Van 't Oever: 'Er is rust nodig SPOo?TV 'Tot nu toe valt het mee' Connors publiekstrekker Aris Saloriiki laat Den Bosch kansloos bij Nykanen slaags met politie Foreholte maakt in Emmen lelijke misstap Vrouwenkernploeg: van breikransje tot discussiegroep Verrassing van Oosting Reker weg 'Vlegel' Van der Wal geboycot Baan smelt weg in Kongsberg VRIJDAG 15 JANUARI 1988 SPORT PAGINA 17 Piket slaat geen gek figuur in Wijk aan Zee WIJK AAN ZEE (GPD) - Jeroen Piket moet zich momenteel in de grootmeestergroep A van het Hoogovenstoernooi ongeveer net zo voelen als de Ajax-junioren in de eredivisie. Talent heeft de bijna ne gentienjarige schaker uit Leider dorp voldoende om geen gek fi guur te slaan tussen 's werelds bes te spelers, alleen ontbreekt het hem soms aan de nodige ervaring. Tegen de Zweed Ulf Andersson den. Met twee uit vijf heeft de beste kostte het Piket dinsdag een half Nederlandse jeugdspeler bepaald puntje. Een dag later gaf hij i duel met Anatoli Karpov blijk van zijn ijzersterke wedstrijdmentali teit. Daags na de 'plusremise' tegen de ex-wereldkampioen („Ik heb respect voor Karpov, hij is toch de nummer anderhalf van de wereld") oogt Piket ontspannen en tevre- THESSALONIKI (ANP) - Den de. Met 49 punten drukte hij een Bosch heeft gisteren in Thessaloni- geweldig stempel op het duel. Ook ki de zesde wedstrijd in de strijd Subopic was in Thessaloniki voor om de Europese basketbalbeker de Grieken een waardevolle landskampioenen verloren, kracht. Hij bracht het tot een totaal De Griekse titelhouder Aris Saloni- ki was voor 6000 toeschouwers te sterk voor de Bossche ploeg: 120-99 (52-41). Het grote probleem voor Den Bosch was hoe het Griekse fe nomeen Gallis af te stoppen. Coach Jan Dekker dacht de oplossing te hebben gevonden in het koppelen van Jos Kuipers aan de uiterst vaardige Griek. Dat bleek een ver keerde opvatting. Gallis had eigen lijk nauwelijks last van de Neder lander die niet meer was dan een volger, ingrijpen kon de Bossche naar niet. Ook in het tweede ge deelte van het duel slaagde Dekker er niet in het gevaar 'Gallis' af te wenden. Ronald Schilp mocht in die tweede twintig minuten zijn krachten meten met de Griek. Het bleek lang niet voldoende. Gallis kon bijna doen en laten wat hij wil- Sjaardema weg ii Kanaries van 26 punten, één meer dan de beste schutter aan Bossche zijde: Ronald Schilp. Halverwege de tweede helft kwa men de gasten nog meer in de pro blemen toen de foutenlast begon mee te tellen. Terwijl bij de Grie ken alleen Wiltjer op vier persoon lijke fouten stond, konden bij Den Bosch Kuipers, Pieterse en ook quard Bottse zich geen enkele fout meer permitteren. Het beperkte de mogelijkheden voor Dekker in te grijpen aanzienlijk. Daar kwam nog bij dat op de momenten dat het niet geheel naar wens liep bij de thuisploeg, de arbiters een kleine, maar nuttige helpende hand toes taken. niet als kanonnevoer gediend 1 de grootmeesters in Wijk aan Zee. Iets dat pessimisten hadden ver wacht. „Het is me tot nu toe be hoorlijk meegevallen. Ik had eigen lijk op vijftig procent moeten staan. Toch ben ik voorlopig best te spreken over mijn debuut. Je moet rekenen dat ieder halfje hier mooi is meegenomen". Piket verdwijnt in de komende maanden waarschijnlijk twee keer achter het IJzeren Gordijn. Eerst, en dat staat vast, doet hij in februa ri mee aan een sterk bezet toernooi in het Russische Lvov. De KNSB stuurt hem naar het Oosten om de krachten te meten