Vervoer reizigers bij NS naar record ACHTERGROND Dollar moet veld ruimen voor internationale munt Temiijnmarkt aardgas in VS Ruding: VS moeten zich als schuldenland opstellen Smit lijdt fors verlies door extra afboekingen Gevecht om fabrikant van Dalkon-scliildje voortgezet Kaartjes gemiddeld niet duurder UTRECHT (GPD/ANP) - De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar wat het reizi- gersvervoer betreft een absoluut record geboekt. Alle treinreizigers legden in 1987 ruim 9,3 miljard kilometer af met'de trein, waarmee het oude recordjaar 1982 werd overtroffen. Het reizigersvervoer nam vergeleken met vorig jaar met bijna vijf procent toe. Dat percen tage werd het laatst gehaald in 1974. "Een pracht van een jaar", conclu deerde NS-president-directeur drs. L. F. Ploeger gisteren. De opbreng sten in het reizigersvervoer stegen met ruim drie procent naar onge veer 1150 miljoen gulden. De groei is onder meer te danken aan de vol tooiing van de Schiphollijn, de in voering van de nachttreinen, de nieuwe Flevolijn en aan het toege nomen gebruik van de trein. Ploeger constateerde dat ener zijds door de goedkopere benzine het autogebruik vorig jaar fors is toegenomen, maar dat anderzijds dank zij de ongekende groei van de files op de autowegen, het publiek de trein steeds meer weet vinden. Ook het feit dat de spoorkaartjes vorig jaar, behoudens een btw-ver- hoging van een procent niet duur der werden, maakt de trein popu lair. Ook in 1988 worden de kaart jes - althans gemiddeld - niet duurder. De NS mikken vooral op ver- voersgroei in de stillere uren na de Fraude De voormalige voorzitter van de effectenbeurs van Hongkong, Ro nald Li, is vandaag beschuldigd van het aannemen van aandelen als steekpenningen voor steun bij het aan de beurs noteren van een on derneming. Li (58) aanvaardde 1,1 miljoen sterk in prijs verlaagde aandelen van Kumagai Gumi- Hong Kong toen deze dochteron derneming van het Japanse bouw concern Kumagai Gumi in mei vo rig jaar naar de beurs ging. Ontwikkelingshulp Nederland zal elf ontwikkelings landen 205 miljoen gulden beta- lingsbalanssteun verlenen, zo heeft het ministerie voor ontwikkelings samenwerking in Den Haag mee gedeeld. Het zijn voornamelijk Afrikaanse landen die een beleid voeren dat is gericht op economi sche groei, maar die als gevolg van de slechte economische situatie grote problemen hebben de invoer uit het buitenland te betalen. Heineken Heineken is nog steeds het meest gedronken buitenlandse biermerk in de Verenigde Staten, maar het marktaandeel van de Nederlandse bierbrouwer loopt wel terug, aldus een bericht in de Wall Street Jour nal. Analisten van de bier-industrie in de Verenigde Staten wijzen er op dat het merk minder geliefd is on der Amerikaanse jongeren. Het heeft verder te kampen met felle concurrentie, met name van het Mexicaanse Corona Extra, en Hei neken is fors duurder geworden door de zwakke positie van de dol lar ten opzichte van de gulden. Ontduiking Het Westduitse montagebedrijf Industrie Montage Rohrleitungs- bau (IMR), dat sinds 1984 voor Hoogovens werkt, heeft in een ver klaring ontkend schuldig te zijn aan grootscheepse fraude. Het openbaar ministerie in Haarlem stelt momenteel een gerechtelijk vooronderzoek in omdat het be drijf op grote schaal belasting en sociale premies zou hebben ontdo ken. Veilingen De Nederlandse bloemenveilin gen hebben in 1987 egn omzet be haald van 3.702 miljoen gulden. Dat is 7,6 procent meer in vergelij king met 1986. De omzetstijging werd volledig behaald dank zij een grotere aanvoer. spits. Dan willen de Spoorwegen de lege zitplaatsen zoveel mogelijk vullen via speciale kaartsoorten zo als de nieuwe jongerenkaart. Deze kaart moet 100.000 nieuwe vaste klanten opleveren. Ook de Railrunner - waarbij kinderen tot en met elf jaar voor een gulden mogen meereizen en de begeleidende volwassenen het vol le pond betalen - was een aardige lokker. De nieuwe kaart, die in april 