TAD LEIDEN Steeds Verhoging Leidse bruggen voor de pleziervaart kost miljoenen 'Knullige overval in kanariegeel jack' LEIDSCH m DAGBLAD Ambitieus plan van gemeentebestuur Eis van 16 maanden cel overvaller postagentschap Verdronken' Leidenaar voorgeleid Aangifte van aanranding Verhoging prijs voor verbranden van huisvuil s VRIJDAG 15 JANUARI 1988 Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon f44941. toestel 217 of 222. Veiling Het is donderdagmiddag, 13.30 uur. Bijna honderd belangstel lenden hebben zich in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Ma re verzameld voor een veiling van het Lochemse veilingbedrijf Cohen. De firma is er in geslaagd een imposante hoeveelheid rot zooi bijeen te krijgen. Het aan bod varieert van aardappelschil mesjes, werkhandschoenen, schroevedraaiers en hamers tot televisies, stereo-combinaties en lasapparaten. De belangstelling voor de vei ling valt een medewerker van Cohen wat tegen. "Vorige week in Friesland waren er 250 men sen. Het is nu eigenlijk erg rus tig". Even na half twee begint de veilingmeester met de verkoop. In een uur biedt hij meer dan honderd artikelen aan. Het eer ste artikel, twee aardappelschil mesjes gaan voor een gulden weg, een stanleymes brengt drie gulden op en een soldeerpistool wordt voor acht gulden ver kocht. De animo van het publiek is aanvankelijk groot. Er is altijd wel iemand die een bod uit brengt op de aangeboden artike len. Wanneer de zaal het bij het bieden op een betonschaar laat afweten, probeert de veiling meester de kooplust op te wek ken. "Kom mensen, negen gulden voor een betonschaar, het is niets. Een keer een fiets stelen en je hebt 'm er weer uit". Er zijn geen fietsendieven in de zaal. Ook voor een wat zwaarder mo del betonschaar - "deze is ook ge schikt voor bromfietsen" - be staat geen belangstelling. Wanneer de veilingmeester een stereo-autoradio voor 180 gulden aanbiedt, stijgt er gejoel op in de zaal. "Ik bied vier tien tjes", roept een van de aanwezi gen. J ullie denken zeker dat-ie ge jat is", reageert de veilingmees ter. Veiling (2) Naarmate de veiling vordert en de duurdere artikelen te koop worden aangeboden, daalt ook de kooplust van het publiek. Dat is niet van plan voor lasappara ten, compressoren en stereo combinaties een bedrag te beta len dat de winkelprijs ook maar benadert. Bovendien wordt er vooral aan de kwaliteit van de geluidsappa ratuur getwijfeld. Steeds wan neer een stereo-installatie wordt geveild, wordt het apparaat even in werking gezet. "U hoort 't, hij doet 't", zegt de veilingmeester. Dat is ook het enige positieve wat over de meeste stereo's kan worden opgemerkt. "Zet maar weer uit, zet maar weer uit", roept het publiek wanneer het geluid net enkele seconden door de zaal schalt. Slechts voor een van de stereo's bestaat belang stelling. De koper heeft 500 gul den (plus twintig procent vei- lingkosten) over voor de installa tie. Als klap op de vuurpijl wordt een Pioneer-stereo te koop aan geboden. Uitgebreid prijst de veilingmeester de kwaliteiten van elk der componenten aan. Aan zijn stem is te horen, dat hij het eigenlijk tegen beter weten in doet. "Jullie zullen hem wel te duur vinden, 1600 gulden". Hoongelach is zijn deel. Veiling bedrijf Coheri zal zich nog wel een keertje bedenken nogmaals Leiden aan te doen. Groenewegen Groenewegen's Beurtvaart-, Ex peditie- en Transportbedrijf bv te Leiden. Plechtig siert de naam - in groene krulletters - het oude De bezoekers van de veiling in het Antonius Clubhuis gaven herhaaldelijk blijk v prijzen. x onvrede over de hoge briefpapier waarop ook nog het vroegere netnummer van Leiden prijkt: 01710. Het bedrijf bestaat dan ook niet meer, maar het briefpapier wordt kennelijk nog tot in lengte van jaren gebruikt. De naam van het bedrijf is nog algemeen bekend, zeker bij de gemeente Leiden. Want in een jaar tijd hebben de twee gebroe ders Groenewegen drie brieven geschreven aan het gemeentebe stuur: op 11 november 1986 en op 16 februari en 15 oktober 1987. Vorige week hebben zij ant woord gekregen van het gemeen tebestuur, dat zich in een brief excuseert voor de vertraagde af doening... Een beetje schamel excuus voor een brief die ruim een jaar te laat is. De broers Groenewegen zijn boos op de gemeente. Begin ja ren zeventig heeft de gemeente de Trekvliet langs de Rijn- en Schiekade gedempt. Daardoor kon het bedrijf niet meer via het water papier vervoeren naar het Leidsch Dagblad dat al sinds 1918 klant was van het bedrijf. Daarvoor hebben de broers Groenewegen nooit enige finan ciële compensatie gekregen van de gemeente. Een verzoek daar toe werd in 1971 afgewezen. Tot verrassing van de broers werd de Trekvliet enkele jaren geleden weer opengegraven. 