met schakers uit de Sovjet-Unie. Vervolgens zit het er dik in dat hij in mei stage gaat lo pen op de Botwinnik-school. Die trip is geregeld door Bessel Kok van de Grandmasters Association. „Die stage is nog niet helemaal zeker", vertelt Piket. „Ik verheug me op die reizen naar Rusland. Ik heb zelfs een paar lessen Russisch gekregen van een kennis. Ik kan de taal een heel klein beetje lezen, en een paar woordjes spreken. In het toernooi in Lvov krijg ik denk ik vooral te maken met sterke Russi sche spelers. Maar ik kan inmid dels redelijk omgaan met nederla gen en teleurstellingen. Het verve lende met schaken is dat je, terwijl je gewonnen staat, toch nog kunt verliezen. Wanneer je bij voetbal len met 4-0 voorstaat, is de buit bin nen. Na die nederlaag tegen An dersson was ik 's avonds niet zo ge zellig. Maar een dag later ben ik dat gevoel kwijt. Je moet immers ver der". DÜSSELDORF (SID) - De schansspringer Matti Nykanen kijkt nog gere geld te diep in het glaasje. De Fin raakte op 6 januari, na zijn zege in het vier-schansentoernooi in Bisschofshofen, in een discotheek slaags met de politie. De wereld- en olympisch kampioen, die dronken was, brak daar bij zijn neusbeentje. In het verleden werd Nykanen door de Finse ski- bond enkele keren zwaar gestraft voor overmatig alcoholgebruik. De Oostenrijkse televisie maakte pas donderdag melding van het voorval, dat voor de Finse skibond geheim was gehouden. Witt evenaart Henie in Praag PRAAG (SID) - Voor de zesde achtereenvolgende keer is de Oostduitse Katarina Witt Euro pees kampioene kunstrijden geworden. Daarmee evenaarde de 22-jarige inwoonster van Karl-Marx-Stadt het record van de legendarische Sonja Henie. In Praag sloot Witt, die al jaren lang wordt getraind door Jutta Müller, voor 8000 toeschouwers de vrije kuur af met haar inter pretatie van „Carmen". Haar niet vlekkelose optreden werd door twee juryleden niettemin met de maximale waardering (6,0) beloond. Achter Witt ver overde Kira Ivanova uit de Sov jetunie de zilveren medaille. De derde plaats was voor haar landgenote Anna Kondrasjova. Katarina Witt veroverde in 1982 de zilveren medaille tijdens de wereldtitelstrijd. Een jaar later volgde haar eerste Europese ti tel, die ze sindsdien niet meer afstond. Het olympisch jaar 1984 werd het grootste succes uit de loopbaan van Witt. Ze prolongeerde haar Europese ti tel en voegde daar een wereldti tel aan toe. In Lake Placid werd Witt ook nog Olympisch kam pioene. Tijdens Grand Prix-toernooi in Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - Met drie spelers uit de mondiale top-zes, on der wie Jimmy Connors als belang rijkste trekpleister, viert het ABN- tennistoernooi in Rotterdam dit jaar zijn derde lustrum. Hoewel Stefan Edberg, de winnaar van vo rig jaar en tweede op de we reldranglijst, ditmaal weer de grote favoriet is en ook Miloslav Mecir (derde geplaatst) waarschijnlijk meer in zijn mars heeft, gaat de aandacht van 8 tot en met 14 febru ari ongetwijfeld vooral uit naar de 35-jarige Connors. De onvermoeibare vechtersbaas behoort al sinds het bestaan van het Rotterdamse evenement onaf gebroken tot de beste tien tennis sers ter wereld. De aanwezigheid van de Amerikaan in de Maasstad mag opmerkelijk worden ge noemd. Connors liet de laatste ja ren regelmatig weten geen zin meer te hebben in de oversteek naar Europa en nog slechts voor de Grand-Slamtoernooien op Roland Garros en Wimbledon een uitzon dering te