1987 werd ingevoerd leverde de NS in de stille uren 80 tot 100 miljoen extra reizigerskilometers op. De NS verkochten tot en met november 1,3 miljoen Railrunners, bijna twee keer zoveel als het aan tal kinderkaartjes dat in dezelfde periode van '86 werd gesleten. Van bijna alle kaartsoorten ste gen de opbrengsten. De grootste stijging was er bij enkeltjes en re tours, de dalurenkaart (12 procent) en de tienertoerkaart (11 procent). Kaarten als de Openbaar Vervoers- jaarkaart en de NS-kortingskaart Wat doet de dollar? Die vraag stelt iedere bankier, minister van finan ciën of industrieel zich tegenwoor dig minstens een paar keer per dag. En wat het antwoord op die vraag ook is, altijd geeft het aanleiding tot bezorgde gezichten. Dat wil zeggen: vooral buiten de VS. Enkele jaren geleden steeg de dollarkoers tot ongekende hoogte. Er werd steen en been geklaagd. Want daardoor werd bijvoorbeeld de olie, die immers in dollars wordt berekend, zo duur. Bovendien ging die hoge dollarkoers gepaard met een hoge rentestand. Dat maakte het voor bedrijven erg kostbaar om geld te lenen voor investeringen, wat weer slecht was voor de econo mische groei. En ten slotte zagen veel Derde Wereldlanden hun schulden, die in dollars luiden, de pan uitrijzen. door Nicole Lucas Inmiddels is de waarde van de greenback meer dan gehalveerd. En de paniek is groot. De jaarwinst van Philips over 1987 bijvoorbeeld is daardoor sterk achtergebleven bij de verwachtingen. Dat komt deels omdat, net als bij de olie, de prijs van veel de door het elektroni- ca-concern verkochte goederen wordt berekend in dollars. Daalt de waarde van die munt, dan betekent dat dus automatisch een verminde ring van de inkomsten. waren enigszins op de terugtocht. Op de internationale verbindin- .gen nam het reizigersvervoer met twee procent toe tot 470 miljoen reizigerskilometers. Alleen het ver voer van en naar Groot-Brittannië nam iets af. Het vervoer met de nieuwe Eurocity - vervanger van de Trans Europe Express naar de Bondsrepubliek en Frankrijk - steeg zeer fors, met respectievelijk 40 en 20 procent. Ter oplossing van knelpunten hopen de NS onder meer goedkeu ring te krijgen voor 'viersporig- heid' tussen Den Haag en Leiden. "Als het bedrijf 50 miljoen extra krijgt kunnen we ook wat gaan doen aan de zessporigheid bij Am sterdam en aan het knelpunt Blauwkapel in Utrecht", aldus ir. T. Regtuijt, lid van de directieraad. Ploeger somber over kans op supersnelle trein Bovendien maakt de lagere dol larkoers de concurrentie heel wat moeilijker. Niet alleen Philips, maar alle (grote) ondernemers kla gen dat zij hun produkten niet meer kwijt kunnen op de Ameri kaanse markt, terwijl ze op de ei gen markten steeds meer concur rentie ondervinden van Ameri kaanse produkten. Ook voor de schuldenlanden is de daling van de dollarkoers minder gunstig dan op het eerste gezicht lijkt. Immers de door hun verkochte grondstoffen (die, ook al, in dollars worden ver handeld) leveren nu stukken min der op. WASHINGTON (GPD/AP) - De VS moeten zich gaan gedragen als een schuldenland en met meer in ternationale factoren rekening houden. Deze en andere forse kri tiek heeft de Nederlandse minister van financiën Onno Ruding giste ren in Washington geleverd. De mi nister had geen goed woord over voor de manier waarop de Ameri kanen hun economie bestieren. Hij zei te vinden dat Amerika boven zijn stand leeft. Ruding drong er bij de Amerika nen op aan de rente te verhogen, omdat daarmee de dollar duurder zou kunnen worden. Met een hoge re rente zal de VS weer kapitaal uit het buitenland aantrekken. Minis ter Ruding is voorzitter van de In terimcommissie van het Interna tionaal Monetair Fonds, het hoog ste orgaan van het IMF voor het da gelijks bestuur van de organisatie. Het IMF telt 152 lidstaten. Van het Louvre-akkoord, dat vo rig jaar werd gesloten door de VS, Geding tegen stakers Van den Bergh en Jurgens ROTTERDAM (GPD) - De staking bij de Blue