JAZZWEEK 'Arts weigert hulp aan man met hartstilstand' Mogelijk kantoren bij station Lammenschans Bouwen in stadswijken Bezwaren paramedisch centrum afgewezen JAZZ-HUIVERINGEN VRIJDAG 15 JANUARI 1988 Klacht bij Medisch Tuchtcollege LEIDEN - De Gouwenaar J. Pen seel gaat een klacht indienen bij het Medisch Tuchtcollege tegen een 31-jarige assistent-arts die aan het Leidse verpleeghuis Zuyd- twijck is verbonden. Volgens Pen seel heeft de arts geweigerd hulp te verlenen toen zijn schoonvader in de nabijheid van het tehuis werd getroffen door een hartstilstand. Hij meent dat als de arts had inge grepen de gevolgen voor zijn schoonvader veel minder ernstig hadden kunnen zijn. Het slachtof fer, de 71-jarige Leidenaar L.J.F. van Leeuwen, ligt in coma. door Wim Wegman Penseel baseert zijn klacht onder meer op de verklaringen van me vrouw J.N. Slijkhuis. Zij is degene die Van Leeuwen vond nadat hij op het Jac. Urlusplantsoen was getrof fen door een hartstilstand. Zij klop te bij de arts aan voor hulp. Mevrouw Slijkhuis belde eerst aan bij een aantal bewoners van de flat aan het Jac. Urlusplantsoen. Omdat zij niet snel genoeg een re actie kreeg, rende ze naar Zuyd- twijck, ruim honderd meter verwij derd van de plaats waar Van Leeu wen lag. Daar waarschuwde ze de baliemedewerkers, die de Eerste Hulpdienst belden. Mevrouw Slijkhuis vroeg echter ook of de artsen van het verpleegtehuis hulp konden bieden. Een baliemede werker legde haar vervolgens uit dat een van de artsen zojuist de deur was uitgelopen. Mevrouw Slijkhuis slaagde erin de arts te achterhalen en vertelde hem dat er een 'ongeluk' was ge beurd. Volgens haar heeft de arts slechts opgemerkt dat ze maar be ter de EHD kon bellen en is hij doorgelopen zonder zich van de ernst van het ongeval op de hoogte te stellen. Het slachtoffer is enkele minuten later met een ambulance van de EHD naar het AZL ver voerd. Beschadigen Schoonzoon Penseel verwijt het AZL en de EHD niets. Integendeel, hij is vol lof over hun ingrijpen. Hij meent echter dat als de arts direct te hulp was geschoten, veel schade voor zijn schoonvader voorkomen had kunnen worden. "In Zuyd- twijck is alle apparatuur aanwezig om dergelijke slachtoffers snel te kunnen helpen. Aangezien mijn schoonvader op nog geen honderd meter van de deur lag, had hij enke le minuten eerder geholpen kun nen worden. Bij een hartstilstand is een paar minuten zeer belangrijk", aldus Penseel. Als het hart geen bloed meer door het lichaam pompt, raken de hersenen al na korte tijd beschadigd door een ge brek aan zuurstof. Penseel zegt de houding van de arts niet te begrijpen. "Hij is op grond van zijn eed toch verplicht om hulp te verlenen? Maar al had hij alleen maar zijn collega's in het verpleegtehuis gewaarschuwd, dan had ik zijn optreden nog kun nen billijken. Dan had hij tenmin ste nog iets gedaan. Nu is hij slechts zijn auto ingestapt en weg gereden", stelt Penseel. Blessure Geneesheer-directeur E.W.N. Lüning van het verpleeghuis ver klaart, na overleg met de betrok ken assistent-arts, dat de man niets valt te verwijten. "Hij heeft de vrouw aangeraden de EHD te bel len. Dat was op dat moment het beste dat hij kon doen". Lüning stelt voorts dat de assis tent-arts door een blessure zo slecht ter been was dat hij onmoge lijk snel had kunnen ingrijpen. "De bereidheid was zeker aanwezig en de arts is ook gaan kijken. Maar door zijn blessure kwam hij pas op de plaats van het ongeval