m Nieuwe brug blokkeert 'oude' bewoners 'Progressief Zoeterwoude heeft alle fatsoensnormen overschreden' Woede over boulen op Bevrijdingsdag Werkwijzer wacht onzekere tijden Predikaat voor Niersman Weinig belangstelling: geen gala-avond Afrika PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 15 JANUARI 1988 ZOETERWOUDE - "Dit is geen frontale aanval van Pro gressief Zoeterwoude, dit is een trap in de rug van al de mensen die ermee hebben te maken", aldus WD-wethou- der mevrouw S. Graniewski- Wijnands. De liberale wil zich verdedigen tegen de vele, har de kritiek die PZ-voorman W. Ooijendijk onlangs in deze krant uitte op het functioneren van B en W. Ze zegt dat "op per soonlijke titel" te doen. De PZ-fractie zegde eerder dit jaar al haar vertrouwen op in B en W. De dorpspolitiek in Zoeterwoude is al een tijdje flink gepolariseerd. Vlak voor het verstrijken van 1987 deelde Ooijendijk weer flinke klap pen uit. Hij voorspelde het einde van het college van B en W, ver weet burgemeester en wethouders een drastisch gebrek aan creativi teit en beweerde dat de gemeente ambtenaren zich "het schompes" moeten werken om al het gestuntel van het dagelijks bestuur van de gemeente te ondervangen. Eigenlijk heeft mevrouw Gra- niewski er een hekel aan om via de krant te discussiëren. "Dat hoort in de raadszaal thuis maar ik vind dat ik me voor hetzelfde publiek moet kunnen verdedigen dat kennis van de PZ-aanval heeft kunnen ne- Graniewski's grootste grief is "de door Ooijendijk gebezigde ge neralisering". Want: "Ieder lid van het college van B en W heeft zijn ei gen verantwoordelijkheden maar de heer Ooijendijk veegt alles op eén hoop. Ik vind dat hij namen moet noemen, duidelijk moet ma ken op wie hij vindt dat zijn kritiek van toepassing is". Behalve Graniewski maken bur gemeester Houdijk en CDA-wet- houder Van der Heijden deel uit van het dagelijks bestuur van de gemeente Zoeterwoude. De CDA- fractie liet eerder in deze krant in Wethouder Graniewski: 'We zijn wel degelijk creatief. <foto Wim Dijkman) een onderkoelde ingezonden brief weten de PZ-aanval weinig te waarderen. Dat schrijven was ver der vooral bedoeld om aan te tonen hoe gesloten de christen-democra tische gelederen zijn. Burgemees ter Houdijk heeft te kennen gege ven het "ontzettend nutteloos" te vinden om in de krant "te hak ketakken". Ooijendijk suggereer de in deze krant dat het heel erg rommelt in B en W én in de CDA- fractie. Volgens Graniewski heeft Ooij endijk met zijn uitspraken in deze krant "alle fatsoensnormen over schreden". "PZ is bovendien niet gehinderd door enige kennis van zaken als het om het functioren van B en W gaat. Ieder raadslid is ge rechtigd elke B en W-vergadering te bezoeken maar PZ maakt nooit van die gelegenheid gebruik". VOORSCHOTEN - De Vocrscho- tense jeu de boules-vereniging Six Prêt is in conflict geraakt met de plaatselijke middenstand. De win keliers in de Voorstraat voelen er niets voor dat hun straat op vijf mei voor een pétanquetoernooi wordt afgesloten. Dit inmiddels jaarlijks op Bevrijdingsdag terugkerende evenement zou de winkels in de Voorstraat moeilijk bereikbaar ma ken en bovendien voor parkeerpro blemen zorgen. De wethouder voor economische zaken, L.L. Marselis, zei gister avond tijdens een vergadering van de middenstandscommissie te gaan onderhandelen met de plaat selijke ondernemersvereniging en het bestuur van Six Prèt. De wet houder sprak zijn hoop uit dat bij die onderhandelingen nog een ze kere marge aanwezig zal zijn om tot een oplossing te komen. Voorzitter R. Starrenburg van jeu de boules-vereniging is het niet mee eens dat het jaarlijke 5 mei-toernooi de parkeersituatie in het Voorschotense centrum erg zou bemoeilijken. "Er is ook buiten de Voorstraat voldoende parkeer gelegenheid", aldus de voorzitter. Ook de pétanquespelers en het pu bliek kunnen volgens de Starren- burg toch nauwelijks voor overlast zorgen. Hij spreekt van "rustige mensen, die zeker niet overvloedig alcohol tot zich nemen". Het afdelingsbestuur van de Ne derlandse