maken. De laatste keer dat hij in sportpaleis Ahoy' ver scheen, was in '84, toen hij de finale haalde tegen Ivan Lendl. Een veel besproken (valse) bommelding maakte een vroegtijdig einde aan dat duel. Dat de meest constante speler van het afgelopen seizoen - Con nors speelde vijftien toernooien en haalde veertien keer de kwartfina les of meer - desondanks terug keert naar Rotterdam, doet toer- nooibaas Wim Buitendijk uiter aard deugd. „Als ik kan kiezen uit de top-vijf, staat Connors op kop, nog boven Becker. Die man blijft een echte entertainer. En omdat het misschien wel zijn laatste jaar is, ben ik extra blij hem nu nog te kunnen strikken". 'Rotterdam', meestal half maart op het programma, valt dit jaar vroeg (8-14 februari) en is het eerste Europese Grand Prix-evenement. Als belangrijk nadeel geldt dat het in totaal met liefst 452.500 dollar gedoteerde Super Series-toernooi (tegen 325.000 vorig jaar) meteen na het eerste Daviscup-weekeinde valt. Met als risico afmeldingen op het laatste moment en spelers die aanspraak maken op één of twee vrije dagen dan wel helemaal niet komen opdagen. „Omdat bijvoor beeld Pat Cash in Australië speelt, heeft hij geen zin hier helemaal naartoe te komen", verklaart Bui tendijk de afwezigheid van de Wimbledon-winnaar. Gezien het feit dat ook Ivan Lendl (Buitendijk: „hij hoeft bui ten de Grand-Slams nog maar acht toernooien te spelen en daar kiest hij de lucratiefste uit") en John McEnroe, die de voorkeur geeft aan een verblijf in Lyon, onhaal baar bleken, valt er na de top-drie een klein gat. Mede een gevolg van het feit, dat tussen de nummers tien en twintig op de wereldrang lijst veel gravelspecialisten zitten en die hebben zich niet ingeschre ven. ^oakim Nyström is nu als vier de geplaatst, gevolgd door Emilio Sanchez en Henri Leconte, ook een publiekslieveling. Michiel Schapers, wat afgezakt in het ATP-klassement (57e), is vooralsnog de enige (direct toege laten) Nederlander in het schema. Of h(j nog gezelschap krijgt van een landgenoot, valt volgens Bui tendijk te bezien. „Het probleem is dat we een groot aantal kandidaten hebben voor onze 'wild cards'. Moeten we dan de Nederlanders een kans geven of sterke jongens als Casal, Hooper en Fibak voor rang verlenen? Verder is er ook nog Anders Jarryd, nummer 15 van de wereld, die hier graag wilde spe len, maar geen risico neemt omdat zijn vrouw rond die tijd bevalt. Komt de baby nu voor het toer nooi, dan wil ik hem er alsnog bij halen". Wie zeker niet van de partij zal zijn, is Eric Savalle, veertien jaar lang referee in Rotterdam. Buiten dijk, voorzichtig: „Er was een breuk ontstaan in de wil tot samen werking binnen het kleine organi satie-team. Om escalatie te voorko men hebben we, hoe moeilijk dat ook was, met Savalle moeten bre ken". De Engelsman Colin Hess neemt zijn taak nu waar. EMMEN - Datateam/Foreholte heeft gisteravond in Emmen een le lijke misstap gemaakt op de weg die naar het kampioenschap van de eerste divisie moet leiden. De Voorhoutse handbalsters leden te gen Haka/E en O een onnodige 19- 17 nederlaag en zijn daardoor ach terop geraakt in de titelrace met Aalsmeer, de tegenstander van ko mende zondag. De vrouwen van Foreholte arri veerden pas een kwartier voor aan vang van de wedstrijd in de Emmer sporthal en waren daardoor in het begin van de inhaalwedstrijd niet bij de les. De raadgevingen van coach Jan Kecskemethy werden in de wind geslagen en binnen een mum van