Celstraf geëist tegen agent wegens meineed Kort geding eigen bijdrage specialist Massale steun gaf Hans Guyt moed Politiemensen maakten vals proces-verbaal op Waarschuwingen overweg worden massaal genegeerd Lesgeld innen Olie-vogels 'gestroopt' Justitie stopt met onderzoek ldnderseks-zaak Oude Pekela Aangerande vrouwen doen geen aangifte Greenpeace-medewerker na zes weken gevangenis vrij ENISTA meubel VRIJDAG 15 JANUARI 1988 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse officier van justitie mr. W. Nierop heeft gisteren fel uitgehaald naar twee politie-agenten van het Amsterdamse korps die een vals proces verbaal hebben opgemaakten. In het proces-verbaal beschuldigden de agenten een man van poging tot doodslag. Tegen een van de agenten eiste de officier 12 weken gevangenis straf wegens meineed. De twee agenten, een 28-jarige man uit Edam en een 27-jarige Amster dammer, schreven op 25 februari vorig jaar een proces-verbaal waar uit bleek dat de Edammer op een auto had geschoten, omdat de be stuurder op hem in had willen rij den. In werkelijkheid was de agent alleen maar kwaad geweest omdat de automobilist niet wilde stoppen op zijn bevel. Het schot raakte de onderkant van de auto en de be stuurder wist te ontkomen. Omdat deze volgens de twee agenten toch wel nooit zou worden gepakt, schreven ze een zelf ver zonnen verhaal in het proces-ver baal om vervelende onderzoeken Jongeren met afwijkende levensstijl vaker in de fout DEN HAAG (ANP) - Jongeren die met name in de weekeinden veel drinken, regelmatig spijbelen, soft drugs gebruiken en bovendien veel losse contacten hebben met de an dere sekse, plegen aanzienlijk meer delicten dan jongeren met een ander gedragspatroon. Dit ster ke verband tussen een enigszins af wijkende levensstijl en delinquent gedrag is gevonden door een on derzoek van het ministerie van jus titie. Uit het rapport, dat het Weten schappelijk Onderzoek- en Docu mentatiecentrum (WODC) van het ministerie gisteren heeft gepubli ceerd, blijkt dat een groot deel van de jeugd zich aan het plegen van misdaden schuldig maakt. Bij een representatieve steekproef onder twaalf- tot zeventienjarigen gaf 56 procent van alle jongens en 39 pro cent van alle meisjes op het afgelo pen schooljaar minstens één delict te hebben gepleegd. Behalve de resultaten van de steekproef raadpleegden de onder zoekers ook de statistische gege vens van politie en justitie. Geble ken is dat de jeugdcriminaliteit sinds 1983 is gestabiliseerd. Enigs zins toegenomen zijn vernielingen en geweldsmisdrijven. De jeugd criminaliteit bestaat vooral uit ver mogensdelicten. Ze vormen zeven tig procent van de jongens- en ne gentig procent van de meisjescri minaliteit. Het meeste komen voor: fraude in het openbaar vervoer, ge weld tegen personen, bekalken van muren, vernielingen en winkel diefstal. door het Centraal Onderzoeksbu reau (COB) te voorkomen. Tot hun schrik echter werd de automobilist enkele dagen later toch aangehou den en ontkende hij in alle toonaar den dat hij op de politiemannen zou zijn ingereden. Vrij kort daarop bekenden de agenten het verhaal zelf verzonnen te hebben. Grootste boosdoener was de agent uid Edam, die op de fatale avond had geschoten. Een duidelij ke verklaring had hij niet. "Ik was kwaad dat de man niet stopte", al dus de agent. "Ik mikte op de ban den". De man is inmiddels ontsla gen. Tegen zijn collega eiste Van Nier- op twaalf weken cel wegens mein eed. "Ik wilde mijn collega dekken maar voelde wel dat het niet goed was", aldus de agent, die nog wel in dienst is van het Amsterdamse korps. In zijn requisitoir zei de om- cier van justitie dat vooral de nega tieve houding van de man op de zit ting ervoor had gezorgd dat hij Ontucht De officier van justitie bij de Zwolse rechtbank, mr. D. Veurink, heeft tegen een 27-jarïge man uit N ij