Band-margarinefabriek van Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam is vandaag de vijfde dag ingegaan. Stakende werknemers vanochtend de bus nemen om naar de rechtbank te worden gebracht. Daar diende het kort geding dat de directie tegen de stakers had aan gespannen en waarin voor het werkwillige personeel een vrije toegang tot het fabrieksterrein werd geëist. Eerder deze week liep de span ning aan de poort hoog op toen de directie, vergezeld van een tiental werkwilligen, zich door een haag van joelende stakers moest wur men om het fabrieksterrein te kun nen betreden. Door de massale be langstelling van de stakers voor het kort geding kwam het vanochtend, evenals gisteren, niet tot een her nieuwde confrontatie met werkwilligen. Van den Bergh en Jurgens, een dochterbedrijf van Unilever, een reorganisatie gaan uitvoeren die mogelijk banen gaan kosten. De stakers voeren al vanaf begin deze week actie om te voorkomen dat de directie tot ontslagen zou beslui ten. De Industriebond CNV doet niet mee aan de stakingsactie. Kort geding om verpakking shag GRONINGEN (GPD) - De Gro ninger tabaksfabrikant Theodorus Niemeyer moet haar zware shag van het merk Samson uit de markt nemen. Dit eist de Rotterdamse ta bak, koffie en thee-producent Van Nelle morgen in een kort geding voor de rechtbank in Roermond. Van Nelle vindt dat de verpakking van Samson teveel lijkt op die van de zware shag die deze Rotterdam se fabrikant op de markt brengt. Bij Niemeyer is zeer verbaasd ge reageerd op het kort geding. Vol gens een woordvoerder van dit be drijf wordt de zware Samson-shag sinds 1968 verkocht in een verpak king die in de loop der jaren slechts op enkele detailpunten is gewij zigd. De zegsman zegt dan ook niet te begrijpen waarom Van Nelle nu opeens actie gaat ondernemen. Volgens een woordvoerder van Van Nelle in Rotterdam heeft Nie meyer echter eind vorig jaar haar verpakking op 'zeer wezenlijke punten' veranderd. Daardoor ver tonen de verpakkingen van beide shagmerken zeer veel overeen komsten. Dit zou volgens Van Nel le in strijd zijn met het merken recht. SCHOONMAAK - Het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) in Am sterdam gaat als eerste in Neder land een dagopleiding voor schoonmakers beginnen. De deel nemers krijgen allen een contract voor minimaal een jaar bij een schoonmaakbedrijf. Kf Japan, de Bondsrepubliek, Groot- Brittannie, Frankrijk, Italië en Ca nada, is weinig terechtgekomen, zo constateerde Ruding. Dat akkoord behelste een afspraak om de waar de van de dollar op het niveau van dat moment te handhaven. Sinds dien is de dollar echter 18 procent gezakt ten opzichte van de yen en 11 procent ten aanzien van de mark. Minister Ruding heeft de afgelo pen dagen gesprekken gevoerd met onder andere zijn Amerikaan se collega Baker en directeur Greenspan van de Federal Reserve Board, het stelsel van centrale ban ken. In die gesprekken heeft hij zijn bezorgdheid geuit over de DEN HAAG (GPD) - De New York Mercantile Exchange is van plan nog dit jaar een termijnmarkt voor Amerikaans aardgas van de grond te krijgen. Via vraag en aan bod kunnen de gasbedrijven de uiteindelijke prijs bepalen waar voor consument en industrie hun gas krijgen. Anders bij dan olie is de moei lijkheid van gas datje het niet even kunt inpakken, in een schip bij voorbeeld. De handelsbeurs in New York heeft echter een gasbe drijf en enkele pijplijn-bedrijven gevonden om de afwikkeling van dergelijke termijncontracten ook daadwerkelijk uit te voeren. Niet uitgesloten wordt dat een termijn- markt voor gas een vergelijkbare graadmeter voor de werkelijke prijs zal worden als de termijn- markt voor olie en olieprodukten. Ook in Europa worden wel eens kleine 'plukjes' gas los verkocht, maar de marktsituatie leent zich hier absoluut niet voor navolging van het Amerikaanse voorbeeld, al dus Gasunie-woordvoerder War ner. "Tot begin van de volgende eeuw zijn de gasleveranties in lang durige