tijd had de thuisploeg een comfortabele 8-1 voorsprong opgebouwd. Foreholte wist voor de pauze nog tot 10-8 terug te komen, maar zon der Ellen Warmerdam (gebroken pink), slaagde de titelpretendent er in de tweede helft niet in de achter stand ongedaan te maken. De mar ge van twee doelpunten bleef ge handhaafd. Foreholte, de laatste tijd in het nieuws in verband met de perikelen rond de overschrijvin gen van Marianne Bult en Christi ne Knigge, liep daardoor tegen een dure nederlaag op die de handbal sters deed verzuchten: "Hier heeft zo'n beetje heel handballend Ne derland op zit wachten". LEIDEN - Vanwege de tegenval lende prestaties in de eerste com petitiehelft heeft LFC trainer Sjaardema op een zijspoor geran geerd. De functie wordt overgeno men door Koos van Weerlee die tot dan toe de jeugd bij de Kanaries trainde. Sjaardema werkte daar voor ook als jeugdtrainer bij LFC. Pieter Donath en zaterdagvier deklasser Voorschoten gaan aan het einde van dit seizoen uit elkaar. Donath, ex-voetballer van Blauw Zwart, is nu bezig aan zijn tweede jaar in Voorschoten. Ook Ruud de Groot en Wilhelmus gaan uit el kaar. Leidenaar De Groot was vier jaar aan de Voorburgse hoofdklas ser verbonden. Daarentegen gaan Hans Blom en Foreholte nog een seizoen met el kaar verder. Blom is al drie jaar werkzaam in Voorhout. KONGSBERG (GPD) - Ooit werd de vrouwenkernploeg wel eens spottend 'het nationale breikransje' genoemd. Wanneer de dagen korter werden en de temperatuur daalde, trok ken de vrouwen zich na training of wedstrijd met kilometers wol terug achter het haard vuur. Gezelligheid kende geen tijd. Volgens de verhalen uit de oude doos werd in een schaatsseizoen een compleet warenhuis aan truien en mutsen bij elkaar gebreid. MELBOURNE (Reuter) - Menno Oosting en Michiel Schapers be reikten vanochtend bij de open Au stralische tenniskampioenschap pen de vierde ronde. Oosting won in vier sets (7-5, 4-6, 6-1, 6-4) van de Zuidafrikaan Danie Visser. Schapers versloeg even eens in vier sets diens landgenoot Christo van Rensburg. De Rotter dammer moest de eerste set aan de als twaalfde geplaatste Zuidafri kaan laten, maar leed daar geens zins onder: 2-6, 6-3, 6-3, 6-4. De als eerste geplaatste Ivan Lendl ging verder middels een een voudige zege op de Australiër Woodforde. De als zevende geklas seerde Fransman Henri Leconte daarentegen kreeg klop van de on bekende Amerikaan Witskin. VENLO (GPD) - Jan Reker en VW gaan per 1 juli uit elkaar. De 39-jarige Brabantse oefenmeester die dan twee seizoenen bij de Ven- lose eredivisionist achter de rug heeft, kiest toch voor een andere club, hoewel VW hem onlangs een Financieel uiterst lucratief tweejarig contract had aangebo den. Maar het getik van de breinaalden heeft inmiddels plaats gemaakt voor heftige discussies binnen het elitekorps. Iedereen benadrukt weliswaar dat de sfeer nog steeds uitstekend is, maar dat neemt de indruk niet weg dat de schaatssters het erg druk hebben gekregen met het veroordelen en wegstemmen van trainers. Wat dat betreft heerst er bij hun mannelijke collega's, die een rotsvast vertrouwen koesteren in Henk Gemser, een haast serene rust. Nadat Tjaart Kloosterboer twee jaar geleden uit eigener beweging was opgestapt, nam diens opvolger Dinus Vos in de vorige winter al na drie maanden de benen. Yvonne van Gennip en Marieke Stam wil den destijds niet langer meer sa menwerken met de Drent. 