D H Fataal vluggertje Havinck: een man zonder voornaam Minnaar en baby van een speeltje VRIJDAG 15 JANUARI 1988 PAUiNA 9 'Fatal Attraction'; regie: Adrian Lyne; hoofdrollen: Michael Douglas, Anne Ar cher en Glenn Close; theater: Lido, Lei den Alex Forrest woont in de buurt van een slachthuis. Steeds als de han deling van 'Fatal Attraction' zich in de buurt van haar appartement af speelt, zien we witgejaste mannen met hompen vlees sjouwen. Het is slechts een detail, en wordt ook als zodanig in beeld ge bracht, maar het treft wel de essen tie van 'Fatal Attraction'. Het puur lichamelijk genot van een vlugger tje dat uitmondt in een slachtpartij, waarbij (kan het anders?) een gi gantisch vleesmes wordt gehan teerd. 'Fatal Attraction' is een Hitch- cock-achtige thriller die Amerika al op zijn kop zette. Enerzijds bleek het publiek massaal geïnteresseerd in een subtiele, volwassen film zon der grootscheeps spektakel, ander zijds-is er al flink wat gefilosofeerd over de inhoud. Zo zag regisseur Brian de Palma er een postfeministische aids-thril- ler in. Van aids is eigenlijk geen sprake in 'Fatal Attraction', maar het rendez-vous tussen de twee hoofdpersonen is net zo dodelijk. Het begrip postfeministisch is niet alleen moeilijk te vatten, het is ook moeilijk te duiden. Of het zou moe ten zijn dat er in deze jaren volgend op de feministische golf geen sym pathie meer is voor de zelfstandige vrouw die het recht in eigen hand neemt. Zo moeilijk als je over 'Fatal At traction' kunt doen, zo simpel zit de film eigenlijk in elkaar en zo simpel zijn eigenlijk de angstge voelens waaraan wordt geappel leerd. Het basisgegeven is bijna zo oud als de weg naar Hollywood. Dan Gallagher is een getrouwde man die in het weekeinde de aan trekkelijke Alex Forrest ontmoet. Vrouw en dochter zijn een paar da gen weg, Dan heeft zijn handen vrij. Wanneer Alex hem uitdaagt ('Je zit hier als een ondeugende jongen bij een vreemd meisje'), is Dan snel voor de verleiding bezweken en er volgen twee opwindende dagen. Als het weekeinde voorbij is, wast het mannetje onder de douche zijn zonden weg; het vrouwtje blijft verward, verliefd, en naar later blijkt, zwanger achter. 'Fatal Attraction' speelt tot op dat moment bekende kaarten uit. De (mannelijke) kijker zal enig be grip hebben voor de man - hij is duidelijk de rotste niet - maar het overgrote deel van de sympathie ligt bij de vrouw die ongeacht alle feministische golven ellendig en zich misbruikt voelend achter blijft. Dan echter gaat 'Fatal Attrac tion' als het ware de hoek om en be gint een mooi spel te spelen met de voorkeur van de kijker. Zonder twijfel het sterkste punt van de film. Alex ontpopt zich als geesteszieke vrouw, die Dan blijft achtervolgen en zelfs zijn gezin gaat bedreigen. Juist met dat laatste - die aardige vrouw en dat leuke kind erbij betrekken - ver speelt Alex veel, zo niet alles, van sympathie. Het verdere verloop mag hier niet verklapt worden. Maar de lief hebbers van een onvervalste thril ler zullen zeker niet bedrogen uit komen. Al vond ik wel dat regis seur Adrian Lyne door sommige camera-instellingen veel van het verdere verloop verraadde. Afgezien daarvan niets dan lof voor de filmmakers. De Engelsman Lyne heeft in Hollywood nog niet zoveel potten gebroken. Hij had een nogal gemakkelijk succes met de tienerfilm 'Flashdance', maar scoorde een behoorlijke flop met '9 Va Weeks'. De broeierige sfeer, de suggestieve en vrijmoedige