contracten vastgelegd. Pas na het aflopen van een aantal van die contracten, in de periode 2010 - 2020, kan een vraag gaan ontstaan naar nieuwe leveranties in de orde van grootte van 70 miljard kubieke meter per jaar, de huidige jaarlijkse Nederlandse produktie". In de VS ligt volgens de Gasunie de situatie anders. Daar wordt niet - zoals in Europa - alleen gas ver kocht, maar ook bijvoorbeeld een gasveld of een gasput. Dan ontstaat er handel tussen een bedrijf dat pijpleidingen exploiteert met een bron aan de ene en een afnemer aan Voor de financiering van de snel groeiende wereldhandel waren steeds meer dollars nodig. Boven dien begonnen de VS in de jaren zestig steeds meer geld uit te geven aan de Vietnamese oorlog, gevolg was dat de wereld overstroomd raakte met dollars, waardoor de in wisselbaarheid tegen goud niet meer te handhaven was. Er kwa men veel meer dollars in omloop dan er ooit aan tegenwaarde kon liggen in de kelders van het be faamde Fort Knox. In 1971 werd besloten de inwis selbaarheid van dollars en goud op te heffen. En twee jdar later werd het systeem van vaste wisselkoer sen opgeheven. De dollar ging 'zweven'. En de rest van de wereld heeft dat geweten. Na een steile klim 3 jaar geleden, is de dollar in middels in een duikvlucht beland. Wapen Dat de dollar zo'n enorme in vloed kan uitoefenen komt in feite, doordat het het enige betaalmiddel is dat overal wordt geaccepteerd. Veel goederen en diensten worden verhandeld in dollars, grote lenin gen worden afgesloten in de Ame rikaanse munt. De VS hebben daarmee een machtig wapen. Eco nomische problemen binnenshuis kunnen makkelijk worden afge wenteld op het buitenland door de waarde van de munt te veranderen. Wanneer de industrie bijvoorbeeld slecht functioneert kan ze toch nog produkten uitvoeren tegen een la ge prijs als de doilar goedkoop is. steeds maar dalende dollarkoers. Een dollarkoers die lager is dan 2 gulden noemde Ruding 'structu reel te laag'. Want dan, aldus Ru ding, worden de Europese econo mieën zo afgeremd dat een recessie te vrezen valt. "De Amerikanen zijn bang dat renteverhoging leidt tot een reces sie", aldus Ruding. Maar dat ziet de minister niet gebeuren. Hooguit zal er sprake zijn van vertraging van de groei van de Amerikaanse eco nomie, zo meent hij. Maar zelfs als zich in Amerika een lichte recessie zou voordoen, dan nog is er niet zo erg veel aan de hand. "De econo mie van de Verenigde Staten is niet meer zo dominant dat de rest van de andere kant. Volgens Warner wordt er in de VS, veel meer dan in Europa gewerkt met ketels die ge makkelijk van olie naar gas en vice versa kunnen worden omgescha keld. Hierdoor kunnen olie en gas veel meer als alternatief voor el kaar worden gebruikt. Bovendien zitten de exploitan ten van de gasvelden in het geheel niet bepaald te springen om een vrijere markt. "Veel meer dan in de NEW YORK (ANP) - De strijd om de Amerikaanse farmaceutische onderneming A.H. Robins, de fa brikant van het beruchte Dalkon- schildje, is nog niet beslist. Aan het begin van de maand zag het ernaar uit dat het bedrijf in handen zou komen van het Franse concern Sa- nofi, maar deze week heeft een an dere gegadigde. American Home Products, zijn bod verhoogd. Robins vroeg in 1985 bescher ming tegen zijn schuldeisers krachtens de Amerikaanse faillis sementswetgeving, nadat de rech ter het bedrijf had veroordeeld tot het betalen van een schadevergoe ding van 2,475 miljard dollar aan ongeveer 200.000 vrouwen over de hele wereld. De vrouwen hadden claims ingediend omdat zij door gebruik van het Dalkon-schildje als voorbehoedmiddel onvrucht baar waren geworden of andere li chamelijke schade hadden gele den. Veel bedrijven hebben inmid dels meer dan genoeg van de schommelingen in de dollarkoers, die hun bedrijfsresultaten zo onze ker maken. Airbus Industries, het Europese vliegtuigbouwconcern, kwam daarom deze week met het voorstel de prijs van vliegtuigen voortaan