aan nadat meneer Van Leeuwen al in de am bulance was gelegd en door specia listen van de EHD werd geholpen", aldus Lüning. Overigens heeft de geneesheer- directeur nog nagetrokken hoe laat een en ander zich heeft voorgeval len. Uit de reeks tijdstippen die hij opsomt blijkt dat de assistent-arts er ongeveer tien minuten over heeft gedaan om de ruim honderd meter tussen Zuydtwijck en de plaats van het ongeval af te leggen. Mevrouw Slijkhuis ontkent ech ter dat de arts slecht ter been was. "Flauwekul", zegt ze. "Hij liep nor- LEIDEN - Overleden: A. van der Boog (1911) man, G. van den Oever (1909) man, A.J. van der Krogt (1902) man, J.C.J. Bergman (1910) geh. gew. met T.H. Juffermans, A.C. Porreij (1900) geh. gew. met F. Plezier, A. van der Gaag (1919) man, E.G.V. Dasburg (1918) geh. gew. met J.T. Pronk, A. van Duuren (1901) e.v. J. Fasseur, S. van der Reijden (1900) geh. gew. met C. Lens, B. Bos (1911) man, L.J.A. de Wit (1914) man, D. Berkouwer (1920) man, J.G. van Kem pen (1932) man. H.T. Heeman, geb. 12 feb. 1895, man; R. Hereman, geb. 30 dec. 1906. man; T.J.C. Aartman, geb. 30 mei maal. En ik heb hem ook niet bij de ambulance gezien". Advies Noch Lüning, noch de betrok ken assistent-arts willen antwoord geven op de vraag of de arts, als hij door zijn blessure niet zelf kon in grijpen, niet beter zijn collega's in het verpleegtehuis had kunnen waarschuwen. "Ik vind dat de man het beste advies heeft gegeven dat hij onder die omstandigheden had kunnen geven", verklaart Lüning nogmaals. "Bovendien is het niet waar dat wij onze reanimatie-apparatuur snel hadden kunnen inzetten. Wij hebben die apparaten wel, maar die zijn van een dergelijke omvang dat we die niet eenvoudig de straat op hadden kunnen rijden. En zeker niet over zo'n afstand". Lüning meldt dat meneer Van Leeuwen op veel meer dan honderd meter van het verpleeghuis lag. De assistent-arts en de genees heer-directeur willen evenmin ant woord geven op de vraag hoe een arts die zo geblesseerd is dat hij nauwelijks uit de voeten kan, nor maal zijn werk kan verrichten. Lü ning en de assistent-arts vinden de ze vraag 'niet ter zake doen voor het voorval' en weigeren daarom te antwoorden. De voorzitter van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging Van Velzen verklaart desgevraagd dat artsen volgens hun beroepscode te allen tijde zijn verplicht om hulp te ver lenen wanneer daarom wordt ge vraagd. "Zelfs een adviserend arts die misschien in geen jaren meer een stethoscoop heeft aangeraakt". Overigens houdt Van Velzen enige slagen om de arm omdat hij de de tails van het voorval niet kent. "Maar in het algemeen gesproken en alle 'valkuilen' rond deze zaak buiten beschouwing latend, denk ik dat een dergelijk gedrag voor een arts niet oirbaar is". 1986, zoon; S.C.W.M. Zoon, geb. 25 aug. 1953, geh. gew. met H.J.C.A. Brugman; S. Ruff, geb. 9 sept. 1948; man; A. Del fos, geb. 22 feb. 1908, man; J. Berkel, geb. 17 mei 1905, vrouw; R. Souisay, geb. 13 mei 1910, vrouw; H. van Meurs, geb. 6 okt. 1910, man; M.F. Borreman, geb. 22 okt. 1916, vrouw; W.M. Koot, geb. 7 juli 1906, geh. gew. met W. Zonne veld; D. Biegstraaten, geb. 9 feb. 1909, geh. gew. met P.M. Hageman; F.H.M. van Remundt, geb. 17 april 1904, man; J. van Dorp, geb. 29 okt. 1912, geh. gew. met J.F. Raaphorst; A.H. van Minnen, geb. 5 jan. 1907, vrouw; W. Baars, geb. 14 feb. 1893, man; S.M. Delfos, geb. 21 feb. 1904, geh. gew. met W.C. van Hees; J.A. Jansen, geb. 19 feb. 1920, man; N. Kroon, geb. 30 aug. 1904, geh. gew. met D. van Leeuwen; H.V. Piket, geb. 10 juli 1922, man. LEIDEN - Wachten op een film voorstelling. Nu eens niet met het zoetelijke, uit de violen van Manto- vani gesleurde. 