sex- scènes van die laatste film kon hij echter ook in 'Fatal Attraction' kwijt. En nu treffen ze wel doel. BIOSCOPEN Glenn Close en Michael Douglas Lyne weet hoe je een verhaal beeldend kan vertellen en met het scenario van James Dearden, die hiervoor een eigen tv-stuk bewerk te, had hij eindelijk het juiste mate riaal in handen. Een heel opvallende rol is weg gelegd voor Glenn Close. In haar films (waaronder 'The Big Chili' en 'The Natural') liet ze zich tot op he den kennen als het braafste meisje van de klas. Maar met een dikke laag make-up blijkt ze evenzeer overtuigend als eerst de hartstoch telijke vamp en daarna de labiele verschijning wier maniakaal ge drag de hele film ondanks alles ge loofwaardig blijft. Een prachtige rol die in april zeker kansen biedt voor een Oscar. De andere rollen zijn in feite een klankbord voor de rol van Close. Maar het vakmanschap waarmee ze werden ingevuld, zijn symbo lisch voor de kwaliteit die met 'Fa- tal Attraction wordt geboden. BART JUNGMANN Christophe Lambert 'I love you'; regie: Marco Ferreri; hoofd rollen: Christophe Lambert en Eddy Mit chell; theater: Kijkhuis, Leiden. Marco Ferreri blijft een controver sieel filmmaker. In al zijn films pro beert hij de plaats van de man in het leven in het algemeen en ten opzichte van de vrouw in het bij zonder te bepalen. Sommige films verkondigen een algemeen cul tuurpessimisme, zoals het prachti ge 'Ciao maschio' en het overbe kende 'La grande bouffe'. In 'La dernière femme' en nu ook in 'I lo ve you' is zijn thematiek volledig toegesneden op de (seksuele) rela tie van de mannelijke hoofdper soon met de vrouw. Zaagde Gérard Depardieu aan het eind van 'La dernière femme' zijn geslachtsdeel af, in 'I love you' zijn de mannen impotent in het kwadraat en rest hun slechts de ri tuele moord op de vrouw. Michel is een dertiger met een goede baan en alle vrouwen vallen voor hem. Omdat hij geen kinde ren wil, verlaat zijn vriendin hem. In de andere vluchtige contacten vindt hij totaal geen bevrediging. In zijn zinloze bestaan komt veran dering wanneer hij ergens een sleu telhanger in de vorm van een vrou wegezichtje vindt. Het is zo'n appa raatje dat op een fluitsignaal rea geert, in dit geval zegt het vrouwe gezicht 'I love you'. In dit speeltje heeft hij eindelijk zijn ideale vrouw gevonden. Hij koopt sieraden voor het ding, neemt het mee naar bed, praat er tegen en hij is tegelijk minnaar en baby van deze fetisj. Je fluit erte gen en ze staat altijd met haar lief desverklaring voor je klaar. Toch gaat het leven zelfs met dit vrouwbeeld niet van een leien dak je. Jaloezie wanneer het ding ook op gefluit van anderen reageert en frustratie wanneer het ding niet meer naar Michel luistert. Niet in staat echt lief te hebben in een wereld die hij via de afstands bediening van zijn televisie diri geert, eindigt ook deze afgeleide vorm in complete impotentie. Fer- reri's helden resten altijd slechts twee uitwegen: zelfmoord ener zijds en positiever het opgaan in de onmetelijke zee, symbool voor de vrouw, moeder en geboorte ander zijds. 