'Een miljoe nenverspilling dus, dat dempen en weer opengraven van de vliet. En wij hadden dus nog jaren pa pier kunnen leveren", aldus Groenewegen. In de serie brieven van het be drijf eisten de broers dan ook we derom een schadeloosstelling van de gemeente. "Toen de Trek vliet werd gedempt, verloren wij een flink stuk omzet. Wij ver voerden alleen via het water, zo ook naar de Rotogravure die van af het Galgewater werd bevoor raad. Het Leidsch Dagblad werd daarna met vrachtwagens voor zien van papier. Daartoe had pa pierfabriek Van Gelder contrac ten met andere bedrijven". Maar de gemeente heeft laten weten dat het bedrijf geen cent krijgt. Het opengraven van de Trekvliet betekent volgens het gemeentebestuur niet dat ook de (beurt)vaart er weer gebruik van kan maken. Bovendien is het opengraven van de gracht vol gens het gemeentebestuur ge beurd 'op grond van gewijzigde inzichten, nadat was gebleken dat andere mogelijkheden met het terrein niet haalbaar waren'. De bereidheid van de gebroe ders Groenewegen de schade vergoeding in een fonds te stor ten ten behoeve van de instelling van een prijs voor uitzonderlijke prestaties op sport- of medisch gebied, ontmoet sympathie in de ogen van het gemeentebestuur. Maar in dat fonds komt dus geen cent. Groenewegen: "Wij gaan niet verder procederen. Er zijn door de gemeente miljoenen ver spild. Alles wordt door een poli tieke bril bekeken. Wij vinden het welletjes zo". dat 5,6 miljoen gulden gaat kosten. Tenminste, wanneer het rijk bereid is een subsidie van vier miljoen gulden beschikbaar te stellen. Zon der rijkssteun gaat het project niet door. Het gemeentebestuur heeft vier vaarroutes in gedachten waaraan het nodige moet worden verbeterd. Behalve de Oude Vestroute zijn dat de Marktenroute, de zuidelijke Sin gelroute langs de Witte- en Zoeter- woudsesingel en de noordelijke Singelroute achter het EBR (Lan- gegracht). Op deze toekomstige vaarwegen moeten in het totaal 14 bruggen aangepakt worden. Over de kans van slagen van dit miljoenenproject wordt verschil lend gedacht. Drie van de zeven wethouders (Van Dongen, Borde- wijk en Kuijers) spraken zich er in het college tegen uit. Niet omdat ze principiële bezwaren hadden. Ze geloven gewoon niet dat het plan enige kans van slagen heeft, laat gemeentesecretaris Lodder bij af wezigheid van het drietal weten. Uitstraling "Het is eigenlijk raar dat er zo veel mogelijkheden voor de wa tersport in de omgeving van Lei den zijn, terwijl er in het stadscen trum niets aan gebeurt", verklaart het hoofd van de directie economi sche zaken, de heer Amptmeijer. "Door Leiden aantrekkelijker te maken voor toeristen krijgt de stad ook een zekere uitstraling. En bo vendien is de verwezenlijking van zo'n plan goed voor de werkgele genheid". Amptmeijer is redelijk optimistisch over de medewerking die het rijk aan het plan moet ge ven: "Als ik zie wat er in andere ste den gebeurt, is Leiden zeker niet kansloos". Hij hoopt dat volgend jaar met de uitvoering kan worden begonnen. De gemeente is bereid zelf 1,6 miljoen gulden voor de uitvoering van het eerste deel van het plan op tafel te leggen. Dat geld komt uit het investeringspotje waaruit on der meer de verbetering van brug gen wordt gefinancierd. Enkele van de bruggen die nu op de nomi natie staan om verhoogd te wor den, waren toch al aan verbetering toe. Amptmeijer gelooft niet dat de gemeente wat van haar investering LEIDEN - Het gemeentebestuur heeft het ambitieuze plan opgevat om door het verhogen van een aan tal bruggen in en rond de binnen stad de pleziervaart binnen de stadgrenzen te halen. De grachten en singels in de binnenstad zijn voor schepen die het formaat van een roeiboot te boven gaan, nu na genoeg onbereikbaar. Het project, dat deel uitmaakt van de plannen van het gemeentebestuur om van Leiden een toeristische trekpleis ter te maken, gaat vele miljoenen