paal naast. Tien minuten na de rust mocht PEC-verdediger Leusink ongehin derd naar de achterlijn doorlopen. Zijn voorzet werd door Van der Waart koppend afgerond: 1-0. Nau welijks bijgekomen van de feest- vreude moest PEC de gelijkmaker incasseren. Een kopbal van Mit chell werd door de Zwolse defensie slecht uitverdedigd. Been plaatste de bal in het lege doel: 1-1. Feye- noord-coach Israel besloot na die treffer de zwakke Blinker te ver vangen door Hoekstra. De druk op het Zwolse doel werd groter. Feye noord kreeg via Hofman twee uit stekende kansen op de zege. De Limburger faalde echter. In de slot minuut moest Hiele nog" optreden bij een aktie van Van der Waart, die aan de aandacht van de Rotterdam se verdediging was ontsnapt. FISA-praeses schrijft brief aan de Paus PARIJS (SID) - In een open brief aan Paus Johannes Paules II heeft Jean-Marie Balestre, voorzitter van de FISA, om gerechtigheid voor de motorsport verzocht. Aanleiding tot zijn schrijven vormde een arti kel in de krant van het Vaticaan, L'Osservatore Romano, waarin de motorsport als dekadent en on menselijk wordt omschreven. Met de betrekking tot de dagelijkse be richtgeving uit de woestijnrally vermeldt de krant ondermeer: „De deelnemers laten zich onder valse voorwendselen in de woestijn lok ken. De sport is een pervers instru ment van grote sponsorbelangen geworden." Balestre bekritiseert in zijn brief de leugenachtige aanval van de kerk op de rallysport, die door de gebrekkige kennis van enkele mensen dezer dagen in discrediet is gébracht. „Het artikel is een bele diging voor alle vrijwilligers, die el ke dag op het parcours de veilig heid van de deelnemers proberen te waarborgen", schrijft de Frans- Twee nederlagen van Kloppenburg AALEN (Rtr) - Miijam Kloppen burg heeft in het intercontinentale tafeltennisduel tussen Europa en Azië twee nederlagen geleden. In Aaien verloor Kloppenburg in drie games (1-2) van de Chinese He Zili. Dai Lili, ook uit China, was vervol gens in twee games (2-0) te sterk voor de Nederlandse. In het Westduitse stadje verloor één van de twee Europese vrou- wenploegen met 1-5 van Azië. In Kassei was er voor het andere vrou wenteam van Europa met dezelfde cijfers een overwinning. Bij de mannen won Europa in Lübeck en Aaien. In Kassei grepen de Aziaten de zege. De totaalzege ging met 3-2 naar Europa. EK-kunstrijden Sowjet-feest PRAAG (AFP) - De Russische mannen lijken bij de strijd om de Europese kunstrijtitels in Praag de ere-prijzen onderling te willen ver delen. Beste papieren voor de gou den medaille heeft titelverdediger Aleksander Fadejev, die zowel de verplichte figuren als de korte kür als beste afwerkte. Zijn landgeno ten Vladimir Kotin en Viktor Pe- trenko moesten het met mindere klasseringen doen, maar hielden de concurrentie wel achter zich. Natalja Bestemianova en Andrej Boekin uit de Sovjetunie prolon geerden in Praag tijdens de strijd om de Europese kampioenschap pen kunstrijden hun titel bij het ijs- dansen. Het koppel, tevens wereld kampioen, zegevierde voor hun landgenoten Natalja Annenko en Genrich Sjrentenski. De derde plaats was verrassend voor het Franse duo Isabelle en Paul Du- chesnay. IJsdansen: 1. Bestemianova- /Boekin (Sov) 2,0 punten, 2. Annen- ko/Sjrentensky (Sov) 4,0,3. Duche- snay/Duchesnay (Fra) 7.6, 4. Oeso- va/Sjoelin (Sov) 7,6, 5. Beck/Beck (Oos) 8,4, 6. Engi/Toth (Hon) 12,0. Mannen, na verplichte figuren en korte kur: 1. Fadejev (Sov) 1.0,2. Kotin (Sov) 2,4, 3. Petrenko (Sov) 3.8,4. Fischer (Wdl) 4,2,5. Filipows- ki (Pol) 4,4.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13