LEIDSCH DAGBLAD Fokker: 1700 banen weg Zuidkorea dreigt met wraak voor vliegramp 1 BIQSTOL Leiden in het middelpunt bij opening Nederland 3 Aantal ontslagen kan worden beperkt tot 390 Leidsche Wolspinnerij wil 80 mensen ontslaan AUTO LEITHON 25 Kinderrechter neemt na ontucht ontslag Grote diefstal paspoorten en rijbewijzen in Leimuiden Nucleair schandaal VRIJDAG 15 JANUARI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 38523 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Minister Brinkman (wvc) zal bij de opening van Neder land 3 zijn woonplaats Leiden on der de aandacht brengen. Naast het officiële gedeelte, waarmee de nieuwe tv-zender tweede paasdag (4 april) wordt geïntroduceerd, is er ook een informeel tintje aan de uit zending. De NOS heeft de bewindsman gevraagd daarvoor suggesties te doen. Brinkman heeft daarop voor gesteld Leiden .en zijn culturele mogelijkheden als invalshoek te nemen. Volgens een voorlichtster Presentatie door minister Brinkman zijn ministerie moet daarbij camera brengen. Verder zal Brink- onder musea rijk is. De minister zal die waarschijn lijk in een stadswandeling voor de Leidse kunstenaars aan de kij kers voorstellen. Morgenavond al zullen in de Stadsgehoorzaal voor dit programma opnamen worden gemaakt als de Leidse Jazzweek Op Goede Vrijdag wil de Evan gelische Omroep in de Leidse Pie terskerk een tv-registratie maken van een uitvoering van de Matt- haus Passion door het Bachkoor uit Leiden. De uitzending is voor 90 procent zeker, aldus woordvoer ders van de EO en het Bachkoor. De EO heeft op vrijdag geen zend tijd, maar heeft de mondelinge toe zegging dat het deze uitvoering van de Matthaus Passion op de tv mag brengen. Postagentschap in Leiden dicht na 5 overvallen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het postagentschap in de Johan de Wittstraat gaat per 1 fe bruari dicht. De familie Spoor, die het agentschap beheert, geeft er de brui aan na vijf gewapende over vallen in tien jaar tijd. De 80-jarige vader D. Spoor kreeg begin oktober vorig jaar eni ge landelijke bekendheid toen hij bij de voorlaatste overval met een pistool de dader de deur uit joeg. Korte tijd later werd het postagent schap opnieuw overvallen, waarna de familie het agentschap voorlo pig sloot. Ze heeft nu besloten er definitief een streep onder te zet ten. "Met weemoed, want het was een gezellig, maar de laatste jaren dus ook gevaarlijk bedrijf', zegt D. Spoor. "Het is nu vijf keer goed ge gaan. Maar ik ben ervan overtuigd dat als we waren doorgegaan, nieu we overvallen zouden volgen en dat het dan ooit bij een een zesde of zevende keer-fout zou gaan. De cri minaliteit wordt steeds harder". Het postagentschap is ruim veer tig jaar gevestigd geweest aan de Johan de Wittstraat. Het was daar mee het oudste van Leiden. De ta bakszaak waarin het agentschap was gevestigd, wordt overigens normaal voortgezet. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Bij de vliegtuigfabrikant Fokker verdwijnen dit en volgend jaar in totaal 1700 ba nen. Door natuurlijk verloop en herplaatsing binnen het bedrijf kan het aantal ontslagen worden beperkt tot 390. De ontslagen vallen in de administratieve sector, de pro- duktieafdelingen blijven gespaard. SEOUL (GPD/AFP/Rtr) - Zuidko- Boeing in november vorig jaar. Ze rea heeft Noordkorea vandaag met deed dat in opdracht i vergeldingsmaatregelen gedreigd als het niet zijn verontschuldigin gen aanbiedt en de schuldigen straft aan de vliegramp die 115 mensenlevens eiste. Het leger is in speciale staat van waakzaamheid gebracht. i de 2 de Noordkoreaanse president, Kim Jong II. Het vliegtuig explo deerde in het Thaise