kerkerveen een gevangenisstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. De man wordt ervan verdacht tien jaar lang met vijf van'zijn nichtjes ontucht te hebben gepleegd. Met een van hen kwam het tot seksuele gemeenschap. De meisjes waren tijdens de periode van de ontuchti ge handelingen in de leeftijd van zeven tot veertien jaar. Abel Tasman De Abel Tasman, het Nederland se zeilschip dat een reis om de we reld maakt, is in de haven van Tas- manië ernstig beschadigd na aan varing met een ander schip. Twee bemanningsleden raakten ge wond. De schade aan het schip is aanzienlijk. De aehtermast is ver wrongen, tuigage vernield en de romp van het schip is zwaar be schadigd. Voor de jeugdige beman ning is de reis abrupt afgelopen. Het is bovendien nog de vraag of het schip op de afgesproken dag, zaterdag 23 juli, weer terug kan zijn in Delfzijl. Krakersbeeld De gemeente Nijmegen heeft vandaag een beeldhouwwerk ge plaatst ter nagedachtenis aan de krakersrellen in de Piersonstraat en Zeigelhof in februari 1981. Het 'Piersonbeeld' komt op de plaats waar de rellen indertijd plaatsvon den. Het beeldhouwwerk van beel dend kunstenaar Ronald Tolman symboliseert de gebeurtenissen rond de ontruiming van 14 ge kraakte woningen en een gekraakt pakhuis. Een politiemacht van bij na 2000 man maakte toen een eind aan de kraakactie. Daarbij vielen meer dan 60 gewonden. Geboorten Van de ruim 185.500 kinderen die in 1986 in Nederland zijn geboren (3,6 procent meer dan in 1985) kwam 64 procent in het ziekenhuis ter wereld en 36 procent thuis. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Het aantal be vallingen dat werd begeleid door een verloskundige (vroedvrouw) steeg met ruim 1 procent tot bijna 43 procent. UTRECHT (ANP) - Vier organisa ties gaan de Staat der Nederlanden dagvaarden in verband met de ei gen bijdrage van 25 gulden die zie kenfondsverzekerden vanaf 1 fe bruari moeten gaan betalen voor een verwijskaart naar de specialist. Het zijn de Nationale Ziekenhuis raad, de Landelijke Specialisten Vereniging, de Landelijke Vereni ging van Artsen in Dienstverband en de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkun de. Ze eisen dat de regeling van staatssecretaris Dees (volksge zondheid) die specialisten of zie kenhuizen verplicht de bijdrage te innen, buiten werking wordt ge steld. Met de eigen bijdrage wil Dees 100 miljoen gulden besparen op de kosten van de ziekenfond sen. In hun dagvaarding stellen de or ganisaties dat specialisten op grond van de Ziekenfondswet niet kunnen worden verplicht om voor de inning te zorgen. Ze moeten hulp verlenen, maar ze hebben geen financiële relatie met de zie kenfondsverzekerden. Als er eigen bijdragen moeten worden betaald is dat een zaak tussen de zieken fondsen en de verzekerden, zo me- De ziekenhuizen en de specialis ten noemen het in strijd met hun verantwoordelijkheid, de feitelijke hulp aan patiënten te laten afhan gen van de betaling van een eigen bijdrage. Ze vrezen grote organisa torische, administratieve en finan ciële problemen. Als in alle zieken huizen iedere dag van grote aantal len mensen een eigen bijdrage moet worden geïnd, is extra perso neel nodig voor de organisatie en administratieve verwerking. Bovendien kan de inning op moeilijkheden stuiten, bij voor- UTRECHT (ANP) - Op de overwe gen in ons land wagen jaarlijks tus sen de 12 en 15 miljoen mensen een levensgevaarlijke gok. Ze negeren lampen, bellen en bomen en steken rustig over. Zeker 10 procent van de overtreders doet dat op het aller laatste nippertje, aldus hoofdcom missaris mr. J. A. Seij van de Spoorwegpolitie gisteren op de nieuwjaarspersconferentie van NS. Jaarlijks vallen er bij botsingen op overwegen rond de 50 doden. Het dodental over '87 is nog niet be kend. Wel werden er in totaal 101 botsingen op overwegen geregi streerd en