'Tussenpaus' Egbert van 't Oever staat een seizoen later ook al weer ter discussie. Van Gennip blijft het liefst de schema's van Klooster boer trouw en Ria Visser kritiseert de Lissenaar, omdat hij in haar ogen stil is blijven staan in zijn trai ningsmethodiek en sommigen een voorkeursbehandeling geeft. De sprintster Ingrid Haringa en all roundster Petra Moolhuizen zwe ren op hun beurt bij de op techniek gerichte aanpak van Van 't Oever en willen niets te maken hebben met de in hun ogen te autoritaire Kloosterboer. Alsof er niet genoeg gesprekstof voorhanden was, is de ze week ook nog eens de naam van de Oostduitse succes-trainer Rai- ner Mund gevallen als toekomstig bondscoach. De invloed van Egbert van 't Oe ver, die bezig is aan zijn laatste maanden als schaatscoach, is in een paar maanden tijd afgebrok keld. In het Noorse Kongsberg, waar het komende weekeinde het Europees Kampioenschap wordt afgewerkt, heeft de 60-jarige ex- bollenkweker alleen in Ingrid Paul een toegewijd pupil. Van Gennip. en in mindere mate Marieke Stam gedogen Van 't Oever langs de baan, maar weten zich van afstand bestuurd door Kloosterboer. De nummer vier, debutante Marga Preuter, komt vanuit het gewest Gelderland en kent Van 't Oever dus nauwelijks. De geplaagde coach had zich dit olympisch jaar wel anders voorge steld. Nadat hij Vos' taak had over genomen, werd hij zowel door de schaatsende vrouwen als de KNSB gevraagd om aan te blijven. „Zon der dat dubbele verzoek zat ik niet hier. Ik had me een leuker seizoen kunnen indenken. Maar ik weet aan de andere kant, dat problemen in het trainerspakket zitten. Ik heb geen zin om er al te diep op in te gaan, omdat ik dan beleidszaken aan de kaak moet stellen en dat doe ik liever niet via de pers. Ik vind wel, dat de kernploeg in de toe komst kleiner moet worden. Vier leden is meer dan genoeg. Dan is pas laat in een seizoen sprake van concurrentiestrijd. Ik had er dit jaar acht in mijn ploeg. Al in een vroeg stadium begon de afvalrace. Daardoor ontstond angst en die ging de stemming beheersen". Botsing Van 't Oever kwam al vrij snel in botsing met Ria Visser. De Haagse, die werkte aan een come-back, voelde zich in de steek gelaten door haar coach. Van 't Oever stelde be- DOETINCHEM (GPD) - Dam- grootmeester Jannes van der Wal wordt door de Gelderse dambond geboycot. Reden daartoe is het verzaken van aangegane verplichtingen door de ex-wereldkampioen. Tot twee keer toe kwam Van der Wal ondanks goede afspraken niet opdagen, zonder enige kennisgeving. „Het bestuur van de Gelder se dambond heeft besloten zich niet langer te laten vernederen en Jannes van der Wal voorlo pig voor geen enkel evenement meer uit te nodigen", stelt bondsvoorzitter Van der Zwan. Vorig jaar daalde de ex-we reldkampioen wat Van der Zwan betreft .ver in acjiting, door het te laten afweten op een in Huissen gehouden sneldam- toernooi. De Huissense organi satie had de hoofdsponsor van de schaakbond (Ohra) weten te interesseren voor het evene ment, wat gebaseerd was op de deelname van Van der Wal. Zijn wegblijven wekte dan ook grote verontwaardiging bij zo wel organisatoren als sponsor. De Nijmeegse damclub Noad zette in oktober een grote pu bliciteitsactie op touw, met on der meer huis-aan-huis-ver- spreiding van folders en publi caties in diverse media. Klap stuk van de actie zou zijn: een simultaanwedstrijd tegen Jan nes van der Wal. Wederom liet deze het echter afweten. Orga nisator Henk Spaan belde hem op en kreeg te