Jeu de Boules Bond noemde eind vorig jaar in een brief aan het Voorschotense college van B en W het evenement "één van de mooiste pétanquetoernooien van Nederland" die alleen maar thuis zou horen in de Voorstraat. Vol gens de Bond "een oude, bewaard gebleven stadskern, die associaties oproept met Franse dorps- en stadskernen." W. de Ru, woordvoerder van de plaatselijke middenstand, weiger de vanmorgen telefonisch com mentaar te geven op de kwestie. "Nee, ik ben niet boos. Met emo ties kun je in de politiek niets. Ik vind dat PZ onfatsoenlijk heeft ge handeld, maar ook PZ-raadsleden zijn door de burgers gekozen en we moeten dus met hen verder. Vlak voor de kerstdagen was het juist PZ dat opriep tot bezinning. Twee dagen na de kerst verschijnt dan dat stuk in de krant. PZ polariseert. Dat mag maar het moet wel correct gebeuren. Het is al meer dan één keer gebeurd dat de fractie als er een onderwerp aan de orde is, niets zegt om in tweede of soms zelfs derde instantie vegen uit de pan te geven. Dat is op zijn zachtst gezegd onvolwassen. B en W moeten er klaarblijkelijk rekening mee hou den dat als PZ niet reageert op be paalde voorstellen, daarmee niet is gezegd dat PZ het eens is met die voorstellen. WD-raadslid Mulder heeft wel eens opgemerkt dat PZ vooral voor de pers werkt, dat die fractie aanzienlijk minder fel van leer trekt als er geen pers bij is. Daar is dat verhaal in de krant wel weer een bewijs van". Graniewski veegt Ooijendijks suggestie als zouden de Zoeter- woudse initiatieven ten behoeve v.in de opvang van asielzoekers vooral aan PZ te danken zijn, zon der meer van tafel. Volgens de wel zijnswethouder komt die eer voor al de CDA-fractie toe. Het zouden de christen-democraten zijn ge weest die met hun opmerking dat ze "niet wilden wachten" burge meester Houdijk, die het meest zou hebben geweifeld, over de streep hebben getrokken. "B en W zijn wel degelijk crea tief', weerlegt ze een ander punt van PZ-kritiek. "In de ambtelijke adviezen komt misschien niet al tijd even duidelijk de mening of persoonlijke inbreng van de porte feuillehouder naar voren. Maar dat wil dan nog niet zeggen dat de wet houders of de burgemeester niets hebben gedaan. Ik vind dat alleen al in het zwembadrapport over het behoud van dat bad ondanks de stijgende financiële lasten, wordt aangetoond dat we wél creatief zijn. Natuurlijk lopen adviezen, tips van onze kant richting ambte naren wel eens op niets uit. Dan heb je een uur of wat verpatst, maar dat gebeurt nu eenmaal en zal ook u wel eens zijn overkomen, denk ik Wel tevreden Bent u zelf wél tevreden over het functioneren van B en W? "Binnen de mogelijkheden die er zijn, kunnen we tevreden zijn, ja. Het kan altijd beter, maar werke lijk ontevreden als totaal ben ik niet. De wethouders in Zoeterwou de zijn parttimers, althans, ze wor den als zodanig gehonoreerd maar er zitten weken bij dat we full time bezig zijn. We steken er heel veel tijd in". BenW zullen de ril dus wél uit zitten, het rommelt helemaal niet en Ooijendijk kletst dus maar wat? "Ik denk inderdaad dat het ge klets is. Er zijn wel verschillen van mening, ook binnen de fracties zelf, maar het college blijft gewoon aan. Of het blijft zitten, hangt ook niet van Ooijendijks mening af. Vanuit mijn eigen fractie yordt er geen aandrang op mij of de colle ga's uitgeoefend om het veld te rui men. En zelfs al zouden we weg gaan, dan verandert er niets. De stemverhoudingen binnen de raad zijn zo duidelijk". Maar hoe zit het dan met dat or ganisatierapport. Dat zal toch niet voor niets in beslotenheid zijn be handeld? "Dat organisatie-onderzoek werd niet op poten gezet vanuit het idee dat het op het Zoeterwoudse gemeentehuis een zooitje was en dat er snel dingen op een rijtje moesten worden gezet. Aanleiding van dat rapport was dat we via de atv-gelden extra personeel konden aantrekken. Van tevoren stond vast dat niet elke afdeling een evenredig groot aantal plakjes kon krijgen. Het ging er gewoon om: gaat alles goed? Ook in vergelij king met andere