dat is volgens NS min der dan in de vijf jaar daarvoor. De spoorwegpolitie is van plan het toezicht op de overwegen te verscherpen door er meer te sur- veilleren en er bij voorbeeld via tv- spotjes bij het publiek op te hame ren om lampen, bellen en bomen niet te negeren. In uitbreiding van het aantal roodlicht-camera's ziet Seij geen heil. Die zijn te duur en zetten te weinig zoden aan de dijk. Vorig jaar waren er volgens Seij in totaal op overwegen en elders op de spoorbaan 300 ongevallenen en is voor het eerst sinds jaren het aan tal zelfmoorden niet gestegen maar gedaald: het waren er rond 200 te gen 278 het jaar daarvoor. Vorig jaar steeg het aantal op NS- terrein (stations, treinen) gepleeg de misdrijven met 10 procent. In '86 was die stijging overigens 20 procent. Met name agressieve de licten namen fors toe. De agressie tegen treinpersoneel verdubbelde zelfs. Vorig jaar meldden NS'ers bijna 200 gevallen en bovendien was de aard van het toegebrachte letsel ernstiger dan in '86. Politie chef Seij spreekt van een veront rustende ontwikkeling. Anderzijds wijst hij erop dat de forse stijging van het aantal gemel de agressiegevallen ook verband houdt met het feit dat de NS'ers sneller de politie inschakelen als ze zijn belaagd dan vroeger. Door een andere aanpak had NS vorig jaar minder last van voetbal vandalisme. De spoorwegpolitie besloot met ingang van het voet balseizoen 87/88 niet meer dan twee "risicovolle" supportersscha- ren tegelijk te begeleiden en die aanpak werpt zijn vruchten af: De materiële schade die de voetbal vandalen NS berokkenden be droeg vorig jaar bijna 60.000 gul den, een derde van de schadepost twaalf weken cel eiste. Volgens Van Nierop heeft de man niets ge leerd van het gebeurde, is hij niet oprecht en probeert hij nog steeds zijn ontslagen collega te dekken. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak in de zaak van de Amsterdamse agent. De zaak tegen de agent die heeft geschoten wordt aangehouden. De gemeente Amsterdam gaat deurwaarders inzetten om het les geld te incasseren van ouders die voor 1 februari nog niet hebben be taald. Deze week krijgen de betrok ken ouders een brief van de ge meente met een laatste betalings aanmaning. Volgens de woord voerder hebben de ouders ruim schoots de gelegenheid gehad om te betalen of een regeling te treffen. beeld doordat mensen niet genoeg geld bij zich hebben of niet willen betalen. De organisaties schatten dat als gevolg daarvan nauwelijks de helft van de behoogde 100 mil joen zal worden gehaald en dat zij zelf voor de kosten en verliezen moeten opdraaien. Ze hebben tot het geding beslo ten omdat Dees niet is ingegaan op een uitvoerige brief die ze hem eind 1987 hebben gestuurd. Daarin zetten ze hun bezwaren uiteen en drongen ze aan op een gesprek. De woordvoerder van de staats secretaris zei in een reactie dat de specialisten en ziekenhuizen vol gens Dees op grond van de wet en op grond van hun overeenkomsten met de ziekenfondsen wel degelijk verplicht zijn om de 25 gulden te in nen. De meeste specialisten echter hebben vanwege een conflict met de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen sinds 1 juli vorig jaar geen overeenkomst meer met een ziekenfonds. Dat heeft tot ge volg dat ziekenfondsverzekerden de specialist zelf betalen en pas achteraf de rekening door het fonds vergoed krijgen. Zolang het contlict voortduurt zal het fonds de eigen bijdrage van die vergoeding moeten afhouden. Zodra er weer overeenkomsten zijn moet de specialist de eigen bij drage innen en krijgt hij 25 gulden minder door het fonds betaald. Specialisten die nog wel een con tract met een ziekenfonds hebben en specialisten in dienstverband of de ziekenhuizen waar ze werken moeten de bijdrage volgens de nieuwe regeling wel al vanaf 1 fe bruari innen. Dat geldt onder meer voor alle