'I love you' is niet overal even geslaagd, maar bevat toch weer ve le fascinerende Ferreri-elementen. LEONARD ENGEL 'Havinck'; regie: Frans Weisz; hoofdrol len: Willem Nijholt, Will van Kralingen en Anne Martien Lousberg; theater: Kijk huis, Leiden Het tegenovergestelde van liefde is niet haat, maar onverschilligheid. Zo heeft regisseur Frans Weisz de thematiek van 'Havinck' gekarak teriseerd. De Nederlandse film, die met een opvallende vertraging in Leiden arriveert, laat zich het best samenvatten met de titel van een Ingmar Bergma'n-film: 'Scènes uit een huwelijk'. Het psychologische drama be gint met het verongelukken van Lydia Havinck die als een spookrij der vrijwillig haar einde tegemoet rijdt. Weisz en scenario-schrijver Ger Thijs creëren vervolgens een doolhof van heden en verleden, waarin echtgenoot Havinck haar dood leert verwerken. De hele film door blijft hij voor de buitenwereld eenvoudig Ha vinck heten. Een man zonder voor naam, een teken aan de wand. Ha vinck heeft al lang geleden de be langstelling voor zijn vrouw verlo ren en een verhouding aange knoopt met een vrouw die hem buiten de grenzen van het bed al evenmin echt interesseert. Zoals hij ook zijn beroep van advocaat met de grootst mogelijke afstande lijkheid uitoefent. Maar door de aanwezigheid van dochter Eva kan hij het verleden niet zomaar loslaten. Via flash backs, die heel ingenieus in het verhaal zijn verweven, bedenkt Ha vinck waar het fout is gegaan en hoeveel schuld hij daaraan heeft. Dood door schuld, zo spreekt de ju rist het vonnis over zichzelf uit. Thijs heeft ter illustratie daarvan een verhaaltje aan het verhaal toe gevoegd. Havinck heeft de verde- Advocaat Havinck (Willem Nijholt) op de loop. diging op zich genomen van een Surinaamse jongen die zijn vrien din heeft doodgeschoten. Met voorbedachte rade, zo lijkt aanvan kelijk onomstotelijk vast te staan. Maar Havinck weet dat te ontzenu wen in een emotioneel pleidooi, waarin hij het meer over zichzelf dan over de verdachte heeft. De publiciteit is 'Havinck' flink vooruit gesneld (al is de storm nu wel weer geluwd), met als belang rijkste pleidooi voor de kwaliteit de paar Gouden Kalveren die de film vorig jaar in de wacht sleepte. Zoiets wil zich nog wel eens wreken. Het schept verwachtingen die niet zo makkelijk worden inge lost. Maar 'Havinck' blijft recht over eind. Dat is allereerst te danken aan het voor Nederlandse begrip pen ongewoon goede scenario. Thijs is tamelijk vrijmoedig omge sprongen met het oorsponkelijke verhaal van Marja Brouwers en dat resulteerde in een compact geheel, waarin enerzijds alle tijd wordt ge nomen om het drama te ontwikke len, maar dat anderzijds geen over bodige elementen bevat. Het senti ment wordt niet geschuwd, maar moet goed gedoseerde humor ook weer gerelativeerd. In de bewerking is die nuance ring ook goed tot zijn recht geko men. Vrijwel alle spelers kwijten zich onder leiding van Frans Weisz goed van hun taak met Will van Kralingen en Maarten Wansink als uitschieters. Van Kralingen weet in haar beperkte speeltijd heel knap het gecompliceerde karakter van Lydia Havinck reliëf te geven. Wansink valt echter met zijn on handige motoriek behoorlijk uit de toon als Greve, haar vriend. De meest opvallende naam in het rijtje medewerkers is die van een buitenlander: Giuseppe Lanci. Hij is één van de bekendste camera mensen in Italië en werkte onder pr) andere met Tarkovski en de Tavia- ni's.-Frans Weisz kent hem nog van de filmschool in Italië. Lanci's bij drage is heel ingehouden, maar de manier waarop hij samen met Weisz de flash-backs naadloos heeft ingepast, is heel mooi. BART JUNGMANN FILMS OP VIDEO Eigenlijk ben ik niet erg dol op lange tv-films die bestaan uit de aan elkaar geplakte delen van mini-series. Het verhaal is in de regel oppervlakkig, het spel vlak. Maar er zijn uitzonderingen. 