z: halve prijs m \l M OPRUIMINGSFINALE ^#0 $75 'Ah van Einde van het tijdperk Chiang Kai-SjeL LEIDS MATRASSENHUIS B DE GEHELE WINTERCOLLECTIE H m W? |T" WARNECKEMOÖE a# 'ilillilllliiV |pf|Sgpj 1 '1"i1 •jkH1 «l:Wil Gérard Coiffures LUXE POST en NOTES exclusieve verlichting modern klassiek COMTESSE GRANDIOZE UITVERKOOP HANDSCHOENEN Taiwan wacht af in onzekerheid na dood president B Breeslraal 151-153, Leiden. Kleiweg 12, Gouda. Amsterdamse Poort 872, Amsterdam. KOREVAARSTRAAT Bij Gérard kunt u terecht voor een complete verzorging. Van kapsel tot en met make-up, perfect gecombineerd en afgestemd op de nieuwste mode. SCHOONHEIDSSALON Breesliaaf 71 Leiden 2311CJ Tel.071-123519 Onze nieuwe voorjaarskollektie is binnen! Een genot om naar te kijken en bij ons uit te zoeken. Leuk kado trouwens: eens iets volkomen anders. En we hebben zoveel keus! Kantoormachines en -meubelen BV speciaalzaak in Schrijfwaren Breestraat 122-124 145 Leiden tel. 071-123.211 - 123.966. KOREVAARSTRAAT BREESTRAAT 171, 2311 CP LEIDEN TEL. 131728 Lederwaren en bijouterieën °-a- Lammy's. 49,50 zowe) in dames- suede hand- J schoenen ...29,50 1 glacé's39,50 Lederen tassen met grote kortingen! Uitverkoop bijouterieën start woensdag 20 januari Breestr. 118 tel. 120498 als in herenmaten C. M. Jeuster Breestr. 138, Leiden Tel. 121586 Dealer van: Auping ledikanten ("Auronde") Pullman boxsprings en matrassen Draka-cel matrassen Sole Mio dekens Ideens donzen dekbedden Cinderella Bedmode SINGAPORE - De dood van presi dent Chiang Ching-kuo komt voor Taiwan op een moment dat deze oudste zoon van China's nationalis tische leider Chiang Kai-shek een reeks van politieke hervormingen op stapel had staan, die meer de mocratie -moesten brengen op dit eiland, waar tot voor kort het voor de ruim negentien miljoen Taiwa- nezen verboden was om naar het communistische Chinese vaste land te reizen. door Bob Mantiri Het is voor de communistische leiders in Beijing wellicht ook de laatste verbinding met de erfgena men van de Kuomintang van gene ralissimo Chiang Kai-shek en de naar Taiwan gevluchte vasteland Chinezen. Politieke waarnemers geloven dat het wegvallen van een belangrijk exponent van de Kuo mintang generatie, gevolgen zal hebben voor het streven van Beij ing om een hereniging tot stand te brengen met 'dat eiland. Tijdens de laatste jaren van zijn bewind wist de 78-jarige Chiang, die al lang sukkelde met zijn ge zondheid, de haviken in de Kuo mintang (Nationalistische) Partij en in het leger te overreden tot een compromis in zijn streven om poli tieke hervormingen in het land in te voeren. Op 15 juli werd de mili taire noodtoestand, die zijn vader 39 jaar geleden invoerde, opgehe ven. Hij drukte, ondanks verzet van de haviken, zijn plan door om meer zetels in de centrale regering ver kiesbaar te stellen. Hij gaf voorts zijn steun aan het voorstel om het verbod op nieuwe politieke partij en op te heffen. Vlak voor zijn dood gaf hij toestemming om het verbod voor vakbonden om te staken, op te heffen. Eind vorig jaar gaf hij het groene licht aan de oudere generatie Chi nezen om hun familie op het Chine se vasteland te bezoeken. Chiang bleef echter in hart en nieren een anti-communist, hoewel hij onder wijs genoten heeft in de Sovjetu nie. Hij stond aan het hoofd van de op de Russische geheime dienst KGB geschoeide Taiwanese Vei ligheidsdienst, die geen genade kende jegens de tegenstanders van de Kuomingtang partij, de enige toegestane politieke partij in Tai wan. Hij weigerde elke contact met de Chinese leiders in Beijing; even min was hij te vinden