academische ziekenhui zen, omdat de artsen daar in dienst verband werken. De datum voor het kort geding is nog niet vastgesteld. UTRECHT (GPD) Freelance fotograaf Leo Vogelenzang heeft in de jaarlijkse wedstrijd om de beste persfoto de Zilveren Camera 1987 gewon nen met een serie over supportersrellen tijdens de voetbalwedstrijd Den Haag-Ajax. Freelance fotograaf Peter Martens is verkozen tot de Foto journalist van het jaar 1987. Dat is gisteren bekend gemaakt tijdens een persconferentie van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten in de Utrechtse Jaarbeurs. De winnende serie van Vogelenzang omvat beelden van supportersrel len die uitbraken tijdens de voetbalwedstrijd tussen Den Haag en Ajax. Vogelenzang legde het optreden van de ME en het gedrag van supporters die op de tribunes in de verdrukking kwamen op ingrijpende wijze vast. BROUWERSDAM (ANP) - Vrijwil ligers van de Stichting Vogelklas Karei Schot en de Dierenambulan ce uit Rotterdam hebben de afgelo pen nacht met olie vervuilde vogels "gestroopt" op het strand bij de Brouwersdam op Schouwen-Dui- veland. Er werden lichten op de vo gels gericht terwijl zij op het strand zitten, een methode die is afgeke ken van stropers. Daardoor zijn zij veel gemakkelijker te vangen dan overdag. "Daar komt nog bij dat nu over dag alleen nog maar de hele slechte vogels gevangen worden. Vogels die nauwelijks nog overlevings kansen hebben", aldus dierenarts N. Lateur. 's Nachts zitten er vogels op of dichtbij het strand die nog niet zo zijn aangetast door de olie- vervuiling, overdag vluchten deze vogels verder de zee op. In een paar uur uur vingen de vrijwilligers ruim honderd vogels waarvan volgens Lateur het overle- vingspercentage veel hoger is dan dat van de vogels die overdag ge vangen worden. Lateur heeft de af gelopen dagen sectie verricht op een aantal gestorven vogels. Enke le zijn door de honger gestorven omdat door de giftige stoffen die zij uit de olie binnenkregen de opna me van voedsel niet meer mogelijk Het aantal nog levende vogels die slachtoffer zijn van de oliever vuiling op de stranden van Zeeland en Zuid-Holland neemt snel af. Gisteren zijn in Zeeland nog maar 37 levende vogels gevonden, waar van de conditie zeer slecht was. Sinds enige jaren wordt naast de strijd om de Zilveren Camera ook de fotojournalist van het jaar geko zen, waarbij het gaat om diens to tale werk. Het werk van Martens bevat vooral foto's van arme, mis deelde, vaak gehandicapte en ver minkte mensen in alle delen van de wereld. Zelf beschouwt Martens zich als een fotograaf die de 'zelf kant van de maatschappij' vast legt. Volgens de jury waardering is het werk van Peter Martens van een constante kwaliteit. "Martens be kijkt zijn onderwerpen direct, rauw, afstandelijk. Hij maakt geen mooie plaatjes of composities maar laat de werkelijkheid en de ellende in de maatschappij zien", aldus het juryrapport. In maart zullen drie reizende ten toonstellingen van het winnend fo tomateriaal door het land gaan. OUDE PEKELA (GPD) - Justitie in Groningen gaat een streep zet ten onder het onderzoek naar de daders van de kinderseksaffaire in Oude Pekela. De twee verdachten, die begin deze week zijn aangehou den, zijn na een verhoor van twee dagen op vrije voeten gesteld. Jus titie zal volgende week de ouders van de 40 tot 50 seksueel misbruik te kinderen uit Oude Pekela tij dens een bijeenkomst een verkla ring geven voor het stopzetten van het onderzoek. Volgens hoofdofficier van justi tie mr. A. J. Blok heeft het verhoor van de verdachten duidelijk ge maakt dat zij niets met de seksaf faire te maken hebben. "Ze ont kennen niet alleen, maar ze zetten ook feiten tegenover eensluidende verklaringen van de kinderen. Hun verklaringen hebben we nagetrok ken en we moeten toegeven dat ze kloppen". In Oude Pekela is de aanvanke