luchtruim maar tot nu toe is er nog geen spoor gevonden. In een uitvoerige bekentenis, die door de Zuidkoreaanse televisie Dat gebeurde nadat de 26-jarige werd uitgezonden, gaf Kim Yun Hi Noordkoreaanse Kim Yun Hi van- een gedetailleerd verslag hoe zij en daag bekende bommen te hebben haar compagnon het complot heb- geplaatst in de Zuidkoreaanse ben voorbereid. Huilend bekende de vrouw, die in Bahrayn werd ge arresteerd en een mislukte zelf moordpoging deed, dat zij van Kim Yong II een schriftelijke opdracht had gekregen om de Boeing op te blazen. Met haar 72-jarige mede-dader, die zelfmoord pleegde door een gif- pil te slikken, smokkelde de vrouw in Baghdad twee tijdbommen aan boord. De bommen werden zo af gesteld dat ze zouden ontploffen nadat de twee in Abu Dhaby van boord waren gegaan. De vrouw vertelde verder_dat zij een grondige opleiding van zeven jaar heeft gekregen als geheim agent. Een woordvoerder van de Zuidkoreaanse regering riep op tot 'Schiphol biedt bedrijven veel' DEN HAAG/REGIO - De provin cie Zuid-Holland moet er voor zor gen dat bedrijven die een binding met Schiphol hebben zich makke lijker in de Rijn- en Bollenstreek kunnen vestigen. "Deze gebieden zouden veel meer kunnen profite ren van de dynamiek op en rond Schiphol", zo concludeert het Nij meegse adviesbureau Buck Con sultants International. Het bureau verrichtte in op dracht van provincie en Kamer van Koophandel voor Rijnland een on derzoek naar de relatie tussen de luchthaven en de regio. Het rap port werd vanmiddag overhandigd aan J.W. Wegstapel, president-di recteur van de N.V. Luchthaven Schiphol. Uit het rapport blijkt dat de Rijn en Bollenstreek op dit moment al enorm profiteert van Schiphol. Op de luchthaven werken 3500 men sen uit deze regio. Zo'n 200 bedrij ven met 11.000 werknemers heb ben een nauwe relatie met Schip hol. Deze bedrijven behalen ook hogere omzetten en bieden meer werkgelegenheid bieden dan de rest van het bedrijfsleven. een internationale veroordeling van Noordkorea. Waarnemers geloven niet dat de bekentenis in scene is gezet. De vrouw gaf een zeer gedetailleerd verslag van het complot, dat op alle onderdelen eenvoudig op waar heid kon worden gecontroleerd. Ze gaf de namen van haar familiele den, ook van haar vader, een hoge partijfunctionaris. En hoe zij de bommen in een Joegoslavisch ho tel in ontvangst had genomen. Opdrachtgever Kim Young II is na zijn vader Kim II Sung, de ma- chigste man in Noordkorea en voortbestemd om hem op te vol-, gen. De Zuidkoreanen verdenken hem ervan aan het hoofd te staan van groepen terroristische agenten die in het verleden sabotageacties hebben gepleegd tegen Zuidkorea. Bonden en de directie van Fokker zijn het gisteravond eens geworden over een besparingsprogramma dat vanaf 1990 jaarlijks een bezui niging van 200 miljoen gulden op levert. De bezuinigingen zijn no dig, omdat Fokker door de twee nieuwe vliegtuigtypen Fokker 50 en 100 over de kop dreigde te gaan. Aan meer dan 200 miljoen gulden overheidssteun werd de voorwaar de van een reorganisatie verbon den. De 390 ontslagen vallen binnen zes maanden op het hoofdkantoor in Amsterdam-Zuidoost en op de vestiging Schiphol. "Met deze maatregelen", aldus directeur Biersma, "is de continuïteit van Fokker Aircraft en daarmee de werkgelegenheid voor 8350 werk nemers voor de langere termijn ze ker gesteld". De werknemers die worden ont slagen, krijgen een aanvulling op hun uitkering. Daarvoor wordt een stichting in het leven geroepen, die wordt beheerd door de vakbonden. Werknemers ouder dan 56 jaar die worden ontslagen, krijgen uit dat fonds een uitkering ineens. Woord voerder Bijvanck van de