gemeenten? We hebben het geheim gehouden om dat er bepaalde ambtelijke functies worden vermeld waarvan iedereen kan weten welke personen daar achter schuilgaan". "Deze discussie", vervolgt Gra niewski, zou eigenlijk moeten wor den gekanaliseerd, maar Ooijen dijk zal wel weer kwaad worden als hij dit allemaal leest. Maar het is aan PZ om zijn houding te veran deren, zo bereiken Ooijendijk en de zijnen niet veel, dit is een manier van polariseren die niet construc tief werkt. Ik ben niet van plan naar te gaan doen tegen PZ maar aan de ze vorm van discussie moet in elk geval een einde komen. Ik kan en zal PZ niet vragen op te houden kritiek te leveren maar de fractie zal dat wel op de daarvoor gëeigen- de plaats moeten doen". Aad Dunnewind temidden van de 'troep' in de tijdelijke behuizing van de Werkwijzer. Stichting voor werklozen huist op tijdelijk adres LEIDERDORP - De Leiderdorpse stichting 'De Werkwijzer' wacht onzekere tijden. De stichting, die zich inzet voor werklozen in Lei derdorp, is van het vertrouwde adres aan de Bernhardstraat ver trokken en huist nu tijdelijk bij de stichting Basiseducatie in het pand Splinterlaan 91. De ruimte aan de Bernhardstraat (de voormalige Ma- rijkeschool) was te groot geworden en omdat de verwarming ook al was uitgevallen stelde welzijnswet houder Huigen Werkwijzer-coördi- nator Aad Dunnewind voor om maar meteen z'n biezen te pakken. Waar de stichting na die twee maanden naar toe moet, Dunne wind kan er nog geen zinnig woord over zeggen. Morgen heeft hij weer overleg met wethouder Huigen en daarna hoopt hij meer te kunnen zeggen over de uiteindelijke behui zing van de Werkwijzer. Recentelijk gingen er geluiden in de raad op dat de Werkwijzer we gens gebrek aan belangstelling maar moest worden opgeheven. Maar Dunnewind wil van opgeven nog niet horen. Wethouder Huigen houdt de stichting nog de hand bo ven het hoofd en Dunnewind hoopt dan ook dat er binnenkort weer subsidie binnenkomt. Wel geeft hij toe dat het starters- project is mislukt. De stichting poogde onderdak en 'bijstand' te verlenen aan beginnende onderne mers. Aanvankelijk leek dat te luk ken. Zo trok een beginnend confec- tiefabriekje in de voormalige Marij- keschool. Het bedrijf redde, heb echter niet: het verkocht praktisch uitsluitend zomerkleding en de zo mer van vorig jaar was zo nat dat hij amper verkocht. Een beginnend betonijzervlechtersbedrijfje hield het voor gezien toen de directeur- /eigenaar bij één van zijn opdracht gevers kon komen werken. Dunne wind houdt zich voor wat 'De Werkwijzer' betreft nu maar met andere initiatieven bezig. Zoals een computercursus, bedoeld voor mensen met een uitkering en het coördineren van vrijwilligerswerk. Ook bestaat voor langdurig werk lozen die ouder zijn dan 21 jaar via de stichting de mogelijkheid om werkervaring op te doen. Leider dorpers die iets meer willen weten, kunnen Dunnewind tijdens kan tooruren via telefoonnummer 410622 bellen. Overigens gaan de spreekuren voor startende onder nemers wel gewoon door. Op maandag 25 januari is het eerstvol gende spreekuur tussen twee en VOORSCHOTEN - Het Voorschotense bouwbedrijf Niersman krijgt van middag het predikaat opleidingsbedrijf van de opleidingscommissie re gio Leiden. Via het predikaat, dat nog niet eerder is uitgereikt, wil de com missie "een stukje waardering uitspreken". Volgens de secretaris van de opleidingscommissie, J. Atteveld, heeft bouwbedrijf Niersman, dat vandaag het 125-jarig bestaan viert, flink de nek uitgestoken om leerlingen en volwassenen in het bouwbedrijf een goede opleiding te geven. De middelgrote bouwer gaf vanaf 1946, het jaar waarin de stichting vak opleiding bouwbedrijf werd opgericht, minstens 100 leerlingen een oplei ding op gewone bouwplaatsen en speciale leerlingbouwplaatsen. Op der gelijke leerlingbouwplaatsen bouwen zo'n 8 tot 12 leerlingen een blokje eengezinswoningen of een klein gebouw.Voor de duur van de opleiding krijgen ze een leer- en arbeidsovereenkomst en gaan ze een dag per week naar de streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs aan de Leidse Lammenschans. Daarna kunnen ze vaak in dienst blijven of elders een baan vinden. In een tijd dat behoefte is aan geschoold personeel gaat dat goed en volgens Atteveld is het uitreiken van het predikaat dan ook zeker niet bedoeld om andere aannemers op de huid te zitten. "Dat zouden de Niersmannen ook niet leuk vinden", zegt hij. "Het zijn bescheiden mensen, echt harde werkers". Scoutinggroep en woonboten opzijgeschoven voor verbinding nieuwbouwwijk VOORSCHOTEN - Voorschoten krijgt morgenavond geen gala avond. De organisatoren, die de opbrengst naar Afrika Nu wilden laten vloeien, hebben het evene ment afgelast omdat de krappe termijn voor grote problemen zorgde. Aan de ene kant moest een aantal gevraagde, Voorschoten se artiesten afzeggen hetgeen af breuk deed aan het karakter van een gala. Aan de andere kant viel de kaartverkoop tegen. Na een week waren slechts enkele tien tallen kaarten verkocht, terwijl het cultureel centrum 250 gala- gasten kan herbergen. De tegen vallende belangstelling zou te maken hebben met de tijd, de va kantieperiode en andere ver plichtingen. Zo ziet woordvoerder, L. Mar selis, het althans. Na het opma ken van de minder positieve ba lans heeft zijn comité van aanbe veling, waarin ook minister P.Bukman zat, lang gesproken met de twee organisatoren van het eerste uur, Piet den Hartog en Tim Bonhoff. Theoretisch la gen drie mogelijkheden open: doorgaan, uitstellen en afstellen. In de praktijk bleek uitstel on mogelijk omdat de actie Afrika Nu dan echt is afgesloten en het cultureel centrum amper be schikbaar is. Doorgaan zou kunnen, maar had twee grote nadelen. "We hebben afgewogen dat wanneer de zaal zeer slecht bezet zou zijn, dat slecht is voor het imago en slecht is voor al diegenen die kosteloos meewerken", aldus Marselis. Ook zou de opbrengst natuurlijk nogal schril afsteken bij de 20.000 gulden die de orga nisatoren noemden op een pers conferentie op 28 december. Marselis benadrukt dat het "een moeilijke beslissing is ge weest. Maar we hebben haar ge meenschappelijk genomen". Mensen die inmiddels voor vijf tig gulden een kaart hebben af geschaft, krijgen hun geld terug. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense scoutinggroep Leif Ericson heeft een netelig probleem. De drie schouwen kunnen onmogelijk van loods naar Vliet komen nu de sloot langs de Rouwkooplaan half ge blokkeerd is door enkele grote woonarken. Bovendien vreest de voorzitter van de watervrienden, C. de Water, dat het laatste stuk tot aan de Vliet te ondiep is door het onzorgvuldig afsteken van grond en het niet schoonhouden van de sloot ter hoogte van een tuinbe- drijf. Als het even tegenzit kunnen ook de twaalf vletten de steigers niet verlaten en is de misère com pleet. De toestand in het laatste deel van de sloot is overigens niet te controleren omdat de boten de woonarken niet kunnen passeren. De gemeente heeft inmiddels laten weten haar deel van het probleem te willen wegwerken door de woonarken tegen de wal aan te trekken. Volgens een woordvoerder moet dat kunnen omdat het tekort in het midden ongeveer even groot is als de ruimte aan de walkanten. De voorzitter van leif Ericson wijst er op dat Voorschoten wel zal moeten ingrijpen. Het gaat om 'vlot- en be vaarbaar water' en dat kan niet zo maar worden geblokkeerd. Ook het Hoogheemraadschap van Rijn land, verantwoordelijk voor het laatste stukje sloot, moet de status van de sloot in het oog houden. De Water wil de instantie nog deze week alarmeren. Enige haast is geboden omdat het vaarseizoen eind maart, begin april begint. Het probleem met de boten is ontstaan door de aanleg van een bouwbrug over de sloot. De bouwbrug is op de plek van een van de vier aanwezige woonboten gekomen en die ene woonboot kreeg een plaatsje aan de overkant gesprekken gevoerd op het ge meentehuis en blies daarin niet te hoog van de toren. "Je kunt toch zeker geen kant op?", stelt hij. "De grond naast de ligplaats huur ik per jaar van de gemeente". Gelukkig