'Charmène', maar met de jazz van het Bob Rigter Kwartet, jazz die door merg en been gaat. Dat kan een heel aange name gewaarwording zijn. Dat was het ook. Bob Rigter en zijn mannen. Voor en na vertoning van Bernard Ta- verniers film 'Round Midnight', de rolprent waarin het alcoholische le ven van de tenorsaxofonist Dale Turner door Dexter Gordon op zo'n indrukwekkende wijze gestal te wordt gegeven, zou dit kwartet enkele nummers spelen van Gor don himself. Hoewel, dat moest volgens Rigter met een grote korrel zout worden genomen. Wie goed luisterde, kon horen dat Rigter toch vooral Rigter speelde. Daar zitje dan. Naast een wat ou dere, maar aantrekkelijke vrouw, wier parfum meteen naar dat ge deelte van je hersenen gaat, dat van die kleine aaltjes in je buik rond doet zwemmen. In de, als in een oorlog verduisterde, ruimte van het LVC-filmhuis. De bas onder het Filmdoek leunt bronstig onder uit. De bekkens van het drumstel zwijgen. Maar dan begint het. Drie kwartier lang spelen Rigter en con sorten nummers die een huivering langs de ruggegraat zenden. Een van de mooiste: 'Torn that dream'. Uit met de droom. Een nummer ge componeerd door Gordon. Pas bij dit nummer lijkt de slagwerker echt goed op dreef. Wat hij eerder liet horen, klonk te hard, te over heersend, misschien wel door de akoestiek. Met de brushes gaat het beter. Heerlijk, dat geluid. Rigter had het over een korrel zout. Maar dit is suiker, suiker die eindeloos wegvloeit uit een papieren zak. Shhhh, shhh! Sweet dreams. En Rigter, die 'eminence grise' van de laaglandse jazz, maar bla zen. Schouderophalend tovert hij kleine, ik-kan-er-niks-aan-doen- nootjes uit zijn instrument. En dra matische, langgerekte klanken, die hij uit zijn tenen naar boven haalt. Iemand die verliefd is op zijn in strument, iemand die het bijna op vreet. Maar wat speelt hij daar? 'The rainbow people', ook weer een compositie van Dexter Gordon. Is ontstaan in een vliegtuig. Twee mensen die elkaar ontmoeten hoog boven de wolken. Een korte ver houding bloeit op, sterft af. 'Regen boogmensen'. Heeft jazz dan toch iets te maken met goede poezie? En dan de film, de Film die ik - god betert - nog niet eerder heb ge zien. De hese, door drank vergrui- zelde stem van Dexter Gordon. Zijn eigenaardige motoriek. Zijn slabadiwatskibenen. Maar wat kan die man smoezen door zijn saxo foon! Ruzie maken ook. Charlie Parker - hij moet in de jazzhemel tussen de Saints hebben geknip oogd. Shit! Wat is dat nou? De Film breekt. Net op een cruciaal mo ment, net op het moment dat de verlopen Turner intrekt bij een Franse bewonderaar. Ha, daar snort de projector gelukkig alweer. Maar niet voor lang. Weer het ge luid van celluloid dat in eenzaam heid voortraast, voorttikt. En deze keer is het goed mis. Een employé van het Filmhuis komt naar voren, schuchter, bedacht op rotte toma ten. Als de filmprojector echt niet meer wil, kunnen de mensen, als zij dat willen, hun geld terugkrijgen. Maar wie wil die miezerige 7,50 gul den nou terug. Men wil Dexter Gordon horen. Weten hoe het met hem afloopt. Bob Rigter biedt uitkomst. Ter wijl de projector wordt gerepa reerd, zal hij spelen. En hoe! Als de Film weer begint, betrap ik mij