Industrie bond FNV: "Die uitkering geeft een inkomensgarantie tot hun pen sioen van 87,5 procent van het laatst genoten salaris. Werknemers onder die leeftijd krijgen een uitke ring ineens die is gebaseerd op leef tijd en diensttijd". Ook is geregeld dat alle werkne mers van Fokker per 1 januari hun promotie en periodieke uitkerin gen krijgen uitbetaald en alsnog de uitkering van 150 gulden die voor kerst en nieuwjaar geldt. "Wij zijn zeer tevreden over de overeen komst die wij met Fokker hebben afgesloten", aldus Bijvanck. Volgens onderhandelaar Van den Heuvel van de Industriebond CNV worden van de 1730 arbeids plaatsen die verloren gaan er 800 door tijdelijke krachten vervuld. De bezuinigingen op personeel moeten leiden tot een besparing van ongeveer 100 miljoen gulden op jaarbasis. De andere 100 miljoen gulden moeten vooral komen uit toeleveranties en een verlaging van de algemene beheerskosten. Sociëteit De Burcht Vanavond 22.00 uur Jarmo Hoogendijk/Ben van den Dungen Quintet I LEIDEN LANGEGRACHT 5 (naast Digros) tel. 071 142864 donderdag koopavond tot 21.00 uur to Rustig weer Half tot zwaar bewolkt en op de mees te plaatsen droog. Minimumtempera tuur ongeveer 0 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 4 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, zwak tot matig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Overwegend veel bewolking. Vanaf dinsdag toenemen de kans op neerslag. In de nachten lichte vorst. Zaterdag 16 januari zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.59 uur; maan op: 06.36 uur, maan onder: 13.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.19 en 12.48 uur; laag wa ter: 08.32 en 21.08 uur. LEIDEN/VEENENDAAL (ANP) - De Leidsche Wolspinnerij in Veen- endaal, waar nu nog 125 mensen werken, wil nog deze maand 80 personeelsleden ontslaan. De pro- duktie verhuist volgens een direc tieplan naar het Belgische Loke ren. In Nederland blijft alleen de distributie- en verkooporganisatie over. Dat heeft districtsbestuurder H. Dekker van de Industrie- en Voedingsbond CNV vandaag mee gedeeld. Interim-manager H. Klep van het bedrijf, die het plan aan vakbonden en ondernemingsraad heeft voorgelegd, is al dagenlang onbereikbaar voor commentaar. De Leidsche Wolspinnerij brengt de merken Scheepjeswol en Neveda op de markt. Het bedrijf maakt al jaren miljoenenverliezen en heeft al eerder moeten reorgani seren. In 1981 werd de Leidse vesti ging gesloten en verhuisde een deel van het personeel naar Veen- endaal. De onderneming heeft de afgelo pen jaren diverse directiewisselin gen achter de rug. Onderdeel van het saneringsplan is, behalve de voorgenomen ontslagen en een for se inkrimping van de produktie, dat de directie gaat zoeken naar een overnamepartner die geld in de wolspinnerij wil steken. Zelfstan dig kan het bedrijf het niet meer bolwerken. De Industrie- en Voedingsbond CNV is ontevreden over het sane ringsplan. De bond wijt de proble men bij de wolfabriek niet alleen aan marktverlies, maar ook aan verkeerd management. MIJNENJAGERS - Nederland heeft twee kleine ultramoderne mijnenjagers aan de Indonesische marine verkocht. Ze zullen nog dit jaar worden geleverd. Dit heeft mi nister De Korte (economische za ken), momenteel op promotiereis in Indonesië, in Jakarta bekend ge maakt. Peugeotdealer voor Leiden en omstreken Brief met excuses van Jules Croiset ALKMAAR (GPD) - Jules Croiset heeft in een brief zijn excuus aan geboden aan de directie van het Cultureel Centrum De Vest in Alk maar voor het versturen van valse bommeldingen. Hij noemt de mel dingen zelf 'onverantwoordelijk gedrag', maar ook 'een wanhoops daad'. ,,Ik heb