'Lo ve and Larceny', bijvoorbeeld. Het verhaal zit zo goed in elkaar dat de lengte geen bezwaar is en er wordt uitstekend in gespeeld door Canadese acteurs die een grote inzet tonen. De hoofdrol is voor Jennifer Dale als een arm boerenmeisje dat hogerop wil en naar Parijs wil. Aan het einde van de vorige eeuw was dan nog wat moeilijker dan tegenwoordig, maar ze doet haar best. Leugen, bedrog, op lichting, ze kijkt niet op een vui ligheidje. Rob Iscove regisseerde deze uitstekende film die werd uitgebracht door Videoscreen. Nog een film met oplichters: 'Poker Alice' van Arthur Seidle- man met Elizabeth Taylor als een ingetogen ogende dame die bloedlink is als ze heeft plaatsge- i achter een kaarttafel. De film speelt zich af ten tijde van het wilde westen. Als in een film over die periode gaat en een vrouw de hoofdrol speelt, dan kun je er donder op zeggen dat ze vroeg of laat hoerenmadam wordt. Tom Skerritt en Richard Hamilton behoren tot de acteurs die de doortastende Taylor te genspel moeten bieden. Van RCV 2001. 'Friends of Eddie Coyle' van Peter Yates heeft een heel goede Robert Mitchum in de hoofdrol als een scharrelaar die op het punt staat de gevangenis in te draaien. Hij probeert die straf te ontlopen door een stel bankover vallers te verlinken. Yates tekent heel goed het schemerwereldje waarin bandieten en recher cheurs leven. De film is span nend en de finale verrassend. Van Esselte CIC. Goed, maar door het grote pu bliek een beetje genegeerd is 'The morning after' van Sidney Lumet, een boeiende film over een dronken fotomodel dat uit haar roes bijkomt naast een lijk. De gesjochten politieman Jeff Bridges heeft wel begrip voor de dorst van Jane Fonda en samen gaan ze op zoek naar de moorde naar. Lumet houdt het span nend, maar hij toont ook de een zame wereld van de alcoholicus. Van Esselte CIC (deze week ook te zien in het Voorschotense Greenway). Van dezelfde distributeur is 'Children of a lesser God', een van de grote klappers van vorig jaar. William Hurt en Marlee Mat- lin schitteren als respectievelijk leraar en doofstom meisje. Randa Haines regisseerde deze vaak aangrijpende film op kun dige wijze. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW Fatal Attraction' - Lido, Leiden 'The Untouchables' Brian de Palma's opwindende film over de onver schrokken Elliot Ness die Al Capone aanpakt, Greenway, Voorschoten 'The Morning After' - Jane Fonda vindt een dode in huis na een avond stevig doorzakken - Greenway, Voor schoten 'The secret of my succes' - Michael J. Fox maakt yuppie-carrière, City, Kat wijk BLIJVERS 'Who's that girl' - Madonna en Griffin Dunne in flinderdunne komedie, Li- do, Noordwijk en Greenway, Voor schoten 'Donna Donna' - jongen zoekt meisje, Lido, Leiden, City, Katwijk en Euro, 'Masters of the universe' - speelgoed komt tot filmleven, Trianon, Leiden 'De reddertjes' - Disney-film uit 1977, waarin in de gewelven van het ge bouw van de Verenigde Naties hulp vaardige muizen vergaderen, een commissie van muizen besluit hulp te bieden aan een hulpbehoevend meis je, Euro Alphen en Lido, Leiden 'Beverly Hills Cop 2' - Eddie Murphy 'Dirty Dancing' - eenvoudige maar charmante dansfilm, Luxor, Leiden en Euro Alphen 'The Last Emperor' - groots epos die wellicht niet helemaal oplevert wat de Bertolucci-liefhebber verwacht, Lido, Leiden 'Innerspace' ruimtescheepje jaagt door een lichaam, Euro, Alpen 'Van geluk gesproken' - Aanstekelij ke film waarin plaats voor een lach en een traan, Trianon, Leiden 'Witches of Eastwick' - Jack Nichol son als de duivel die de hoofden van de vrouwen in Eastwick op hol brengt, Lido, Leiden en City, Katwijk 'Hector' - leuke Urbanus redt nogal knullig filmpje, Lido, Leiden, Green: way, Voorschoten en Euro, Alphen SEKSFILM 'Josefine Mutzenbacher' - Rex, Lei- DEN HAAG 'A night on the town' - Asta (463500), al. 