lijke opluchting na de aanhouding van de twee mogelijke verdachten omgeslagen in verbijstering en ver bazing nu de justitie de beide man nen weer op vrije voeten heeft ge steld. "Het gevoel dat de boeven nu eindelijk gepakt waren zorgde voor opluchting en bij de ouders zelfs voor euforie. Dat heeft met de vrij lating een knauw gekregen. Ik heb daar begrip voor, maar aan de an dere kant waarschuw ik ervoor dat het geen zin heeft om overhaaste stappen te ondernemen of als ou ders gekke dingen te doen," aldus tijdelijk gemeentelijk voorlichter Melle Wachtmeester. Wachtmeester heeft de ouders van de kinderen die bij de seksaf faire betrokken zijn geweest ervoor gewaarschuwd om zich rustig te houden. Het appèl heeft te maken met de dreigende stemming die er in Oude Pekela heerst, nu het on derzoek onverwacht op een dood spoor is beland. Enkele ouders zeg gen ronduit het vertrouwen in de justitie en de gemeente te hebben verloren en voorspellen dat de 'ge troffen' ouders nu wel zelf het recht zullen zoeken. Volgens voorlichter Wachtmees ter zal de gemeente niet akkoord gaan met het stopzetten van het on derzoek, als er binnen enkele we ken geen nieuwe aanwijzingen zijn. "Gezien de ernst van de situatie zal de gemeente zich niet bij de zaak neerleggen. Daarvoor heeft de affaire te diep ingegrepen, dit kan niet zo maar in de dossierla van de justitie verdwijnen," aldus Wacht meester. Anders dan enkele ou ders, die menen dat de justitie met de aanhouding van de twee man nen veel te lang heeft gewacht en hen zodoende de gelegenheid heeft gegeven zichzelf een alibi te ver schaffen, is de gemeentevoorlich- ter van mening dat de twee betref fende mannen niet tot de dader- sgroep behoren. Wachtmeester zegt dit op zijdelingse informatie van de politie te baseren. LONDEN (GPD/ANP) Een siga ret en een heet bad. Dat waren de eerste wensen van de Nederlandse Greenpeace-medewerker Hans Guyt toen hij gisteren na zes weken gevangenisstraf uit de Pentonville Prison werd ontslagen. Wegens goed gedrag hoefde hij niet de volle drie maanden uit te zitten. Bleek en vermagerd schuifelde hij naar buiten in het kleine rijtje gevangenen, voor wie het uur van de vrijheid had geslagen. Opge lucht want het verblijf in een van Londens oudste en meest primitie ve gevangenissen was hem beslist niet meegevallen. Toen hij eind november naar En geland kwam om zich te melden voor het uitzitten van zijn straf, voor het afsluiten van een lozings pijp van de kerncentrale Sellafield, had hij nog goede hoop dat het alle maal wel zou meevallen. "Ik legde toen nog Nederlandse maatstaven aan en had me gewoon geen juiste voorstelling gemaakt van een oude Victoriaanse gevangenis. Daarom was de eerste dag meteen een grote schok. Ik trof een vervuild en ver vallen gebouw aan, dat vrijwel overal in slechte staat verkeerde. Overvol bovendien. Met overal te veel mensen. De moed zonk me in de schoenen. En ik kan je verzeke ren dat ik me niet erg goed voelde", aldus Hans Guyt. Hij is blij toe dat zijn gevangen schap tot zes weken beperkt bleef. Een opgeluchte Hans Guyt na zijn vrijlating uit de gevangenis. (foto AP) Het leven in een bedompte cel is hem namelijk niet meegevallen. Hoewel hij in het gedeelte van de 'civiele gevangenen' zat en derhal ve een betere behandeling kreeg dan de criminele gevangenen, wa ren de omstandigheden bepaald niet prettig. Wel mocht hij boeken lezen en bezoek en post ontvangen, maar een douche daarentegen mocht hij maar één keer in de twee weken ne men. De toilet deelde hij zelfs met 85 anderen. Ook moest hij werk verrichten in de schoonmaak ploeg, al vond hij dat op den duur wel leuk. "Je was dan tenminste weg uit die cel die steeds meer be gon te benauwen", aldus Guyt. Hartverwarmend Toch waren er ook gebeurtenissen die zijn verblijf iets aangenamer maakten. Zo bleek bijna