erop dat ik temidden van al die legenda rische jazz-musici zoek naar Bob Rigter. Alleen in de muziek vind ik hem terug, niet in de beelden zelf. Maar geen nood. See you, Rigter. Een Film kan breken, maar het le ven niet. CEES VAN HOORE Plan Vrouwen kerkplein verder uitgewerkt LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is gister avond akkoord gegaan met een verdere uitwerking van het bouw plan dat de Leidse architect Voll- mer heeft gemaakt voor het Vrou- wenkerkplein. Zeshonderd vierkante meter winkelruimte en 17 woningen pas sen er in het plan dat Vollmer heeft gemaakt in opdracht van Dynamic Real Estate die reeds twee winkel panden aan de Haarlemmerstraat in bezit heeft. Volgens CDA- woordvoerder Hettinga is de be oogde nieuwbouw veel te massaal. Maar de overige commissieleden gaven hun Fiat aan het plan na door de architect gerust te zijn gesteld over het feit dat de bezonning van het plein niet of nauwelijks door de nieuwbouw wordt belemmerd. De winkels en woningen op het Vrouwenkerkplein worden tegen de achterzijde van de winkels aan de Haarlemmerstraat gebouwd zo dat langs de Vrouwenkerkkoor- straat nog een driehoekig plein overschiet. Volgens de raadscom missie moet ook wel de rest van de omgeving opgeknapt worden, met name de pakhuizen aan de noord kant van het plein. Verscheidene raadsleden pleitte voor enige horeca-ontwikkeling en het verkeersvrij of verkeersluw maken van het plein. Essentieel noemde men ook de verbreding van de doorgang naar de Haarlem merstraat zodat van het plein een behoorlijke zuigkracht uitgaat op het winkelend publiek. De muurresten van de voormali ge Vrouwenkerk mogen van de raadsleden verdwijnen. Het her kenbaar maken van de fundamen ten van de vroegere Vrouwenkerk in de bestrating van het plein vin den de raadsleden wel voldoende. Vraagtekens bij collecte Iraniërs LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag twee Iraniërs aange houden die collecteerden ten bate van de Stichting Hulp Iran. De mannen vroegen voorbijgangers om een handtekening en lieten daarbij foto's zien van het geweld in Iran. Daarna drongen ze sterk aan op betaling van een bedrag van 25 of 50 gulden. De politie heeft grote twijfels omtrent de Stichting Hulp Iran. De vraag is of het opgehaalde geld ook werkelijk bij de slachtoffers te recht komt. "Het riekt naar oplich ting", zei politiewoordvoerder Gra- veland vanochtend. Eind november heeft het gemeentebestuur de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken' het licht doen zien. Daarin is een aantal plekken geïnventariseerd, verspreid over grote delen van de stad, waar nog het één en ander gebouwd kan worden. Het gaat daarbij veelal om plantsoentjes of grasstroken waar een blokje nieuwbouw volgens de gemeente niet zou misstaan of de omgeving zelfs ten goede zou komen. Het gemeentebestuur is tot die keuze gekomen omdat Leiden LEIDEN - De gemeente heeft in to taal 36 mogelijke bouwplaatsen ge ïnventariseerd die voor bebouwing in aanmerking komen. In de mees te gevallen gaat het daarbij om wo ningbouw, maar in enkele gevallen ook om bedrijven en kantoren of een combinatie daarvan. Op som mige lawaaiige punten heeft be drijvigheid zelfs de voorkeur bo ven de bouw van woningen. door Jan Rijsdam Een mengvorm van wonen en werken heeft volgens het gemeen tebestuur aantrekkelijke kanten voor een wijk. De gemeente gaat er namelijk van uit dat de bouw van kantoren of bedrijven mensen meer