'Fatal Attraction' - Asta, 12 jr. 'Hector', Asta, al. 'Big Foot and the Hendersons' - Baby lon (471656), al 'Donna Donna' - Babylon, al. 'Angel Heart' - Babylon, 16 jr. 'Masters of the universe' - Cineac (630637), al. 'Stake Out' - Cineac, al. 'Dirty Dancing' - Cineac, al. 'Witches of Eastwick' - Metropole (456756), al. 'The Last Emperor' - Metropole, al. 'Dagboek van een oude dwaas' - Me tropole, al. 'Innerspace' - Metropole, al. 'Spaceballs' - Metropole, al. 'Innerspace' - Odeon (462400), al. 'Nadine' - Odeon, 12 jr. 'Street Smart' - Odeon, 16 jr. 'Dirty Dancing' - Odeon, al. 'Oei Ciornie' - Studio 656402), 16 jr. 'The Untouchables' - Studio, 16 jr. 'Full Metal Jacket' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM r Eileen' - Alhambra, 12 jr. 'Donna, Donna' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Big Foot and the Hendersons' - Cine rama, al. 'Fatal Attracton' - Calypso (234876), 12 jr. 'The Untouchables' - Calypso, 16 jr 'Kroniek van een aangekondigde dood' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Amazon women on the moon' - Cine- 'Rita, Sue and Bob too' - Cinecenter, 16 jr. 'Radio Days' - Cinecenter, al. 'Dirty Dancing' - Cinema Int. (15124), al. 'The Last Emperor' - Cinema Int., al. 'Spaceballs' - City (234579), al. 'American Ninja' - City, 16 jr. 'Robocop' - City, 16 jr. 'Stake Out' - City, al. 'Masters of the universe' - City, al. 'Innerspace' - City, al. 'Street Smart' - City, 16 jr. 'I've heard the mermaids singing' - Kriterion (2317080), 16 jr. 'Wish you were here' - Kriterion, 16 jr. 'Never sleep alone' - Parisien (246540), 18 jr. 'Pikant Kant' - Parisien, 18 jr. 'Oci Ciornie' - The Movies (245790), 16 'Wish you wem here' - The Movies, 16 jr. 'La Famiglia' - The Movies, 16 jr. 'Witches of Eastwick' - Tuschinski, al. 'Naam van de roos' - Tuschinski (262633), al. 'The Last Emperor' - Tuschinski, al. 'Dirty Dancing' - Tuschinski, al. 'Van geluk gesproken' - Tuschinski, een oude dwaas' - Tus chinski, al. 'Stake Out' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Angel Heart' - De Uitkijk (237460), 16 TELEVISIE 'Lili Mariene' is een Fassbinder- werkstuk dat niet verboden hoeft te worden. Met Hannah Schygulla in de hoofdrol wordt het levensverhaal verteld van de Duitse zangeres Lala Anderson, vertolkster van het lied 'Lili Mar iene'. Een smartlap die tijdens de Tweede Wereldoorlog beide par tijen tot tranen roerde. Een voor Fassbiners begrippen opvallend glamour-achtige film (vanavond, België 1). 'Silver Bears' is een niet zo be kende maar wel leuke komedie van Ivan Passer. Michael Caine en Cybil Sheperd worden ver dacht van gerommel op de zilver markt. Ook vanavond te zien (BBC 1, 00.10 uur). Wie het afgelopen weekeinde heeft genoten van de twee films van Nicolas Roeg op de Neder landse tv kan zondag weer zijn hart ophalen. 'Bad Timing' is een film die Roeg al in 1980 maakte met opnieuw echtgenote Theresa Russell in de hoofdrol. Als Milena Flaherty wordt zij een Weens ziekenhuis binnenge bracht na een poging tot zelf moord. Een politie-inspecteur probeert met een verhoor van haar vriend (Art Garfunkel) de gebeurtenissen te ontrafelen (Nederland 2, 22.13 uur). 