kosten. Er wordt begonnen met het ver beteren van de oost-west verbin ding Haven-Oude Vest-Galgewater LEIDEN - Na veel gepuzzel hebben de medewerkers van het Rijksmuse um voor Geologie en Mineralogie het skelet van de 70 miljoen jaar oude Mosasauriër in elkaar gezet. De vijf meter metende zeehagedis kwam gis teren, goed verpakt in dozen, uit de Verenigde Staten in Leiden aan. In het najaar zal een speciale expositie aan het dier worden gewijd. kan terugverdienen wanneer blijkt dat er ook daadwerkelijk meer toe risten naar de stad komen. Het geld dat zij in Leiden gaan uitgeven zal vooral verdwijnen in de portemon nee van de middenstand of de te korten op de begroting van de plaatselijke musea wat verkleinen. Wellicht dat de gemeente een graantje meepikt in de vorm van precariorechten die voor terrassen en uitspanningen op de openbare weg moeten worden betaald. "Het allermooist zou zijn", zegt Amptmeijer, "wanneer je alle brug gen iets hoger én beweegbaar zou kunnen maken. Dat je ze bijvoor beeld twee keer per dag op afstand voor de recreatievaart kan openen. Het beweegbaar maken van alle bruggen is echter niet te betalen". Volgens hem is uit tellingen van de ANWB gebleken dat met elke cen timeter verhoging, het aantal sche pen dat de brug passeert toeneemt. De nieuwe doorvaarthoogten zijn vooral ook op praktische gronden gekozen. Het mag allemaal niet té duur worden. Bij het bepalen van de nieuwe doorvaarthoogte is er bovendien op gelet dat de helling van de brug niet te steil wordt voor fietsers, voetgangers en rolstoelen. Het is overigens niet bij alle bruggen noodzakelijk dat het wegdek om hoog gebracht wordt. Bij sommige De Oude Vest moet in de ogen van het gemeentebestuur weer een vaarroute worden voor de pleziervaart. Daar toe moet een aantal bruggen worden verhogen. (foto wim Dijkman) bruggen kan worden volstaan met het wegbikken van een aantal la gen stenen aan de onderkant. Tijdverdrijf In de nota van de gemeente over de 'doorvaarbaarheid van het stadscentrum' wordt in lyrische termen gesproken over de toeristi sche mogelijkheden die Leiden be zit. "Juist vanaf het water kan men optimaal genieten van het stedelijk schoon en het historische karakter van de binnenstad en de wijken daarom heen. Zeker met de aanleg van de groengordel langs de bin nenstad is het rondvaren in Leiden een mooi tijdsverdrijfVerderop in de nota wordt vastgesteld dat 'het passeren van schepen een be langrijke bijdrage kan leveren aan de levendigheid van de stad'. Voorwaarde voor het slagen van het plan is dat de waterrecreant de beschikking krijgt over de nodige faciliteiten: toiletten, douchegele genheid, aftappunten voor water, stortmogelijkheden voor afval en goede aanlegmogelijkheden. Dat laatste mag niet blijven bij het slaan van een meerpaal, maar be staat uit de aanleg van een of meer haventjes met overnachtingsmo gelijkheden. Bij het ophogen van diverse bruggen is ook aan de rondvaart boten gedacht. Momenteel zijn gro te delen van de stad voor de rond vaartboten onbereikbaar omdat de bruggen te laag zijn. Terwijl de rondvaart toch goed is voor de jaar lijkse aanwezigheid van enkele tienduizenden toeristen, zo is uit andere steden gebleken. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 19-jarige Leiderdorper is gisteren voor de Haagse rechtbank 24 maanden gevangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voorwaar delijk. De Leiderdorper heeft be kend samen met twee anderen een 'overval te hebben gepleegd op een postagentschap in de Leidse Johan de Wittstraat. De overval mislukte, omdat de 80-jarige beheerder de drie overvallers veijaagde met een vuurwapen. De overval werd gepleegd op 8 oktober van het vorige jaar. Een van zijn vrienden bedacht het plan, maar met elkaar werd het voorbe reid. De overval had bij een van de daders als doel het in verband met 3 oktober teveel uitgegeven geld te compenseren. Voor de Leiderdor per was het de mogelijkheid om zelfstandig te kunnen gaan wonen. Hij kon niet opschieten met zijn ouders en wilde het huis uit. Op de dag van de overval trok ken de drie daders twee stellen kle ding aan. De overkleding zou di rect na het delict in de Leidse Hout worden gedumpt, evenals het pis tool dat werd gebruikt. Op de brommer reden ze naar de Johan de Wittstraat. Ze gingen eerst