alles ingezet en lijk nu alles verloren te hebben. De ge volgen dien ik zelf te dragen". Voor burgemeester Roozemond is de brief aanleiding om voorlopig Croiset niet aansprakelijk te stellen voor de extra politiekosten die voortvloeiden uit de dreigbrieven. „We erkennen dat hij gehandeld heeft vanuit een psychisch labiele situatie", aldus Roozemond. „We zullen later nog wel zien of het ver standig is om de man nog aanspra kelijk te stellen". Directeur L. Pot van De Vest noemt de brief 'een eerste stap in de goede richting van normaal menselijk verkeer maar de brief praat de daad niet goed'. Katarina Witt uit Oost- Duitsland voor zesde keer Europees kampioene kunstrijden. PAGINA 17 Proces tegen 'bende van Nijvel' begint met nog veel raadsels. PAGINA 2 Agenten maakten vals proces-verbaal op. PAGINA 3 Verenigde Naties willen dat Israël deportaties on gedaan maakt. PAGINA 5 Gerard Joling terug (even) weggeweest. PAGINA wmm Deze bank bijvoorbeeld, maar dan Oegstgeesterweg/Maredijk 175 2316 VZ Leiden Telefoon 071-212911 T.o.v. het nieuwe postkantoor - Vlakbij Centraal Station 'Keuze uit ruim 70 occasions ARNHEM (ANP/GPD) - Een 43-ja- rige kinderrechter en vice-presi dent van de Arnhemse rechtbank heeft bekend vorig jaar twee maal ontucht te hebben gepleegd met een 17-jarige en een 19-jarige jon gen. De rechter heeft inmiddels zijn ontslag ingediend. De zaak is voorgelegd aan de Hoge Raad, die naar verwachting volgende week een rechtbank zal aanwijzen, die moet beslissen over eventuele strafvervolging van de kinderrech ter. De kwestie kwam aan het licht toen de 19-jarige jongen via een hulpverlenende instantie bij het Openbaar Ministerie een klacht in diende. Daarop werd direct een on derzoek ingesteld. Twee dagen na de klacht bekènde de betrokken rechter in een gesprek met vice- president mr. P. Smits en hoofdof ficier van justitie mr. J. Peijnen- burg het gebeurde. Daarin vertelde hij zelf over de ontucht met een 17- jarige jongen, waarmee hij als kin derrechter contact mee had gehad. De man legde na zijn bekentenis onmiddellijk al zijn rechterlijke functies neer. In een brief aan de koningin verzocht hij zijn ontslag per 31 december 1987. In afwach ting van het Koninklijk Besluit is hij met ziekteverlof gegaan. De Arnhemse kinderrechter had binnen het jeugdwerk in Gelder land een uitstekende naam opge- Artiesten eisen fors smartegeld AMSTERDAM (GPD) - De groep Nederlandse artiesten die in sep tember vorig jaar een auto-onge luk in de VS had, eist via een Ame rikaanse advocaat een smartegeld van 30 miljoen dollar van het be drijf waarvoor de dader van het on geval werkte. Bij het ongeluk kwa men drie mensen om het leven. Een groot aantal raakte gewond. Rita Corita vindt het bedrijf waarvoor de dader werkte 'misda dig'. „Van de vrachtrijder was be kend dat hij aan de drugs was en veel dronk. Dan mag je zo'n vent niet laten rijden. Laat ze daar nu maar voor bloeden in hun porte- monee. Wij ondervinden nog da gelijks de ellende van het ongeval. bouwd. Zowel binnen als buiten het paleis van justitie werd hij ge roemd om zijn inzet en kennis. Computer faalt: basisscholen in de problemen LEIDEN/ALPHEN - Honderden basisscholen zijn in grote financië le moeilijkheden geraakt door te rugvorderingen van het ministerie van onderwijs in Zoetermeer. Oor zaak van de problemen is een fa lend computersysteem. In enkele gevallen zijn geen voorschotten meer verstrekt en is de salarisbeta ling in het gedrang gekomen. Vooral kleine, bijzondere scho len met weinig financiële armslag komen in de problemen, zoals de Mariënburgschool in Leiden en de Rehobothschool in Alphen aan den Rijn. "We hebben in