horen dat een fout lopende wekker er de oor zaak van was dat Jannes niet ter plekke van was. Van der Zwan vraagt de Gel derse clubs in een schrijven zich solidair met het bestuurs- standpunt tot boycotten op te stellen. Van der Wal zelf was de Gelderse boycot gisteravond nog niet bekend. Hij zegt geen protest tegen het beleid te zul len aantekenen: „Ik kan mij de reactie levendig voorstellen. Ik heb er totaal geen verweer te gen", reageerde de grootmees ter. „Het is myn fout geweest dus de reactie is te respecteren. Bij beide gelegenheden heb ik inderdaad toegezegd te zullen komen en heb ik dat niet ge daan". Damclub Denk en Zet uit het Gelderse Dinxperlo heeft ter ere van het vijftigjarig jubileum nog wel een simultaanseance van Jannes op het programma staan. Volgens de Groningse damcrack zijn daar afspraken over gemaakt en hij gaat ervan uit dat hij op 27 februari ge woon ter plekke zal zijn. gin november cryptisch: „Visser past niet in de ploegdiscipline, om dat ze vol in het leven heeft ge staan". Visser reageerde veront waardigd: „Het lijkt wel alsof ik achter het raam heb gezeten". De relatie was verstoord en werd alleen maar slechter. Ria Visser meent nu, dat Van 't Oever haar boycot en Marieke Stam ten on rechte aan een olympisch startbe wijs op de drie kilometer wil hel pen. Van 't Oever: „Ik krijg de Zwarte Piet in handen, maar dat is niet juist. In de eerste plaats was ik het, die in november bepleitte om Visser als extra rijdster naar de World Cup-races in Butte en Calga ry mee te nemen. Ze heeft dus kans genoeg gehad. Na de NK in Heer enveen was een meerderheid bin nen de bond ervoor om niet Visser, maar Grietje Mulder naar Davos te sturen. Daar heb ik niet alleen voor gezorgd. Dat is reglementair onmo gelijk". „Ik speel geen tactisch spel, zo als wordt gesuggereerd. Ik heb al in Davos gezegd dat Ria op dit mo ment na Van Gennip en Paul de nummer drie is op de 3000 meter. Maar Stam heeft dit seizoen nog niet voluit kunnen gaan op die af stand. Daarom is het zinvol om haar hier in Kongsberg nog eens aan het werk te zien. Op dit EK is geen olympische startplaats te ver dienen, maar hier is wel goed ver gelijkingsmateriaal aanwezig. Als iemand goed presteert, kun je je ogen niet sluiten. Vissers kritiek op het feit dat ik haar verder tot aan het NK allround links laat liggen, is juist, maar zo was het afgesproken. Ze staat in dat opzicht niet alleen. Visser wordt net zo behandeld als Moolhuizen, Hekkers en Mulder, die buiten de EK-ploeg zijn geval len en zich tot aan het NK alleen moeten zien te redden". „Deze oppositie van Ria Visser", verzucht. Van 't Oever, „komt het schaatsen niet ten goede. Rust is nodig. Verdeeldheid leidt niet tot prestaties. Gelukkig zit de rest wel op één golflengte. Ook Van Gen nip, Kloosterboer en ik. Wij heb ben met zijn drieën na Yvonne's operatie een route naar Calgary uit gestippeld. Daar is iedereen het mee eens". Uitspelen LEIDEN - Morgen (14.30 uur) wordt het restant van de in novem ber gestaakte afdelingswedstrijd tussen ZLC en GWS gespeeld. Het duel werd destijds bij een 1-1 stand gestaakt nadat de scheidsrechter was bedreigd door GWS-spelers, die de Leidse gelijkmaker fel aan vochten. Scheidsrechter Hulsbos was daarna niet meer in staat om de wedstrijd te leiden. Er moeten nog 32 minuten worden gespeeld. VRIJDAG 16 25-16.55 Did 2: Freizeit: skién en langlaufen. 