kreeg hij het idee dat ambtenaren de zaak best willen rechtzetten en voelde hij dat verbeteringen in de lucht hangen: naast de boot komt een aardig tuintje. Bungalows Een overzichtje van de krappe situatie in de sloot langs de Voorschotense Rouwkooplaan. Op de 7)oorgrond de omstreden bouwbrug. links de boot van de boze Stikkelorum en vlak achter de brugpalen een sleepbout van de SCOUtS. (foto Wim Dijkman) Bezienswaardigheid De boten liggen tussen de brug en de Vliet en de bewoners zijn niet allemaal even tevreden over de ontwikkelingen. Zo zegt H. Stik kelorum, die in zijn eentje aan de kant van de Essenlaan ligt, dat de gemeente de plannen altijd te zon nig heeft voorgespiegeld. Tekenin gen zouden aangeven dat tussen boot en brug een hele kom komt. De werkelijkheid is anders: de punt van zijn boot reikt tot aan het talud van de brug. De sleepboot van Leif Ericson kan er nog maar net schuin tussenliggen. Aan de overkant is het nog krapper: de eer ste, puntloze boot ligt vlak naast de zeer lawaaiige brug met ijzeren pla ten. "We zijn bezienswaardigheden geworden", zegt Stikkelorum. "Veel mensen staan te gapen, zo van; d'r ligt daar iemand, hoe is het mogelijk' De verhuizing vervult Stikkel orum nog altijd met afgrijzen. "Dat is echt heel lullig gegaan", zegt hij. "Als ik er niet was bijgebleven had den ze de boot zó over de bagger getrokken". Hoe rampzalig dat zou zijn uitgepakt, schetst hij in een dramatisch zinnetje: "Het onder stel is 4 millimeter dik. Dat was zó opengeschuurd". De drie meter ho ge lariksboom in zijn tuintje wérd vernield, terwijl geraadpleegde ho veniers een redding mogelijk acht ten. Stikkelorum is daar nog steeds bedroefd over. "Het is er allemaal zeer amateu ristisch aan toe gegaan", kijkt hij terug. "Eerst werken en dan den ken. Het lijkt er ook op dat de ge meente boten als recreatieboten beschouwt en niet als woonboten". De Voorschotenaar heeft meerdere Een woordvoerder van de ge meente ontkent het verhaal. De ge meente zou altijd al van plan zijn geweest de sloot uit te baggeren en het overleg noemt hij "zeer rede lijk". Dat de brug volgens de eerste plannen wat verder van de boten zou afkomen, gelooft hij niet. Hij denkt dat de bewoners de tekenin gen verkeerd hebben geïnterpre teerd. Ook de opmerking dat de brug alleen wordt aangelegd om twee bungalows te kunnen bouwen vlak achter de Essenlaan, verwerpt de ambtenaar. De brug wordt tevens gebruikt om zand te kunnen stor ten op het stukje vlak achter Essen laan en het Roukooppark. Binnen vijf jaar moet de brug overbodig worden en dient de grote stroom bouwverkeer naar de nieuwbouw wijk Starrenburg over een nieuwe weg te komen, dwars door de tuin van klooster Bijdorp. De religieuzen verzetten zich echter fel tegen die plannen en om dat de gemeente niet te dicht langs een niet onderheid monument mocht komen achter aan de Essen laan, was de bouwbrug onontbeer lijk. De gemeente ontwierp zo'n brug en de bouwer van de twee bungalows, Niersman, drong aan op een spoedige aanleg van de ver binding - compleet met toegangs weg vanaf de Rouwkooplaan. "Die twee bungalows spelen dus deels wel mee", geeft de ambtenaar toe. Wethouder Graniewski over de harde kritiek jegens college Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Onderwijs, Sociaal-Cultureel Werk en Emancipatie: 20 januari a.s. Volkshuisvesting en Sport: 21 januari a.s. Overige vergaderingen Inspraakcommissie: 19 januari a.s. Diversen Inspraak bijeenkomst 'Bouwen in bi staande Leidse wijken" Gemeente Leiden op de banenmarkt Gemeenterekening 1984 ter inzage Grof-/huisvuilophaaldienst Het grofvuilophaalschema voor volgende week Bouwplannen Verlenen van diverse bouwvergunningen Welstandscommissie Beoordeling van diverse bouwplannen Milieu Diverse verzoeken voor een hinderwet vergunning U kunt de gemeentelijke mededelingen ook elke zondag beluisteren via Onv roep Rijnland op 88, 1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur. leiden Lees in f^EEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14