december en in januari geen voorschotten ge had", aldus administrateur Van der Vin van de Mariënburgschool. "Volgens het ministerie moeten we ongeveer een ton terugbetalen. Ze zitten helemaal fout. Gelukkig heb ben we nog wat geld achter de hand. Maar het moet niet te lang duren". De drie jaar oude Rehoboth school in Alphen heeft sinds no vember geen vergoeding meer ge kregen voor materiële kosten en heeft daardoor al ruim 13.000 gul den op het spaarpotje moeten inte ren. "En veel geld hebben we niet is kas. Gelukkig zyn de salarisvoor schotten bij ons wel gewoon bin nengekomen", aldus voorzitter Beukers. LEIMUIDEN - Uit het gemeente huis van Leimuiden zijn 800 pas poorten en 600 rijbewijzen ont vreemd. De legitimatiebewijzen waren alle blanco, maar de dieven namen ook de stempels mee. Bij de kraak werd ook nog 4500 gulden weggenomen. Volgens gemeentesecretaris W:' Bello zijn de inbrekers professio neel te werk gegaan. Twee deuren van brandkasten werden gefor ceerd. "Het was hen duidelijk om de paspoorten en rijbewijzen te doen. Ze hebben een heleboel waardevolle spullen achtergelaten die ze zo voor het oprapen had den", aldus Bello. De dieven kwamen binnen door eerst de achterdeur van het ge meentehuis aan de Dorpsstraat te forceren. Daarna werden snijbran ders gebruikt om de brandkasten waarin de legitimatiebewijzen la gen, open te krijgen. De politie, die verder geen mededelingen wil doen over het ingestelde onder zoek, heeft inmiddels de nummers van alle paspoorten doorgekregen. Bonn in beroering BONN (GPD) - Het schandaal rond de illegale praktijken van de West- duitse bedrijven Transnuklear en Nukem neemt ongehoorde vormen aan. Minister Topfer (milieu) heeft gisteren de vergunning van Nu kem ingetrokken, nadat aan het licht kwam dat Nukem het verdrag dat de verspreiding van kernwa pens moet tegengaan, zou hebben geschonden. Bonn zou verschillende tips heb ben gekregen dat Pakistan en Li bië via Nukem en het Belgische kernonderzoekscentrum Mol ma teriaal in handen hebben gekregen waarmee kernwapens vervaardigd kunnen worden. Bovendien werd gisteren bekend dat Nukem al in de zomer van 1987 op de hoogte was van de illegale praktijken van haar dochteronderneming Tran snuklear op het gebied van het transport van radioactiefafval. De vergunning van Transnuklear is al in december ingetrokken. Enkele uren eerder had Topfers voorganger, de huidige minister president van Hessen, Walter Wall- mann, Nukem een ultimatum ge steld om de top van het bedrijf bin nen 36 uur te ontslaan. Wallmann verklaarde dat het on derzoek zich richt op de zaken die vast staan: "Het vermengen van ra dioactief afval en het opsporen van kobalt en cesium. Verder onder zoeken wij of er ook plutonium in het spel is. Ook trekken we na waar twee vermiste vaten zijn". Het Westduitse parlement wijdt vandaag een speciaal debat aan de ze zaak. MC naturo kurk Oude Singel 138 Leiden Tel. 071-149738 Zaterdag 16 januari staan wij geheel weer tot uw dienst in onze vernieuwde winkel. Gladheid door room HAARLEMMERMEER Geen sneeuw maar slagroom heeft gistermiddag in- en om Hoofddorp voor de nodige ver keersoverlast gezorgd. Bij de politie kwamen vele meldingen binnen van gladde wegen en kruispunten. Gemeentewerken moest in actie komen om de boel schoon te maken. De politie trof de veroorzaker op de Bennebroekerweg aan, waar de vrachtwagen uit Cru- quis met pech langs de weg stond. De chauffeur van het af valverwerkingsbedrijf had by een bedrijf in Hoofddorp enke le tonnen met bedorven slag room opgehaald. Die tonnen waren kapot gegaan, met het slagroomspoor als gevolg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1