iedereen hem, de milieuorganisatie Green peace en de actie waarvoor hij uit eindelijk achter de tralies beland de, te kennen. "En het leuke is dat ze allemaal - van overvaller tot ci pier - een positief oordeel over Greenpeace en de acties hadden. Dat was echt hartverwarmend", vertelt de activist. Ook kreeg hij ontzettend veel steun van leden en sympatisanten van Greenpeace van buiten de ge vangenis. Tijdens de zes weken dat hij vastzat ontving hij meer dan duizend kaarten en brieven vanuit Engeland, Ierland, Nederland, Noorwegen, België en zelfs uit Chi- Nog steeds heeft hij grote moeite met de hem opgelegde straf. "Ener zijds heb je hier een wet die toe staat dat een kerncentrale van de Ierse Zee de meest radioactief be smette zee van de wereld maakt. Anderzijds zorgt de wet ervoor dat mensen die proberen daar iets te gen te doen, in de gevangenis ko men. Hier klopt iets niet". De jonge milieuactivist gaf ech ter toe dat hij tevoren wel rekening had gehouden met de risico's, die nu eenmaal verbonden waren aan het saboteren van de afvoerpijp van Sellafield. "We hebben van al les geprobeerd zonder dat er iets veranderde. Daarom werd er beslo ten tot een meer ingrijpende actie en we wisten dat er problemen zou den kunnen komen met de Britse justitie". Indien nodig wil Hans Guyt opnieuw risico's nemen. "Ik sta voor mijn principes". Voorlopig is echter het woord aan British Nuclear Fuel, het staatsbedrijf voor kernenergie, dat de Nederlander verantwoordelijk stelt voor de aangerichte schade en nu via de rechter een vergoeding eist van zo'n 400.000 gulden. "Een •belachelijke eis", meent Hans Guyt. "Die eis gaan we in maart bij de rechter aanvechten. Onze eigen berekeningen komen op hoogstens 4000 gulden onkosten als gevolg van onze actie. Zelfs een Britse rechter zal moeten toegeven dat deze eis van BNF buiten alle pro porties is". UTRECHT (GPD) Tot verbazing van de Utrechtse zedenpolitie heeft niet één van de ongeveer twintig vrouwen, die vorige week in de omgeving van het Centraal Station onzedelijk zijn betast, gere ageerd op de de oproep daarvan alsnog aangifte te doen. "Jammer", zegt brigadier P. Huijbregts, "want het is nuttig elke vorm van seksueel geweld bij ons te melden. Pas dén kunnen wij maatregelen nemen om herhaling te voorkomen". Brigadier Huijbregts veronder stelt dat de slachtoffers de betastin gen niet de moeite hebben gevon den om bij de politie aan te geven. "Mogelijk hebben ze gedacht dat er feitelijk niet zo veel was gebeurd. Of ze hebben haast gehad om de trein te halen". De zedenpolitie wil er niet de conclusie aan verbinden dat de aangiftebereidheid van seksuele misdragingen afneemt. "Wij zijn al jaren bezig om die drempel juist zo laag mogelijk te laten zijn", aldus Huijbregts. Vrouwen beleven seks uele misdrijven soms erg verschil lend, zo is de ervaring van Huijb regts. "Soms komen er vrouwen to taal overstuur binnen, omdat ze zijn betast of omdat iemand plotse ling z'n broek heeft laten zakken. Voor hen kan die ongewenste erva ring net zo erg zijn als voor een an- derjeen verkrachting". Ook om die reden stelt de zeden politie zich op het standpunt dat het van belang is aangifte te doen van ogenschijnlijk minder ingrij pende ongewenste intimiteiten. "We hebben toch al vaak het gevoel maar een topje van de ijsberg te zien. En zonder melding kunnen we ook geen aanbevelingen doen aan de gemeente om bijvoorbeeld struikgewas te snoeien of om ver lichting aan te passen". Publiciteit over bepaalde seksu ele misdragingen is van invloed op het aantal aangiften, weet Huijb regts. "Vorig jaar kregen we 76 klachten over ontucht met minder jarigen tegen maar 31 in het jaar daarvoor. Mogelijk is dat gekomen door de berichten over de affaire in Oude Pekela". ADVERTENTIE Klasse uit Denemarke

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3