de winkel in om te kijken of de zaak wel veilig was en kochten wat snoep. Even later volgde de overval. De Leiderdorper zou de aanwezigen onder schot houden. De ander stond bij de deur op de uitkijk, ter wijl de derde het geld zou pakken. Maar terwijl de 19-jarige met het pistool dreigde, trok de 80-jarige beheerder eveneens een vuurwa pen. De drie sloegen op de vlucht, maar werden enige tijd later aange houden. Volgens officier van justitie, mr. I. Klopper-Gerretsen, was er spra ke van een goed voorbereide over val. Zij hield de Leiderdorper als oudste van de drie extra verant woordelijk voor het gebeuren. Zij hield bij haar eis van 24 maanden, waarvan een derde voorwaardelijk, bovendien rekening met twee an dere zaken, waaronder de mishan deling van een meisje in Leider dorp op 25 augustus 1987. De raadsvrouw van de verdach te, mr. M. Perfors, vond dat er van een goede voorbereiding geen sprake was. Zij benadrukte dat de drie jongens vanuit Leiderdorp op de brommer naar de Johan de Wittstraat zijn gegaan. "Eén van hen had een knalgeel jack aan. Ie dereen die ze kón zien, heeft ze dan ook gezien. De hele opzet van de overval was vreselijk knullig", meende Perfors, die de rapporten van de psychiater en de reclasse ring aanhaalde waarin staat dat haar cliënt zeer gemakkelijk is te beïnvloeden. Ze vroeg de rechtbank een "zo kort mogelijke" onvoorwaardelij ke gevangenisstraf op te leggen omdat een verblijf in het huis van bewaring gelet op die gemakkelij- LEIDEN - De 47-jarige Leidenaar, die in augustus zijn verdrinking heeft voorgewend om een uitke ring van de levensverzekering in de wacht te slepen, is naar Leiden overgebracht. De man werd in no vember in Oostenrijk aangehou den. Vandaag wordt de man voor geleid voor de officier van justitie. In de nacht van 25 op 26 augustus werd bij Vlissingen een leeg bootje aangetroffen dat enkele dagen eer der door de Leidenaar was ge huurd. De politie kreeg achter docht toen in het vaartuig geen le vensbehoeften werden aangetrof fen. Ook bleek dat de man enkele maanden daarvoor zijn levensver zekering had verhoogd. De politie arresteerde de man drie maanden later in het Oosten rijkse Velden, waar hij voor zijn verdwijning regelmatig zijn vakan ties doorbracht. ke beïnvloeding alleen maar nade lig voor de Leiderdorper kan zijn. Daarbij zou een lange voorwaarde lijke straf kunnen worden opge legd met een lange proeftijd als stok achter de deur. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. LEIDEN - Een 29-jarige Rijswijk- se heeft bij de politie aangifte ge daan van aanranding. De vrouw werd gistermiddag op de hoek van het Terweepark en de Rijnsburger- weg onzedelijk betast door een on geveer 50-jarige man. Een korte zoekactie van de politie leverde niets op. LEIDEN - De prijs voor het afvoe ren en verbranden van huisvuil gaat de komende twee jaar waar schijnlijk met vijftien gulden om hoog naar 117 gulden per ton. De prijsverhoging is volgens het dage lijks bestuur van de Gevulei - de eigenaar van de Leidse vuilver branding - noodzakelijk omdat een aantal kostbare voorzieningen moet worden getroffen om de in stallatie schoner te maken. Dit jaar en volgend jaar moet de Gevulei hiervoor in totaal vijf mil joen gulden uitgeven. Dat geld moet de Gevulei er binnen enkele jaren weer uit hebben. Het is name lijk de bedoeling dat de vuilver branding in 1992 of 1993 wordt ge sloten. De investeringen moeten dan zijn afbetaald. De voorzieningen die het be stuur van de Gevulei wil aanbren gen zijn onder meer een stookauto- maat, waarmee het vuil efficiënter kan worden verbrand, en een proef met kalkinspuiting in een oven, waardoor de uitstoot van zoutzuur kan worden verminderd. Volgend jaar, mits de proef met kalk succes vol is gebleken, wil de Gevulei een installatie aanbrengen waarmee het kalk automatisch in alle drie de ovens wordt ingespoten. Bij de vuilverbranding wordt dan ook een apparaat geïnstalleerd voor het opvangen en afvoeren van vliegas. De werkgroep vuilverbranding Leiden - waarin zich verontruste omwonenden hebben verenigd - heeft overigens aangedrongen op verdergaande maatregelen. De werkgroep vindt dat de Gevulei de verontreiniging van de vuilver branding op deze wijze nog niet voldoende terugbrengt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13