kansen biedt op een baan in de buurt. Eén van de plekken die in de no ta 'Bouwen in bestaande wijken' langzamerhand raakt volgebouwd en toch nog steeds een groot aantal woningzoekenden telt. Voor de vele woningzoekenden zijn de voornemens van de gemeente dan ook goed nieuws. De bewoners van de wijken waar gebouwd gaat worden lijken echter minder opgetogen. Vanaf 18 januari houdt de gemeente in verschillende wijken bijeenkomsten over de bouwplannen. Op die avonden lichten de wethouders Tesselaar (volkshuisvesting) en Peters (ruimtelijke ordening) de plannen toe en kunnen burgers op hun beurt vertellen wat zij er van denken. Maandag is de eerste bijeenkomst over de bouwplannen voor de gebieden Roomburg, Rijndijkbuurt, Professorenwijk en Burgemeesterswijk. Voorafgaand aan elke bijeenkomst wordt in dit dagblad een aantal bouwplekjes onder de loep genomen. Vandaag de locatie Kamerlingh Onnesplein. wordt genoemd als mogelijke plaats voor kantoren of bedrijven is het gebied rond het Kamerlingh Onnesplein bij het NS-station Lammenschans. Hoewel de wer ving van bedrijven met name op het Schuttersveld, de omgeving van het centraal station en de Ples- manlaan is gericht, blijkt voor het gebied achter het Lammenschans- station (Kanaalpark) veel belang stelling te bestaan. Met name klei nere kantoren met behoefte aan een eigen gezicht hebben belang- stellig voor deze plek. Het gaat daarbij vooral om in Leiden en om geving gevestigde bedrijven. Bij de gemeentelijke afdeling economische aangelegenheden verwacht men dat ook voor het ge bied aan de andere kant van de spoorlijn veel belangstelling zal be staan. De lokatie Kamerlingh On nesplein wordt daarom gezien als een reële vestigingsplaats, maar wel voor de lange termijn. Parkeerplaatsen In het gedeeltelijk bebouwen van het Kamerlingh Onnesplein ziet de gemeente ook een mogelijk heid om deze plek wat meer het ka rakter van een echt plein te geven. Pleinen in Leiden stellen over het algemeen weinig voor. Denk maar aan het Vrouwenkerkplein dat to taal mislukt is. Of aan het Pieters kerkplein dat wel mooi is, maar erg stil. Of het Stadhuisplein dat, gele gen in hartje stad, toch ook niet het levendige plein is dat je er mis schien zou verwachten. Volgens de gemeente is het Ka merlingh Onnesplein ook een plek die zich ten onrechte met die naam siert. Er is daarom een bebouwing geprojecteerd die het Kamerlingh Onnesplein meer vorm, zeg maar een eigen gezicht, moet geven. De ze bebouwing zou naast en ten dele op het station Lammenschans kun nen geschieden en gedeeltelijk op de groenstrook die het Kamerlingh Onnesplein scheidt van de Lam- menschansweg. Gedacht wordt aan kantoren met daarboven wo ningen in 3 4 bouwlagen. In het verleden is weieens geopperd in de wijk een kleine buurtsupermarkt te vestigen. Die zou ook in de huidi ge plannen kunnen worden opge- Hoe. denkt buurtbewoner J. Pe ters (tevens wethouder ruimtelijke ordening) over de plannen met het Kamerlingh Onnesplein? Peters: "Ik heb op zichzelf geen bezwaar tegen nieuwbouw op deze plek, maar ik zou wel willen weten hoe groot het wordt en hoe het er gaat uitzien. Eèn van de voornaamste zorgen uit de buurt is hoe de par keerplaatsen die door de nieuw bouw zouden verdwijnen gecom penseerd gaan worden. Daar moet een oplossing voor gevonden wor den", meent buurtbewoner Peters. LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening wijst de bezwaren af die omwonenden heb ben