uit te drukken in een mandje van valuta's. Daarin zou den de dollar, de mark, het pond sterling en de Franse franc moeten zijn vertegenwoordigd. Dat gaat in de richting van een soort internationale munt. Bij de besprekingen in Bretton Woods heeft de bekende Engelse eco noom John Maynard Keynes ook al voorstellen in die richting ge daan. Hij stelde voor een nieuwe internationale munt te creëren, de bancor, waartegen alle andere va luta konden worden ingewisseld. Zijn voorstel stuitte echter op ver zet van de Amerikanen en ging dus ook niet door. Sinds 1969 bestaat er wel iets dat op zo'n internationale munt lijkt: de door het IMF gecreëerde Speci al Drawing Right (SDR's). De waarde daarvan wordt bepaald door een gemiddelde van zestien verschillende valuta. Willen de SDR's echter een belangrijker rol gaan spelen, dan zullen er meer van moeten komen. Voor een besluit daartoe is in het IMF een 85 pro cent meerderheid nodig. In de praktijk betekent dat de de VS een veto hebben. Ze hebben de creatie van nieuwe SDR's tot nu toe kun nen tegenhouden. de wereld automatisch zou worden meegesleept in zo'n recessie", al dus Ruding. Ruding vertelde verslaggevers dat een dergelijke ontwikkeling remmend werkt op de economi sche groei van landen als de Bondsrepubliek. Hij zei dat de dol lar in het verleden te duur was, maar dat de Amerikaanse munt een jaar geleden ver genoeg was ge zakt. Hij zei dat de Amerikanen la ter ook meer stabiliteit hadden be loofd. "Ze leverden niet. omdat er onvoldoende veranderde in het binnenlands beleid. Hij leverde ook kritiek op de Bondsrepubliek omdat de rente daar niet wordt verlaagd, hetgeen hetzelfde effect zou hebben als een renteverhoging in de VS. Ruding wees erop dat de rente in Neder land al verschillende keren is ver laagd, het laatst nog vorige week. "We kunnen dat niet elke week blijven doen", zei hij. VS is Europa gebonden aan een lei dingen-systeem, dat enorme inves teringen heeft gevraagd om aan te leggen". Ook leggen de Westeu- ropese overheden, anders dan in de VS, meer nadruk op het niet-afhan- kelijk zijn van één energiebron. "Nederland kan zich door het aard gas permitteren wat minder haast te maken met kernenergie", aldus Warner. Sanofi, voor zestig procent ei gendom van het Franse oliecon cern Elf Aquitaine, maakte begin deze maand bekend met de directie van Robins te zijn overeengeko men 600 miljoen dollar te betalen voor een meerderheidsbelang en tevens de schadeclaims te zullen overnemen. American Home Pro ducts heeft nu een eerder bod ver hoogd tot 700 miljoen dollar. De onderneming biedt bovendien be tere voorwaarden voor het regelen van de schadeclaims inzake het Dalkon-schildie. Sanofi liet woensdag weten de strijd niet te zullen opgeven. "Zoals we al eerder zeiden zullen we vech ten en winnen", aldus het bedrijf. Een derde kandidaat voor overne ming van Robins, het Amerikaanse bedrijf Rorer Group, heeft meege deeld zich te bezinnen op de nieu we situatie. Een minder belangrijke rol van de dollar in internationaal finan cieel systeem betekent namelijk een belangrijk verlies van macht. Niet alleen de VS overigens, maar ook heel wat andere landen staan daarom wat huiverig tegenover 'eenjnunt voor de hele wereld'. Het beperkt immers de mogelijkheden van individuele overheden om via een manipulatie van de wisselkoer sen hun handel met het buitenland te beinvloeden. Toch maken de huidige ontwik kelingen de kwestie van een 'inter nationale munt' actueler dan ooit. Volgens The Economist van deze week komt een dergelijke munt er ook binnen nu en dertig jaar, alle oppositie ten spijt. Behalve de re cente onrust speelt daarbij volgens het blad nog een andere factor een rol. Als gevolg van de zeer snelle ontwikkeling van de technologie gaan we steeds meer in de richting van één wereldeconomie. Dalende transportkosten maken het voor bedrijven die mijlenver van elkaar liggen mogelijk op eikaars mark ten te concurreren. Grenzen