20.25-21.00 BRT 2: Extra Time. 21.30-22.00 Did 1: Sportschau: met o a. fragmenten van de EK-kunstrijden op de schaats in Praag, kur ijsdansen 22.07-23.07 Ned 1: Brandpunt: met o a. beelden van de voetbalwedstrijd PEC Zwolle-Feyenoord. 21.45-22.10 Ned 2: Sport: met free-style skiën, beelden van het WK snow-boar- ding, flitsen van de basketbalwedstrijd tussen Aris Thessaloniki en Nashua Den Bosch en een reportage van de rally Pa- njs-Dakar. 22.30-22.35 SCH: Gillette Soccer-Sce- 22.35-23.40 SCH: American College Basketball. 23.00-23.05 SKY: Snow Report: sneeuwberichten voor skiërs. 23.05-23.20 SKY: Paris to Dakar Rally Report. 23.15-23.50 BBC 2: EK kunstrijden op de schaats in Praag. 23.45-00.47 SKY: Nederlands competi- tievoetbal. ZATERDAG 10.03-10.35 Did 1: Sportschau. 10.50-12.10 Did 2: Die Sport-Reportage: met beelden van de Worldcup skiën (su- per-reuzenslalom-voor dames vanuit Pfronten). 12.10-14.15 BRT 1: World Cup skiën: af daling voor heren in Kitzbühl. 12.10-14.45 Did 1ARD-Sport extra: met World Cup skiën in Kitzbühl (afdaling voor heren) en de Open Australische ten niskampioenschappen in Melbourne (sa menvatting van de vandaag gespeelde partijen). 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand. Met rugby league: Engeland-Frankrijk en land-Schotland, EK kunstrijden op de schaats vanuit Praag, paarderennen vanuit Ascot, voetbaloverzicht en skiën vanuit Kitzbühel. 14.00-17.15 Ned 2: Studio Sport: met EK allround schaatsen voor vrouwer Kongsberg. World Cup skiën (afdaling voor heren te Kitzbühel), EK kunstri|den in Praag en marathonschaatsen in venter. Egbert van 't Oever temidden van de EK-gangers: Ingrid Paul linksbo venMarga Preuter, Yvonne van Gennip en Marieke Stam. (foto p> KONGSBERG (GPD) - Pas van daag wordt definitief zeker of het Europees Kampioenschap voor vrouwen het komende weekeinde in Kongsberg kan worden afge werkt. Door de voor Noorse begrip pen hoge temperatuur in deze tijd van het jaar - gisteren vier graden boven nul - en het miezerige weer is de (natuur)ijslaag van het baantje dat op een ondergespoten voetbal veld hgt gaan smelten. De organisatoren hebben goede hoop dat de wedstrijden gewoon doorgang kunnen vinden. Zij base ren hun optimisme op het feit, dat de weersverwachtingen vanaf van avond lichte vorst voorspellen. Mocht de ijsconditie niet verbete ren, dan moet men uitwijken naar Skiën, dat 80 kilometer verderop ligt. In deze plaats gaat, in tegen stelling tot eerdere berichten, het WK vrouwen over twee maanden gewoon door. Tenvijl een tractor met sneeuw schuiver de plassen water verwij derde, trainde de Nederlandse ploeg (Van Gennip, Stam en de EK-debutanten Paul en Preuter) gistermiddag even op de ijsbaan in Kongsberg, waarop in 1949 voor het eerst en laatst een groot inter nationaal (WK vrouwen) titeltoer- nooi heeft plaatsgevonden. De ISU gunt Kongsberg 39 jaar later weer eens een kampioenschap, omdat de plaatselijke ijsclub zijn eeuw feest viert. Yvonne van Gennip was niet te spreken over de plaats van hande ling. „Het (js is erg zacht. Boven dien zit er in één bocht een bobbel, waardoor het lijkt alsof je gelan ceerd wordt". De titelstrijd leeft nauwelijks in Noorwegen. De organisatoren, die gisteravond definitief de afzegging van de geblesseerde DDR-rijdster Gabi Zange-Schónbrunn binnenk regen, verwachten slechts driehon derd toeschouwers per dag. De kosten (een ton) worden geheel ge dekt door bijdragen van de ISU en sponsors.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17