ingebracht tegen de bouw van een paramedisch centrum aan de Van Vollenhovenkade, even ten zuiden van de Vredeskerk. Het bouwplan bestaat uit een woning, een gedeelte voor een fy- siotherapiepraktijk en een gedeel te voor sporttherapie. Hiertegen is een bezwaarschrift binnengeko men vergezeld van 4 lijsten met handtekeningen van omwonenden die allen in hoofdzaak zijn gericht tegen de bebouwing van het stukje openbaar groen. De nieuwbouw zou vlak naast de Vredeskerk bo vendien niet verantwoord zijn. B en W zijn het niet met de indie ners van het bezwaarschrift eens. Volgens het gemeentebestuur valt niet staande te houden dat de be bouwing van een klein terreintje een onaanvaardbare aantasting be tekent van het groen omdat de wijk wat dat betreft goed is bedeeld. Ook denken B en W dat het ge bouw qua maat en schaal heel goed past bij de Vredeskerk. Het ge meentebestuur neemt bovendien in acht dat het om de werkgelegen heid van vijf personen gaat. De le den van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening waren gister avond ook Unaniem van mening dat de bezwaren ongegrond zijn. LEIDEN - De auto van een 26-jarige Leidenaar raakte gisteren net niet te water. De wagen, die aan de Oude Singel was geparkeerd, werd door een aanrijding gedeeltelijk over de walkant geduwd. Gisteravond werd de auto weer op het droge getakeld. (foto Henk Bouwman) Postduiven Het Leidsch Samenspel houdt een postduivententoonstelling op zaterdag 16 en zondag 17 janua ri in het clublokaal van de LPV De Vriendenclub, Anna Paulow- nastraat tegenover r De tentoonstelling is zaterdag geopend van 13.00 tot ongeveer 22.00 uur, zondag van 11.00 tot ongeveer 17.00 uur. Zaterdag avond wordt om half tien ook nog een bingo gehouden. Toneel 'Driekoningen Spelis de titel van een oorspronkelijk Duits to neelstuk, dat op zondag 17 janu ari door leden van het Medisch Deelgenootschap zal worden ver toond. Dat gebeurt om acht uur in de grote zaal van het Leids Volkshuis aan de Apothekers- dijk. Het stuk stamt uit de Middele- uuwen en in de vertaling is ge tracht dit karakter te behouden, maar tevens de tekst goed ver staanbaar te maken. Helaas is de oorspronkelijke muziek verloren gegaan en daarom wordt die van Van der Pais gebruikt. Deze com ponist schreef halverwege deze eeuw de muziek voor drie van dergelijke traditionele spelen. Strandloop De Leidse Atletiek Vrienden kring Hollandhoudt op zondag 17 januari een strandloop over 2, 4, 8 en 12 kilomter. Inschrijving op het laatste parkeerterrein links bij de Wassenaarse Slag. De start is om elf uur precies. Jazzweek Vorige week stond het pro gramma van de jazzweek in deze krant. Het laatste stukje van dat programma is per ongeluk weg gevallen. Hieronder volgt dat ge deelte. Zaterdag 16 januari wordt de film 'The Cotton Club' vertoond in het LVC om 20.15 uur. Hot House treedt op in De Waag, aan vang 21.00 uur. Zondag 17 januari wordt van 12.00 tot 13.30 uur in de Pieters kerk een gospelconcert gehouden met medewerking van Relite en The Band and the Singer. In The Duke is vanaf 21.30 uur New Ge neration of Jazz te beluisteren Het Bob Rigter Kwartet speelde gisteravond in het LVC in Leiden. Het Kamerlingh Onnesplein met links op de foto het station Lammenschans. Naast en boven het station en ge deeltelijk langs de Lammenschansweg (op de foto rechtszijn kantoren en woningen geprojecteerd, (foto Wim Dijk-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15