spelen steeds minder een rol. Gevolg is dat de souvereiniteit van nationale staten toch al voortdurend aan ero sie onderhevig is. Volgens het Engelse weekblad is dat een onomkeerbare ontwikke ling. En in zo'n situatie is een munt waarmee in een groot aantal lan den kan worden betaald, niet meer dan logisch. Niemand weet waar het op korte, laat staan op langere termijn met de koers naar toe zal gaan. Dat maakt de stemming op de interna tionale geldmarkten, waar dage lijks zo'n 175 miljard dollar om gaat, zeer nerveus, met alle gevaren van dien. Bretton Woods Toch is aan het eind van de Tweede Wereldoorlog geprobeerd afspraken te maken om een derge lijke situatie te voorkomen. In juni 1944 kwamen de geallieerden bij een in het plaatsje Bretton Woods (bij New York) om een nieuw inter nationaal monetair stelsel op te zet ten. Besloten werd tot een systeem waarbij de munten van de verschil lende landen ten opzichte van el kaar bijna niet zouden schomme len (min of meer vaste wisselkoer sen). De dollar en het goud kregen in dat systeem een centrale plaats. Al le valuta werden inwisselbaar te gen dollar, die weer inwisselbaar werd tegen goud. Een troy ounce goud (ruim 31,1 gram) kostte jaren lang precies 35 dollar. Het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) werd opgericht om toe te zien op een sta biele ontwikkeling van de wissel koersen. Het kreeg daarbij de mo gelijkheid om onder bepaalde voorwaarden kredieten te ver strekken aan landen met financiële problemen. Het systeem werkte een aantal jaar zonder problemen, maar lang zamerhand kwamen er barsten in het akkoord van Bretton Woods. UTRECHT (ANP) - NS-topman Ploeger acht de kans dat er snel een Europees net met super snelle treinen van de grond komt zeer klein. Hij vreest dat de Train Grande Vitesse (Pa- rijs-Brussel-Amsterdam-Keu- len) de nodige vertraging zal oplopen door gekissebis over de financiering. Wat Ploeger betreft is een internationale aanpak nodig om het miljoe nenproject financieel goed van de grond te krijgen. België en Frankrijk liggen echter dwars. België wil geen cent betalen en Frankrijk wil winsten die op het traject op eigen bodem (Lil- le-Parijs) worden gemaakt niet in een gezamenlijke pot stop pen, maar in eigen zak steken. Op de nieuwjaarspersconfe rentie wilde Ploeger gisteren niet de uitspraak doen dat de supertrein definitief is uitge rangeerd. Maar hij zei wel dat het er door 'nationale belangen' niet eenvoudiger op zal worden het project te realiseren. ROTTERDAM (ANP) - Het sleepvaart- en bergingsconcern Smit Interna tionale zal het boekjaar 1986/1987 afsluiten met een verlies van 235 mil joen. Een groot deel van dit resuachtige verlies wordt veroorzaakt door een extra afboeking op de waarde van schepen en andere activa ter waar de van 200 miljoen gulden. Het Rotterdamse bedrijf heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het resul taat uit de gewone bedrijfsuitoefening komt uit op 72 miljoen negatief. In het voorafgaande boekjaar was nog een winst van 11,8 miljoen behaald. In een toelichting stelt de directie dat de concurrentieverhoudingen in de off-shore, berging en sleepvaart 'structureel' zijn verslechterd. Verder gooide de dollar roet in het eten. Als gevolg van de lage tarieven zegt het bedrijf de huidige boekwaarde van de schepen, die is gebaseerd op aan schafprijzen, 'in onvoldoende mate' te kunnen terugverdienen. Boven dien moest Smit nog voorzieningen treffen voor een waardevermindering van tijdelijk stilgelegde schepen. Stakers bij de Blue Band-fabriek van Van den Bergh en Jurgens lieten werkwilligen vanochtend ongehinderd door. De werkgever heeft in een kort geding geëist dat de werkwilligen de toegang tot het bedrijf niet wordt belem merd. 'foto gpd» Het reizigersvervoer door de NS is vorig jaar met vijf procent gestegen. Dat beteknde dus ook meer drukte op de stations. (foto anp» souqA[£'«f Hl

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7