voor een her eniging met het Chinese moeder land. Zijn vader, generaal Chiang Kai-shek trok zich met zijn troepen terug op het vroeger geheten For mosa, nadat hij in 1949 door het communistische leger onder Mao Zedong werd verslagen. Technische oorlog Tussen Beijing en Taipeh bestaat nog altijd een wat genoemd wordt technische oorlog. Taipeh be schouwt zich nog altijd als de zetel van wettige regering van het Chi nese vasteland, hetgeen door Ber ing wordt betwist. President Chiang wilde geen dy nastie-vorming na zijn dood. In 1986 verklaarde hij openlijk, dat hij niet van plan was om het leider schap over te dragen aan zijn halfb roer, generaal Chiang Wego, of aan wie dan ook van zijn drie zonen. Hij stond er op dat de opvolging gere geld wordt overeenkomstig de grondwet. Het leiderschap is nu automa tisch overgegaan op vice-president Lee Teng-hui, die in 1984 in die functie werd gekozen. De 65-jarige Lee is de eerste president van Tai wan die op dit eiland is geboren. De politieke elite wordt gevormd door de oude generatie vasteland Chine zen, die in 1949 met Chiang Kai- sjek naar dit eiland zijn gevlucht. Meer dan driekwart van de bevol king is volbloed Taiwanees. Het bericht van dood van presi dent Chiang, aan een hartaanval, is in Beijing zonder veel ophef en commentaar ontvangen. Verwacht wordt dat de Chinese regering haar pogingen om een hereniging tot stand te brengen met Thailand, zal opvoeren. Ingelichte kringen zeg gen dat de Chinese leiders al maan den geleden rekening hebben ge houden met het overlijden van de Taiwanese president. Dat blijkt uit een document van de Communistische Partij. Daarin worden de leden opgeroepen een persoonlijke relatie tot stand te brengen met jongere Taiwanezen van wie verwacht wordt dat zij in de toekomst sleutelposities zullen bekleden. Het document voorspelde poli tieke en economische stabiliteit na de dood van Chiang, maar wees er ook op dat de bewegingen in Tai wan die fel tegen hereniging zijn, in de toekomst aan kracht zouden winnen. De communistische lei ders in Beijing hebben deze onaf hankelijkheidsbewegingen de laatste tijd scherp aangevallen en hebben gewaarschuwd dat zij eventueel geweld zouden gebrui ken om het eiland terug te krijgen. De leiders in Beijing wisten met Chiang en de oudere Kuomintang generatie waar zij aan toe waren. Zij komen van het vaste land en ge loven in één China, wat ook de poli tieke overtuiging moge zijn. Maar hun geleidelijke vervanging door in Taiwan geboren Chinezen die geen enkele band hebben met het vaste land, baart de Chinese leiders ernstige zorgen. Paniekverkopen Intussen heeft het overlijden van Chiang Ching-kuo gisteren geleid tot onrust op de financiële markten in Taiwan. Onzekerheid over de toekomst van het land zorgde voor paniekverkopen op de effecten beurs en een sterke druk op de na tionale munteenheid. De minister Lee Teng-hui werd direct na het overlijden van Chiang Ching-kuo tot president beëdigd. (foto anp> van economische zaken van Tai wan, Lee Ta-hai, probeerde de fi nanciële markten te kalmeren en verklaarde dat de dood van de pre sident geen invloed zal hebben op de economie. "Er is geen vrees voor chaos. On ze economie zal dit jaar sterk blij ven", aldus de minister. Financiële deskundigen voorzien echter voor de korte termijn wel degelijk een vermindering van het vertrouwen. Ook wordt rekening gehouden met een kapitaalvlucht naar Hong kong. Het overlijden van Chiang Ching-kuo heeft geleid tot onrust op de finan ciële markten van Taiwan. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10