'Piaf - the early years' is een film over de zangeres Edith Piaf die dezelfde avond wordt uitge zonden op Super Channel (21.05 uur). Regisseur Guy Casaril heeft zijn film gebaseerd op de biogra fie die Piafs halfzuster over haar schreef en vond in Brigitte Ariel de perfecte vertolkster. Stem en uiterlijk zijn opvallend goed ge troffen. 'Le thé au harem d'Archime- des' was een paar jaar geleden 'Bad Timing één van de opvallendste films in de filmhuizen. Een documentai- re-achtige film over de vriend schap tussen een Franse en een Algerijnse jongen in een slaap stad vlakbij Parijs. Zonder werk en opleiding voorzien zij in hun onderhoud met kruimeldiefstal len (Duitsland 1,23.00 uur, maan dag). 'Blue Velvet' was één van de opmerkelijkste films van het af gelopen jaar, die tot op heden overigens nog niet in de Leidse regio heeft gedraaid. Duitsland 2 zendt dinsdag een film over de film uit: 'No Frank in Lumber- ton'. De Berlijnse filmmaker Pe ter Braatz was getuige van de op namen en maakte daarvan een film. Het is geen documentaire, maar een subjectief verslag op basis van een geluidsmontage (het geluid is heel belangrijk in 'Blue Velvet'). 'No Frank in Lumberton' is dinsdag op Duits land 2 te zien (22.40 uur). FILMHUIZEN Twee premières in het Kijkhuis: 'Havinck' van Frans Weisz en 'I Love You' van Marco Ferreri. Van dezelfde regisseur vertoont LAK-Cinema dinsdag 'Tales of ordinary madness' (20.00 uur). Hij baseerde zijn film op het werk van de schrijver Charles Bukovski, die er zelf overigens niet zo gelukkig mee'was. Ben Gazzara speelt Bukovski, een aan alcohol verslaafde schrijver die verliefd wordt op een prosti- tuée, maar niettemin aan zijn de pressies ten onder gaat. Om 22.00 uur wordt van dezelf de regisseur 'Storia di Piera' vertoond. Een film met een op vallende rolbezetting: Hanna Schygulla, Marcello Mastroianni en Isabelle Huppert. Schygulla speelt een vrouw die zich gedu rende de jaren vijftig uitdagend gedraagt in een Italiaans provin ciestadie. In het Kijkhuis draait verder op maandag 'Ginger e Fred' van Fellini. Ook hierin een rol van Mastroianni. Samen met Giuliet- ta Massina speelt hij een duo dat ooit furore maakte als Ginger Rodgers en Fred Astaire, en op latere leeftijd weer wordt here nigd (20.00 en 22.15 uur). Dinsdag draait 'Kiss of the spider woman'. William Hurt speelt een homseksuele gevan gene wiens verstandhouding met zijn celgenoot (een politieke gevangene) langzaam verbetert (20.00 en 22.15 uur). Woensdag Hollandse ouwe in het Kijkhuis: 'Blue Movie'. Het succes van Pirn en Wim in de jaren zeventig, waarin de veranderingen op het gebied van de seksuele moraal vleselijk worden getoond (20.00 en 22.15 uur). In het Filmhuis LVC is tot en met zondag nog 'The Cotton Club' te zien. Richard Gere speelt de hoofdrol in het portret dat Francis Coppola maakte van deze roemruchte jazzclub in Har lem (21.15 uur). Woensdag draait hier 'Angel' (20.00 en 22.15 uur). Hierin wordt het verhaal verteld van een jonge saxofonist die met zijn groep concerten geeft op het Ierse plat teland. Hij is getuige van de moord op een jong meisje en be gint een jacht op de daders om haar te kunnen wreken. 'Angel' is het opvallende debuut van Neil Jordan, van wie volgende week vrijdag 'Mona Lisa' wordt vertoond.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9